Worden de Loosdreelitse Plassen één grote watervlakte? Engeland trof het slecht afgedraaid. Ook Engeland heeft zijn kleine busje Maatschappij en economie moeten kunnen blijven functioneren blip MAANDAG 30 JULI 1956 Recreatiegebied in ernstig gevaar Idyllische eilandjes dreigen door tweedracht te verdwijnen (Van een speciale verslaggever). T OOSDRECHT, het bekende watersportcentrum bewesten Hilversum, ■*-* bezit in burgemeester mr. J. L. Vunderink een ambitieus magistraat. Met hetzelfde élan als hij nu en dan de helmstok hanteert van zijn ranke zeiljacht, bestuurt hij ook zijn gemeente. Het belang van die gemeente, en dus van wie er wonen, ziet hij nauw verbonden aan de plassen, die dui zenden 's zomers de gezonde ontspanning bieden, die men elke Neder lander in zijn vrije tijd mag toewensen. Burgemeester Vunderink maakt zich zorgen over die plassen. In verontrustend tempo ziet hij het karakter van deze uit gestrekte watervlakte met zijn idyllisch beboste dammetjes en walletjes veran deren. De door zuidwesten winden opge zweepte golven kalven de tientallen klei ne eilandjes in het merengebied steeds verder af. Van sommige steekt nog alleen een verloren boomgroepje of wat struik gewas boven water uit. Van andere eilandjes is zelfs niets meer te zien. Maar de zeiler, die onbekend met de situatie, over de verzonken gedeelten "WOOR ENGELAND is de drastische daad van president Nasser "van Egypte, de naasting van het Suezkanaal, wel op het ongunstigste ogenblik gekomen. De jaren na de oorlog zijn voor Groot- Bnitannië niet gelukkig geweest. Eden heeft nog maar kort geleden een noodkreet de wereld ingestuurd, dat G root-B ritannië de economische slag moet winnen wat het ook kost Voor de Brit geen nieuw geluid, gendeel. Maar ongetwijfeld hc-bben ook deze woorden hun invloed, want de En gelsman is een plichtsgetrouw en discipli nair burger. Geen land. waar de zwartt handel minder bedreven werd dan in Engeland en dat terwijl dit land jaren er jaren op een werkelijk niet royale distri butie heeft geleefd. Maar Eden noch de Engelse burger be grijpt. dat de ver vulling van deze burgerlijke plichten een druppel is in de Verklaard* l]it%icht de reldhandel. Engeland hee-ft het altijd zelf willen redden. Hoorde het al bij Europa, dan meende het toch dat het continent een onbeduidend deel was. Bekend is het omroepbericht eens uitgegeven, dat een zware mist Engeland omringde en conti nentaal Europa daardoor geïsoleerd was! Churchill heeft de kreet- aangeheven, dat Europa verenigd sterk zou zijn, maar toen het op daden aankwam, bleef En geland in vele opzichten toekijken. Zo toekijken, dat het nog juist een vinger in de pap kon steken en proeven hoe die smaakte. Het werd een lid van de Raad van Europa, een lidmaatschap dat de Britten ongevaarlijk scheen. Het is mis schien daarom wel tragisch dat het juist Engeland is tegen wie als eerste door een andere staat. Griekenland, een klacht is ingediend wegens het schenden van het Europese Verdrag van de Rechten van de Mens, door handelingen op Cyprus. jyj"ET de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal onderhoudt Groot- Britannië een voorzichtig zijdelings con tact door de Raad van Associatie. Voor-, zichtig, want nog zeer onlangs heeft En geland geweigerd het parlementair con tact althans te verinnigen. Ook bij de commissie van deskundigen, die te Brus sel de gemeenschappelijke Europese markt en Euratoom voorbereidt, blijft Engeland de belangstellende toesohouwer, zonder zich door verplichtingen te binden. Maar Eden is nog verder gegaan. Hij heeft de Britse politiek in een afzonder- verbazing vervuld door aan te kondigen, dat Engeland een plan overwoog tot het afzonderlijk sluiten van een overeenkomst inzake het stopzetten van atoomproeven los