foquhW VAN MENS TOT MENS Stevige braadpan brengt muziek in de Afrikaanse wildernis 'SECRETARESSE VANAVOND LUISTERT Uitreiking van vakdiploma's NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 JULI 1956 Wijze lessen zijn vervelend, vinden de zwarte luisteraars NOORD-RHODESIA, in het wijde land tussen de rivieren Limpopo en Congo, hebben meer dan een half miljoen primitieve Afrikanen een en boeiend tijdverdrijf gevonden. Iedere avond luisteren zij in hun hutten naar hun kabulo ka kwamakani het „klein stukje ijzer, "dat woorden uit de lucht vangt." Hun radio's zijn afgestemd op de zender Van Lusaka en het meest geliefde programma heet Zimene Mwa Tifunsa a(Waar je om gevraagd hebt). Bovendien hebben zij hun voorkeur uitge sproken voor een huilerig, sentimenteel niemendalletje in hillbilly-stijl, genaamd „Verkoop pappie geen whisky Ondanks di de cultuur Amerikaanse bijdrage tot Afrika hebben zelfs de gereserveerde Britse kolonisten van gebied moeten toegeven dat CABS African Broadcasting Station) „inderdaad een opmerkelijk station" is. Waarschijnlijk is het 't enige radiostation een volledig door blanken geregeerd land. dat zich praktisch uitsluitend tot de kleurlingen richt. Het begon in de oorlog timet een miniatuur-zendertje dat de kolo- anie van oorlogsnieuws voorzag. Na de ^oorlog bleef men doorzenden in de hoop band te kunnen leggen tussen het be- ir en zijn miljoenen neger-onderdanen. %ui De braadpan Het grote probleem vormden de ont- Een Brits bestuursambtenaar wist een fabriek van radiotoestellen er "toe te bewegen, een goedkoop maar sterk te maken, dat het in de rimboe uithoudt. Het resultaat was de Saucepan een batterijtoestel met vier bui- Advertentie). Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN '^Begraleniaa^n riAGENDA VOOR LEIDEN e Gebouw „Prediker", 8 uur: Grote jeugd- meeting. Maandag 81 Pieterskerk, 8.30 uur, avondmuziek door Marie Dufour uit Lausanne. n' Tentoonstellingen n Lakenhal. 105 uur (donderdag ook Slhalf 8—half. 10): ..Rembrandt als leer- ameester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 apur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Burcht (tot zonsondergang), open hedendaagse beeld (tot en met 26 augustus), Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 Uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. september). si Pieterskerkgracht 9. 10-4 uur (maandag-, ..woensdag- en vrijdagavond ook 8-10 uur): Ars Aemula Naturae (tot en met 18 '^augustus). GerefKerk art. 31 In de godsdienstoefeningen van de Ge ref. Kerk. art. '1. die morgen om 8.30 uur 5 uur beginnen, gaat voor ds. J. van uit Harderwijk, Een dokter nodig? De zondagsdienst van de huisartsen te I-Leiden wordt dit weekeinde waargeno- men door de dokters Pieterse, Jansen, Pleiter, Jasperse en Schaefer. in ji Welke apotheek Heden zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken spoedrecepten: apotheek Boekwijt, 74, telefoon 20552, en Haven apotheek, Haven 18, telefoon 20085. Zondag 22 juli is van 's ochtends 8 uui "Hot 's avonds 12 uur alleen geopend apo- dltheek Boekwijt. De nachtdienst wordl vanaf 24 uur weer waargenomen door apotheek Boekwijt en Haven-apotheek. gemonteerd in een braadpan. Deze is blauw geschilderd, vrijwel de enige kleur, geen inbreuk maakt op de ontelbare geloofsvoorschriften van deze stammen De batterij dient als voetstuk. Maar het belangrijkste is wel, dat dit toestelletje bestand is tegen insecten. zijn thans, zo meldt „Time" 60.000 deze Speciale Braadpannen in ge bruik en gemiddeld is het aantal luiste- irs negen per toestel. Men