ukea Olij ven en hazelnoten, storm verderalles paars en land' rL'Italia Splendida" - juwelen der Italiaanse sierkunst 6 5 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 W ildeman-rivier dat we nu het gebied der Asmatters ver laten hebben en een nieuw gebied ingaan. Dit wordt door twee stammen bevolkt Op de ene oever leven de Tjitaks, op de andere de Mitaks. Het beeld van het bos wijzigt zich nu eveneens. Het wordt min der zwaar, minder compact. Het wordt lichter, dunner, minder hermetisch. Langs de oevers ontdekken we steeds meer riet. Ander terreinmaar even goed onbe- stuurd terrein. Er wonen hier stammen, van wier bestaan totaal niets, of heel wei nig bekend is. Noch het bestuur, noch de missie waren in staat, hier ook maar eert begin te maken van contact. De man, die het zou wagen door deze groene wereld te waden, door deze eindeloze moerassen, zou de grootste risico's niet moeten schu wen. Ik ben daarom uitermate dankbaar, op het dek van de Mimika te zitten en er voorlopig op te kunnen blijven i daar zie ik i klein, zalig bivakje. Eens sen. Papoea's. Soms zijn het slechts huisjes als dat woord tenmin ste mag gebruiken voor dit soort onderkomens, die wel tot de primitiefste ter wereld behoren. Resident Boendermaker geeft het ant woord: de eigenlijke kampongs moeten dieper in het binnenland staan. Aan de oevers van dj kleine stroompjes van de zijriviertjes. Dat is noodzakelijk, daar de rivier, waar we nu op varen, nog steeds tot het operatiegebied behoort van snellende, moordende en rovende Asmat ters. Die zien er zelfs geen been in, met hun prauwen een paar honderd kilometer op strooptocht te gaan! En waar ze komen wordt alle menselijk leven vernietigd. Is het dus een wonder, dat ze zich zo diep mogelijk in het bos verbergen voor aartsvijanden? Plotseling mensen Steeds meer open wordt het bos. We varen voorbij geweldige va rens en palmen. Een gebied met wa terpartijen en parken. Uitermate boeiend. En als door mensenhanden aangelegd. Maar dat is dan toch pure verbeeldingEen liefelijk oord overigens. De kali versmalt en verbreedt zich. En dan opeens ont dekken we mensen. We zien twee smalle prauwen, ook weei uitgeholde boomstammen, met vlak erbij, op de oever, een paar mannen. Ze blijven staan als waren ze vastgevroren. Waar schijnlijk hoorden ze de Mimika niet aan komen en zijn ze nu dodelijk bevreesd Het zijn een paar vissers. Spiernaakte mannen, op een curieuze schaambedek- king na. Door de neuzen steken stukken bot, de enige opsmuk, die deze wilden te zien geven. Het zijn lange, magere k< die in het geheel geen agressieve In maken. We komen langzaam, en zo voorzichtig mogelijk, naderbij om hen wiet te schrikken. Ze blijven staan. En dan duikt ook tegelijk het dorpje op. Een heel kleine kampong, van nauwelijks zes, zeven hulB- jes van atap en gaba gaba. Ze zijn ge bouwd op dunne paaltjes. Ik zie donkere schaduwen in die huisjes. Die zullen andere inboorlingen zijn. Het ijs gebroken DAN STEEKT opeens een der manner een speer vooruit waaraan twee blin kende vissen zitten. Het is een aanbod het is een gebaar van ..Neem die vis En dan is toch wel het tfs gebroken. We werpen tabak naar de mannen. En hóe primitief ze ook mogen zijn. ze ken nen de waarde van het ,.edel kruit" wil hun een paar plukken geven, kan nét niet bij hen komen. Doch geen bezwaar: de ene man steekt me grijnzend een lange paddel toe, die aan het einde bladvormig is en dus bijzonder geschikt om er de tabak op te deponeren Hij grijpt egn pluk en stopt die achter het oor. Z'n baardje wipt van vreugde op en neer en dan begint hij te dansen. Het zijn wonderlijke manipulaties, die zich niet laten beschrijven. Ik zag nimmer iemand zoveel groteske bewegingen ken voor zo weinig tabak We varen verder, om niet téveel tijd te ALS IK ONTWAAK op