Meutue gtihscfye (Courant Alleen Romme kan nog de impasse doorbreken Dees schrijft Romme Bouwtijd „houtrijk huis" helft van normaal Polen te zwaar belast door oorlogsindustrie Sunarjo's overplaatsing zou „kwestie van routine" zijn V.\. laten zich in met verkeerde kwesties ZATERDAG 21 JULI 1956 Familieberichten 0.18 per millimetet Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 81441. Directie: F Ü1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhmstlcfj fs gheblmn "myn tiert ia tcgtjeaspott" Zevenendertigste jaargang No 10708 Nooit zullen Fransen Algerije ontruimen ZIE PAGINA 13 Drees dreigt met teruggeven (Van onze parlementaire redacteur) at wekte gisteravond in Haagse politieke kringen grote bevreemding, dat kabinetsformateur, dr. W. Drees, nog steeds niet aan H.M. de Koningin •eft verzocht hem van zijn opdracht te ontheffen. Algemeen had zich gis- rmiddag de mening postgevat, dat de formateur zijn beslissende reis ,ar paleis Soestdijk zou maken. Daartoe bestond de mogelijkheid, omdat jningin Juliana de gehele dag op het paleis heeft vertoefd. Nu deze reis uitgebleven, hield men rekening met de mogelijkheid dat er alsnog een isprek tussen de heren Drees en Romme gevoerd zou worden. )it zou inderdaad een mogelijkheid Zijn I tasten. Het is duidelijk dat de zetelver uit de impasse te komen. De afgelopen deling uiterst moeilijk zou worden als de ;en is het de formateur gebleken, dat'K.V.P. een super-ministerie (P.B.O.) zou •n der andere fractievoorzitters he willen oprichten (daartegen hebben alle rre standpunt van de heer Rommel andere fracties bezwaren) en als zij een )lt. Integendeel, de heer Oud (liib aanval zou willen doen op het departe- ift zelfs te kennen gegeven, dat de ment van financiën. De houding van >r Romme de zaak in dit stadium heeft1 prof. Romme is dus als vanouds weer een rertrokken". De Prot. Chr. fracties beetje raadselachtig, i ongetwijfeld de zakelijke bezwaren Hij maakt veel lawaai over de kwestie 1 de K.V.P.-fractievoorzitter. maa"r dat »mt niet weg dat zij geen aanleiding n het gesprek met de heer Drees niet >rt te zetten. De kabinetsformateur lijnt zich nl. op het standpunt te stel- dat het program voldoende ruimte dt om verder te discussiëren. Daar is iuurlijk alle aanleiding toe als de kan- aat-ministers worden aangezocht. Zij i immere in staat als zij het aanzoek overweging nemen om eigen wen- i t.o.v. het program kenbaar te maken, men had goede hoop, dat de forma- r dan een 6oepele houding zal aanne- n. Zou dit niet gebeuren, dan was er len genoeg om alsnog de formatiepoging de heer Drees te laten „springen". Overtrokken99 nderdaad kreeg men gisteravond in 'schillende politieke kringen de indruk de heer Romme de zaak had „overtrok- l". Natuurlijk had deze gewiekste politi- daarmede speciale bedoelingen. Welke? arover kan men slechts in het duister In de loop van de ochtend, nadat ze parlementaire redacteur zijn schouwing had geschreven, deelde woordvoerder van de formateur ;de, dat de verwachting bestaat dat Drees maandagmorgen naar H.M. Koningin zal gaan om Haar te rzoeken hem van zijn opdracht te (heffen. In tegenstelling tot be- alde persberichten werd medege- eld dat de fractievoorzitters van de I. en de C.H.U.. de heren prof. dr. Zijlstra en H. W. Tilanus. hoewel natuurlijk over het program nog ige opmerkingen zouden hebben, reid waren op basis van dit pro- am hun medewerking ng van het voorgenomen Kabinet verlenen. 