heeft het mogen van CABS opgevoerd en vrijwel ieder dorp in Rhodesia is nu in contact met de buitenwereld. a het middaguur tot negen uur 's avonds is het station in de lucht en men gaf de bevolking te verstaan, dat dit nu i stem van de bwanas de witte man as, die sprak tot de bevolking. Geen goede raad De gouverneur probeerde m de gebrui kelijke stijl van de commerciële radio ch te verzekeren van de medewerking an zijn onderdanen: „Sta aan de kant an wet en orde," slingerde CABS de :her in. En: „Betaal nu je belastingen", laar dit soort gestroomlijnde reclame maakte niet de minste indruk en verveel de de luisteraars alleen maar. Kleine ge speelde parabels met een moraal hadden meer effect dan bijvoorbeeld een dagelijkse lezing over het onderwerp: ,Het is bewezen, dat ziektekiemen en niet boze bezweringen de oorzaak zijn van lekten". Een verontwaardigde luisteraar >i: „Waarom verknoeien jullie je tijd met te praten over tonschuldig vuil op voeten terwijl je ons nuttige dingen de radio zou kunnen leren, zoals het verdienen van geld en dergelijke!" Een Afrikaanse omroeper weigerde een lezing over vrouwelijke hygiëne u-it te spreken. „Ge denkt misschien, bwana, dat dit nuttig is," zei hij tegen de blanke (Advertentie) di Compl. 10 mnd. opleiding: cl TYPEN, STENO (4 talen), BOEKH., el, CORRESP.: Nederl., Engels, Spaans p Frans. Duits. In Kon Erk. PITM ANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 d'Pianoconcert in A-tlur van Mozart ge(B.B.C., light progr. 19.30 uur) In 1785 zei Haydn tot Mozart's vadi sage Ihnen vor Gott als ein ehrlich aèMann, Ihr Sohn ist der grösste Componist "cden ich von Person und den Namen nach ..kenne. Er hat Geschmach und über das grösste Compositionswissenschaft". In ditzelfde jaar schreef Mozart z\)n 3p Pianoconcert in A-dur (K.V. 488). Tussen gf1782 en 1786 schreef Mozart niet minder 36 dan 15 pianoconcerten. Het bovengenoem- 'aide Pianoconcert bestaat, zoals gebruike- ijdijk. uit drie delen: Allegro, Andante en ïl (Presto. De scherpe profilering van de lie thematiek en de felle contrastwerking worden in dit concert tot grote hoogte opgevoerd. Altijd echter blijft het zange- ripe, melodieuze effect gehandhaafd. Het ,eI is alsof Mozart zijn sentimenten achter 'eI aan weelde van klank en melodie wildt on: wegsluiten. Het werk heeft een verrukke- it lijk lyrisch-dwepend élan en speciaal het yré Andante is van een ontroerend-wee ief dige schoonheid. Zo ooit het profetische woord van Haydn bewaarheid is ge den, dan is het wel door dit Pianoconcert, dat ook via het 4e programma van di ;n draadomroep wordt uitgevoerd dooi het B.B.C. Symfonie-orkest o.l.v. Sii Malcolm Sargent en de pianist Dennis Matthews. directeur van het radiostation, „maar in onze gemeenschap spreken we niet over deze dingen. De mensen zouden me aan stukken scheuren, als ik zo over onze sprak'. De lezing werd afgelast U mfumfumfu De luisteraars zijn er dol op om de uit voerenden karakteristieke namen te geven en ze zien niet tegen een tocht van 100 of meer mijlen op, om de radio-artisten in levende lijve te zien. Een luisteraar kwam kortgeleden helemaal uit de binnenlanden de Congo naar Lusaka lopen om Alick Nkata te zien, een jonge zanger van de CABS. Nadat hij een paar weken bij Nkata te gast was geweest, vertrok hij: „Nu kan ik in mijn dorp vertellen, dat ik alleen Grote Mond gezien heb." Een be paalde omroeper is bekend als Umfum- fumfu: De-man-die-nooit-moe-wordt-van- spreken. Een andere noemen zij „De ver- teller-van-grapjes-die-soms-leuk-zijn". or de bwanas van CABS is het een