het dek van het anker, hen ik het vocht. Er hangt over de rivier een dichte mist, die door al mijn jongens kunnen kleren dringt en zelfs mijn lichaam niet wil ontzien. Ik voel me huivc- maken rig, katterig en pijnlijk. Er is nog maar een ding, dat het leven wat zin schijnt te kunnen geven: koffie! Er komt koffie. Een mok vol. En ze is aan de sterke, zéér sterke kant. De zware in staat, weer een beetje „mens" van me te maken. Even later varen we. De jongens van de Mimika weten, dat als alles meeloopt, we misschien tegen de avond Kepi halen. Maar dan mag er ook wérkelijk niets tegenzitten. We zijn daar nog tweehonderd kilometer van verwijderd en de Mimika draait ten slotte minder dan tien mijl per uur. TAE LAATSTE STERREN zijn nog niet -L' geheel verbleekt, als we er al weer een half uur op hebben zitten. De mist dwarrelt traag over het water. We snak ken allemaal naar de zon, opdat we wat zullen opdrogen. Doch we weten tevens, dat we ons al heel gauw wéér voor die zon zullen moeten verbergen. Dit is het vreemde van Nieuw-Guinea: je krijgt van alles meestal te véél tegelijk. Teveel boS. teveel hitte, teveel vocht, teveel mist Enzovoort. Visjes springen op naast ons schip. Daar zijn ook weer de reigers, die de oevers een majestueus décor geven. Kleine ka- katoes en grote jaarvogels zijn eveneens present. En zo begint de dag. Het bos zwijgt eindelijk en dat zou tijd worden. Na al die uren van eindeloos ge ronk en gebrom verstommen die klanken. Tot de komende avond. Dan zal de sym fonie worden vervolgd. Met de crawlslag, terwijl ze de benen een schaarbeweging uitvoe ren. Een heel merkwaardige manier van zwemmen, die vlugge verplaatsing moge- ■arte koffie is in elk geval ^aakt. 0 De laatste uren van deze dag zijn uiter mate indrukwekkend. Ze voeren ons door een gebied, dat in geen enkel opzicht aan het voorgaande doet denken. Dit is een laag land, vol vlakten, weiden en uiter waarden. De rivier stroomt er met einde loze kronkels door, zodat grote navigatie- kunst nodig is om de Mimika niet in de verliezen. Zo lang we de mannen kunnen wal te laten schieten. Enkele malen ge- gadeslaan gaan ze voort met dansen en j beurt het haastwaardoor het een sen- springen. Hoe groter de afstand, hoe en-jsationele tocht wordt. Rakelings gaat het thouslaster ze worden. ilangs modderoevers en ook hoor ik soms Al gauw komen we nu in een gebied, die modder onder de Mimika doorschu- aar de kali vol waterlelies is. De rivier ren Toch lopen we niet aan de grond, doet hier denken aan een geweldige drijf- Als we Kepi naderen het doel van de schotel, vol witte en lichtblauwe bloemen. iangrijpend mooi. Vooral die bloe die op ellenlan- 1 doorschijnende stengels staan te wie gen. maken grote in druk ip me Tegen elf uur die morgen versmalt de rivier zich opnieuw. breder dan vijftig a zestig meter. Af en toe roept de Indone sische schipper iets. omdat hij een water slang heeft ontdekt. En daar kan je maar beter een eind van daan blijven. Het zijn gevaarlijkste die- van dit land. Eén beet van deze soms Helen™ betekent" "n- BESTAAT EEN HEMELSBREED verschil tussen herroepelijk binnen -Li de bloeddorstige bewoners van de Asmat en de S5!* <*3U35ÏÏÏm p"P°ea's die leven f» het sebied van ie Map-pi. Hier veel minder ge- maakten angst en wreedheid plaats voor blijdschap en vaariijk. Zelfs de gif- hartelijkheid. Telkens als blanken de Mappi betreden tiige zijn niet zo ge- toont men onomwonden zijn vreugde daarover. Langzamerhand wordt het land vlakker in overzichtelijker. Hier en daar doet het :elfs denken aan een Hollands polderland schap met uiterwaarden. Het bos is dun en bestaat uit groepen bomen. De oevers zijn breed en begroeid met een soort lissen en riet. Visarenden wieken over de oevers. En telkens stuiten we op groepen grote, witte