van de ontwapeningsovereenkomst en het toeziicht daarop, terwijl in de Ontwa peningscommissie van de Verenigde Sta ten uitdrukkelijk door de westelijke mo gendheden geelst was, dat een ontwape ningsovereenkomst met inspectie de eer ste stap moest zijn. Dat de naasting van het Suezkanaal komt op het ogenblik, dat de Verenigde Staten met een wat koelere blik Groot- Britannië bekijken, is voor Engeland bui tengewoon ongunstig. De enthousiaste betuigingen van vreug de in de Arabische landen, door Nassers stunt veroorzaakt, en het wapengerinkel dat zij demonstratief doen horen, zullen Amerika niet verlangend maken militaire sancties in het vooruitzicht te stellen. In de Veiligheidsraad krijgt men een hiertoe leidend besluit er nimmer door. Het Russische veto zal niet, zoals bij de Koreaanse sanctie, ontbreken, omdat de Russen het toen alleen niet uitspraken omdat ze op de beslissende zitting ver stek lieten gaan. Zoiets komt niet voor de tweede keer in de geschiedenis! Dan kan de algemene vergadering van de Verenigde Naties het besluit tot een militaire actie nog nemen met tweederde meerderheid. Maar dat betekent, dat de wereld inderdaad in twee kampen ge splitst wordt en een derde, vernietigende wereldoorlog, onafwendbaar is. A MERIKA zal de nadruk leggen op de economische garantie, die Egypte moet geven en die doorvaart voor alle schepen van elke nationaliteit waarborgt. Voor Egypte is het een belang, dat de scheepvaart het Suezkanaal niet mijden zal. Het heeft zich grote voordelen van de inkomsten voorgesteld en reeds heb ben deskundigen berekend, dat de som van honderd miljoen dollar per jaar „schoon in de hand" veel te optimistisch is gezien. Dat zou bij Egypte een zekere bereidheid kunnen kweken om de zee varende staten niet al te zeer te frustre ren. Het heef.t zijn prestige in het Midden Oosten, zoals het wilde na de klap welke Amerika en Engeland het heeft toege bracht door de gelden voor de dam van Assoean te weigeren, hersteld. De grote twee zullen nu tezamen met Frankrijk Egypte moeten benaderen. Van die drie is Engeland de grootste aandeelhouder van de oude Suezkanaalmaatschap- pij, is Engeland het land dat zijn econo mische zwakte het meest aan het dag licht heeft gebracht en Is Engeland het land, dat in een onbeheerste flirt naar Moskou, de oude vriend in Washington ernstig ontstemd heeft. vaart, merkt aan het gevaarlijke bonken en stoten van zijn ranke jachtje ove kasseien, wat voor verraderlijke koers hij heeft genomen. Ja. langzaam maar zeker is het zc mantische plassengebied nabij Loosdrecht bezig één grote watervlakte van 2000 ha te worden, een gevaarlijke waterwolf juist voor wie dit gebied verkiezen vooi hun spelevaren: de mensen met de klei ne of vergrote B.M., de Pampus of de Valk en niet te vergeten de jollenzei- lertjes. De grotere jachten, nog wel op gewassen tegen een beetje ruw hebben de Loosdrechtse Plassen steeds moeten mijden. Het zijn vanouds de plas sen geweest van de ..kleine luyden". Een Koninklijk jacht als de „Piet Hein" kan er zelfs niet komen. De gemiddelde wa terdiepte reikt niet verder dan anderhalf. Reeds In 1948 heeft burgemeester Vun derink alarm geslagen.. De Loosdrechtse Plassen zag hij als recreatiegebied waar deloos worden door die voortdurende afkalving van de talloze eilandjes. En thans is het al zo ver. dat het voor de allerkleinste scheepjes bepaald gevaar lijk wordt de 4e en 5e plas bij ruw weer Plas schap De wekroep van de burgemeester is destijds wej verstaan. Hjj heeft geleid tot het plan een Piasschap in het leven te roepen, een zelfstandige bestuursvorm voor het merengebied in deze contreien, van waaruit maatregelen getroffen kon den worden om het dreigende verlies van den om de Loosdrechtse Plassen hun oude karakter terug te geven