SliruiPc fdJtócljc (Jouraitl Prof. Romme gaf zijn opdracht terug „Deze mislukking is voor mij geen verrassing' Soberder leven vanwege de Algerijnse strijd OPSTAND IN HONDURAS WERD NA ACHT UUR ONDERDRUKT Eisenhower toont geen voorkeur Conferentie met Egypte en de Sow jetunie Kortenhoefse broers zoeken schat Meisjes begoten met natronloog DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimetet Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Zevenendertigste jaargang No 10718 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD w5tünt»asUcf) fs gheblmn tnyn bert lotcgljeaspoef Van Haarlem begint de victorie ZIE PAGINA 5 Na 47 formatiedagen (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag heeft H.M. de Koningin het verzoek van prof. Romme om ontheven te worden van zijn opdracht ingewilligd. Vijftig dagen na de ver kiezingen zitten we dus nog steeds met een demissionair kabinet. Dr. Drees heeft 39 dagen geformeerd, de heer Romme acht. Beiden hebben hun po gingen gestaakt, omdat zij in dit stadium de brede basis nog een kans willen geven. Prof. Romme drukte het gisteravond, tijdens een persgesprek aldus uit: „Dr. Drees wilde in zijn stadium niet zonder de K.V.P. Ik wil in mijn stadium niet zonder de P.v.d.A. In mijn opvattingen past, dat Ne derland het best gediend is met een kabinet op brede basis, maar deze basis kan niet tot iedere prijs bereikt worden". En veelbetekenend voegde de ex-formateur daaraan toe: „Ook al zou de kans op j deze brede samenwerking verkeken zyn, dan weet ik nog niet of ik het anders gedaan". In dit stadium wilde de heer Romme de schyn vermijden, dat hy vai gedachte van de brede basis is afgestapt. inkomsten zal derven. In het huidige systeem zit het gevaar, aldus prof. Romme, van foutieve investeringen en van een ongewenste opvoering van het kostenni veau in de bedrijven. (Zie vervolg pag. 7) Prof. Romme is dus gestrand op de cialisten. Maar duidelijke verschilpunten tussen K.V.P. en P.v.d.A. zijn niet voren gekomen, omdat de P.v.d.A.-fractie te kennen heeft gegeven dat het program als geheel onaanvaardbaar is. „Uw pro gram sluit de steun van de P.v.d.A. ten enenmale uit," zo heeft de heer Burger geschreven. Onthutst over deze gang van zaken was de heer Romme zeker niet. „De gang van zaken is mij niet tegenge vallen. Niet dat ik meen, dat er objec tieve redenen zijn voor deze gang zaken, maar ik ben niet zo wereldvreemd, dat ik niet weet dat bij kabinetsformaties ook subjectieve redenen een rol spelen. Of mijn formatiepoging nut heeft gehad zal de toekomst leren." Het was gisteren reeds opgevallen dat de voorzitters (of waarnemend voorzit- I ters) van de K.V.P.-, A.R.-, V.V.D.- en C.H.-fracties persoonlijk het standpunt I van hun fractiegenoten hadden toegelicht, maar dat de socialisten volstaan hadden met het zenden van een schriftelijk ant woord Uit deze houding en uit de inhoud van dc socialistische brief heeft de heer Romme de conclusie getrokken, die leidde tot het teruggeven van zijn opdracht. De V.V.D.-fractie heeft opmerkingen ge maakt, die diep ingrepen op het concept program van de heer Romme. Op een vraag wat de ex-formateur nu precies van plan was met de V.V.D. kwam geen rechtstreeks antwoord. De heer Romme bepaalde zich tot de opmerking dat het hem bekend was dat de V.V.D. pas aan het „einde van de formatierit" wenste te beslissen of zij geestverwanten in het ka- binet zitting wil laten nemen of niet. Zou hij nu reeds een antwoord op die vraag verlangd hebben, dan had hij het beken- de bezwaar weer gehoord. „Ik heb niets anders gedaan dan het vakje te eerbiedi gen, waarin de V.V.D. zichzelf had ge- I plaatst. De V.V.D.