Olympische pelgrimage in Olympisch jaar Toeristenpolitie helpt vreemde bezoekers uit de nood OPVALLENDE KWALITEIT IBE BRIEVEN UIT AUGUSTDORF 5 VRIJDAG 27 JULI 1956 Vaarwel aan het Griekse vasteland O (Van onze speciale verslaggever.) VIII LYMP1A. Het horen van de naam alleen al is voldoende om iedereen vuur en vlam te zetten. Zo suggereert de prospectus tenminste. Van zelfsprekend wordt daarbij gespeculeerd op de roem van de Spelen. Er zulks niet geheel ten onrechte. Bovendien beleven wij ditmaal nog eer Olympisch jaar. Voor mij, die met dit speciale jaar voor ogen naar de ge boorteplaats van de befaamde Spelen pelgrimeerdezal de naam echter altijd verbonden blijven met de beste herinnering aan de Toeristenpolitie. Dank zij dit instituut van de Griekse Hermandad, naar mijn weten geen plaatselijke noch zelfs Griekse godheid, verkeerde een voor mij bijzonder nare reiservaring namelijk in een zeer goede. Griekenland veilig reizen is. anders had ik dit onbelangrijke geval niet aangehaald. Het was hierbij eveneens de bedoeling de niet genoeg te roemen toeristenpolitie u in te leiden. Zij helpen het pad van toerist, die zich in het een of ander dreigt te verstrikken, te effenen. Lieflijk Olympia TNAAR IS ECHTER nog Olympia zelf, dat om .aandacht schreeuwt. Wel, de plaats het verkleinwoord moet hier eigenlijk gehanteerd worden is lieflijk celegen Het landschap is Het begon heel normaal met het „Sto kalo", het „goede reis" van Griekse vrienden. Die zetten me met deze woor den op de diesel, welke me van Athene naar de wieg van de Spelen zou rijden. Daar ik derde klas reisde èn op een weekeinde, vond ik alle plaatsen bezet. Het plaatsje verwisselen is echter ook in Griekenland op lange trajecten een goede gewoonte en nadat men mij als „Amerikaan" had ontdekt, werd er al onmiddellijk plaats ingeruimd. Voor de „Americanos", sit down please. De Ame ricanos maakte zich al gauw als Hollan- dos bekend en de vreugde was er des te groter door, naar bleek Het ging als een lopend vuurtje de hele wagon door: een echte Hollandos in de trein. Aan het handenschudden kwam geen eind en het regende uitnodigingen om „eens langs te Geitenbraad T\AT WAS EVENWEL helemaal niet doenlijk. Ik moest hals over kop nog naar Olympia, wegens een wat overhaast vertrek naar Kreta. In dit Olympische jaar mocht ik echter deze jslaats in geen geval onbezocht laten. Dus werd het op zijn Amerikaans „even Olympia doen". ach I Maar toen had ge de trein moeten zien, na de ontdekking van het „misdrijf", ledereen was al even ontzet over het gebeurde. Dat hier nog nooit vertoond: een toerist bestelen, ledereen sprak er schande over. Het ontbrak er nog maar dat er aan de noodrem getrokken werd. Toen hoorde ik echter ook voor de eerste maal over de toeris tenpolitie spreken. Die zou het geval wel ophelderen en het toestel weten te achterhalen. Daar was iedereen van overtuigd. Ik begreep niet hoe, maar besloot crp het volgende station Pyrgos was het meen ik, den man in de arm te nemen die het woord „touristpolice" op zijn mouw droeg. Wandelende V.V.V heden heeft dé Griekse regering de hof- waarin echter altijd nog zo'n kleine tien uren dieselen gaan zitten. De uitnodigingen moesten dus beleefd van de hand gewezen worden, met de boutjes geitenbraad en de ietwat harsig maar goed op de tong liggende wijn was het anders gesteld. Die konden met goed fatsoen en tegen inruil van wat speci fieke Nederlandse lekkernijen worden geaccepteerd. Zo werd het langdurig dieselen een ongemeen genoegen. Bijna het hele traject liep langs de kantige kust met het heldere blauwe water en. aan landzijde, de bergmassieven en de in de vlakten overal bloeiende onvolprezen oleanderstruiken. Paradijsje, op Griekse aarde. De pasgemaakte vrienden hadden ech ter, op twee hunner na, Olympia niet als reisdoel en stapten onderweg dus uit. In de buurt van Olympia was er dan ook plaats genoeg. Nu wilde echter het vervelende geval dat ik mij in de door lopende wagon van mijn camera had ont daan. Het toestel hing op een haakje achter mijn plaats. Tegen de tijd dat de zonsondergang zich in smeltende kleuren aanmeldde toog ik, daartoe uitgenodigd door mijn nieuwe kennis, naar de treir.