of te laten be houden. Om de eilanden in het verlengde van de Hoge Wilgen te beschermen zal de oude Napoleonweg, die vroeger 5e Plas scheidde, omhoog gehaald ten worden. Eerst daarna zal hel hebben ook de eilandengroep tusse 4e en 3e Plas. en vervolgens de eilanden langs de Drecht en tussen le en 2e Plas te beschermen en waar nodig tussenlig gende gaten te dichten Bü Kortenhoef ligt de Plas „Wijde Bliek" en de Loenerveense Plas. In deze gebieden worden doorbraken beoogd een open verbinding te krijgen naar L drecht. Gelijktijdige taak voor het Pias schap wordt dan verder geacht dc diepten, die thans storend zijn voc zeilers, weg te halen, en de vrijkomende grond te gebruiken voor de gewenste dichtingen- Klandizie Waarom de drie kleinere gemei hun medewerking weigeren? L o e meent, dat de zeiljachten uit Amsterdam voortaan de verbinding Hilversumse Ka naal, Loenerveen. Loosdrecht zullen ver kiezen boven de verbinding over Loenen en de Drecht. zodat Loenen de klandizie van deze zeilers zal verliezen. Het volgens velen te ver gezocht. De sluis bij 't Hemeltje ls een zg. beroepssluis. die vooral gebruikt wordt door grote zandschepen. Wie van de jachtzeilers zal deze sluis zoeken en daarmee de risico' aanvaarden om tussen de grote bakbees ten bekneld te raken, of er op zijn minst door beschadigd te worden? In Breukelen strandt medewerking op de vraag, welke autonome bevoegd heden men aan het Piasschap wel zal kwijtraken. Men mag zich in gemoede afvragen, of vrees voor machtsverlies goed richtsnoer is voor een juist beleid in een aangelegenheid van zover strek kend algemeen belang. Kortenhoef, de derde weigerach tige gemeente, heeft weer andere argu menten. Het merkwaardige is, dat deze de schijn wekken, dat Kortenhoef blind is voor zijn eigen belang. Men kant zich zonder meer tegen nieuwe ontwikke lingsmogelijkheden van de eigen ge- Met elkaar is het natuurlijk een dit recreatiegebied tegen te gaan. Be- iogd werd in dit bestuurslichaam verte genwoordigers op te nemen* van alle om de plassen gelegen gemeenten, alsmede Amsterdam, Utrecht en Hilversum an de provincies Noordholland en Utrecht. Bovendien werd het van belang geacht ook een stem In het kapittel te geven aan de verbonden Watersportorga- ies. Uiteraard dienden de gemcen- lie vanouds zeggenschap hebben over het gebied, gedeeltelijk bevoegdheden t was een weloverwogen plan. Na tuurlijk heeft men aanvankelijk overwo gen. of niet volstaan kon worden met de bestuursvorm van een waterschap. Maar hoe in een waterschap, dat uit fluitend de belangen van de waterhuis houding heeft te behartigen, de recrea tieve en sportieve belangen veilig te stellen? Vaak zijn deze belangen immers 'olkomen tegenstrijdig aan elkaar. Slechts in de zelfstandige figuur van een Pias schap aequlvalent van nieuwe organen als industrieschap, strandschap, e.d. zouden alle belangen tot nauwe samen werking gebracht kunnen worden. Er kan niet worden gezegd, dat het plan geen weerklank zou hebben gevon den. Amsterdapi. Hilversum, Utrecht. Loosdrecht en Vreeland, alsmede de pro vinciale besturen van Noordholland en Utrecht en de verbonden watersportver enigingen betuigden er hun instemming De grotere steden, omdat zij het grootste contingent bezoekers aan de Loosdrechtse plassen bieken te leveren, de provincies en watersportorganisaties, omdat ze maar al te goed begrepen van welk recreatief belang de Loosdrechtse en geacht moeten worden. T egenwerking Slechts drie omliggende gemeen ten willen niet meedoen. Het zijn de toch in dit verband onmisbare dorp- Breukelen, Kortenhoef en Loenen Bij Breukelen. waaronder de 4e en 5e las ressorteren, zal een begin moeten worden gemaakt met de enige miljoenen guldens vergende herstelwerkzaamhe- De Loosdrechtse Plassen waren vanouds