-fractie had een lange brief aan de heer Romme geschreven. Of i dit schrijven een basis zou zijn voor ver- j der onderhandelen wist prof. Romme nog j niet. Daarover had hij nog een nachtje moeten slapen. Maar na de brief van de. heer Burger behoefde hij geen uitsluitsel Vasthouden Uit deze uiteenzetting van de heer Rom me is dus volkomen duidelijk, dat de K.V.P.-fractievoorzitter niet bereid is ge weest om de samenwerking tussen zijn partij en de socialisten op dit moment te verbreken. Elke gedachte aan een rechtse coalitie, eventueel in samenwerking met de liberalen, heeft hij zoals te verwach- I ten was afgewezen. Het is dan ook voor de hand liggend, dat H.M. de Koningin nu een beroep zal doen op een persoon, die tot taak krijgt de tegenstellingen tussen de twee grote fracties in ons parlement zodanig te overbruggen, dat zij beide een regeringsprogram kunnen aanvaarden. Deze man kan een formateur of een infor- mateur zijn. In socialistische kring wordt in dit verband steeds meer de naam ge noemd van de a.r. fractievoorzitter, prof. Zijlstra. De taak van de volgende man In I deze formatiepoging zal in ieder geval bij- inder zijn. De socialisten hebben dus geen am I dementen op het program van de h i Romme willen indienen. Zij hebben de hand van enkele voorbeelden willen aantonen, dat de heer Romme de kloof tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. slechts heeft verdiept. Dat ontkende de K.V.P.- voorzitter natuurlijk. Het meest kenmer kend voorbeeld vond hij wel, dat de heer Burger in zijn brief heeft geschreven, dat prof. Romme meer wil uitgeven dan de heer Drees van plan was, maar dat hij te gelijkertijd heeft gesproken over „lagere belastingtarieven over de gehele linie" Prof. Romme deelde mede, dat er slechts een deel van de zin was aangehaald. Hoe wel hij niet twijfelde aan de goede trouw der socialisten, geloofde de heer Romme toch wel dat de socialistische brief met sentiment is geschreven. In het program- Romme komt de volgende zinssnede voor: „ombuiging van het huidige fiscale sys teem van zeer hoge belastingen en daar naast tal van fiscale faciliteiten in de richting van een systeem met lagere belas tingtarieven over de gehele linie, zodat een aantal bijzonder fiscale faciliteiten kunnen worden gemist". Het was dus de bedoeling van de formateur om enerzijds lagere belastingtarieven in te voeren en om anderzijds verschillende bestaande belastingfaciliteiten op te ruimen. En dat zou zo moeten gebeuren, dat de staat geen Mollet waarschuwt Franse volk: T^RANKRIJK zal moeten versoberen en zich geldelijke offers moeten ge- L troosten om zijn militaire operatie in Algerije te kunnen bekostigen en alle inflatie- en devaluatiegevaren te kunnen bezweren. Dit zeide de Franse premier Mollet, gisteren in de Nationale Vergadering. En om te be wijzen, dat de regering de toestand ernstig inziet, maakte de premier be kend, dat er een bezuinigingscommissie is ingesteld, bestaande uit zes mi nisters en hemzelf. Het Algerijnse drama, zo onderstreepte Mollet zijn betoog, heeft het gehele leven van de natie een nieuwe stijl opgelegd. Bovendien is de strenge vorst van de af gelopen winter bijna een nationale ramp geworden en heeft de Franse econ een harde slag toegebracht. De staatsuit gaven zullen door de operaties in Alge rije tenminste met 300 miljard frank stij gen. Wanneer de vrede is hersteld, heeft Algerije enorme hulp van het moederland nodig voor de modernisering van de eco nomie en de verhoging van de levens- Het z(jn deze verplichtingen, die Frank rijk dwingen tot een politiek van streng heid en offers. Deze offers moeten dooi alle klassen van de bevolking worden ge bracht. De bezuinigingscommissie zal 250 mil jard moeten besnoeien op de staatsuitga ven van het volgend jaar. Zo zal worden bezuinigd op de subsidies aan de produ centen van alcohol. De olieraffinaderijen zullen het met minder bescherming ten