reigers. Paradijsvogels zien we hier niet. Die vertoeven waarschijnlijk dieper het land. )p een gegeven ogenblik ontwaren we twee regenbogen haaks op elkaar. Een boeiend schouwspel, dat ook even aan Holland doet denken. Hoewel er niet zo heel veel te vinden is dat met Holland te maken heeft. Nóg enkele malen nemen we mensen aar. Ze zijn zeer op hun qui vive. Want worden geregeerd door vrees. Vrees jor iedere bezoeker. Wie hier als vreem deling komt heeft immers nooit vredelie vende bedoelingen. Wie hier verschijnt heeft altijd iets te maken met de dood. Waterslangen "fn de loop van de middag ontwa ren we dan eindelijk weer de eerste symptomen der aanwezig heid van blanken. Bij een prauw staan wat vrouwen en mannen, van welke laatsten er twee iets dragen dat op textiel lijkt. Het zijn minuscuul korte broekjes. Hier moet dus" óf het bestuur, óf de mis sie contact hebben gehad, vandaar ook dat ze niet bang zijn, in hun prauw stappen en ons rustig pas seren We gooien een paar flessen overboord n enkele jongens springen gelijktijdig het passeren we de eerste kampongs land. Een land, levend vrijheid en vrede. Een land, waar al lang niet meer gesneld wordt. Dat wil zeg gensinds een Jaar of zes niet meerl Alleen nog hier en daar incidenteel. Doch men moet zulke dingen in het groot zien. Deze streek is het zgn. Mappi-gebied, dat even ongetemd en wild was als de Asmat, maar door bestuur en missie „tot de orde werd geroepen". Zwarte bestorming zien krijgen. Aan de oevers kampongs honderden mensen. Ze rennen naa oever van de rivier en roepen ons Kinderen schreeuwen en lopen het w in. Aan alles is te merken, dat men daar aan de wal de vreugde kent. Men lééft Klappertuinen tooien de zacht-glooiende heuvels. De kampongs maken een nette Indruk. Tegen de avond, als de zon onder gaat, wordt heel dit land een machtige, Indrukwekkende aquarel. De hemel is purperrood en al dat rood drijft ook in het water. In het water van de Obaa, en in dat van de plassen en moerassen, die we door- moeten. Het varen is een précaire zaak, maar het schijnt werkelijk de bedoeling te zijn, dat we ér zonder schipbreuk komen. Dan komt Kepi, het voorlopige einddoel van de tocht. Dat wil zeggen: van de tocht van ondergetekende. De anderen zullen verder gaan. Ik zal daar achterblij ven om het land der Mappiërs te aan schouwen. Het wordt aardedonker. In de verte zie Ik net een lamp zwaaien. Daar is Kepi. Al gauw ontwaar ik dan de palen van een klein wrak steigertje. En op dat steigertje staat Frans Capetti, de controleur van de voorpost. Midden in het Mapplgebled. Achter hem bewegen de donkere lijven van bijng naakte Papoea's. Maar ze zijn niet helemaal naakt. En hun ogen staan minder wild dan de ogen van die andere inboorlingen: de Asmatters. Ik. ben hier werkelijk in een nieuw land. U zult nog horen in wdt voor een soort land. Program Romme onaanvaardbaar (Vervolg van pag. I) Een interessant punt in het program Romme is ongetwijfeld de oprichting beleggingstrusts. De formateur heeft de gedachte geopperd, om spaartegoeden te beleggen bij erkende beleggingstrusts. Deze zouden mede onder het beheer moeten staan van vertrouwensmannen van de werknemers. Bij verdere huurverhogingen wil de heer Romme de blokkeringsgedachU voortzetten en wat onderwijs betreft schijnt hij te denken aan de invoering van part-time onderwijs voor de niet meer leerplichtige jeugd. Een leeftijd is echter niet genoemd. Verder wenst de heer Romme een spoedige oplossing van de kanalenkwestie, de uitbouw van de P.B.O., hulp aan vergeten groepen, handhaving van de loondifferentiatie, een definitieve regeling voor weduwen en wezen en een algemene kinderbijslag- regeling. Verder staat hij voor: gelijke kansen voor openbaar en bijzonder onderwij! strijd tegen de inflatie, opvoering van d produktiviteit