het domein der „kleine luyden" onder de zeiljachtjes. Niettemin konden zij er op vor stelijke wijze over het watervlak zwieren. Zullen bij verdere af kalving der eilandjes de plassen zo gevaarlijk worden, dat zij zelfs met de kleine scheepjes niet meer te bevaren zijn? ,u een pittig» M*Lr I\a de Vierdaagse Israëliërs herdachten f ebruaristakin g De Israëlische mannelijke lijke deelnemers aan de Vierdaagse heb ben zaïterdag-midda-g een bezoek aan Am sterdam gebracht. Hun eerste taak was het leggen van een krans bij het monu ment „De Dokwerker" dat is opgericht ter nagedachtenis aan de februaristaking het hart van de voormalige jodenbuurt i-n de hoofdstad-, het Jonas Daniël Meijer- V rijgezellencongres Op het Vrijgezellencongres, d-at zater dag-middag in Grevenbicht (N.-B.) is ge opend, is Els van Lier uit Leiden tot vrij- gezellen-koningin gekozen. Aan dit vierde congres, dat -tot morgenavond duurt, ne- achfchonderd personen deel, onder vrijgezellen uit België, Duitsland, En geland. Frankrijk, Oost-Afrtka, Tsjecho- slowakije, Brazilië. Canada, Zwitserland, Curacao en Nederland. trieste geschiedenis. Want intussen verstrijken de jaren en slopen de elementen in steeds sneller tempo dit prachtige en gezochte recreatie gebied. Terecht mag men zich af vragen, of hogerhand hier niet dwingend moet ingrijpen. Het be lang van duizenden zeilers staat op het spel. En gelijktijdig een stuk volksgezondheid van de eerste orde. WAARSCHIJNLIJK ah nasleep van de die de combinatiewagen, de Station Car in Amerika heeft veroorzaakt, zijn ook op het vasteland van Europa de Kombi's, de Voitures a double usage en de Combinatiewagens verschenen meestal in de Amerikaapse vorm, 'a/Beleid van personen- of bestel wagens van grote merken. Maar in Duitsland creëer de de Volkswagenfabriëk een ander type, de Klein- bus, personen- vervoer-derivaat van de bekende VW- bestelwagen. Het busje werd niet al leen het type, het werd een begrip vakantiegangers, taxiondernemers en handels reizigers maakten zich van ed Kleinbus meester. Taunus volgde alras met een derge lijk voertuig, en ook in Frankrijk doken de gelijke types op. Engeland heeft in de Sta tion Carmode altijd een eigen plaats ingenomen; overigens niet vreemd voor een auto- producerend land, dat dat altijd en op elk gebied heeft gedaan. Engeland maakte tot voort kort nog steeds de Traveller, de Countryman namen voor „gewone" sta tion cars, afgeleid van per- sonenwagentwpen. Velen hebben zich er al lang over verwonderd, dat men in En geland -nog steeds bleef vast houden aan de werkelijk houten achteraanbouw van die voertuigen, een prosec, dat in Amerika en het vaste land al lang tot het verle den was gaan behoren, om dat de fabrikanten de com binatiewagen als normaal carrosserie-model in hun se- die waren gaan opnemen. Egenland heeft bij de Klein-busmode niet willen of kunnen? achterblij ven; en enige tijd geleden verscheen de British Motor Corporation met een eigen busje op het toneel: aflei ding van een nieu wmodel bestelwagen ,dat voor Mor ris en Austin ongeveer gelijk is. De motor is een gen is leverbaar in drie uit voeringen: bestelwagen, pick up en als busje. Autoles-perikelen De problemen van de autorijleerllng zijn met het noemen van de schakel- en stuurproblemen niet com pleet want aan het einde van de les-cyclus komt het examen, en dan deelt de leraar de leerling plechtig mede. „dat het aangevraagd ls". Alles goed en wel, de leerling neemt nog gauw wat extra lessen en gaat daar mee door tot de examen- oproep in de bus valt. En lijke kennissen ons onlangs vertelde, dat ze nu al twee maanden op die oproep zat te wachten, keken we wel wat vreemd op: het is druk bij het Centraal Bureau, dat weten we. maar zó druk..? Al informerend naar deze uitzonderlijke