kp-a\(ms Ir. Boogerd gaat dienst van gemeentewerken verlaten W-VAM MENS TOT MENS TYPEN STENO ti NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 28 JULI 1956 De leeftijd bereikt Bekleedde het directoraat in een moeilijke tijd Utrecht—Leiden In maart 1926 werd de heer Boogerd in genieur bij Gemeentewerken in Utrecht. Dat ié hij geweest tot 15 december 1931. In de Domstad vroegen de aanleg van de groenteveiling), de voorbereiding voor de bouw en de bouw van bruggen en het voorontwerp van een centrale riolering zijn bijzondere aandacht. Met ingang van 15 december 1931 volgd* zijn benoeming tot adjunct-directeur vai Gemeentewerken te Leiden. Hier werd de heer Boogerd geconfronteerd met de dere uitleg van de stad, de uitbreiding van de centrale riolering, de bouw een rioolwaterzuiveringsinstallatie aa Slaaghsloot en de voorbereiding vai spoorwegplannen. Na de bevrijding werd de heer Boogerd benoemd tot directeur van Gemeentewer ken, als opvolger van de heer A. M. d< De heer Boogerd werd met dit be langrijke directeurschap belast in een tijd, waarin zich naast mogelijkheden ook veel moeilijkheden zouden voor doen. Daar waren in de eerste plaats de onteigeningen en de grondaankopen in het noorden en zuidwesten van de stad. Leiden bevond zich na de bevrij ding wat dat betreft in een precaire toestand. De gemeente ging vroeger niet graag tot onteigening over. Naast de spoorwegplannen hebben uiter aard de uitbreidingsplannen en de wo ningbouw grote en voortdurende aan dacht gevraagd. De goedkeuring kwam niet altijd spoedig af, want de gemeen te kon beslis die nog allerlei instantii ook in gekend moesten worden. Zo hebben de aanwijzing van de plaatsen voor industrieterreinen en de wegen schema's wel eens vertraging veroor zaakt. Balans Toch mag de heer Boogerd zeker terug zien op vruchtbare jaren. Al zijn na de oorlog in de kringen van de gemeente woorden van kritiek over achterstand en traagheid niet uitgebleven, niemand zal kunnen zeggen, dat er ln deze periode wéinig tot stand is gekomen. In de periode van mei 1945 tot 1 Juli 1956 wefden ruim 3300 woningen gebouwd, ter wijl nu de bouw van meer dan 900 wonin gen in uitvoering is. Deze woningbouw vertoont een grote Fa D. KRET en Zn Een dokter nodig? De zondagssdienst van de huisartsen te Lelden wordt dit weekeinde waargenomen door de dokters Pieterse, Jansen. Pleiter. Jasperse en Schaefer. Welke apotheek Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest: zater dag 28 juli zijn geopend voor het klaar maken van spoedrecepten: apotheek ller- d.ngh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502, apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel 20136 en apotheek Oegstgeest. Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Zondag zijn van 's morgens acht uur tot 's avonds 12 uur geopend apotheek Herdingh en B'anken en apotheek Oegst geest. De nachtdienst wordt van 12 uur at waargenomen door apotheek Herdingh Blanken, rpotheek Reijst en apotheek Oegstgeest. i deel OP MAANDAG 6 AUGUSTUS zal de heer ir. D. Boogerd afscheid nemen als directeur van gemeentewerken te Leiden. Hij heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, na ruim elf jaar het direc toraat van deze belangrijke afdeling van het stadhuis te hebben be kleed. Op 5 mei 1945 werd de heer Boogerd tot directeur benoemd en hij heeft dus een belangrijk aandeel gehad in de veranderingen uitbreidingen van de stad in de afgelopen tien jaar. Veranderingen die vaak met grote moeilijkheden gepaard zijn gegaan. De heer Boogerd werd op 19 juli 1891 Hoogeveen geboren. Hij studeerde in Delft van 1911 tot 1920, met een onderbreking van drie en een half jaar in de mobilisa- Op 1 maart 1920 werd hij benoemd tot tijdelijk ingenieur bij de rijkswaterstai Van 1920 tot 1921 was hij werkzaam 1 de aanleg van het Wilhelminakanaal onder de gemeenten Oirschot en Best in Noord- brabanf, bij de