doen dan tot dusverre. Voor de onmiddellijke toekomst houdt het regex-lngsprogramma bestrijding Vuurgevecht in eèn kazernecomplex In de Middenaraerikaanse staat Hon uras is gisternacht ktfrt na twaalf uui :n hevige opstand uitgebroken, die na acht uur was onderdrukt. Ren sterke groep burgers, volgelingen van een ver n en verbannen kandidaat voor he presidentschap dr. Ramon Villed; Morales bezette in de hoofdstad Teguci galpa een kazernecomplex. Regeringstroe pen beschoten het gebouw daardp me •tieren tot het in puin lag en namer vervolgens de overlevende opstandelinger gevangen. Kwaadaardige Despiua wil niet betalen Nu ligt sleepboot Holland als waakhond bij prooi In Harlingen is een klein seheeps- drama bezig te ontstaan. Het is een lawee van de storm, die maandag het 184 ton metende schip Despina uit ,'ostariea vleugellam sloeg. De sleep boot Holland van de rederij Doeksen op Terschelling heeft het schip toen de 'laven van Harlingen binnengesleept, ladat met de kapitein mondeling was ivereengekomen, dat het internationale leepcontract zou gelden. Nu ligt de Despina veilig in Harlingen, naar de Griekse gezagvoerder Caros Pontikos weigert ook maar iets te be talen. Dus is de Holland waakhond ge- orden en ligt stijf tegen de Despina in, zodat zij niet weg kan varen. Aan de ketting ligt de Despina nog niet. De kapitein heeft namelijk verteld, dat de reder uit de thuishaven Puerto- limon zou komen overvliegen om de zaak te regelen. In Harlingen vermoedt n. echter, dat kapitein en reder een dezelfde persoon zijn. Men wacht nog af. De havenmeester uit Harlingen laat het schip ook zo maar niet gaan. Bij het binnenkomen zijn namelijk enkele palen van de beschoeiing stukgevaren en de gezagvoerder weigert, de kosten hier van (duizend gulden per paal) te betalen. Dus mag dit kwaadaardige schip niet lt Harlingen vertrekken. EHBO'ster redde een kapelaan het leven Toen kapelaan Laurijssen van de St. Gummaparochie in Steenbergen gister avond verwelkte bloemen uit de kerk wilde verwijderen, struikelde hij over zijn toga. Hij kwam zo ongelukkig te recht, dat hij zich de polsslagader door- Om hulp roepend rende hij naar buiten. Enkele jongens die op de markt aan het spelen waren, wisten niet wat te doen. Gelukkig voor de kapelaan passeerde een lid van de E.H.B.O., die met haar zijden halsdoek de arm afbond. Volgens de art- heeft het optreden van de E.H.B O.- ster de kapelaan het leven gered. De San Francisco-kazerne, niet ver de zakenwijk in de hoofdstad, werd door de opstandelingen bezet nadat rebelleren de officieren de poorten voor hen geopend hadden en zich een vuurgevecht van uur had afgespeeld. De Amerikaanse ambassade, die nie van de kazerne is gelegen, kreeg bij de gevechten lichte schade. Later op de dag was de stad weer volkomen rustig. De regering Wet bekend maken, dat de opstand hoegenaamd n-iet was gesteund door de burgerbevolking. President Eisenhower heeft gisteren ronduit verklaard.- dat de kandidatuur van de huidige vice-president Richard Nixon voor de komende verkiezingen volkomen aanvaardbaar voor hem is. De president zal echter niet een eventuele beslissing van de Republikeinse conventie verhinde ren als deze zou uitlopen op het aan wijzen van een andere kandidaat voor het vice-presidentschap. De president weigerde pertinent, enige voorkeur te kennen te geven voor Nixon dan wel Herter WEER FIT Op deze persconferentie, de eerste na :iin ziekte, zeide Eisenhower zich goed te 'oelen. maar niet zo goed als een jaar geleden. Hij voegde eraan toe, niet te twijfelen, in staat te zijn, het president schap nogmaals voor vier jaar op zich van de inflatie in door beperking kortlopende kredieten, het bevriezen van prijzen en voorkoming van stijgen van de lonen. Er worden geen uitzonderingen gemaakt op het