probleem om gedurende 60 uur per week behoorlijk programma uit te zenden ïaar liefst acht verschillende talen en dan daarnaast nog een paar uur Engelse programma's. Zeer beslist moeten zij zich dan ook verzetten tegen aandrang van verschillende kanten om nog veertig an dere Afrikaanse dialecten in het pro gramma op te nemen. n de avond van iedere uitzenddag opnieuw moeten zij bij het sluiten van de ider de raad herhalen: „En draai nu je radiotoestel af!" Tweemaal wordt deze raad heel duidelijk uitgezonden. Anders zouden in één nacht 60.000 batterijen leeg gelopen zijn. en zou de volgende dag CABS geen luisteraars meer hebben. Stand arbeidsmarkt Het aantal als geheel werkloos inge schreven mannen was op 14 juli 120. Aan genomen mag worden dat hiermee de laagste stand is bereikt. De voordelige verschillen met 1953, 1954 en 1955 bedragen respectievelijk 805. 255 en 135. Geziei betrekkelijk geringe invloed van seiz factoren is de blijvende werkgelegenheid de laatste jaren niet onbelangrijk toege nomen. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten steeg tot 475, waarvan 20( betrekking hadden op de jeugdigen. Voor al in de bouw. de textiel- en conserven- industrie, alsmede in de landbouw, is de behoefte aan personeel groot. Het gere gistreerde aanbod vrouwelijke arbeids krachten was op 14 juli 55. De vraag nan: toe tot 480 en had voor 175 aanvragen be trekking op jeugdigen. Deze wilde dansers worden muisstil als de „stevige braadpan" aan het woord is. Duizenden Afrikaanse inboorlingen luisteren dan geboeid naar de woorden en muziek uit de ether en de radioartisten worden meer bewonderd dan de populairste sterren van de westerse wereld. Geslaagden avond mulo Mulo-examens Voor het Mulo-examen (A) zijn ge slaagd: H. W. van Wijk, J. Selier, F. M. Swaak, G. A. H. Duijts, Voorschoten, E. F. M. Albronda, Voorschoten, A. G. v. d. Boon. Bodegraven, J. van Ingen. Zegveld, Vwttn d« .wnd-Ml.1 W. ,htt burs, J. Dreef. M. C.d'. Kleeuw. E. F. kandidaten slaagden, te weten de dames Br0=wer Noordwl)k, P, Boeklee, C. Smit, J. Krul te Wassenaar, A. Mol te Leid-er-i«joordwijk, G. B. Spruit. Tevens behaal- dorp, T. van der Nagel te Valkenburg en den het middenstandsdiploma: J. W. Beu- P. Oudshoorn te Leaden en de heren P.'mer, Warmond. J. Blansjaar, M. C. den Boeklee, I. Deilmeer. J. Dreef, M. van Duik, Katwijk, W. den Duik. Katwijk, J. der Klauw, G. Spruit en H. van der Vlast van Duyvenbode, Katwijk. Afgewezen 5 Leiden en C. Smit te Noordwijk. kandidaten. Waar geen plaatsnaam meld is dit Leiden. Cursus melkhandel diploma's van de cursus melkhandel. Van de 46 kandidaten zijn er 45 geslaagd. De geslaagden hebben nu het vestigingsrecht. De gedoceerde vakken zijn onder meer voedingsleer, micro-organismen en re- De plaatsvervangend directeur, dr. E. Pauw, herdacht in zijn openingswoord de onlangs overleden directeur dr. IJ. Kra mer Srpreker herinnerde voorts aan de diverse excursies. Na de diploma-uiirei- king bleef men nog geruime tijd in de beste stemming bijeen. De namen van geslaagde cursisten lui den: W. L. Amrnerlaan, Leidsohendam; Joh. v. Asselit, Zwammerdam; W. N. M. Bakker, Rijpwetering; J. v. Berkel, Aar- landerveen; J. G. Bunnik, Aarlanderveen; H. E. M. T. A. Conijn, Noordwijkerhout; C. P. Disseldorp, Oude Wetering; Q. S. Disseldorp. Woubrugge; P E. v. Dijk, Ha- zerswoude; G. v. Es, Abbenes; A. A. v. d. Geest, Ter Aar; C. H. v. d. Geest. Oud Ade; mej. M. B. L. v. d. Geest, Stompwijk; r. P. Geerling-Verboom, Ter Aar; J. Groenendijk, Alphen aan den Rijn; W. J. d. Holst, Voorhout; J. v. Hooidonk. Lel