bouw van beweegbare vaste bruggen en grondduikers en bij de bouw van twee spoorbruggen in de lij: Den BoschEindhoven. Van 1921 tot 1924 heeft de heer Boogerd in Zwolle gewerkt. Daar was hij ondei meer belast met het maken van vooront werpen voor de brug over de Gelderse IJssel bij het Katerveer. De volgende twee jaar bracht hij door in Dordrecht, van januari 1925 tot maart 1926. Hij werk te daar aan de verbetering van de Oude Maas ten behoeve van de Waterweg Dordrecht naar de zee. verscheidenheid. Hij omvat vo eengezinswoningen, zowel vi normale als grote gezinnen, voor ouden van dagen en duplexwoningen; een belangrijk deel \yordt echter ge vormd door de etagewoningen, een bouw vorm, die voor 1940 hier praktisch niet is voorgekomen. Ook de bouwwijze is ver schillend. Al wordt de traditionele bouw methode met houten balklagen en houten vloeren voor een klein gedeelte van de woningen gehandhaafd, voor vele wonin gen is overgegaan tot het bouwen met stenen vloeren. Een niet onbelangrijk deel is in zogenaamde systeembouw tot stand gekomen, onder andere de bouw in het Morskwartier. Onder al deze plannen zij vooral ver meld het plan voor de bouw van 494 wo ningen in het uitbreidingsplan Zuid-West, dat zowel ln aanleg als in uitvoering tot de „experimentele" plannen van de na oorlogse bouw moet worden gerekend. Het thans in aanbouw zijnde woongebouw in de Rodenburgerpolder zal, eenmaal vol tooid, met zijn respectabele hoogte van ruim 32 meter het silhouet van onze stad beïnvloeden. Scholen "ee. het bijzonder en één voor het openbaar onderwijs. Vervolgens kwam aan de Asserstraat de Damlaan de bouw tot stand van tv scholen voor het bijzonder lager onder wijs, terwijl de voor dit onderwijs be staande scholen aan de Hoge Morsweg er de Potgieterlaan werden uitgebreid met respectievelijk vijf en vier leslokalen. In systeembouw werden uitgevoerd: e u.l.o.-school aan de Antonie-Duyckla; vier z.g. aulascholen die met hun zeer afwijkende indeling op het gebied van scholenbouw een afzonderlijke plaats innemen, en twee gymnastieklokalen. Momenteel is in aanbouw een rooms- katholieke school voor lager onderwijs aar de Timorstraat, de uitbreiding met viei leslokalen van de school voor lager onder wijs aan de Stadhouderslaan en een gym nastieklokaal bij de scholen aan de An- tonie-Duycklaan. Voorts is de bouw van enige scholen voor lager onderwijs in voorbereiding. Noemen wij verder de voorzieningen voor Endegeest, het slachthuis, de stads- hulpwerf en de gemeentelijke reinigings dienst, de demping van de Mare, de bouw van verscheidene bruggen en de bouw van sportgelegenheden. In 1945 besloeg het groentotaal in onze stad 22 ha dit toegenomen tot 45 ha. Er is een per manent volkstuinpark gekomen van 20 ha. De totale grootte van de sportterreinen is van 1945 tot dit jaar toegenomen van 11,f tot 23,2 ha. In aanleg zijn velden in Zuid- West en de Kikkerpolder. Er staan nog belangrijke plannen op stapel. Daarmee zal de opvolger van de heer Boogerd zich ongetwijfeld nog intensief moeten bezighouden. WU noemen de verbetering van de zwem inrichting Dc Zijl, de nieuwe vee markt, de schouwburg, de Turf- marktsbrug, de demping van de Langegracht en de Uiterstegracht, de uitbreiding van de rioolwater-zui veringsinrichting Noord, de bouw van een rioolwater-zuiveringsinrichting Zuid-West, de uitbreiding van de cen trale riolering en de verbeteringen van de Hooigracht. Apart dient de wo ningbouw genoemd, die aan de dienst van gemeentewerken in de komende jaren nog hoge eisen zal stellen. Functies Naast zijn drukke maatschappelijke loopbaan heeft de heer Boogerd kans ge en, zijn talenten ook in dienst van ver- igingen e.d. te stellen. Gedurende tien jaar is hij bestuurslid geweest van de Drle-October-vereeniging, waarin hij spe ciaal was belast met de zorgen voor het Schuttersveld. Vele jaren was hij be stuurslid van het Kon. genootschap