- bar om me daar wat te laven. Het foto toestel bleef achter. Geen eerlijker volk dan het Griekse, dus was er ook geen directe aanleiding om het ding met me mee te dragen. Camera verdivenen TAAT DE MEESTEN de volgende halte uitstapten en door mij onbekenden werden vervangen, heb ik evenwel niet geweten. Zo was ik dus niet op de hoogte met het jongetje, een knaapje van een jaar of acht, in wiens ogen de cameia die daar achter hem hing, een aantrek kelijk speelobject moet hebben toege schenen. Bij de volgende „stop" moest hij er al uit en wat lag er voor hem meer voor de hand dan de daar onbe heerd hangende leren foedraal met het kiekkastje mee te nemen. Tenslotte wa6 De Heratempel in Olympia felijkheid gehad eenheden van deze spe ciaal geïnstrueerde mannen rond te strooien. Zeer ten gerieve van de vreem deling, die meestal niet alleen heg noch steg weet, maar bovendien met het taal probleem heeft te worstelen. Met deze geüniformeerde politie nu kan men ge rust een mondje moderne talen spreken. Het zijn eigenlijk wandelende V.V.V.'s, bij wie men nooit tevergeefs aanklopt. Vragen als die waarmee ik hen nu lastig viel hadden de heren niet vaak te beantwoorden, gelukkig Maar nu kon ik gerust zijn, negen tegen een, zeiden ze, dat ze mijn verloren bezit terug zou den krijgen. Het was al laat in de avond en de naspeuringen zouden in de nacht al beginnen. Of ik de volgende dag, op de terugweg, maar even naar hen wilde uitkijken. Wel, laat ik een lang verhaal kort hou den. Het kwam allemaal op zijn pootjes terecht, zoals zij voorspeld hadden. De volgende morgen werd ik nl. in mijn overpeinzingen, staande op het halve ge welf van de (Romeinse) toegangspoort van het antieke stadion van de „Altis", het oude heiligdom in Olympia, gestoord door een agent. Ik dacht niet anders dan dat hij mij zou verbieden op de koepel te staan. Hetgeen me op zichzelf al een beetje bevreemdde, aangezien ik in dit gezegende land hooguit twee verbods bordjes ben tegengekomen Zijn komst had echter een heel ander doel. Er was juist bericht binnengekomen van de toe ristenpolitie in Pyrgos en dat luidde gunstig. De camera was achterhaald. Zo vernam ik van het Jochie, dat in een speelse bui zijn handen niet had kunnen thuishouden. Het jongetje kreeg een reprimande en ik gaf mezelf er een, omdat ik de gelegenheid had geschapen die uiteindelijk toch maar een dief maakt. Hiermee wil gezegd z(jn, dat het in| S Praxiteles' Hermes: gladde jongeling groots, wel vredig. Het heeft misschien iets weg van ons Limburg, met landschappelijke correcties hier en daar. Er zijn bloemen overal in het rond de pijnbomen reiken ook hier hoog n de hemel. Vriendelijker en vreedzamer oord om er de gedachten te bepalen bij de vierjaarlijkse ontmoeting van de spor tieve wereldjeugd is moeilijk denkbaar, zoveel rust gaat er vanuit. Het museum, met een ongekend rtfke In houd, willen we met eon paar r ;n. Wat er te zien is, Is In brede kring bekend. De frontongroepen vai Zeustempel z(jn prachtig, de Hermes raxiteles is een gladde marmeren jongen q de Nike van Paiontus is, ondanks eggeslagen hoofd, een sierlik zwevende godin. En zo is er zoveel meer. Markant maar niet overheersend is in het rustieke landschapsschoon