en een onderzoek nie alleen naar het heffen van een vermo gensaanwasbelasting, maar ook naar d mogelijkheden tot fiscale faciliteiten bij vermogensverliezen. Aan het ontwerp-regeringsprogram van de heer Romme gaat een preambule vooraf, waarin gesproken wordt ove waarde van de Christelijke zede. Minister mr. F. J. F. M. van Thiel van maatschappelijk werk benoemd tot grootkruis der Orde van de Kroon van België. In Haags Gemeentemuseum ITALIAANSE SIERKUNST uit vele oude steden, aangevuld met stukken uit de Haagse stedelijke verzameling, zal gedurende de maanden sep tember en oktober in het Gemeentemuseum te Den Haag en nadien te .Milaan worden geëxposeerd. Deze tentoonstelling zal ruim 300 schatten uit musea en kerken bevatten, schatten van de 12e tot de 18e eeuw. Deze sierkunst omvat dus geen schilderijen en geen beeldhouwwerken, behalve kleine bronzen plastieken. de meubelversieringen nog fantastischer worden, de gobelins nog rijker. De laat ste verliezen gedeeltelijk hun sterk or namentaal karakter, zoals men dat in de vorige periode kon waarnemen. Men zoekt meer aansluiting bij de schilder kunst. De voorwerpen van deze periode demonstreren hoe rijk in die tijd Vene tië moet zijn geweest: veel van wat dit deel van de tentoonstelling is zameld, is uit die stad afkomstig. Men zal er weefwerken en gobelins, kazuifels, gedreven zilver, pronkharaas- sen vervaardigd door meesterhanden uit Milaan en Mantua, meubelen, glas- en aardewerk kunnen bewonderen: kunst- schabten van de prachtlievende Italiaan se hoven. o.a. van de Flentijnse medici, kerkelijke kunst uit soms zeer kleine historische, zelden bezochte Italiaanse stadjes zullen te zien zijn naast het Ve- netiaanse glaswerk en beroemde por tretpenningen uit legaat Hofstede de Groot van da Haagse stedelijke verzame ling. Speciaal de afdelingen van de 15e en 16e eeuw. de bloeiperiode van de Re naissance. zal bewijzen hoe men er naar gestreefd heeft niet slechts enkele voor werpen bijeen te brengen die uit een zelfde periode stammen, maar hoe er getracht Is om zo goed mogelijk de sfeer imgeving, een totaalbeeld, te riike, meestal noten houten meubelen, met verguldsel en fijn inlegwerk, „intarsia". versierd, bewij zen hoe sober het binnenhuis in die tijd In de lage landen eigenlijk nog maar Een der kleine bronzen plastie ken zoals ze in vorige eeuwen.de huizen der rijke Italianen sier den en zoals er in september en oktober nog meer te zien zijn in het Haagse Gemeentemuseum. t is vóór het eerst in de kunsthisto rie dat een dergelijke collectie siervoor werpen, waarmede de Italiaanse reli gieuze instellingen en de rijke particu lieren zich in vroeger eeuwen plachten te omgeven, op representatieve wij: bijeen wordt gebracht. De tentoonstelling, die de naam z dragen van „L'Italia Splendida" met als ondertitel „Pronkjuwelen der Italia sierkunst", wordt op 28 augustus !0 uur geopend en duurt tot 1 november. Carven en Desses Parijs, woensdagmorgen DE ZUCHT van de Parijse modeontwerpers om hun collecties een bepaal de lijn toe te kennen geeft soms vreemde resultaten. Zo heeft Mada me Carven gesproken van de Ligne Olive oftewel de olijvenlijn. Nu is een olijf een ovaal, glad vruchtje, waarvan de vorm eerder in de zeehonden- wereld tot lijn verheven kon worden dan in de garderobe van een vrouw Met de beste wil der wereld is er dar ook geen olijf te construeren uit de mo dellen van de kleine bescheiden Madam< Carven. Maar wel was de olijf k 1 e u r] mogelijkheden tot succes of erbarmelijke er, dat zachte wazige groen, iets vager resultaten. dan flessengroen, maar warm en prettig qcs avoncjs jaat Desses rokken dragen, om te zien. Of het een flatteuze kleurz0 wjjd, dat er een crinoline onder be is, ligt geheel aan het type van de draag- hoort. Prachtig handwerk is daarbij te