M.S.G. Hij is nog regent van het hofje Joost Fransen van der Lindenspoorte aan de Grevenstraat. De heer Bpogerd is lid van de raad van toezicht van het Bouwcen trum in Rotterdam en van 1939 tot 1946 :cretaris-penningmeester van de vereniging van directeuren van gemeen- iwerken. Ook was hij lid van de kerke- de Leidse Remonstrantse Ge- Dr. Halbertsma overleden Te Haarlem is op 65-jarige leeftijd overleden de bekende kinderarts dr. Tj. Halbertsma, hoofd van de kinderafde ling van het St. Elisabethgasthuis en directeur van zuigelingenzorg te Haar lem. Dr. Halbertsma promoveerde in 1920 aan de Lsidse universiteit en ves tigde zich twee jaar later in Haarlem. Hij was privaat-docent in de kinder geneeskunde aan de Leidse universiteit en schreef twee s-andaardwerken over aan winsten op het gebied der kindergenees kunde, samen met prof. Gorter en later met prof. SlooL en voorts het hoofdstuk kindergeneeskunde in de Ensie. De ter aardebestelling geschiedt maandag 30 juli op Westerveld. na aankomst van de trein Franse jongelui te gast in Leiden In onze stad waren gisteren 30 Franse jongelui tussen de 13 èn 13 jaar, afkomstig van een klein-s;minarium (een r.-k. gym nasium). te gast. Als gastvrouw trad op de „Club de Limetz" De „Club de Limetz" is een club van r k. jongelui uit de Petrus parochie in de buurt van de Lammen- schansweg. Op initiatief van kapelaan De Jong zijn deza jongelui zich gaan toe leggen op Frans. Zij doen dit op luchtige wijze, bijvoorbeeld door middel van chan sons. Eens per jaar (dit jaar op 6 augus tus) gaat de ongeveer veertig leden tel lende club naar Limetz, een plaatsje aan de Seine, waar zij veel nuttige (de kerk schoonmaken) en aangename dingen (een feestavond verzorgen) doen. De „Club de Limetz" doet ook aan volksdansen en aan het spelen met schimmen en maskers en heeft een toneelgroep je en een orkestje. Gisteravond verzorgde zij een feest avond in de Burcht voor de dertig jonge lui, die tijdens nun bezoek aan Nederland ook enige plaatsen in Zuid-Holland heb ben bezocht. De Leidse jongens en meis jes tussen de 18 en 26 jaar kwamen met hun Franse programma heel aardig voor de dag. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 8 uur Europees Oecumenisch Jeugdcongres viering eerste lustrum. Dinsdag Oud-Katholieke Kerk. 8 uur: avond excursie vereniging Oud-Leiden. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (dinsdag- en don derdagavond ook half 8—half 10): „Rem brandt als leermeester" (tot 1 september) Rijksmuseum voor volkenkunde, 10f uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2—5 uur: „Tekeningen door Rembrandt' <t.m 15 september). Pieterskerkgracht 9, 104 uur (maan dag-, woensdag- en vrijdagavond ook 810 uur): Ars Eemula Naturae (tot en met 18 augustus), Geslaagdenfuif van „Meab" De voor het middenstandsdiploma ge slaagde „M E. A B "-cursisten hielden gis teravond in de Burcht hun geslaagden- fuif. De voorzitter van de fuifcommissie. de heer H. J. van Putten, kon de direc teur, de heer M van der Horst, de leden van de staf en de curatoren welkom heten. Zij k-egen voor hun werk boeken, sigaren en sigaretten aangeboden terwijl hun da mes met een bloemetje werden verrast. Ook het admin stratief personeel werd niet vergeten. De heer Van der Horst ver telde hierna iets over de resultaten en strooide nog wat prijzen rond meest fortuinlijke er lijke kandidaten Het feestelijk gedeelte werd door „Joop Crama's cabaret", Joop Boelé, die met sommige een verdiend, niet andi onverdiend succes behaalde, de „leukerd" was. Voor de oh-effecten" zorgden 2\h Waconi met hun parterre-acrobatiek. „The Cromaldies" deden op hun mondaccor- deons virtuoze dingen. Henky. de recruut, de Westfriese bruidegom completeer den de feestelijkheden. t onfortuin- Tussen de bladzijden The Gold Rush TRIANON. Charlie Chaplins film Thi Gold Rush kwam in 1925 uit. Sindsdien is dus een hele nieuwe