ongetwijfeld de Kronos, de door den nen gans overwoekerde bekende berg. Heuvel of kopje moogt ge, wat mij betreft, ook zeggen. Aan de voet deze milde berg ligt dan de Al tis, het oude heiligdom, dat ge gaan de langs een lange statige laan van cypressen via de brug over de Kla- deos benadert. Het eerste wat dan opvalt is de plaats aar het Olympische vuur ontstoken pleegt te worden. De avond voor aankomst was er juist met enig cer< nieel vuur weggehaald om overgebracht worden naar de Olympische rulter- spelen te Stockholm. Enige tientallen rs verderop rust het hart van Pierre baron de Coubertin, de man die de spelen v leven inblies, onder een niet al te Het oude tempelcomplex zelf is over groeid met hoog gras en kruiden, het geen het wandelen er een dubbel ge noegen maakt. De Duitse archeologen hebben hier groots werk verricht. Het meest indrukwekkend is het middenveld met de netjes in moot jes uiteengevallen zuilen van de Zeus-tempel. De kapitelen zijn van een haast onvoorstelbare omvang en het vellen van de geweldige, dertien meter hoge zuilen kan haast onmo gelijk door mensenhand zijn ge schiedt. Ook hier zal de aarde, in dit door bevingen zo vaak bezochte land, wel in opschudding zijn geweest, met alle ruïneuze gevolgen van dien. De zuilentrommels van modderkleurig poreuze steen liggen bezijden het kloeke basement. Phidias plaatste hierop zijn dertien meter hoge gou den godenpóp van de Olympische Zeus, die maar net onderdak was. De tempel zelf was 210 meter lang en 30 meter breed. Via de paar zuilen van de Heratempel de galerij van schatkamers trekken e aan op het achteraf gelegen antieke stadion, waar kennelijk nog in gewerkt wordt, gelet op de kiepwagentjes en de De ruimte zelf lijkt nauwelijks verrassend goed van smaak M. lang genoeg om er een sintelbaan e brengen, maar op de aarden talud tegen de noordhelling van de Kronosheu- vas plaatsruimte voor 20.000 perso- Start en finish zijn ei lijnen nog blijven staan. Overigens 'e een lyrischer harp bespelen c klassieke Spelen hier tot leven te wekken recht te doen. Zodra de Spelen bourne wat dichter voor de deur staan, zullen we daartoe wellicht nog de ge legenheid krijgen. Laten we voor dit ogenblik tevreden Qn met de vrede, die van dit plaatsje nu nog uitgaat. Speelser kan ik mün reis notities over het Griekse vasteland immers niet afsluiten. Al moet ik dan nog eenmaal verant- oording afleggen van de trip naar Kreta. Snuffelen aan het vaste land der Grie ken alleen is niet toereikend, de eilanden zijn zeker zo belangrijk en interessant! Overslagbedrijf begint op zondag te werken Het bedrijf van de in oktober 1954 op gerichte N.V. Overslagbedrijf Amsterdam begint zondag a.s. te werken. Men zal namelijk de lading overslaan van het Liberiaanse s.s. Galatia, dat met 13.825 ton steenkolen uit Amerika op weg is naar Amsterdam. Het overslagbedrijf ds opge richt door een zestigtal hoofdzakelijke Amsterdamse bedrijven en de gemeente Amsterdam, die tezamen voor 5 miljoen hebben deelgenomen. EXAMENS BOEKHOUDEN M.O. Boekhouden MO. G. Kleinki G. J. v d H< Holst. Rotterdam; dam; J tJonguma. Rotte rdBi i; H. J M. Hej I. L J. van Hoor Tilburg; H W. nans. Zwijn- Oss; Th W. uys, Tilburg; G C. Klooster. Almelo; N. J. d Knaep. Rotterdar i E. de Jong, 's-Gra- lage. EXAMENS TEKENEN M.O. •GR A VBNHAGE26 juli. Geslaagd het examen Tekenen M 9 akte M. E. M. Korver, Amsterdam- de hei H. Ames. Haarlem: J Binnendijte. Rotter Amsterdams paartje in Schotland getrouwd Het van huis weggelopen Amsterdamse paartje S.mone Snijders en Jos van der V;s is gisteren te Dumbartonshire. Schot land, getrouwd, omdat het v 'ijk in het eigen land niet de ;reiste ouderlijke toestemming had kunnen krij