ster. Misschien heeft Carven daarom ?ien Mousseline helemaal in schulpen naast de olijf de hazelnoot gelegd en haar a]s een schuimende branding verwerkt, collectie uit die twee kleuren opgebouwd. geïncrusteerde kanten colliers, d hazelnoot- lopen, dat een punt telkens precies taille gehecht Is. Kunststukjes, zo mooi, dat er geen Zo zag-en we een mantel kleurige wollen stof, waarbij hals voorpanden waren afgezet met écrukleu- soepele lijn. Ze r de rok geko- net klokken en rig beverbont. Hazelnoi we vooral in de accessoi ceintures Carven houdt van eer heeft dit seizoen daarvc zen. Heel wijde rokken 38 cm van de grond. En bij de mantels zien we het vooral in het rugpand, waar halve en hele ceintuurs bij verwerkt ziln. Haar liefde voor het handwerk, waar van anders de collectie zo opvallend ge tuigt, wordt ditmaal weinig gedemon streerd. Slechts een model, een middag japon van witte Shetland, was onder en boven de bruin lederen teintuur met witte wol opgeborduurd. Carven geeft wel veel draperie xn japonnen van zijden Jersey of mousseline Zoals bijvoorbeeld in de mooie avond japon met kokemauwe satijnen rok. waarover zijbanen als een overrok van lichtwuivende mousseline geplooid waren Daarboven een fijngedrapeerd lijfje, waar- t de zijbanen ontsprongen Goud- en zilverbroderie maakten an dere modellen tot een rijke tooi voor gala-avonden. TN het grijze paleisje van Eiffel heeft Desses, de man. die koninginnen en prinsessen kleedt, zijn domein. Beneden de boutique in de vertrekken, van waar de bedienden toezicht hielden op de brede poort. Dan een brede statige laar de grote zalen, eens salons schitterende feesten werden ge geven. Nu zitten daar de Amerikaanse inko pers dicht opeengepakt. Meer inkopers dan moderedactrices en Desses ziet dat genoegen, want hij is een Griek van geboorte met een goede neus voor de handel. Desses is chic, perfect. Zo chic en zo perfect, dat het hijna saai is. Het toe kijkend publiek reageert dan ook ver schillend. Terwijl de een ven-ukkelijke kreetjes slaakt als „Ah. c'est merveilleux probeert de ander achter de hand beleefd een verveelde geeuw te onderdrukken. Tornado, wervelstorm, heeft Desses deze lijn genoemd. Er is ook werkelijk veel bij „losgeslagen". Zo hebben de rug panden losse „slabbetjes". Soms van schouders tot zoom als een los rugpand Alleen een miniscuul ceintuurtje houdt de fladder met twee knopen in de taille Soms is het heel ingewikkeld. Dan lopen de revers over de schouders door en daalt van daar weer een los pand tot op de zoom aan de achterkant. Als materiaal ls veel tweed gebruikt in visgraat of als Shetland geweven. Ook zagen we veel ruiten. De kleuren varieerden van dieppaars, aubergine en prulmcnkleur, tot het lichte lila van de exotische orchidee en de wazige kleur van de violettes de parma. Maandag, is in Haarlem voor de tweede maal de Muggenronde gestart, een wieier evenement, onder leiding van de politie, dat vorig jaar veel succes oogst te. Tien ploegen van zes renners tussen veertien en zestien jaar deden gisteren (tijdens de twee de etappe van Barnevvld naar Ernst) Elspeet aan. waar in een hotel een ravitailleringspost was ingericht. Gedeeltelijke dienstplicht in Engeland De Engelse minister van arbeid e dienstplicht MacLeod heeft gisteren i het LagerhuiB, in antwoord op een Ls bourmotie waarbij een vierjarenplan werd voorgesteld ter beëindiging van de algemene dienstplicht verklaard dat de regering een plan overweegt voor ge deeltelijke dienstplicht. Arbeiders ln de belangrijkste in dustrieën en beroepen zouden onbepaald uitstel krijgen, evenals zij die een spe- ciallstenopleldlng volgen. De dienst plicht zal worden afgeschaft zodra de (thans nog geringe) aanmelding vin be roepsmilitairen en de verplichtingen van Engeland bulten het koninkrijk dit mogelijk maken, zo zeide de minister. De Labour-motie werd later met i tegen 240 stemmen verworpen. Onvergelijkelijk! nieuw model! 