Ilirttiue £dftsdje (fourmil Duizend schipbreukelingen in volle zee gered Italiaanse oceaanreus drijft met zware slagzij rond De elf-miljoenste Nederlander in juni van het volgend jaar Miljoenen guldens schade in land- en tuinbouwstreken DONDERDAG 26 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN- 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week Postrekening 58930 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Directie: F UIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfi fs gheblmo tnyn bert ia tegljenspocf Zevenendertigste jaargang No 10712 Vrouwen vlijtig, mannen lui ZIE PAGINA 5 Scheepsbotsing voor Amerikaanse kust A LLE 1134 passagiers van het Italiaanse schip Andrea Doria, dat -a vannacht voor de kust van Nieuw-Engeland (Oostkust Ver. Staten) in botsing is gekomen met het Zweedse passagiersschip Stockholm, zijn gered. De Andrea Doria maakte zwaar slagzij en kon geen reddings sloepen strijken. Ruim I van de Stockholm liep vol water, maar 1 schip kon op eigen kracht naar New York terugkeren. Acht kotters van de Amerikaanse kustwacht, twee passagiersschep! waaronder de lie de France, en marinevaartuigen namen aan de red dingspogingen deel. lijk gevaar, hebben dringend sloepen nodig". Het Amerikaanse fruitecfaip Cape Ann Gisteravond om half twaalf bij kal me zee, maar slecht zicht, voeren de Andrea Doria en de Stockholm tegen elkaar. Het Italiaanse, 29.000 ton me tende schip was op weg van Genua naar New York. De Stockholm. 12.600 ton, het grootste schip ooit in Zweden gebouwd, was gisteren uit New York naar Göteborg vertrokken. De Andrea Doria zond onmiddellijk een S.O.S. uit. Om 1.30 uur werd dit ge volgd door het bericht: „Onmiddel- Poujadisten met kleppermars De Franse Nationale Vergadering is gistermiddag het toneel geweest van on verkwikkelijke relletjes, waarmede de poujadisten weer eens wilden laten zien. dat ze ook nog wat te zeggen hadden of liever te klepperen, want als argument gebruikten zij de bovenbladen van hun lessenaars, die ze in snel tempo open en dicht sloegen, waardoor ze een ontzet tend kabaal veroorzaakten. De aanleiding tot di't tumult was, dat de radicaal-socialist Souquès het woord wilde voeren. De poujadisten vinden, dat de lie de France, dat verdi Souquès ten onrechte zijn parlements- verloren kon worden inmiddels in de nabijheid zinkende schip gekomen en zette zijn acht sloepen uit. daar de Andrea Doria de eigen sloepen niet gébruiken kon. Spoe dig waren meer schepen op de plaats var de ramp aanwezig. De passagiers van d« Andrea Doria klommen met touwladders in de sloepen, dae af en aan v de Stockholm kon. hoewel er gat in de boeg was gekomen onder water stond, aan de reddingswerk zaamheden deelnemen. Vijf uur na de aanvaring waren alle passagiers in veiligheid gebracht. De Cape Ann had er 300 gered, de Stockholm 400, de lie de France 200 en een schip van de Amerikaanse marine 50. Inmiddels zijn door de Amerikaanse marine het wliegdekschip Tarawa, een tor pedojager, een onderzeeboot en marine- sleepboten naar de plaats deti'onheils ge zonden. De Stockholm kon wel op eigen kracht naar de haven van New York varen, n vroeg daarbfj begeleid te worden dooi lie de France. Het antwoord was echter een weigering. Toen de passagiers van het Italiaanse schip gered waren, seinde tijd setel bezet. Wethouder verongeljikt Op de rijksweg Aardenbur g-Belgl- sohe grens vloog gisteren de auto van de zeventigjarige A. I. Catsman, wethouder van Aardenburg, uit de booht en raakte enige betonnen paaltjes, waarbij de be stuurder naar buiten werd geslingerd. Met een zware hersenschudding is hij bewusteloos in het ziekenhuis opgenomen. De heer Catsman is gewestelijk secreta ris van de A.-R. partij, lid van de raad van beheer van de Dr. Abraham Kuyper- stichting te Den Haag en lid van de pro vinciale staten van Zeeland. In het Zuideinde te Oostzaan werd de tienjarige Amsterdamse jongen Robbie Koopman, diie van een aanhangwagen viel, door een der achterwielen over reden. Het kind was op slag dood. In Zevenhuizen (Z.