den; J. J. v. d. Kolk, Zoeterwoude; mej. C. F. M. Koot. Rijpwetering; A. W. Kordelaar, Leiden; mevr. C. v. Leeuwen- Overdevest, Den Haag; C. J. P. v. Leeu- Zoeterwoude; D. v. Leeuwen, Lel den; P. W. S. v. Leeuwen, Zoeterwoude; W. J. v. Leeuwen. Zoeterwoude; A. Marei. Nieuwkoop; J. v. d. Marei, Katwijk Zee; N. P. v. d. Meer, Hoogmade; M. J. Menken, Den Haag; H. J Mensch, Ha- zerswoude; H. J. v. Mil, Leiden; C. Mul der, Woerden; K. Nagel, Den Haag; Th. Nap, Den Haag; A. G. Neuteboom, Leiden; F. A. v. Osch, Den Haag; C. Os kam, Mijdrecht; C. Ouwenhand, Katwijk; Abbenes; I. Vermeij, Nieuwkoop; mej. C. A. L. v. Vliet, Alphen aan den Rijn; mej. H. WilKems, Den Haag; C. M. Wijsman. Rijnsburg Z.-H.; G. P. Zwetsloot, Leiden. TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. F. M. Led- (Advertentie). GASKAMER radicaal verdelgd Vraagt Inlichtingen KLEINE'S CHEMISCHE FABR.LEIDEN Lammenschansweg 10 Tel. 25738 „De Sleutelstad" recipieerde Ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap tweede klasse van de KNZB hield gisteravond in „de Kleine Burcht" - cn poloclub „De Sleutelstad" een receptie, waarop duidelijk bleek dat de komende promotiewedstrijden nog zeer zwaar zullen zijn en dat de eerste klasse nog lang niet is bereikt. Vol goede moed en onder leiding van trainer P. Erades kan echter nog veel worden bereikt. Zo sprak allereerst Wout Bergens (oud-bestuurslid en oprichter Sleutelstad) en hij zag met het komende tienjarig bestaan als het beste cadeau terugkeer van Sleutelstad in de eerste Tussen de bladzijden Heidi en Peter Casino. Dezelfde figuren als in .Heidi" zien we in de vervolgfilm „Heidi »n Peter" op het witte doek verschijnen. Er is Heidi zelf, gespeeld door Elsbeth Sigmund, die Geitenpeter (Thomas Kla- meth) af en toe flink op zijn nummer zet, maar hem ook helpt waar zc kan, Klara, het verlamde meisje, dat door Heidi's per soonlijkheid opvrolijkt en daardoor ge neest. In dit vervolg komt ze bij Heidi logeren in de bergen. Haar gouvernante. Juffrouw Rottenmeier. vormt door haar overdreven bezorgdheid een beletsel voor de inschakeling van het genezen meisje in het gewone leven. De omgang met Heidi en de ramp. die Klara in het dorpje be leeft, doen haar goed en wanneer haar va der na verloop van tijd een bezoek brengt herkent hij zijn dochter haast niet meer. Psychologisch fij,n weergegeven is de hou ding van Peter, als „die stadsjuf" naar zijn mening te veel de aandacht van Heidi in beslag neemt. De film zit vol aardige momenten door de spontane wijze waarop de kinderen reageren. De zoon van Caroline Cher r ie L i d o. Het is een beetje vreemde ge schiedenis met die Juan, de zoon van Ca roline Cheirrié. Hij denkt een echte Span jaard te zijn, doch hij is van Franse na tionaliteit en hij meent twee lieftallige zusjes te hebben en die blijken later in het geheel geen bloedverwanten van hem te zijn. Ja. dat krijg je als ze je nooit hebben verteld, dat je als kleuter na een schipbreuk op het strand bent gevonden en door je vermeende familie slechts bent geadopteerd. Rond deze verwarring nu hebben Fran se filmmakers een verhaal weten tt breien, waarin wel zo'n beetje alle mo gelijke en onmogelijke toevalligheden zijn vervat. En waar zij de held van de film bovendien nog hebben toegerust met wonderlijke charme, die alle voor hem door de knieën doet het voor de hand, dat de bioscoopbezoe kers de Franse Spanjaard al heel spoedig als een werkelijke Don Juan met talrijke Spaanse schonen over het witte doek zien paraderen. Behalve kussen kan Juan evenwel ook vechten. Eerst in haveloze