gen. Vlak voor het burgerlijke huwelijk belden de ouders echter uit Amsterdam op om hun kinderen ervan op de hoogte 'e brengen, dat zij toegaven. Verder vroe gen zij Simone en Jos asjeblieft nog voor de plechtigheid naar huis te gaan. De bruid wilde echter per se te Dum bartonshire trouwen. Na het kerkelijke huwelijk verklaarde zij dolblij te zijn. dat zij daartoe besloten had. Een telegram, waarin de toestemming tot het huwelijk gegeven werd. was ontvangen Aan die toé stemming was echter de voorwaarde verbonden, dat zij 21 jaar oud moesten In het kerkje verdrongen zich ongeveer 2u0 nieuwe vrienden, die zij zich gemaakt hadden tijdens het volgens de Schotse wetten voorgeschreven verblijf van 21 da ten te Dumbartonshire. Daarvoor was het burgerlijk huwelijk voltrokken in het kantoor van de burger ij ke stand te Giffnock. De eerwaarde heer Alan G. Hasson. die het kerkelijke huwe lijk voltrok, fungeerde als getuige. Velen hadden geschenken bij zich en het jonge paar keerde naar de pastorie terug met tafelkleden, handdoeken, luiers, linnen en een beurs met geld. Passagiersschip aan de steiger in IJmuiden De Oslofjord (16.844 ton) zal maandag s eerste passagiersschip sinds de oor- g een bezoek aan IJmuiden brengen 1 meren aan de nieuwgebouwde toe ristensteiger. Het schip komt met 391 passagiers van een trip langs dc Noorse fjorden naar IJmujden. De passagiert zullen een bezoek aan Amsterdam bren- Nederlands smaldeel 5 dagen in Stockholm Het Nederlandse smaldeel dat een be- ;oek aan Leningrad heeft gebracht, li gisteren in Stockholm aangekomen, waar voor een beleefdheidsbezoek vijf dagen zal vertoeven. Honderdvijftig schepelingen werden door de Zweedse marine uitgenodigd een diner op de basis Skeppsholmen, in het centrum van Stockholm. De com mandant bracht bezoeken aan de Zweed- autoriteiten en de Nederlandse gezant. IV. Man kann doch nicht...! A-ugustdorf, juli 'Wijt ge, als vreemdeling, een zoiidagoch- tend dn het protestantse kerkje te Augustdorf, dan zult ge daar een wijze van afkondigingen voor de ge meente horen, die ge én Nederland niet kent. Elke mededeling, die van een ge schiede begrafenis of die van een voor genomen huwelijk, wordt elk voor zich namelijk begeleid door een sobere voor bede. een stijl. die ook „btf ons" be tracht zou kunnen zijn. En. omdat hij u niet kent. spreekt Pastor Beine u bij de uitgang aan en nodigt u een avond in het Pfarrhaus, waar ge aan een met het zeldzaam Meissener Porzelan gedekte tafel honderduit te horen krijgt. Over NiemöUer, die on bekend ie in het eigen vaderland, de aanstaande Kirchentag in Frankfort am Main, waar van de 2800 gemeentenaren slechts één voor warm te krijgen is, en het pastoraal probleem. Want uiterlijke welvaart mag er zijn, maar er is een leegheid in de ziel. De leegheid na het verlies niet van de Nazi-pohtiek, niet van de idealen van Das Dritte Reich, niet van een Welt anschauung, maar ten diepste van een godsdienst, een religie. De geestelijke onmacht van een geleegde ziel: in de Oostzone „Man kann doch nicht in einem Augenblick ehn Braunes Hemd ausziehen und ein Rotes Hemd anzie- hen" in de westelijke zone: ein Christen Hemd man kann doch nicht In de vestibule van de pastorie staat echter: „Lasset uns auf Christus se hen", en ge hoo, t uw gastheer o weldaad in de conversatie meer spreken over Christus dan over eigen moeilijkheid, en ten slofte neem? h(j voor u zijn luit en zijn vrouw en de kleine Christoph en Martin zingen liederen van de zondagsschool voor U. Ge herinnert u dat gering getal van mensen in de kerk. die ene voor de Kirchentag. dat zwijgende „man kann doch nicht". EZS39SE9Q' RONDOM HOPE^DIAMANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5