-H.) moest gisteren de 28-jarige motorrijder W. Gou weleeuw uit Zoetermeer plotseling uit wijken voor een bromfietser, die een ver keerde manoeuvre maakte. Hij kwam hierbij zo ongelukkig te vallen, dat hij kort daarop overleed. Gouden Mozartmedaille voor Bruno Wcdter Als erkenning van zijn buitengewone verdiensten is de gouden Mozart-medail- le van de Internationale Mozarteum- Stichting te Salzburg uitgereikt aan de dirigent Bruno Walter. De plechtigheid had plaats in het ge boortehuis van Mozart in Salzburg, in aanwezigheid van talrijke autoriteiten. Zó kon men de Vierdaagse- helden en -heldinnen gisteren zien lopen in Gelre's dreven, be schenen door een heerlijke zon, in plaats van begoten door de regen,'zoals op de eerste dag. Dit troepje behoort tot de Apel- doornse Vierdaagse, die vandaag nog 719 deelnemers telt. In Nij megen gingen vanmorgen 11.234 deelnemers op stap voor de derde etappe. full speed koers zette naar New York om de schip breukelingen aan land te doen gaan. On middellijk daarna wilde het schip de zo onverwacht afgebroken reis na^r Europa De Andrea Doria had radiografisch ook om medische hulp verzocht, daar er door de botsing gewonden aan boord waren. Drie van dezen, allen zeer zwaar gewond, zijn nu aan boord van de Stock holm. Het schip heeft per radio de kust wacht verzocht helikopters te zenden om de gewonden over te nemen. De voltallige bemanning van het Itali aanse schip Andrea Doria. bestaande uit 500 koppen, is aan boord gebleven. Het schip maakt zwaar slagzij, maar is om geven door een vloot van schepen, die elk gewenst ogenblik hulp kunnen bieden. De gezagvoerder, kapitein Piero Calamai, heeft drie uur gewacht voor hij het bevel gaf, dat de passagiers allen het schip Volgens de laatste berichten is het nog-1 mogelijk de Andrea Doria te behouden. Deze aanvaring is de eerste, welke ooit tussen twee moderne passagiersschepen heeft plaats gehad. Wie het zal zijn, weet niemand (Van onze speciale verslaggever.) !l januari 1956 kon een totaal bevol- HIJ IS AL IN ZICHT, de elfmiljoenste Nederlander. Op het Centraal1 kinEsciifer van. 1» 821-üfl ™°rden Bureau voor de Statistiek in Den Haag kijkt men al naarstig naar jf<jf ve"- ,Z°yM' mogelijk met alle hem uit. Tenslotte zal hij tevoorschijn moeten komen uit die grote smelt-|;?IJ °nieïYe factor®^ u" kroes van getallen, welke het C.B.S. zo vakkundig weet te smeden tot' e g men er J C.B.S. betrouwbare statistieken. Die wat de bevolkingsaanwas betreft allerminst statisch genoemd kunnen worden. Daarom zal die éne elf-miljoenste straks als de grote onbekende in de smeltkroes blijven steken. Zelfs op afdeling I, die van de bevolkingsstatistieken, zal niemand hem kunnen aanwijzen. Wat overigens niets afdoet aan het op zichzelf opmerkelijke feit, dat hij uit, dat de elf-miljoenste midden in de maand juni van het volgend jaar terecht zal kunnen komen. Nemen we nog even de zo spectacu laire eerste helft van deze eeuw onder de loep. Dan blijkt dus dat de bevolking binnen een jaar als een rond cijfer, een elf met zes nullen, te boek zal hier in deze vijftig staan. De vraag waarom het C.B.S. niet ir aat is die elf-miljoenste eruit te lich en, ligt voor de hand. Het antwoord ech ter ook. Zelfs in dit statistisch bolwerk Idenburg, de directeur- generaal, is men nooit onmiddellijk op de hoogte van geboorten en steff te- gevallen en van hen die wegtrekken of zich hier juist komen vestigen. De be volkingsregisters in de 1001 Nederlandse Prof. Romme maakt spoed Komt invoering ouderdomswet door slepende formatie in gevaar (Van onze parlementaire redacteur.) 