toestand, stuit ten we toen op een oneer lijke „mode", die heden ten dage blijkbaar bij de niet zo betrouwbare autotijscholen opgeld doet. Als de leraar de leerling vertelt, „dat het aangevraagd is" en de leerling nerveus extra lessen bestelt ligt het aanvraag formulier nog bij de instruc teur in de bureaulade. En die blijft daar kalm een weekje of wat liggen. De leerling lest, en lest en de leraar zegt gelaten: „Nog steeds niets gehoord?" Wel, ik zou nog maar een paar En de leerling neemt les sen onze kennis zat ruim over de vijftig heen. En in dit speciale geval hebben we eens en anders eens uit gezocht. Toen de rijschool- beheerder naar dit niet in sturen van de aanvraag werd gevraagd, antwoordde hij met: „Naar onze mening was die mevrouw nog niet klaar voor het examen. Ze kreeg een nzinking wat het achteruitrijden betreft. Daar om hebben wij hier de aan vraag nog even vastgehou den". Tegen een dergelijk verweer is niet veel in te brengen. Maar aan dit speciale ge val willen we een algemene waarschuwing verbinden: mocht u het vermoeden krij gen, dat men met u op een dergelijke" mameer aan het sollen slaat, probeer dan bij het Centraal Bureau tot Af gifte van Rijvaarheidgheids- bewijzen in Den Haag te ve rifiëren, of uw aanvrage in derdaad ingestuurd is. Een nofmale wachttijd op uw oproep is dan tussen de tien dagen en drie weken. Algemene verdedigingsvoorbereiding In vredestijd is bestudering van oorlogsproblemen noodzakelijk (Van onze militaire medewerker) T~\E ENORM TOEGENOMEN UITWERKING van de aanvalsmiddelen heeft niet alleen ten gevolge, dat de burgerbevolking in tijd van oor log aan steeds grotere gevaren wordt blootgesteld, maar dat het oorlogs geweld tevens het gehele raderwerk van het maatschappelijk en econo misch leven dreigt tot stilstand te brengen. De gevaren welke hieruit voor de burgerbevolking kunnen ontstaan, zijn waarschijnlijk nog groter dan die welke rechtstreeks uit de aanvallen zullen voortvloeien. Om de ver schrikkelijke gevolgen van de atoombombardementen zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden, zijn dus niet alleen maatregelen voor rechtstreek se rampbestrijding nodig, doch moeten tevens verstrekkende voorzieningen worden getroffen om het maatschappelijk en economisch bestel zo lang mogelijk op gang te houden. Bij de stormramp van 1953 zijn duizen- delen, zouden zeer veel meer ongelukki- den mensenlevens gered door snelle hulp gen aan de ramp ten offer zijn gevallen van allerlei aard en van vele zijden. Men ep bezweken dan thans het geval \i herinnere zich ©lechts het optreden van de Bij het atoomgeweld zullen overeenkt vele Rode-Kruisformatiesvan de genie- stige reddingsmaatregelen nodig zijn. Meer troepen en burgerhulpdiensten, van de nog dan bij de stormramp zullen echter transport- en hefsuh roef vlieg tuigen, van tevens allerlei technische noodmaatrege- de vertoindiingstroepen met hun radio- en len zijn vereist om aan de verschrikke- 6traalzenders. Men denfce eveneens aan de lijke omstandigheden welke kunnen talrijke evacuatiecentra, aan de ambulan- staan het hoofd te kunnen bieden, ces en noodhospitalen en aan alle overige Bij de ontruiming van bedreigde of ge- maatregelen op medisch en 6ociaal gebied troffen gebieden zullen grote bevolkings waardoor hulp werd gebracht waar dit massa's moeten worden verplaatst en el- menselijkerwijs mogelijk was. diens ondergebracht. Dit zaïl speciale Bij atoomgeweld J het verkeer, van de voedselvoorziening 'ONDER de reddingsacties van velen, en van de medische zowel als de sociale t moderne mid- zorg. De hiervoor nodi'ge noodwoorzrienin- Toch is het zo VERZAMELWOEDE IN 18de EN 19de EEUW 699) In de lijd der ontdekkingsreizen winnen sommige schepelingen, schceps- rtsen of kooplieden in het vaderland ■rug met talrijke vreemde voorwerpen, die .gretig aftrek vonden by iedere onderling die daar belang in ioms was het een apotheker die i >p curiositeiten toelegde, een an< naai een herbergier of een koopi lie allu> verzamelde wat in ons kb >rland heel Europa dtjs zen. Talryke Europe daardoor van geen voor het publiek, er beschouwd als" eet ■1de. In bun kabinetten troonde de tand van een narwal naast een apevel vervaardigde buidel en vuurvliegje zat geprikt naast de i ring, die eens het gezicht van Zoclnekoning verfraaide. Kortom, tur dc geweldige rijkdo. men had leren kennen en i tclijkheid aanwezig achtte d tur in kaart te brengen dc inkele betekeni en de natuur wer ■en roorraadschuu icren met bespieg. gelegenheid bodi n klassificeren. de had nog een doordat de handel be tel dtar •o gel s, gels, chidec vlinder of wat acht of hel kennis i leid en betrof. Men had de illusie slechts een beetje méér ver ontdekt behoefde te wordei hiaten in de kennis der natuur (zoals dit plechtstatig in schoolboekjes werd genoemd) te kunnen opvullen. Onver doorzakkende doze en de tot berstens school geen idee me. lingen dreigden, juist naar vt rvolmakirvg, chaos teweeg die dooi kon worden overzien :ilometers krakende en planken, volgeetapeld kistjes, achter de mei kost c slachtingen, die ide streken hadden aangericht enkel exemplaar te bemaebti- 1 is er in die tijd verwoest en terwille van rijke dilettanten, r lucifersmerken of handteke- hadden kunnen verzamelen. I is weer een ander hoofdstuk, er een volgende keer. (NADRUK VERBODEN) gen moeten reeds in vredestijd onder de ogen worden gezien. Er zullen situaties kunnen ontstaan waarin de verwarring algemeen dreigt te worden. Slechts in dien het apparaat voor het handhaven van de openbare orde en veiligheid daar op van te voren wordt ingesteld, zal het in staat zijn om zijn taak te vervulden en een chaos te beteugelen. Het bezwijken van waterkeringen, het onbruikbaar worden van wegen en het uitvallen van aanvoerhavens. zal tot uit gebreide maatregelen dwingen op het gebied van de waterstaat en het ver keerswezen. Ook deze moeten reeds in vredestijd nauwkeurig worden bestudeerd en waar mogelijk worden voorbereid. Overheidsapparaat kunnen geven aan an de noodmaatre gelen zal het een eerste eis zijn, dat het overheidsapparaat onder aèle omstandig, heden zal kunnen blijven functioneren. Daartoe zuilen belangrijke gedeelten daarvan en natuurlijk in het bijzonder de leidinggevende organen., zodra dat nodig blijkt, moeten worden overgebracht naar plaatsen welke buiten de directe geva- rencentra zijn gelegen. Om hun taak al daar te kunnen blijven vervullen, zullen zij niet alleen moeten beschikken over het nodige administratieve personeel en de vereiste administratieve bescheiden, maar teven6 en vooral over verbindings middelen zoals radio, telefoon en telex om snel meldingen te kunnen doorgeven en bevelen te kunnen doen uitgaai In de toekomst zullen de regeerders en de burgerlijke autoriteiten op alle nlvea zich nietalleen meer kunnen beperkt tot hun taak In tijd van vrede. Zij zullen zich óók moeten bezinnen op hun teak in tijd van oorlog en zioh daarop moeten 'oorbereiden. Hierbij gaat het ndet om het voteren •an reusachtige bedragen voor de bouw •an schuilkelders, voor het maken installaties van allerlei aard. voor het op leggen van grote voorraden en het op richten van nieuwe organisaties. Veel van wat op dut gebied wellicht wenselijk kan worden geoordeeld zal om redenen financiële of praktische aard niet In overweging kunnen worden genomen. Aanpassen Tfeeleer zal het In de toekomst In de allereerste plaats zó moeten worden dat de reeds bestaande of zich In oprich ting bevindende rampbestrüdlngsorganl- satles worden aangepast aan de nieuwe eisen van dc tijd