kledij aan Spaanse zijde en daarna in een pronkerig, veelvervig uniform in de Franse gelede ren. Maar dat doet er eigenlijk allemaal weinig toe. Belangrijker is, dat de dap pere strijder zijn jongste zuster die zij: zuster niet is! niet vergeet. Zij wordt zelf9 zijn wettige echtgenote jongen vindt bovendien zijn echte vader en moeder terug. Hoe dat allemaal stand komt is een beetje te ingewikkeld om zo één-4wee-drie te vertellen, want met dat al is deze luchtig bedoelde ont spanningsfilm af en toe knap langdradig en vermoeiend! De heer J. H. de Winter als van de kring Den Haag en contactcommis sie Leiden complimenteerde eveneens het bestuur met de behaalde resultaten. Hij zag in de nieuwe indeling per 1 januari 1957 (Leiden, de Gouwe en Rijnstreek) ze ker een goede training voor alle Leidse ploegen. Tot 6lot sprak voorzitter J. Werter waarderende woorden tot allen, die aan dit succes hebben medegewerkt, en riep de jeugd op waardige plaatsvervangers te worden van komende openvallende plaat sen. Hij ontwaarde in Sleutelstad II en Sleutelsrtad (dames) nog verscheidene kampioenskandidaten. Ein Herz voll Musik Trianon. Merkwaardig, dat bij het maken van een „droomfilm" altijd het zelfde procédé wordt gevolgd. De rijke jongeling, verstoten door vader omdat hij zijn ambities niet kan volgen, daarnaast het arme meisje, en een uur lang verwik kelingen rond die twee tot ze elkaar ein delijk, onder klokgebeier, in de armen vallen. Met „Ein Herz voll Musik" is het niet anders. De rijke jongen is hier zoon van een Zwitsers hoteleigenaar, die zo graag wil zingen maar niet mag. Het meiske, dochter van een koster, verkoopt bloemen in het hotel waar hij kellner is en in z'n vrije tijd zijn zangtalenten luid- Programma avond- muziek Programma van de vierde avondmuziek in de Pieterskerk op maandag 23 juli 8.30 uut door Marie Dufour, organisme de l'Eglise des Terreaux, Lausanne: 1. Toc cata in A, Jan Pz. Sweelinck; 2. Fugae in C-dur, D. Buxtehude; 3. Fantasia, Joh. Pachelbel; 4. Pastorale, D. Zipoli; 5. Toccata per L'elevatione, G. Frescobaldi; 6. Les Cloches, N. Ie Bèque; 7. Pièce en mi mineur, Calvière; 8. Offertoire sur „O, filii", Dandirieu; 9. Qui tolilis peccaita mum- dd, Fr. Couperin; 10. Trumpettune and Air, H.' Pureell; 11a. „Herr Jesu Ohrist dich zu uns wend", J. S. Bach; lib. „Allein Gott ln der Höh' sei Ehr", J. S. Bach; 12. Toc cata en Fuga F-dur. J. S. Baoh Toegang vrij. Bij de uitgang collecte voor het orgelfonds der Hooglandse kerk. keels etaleert. Voeg daarbij het Char- maine-orkest van Mantovani, en in sa menwerking met de gezamenlijke V.V.V.'s van Zwitserland en Italië rolt er dan wel een flim uit de camera's, waar deze smel tende hutspot gekleurd opstaat. Wanneer er geen sledevaarten worden gemaakt verwijlt men wel in hotels met glazen liften, en als dit nog niet genoeg mocht zijn is er ook nog een stukje show-busi- nes in verwerkt. Wie droifien wil met open ogen kan hier terecht. (Rijke jongen-arm meisje smachtende IJsco-toeristen Rex. De spanning is gebroken. We kenlang hebben de bezoekers van het Rex-theater zich gepijnigd met de vraag, wanneer die spanning nu zou breken. Zij vroegen zich af, wat er nü toch gedaan werd om aan het onafwendbaar vallen van de doden een eind te maken. Welnu, daarvoor dragen Stan Laurel en Oliver Hardy zorg. Als ijsco-toeristen pogen ze deze week jong en oud te vermaken. Olly trekt wederom aan z'n dasje en Stan rare gezichten. Glaeetro Albert brengt typische Alpenmuziek ten gehore en z'n vrouw zingt daarbij het hoogste lied. Een ver ademing na al dat