Gezinsverzorgsters KLEREN OM IN TE WONEN ZONDAGSBLAD NEMEN TAAK OVER VAN ZIEKE MOEDERS Kent u komkommer ook zó? HEIDE ALS KAMERPLANT ..YOU LIE!!' ZATERDAG 21 JULI 1956 „HET IS FIJN, TE WETEN DAT JE NÓDIG BENT..." „Een vrouw moet in haar kleren kunnen wonen", is het devies van Joseph en Lotte Kreisberg, het Utrechtse couturier-echtpaar, dat de JOLO-modellen creëert. Men kan zich geen duidelijker devies wensen: wat is logischer dan dat een vrouw zich behaaglijk en prettig gevoelt in goedzittende, modieuze kledij Het streven van Jolo is. kleren te maken voor de zakenvrouw of de vrouw die in betrekking is. kleren, die ze de hele dag kan dragen en waarmee ze ook op een feestelijke gelegenheid kan verschijnen. Vandaar dat de komende wintercollectie veel japonnen met jasjes vertoont, zoals bijvoorbeeld het geruite pakje, dat u hierbij afgebeeld ziet. Op de plooirok wordt een tot in de taille aangesloten spcncertje gedragen, zonder mou wen. Daaroverheen komt dan het jasje. cteictrüiiiiirü-ü-irtitiirti'ti'Crtrü-trieCrtrti'ü'Ccü-tn Zo is hel heel wat beter de tafel is netjes gedekt, de kinderen krijgen op tijd hun eten en kleine br oer wordt gevoerd. En moeder ligt in helder bed. haar boterhan mietje is keurig in dobbelsteentjes ge nedrn en er staat een gezellig bloem haar op hel tafeltje allcnia die het leven in huis. ondan ■s het feit dat moeder ziek is, toch wa prettiger maken. „Waar is mijn bloes? Ina, héb jij mijn bloes gezien? Mijn bloes is weg! En mijn schoenen zie ik ook nergensInaaaaaa. „Houd je mond moeder slaapt! Ben je nou mal om zo te schreeuwen en je bloes zal wel ergens op je bed liggen, hoor „En mijn schoenen dan, moet ik soms zonder schoenen naar school? Vervelende meid!" ,,Je bent zélf vervelend! Je loopt maar te schreeuwen en je steekt geen hand uit. Ik moet toch zeker ook naar school! Weet ik waar die snert-schoenen van, jou-zijn? Berg ze dan beter op!" „Berg jij ze liever op! Moet ik soms alles doen?" „Ja, jij doet nogal veel. Poeh, ik kan alles achter je opruimen!" „En mijn bed had je ook niet opgemaakt, hè? Maar ik moet wel naar de groenteboer voor jou, hè? En ik moet wel stofzuigen, hè? Jij doet net of je het druk hebt „En jij bent een snèrt-jong! Ik zal het wel eens aan vader vertellen, hoorVader! Henk plaagt me aldoor „Nietwaar vader, maar zij maakt mijn schoenen weg!" „Houden jullie je mond, allebei! Denk een beetje om moeder, moet die wakker worden van jullie geblèr! Heb je het brood nu nóg niet gesneden, Ina!" Is het nodig te zeggen dat het twaalf jarige meisje in snikken uitbarst, dat vader foeterend zelf z'n brood snijdt en dat Henk' bonkend allerlei rommel on dersteboven haalt om zijn schoenen te vinden? Dat het kleine zusje bedrem meld in haar pyjamaatje rondloopt en dat het broertje van zes dreinend door het huis gaat? En dat. boven in de grote slaapkamer, de moeder zuchtend naar al die narigheid en die geluiden ligt te luisteren en wenst, dat ze weer beter was en zelf de touwtjes weer in handen kon nemen? Maar ze kan niet. ze voelt zich zo ziek en zwak, ze kan het niet. Maar ze heeft geen rust. zolang het huishouden niet marcheert en alles in het honderd loopt zich maar tot haar eigen kerk of een gemeentelijke, particuliere of kruisverenigingsorganisatie behoeft te wenden met haar moeilijkheden en dat in de meeste gevallen een paar jonge, sterke handen gedurende de tijd dat dat nodig is, het werk in huis zullen over nemen. Die handen behoren toe aan