2 diafragma's, 2 tijd-afstellingen, flits- aansluiting, doorzichtzoeker, handige zijsluiting, geheel metalen uitvoering. slechts f 20.- Gratis Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „Ollie B. BommePs Foto boek", de geestige handleiding voor foto-amateurs door Marten Toonder. Toch is hel zo Kwekerijen van vreemdsoortige dieren 701) Dat het veel gemakkelijk, dieren en planten die voor de mens afwerpen dicht bij huig, in een afge kende ruimte, te houden in plaats ze voortdurend in de vrije natuur moeten opzoeken, zal iedere boer kunnen duidelijk maken. Stelt u z eens voor dat hg zijn graanoogst bgi toevalligerwijs in de vrge natuur Of dat hg voor een bus melk di kudden koeien moest opsporen en jagen! In plaats daarvan is hg zelf teler, verzorger en kweker van dier plant geworden, waardoor een aanzien efficiënter bedrijfsvoering mogelijk ii Dit is alles eigenlijk te kinderacl om uit te leggen. Maar wat met koei varkens, paarden, kippen en alle m lgke andere huisdieren mogelijk vriendelijk is zich Ook de slakkenkw bestaan te danken aan de vr wel erg gulzig daglicht komt t fabrikar Zo heb J dat ook r mogen zijn op andere dii ben de bonthandclaren gedacht, toen zg allerlei pelsdieren gin gen fokken en de houders van struis- vogelfarme waren het volkomen met deze maden worden gekweekt doi klein kadaver neer te leggen, waarna svliagen hierin hun eieren depo neren, zal voor velen nieuw zgn. Die maden dienen als onontbeerlijk eiwitrijk voedsel voor kuikens van fazanten, parelhoenders, pauwen enz. nder smakelijke terrein ijlings verlaten, want er zgn nog meer teeltbedrgven die in onze ogen nogal ongewoon zijn. Om te beginnen sehildpadfarms, die de soep- hildpad siervoorwerpen van En de krokodille srband speeltuii reportage ons kiekji blijkt hoe ombineerd zgn kan inlandse foto- Californie evaar op deze hapgrage Üden. Dat daarbij de ^maatregelen zgn ge- foto natuurlijk erdraad i nd de Maar daar bleef het niet bij, want in de loop der tijden zgn eveneens kikker- kwekerjjen ontstaan, omdat de kikker- billetjes in bepaalde delen van de we reld nu eenmaal geweldige aftrek vinden. En om aan de grote vraag te voldoen is hel gemakkelijker de nodige aantallen op een kikkerboerderij te vangen, dan langs de modderige sloten voedsel voor de dieren wordt echter ook niet vergeten, zoals bljjkt uit de Amerika is begonnen, terwille van de hengelaars, die bier een blik wormen kunnen bestellen. Dat ook daphnia's worden geteeld voor de aquariumhou ders, evenals de enchytraeên, waarmee kleine visjes worden grootgebracht, is algemeen bekend. Maar dat geelwitte Daarover een i de verankering x gemakkelijk door i geretoucheerd. rolgende keer. (Nadruk verboden) Klein goed in de Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) De Eerste-Kamerleden hebben gisteren hun vakantie even onderbroken om en kele kleinere wetsontwerpen, die enkele weken geleden, bij het sluiten van de ge wone zitt'ng der Staten-Generaal nog op de agenda stonden, af te handelen. Tij dens een ongewoon druk bezochte open bare vergadering (het toeristendom had geen plaatsje op de publieke tribune on bezet gelaten) heeft de Senaat o.m. de wetsvoorstellen tot herziening van de ge meentegrenzen in de Alblasserwaard en de pensioenregeling voor politieke func tionarissen en hun weduwen en wezen aangenomen. Daarnaast heeft hij (zonder hoofdelijke stemming en zonder discus sie) zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om een bijdrage van f 200.000 te verlenen aan de F.A.O. ten behoeve van internationale actie ter vergroting van de afzet van magere melkprodukten in India en Pakistan. Ook werd een wijziging van de wet op het Hoger