3e fractievoorzitter van de V.V.D., prof. P. J. Oud, heeft van het begin af aan tg voorbehoud gehad ten aanzien van vraag of tenslotte de V.V.D. medewer- ig zou verlenen, maar tijdens zijn laat- onderhoud met de formateur heeft de ir Oud zich niet definitief op dit punt gesproken, aangezien op dit moment de matie van een kabinet niet in uitzicht Ir. Drees heeft, gezien dit communiqué, oefte gehad om prof. Romme alsnog meedoen tc bewegen. Het was gistcr- td n.l. reeds bekend dat de kabincts- nateur zich schriftelijk met de heer 'binding had gesteld om te htcn alsnog de besprekingen met de P.-fractievoorzitter te heropenen, dit gelukt li Nieuw-Guinea. Naar zijn mening drukkelijk bepaald moeten worden, dat jevereiniteit over dit gebiedsdeel bij Nederland behoort. Dat i6 een kwestie voor de verdeelde P.v.d.A. m< ligt. Maar toch i6 er een behoorlijke eenstemming bereikt, want de heer Drees, die ook niet denkt aan overdracht van aevereiniteit, heeft zich bereid ver klaard, dat met nadruk te willen uitepre- in de eerste Troonrede van dit ka binet. Daardoor zou dus toch een aan vaardbare beleidslijn worden getrokken. Een andere kwestie is de pacificatie van het Hoger Onderwijs. Momenteel is er studiecommissie bezig het systeem subsidiëring van de niet-open \xniversiteiten te bestuderen. De heer Romme wil daar niet op wachten. De andere fractievoorzitters blijken echter mening te zijn, dat het feit. dat „het systeem"wordt onderzocht, reeds te ma ken heeft met de grootte van de subsi zo schijnen de heren Romme ei Drees ook langs elkaar heen te praten al6 het gaat ovdr de verhouding tussen de staatsuitgaven en het nationale inkomen. De socialisten kunnen het in eigen kring niet verkroppen als in het program komt aard i Er Is eigenlijk lemen dat prof. Romme zonder meer verzoek tot een nader gesprek zal af- en. Erg elegant zou dat tenminste niet Intussen heeft de formateur duide- doen weten dat als het antwoord van heer Romme negatief zou zijn. hij ndagmorgen naar het Paleis Soestdiik gaan om te vragen van zijn opdracht ïeven te mogen worden. Het woord is aan prof. Romme. De spanning in de tieke kringen in Den Haag is ten top egen. te staan, dat de staatsuitgaven per se ver minderd moeten worden. De andere frac- wensen zo mogelijk te voorkomen, dat de overheidshuiöhouding de volks huishouding gaat overwoekeren. Maar daarmede is de kous niet af. want een bestudering van het financiële probleem hebben geleerd dat wij blij moeten zijn als het mogelijk is de staatsuitgaven op het huidige peil te handhaven. Dat is de realiteit, die belangrijker i6 dan een ie wens van de heer Romme. En dan ook nog het grote K.V.P.-punt: de bezitsvorming. In het program van Drees wordt aandacht geschonken Jeugdsparen, bouwsparen en premiesparen voor ambtenaren. Daarnaast 16 de moge lijkheid opengehouden om een raamwet voor de winstdeling te ontwerpen. In deze wet zou dan bepaald moeten worden aan welke eisen voldaan moet worden als een onderneming tot winstdeling wil over gaan. Dit zijn allemaal belangrijke zaken. De heer Romme i6 echter niet tevreden met de formulering dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijk heden tot het nemen van fiscale maat- Verregaande achteloosheid op de weg Gisteren is een dertigjarige wielrijd1- ster het slachtoffer geworden van een on- verwach'e manoeuvre van een vracht- autochauffeur. die nadat hij op de Over toom in Amsterdam op een verboden plaats had gestopt, plotseling zijn linker portier opende. De wielrijdster schrok, week uit en werd overreden door een haar achteropkomende pereonenauto. Zwaar gewond is zij in het ziekenhuis op genomen De 50-jari'ge landbouwer J. Hol, die gisteren de Volkenseweg bij Mill per bromfiets bereed, veranderde plotseling van