1~YE nieuwe kabinetsformateur, prof. Romme, werkt met grote spoed aan het opstellen van zijn ontwerp-regeringsprogram. Gisteren heeft hij achtereenvolgens ontvangen de heren De Bruyn, minister van p.b.o., Suur- hoff, minister van sociale zaken, en Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij beide bewindslieden heeft de formateur inlichtingen ingewonnen over onderdelen van zijn program. Het ligt voor de hand dat het gespi tussen de formateur en de demi minister De Bmyn voornamelijk is ge gaan over problemen betreffende de p.b.o. en de bezitsvorming De heer Suurhoff is uitgenodigd omdat deze lange kabinet crisis de invoering van de definitieve ouderdomswet per 1 januari a.s. in gevaar kan brengen. De invoering van deze wet wacht nl. op enkele andere wetsontwer pen: de aanpassing van de overheidspen- sioenen en de optrekking en verbetering van deze pensioenen.Hierover schijnt overeenstemming bereikt te zijn. De wet telijke uitwerking vergt natuurlijk enige tijd. Wil de ouderdomswet per 1 januari a.s. ingevoerd kunnen worden, dan moe ten er tal van uitvoerende maatregelen genomen worden De tjjd dringt Het demissionaire kabi net zou wel eens geroepen kunnen zyn om de wetsontwerpen nog in deze bui tengewone zitting te laten behandelen. Het staat dan echter voor de vraag of het komende kabinet het met deze ontwerpen :ns zou zijn. In het algemeen is het de gewoonte dat sn demissionair kabinet zich alleen nog aar bezig houdt met technische zaken. Deze wetsontwerpen zijn echter stellig alleen maar technisch. Een overleg tussen de formateur en de demissionaire- minister is daarom nog niet zo vreemd. Wat er ook moge gebeuren, alle partijen zijn het er over eens dat de ouderdoms wet op 1 januari a.s. ingevoerd moet Voordat de formateur deze gesprekken gevoerd heeft. i? hij eerst naar de demis sionaire minister-president, dr. W. Drees gegaan, om de stukken, die betrekking op de vorige formatiepoging hebben te be studeren. Men kan niet ontkennen dat de heer Romme vaart achter zijn plannen zet. Een van zijn grote grieven tegen de heer Drees was het langzame tempo van zijn formatiepoging. Wellicht dat de k.v.p.- fractievoorzitter gaat bewijzen dat het ook anders kan. Vandaag heeft de formateur zijn pro grambesprekingen voortgezet. Nadat hij gisteravond heeft gewerkt aan zijn pro gram, had hij hedenochtend een onder houd van een uur met de demissionaire minister van financiën, de heer v. d. Kieft. In de loop van de dag heeft de heer Romme de ministers Cals, Zijlstra en Staf ontvangen voor het houden van oriënterende besprekingen. De voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Jonkman, die momenteel met vakantie op de Hoge Veluwe verblijft, zal morgen door de formateur worden ontvangen. gemeenten komen het eerst aan bod. Pas na afloop van elke maand dragen deze bevolkingsregisters die mutaties aan het centrale registratieorgaan in Den Haag over. En wat weet men dan nog? Er kan op de dag dat men de elf-miljoenste te pakken meent te hebben juist een schip met vele honderden landgenoten naar Australië vertrekken en dan zitten we weer onder het streefgetal. Ook is het goed denkbaar, dat de gezochte juist schuilt in de groep op dat ogenblik thuis varende Indische gerepatrieerdem. Neen, er is met geen mogelijkheid precies uit te komen. Teveel ongewisse factoren zijn erbij in het spel. De tien-miljoenste A/TET DE TIEN-MILJOENSTE was het al niet anders. Pas eind oktober 1949 kon dr. Idenburg met zekerheid zeggen dat dit bevolkingscijfer omstreeks het midden van die maand moest zijn „af gerond". Een belangrijke gebeurtenis als men weet dat de bevolking rond de eeuwwisseling nog maar vijf miljoen zielen telde. In nog geen vijftig jaar was dit dus een verdubbeling. Maar de tijd staat niet stil en op De Andrea Doria voer zó op 10 februari 1953 na zijn eerste tocht over de Grote Oceaan de haven van New York binnen. Het schip was toen de trots van de Italiaan se koopvaardijvloot. Het heeft, merkwaardig genoeg, maar één mast. Kom bij ons werken, vragen de Sowjets Rusland heeft de jeugd van Engeland verzocht naar Rusland te komen om te helpen bij het binnenhalen van de oogst in Siberië. Een jeugdcomité vroeg de Britse Na tionale Unie van Studenten om zestig jonge mensen te zenden. Zij moeten hun éigen reiskosten betalen en zullen de zelfde tonen ontvangen als de jeugdige Sowjets. Nixon—Herter Touwtrekken om kandidatuur Paul Hoffman, het pasbenoemde hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat Nixon door de repu blikeinse pantijconventie met bijna alge mene stemmen zal worden aangewezen als kandidaat voor het