Landbouwonderwijs aangenomen, zodat binnenkort aan de Landbouwhogeschool te Wageningen het college van rector magnificus en assesso ren opgeheven wordt en het college van curatoren wordt vervangen door een be stuur, waarin ook de rector en twee an dere hoogleraren zitting hebben. Naast het bestuur blijft de senaat werkzaam als het college van de gezamenlijke hoog leraren. waarin zij in het bijzonder hun gemeenschappelijke belangen van weten schap en studie behartigen. Over de nieuwe pensioenregeling voor ministers, staatssecretarissen, leden van Gedeputeerde Staten en wethouders, heeft alleen de c.h. afgevaardigde Reijers het woord gevoerd. Deze regeling komt in het kort hierop neer. Na hun aftreden krijgen ministers en staatssecretarissen een uitkering naar het aantal dienstjaren, dat zij in functie zijn geweest. Deze uit kering duurt minstens twee en maximaal zes jaar. De bepaling Is gemaakt om te voorkomen, dat oud-ministers na hun af treden van hun inkomsten worden be roofd. Natuurlijk zijn er ook regelingen om te voorkomen, dat de uitkering en de nieuwe inkomsten onbillijk cumuleren. Het eerste jaar na hun aftreden als zij geen andere Inkomsten hebben krijgen ministers en staatssecretarissen 80 van hun jaarwedde. Deze wedde bedraagt voor een minister f 35.000 en voor een staats secretaris ongeveer f 29.000. Het tweede jaar wordt 65 "/o uitgekeerd, de volgende jaren 50*/». Het pensioen van de minis ters en staatssecretarissen bedraagt op 65-jarige leeftijd 5 van de wedde voor elk dienstjaar tot een maximum van 40 Met acht dienstjaren bereiken ministers en staatssecretarissen dus hun maximaal pensioen. Voor wethouders en leden van Gedepu teerde Staten is de regeling niet precies in de wet vastgelegd. Als provincies en gemeenten echter pensioenregelingen tref fen, moeten zij zich houden binnen de bepalingen van de wet. De héér Reijers (c.h.), die zich met de strekking van het wetsontwerp overigens wel kon verenigen, meende toch, dat vast gelegd had moeten worden, dat gemeen ten met meer dan 5000 zielen een pen sioenverordening voor wethouders moeten hebben. Nu een dergelijke bepaling ach terwege is gebleven, zou de minister van binnenlandse zaken alsnog in een schrij ven de gemeenten op de noodzaak van zo'n verordening kunnen wijzen. Prof. Van Oven, demissionair minister van bin nenlandse zaken ad interim, voelde niet veel voor een dergelijke circulaire, omdat ze de wet zou doorkruisen en een beper king zou betekenen van de gemeentelijke autonomie. De Kamer zal binnenkort weer bijeen komen voor de behandeling (in tweede lezing) van de voorstellen tot grondwets wijziging. Kamer Binnenvisserij Geen misbruik van bevoegdheden De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft de heer Egas, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. geantwoord op diens schriftelijke vragen over de motie, die het Centraal Neder lands Hengelaars Verbond op 19 jund J.L heeft aangenomen en waarin geprotes teerd werd tegen het misbruik van be voegdheden door de Kamer voor de Bin nenvisserij. De minister, die een onder zoek heeft laten instellen naar de ge grondheid van het protest, deelt mee. dat hem niets gebleken ia van misbruik van bevoegdheden door de Kamer, noch van feiten of omstandigheden, die twijfel aan haar integriteit rechtvaardigen. HIJ kan dan ook geen aanleiding vinden tot het nemen van enigerlei maatregel. THE U.S. ,Jo< KU KU/HMA EIGHTS Op een vergadering van twee duizend leden van de Ku-Klux- Klan, in Hartsville. Zuid-Caro- lina. werd dit zesjarige jongetje geïntroduceerd als „de kleine bezoeker uit een andere staat". De belangrijkste van de vier sprekers was de Ku-Klux-Klan- ner geheel links, die zich aan kondigde als „de hagepreker van verre"

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5