richting, waarbij hij werd aangereden door een personenauto. Hij was opslag regelen ter bevordering van de bezits" ming. Prof. Romme wil niet over we Het grote verschil tussen de heren Romme en de andere fractievoorzitters ar onze mening, dat hjj reeds in dit stadium een te absoluut antwoord heeft gegeven. Geen der andere fractievoorzit ters heeft een omschreverf standpunt aan formateur doen toekomen. Zij wensten verdere verloop van zaken af tc han- ;n alvorens een definitief standpunt in te nemen. is mogelijk omdat het program eerst dan werkelijk gereed is als de toekomstige ministers hun wensen daarin hebben ver werkt. En het behoeft geen betoog dat de kandidaat-ministers die wensen niet zul len uiten zonder eerst met hun betrokken fracties te hebben gesproken. De grote vraag is dus of het inderdaad mogelijk zal zijn de heren Romme en Drees weer bij elkaar te brengen. Als dat lukt. dan kan dit van betekenis zijn voor het ver dere verloop van de formatie. Trouwens de heer Romme heeft zelf in zijn brief aan de heer Drees gesuggereerd dat het gesprek over het program nog niet als geëindigd beschouwd hoeft te worden De socialistische Tweede-Kamerleden hebben gisteren met de handen in het haar ge zeten. Na het gesprek tussen de heren Drees en Zijlstra kwamen de belangrijk ste figuren uit deze fractie bijeen om zich over de vrijwel hopeloze situatie, waarin de heer Drees verkeerde, te be raden. Deze vergadering kan van het grootste belang zijn geweest voor de hou ding van de kabinetsformateur. Proef te Wateringen belooft veel (Van een onzer verslaggevers) /"^ROTE BOUWKRANEN komen er niet aan te pas; ingewikkelde stei- VT gers zijn overbodig, nergens op de bouwplaats zijn metselaars te bespeuren en toch verrijzen in Wateringen zeven eengezinswoningen met elk een zitkamer en drie slaapkamers van ruime afmetingen, die plaats bieden voor zeven bedden. Het is een proefbouw en wanneer het uitge dachte systeem voor deze houtrijke huizen op grote schaal zal worden toegepast, ligt een verdubbeling van Nederlands woningproduktie binnen het bereik. Ochab (nieuwe leider) verklaart: Deze simpele aanduiding van een expe riment, opgezet door het Bouwcentrum te Rotterdam en de Commissie Houtrijke Huizen, maakt reeds duidelijk, welke voordelen het systeem biedt. Er wordt ge bouwd zonder het materiaal steen, dat schaars is. De metselsteen werd vervan gen door hout. door de Nederlandse in dustrie ongelimiteerd te leveren. En ge werkt wordt zonder metselaars en vrijwel zonder stukadoors, dat zijn juist de vak mensen. van wie de arbeidsmarkt er te weinig aflevert om de produiktie te kun- evrouw M. Bouman. de verdedigster de heer Schmidt, heeft aan de cor- •ondent van het ANP in Djakarta egedeeld, dat de overplaatsing naar bureau van de procureur-generail van ifficier van justitie. Sunarjo. die open- r aanklager is in het proces-Schmidt, r bijzondere belangstelling heeft. Me- uw Bouman was echter niet bereid imentaar te geven op de mogelijke olgen hiervan. narjo'6 overplaatsing kwam donderdag eel onverwacht. Sunarjo zou op 31 zijn requisitoir houden in de zaak 'e procureur-generaal, Suprapto, ver arde gisteren, dat de overplaa'- van Sunarjo geen moeilijkheden zou iveren ln de zaak-Schmidt. In een nog -afgesloten zaak kan de openbare aan- ;er worden vervangen, aldus Suprapto, hieraan toevoegde, dat Indien nood zakelijk Sunarjo Kon blijven optreden als openbare aanklager in de zsak- hmidt. De waarnemend procureur-generaal Abdul Mutalib Moro, ontkende gisteren de eruchten, dat de overplaatsing van Su- irrjo in verband staat met diens beslis