vice-president- Harold Stassen gaat intussen voort pro paganda te maken voor goeverneur Her ter als kandidaat. Hij heeft de uitslag van een geheime stemming aangekondigd, waardoor zou zijn uitgemaakt, dat Nixon van de acht gegadigden de minste kans maakt voor de kandidatuur. Hij had honderd telegrammen ontvan gen, waarvan driezevende deed zich voor Her ter verklaarde; van de honderdvijftig brieven over dit onderwerp, waren 75 het met h«n eens. Stassen zeide ten slotte, dat hij iedere campagne ten gunste van gouverneur Herter zou staken, indien president Eisenhower de voorkeur gaf aan Nixon. Bloembollen voor de parken van Leningrad Aan een diner op de kruiser De Zeven Provinciën, dinsdag in Leningrad, heeft de smaldeelcommandant schout-bij-nacht L. E. Goslings de burgemeester van Le ningrad namens de verenigde Nederlandse bloembollenhandelaren vijfduizend tul penbollen overhandigd. Op de avond van die dag gaf de Ma- inierskapel een concert in een der par en van de stad. dat naar schatting door en d vijftienduizend mensen werd bü- gewoond. De geestdrift na afloop was ,:o groot, dat de leden van de kapel slechts de grootste moeite hun autobussen konden bereiken om naar boord terug le keren. Zij werden tot aan het schip uit geleide gedaan door Russische musici. Ook op de kaden van de Newa waren duizenden mensen aanwezig bij het ver trek van de laatste sloepen. Vermist. De zestienjarige Henrietta Maria Freericks uit Utrecht, heeft zon dag in overspannen toestand haar ouder lijke woning verlaten en wordt nog ver- Schietpartij tussen Franse patrouilles Te Birhadem (in Algerije) werd een Franse burger doodgeschoten toen hij niet onmiddellijk gevolg gaf aan het be-j vel van een Franse patrouille om stil te staan. Een andere Franse patrouille kwam op het geluid af en raakte slaags met de eerste troep. Een Frans korporaal erd levensgevaarlijk gewond. De sneltrein AlgiersConstantime u ontspoord, doordat Algerijnen de spoor rails hadden losgewrikt. Toen de trein stilstond werd het vuur op de inzittenden geopend. De Franse militairen, die de trein escorteerden wis- de aanvallers te verdrijven. Een rebel werd gedood. Van Franse zijde worden geen verliezen gemeld. Bij PhilippevüLle werd een autobus met vijf soldaten en vier Franse kinderen be schoten. Drie personen werden gedood, de kinderen allien gewond. jet honderd :ent toenam. In 1911 telden we reeds zes miljoen inwoners, in 1921 al zeven miljoen, in 1931 acht miljoen en in 1941, in hartje oorlog dus, gingen we de negen miljoen voorbij. Vergelijking met andere West- en Noordeuropese landen is dan verleide lijk. Welnu, met uitzondering van Dene marken, bleef de aanwas in genoemd tijdvak overal beneden de veertig pro cent. Met andere woorden kwamen er hier op iedere honderd aanwezige Neder landers nog eens honderd bij, de bedoel de omringende landen brachten het maxi maal op een stijging van honderd tot honderdveertig. (Zie vervolg pag. 5). j Zweeds waarnemer in Israël gewond De Zweedse waarnemer der Verenigde j Naties te Jeruzalem, kolonel Th alm. is ernstig gewond bij een vuurgevecht tus-| sen Jordaniërs en Israëliërs. De Deense j kapitein Muller kreeg een zenuwschok.' zijn toestand is thans redelijk. Uit Amman, de hoofdstad van Jordanië, I wordt gemeld, dat een Israëlisch vliegtuig, dat het Jordaanse luchtruim had geschon. den. is neergeschoten. Het toestel is bran-1 dend neergestort in de Israëlische sector van Jeruzalem. Regen veroorzaakte bijna een ramp Landbouwschap stelt onderzoek in Het slechte weer van de laatste weken heeft voor miljoenen guldens schade aangericht in land- en tuinbouwstreken, voortdurende regenval heeft bijna ir een nationale ramp gezorgd: een Jukte hooioogst, vernielde weilanden, t vee, een verrotte erwtenoogst. een Nieuive vinding onderzeeboten RITSE marine fs er een luchtsluis a een nieuw ap- bovenzijde van het aardoor de red- dergelopen -deel en de. bemai er verdragen kan. irdruk op de borst i mens perst na- hun melijk de lucht uit de onderzeeboot, die hoofd boven water hou- longen en verhindert het de- de oppei vlakte kan komen, eet