de gezinsverzorgster. De jonge vrouw, die in een helder groen, soms blauw uni formjurkje en met een wit schort voor, de toegewijde hulp wordt van de zieke moeder en de vraagbaak van het ge zin, die rust en orde schept en er voor zorgt; dat de zieke moeder behoorlijk verpleegd wordt, dat er op tijd wordt gegeten en dat de kleintjes verzorgd worden allemaal van die taken en taakjes, die in de tientallen lopen. Een zieke moeder nee. dat is niets gedaan. Het hele huishouden wordt door zo'n omstandigheid ontwricht. Als er geen hulp komt, is het in de gevallen »-»-v en. Met der. als ze maar „even" kan. weer aan het werk gaat en dus vaak blijft suk- ISiet meer weg te denken Dat instituut voor gezinsverzorging is dan ook in ons huidig bestel haast niet meer weg te denken. Zij, die er vroe ger misschien een beetje sceptisch te genover stonden vreemde huis..") zullen nu. na een maal opgedane ervaring maar al te gaarne toe geven. dat ze prachtig uit de nood zijn geholpen en dat ze uiterst dankbaar zijn voor de hulp. Van hoeveel belang ook de overheid dit werk vindt, blijkt wel uit het feit, dat in zes, zeven jaar de sub sidie voor het werk ver tienvoudigd werd. Dat is overigens ook wel nodig. Alles bij elkaar kost dit werk per dag per kracht zo'n tien gulden. Uit over heidsmiddelen wordt daar van ongeveer vijf gulden vergoed, de gemiddelde betaling i .1,50 worden toegelaten als ze 19 jaar zijn. De opleiding geschiedt gedurende een SS'tflï, cut h„r werktijden zicht en tenslotte het examen met het zeer geregeld zijn, dat ze ieder weck- daaraan verbonden diploma. Meisjes end vrij is en dat er een behoorlijke die er nog te jong voor zijn, kunnen vacantiere,eelin" is Haar salaris zich toch al op dit werk voorbereiden vakantieregeling K. mar salaris j__ T-,misschien niet dat dat zijn, i het be- De collectie voor 't komende herfst- en winterseizoen bestaat uit twee „hoofd"-modellen. Type één is: wijd- gerokt. aanslui tend in de taille. decolleté, mouw loos. jasje er over. Rokwijdte door plooien in alle denkbare variaties ingelegd. Type twee: lange rug, iets blousend door los pand, nauwe rok. De stoffen zijn uitzonderlijk fraai: ze lijken op tweed, cheviotte, alpaca. Er is prachtige bedrukte jersey en jersey die de schijn aanneemt tweed te zijn. Voor cocktail japonnen zijn er prachtige jacquardstoffen, als 18e- eeuwse stoelbekledingsmaterialen en er was op de show die wij zagen een stijlvolle zwart-fluwelen robe, met een shawl van witte organza-satin. Bijna alle modellen hebben het empire-accent, zoals ook de japon, die wij hierbij afbeelden en die gemaakt is uit een wit-groen-rrood duchesse fagonné met een gedrapeerde cein tuur, waardoor men het idee krijgt van een verhoogde taille-lijn. Ook een opgeknoopt maagstuk of een smalle band onder de buste ziet men veel deze collectie, waarin het aansluitende bolerootje wel een ereplaats inneemt. drijfsleven verdie tb „Het is zo fijn, ergens te komen, waar je weet dat je nodig bent," zeg gen de gezinsverzorgsters. Meestal is het al een beetje rommelig en on geregeld, als ze komen in een gezin, waar moeder machteloos moet toe kijken, terwijl vader en de kinderen maar tobben. En wat geeft dan meer voldoening, om, door even de han den uit de mouwen te steken, orde te scheppen in de chaos, en om daar na voor het gezin de steun en te toe verlaat te worden?! ctotctrtctctrtcirti-tctcir-lx-ti-iiiririrkicüii-tcAiftcb'trtctrtrti-trirbirirtrlrtrtctrtirtr'trkix-Crifb ;en. Nel als de Mas at, kunnen we die U begint met de kor mers in de lengte di snijden en liet zaad 9-maandse cursus volgens het leerlingenstelsel. Ze werken dus meteen (onder toezicht) in de praktijk imeest- tal bij moeders, die niet te bed lig gen. maar bijvoorbeeld na een opera tie nog niet in staat zijn alles zelf te doen» en krijgen dus ook een salaris. Op die manier poogt men alvast een „kern" te kweken. Mooi en boeiend Het is mooi en het is boeiend werk, het is werk dat veel van het meisje, dat gezinsverzorgster is of wordt, vergt. Er wordt van haar verwacht, dat zij het huis in orde houdt, de zieke moeder verzorgt, zich met de kinderen bezig houdt. kortom-zij moet er voor zorgen, dat het gezin sociaal in het gareel blijft. Dat betekent, dat zij niet alleen uit sluitend op medische indicatie in een gezin komt. Het kan ook gebeuren dal een maatschappelijk werkster tot de ont dekking komt dat er een taak ligt voor een gezinsverzorgster in een gezin, dat maatschappelijk ontwricht dreigt te wor- ,,.4ihpb je dat vigl „zuster". De gro ar school, moeder de gezinsverzorgst* indt, dat haar 'wonderd mag eft zitten werk ook worden. verdraagt geen kalk De heide heeft voor de meeste mensen een bijzondere aantrek kingskracht. In de zomertijd kan men vaak fietsers zien, die op de bagagedrager of aan het stuur hele bossen heide meevoeren, die straks een plaats in de kamers krijgen en daar maanden staan te prijken. Soms wel tot een vol- 3 gend seizoen! En niet alleen de fietsers nemen heide mee, ook aan de koffers van vakantiegan gers ziet men vaak struiken bengelen. Maar als plant in de kamer ziet men de heide maar sporadisch. Toch is het zeer goed mogelijk de heide als kamerplant te houden, maar er zijn een paar dingen, waar men goed op moet letten, tuil men ze met suc ces houden. Omdat men die voor waarden niet kent, verongelukt de plant vaak in de kamer en dan neemt men haar niet meer. Er zijn twee soorten heide: dopheide en struikheide. De eerste bloeit in de natuur eerder dan de tweede. Beide zijn geschikt voor kamercul tuur en ze kunnen daar heel lang bloeien, elk jaar weer. En levende planten zijn altijd mooier dan dode takken in een vaas, al blijven die ook heel lang kleur behouden. Voor beide soorten heide geldt de het gezin zelf geiamonlijke'MSSliSgen 3.50 per dag per kracht bijpassen Wanneer men een stad als Rotterdam, waar men meer dan 350 krachten heeft, als voor beeld neemt, is het duide lijk. dat er nog heel wat geld bij moet komen ieder jaar. helpt de ligt rustig ii boodschappen gedaan de kleintjes moeten ooi frisse lucht. Dus daar gaar. ii in de kinderwagen, dt het handje >agen duw En Teg en oorbellen en jarretelles Het gebruik van nikkelen „clips", en het dragen van nikkelen jarretelles en oorbellen is op de jaarvergade ring van het Britse medische ge nootschap afgekeurd. De huidspecialist dr. G. C. Wells ver klaarde namelijk, dat hierdoor de bevattelijkheid voor huidziekten onder vrouwen verhoogd wordt. Art sen, die drie jaar lang studie had den gemaakt van huidziekten, wa- zeer onder de indruk gekomen van het buitengewoon veehmldig voor komen van nikkelallergie bij vrou- Een andere specialist, dr. C. D. Cal- nan, besprak op de vergadering het verband tussen schoonheidsmidde len en huidziekten. Hij zei dat het gewoonlijk de kleurstof in lippen stift, poeder en creme en synthe tisch bereide hars in nagellak zijn, die huidziekten veroorzaakten. Grote vraag