generatie opgegroeid, die niet in de gelegenheid is geweest ki nis te maken met deze beroemde film, i gezonderd bij een enkele vertoning di een of andere filmstudiekring. Het is getwijfeld een goede gedachte geweest deze film opnieuw in roulatie te brengen, maar men heeft zich daarbij kennelijk wel afgevraagd of deze rolprent uit de periode, dat de geluidsfilm nog moest worden uit gevonden, het bij het tegenwoordige pu bliek nog wel zou doen. Charlie zelf heeft de knoop doorgehakt door bij te maken en dat in de stijl va oude filmexplicateurs voor te dragen, jok muziek bij werd gecompo- inden dat niet in alle opzichten geslaagde manoeuvre. Chaplins films s| immers voor zichzelf Ze zijn gemaakt de toeschouwers zuiver met beelden alleen, een verhaal te vertellen. De hoe spits en geestig ook in mige passage's leidt de aandacht af. Zou iens-van-vandaag minder in staat zijn filmverhaal te volgen dan die dertig jaar geileden? We geloven het mt echter niet weg, dat wie Gold Rush nog niet heeft gezien ve genieten krijgt. Klassiek geworden scènes de dans van de twee broodjes en de van de goudzoekershut zijn te zeer het fenomeen Chaplin verweven, dan men deze unieke prestaties mag mis- En overigens geeft een weerzien van de jonge Chaplin altijd weer de sensatie ,Ik ben jong gebleven" Wie vroeger om zijn grapjes lachte doet dat ook nu. Een bewijs te meer dat goede humor tijdloos is Vooraf gaat een heel leuk kleurenfilm- je over een hondje, dat zijn baas in de badplaats Oostende is kwijtgeraakt. (Goudzoeker Chaplin in actie, nu met eigen commentaar Rayon Leiden verenigingen ouden van dagen opgericht In „Het Centrum" werd gistermiddag i houden van besture verenigingen van Vertegenwoordigd w Bodegraven, Haarlem, Heemstede, Hil- legom, Katwijk, Noordwjjk, Lisse. I-ei den. Uithoorn en Zevenhuizen. De vergadering werd gepresideerd doo: de Hooigracht, het hoofdbestuurslid, de heer G. J. de rgadering ge-j Bruin. Na discussie werd het besluit ge- •rschillci afdclin Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN rayon Leid* dan zal bestaan uit de bovengenoemde afdelingen. Vervolgens werd een regle ment opgesteld voor het rayorabestoiur Hierna ging men over tot het kiezen van het rayontoestuur, dat zal bestaan uit ze ven leden. Het dagelijks bestuur zal be staan uit de volgende heren: F. Rippen I te Noordwijk, voorzitter; J. G. de Zeeuw (Advertentie) u t Leiden, secretaris; R Bergsma Haarlem, penningmeester. Voorts werd besloten dat het rayonbestuur eenmaal per maand zal vergader eenmaal per-maand zullen de besturen van alle aangesloten verenigingen ln ge combineerde vergadering bijeenkomen. Op het gebied van de scholenbouw werd na de oorlog in de Rodenburgerpol der begonnen met de bouw van vier zo genaamde Finse scholen. Deze zijn be stemd voor het lager onderwijs, drie voor •nte. Het afscheid Het is te verwachten, dat velen van de heer Boogerd, die zich als een ijverig, toegewijd en kundig ambtenaar heeft doen kennen, persoonlijk afscheid willen ne- 's morgens in de foyer van de stadsgehoor zaal een officieel 'afscheid voor het per soneel. Dit begint om half 11. Er zullen verschillende toespraken worden gehou den. De bijeenkomst duurt tot half 1. 's Middags is er een afscheidsbijeenkomst met receptie in de burgerzaal van het stadhuis. Het eerste deel van deze bij eenkomst draagt een besloten karakter. Slachtoffer aanrijding overleden Op de hoek van de Zeemanlaan en de Van 't Hoffstraat is maandagavond de 53-jarige heer F. Spaanderman uit de De Sitterlaan, rijdend op een motor, door een auto aangereden en ernstig gewond. De heer Spaanderman is gistermiddag in het academisch ziekenhuis overleden. Hij had een schoenreparatie-inrichting in de Doelensteeg. Canaille dat z i op z Italia niet r t Hol landse nuchterheid en gespitst op het ont dekken van diepere betekenissen. Die zit ten er niet in of men zou het aureool var „toch-goeie-jongens", dat de dieven- hoofdpersonen om het hoofd krijgen, als zodanig moeten beschouwen. Het verhaal begint zanderig. Dat begin speelt zich dan ook af op het strand, welke omgeving waarschijnlijk heeft gekozen om Sophia Loren in vol vleeslijk ornaat ten tonele t< kunnen voeren. Het verhaal wint later ir zoverre in waarde, dat het meer lachwek kend wordt en dat Sophia Loren iets min der „natuurlijk" op het doek komt, al draait ze nog irriterend genoeg onophou delijk in truitje of japon met lage hals de lenzen langs. Is de geschiedenis dus in het middendeel niet van humoristi sche verdiensten vrij te pleiten, het einde n doet aan als een salto mortale, waarbij het verhaal niet al te best terecht komt. De taxi-chauffeur-hoofdpersoon schuift zijn aangebedene midden op straat de ring aan de trouwvinger, geeft haar Italia een paar klappen in het gezicht Kraai was dood TEDER KENT wel het volksliedje „Moeder onze kraai is dood". Zon der hier nu een aanbeveling te willen schrijven voor het zingen van dit soort liedjes, moet toch wel worden gecon stateerd, dat kraaien inderdaad op een gegeven moment overleden. Dat ge beurde ook deze week met een kraai irt een dorpje in Leidens omgeving. Het was geen tamme, maar een wilde, en het dode dier lag ergens in een landje, waar de jeugd het treurig over blijfsel van de zwarte vogel vond. Vijf kleuters, in leeftijd variërend, van vier tot zes jaar, namen geheel vrijwillig de taak op zich, het stoffelijk overschot ter aarde te bestellen. D^t gebeurde heel plechtig, met diep-ern- stige gezichten, in een tuin, dicht bij de zandbak. Niemand mocht de verde re ochtend die bewuste plek betreden, want op een graf behoort niet te wor den gelopen, besliste de oudstet en wijste van dit vijftal. Toch keerden er twee in de middag terug, gewapend met spaden en met het kennelijk voornemen bezield, op deze plaats weer te gaan graven. Ver ontrust kwam de moeder naar buiten om te vragen of ze die dode kraai nu toch echt niet met rust konden laten. Met grote, onschuldige ogen keerde haar zoontje zich otn. „Wij gaan de kraai niet opgraven, moeder", kondig de hij aan. „we willen alleen maar even kijken of hij al in de hemel is." Wie hierin iets profaans ziet, heeft van de kinderziel nog niet veel be grepen. Eigen schimmenspel TJET IS een hele gewaarwording als je als jorbie van negen jaar In een groot museum met je vriendjes speci aal door een mijnheer, die de heie middag voor je heeft gereserveerd, wordt ontvangen, ais je op echte ga melan-instrumenten. in het bijzijn van andere bezoekers mag spelen, als je Deze gewaarwording ondergingen twintig Jongens, die deelnemen aan het vakantiewerk van het clubhuis De Mirt De heer D G. van Wengcn be groette de jongens, die in spanning door het draaihekje gingen. Allereerst vertelde hij hun iets over de opbouw van de Javianse muziek, waarna hü enige jongens uitnodigde de gamelan te bespelen Met eerbied namen zij aehter dc instrumenten plaats en zij vatten hun laak zo serieus op, dat hun samenspel werkelijk heel aardig klonk, zodat verschillende bezoekers zich om hen heen verzamelden. Deze eerste sensatie werd nog gevolgd door een Nadat hen ge- jlaats ge- zU op speciaal v< •erde stoelen haddei nomen, ging het licht uit e de heer Van Wengen een Javaan schimmenspel De muziek en de tek: jrders opgenc De trüd I boze geesten hield de aandacht i jongens gespannen. Is het in westerse stukken nog wel eens zo, dat het kwade overwint, in de Javaanse schimmen spelen overwint altijd de goede geest. Dc heer Van VVengen had nog meer verrassingen in petto; dit museumbe- zoek was bedoeld als uitgangspunt voor de handenarbeid tijdens de veertien dagen, dat de jongens meedoen aan het vakantiewerk van De Mirt. De heer Van Wengen stelde aan de jongens, die door ai het nieuwe bijzonder enthousiast waren geworden, voor, dat zij nu zelf schimmen zouden maken van