betere kans tot slagei heé/t. zo a Sinds de scheepsram- ken. pen. welke de marine tn 1950 en 1951 troffen en waarbij 140 doden te be treuren toaren, doordat Iedere paar seconde* n een man via het lui de koker zwemmen e oppervlakte bere de niet onderzeeër konden ont snappen, is hier naarstig aan gewerkt Het reddingsmiddel »s een grote keker van can vas, welke bevestigd Kikvoi de hebben De onderzeeërs zullen daarom ook nog worden uitgerust met een red dingsmiddel, dat op gro tere diepte uitkomst kan brengen. Het is een luik aan beide uiteinden van het schip, waaraan red dingsploegen van buiten af een soort duikklok kunnen bevestigen, waar door de mannen dan stuk voor stuk kunnen ont snappen. Deze methode plngsluiken In geval nood trekken de leden lijk van de bemanning een veerkrachtig reddingspak aan, dat hen beschermt tegen het ijskoude ntsnap- de proeven afgelegd niet De afdeling beneden het den bewezen, dal dit moge- zelfs zonder ge bruik te maken van een ademhalingsapparaat. De ze nieuwe reddingsme thode kan gebruikt luik wordt onder gezet en het luik wordt geopend. Door de aan wezigheid van de koker tweehondeid voet. Die per wordt de waterdruk haa: namelijk zo groot, dat het moe menselijk lichaam deze men hangt grotendeels af van de plaats en de omstan digheden. Echter verwacht de Britse marine, dat door de nieuwe reddingsmid delen afschuwelijke ram- als die welke zij in geschiedenis heeft en boeken, voorko- kunnen worden. mislukte aardappeloogst, platgelegen per celen koren en een slecht fruitseizoen. De landbouwers en tuinders hebben twee maanden lang tevergeefs op goed weer gewacht. Nu is dan eindelijk zon doorgebroken, maar voor velen de zonneschijn te laat gekomen. De veeboeren in het noorden hebben wel de grootste strop gehad. Het hooi verrotte <Jp de drassige weilanden of dreef met de waterstromen weg. Wat nog in redelijke toestand binnengehaald kon worden, bleek alle voedingswaarde te hebben verloren. Het vee dat vaak :iek werd, trapte de doorweekte gras matten kapot. Ook de bouwboeren hebben ernstige klachten. Vooral zjj, die erwten ver bouwden. kregen een grote schadepost omdat peul en stengel rot werden. Er berekend dat de opbrengst van vele percelen niet meer dan twintig procent bedraagt. Het maaien van de korenvel den zal moeilijkheden opleveren, omdat ïle percelen het koren door de slag- regens is gaan liggen. Ook met de aard- ippeloogst en de suikerbletenoogst is hetjn liet bijster best gesteld. R< Grote tegenvallers z(Jn er ook voor uinders. De oogst van aardbeien en cersen is veel geringer dan andere jaren geweest, terwijl het water tevens de groenteoogst heeft bedreigd. Slechts één s doet het op het ogenblik uitste kend: het onkruid tiert zo welig, dat het nagenoeg niet te bestrijden ts. De moeilijkheden door het slechte weer zijn met name in Overijssel, Drenthe en de Noordoostpolder ontstaan. In het Westland is de toestand gunstiger, door dat de neerslag daar minder groot is ge- Hct Landbouwschap is op het ogenblik bezig een onderzoek in te stellen naar de schade in de verschillende gebieden. Op de gisteren gehouden vergadering is meegedeeld, dat het bestuur zich nader zal beraden over eventueel te nemen regelen, als de rapporten uit deze gebieden binnengekomen z(jn. Een scherm, zoals deze Berlijnse student op zijn motor heeft ge monteerd, zou in het regenach tige Nederlandse klimaat zeker uitkomst brengen. Het geheel be staat uit stalen buizen, astralon en onbreekbaar glas, waarin de berijder veilig is opgeborgen. In bouwput gevallen. Het vierjarig zoontje van de familie Buitenhuis uit de Constanterzeystraat in Utrecht is gister middag in een bouwpunt gevallen en verdronken. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Iets lagere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be- wolking met plaatselijk enige lim r&gen. Iets lagere tempera- 'IK turen- Matige en in het '■fM A 'Jj' noorden van her land af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon 4,56—20.40. Maan 21.52—10.02. Op 30 juli laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1