ing ten aanzien van een Indonesische skenman van Chinese afkomst, die na en gevecht met een legerarts was gear resteerd, maar die op last van Sunarjo veer was vrijgelaten. Deze vrijlating ver oorzaakte verontwaardiging onder de vroegere „strijders voor de onafhankelijk heid" en ook in legerkringen. Moro zei. dat de overplaatsing een routine-kwestie Inmiddels wordt tono, hoofdambtenaar v« de procureur-generaal i didaat is voor de post justitie. dat Sukar- h?t bureau van ernstige kan- an officier van In Wateringen wordt thans een proef genomen met de vervaar diging van houten huizen. De bouwtijd en bouwkosten zouden, in vergelijking met „normale" huizen, zeer gunstig uitvallen. verhogen. Bovendien kan het aantal tot ongeveer de helft van die in de traditionele bouw worden terugge bracht. En deskundigen hebben ons ge zegd, dat de houtrijke huizen minstens zo solide zijn en in prijs weinig zullen af wijken van de „gewone" hulzen. Een bezoek aan de bouwplaats leert, dat een zeer groot deel van het werk in een normale timmerfabriek kan ge schieden. Voor de bouw van enige dui zenden van deze huizen zou de industrie niet eens extra voorzieningen behoeven te treffen. Voor nog groter aantallen zullen geen kostbare investeringen voor ingewikkelde machines nodig zijn. doch ten hoogste een uitbreiding van het per. soneel en dan nog uitsluitend onge schoolde krachten. De beschikbare ge schoolde vaklieden behoeven dus niet aan de normale woningbouw te worden onttrokken. Wederom een belangrijk Naar wij vernemen 16 een zeer grote bouwmaatschappij reeds bezig met de uit werking van plannen om het Wateringse systeem in de praktijk toe te piassen. En deze vooraanstaande onderneming is niet de enige, die serieuze aandacht aan de proefbouw besteed. Er kunnen nog enige andere voordelen worden opgesomd, die de proef levensvat baarheid geven. De seizoeninvloedeh kun nen tot een minimum worden beperkt. De (Zie vervolg pag. 13) De onlusten van Poznan moeten niet uitsluitend toegeschreven worden aan buitenlandse provocatie: z(j zqn ook voor een deel te wijten aan bureaucratische wandaden en aan het veronachtzamen van de wensen van het volk. luidt het verslag van de nieuwe Poolse partijsecretaris Ed ward Ochab, over de onlusten van Poznan. „De bureaucraten heboen watjes in hun oren", zo zegt Ochab, „Ze hebben niet ge luisterd naar de gerechtvaardigde klach ten der arbeiders". Verder beschuldigt hij de leiders der vakbonden onverschillig te zijn ten opzichte van de moeilijkheden bij de arbeiders, daar de leiders het con tact met het volk geheel verloren heb ben. Oahafb, die trouw navolger van Kroesj- tsjef wordt genoemd, weet de onbevredi gende levensstandaard aan overbelasting door de defensieindustrie. De regering had. zo meent hij, het volk beter moeten Requisitoir in zaak- Schmidt bijna gereed De officier van justitie Sunarjo heeft vandaag verklaard, dat hij zijn requisi toir tegen de heer Schmidt bijna in con cept gereed heeft. Gezien echter zijn overplaatsing naar het parket van de pro cureur-generaal met ingang van eergiste ren, was hij er niet zeker van of hij dit requisitoir op 31 juli zelf zal voorlezen. Sunarjo deelde mede om drie maanden verlof te hebben gevraagd. Voorlopig hem een verlof van twee weken toege staan. eindigend op 31 juli. ZON verwacht T/OOR HET komende weekeinde ver wacht De Bilt een geringer aantal buien en plaatselijk vooral langs de kust zonnig weer. In de temperatuurs- verdeling komt niet veel verandering, maar in de kuststrook zorgt het in vallen van de zeewind voor een tij delijke verkoeling. Het gebied van