een volksverhaal (geen nabootsing van het Javxanse spel) en dat zij met deze schimmen en eigen muziek dit spel in het museum zouden komen spelen. Het was bijna niet te geloven... Nu zg'n ze onder leiding van hoofdleid ster mejuffrouw T. Buurman en assis tente mejuffrouw W. Kool druk aan het werk. Donderdag aanstaande is de grote dag van het eigen schimmenspel. Spuwkanonnade A LS vakantie genietende Neder- landers en buitenlanders naar Leiden komen om de beziens waardigheden met eigen ogen te zien. dan beperken zij zich niet tot mummies en schilderijenmaar stappen zij bij mooi weer vaak ook in de rondvaartboot, die de laatste jaren zowel hier als elders wel een zekere „vlucht" heeft doorgemaakt. Het gebeurt meer malen. dat in het V.V.V.-gebouw tje aan de Steenstraat telefonisch dan wel aan de balie inlichtingen over de vaartochten door Leiden worden gevraagd Nu is er over die tochten een klacht bij ons binnengekomen, die niet de V.V.V. of de exploitant van de boten aangaat, maar naast de surveillerende politie lezer Met verbazing en ergernis hebben de opvarenden van 'n rondvaart boot enkele dagen geleden moeten zien, hoe bij het naderen van een brug jongens bij de leuning van de brug samenklonterden om bij het passeren een gemeenschappe lijke spuwkanonnade te beginnen De achtersteven van de boot was nog niet onder de brug, of zij renden naar de andere leuning om hun „spel" voort te zetten. Wij kunnen dit moeilijk meer aló een kwajongensstreek aan merken In ieder geval is het een Als wij de vreemdeling hier een streek, die wij moeten bestrijden. ongestoord verblijf gunnen en de naam van onze stad en onszelf nog willen hooghouden, dan zijn die spuw festijnen, die, naar men ons verzekerde, eerder toe- dan afnemen, hoogst laakbaar. De politie zal er op haar sur veillance speciaal op letten. Maar waarom de politie? Laten de ouders er vanavond aan tafel eens wat van zeggen Nooil inruilen TVA EEN RIT van veertig uur. over een afstand van rond elfhonderd kilometer, door aan natuurschoon rijke gedeelten van Nederland, België en Luxemburg, is de 28-jarige Jan S- Jonker uit Ter Aar zaterdagavond de Middelburgse markt opgereden, waar de finish was van de jaarlijkse Bene- luxronde. Och, eigenlijk doen zoveel automobilisten en motorrijders aan deze tocht mee en op zichzelf zou de prestatie van deze kleine Ter Aar dan ook niet zó bijzon der zijn, ware het niet. dat hij de rit voor dï zesde maal heeft gereden op een 98 cc D.K.W., die al bijna twintig jaar -oud is en er 135.000 kilometer heeft opzitten. Geen wonder dus, dat wij naar de Westkanaalweg 114 zijn getogen, om eens kennis te maken met Jan Jonker, die dus de n iet-alledaagse hobby heeft om grote ritten te maken op een heel klein motorfietsje. „Ja. die motor van me. Het lijkt wel een wonder ding", zo vertelde hij. Op 9 april 1937 heeft mijn vader hem voor 200 ge kocht, sedertdien zijn er duizenden kilometers op afgelegd en nog steeds loopt de motor als de beste. Vader heeft al heel wat keren gevraagd of ik hem niet liever wil inruilen, maar dat nooit. Ons hele leven hebben we er immers plezier van gehad" De 98 cc D.K.W. haalt nog een ge middelde snelheid van 60 tot 70 kilo meter Toen Jan Jonker nog op de m.t.s. in Amsterdam ging, reed hij heen en weer van huis naar school en nadat hij ook nog een vakantle- tochit van 4000 kilometer met de oude motor had gemaakt, is de idee bij hem opgekomen om aan rally's mee te gaan doen en nu kan hij er haast niet meer mee ophouden. Vooral die Bene- luxronde is eigenlijk een soort van reünie van met elkaar vertrouwde motorvrienden geworden en al zes jaar lang bewonderen de andere deel nemers de Ter Aarder om zijn stoere doorzetten. Want hoe dapper het mo tortje ook draait, een ieder zal be grijpen, dot hot voor ccn dergelijke monsterrace toch eigenlijk te licht is. De steile bergen moeten dan ook steeds in de eerste versnelling