knalwerk van de laat ste weken. (Stan en OUy breken de spanning.) Sissi Lnxor. De aardige kleurenfilm Sissl, waarin het leuke meisje haar prins krijgt, is nog een week geprolongeerd. Voor wie aan kindersprookjes nog niet genoeg mocht hebben. De Schoolbel DAT middelbare scholen een school krant hebben, is geen bijzonder heid meer, maar op de lagere scholen komt dit verschijnsel nog niet veel voor. De school aan de Stadhouders laan, waarvan de heer D. Streefkerk hoofd is, heeft zo'n krantje sinds de op richting van de oudercommissie. De oudercommissie heeft het doel, het schoolleven te verrijken, zo schreef voorzitter dr. C. la Lau in het eerste nummer van De Schoolbel. Behalve door het houden van ouderavonden kan dit doel ook worden bereikt door het uitgeven van een schoolkrant. De Schoolbel ziet er goed verzorgd uit. Het blad wordt op school gesten cild en de talrijke advertenties die erin staan, drukken de kosten natuurlijk aanzienlijk. Behalve „officiële mede delingen" staan er ook korte artikelen in over bepaalde onderwijsproblemen We troffen ook een uitstekend opstel van een meisje uit de zesde klas aan. De kinderen vinden er ook iets van hun gading: aardige korte verhaaltjes en puzzels. Het komt het onderwijs en de opvoe ding van de kinderen ten goede, als de band tussen school en gezin stevig is. We geloven, dat die band door blaadjes als De Schoolbel stellig verstevigd wordt. Vijftig jaar goochelaar EEN HEEL bijzonder jubileum is de zer dagen in het Scheveningse Kurhaus gevierd. Vijftig jaar geleden woonde in Rotterdam een in Leiden geboren onderwijzer, verwoed amateur goochelaar, die nogal eens voor de jeugd optrad. Toen nam h\j het ge denkwaardig besluit, zich voortaan helemaal aan de verstrooiing van de jeugd te wijden en nu goochelt deze man. Henri Nolles. al dertig jaar in het Scheveningse Kurhaus. Hij heeft ook verder gekeken dan Nederland alleen. Anderhalf jaar lang trad hij op in Amerikaanse theaters, maar sinds de eerste wereldoorlog is hij toch in ons land gebleven. Henri Nolles heeft gespeeld voor vier geslachten van ons Koninklijk Huis, namelijk voor koningin-regentes Emma. het prinsesje Wilhelmina. prinses Juliana cn voor de kinderen van onze tegenwoordige vorstin. Hem komt de eer toe, het oude poppenkastspel in nieuwe banen te hebben geleid. mige Jan Klaassen en Katrijn allesbehalve op voedkundig cn zette zich dus aan het schrijven van goede poppenspelen. De bond van poppenspelers heeft hem dan ook tot erelid benoemd. Met zijn 78 jaren brengt Henri Nolles de kinderen nog altyd in een sprookjes wereld. Of deze man ook jong Is ge- Over roofvogels ONZE stadgenoot F. v. Ommen, véldbioloog, heeft een aardig boekje het licht doen zien bij de uitgeverij Spruyt, Van Mantgem en De Does N.V. aan het Pieters kerkhof. Het heet voluit: Over de jachtwijze van de in Nederland voorkomende roofvogels, en de vogeltekenaar L. G. Landkroon zorgde voor uitstekende penteke ningen naar de levende natuur. De heer Van Ommen geeft van iedere roofvogel de algemene ken merken, nadere bijzonderheden, de vliegbeelden, de jachtwijze, de balts en gegevens over de aard van het voedsel (prooi). Balts zijn de vluchten, die de roofvogel als voorspel tot de paring uitvoert. Zo is de goedverzorgde uitgave tot een belangrijke handleiding voor het toegepast waarnemen in de natuur geworden. Achtereenvolgens worden be sproken (en de vluchten uitgete kend van) de buizerd, wespendief, torenvalk, slechtvalk, boomvalk. havik, sperwer, blauwe kieken dief, visarend en zeearend. Pat Burns ZE WOONT al een aantal jaren