besluit om de pr(jzen van alle ii dustrieprodukten te bevriezen op het peil van 15 juni 1956. Ondanks het aankondigen van deze krasse maatregelen kon Mollet meedelen, dat over het algemeen genomen, het beeld van de Franse economie bemoedigend is. Verliezen in Algerije voortaan geheim Voortaan zullen geen verliescijfers meer worden gegeven van Algerijnse nationalisten en Franse strijdkrachten, aldus heeft de Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Henrl Augustus Lorillot. verklaard. Treinbotsing in Brazilië zeventien doden Bij een botsing tussen een passagiers- trein en een goederentrein in Barra de Pirai, 130 kilometer ten noordwesten van de Braziliaanse hoofdstad R:o de Janeiro, zijn zeventien personen omgekomen en werden meer dan honderd gewond, van wie vijf ernstig. Op het traject Belo HorizonteSao Paulo werd de passagiers- trein aangereden 'door een goederentrein.' die van een zijspoor kwam- Valluy volgt Juin op De Franse generaal Jean Etienne Val luy zal maarschalk Juin opvolgen als op perbevelhebber van de Navo-strijdkrach- en in Midden-Europa. Tweeduizend slachtoffers van cholera in India De afgelopen maand zijn in de Oost- indische staat Bihar naar schatting twee- zend personen aan cholera overleden. De koningin der waterlelies, de Victoria Regia, is in de Amster damse Hortus botanicus tot volle bloei gekomen en trekt als ge woonlijk weer vele bezoekers. De bloem van deze merkwaar dige plant bloeit één avond wit en de volgende avond rood om daarna onder water te ver dwijnen. Twee jonge zeilers in IJsselmeer verdronken Z(Jn de twee Zwitsers, die de beman ning vormden van de Olympiajol Pollux 42 verdronken? Men tast nog in het duis ter. De jol is gisteren met de kiel om hoog vastgelopen op de kust van het IJs selmeer aan de Leidam b(j Lelystad. Twee Makkuiner vissers troffen het vaartuigje Uit zee is la-ter wa-t bagage opgevist. Men neemt aan. dat de opvarenden twee Zwitsers zijn geweest. Een van de be manningsleden was. zo bleek uit een ge vonden paspoort, een negentien jaar oude fludent. Met de boot zijn zij de Rijn af gezakt en bezochten ze Amsterdam. De Rijkspolitie te water heeft gisteren intensief naar de opvarenden gezocht, maar niets gevonden. Auto in kanaal Hagenaars bijna onder trein geraakt r na zijn de 44-jarige bromfietser W. F. S. en zijn duopassagiere, de 26-jarige mejuffrouw H. v. d. K., beiden uit Den Haag, op een onbewaakte overweg in Apeldoorn het slachtoffer geworden van een trein. De bromfietser was met het voorwiel al over de eerste spoorstaaf heen, toen hij de trein naar Amersfoort zag aankomen. Hij gooide het stuur om, werd nog net door de trein getroffen en van de bromfiets afgeslingerd, maar liep slechts een gebroken been op. Mejuffrouw V. d. K. kwam er met enkele schaafwon den af. De trein had een half uur ver traging. Toen twee auto's bij het kasteel Hees- wijk te Schijndel met elkaar in botsing waren gekomen, geraakte er een in de diepe Zuidwillemsvaart. De twee manne lijke inzittenden wisten er zelf uit te ko men, maar een bejaarde vrouw lukte dat niet. Zij werd gered door de 26-jarige Henk Steurs uit Schijndel, die op dat oment voorbijkwam. In het Asser Wilhelminagasthuis is gis- ren overleden de 70-jarige J. H. uit Eemster, die in Smilde bij het onvoor zichtig oversteken van de rijweg door een vrachtauto werd aangereden. De schade van de Andrea Doria. Britse verzekeraars hebben een bedrag f 42 miljoen betaald als hun aandeel e verzekeringspenningen. Grote Drie besluiten: DE MINISTERS van buitenlandse zaken van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zijn het gisteren eens geworden over het bijeen roepen van een internationale conferentie. Er zou onderhandeld moeten worden over een stelsel van internationaal toezicht op het Suez-kanaal. Door