en zonodig worden uit gebreid om te kunnen voorzien in de nieuwe behoeften. Daarnaast zal er naar moeten worden gestreefd om bij het ontwerpen van voor zieningen voor tijd van vrede reeds van het begin af mede rekening te houden met de eisen welke moeten worden ge steld voor tijd van oonlog. HlcrbU zou het wel eens kunnen bUJ- ken. dat laatstgenoemde eisen dikwijls geheel overeenstemmen met die welke voortvloeien uit de ontwikkeling van het verkeer uit dc zich baanbrekende nieuwe inzichten op het gebied van dc stede-1 bouw, uit de verdere plannen van onze waterstaat, enz Overal waar dit hel ge val blijkt te zijn zullen nauwelijks extra Motel in Apeldoorn? Warneer de gemeenteraad goedkeuring verleent tot de verkoop van de benodigde grond, zal Apeldoorn in april van het vol. gende jaar de beschikking hebben over een motel, het tweede in Nederland. W. C. G. Hundcpool te Den Haag en H. P. Hundepool te Apeldoorn zijn namelijk voornemens een motel te bouwen op een terrein, dat is gelegen in de driehoek, dde gevormd wordt door de Amersfoortseweg en de J. C. Wilslaan. Architect is J. J. R. Boosmsn te Den Haag. Terug naar Nieuw-Guinea De voorzitter van de organisatie voor gezamenlijke actie ten behoeve van Nieuw Guinea, de GAGPIB in Oost-Java. J. D. Koromath. heeft te Soerabaja verklaard» dat indien de algemeen voorzitter der organisatie. Silas Papare. niet tot gouver neur vaon de provincie Irian Barat (N.- Guinea) wordt benoemd, de 1500 leden naar Nieuw-Guinea zullen terugkeren, daar door de benoeming van een andere gouverneur hun belangen ndet voldoende behartigd zullen worden. men Boekhouden MO. zijn geslaafd w Krayo, Rotterdam; R. Bakker. 's-Graven- hage; mej. E H van Loon, Rotterdam; V. Kropman. Alkmaar; R. Dozeman. Aalten- J. Meyaard. Zeist; B. Kijkuit. Huizen (N.HI- f' m' G Llphuysen. Amsterdam en H, J. Geslaagd AMSTERDAM, 30 juli vwr iet ex. Engels M.O.-A; J. Greebe, Alkmaar; "~~1 Heijden. 's-Gravenhage; Bilthoven- Cl F» n EXAMEN TEKENEN MO. 's-GRAVEiNIHAGE. 30 juli. Voor de exa mens Tekenen MO. akte M. A. zijn ge slaagd; mevr. J. G. Oosterbof-Barendsen. ipertveld: mej. H. dtngenj mej. G. C. Schipper. Amsterdam; J. - r> Voskamp. J Verhagen. Den Haag Utrecht. Gondang. Verlles-ederland ƒ31.836 ten laste van reserve; bruto-explotatie- overschot rp. 909.215 844.351) geheel voor afschrijving; hogere lonen en kapi taalbehoeften; directeur stelt mandaat beschikbaar. rieningen nodig zün, doch zullen de nieuwe eisen geheel kunnen worden op- ■nomen onder die welke ook uit ande- in hoofde reeds in de nieuwe Hjd moe- n worden gesteld- In die gevallen waarin aparte voor- en ingen onvermijdelijk zijn zullen deze oeten worden aanvaard in dezelfde zin al6 dde welke gelden met het oog op de volkegezondheid, de brandbeveiliging, de openbare veiligheid e.d. B.B. 50 miljoen TTit hetgeen daaromtrent i6 bekend ge worden, zou de uitbreiding van de maatregelen op het gebied van de Be scherming Bevolking in de toekomst een bedrag vergen van ongeveer vijftig mil joen gulden per jaar. Vergeleken met de hoogte van de begrotingen voor oorlog arine lijkt dit geen onredelijk en buiten alle verhoudingen vallend bedrag Met belangstelling moet worden afge-' wacht hoe de nieuwe regering haar standpunt ten aanzien van' hetgeen hier- oren werd omschreven zal bepalen. Afgezien van het bedrag dat zfj voor de uitvoering van de door haar reeds thans nodig geachte maatregelen zal wensen te voteren, gaat het hierbij In de eerste plaats om de erkenning van het feit, dat hier een taak ligt welke niet langer meer terzijde kan worden geschoven, maar die moet worden aan vaard omdat dc tijd waarin wij leven daartoe noodzaakt. Dit is de taak van dc algemene verdedigingsvoorberel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5