in Noordwijk aan Zee: een donkere, altijd opgeruimde vrouw, die op plaat selijke feestavondjes een ieder in ver rukking bracht door haar op spontane wijze en met veel vuur gebrachte liedjes. Noordwijkers en badgasten zijn reeds lang getroffen door de donkere stem en de enthousiaste voordracht van Poll.v Comvs, die na een toernooi voor de Niwln in Indonesië ln de kustplaats is komen wonen. Daar trad zij op onder de naam Pat Burns en daar is zij ook voor 't eerst ontdekt door een musicus van het orkest van John Kristel, dat in de zomermaanden gewoonlijk in het Huis ter Duin speelt. De man was en thousiast over de capaciteiten van de negerzangeres, maar tot zijn spijt ver loor hij haar uit het oog. tot hij een paar weken geleden op de boulevard plotseling oog-in-oog met haar stond. John kristel is er bij geroepen, Pat Burns heeft proefgezongen en het eind van het liedje was, dat zij een lang durig contract met de orkestleider heeft gesloten en met diens musici in het najaar enkele grote toernees (on der meer naar Zwitserland) zal maken. Mevrouw Celosse, zoals Pat Burns werkelijk heet. heeft jarenlang niet voor groot publiek gezongen. Het is dan ook geen wonder, dat John Kristel het een beetje kalmpjes aan wil doen met zijn herontdekte ster. Hij heeft de arrangeurs Charlie Nederpelt, Pierre Wijnnobel, Ad de Haas en Wim Lus ken opdracht gegeven, speciale ar rangementen voor Pat Burns te schrij ven. waardoor zij zal worden geïnspi reerd en haar stijl van zingen aan de moderne eisen zal gaan voldoen. Ook komt er voor Pat Burns een speciale Donkere vrouw met donkere stem. show van allerhande oude negerliedjes, diie ze gekleed in een passend ge waad met de haar eigen uitbundig heid zal kunnen uitvoeren. John Kristel heeft er heel veel moed op, dat zijn ontdekking tot een zangster van formaat zal kunnen uitgroeien. Mensen van de radio en televisie heb ben proefopnamen gemaakt en met hen zijn ook andere deskundigen van me ning, dat er in de stem van de vrolijke negerin grote mogelijkheden schuilen. We zullen maar rustig afwachten. Pat Burns is zelf enthousiast en ds al weer hard aan het studeren geslagen. Deze maand en in augustus zingt zij nog mee in de amateur-revue van de Noord- wijkse reddingsbrigade, maar het ziet er alleszins naar uit, dat haar optreden zich daarna zal uitbreiden tot groter landelijk en zelfs internationaal ver band. De donkere stem van deze don kere vrouw zal ongetwijfeld nog vele harten met haar doen meezingen Geen bezwaar XJET kwetsbaar-zijn ontneemt de 11 mens dikwijls een deel van zijn levensvreugde. Zo niet als men in Alphen aan den R(jn woont. Daar kan men met alle genoegen benen cn ar men breken of hersenschuddingen val len mogen we althans een groot bord geloven, dat ergens midden in de gemeente staat opgesteld. Leest u maar mee: „Een ongeluk hier geen bezwaar, de E.H.B.O. staat altijd voor u klaar". Zoiets is wat waard. Nu ja. daarom staat er ook onder: „Helpt ons werk, koopt een speldje". Bel T^R WAS een kat te Paterswolde, *-J Die alsmaar voor de katers holde. En toen men haar laatst op een dag De reden vroeg van dit gedrag, Zei 't diertje schuw: „als ze me vinden Dan gaan ze me de bel aanbinden". Blinden vragen uw steun Bartiméus, het bekende blindeninstituut te Zeist, doet een beroep op christelijk Nederland. De uitbreiding en nieuwbouw van de internaten en scholen hebben zulke grote offers gevraagd, dat er een schuld is ontstaan van ca 1 miljoen. Zo als overal ln ons land worden ook in Leiden de handpn inéén geslagen om deze nood te lenigen. Onderstaande