Daarom is het van zoveel belang, dat de kerkelijke gemeente begrip krijgt voor deze vorm van diacona le zorg en die daadwerkelijk steunt. Maar van minstens even groot belang is, dat meisjes, die voor dit werk ge schikt zijn, zich aanmelden. Want over het hele land is het nog steeds zo, dat de vraag naar gezinsverzorgsters het aanbod verre overtreft. De meisjes kunnen tot de opleiding Gehoord dat u gladiooltjes langer i houden, wanneer u er de topjes afknijpt. Gezien een schoenlepel, waarvan de steel als kam gebruikt kon worden, of. zo u wilt. een kam, waarvan de steel als schoenlepel dienst kan doen. Niet erg fris, lijkt ons Gelezen in Contactblad Op Weg. dat de vrou- wenzendingsdag 1956 is vastgesteld op donderdag 27 september in Kras- napolski in Amsterdam. Mejuffrouw prof. dr. H. Kohlbrugge. die opnieuw een bezoek bracht aan Perzië, is be reid gevonden te spreken Nabije Oosten QNLANGS zag ik in een pocket-book een wrang plaatje. Een spichtige, lelijke oudere vrouw hield een spiegel voor haar ge zicht en dat gezicht één en al verbetenheid, siste ze „You. liegtHoe ïar dat plaatje e erger kwam rin mij daaruit grijsheid kan van binnenuit overtogen worden met een glans van verheven schoon heid. Omdat de geest blij is. lie de (Je an ge tegemoet. Deze kehjkheid. le waarheid onder ogen zien. Ze had misschien in jaren niet, ontdaan van alle make-up, in de spiegel gekeken. Althans niet bewust. En nu zag ze opeens dat ze oud was geworden. Oud en lelijk. Maardat was niet waar!.' „You lie!" Die spiegel liegt i niet di- kige vrouw verheffen, het liever eerlijk bekennen, dat het voor niemand - en dan speciaal voor ons, vrou wen - plezierig is te ontdek ken, dat je aftakelt. Het is helemaal niet zondig ook, om dat erg te vinden. Het hoort immers niet bij ons? We zijn niet voor de aftakeling, voor de dood dus, geschapen, maar om eeuwig jong en mooi te zijn. En ja. - Eva heeft ge weten wat erbij stond, toen ze van die appel at en in haar, hebben wij dit allemaal gewe ten. maar daarom blijft het aanvaarden van die door de zonde aangevreten werkelijk- het hart vervuld v; hcid wel een opgaaf. Vooral de en liefde Gods. voor iemand, die niet gelooft in de door Christus voor ons verworven andere werkelijk heid van eeuwig leven in on gerepte schoonheid. En zélfs een vrouw, die hierin wél ge looft, vindt het niet bijster plezierig, als ze na haar veer tigste grijs begint te worden, rimpels en kraaienpootjes ont dekt en ziet, dat zij óf een onderkin begint te fokken, óf óók?-Leve de vrolijke kleu- dominee dat het daar onder die kin zo „vcllerig" wordt. Nee, dat is nu niet bepaald héél Iedere leeftijd heeft zijn eigen schoon. En tegenwoor dig zien we er veel langer jong uit dan onze Moeders grootmoeders De mode schrijft kig niet meer voor, om na ons veertigste levensjaar in 't zwart of in een andere even in stilte c van weemoed bijging. Maar de lach heerst. De lach or goede in ons leven onuitsprekelijk schone speefcief dat voor ons ligt. Er zijn veel mensen, die de waarheid niet willen horen. Als God ons de spiegel naar een preek luisteren, of als we iets lezen in boek of tijdschrift, in een gesprek met een medemens,door ziekte of het vele ongeval enz. het Geschrokken deinzen wij P£r" achteruit. geluk- Zijn Woord voorhoudt, dein „Ben ik zo? Zo gierig? Zo'n doorgefourneerde egoïst? Heb ik zo'n vies, schurftig ziel tje? Ben ik zolang blind ge beurt al- vveest, door niet te zien, dat jarenlang een engel