worden genomen, waarmee veel tijd verloren gaat, zodat later op de vlakke weg ontzettend hand moet worden gejak kerd. om nog voor de tijdsluiting bin nen te zijn. Het heeft dit jaar niet veel ge scheeld, maar Jan Jonker zat vebeten op zijn oude motor en hij heeft talloze malen tot zichzelf gezegd: Ik moet en zal Middelburg op tijd halen. Nu het is hem gelukt. De bejaarde motorfiets bleef trouw zijn werk doen en als al les goed gaat, zullen beiden volgend jaar opnieuw aan de start verschijnen. Want de motor wondt niet ingeruild, wat er ook gebeurt. „Hij blijft nog al tijd goed genoeg om een brief te pos ten en wanneer hij het hélemaal zou begeven, dan maak ik van de onder delen gebruiksvoorwerpen ter herin nering". zo zei de motorrijder. Maar een ogenblik later voegde hij er aan toe: „Ik geloof echter niet. dat het ooit zo ver zal komen. Want ik schat dat (tit merkwaradige voertuig nog wel langer zal leven, dan wij hier bij elkaar". En vader Jonker, die indertijd zo'n goede koop deed. knikte bevestigend.. Toch nog een kruisje TN militaire kringen wordt er wel eens op gesmaald, dat onderschei dingen wegens verdiensten tijdens de tweede wereldoorlog meer dan tien jaar later pas worden uitgereikt. Maar de decoratie die dezer dagen in het Marine-elektronisch bedrijf te Oegst geest werd uitgereikt, aldus De Tele graaf, spant de kroon. Zegge 38 jaar na dato werd daar de militair-werkman C. de Boer voor het front van de aangetreden manschappen begiftigd met het Mobilisatiekruis 1914—1918. Kapitein-luitenant-ter-zee B. Knop- per gaf toe, dat deze onderscheiding rijkelijk laat af kwam. De oorzaak van de vertraging Het hU wijselijk in het en daarna daarna vallen ze elkaar in de armen, elkaar zo lang kussend, dat de hele bevolking tijd krijgt om te hoop te lopen en dat zelfs reporters naar hartelust foto's kunnen nemen en notities maken. Men voelt zich na dit slot voor de „Firma Nep en Co Harten- en portefeuille- dieven" inderdaad „genept". Zanderig verhaal, dat hier en daar blinkt van humormaar ten slotte min of meer „sterft" in belachelijkheid. Zo vaderzo zoon REX. Tot het knaapje plotseling sterft hebben vader en zoon steeds samen als muzikale clowns opgetreden. Maar dan Is het ook gelijk afgelopen, want de mari die eens duizenden liet lachen kan nu, al leen achtergebleven, zélf geen glimlach meer opbrengen. Gelukkig voor hem ech ter heeft zijn ongetrouwde hospita een lief kereltje geadopteerd, dat de verslagen clown over diens verdriet heenhelpt en zelfs zover brengt dat „vader" de planken weer opgaat met de jongen in het clouwspak van het overleden zoontje. Dan breekt opnieuw een gelukkige tijd aan, ok voor het kind, dat dol op zijn „vader" Daarmee is het vertiaal echter niet af gelopen, want ondanks al zijn luchtig heid stelt de film „Zo vader, zo zoon" het probleem van de moeder, die haar om dringende redenen uitbestede kind wil te ughebben, terwijl de pleegvader terug gave weigert, omdat de geadopteerde zijn enige geluk uitmaakt. Achtervolgd door de moeder zwerven „vader" en zoon het land door, maar zelfs in het buitenland liet veilig. Uiteindelijk ziet de vader dan wel in, dat het recht van de moeder voor gaat. maar het is begrijpe lijk, dat deze oplossing voor vader noch ion erg bevredigend is. Het recht kan ims ook hard zijn! Heinz Rühmann vertolkt op fijn aan gevoelde wijze de rol van de dwaze clown, s een zorgzame vader is en het jonge Duitse knaapje, dat de zoon gestalte geeft, valt op door zijn ongedwongen spel. (Moeilijk probleem in luchtige vorm visueel gesteld). Anchors Aweign CASINO. Als we de commandant van de kruiser Sverdlov mogen geloven, zijn oorlogsschepen slechts gebouwd om als matrozen verklede lieden te vervoeren, die suikergoed uitdelen en goed kunnen dansen en zingen. In Hollywood was men al tien jaar geleden tot deze op zienbarende ontdekking gekomen, ge- .tuige de showfilm Anchors