personen hebben zitting in het comité van aanbe veling: jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. dr. N. G. Geelkerken, dr. G. J. Goekoop, ds. H. J. A. Haan. mevr. G. Houwing- Oostra, D. v. d Kwaak. ds. F. H. von Meyenfeld, ds. J N. de Ruiter, ds. C. J. v. d. Weele en mr. C. J. Woudstra. Na de kooravond in juni jl., die een groot succes is geworden, zal er nu een grote bazaar worden gehouden op 27, 28 en 29 september ln het wijkgebouw Le vendaal. Maar hiervoor moet veel werk worden verricht Het plaatselijk comité doet dan ook een dringend beroep op alle dames, die hieraan willen meewer- Geeft u zich zo spoedig mogelijk op aan de volgende adressen: Oude Rijn 44a, Lage Rijndijk 136, Gerard Doustraat 87, Herengracht 21 en Spieghelstraat 5. Gymnastieklerares Gisteren is mejuffrouw M. van Weesel uit Leiden geslaagd voor het te Utrecht gehouden examen akte middelbaar onder wijs lichamelijke opvoeding. Fa. A. v. d. Kwast bouwt in Sassenlieim De firma A. van der Kwast, glasim port en verffahriek aan de Jan Vossen- steeg, is in staat geweest zoveel orders te boeken dat een aantal nieuwe machi nes moest worden aangeschaft. Aange zien in Leiden het bedrijf niet verder kon worden uitgebreid, heeft de directie besloten in Sas?enheim een nieuwe verf- fabriek te laten bouwen. Vandaag werd daartoe de eerste paal geslagen. De zo noodzakelijke bedrijfsruimte wordt eerst gebouwd, en die hoopt men ln november in gebruik te kunnen nemen. Verdere uitbreiding zal op gemakkelijke wijze kunnen geschieden. De afdelingen glasimport, -slijperij, glas-in-loodzetterij en de nieuwe afdeling gebrandschilderd glas krijgen nu in Lei den meer armslag. Geref. Gemeente in Ned. Ds. M. van de Ketterij spreekt dinsdag avond half aoht in gebouw Hoge Rijn dijk 24 te Leiden. Rembrandtopvoeringen besloten Bij de laatste opvoering van het Rem- bnamdibspel dn d© Lakenhal heeft de schrijver, de heer G. van Veen udit Rot terdam, gisteravond het manuscript van het spel overhandigd aan de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot. De bur gemeester dankte de heer Van Veen voor de voortreffelijke wijze, waarop hij ziich van zijn taak heeft gekweten. Ook dankte hij ale medewerkers afzonderlijk voor hun aandeel dn dfi-t succes. In het bij zonder sprak 'hij woorden van lof tot de heer en mevrouw Hageman. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Nicclaas Franciscus, zn. van N. L. van der Salm en J. A. Janson, Ja- coba Maartina. dr. van A. v. Duijvenbode en R. A. Weinauch, Carolina Maria, dr. van D. Streefland en H. Varkevisser, Apolonia, dr. van A. T. de Jong en E. H. Broers. Gerrit Hendrik, zn. van J. H. Snellenburg en N. van Duijn, Petrus Cor nells. zn. van P. T. J. de Groen en W. Kostering, Johannes, z. van F. M. van de Buld en H. J. Willemse, Andrea Bettina, van A. van Zegveld en E. Boomsma, annes Frederik, zn. van J. de Kluijver K. Wiegman, Andries Abraham, zn. J. Pen en G. W. Kuiper, Ronald, zn. A. van Poelgeest en A. M. Gijzenij, Hendrika Maria, dr. van N. P. Bosmon en H. G. Zonderop; Gijsbert Martinus Maria, zn. van J. W. Kok en E. C. M. van der Westen. Sara Maria en Alida Christina, drs. van P. J. de Vink en A. C. v. Schoonderwoerd den Bezemer. Gehuwd: D. Kuiters en A. H. Fung- Kim. Elf mijnwerkers z(jn gedood bij een ontploffing in de kolenmijn van Bocze Dary in Polen. De explosie werd veroor zaakt door mijngas. Zowel bij de reddings ploegen als onder de mijnwerkers werden velen gewond. Er moesten 72 personen in ziekenhuizen worden opgenom- n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3