dit besluit van de westelijke Grote Drie is de kans op een krachtig eventueel militair optreden tegen Egypte kleiner geworden, hoewel het de vraag is of Nasser aan een dergelijke conferentie zou willen deelnemen. Verwacht wordt, dat de internationale conferentie binnen een maand, zo mo gelijk medio augustus zal beginnen, van avond zal hieromtrent nader nieuws ko men, wanneer de Grote Drie het eerste communiqué opstellen. Het plan van de westelijke mogendhe den is, dat de conferentie voorstellen zal doen om de Egyptische heerschappij over het Suezkanaal te vervangen door een internationaal bestuur. Het is nog niet bekend, wie de confe rentie zal samenroepen. Maar wel staat vast dat de deelnemers de ondertekenaars van de Konstantinopel conventie van 1888 zullen zijn en landen, die druk van het kanaal gebruik maken. Deze onderteke naars zijn: Engeland, Duitsland, Oosten rijk, Hongarije, Spanje, Frankrijk, Italië. Nederland. Turkije en Rusland. Ook Egypte wordt als mede-ondertekenaar beschouwd. Deze voorgestelde regeling houdt in. dat ook Rusland en Egypte zul len worden uitgenodigd. Overigens staat Engeland nog steeds op het standpunt, dat het militair zal optre- en in de volgende gevallen: 1. Indien Egypte iets doet, bijv. tegen een Brits schip, dat het Sucz-kanaal wil passeren, wat uitgelegd kan den als een vijandelijke daad. 2. Indien Egypte het internationale trole-systeem verwerpt, waartoi voorgestelde internationale conft tie zou besluiten. over eens, dat de regering zo nodig maat regelen van militaire aard zou moeten nemen. Ook het Franse kabinet besloot unaniem tot het voeren van een krach tige politiek tegenover Egypte en het ne men van doortastende maatregelen. In Amerika zijn wel stemmen opgegaan om zonodig militair in te grijpen. Zo zei de bekende senator McCarthy „Indien nodig zal de geallieerde vloot gebruikt moeten worden om het ongehinderd pas seren door het kanaal in de toekomst te waarborgen. De Britse troepen mogen niet aarzelen het kanaal weer in bezit te ne men. Het kan wel eens gebeuren dat het Suezkanaal onder controle van Rusland Eisenhower neemt een veel gematigder standpunt in, en verklaarde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, dat de bemoeiingen van de Verenigde Staten in de crisis om het Suez-kanaal er op ge richt zijn het ononderbroken en efficiente gebruik van de waterweg, ondanks de Egyptische nationalisatie te verzekeren. Scheepvaart Frankrijk Wat dit eventueel gewapend optreden betreft, is Frankrijk geheel solidair met Engeland De Franse vloot in de Mid dellandse Zee heeft zich in Toulon ge concentreerd en houdt zich gereed van daag zee te kiezen. Verder was men het er gisteren in de Nationale Vergadering, uitzondering van de communisten Piloot zonder benen Dagelijks volgen duizenden lezers in ons feuilleton de levensgeschiedenis van Douglas Bader, de piloot zonder benen. Het is een spannend verhaal, en wat het wellicht nog boeiender maakt het is historisch. Dat blijkt ook uit deze foto, die een abonnee véor ons uit Zwitserland meebracht. Het is een opname van de heer Bader, gemaakt bij een bezoek aan Zurich. 11WEE INWONERS VAN KORTENHOEF, dat zijn achthonderdjarig be- staan viert, Klaas en Dirk Spaan, vonden in hun oude Statenbijbel een merkwaardig document. Dit vermeldt de plaats waar verre voorvade ren van de Spaans ten tijde van de Spaanse overheersing geld zouden heb ben begraven. De gebroeders zijn onmiddellijk gaan zoeken, maar moesten gistermiddag de werkzaamheden wegens de grote belangstelling staken. Vergeeld perkament wijst de plaats aan De uit 1637 daterende bijbel, is ge scheurd,' vergeeld en aan de randen ge heel zwart. De letters zijn van een veel vuldig voorkomend Oudhollands type met Lady Dockers charme baatte niet... geslaagd zijn di- oen recteursfunctie British Small handhf de beroemde juiste s het niet de De vergulde Daimler met lui paard-lederen bekledi De publiciteitsstunts Bernard verdedigde zijn beleid als volgt: Uw maatschappij heeft tandeelhouders Lady Docker omvatten é.