Aweigh. Aan de Amerikaanse marine is hier een ver haaltje opgehangen over twee gedeco reerde matrozen, met vier dagen verlof in Hollywood. Hun nijver zoeken, en moeizaam veroveren van een meisje, dank zij een leugentje, dat uiteraard nog heel best uitpakt, met de in drt 6oort films gebruikelijke medewerking van José Iturbi en zijn vijftig vleugel-piano's is erg langdradig. Frank Sinatra was toen nog niet ontdekt als karakterspeler- van-formaat, zodat hij hier nog kwistig suikergoed in nootjesvorm rondstrooit. ;n zijn slechts de mooie droom- scènc en het gesmeerde keeltje van Gene Kelly. Met de belegen songs moet men dan op de koop toe maar genoegen ne- !e en niet erg boeiende show- De Lawaaischoppers LUXOR. De twee filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy beleven weer de dolste avonturen, ditmaal in de film „De Lawaaischoppers" als twee detectives, die van een uitvinder de opdracht krij gen zijn kostbaarste bezit, een bom, waarvoor de regering grote interesse toont, te bewaken. Er blijken al spion nen aan het werk te zijn. Een overval wordt gedaan, maar de twee detectives zijn de boeven te slim af en het explo sief wordt niet gevonden. De uitvinder geeft de detectives bevel 'n namaakbom naar Washington over te brengen om de bende op 'n dwaalspoor te leiden. Het blijkt achteraf dat hij de echte heeft mee gegeven. Het duurt wel «ven totdat de detectives het bericht van dit misver stand ontvangen en de capriolen, die ze in die tussentijd en ook daarna maken, geeft de toeschouwer aanleiding tot veel vrolijkheid. (Stan en Oliver sollen met bom). (advertentie) 10 vinger syst. blind rhythm talen (130 let tergrepen per minuut) Ook juli en aug. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 i de wonde t i 1921 i Jan Jonker (28) op D.K.W. (20). pantserschip „De Zeven naar de Oost. Bij geleger de tegenwoordige kruiser am. die hij nog nooit heeft ens gaan bekijken. Perikelen kroop droevig door de morgen heen. „U weet niet half", zo zei hij traag, „wat voor een last ik mèt mij draag; ik heb mijn huis", besloot hij bleek, „bezwaard met derde hypotheek" Werkloosheid is nu ongekend laag Het aantal als geheel werkloos inge schreven mannen bedroeg op 21 juli 115. Een ongekend laag cijfer, dat op de totale beroepsbevolking slechts een fractie uit- aakt. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953 1954 en 1955 le- he<t bewijs, dat de arbeidsmarkt zich u:termate gunstig heeft ontwikkeld. De voordelige verschillen bedragen resp. 80. 350 en 110. Een analyse naar soort en aard van de werkloosheid, een belangrijk gegeven voor de beoordeling van de ar beidsreserve (aanbod), geeft het volgende beeld: wrijvingswerkloosheid 53. seizoen- werkloosheid nihil, structuurwerkloosheid rvhil. minder geschikten 60. van wie 40 n'nder validen (geestelijk of lichamelijk (estoorden). De vraag naar mannelijke arbeidskrach- er. onderging een daling n.l. van 475 tot 25. Bijna 50'/o van deze aanvragen had betrekking op jeugdigen, leeftijd 15 t'm 18 jaar. Vooral in de bouwnijverheid, de metaalindustrie, de textielindustrie, de conservenindustrle, de landbouw en de handel bestaat grote behoefte aan perso neel. De scholenactie is nog ln volle gang, zodat het nog niet mogelijk is. definitieve plaatsingcijfers te noemen. De sam?n- •erking met de schoolhoofden laat niets wensen over. Reeds werden vele stude rende jongelui als vakantiehulpen ge plaatst. Dit neemt niet weg, dat nog rteeds aanvragen worden genoteerd. De jeugd kan nog volop aan het vakantiewerk deel- Het geregistreerde aanbod van vrouwen iteeg van 55 tot 70, terwijl ook de vraag oenam van 480 tot 490. Van dit aantal hadden 180 aanvragen betrekking op Jeug- dr.gen (15 t/m 18 jaar). In de confectie- en o tetixelindustrie, de handel, de wasserlj- 'drijven en de huishouding bestaat een tekort aan personeel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3