naast donkere kleur te gaan toch de geschiedenis chrokken achteruit? U kent mij leefde? En vul dat Be waarheid, die meedogen tje wel, dat tegen de l°os en naakt op c „Wat heeft do- Overpeinzingen van Margaritha minee vanmorgen weer mooi gepreekt! Ja, - ik weet wel, wie u op het oog had! Nou Een maar, u hebt het hem goed ni 00k ais student leider aangezegd! je verheugen. Trouwens, - laten we eerlijk zijn - een man z'n neus krult óók om. als iemand hem op z'n vijftigste nog op veertig schat. En toch moeten wij er al lemaal aan geloven, als God ons een lang leven op deze aarde vergunt. Diep te beklagen is zij (hij.) die mét de zegen van lang te mogen leven, de noodwen dige aftakeling, de gebreken van de naderende ouderdom niet aanvaardt. Die tegen de waarheid inschreeuwt: „je liegt!" Zóéén zal ondanks alle .schoonheidspreparaten juist erg lelijk zijn. omdat de bitterheid van geest zich pro jecteert op het uiterlijk. Het omgekeerde is óók waar Een oud, gerimpeld gezicht onder de sierlijke kroon der aanvaarden die met een lach Dit kan gebeuren, terwijl wij ren! Als we ons maar niet opzichtig kleden. En hoe snoe zig zijn die grijze, soms zil verwitte gekapte hoofden dik wijls niet. Een tikkeltje poe der op een glimmende neus is heus ook niet uit den boze. Maar laten oudere dames niet met rouge gaan werken! Dan krijgen haar gezichten iets hekserigs. Als we rustig de werkelijk heid aanvaarden zullen een kraaienpootje meer of min- grijzend haar. afkomt. Zullen we haar aanvaarden, haar met een wetende glim lach herkennen? Dan zal zij ons alleen maar innerlijk rij ker maken. Ongelukkig zijn wij. als wij haar ontmoeten met ons machteloos: „You lie MARGARITHA Kampleider. Dank voor uw schrijven en het mij toege zonden blad, dat ik al kende. is „Hém?", vroeg dominee ver wonderd, „haar" bedoelt u, want ik had u op het oog." En toen eerst de ontstelte nis, daarna de woede van die vrouw! Nooit heeft zij meer een voet in de kerk gezet. Zij ook kon de waarheid niet bèhorei i Zijn zulke kampen. Van een afgeven op de tegenwoor dige jeugd is bij mij geen sprake. In bedoeld stukje wps het alleen een signaleren van een bedenkelijke mentali teit van „de grote massa," jongeren èn ouderen En ik ben de enige die deze mentaliteit heel de we- eld wordt wat dit betreft het i.O.S. gehesen. M. strenge eis, dat er beslist geen kalk in de grond mag voorkomen. Dat is zelfs zo sterk, dat het aanbeveling verdient, om voor gietwater bij de ze planten geen leidingwater te nemen, omdat daar meestal, soms maar weinig, soms ook vrij veel, kalk in voorkomt. Gebruik dus re gen-, desnoods slootwater. Een tiveede eis is, dat ze voor een zon nig raam moet staan. Als potaarde is het niet noodzakelijk om heidegrond te nemen. Wat grondsoort betreft nemen beide soorten het niet zo nauw, als er maar geen kalk in aanwezig is. En omdat men dat niet kan zien, is de veiligste weg toch heidegrond te nemen met een heel, heel licht koegiertje. Heidegrond is droge grond, dus men moet maar matig gieten. Dopheide vraagt iets meer vocht dan struik- heide. Ze groeit in de lagere gedeel ten van de heidegrond. In het voor jaar geve men nieuwe aarde. Maar doe het voorzichtig aan, zodat de wortelkluit heel blijft. Voor bemesting geve men geen kunst mest, maar een heel enkele keer een zeer licht koegiertje. Er mag maar een spoortje mest in zitten. Na de bloei snijdt men de planten flink in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7