én cent betaald i an deze maatschappij be sloot gisteren met 240 tegen 66 stemmen een be jaarde. rustige financier, John Y. Songster, tot di recteur te benoemen. Twee maanden geleden werd Sir Bernard ontsla- gen. omdat hij bijna zes en een halve ton had uit gegeven voor wat de aan deelhouders noemden overtollige luxe van zijn vrouw. Lady Norah Doc ker verdedigde gisteren op de aandeelhoudersver gadering de benoeming de alle charme schikte, mat ciers bleken van beschuldigd van de posten ten behoe ve van lady Docker ove de onkostenrekening de, deelneming kier knikkerkampioen- De publiciteit, welke mijn vrouw en ik genoten en die zeer aanzienlijk was. heeft het publiek er mijns inziens toe gebracht de wagens te kopen. En de vijftigjarige La dy Norah. die er met haar grote blauwe ogen en blonde haren veel jonger uitziet dan zij in "werke lijkheid is, pleitte voor iaar man op deze manier Ik had het idee de maat schappij te helpen. Als ik ergens gestruikeld ben en als ik iemand ge- hebben van de dupeerd heb spijt mi) dat nogal luidruchtige recla- Ik bedoelde dat niet. Ik waarmede de Dockers heb altijd u allen willen zich omringden, had er een beperkt commentaar: deel Dat zij de aandacht trok ken en publiciteit kregen is aan geen twijfel onder hevig. Naar de mening in het bijzon- r mijn echtgenoot. Het heerlijk als man en ouw zo van elkaar hou- I ornamenten om de hoofdletters. Deze j bijbel werd nagenoeg niet gebruikt, om dat de heer Spaan dit boek te oud en voor hem onleesbaar vond. Toen hij hem dezer dagen eens inblader- de vond hij tussen de eersie pagina's een gescheurd perkamenten document, waarin gegevens stonden over een schat, die op een weide bij het dorp begraven moest liggen. Op deze plaats, aan de Korten hoefse dijk, heeft vroeger een rooms- katholieke kerk gestaan en is nu nog een kerkhof. Ten tijde van de Spaanse overheersing vluchtten velen uit Het Gooi. na geld te hebben begraven. Het document heeft de volgende houd (in een merkwaardig soort Hollands Red.): Elide by zynde i aertse ghoederen ge- o heef hi hy, Aeren i de Velde vlughte ruyteren solde volck, begroeven verstoocken syn besit- luntseorte ende yuweelet op de hogheede van de oude kerek zynde fye voeten ghereeckent van die weglycke syde tot tweelf". De rooms-katholieke kerk aan de Kor tenhoefse dijk werd In 1880 afgeoroken. Het land waar de kerk heeft gestaan zekere boer Kroon, die het gedeeltelijk als boomgaard gebruikt. Op dit veld zijn de gebroeders thans aan het graven gebroeders Spaan, die nog andere documenten hebben bestudeerd menen Van de Velde die in het docu ment voorkomt thuis te kunnen brengen als zijnde die van een der begeleiders Hugo de Groot op zijn tocht naar de gevangenschap op Loevestein. In het feestvierende dorp wordt veel gesproken over de schat. Sommigen ge- blijven dicht in dc buurt groter wordende ga f. An- sheghent Spaniolschen schooien ei tinghen deren, onder wie de burgemeester D. Wildeboer en de groepscommandant van de rijkspolitie halen sceptisch dc schou ders op en geloven niets van het verhaal. Als reclamestunt, bedoeld om de vie ring van het achthonderdjarig bestaan meer bekendheid te geven, is het verhaal zeker niet misplaatst. Twee meisjes van 21 en 22 jaar, die be hulpzaam waren met kratten laden bij de Velser melkinrichting aan de Koning straat in Velsen, geraakten gisteren ir en stoeipartij met een der mannelijke •mployé's. Op een moment pakte hij f'.es, na-ar hij dacht gevuld met water, goot deze over de meisjes leeg. De meisjes begonnen te gillen, want de fles bevatte natronloog. Met ernstige brandwonden aan gelaat en handen moes ten ztj in het ziekenhuis worden behan deld. Er is een dubbel proces-verbaal opge maakt. ten eerste omdat de meisjes niet in dienst waren van de melkinrichting (een overtreding van de arbeidswet), ten tweede wegens het ontbreken van een eti ket op de fles, dat de gevaarlijke inhoud vermeldde. Dokkum en Wildervank liepen averij op De kustmijnenvegers Dokkum en Wil dervank, die na een bezoek aan de Ver enigde Staten en Canada op thuisreis zijn, moesten kort na 't vertrek uit Halifax naar deze haven terugkeren omdat een der schroeven van de Dokkum in aanraking was gekomen met een drijvend stuk hout en licht werd beschadigd en de Wilder vank een storing kreeg in de machineka- De route van de thuisreis ls gewijzigd en gaat nu via de Bermuda-eilanden. De schepen zullen ten gevolge van de averij op de aanvankelijk vastgestelde datum. 8 augustus, nog niet in Nederland kunnen zijn. Gelijk met de Grote Drie vergaderde ook in Londen de Internationale Kamer van Scheepvaart. Het resultaat van deze belangrijke bijeenkomst was een resolu tie, waarin verklaard werd dat: 1. Het nationaliseren van het kanaal een ernstige ondermijning is van het vertrouwen van de wereld in het internationale karakter van het ka- 2. De onteigening van de essentiële schakel in de verbindingen tnssen de wereldzeeën kan niet beschouwd worden als een binnenlandse aange legenheid van één land. 3. Geprotesteerd wordt tegen het ex ploiteren van het kanaal voor het financieren van binnenlandse pro jecten (de Assocandam). Nassers standpunt In Kairo zijn welingelichte waarnemers overtuigd, dat Nasser geen bekorting van Egyptes macht over het Suezkanaal zai aanvaarden uit vrees voor prestige verlies bij het volk. Anderzijds zou Nasser mili tair geweld willen trachten te vermijden. Men hoopt dat een uitbreiding van het akkoord van 1888 mogelijk zal zijn, die beide partijen bevredigt. Nasser echter zal geen controle op het Suezkanaal toestaan, maar bijvoorbeeld wel de doorvaart wil len garanderen. (Zie vervolg pag. 7) Navo vóór Amerikaanse troepen op IJsland De Navoraad die gisteren In Parys vergaderde heeft de regering van IJs land een memorandum gezonden, waarin hy zich uitspreekt voor handhaving van "e .Amerikaanse troepen op het eiland, ladat de regering van IJsland vorige naand de raad om z(jn mening had ge raagd. In de motivering wordt gezegd dat de internationale toestand gespannen blijft, :r een dreiging van de Sowjetunie bestaat, speciaal ten aanzien van IJsland, dat geen eigen leger heeft en dat het westen nog steeds op daden wacht, die het door de Sowjetunie uitgedrukte vre- desverlangen moeten bewijzen. Een vijfde van Zeeuwse fruit afgewaaid intig procent door de jongste s verloren is gegaan, terwijl van het fruit blijven hangen, de kwaliteit is ver minderd. Alimin, een der stichters van de In donesische communistische partij, is uit getreden „wegens ^ijn leeftijd en slechte gezondheidstoestand". Vorige maand kwam het tot een openlijke breuk tussen hem en de partijleiding naar aanleiding van de verguizing van Stalin. HET WEER IN EUROPA S i ii u\ ia*SJ Frankfort München ZUrich Genéve regenbui WZW 18 regen ZW 7 geh. bew. W 9 motregen WZW 8 geh. bew. windstil half bew. NW 2 regen ZZO 5 geh bew ZW 7 regenbui WZW 5 regen ZZW 6 regen ZZW 6 half bew. OZO 2 nevel windstil half bew. windstil WEERBERICHT 13 3 17 13 17 21 Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht de Bilt: Plaatselijk enkele buien maar ook verspreide opkla- rin<gen. Matige, af en toe V .'ku'. i krachtige wind uit weste- lijke richtingen. Weinig ver andering in temr ratuur. Zon 5.07—20.29. Maan 1.20—18.00 Op 6 üjgustus Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1