lage luchtdruk, dat zich boven Europa bevindt, en dat het onstandvastige weer van de afge lopen week veroorzaakte, begint door drukstijgingen <n betekenis af te ne men. Gistermiddag kwamen in het noorden en oosten van het land nog enkele regen- en onweersbuien voor. Op de oceaan is de depressie-acti viteit gering en de veranderingen in de luchtdrukverdeling zijn van weinig belang. Een rug van hoge luchtdruk, die de Britse eilanden nadert, zal zijn invloed dit weekeinde ook over ons land uitbreiden, waardoor met zwakke noordelijke of noordwestelijke wind tamelijk droge lucht wordt aangevoerd voorlichten over de toestand, maar heeft dit nagelaten uit vrees, dat de vijand in het buitenland te veel te weten zou ko- De oorlogsindustrie heeft in Polen -o- wel gTcndstoffen als arbeiders geëist en enorme bedragen aan buitenlandse valu ta. Bovendien was het voor de landbouw- produkUe gestelde doel veel te hoog. De politiek tegenover de boeren is fout ge weest. De steenkoolproduktie, die in bij na de helft van de export voorziet, was onvoldoende. De arbeiders waren onte vreden over de zeer onvoldoende resul taten van het jongste zesjarenplan. Zij waren ervan overtuigd, dat de regering niet al het mogelijke heeft gedaan om hen te helpen. De communistische partij had', lang voor de opstand van Poznan, de economische problemen en onbevredigende levensstan daard, reeds bestudeerd. Ochab was het met de partijcommissie, die de aan de staat verplichte leverings quota in de landbouw op hun juistheid onderzoekt, eens, dat de boeren vrij moe ten zijn hun melk op d'e gewone markt te verkopen, daar tegenover moet dan stipt voldaan worden aan de inlevering vol gens de quota van graan, vlees en aard- Het was gisteren kijkdag voor familieleden op het marinevlieg veld Valkenburg bij Leiden. En nu zou men er bezwaar tegen kunnen hebben, dat kleine kin deren, zoals dit vertederende Ambonneesje, al zo vroeg met oorlogstuig vertrouwd raken, maar men kan ook overwegen dat het toch niet tegen te hou den is. In ieder geval is de dreu mes nu al in de wolken. Als pa in de wolken komt, kost het meer: kerosine en zo. En dan ziet zoonlief ze vliegen. Maar indien men zich het spreekwoord her innert „zo de ouden zongen, pie pen de jongen", dan huivert men bij de gedachte, wat voor gelui den dit prille wereldburgertje nog tot de zijne kan maken voordat hij is, wat men bescheiden „een volwassen mens" noemt. Egypte krijgt nergens steun De Wereldbank heeft na de weigering van de Verenigde Staten en Engeland om de bouw van de dam van Assoean mede te financieren thans officieel ver kaard af te zien van de verstrekking van een lening van 200 miljoen dollar aan Egypte. De kans, dat de Sowjetunle thans de steun aan het project zal overnemen wordt in Washington en Londen gering geacht. Men meent, dat het Egyptische verzoek daartoe, gedaan tijdens het be zoek van de Russische minister van bui tenlandse zaken Sjepilof aan Kairo, zeer koel ontvangen ia. Straaljager verongelukt, piloot ongedeerd Gistermiddag is op het vliegveld Eind hoven een F-84-f Thunderjetstraaljager van de Koninklijke Luchtmacht veronge lukt. De piloot, de tweede luitenant R. J. Yelderman uit WUhe, bleef ongedeerd. Honderd doden Bomaanslag trein bij Rangoon Door een aanslag van rebellen op een trein tussen Rangoon en Prome in Birma, zijn een honderd personen gedood en meer dan tachtig gewond. De rebellen hadden vier zware mij nen op de spoorbaan gelegd en brachten deze vanuit een hinderlaag in het oerwoud onder de trein tot ontploffing, nadat zij eerst een gepantserd escorte-voertuig voorbij hadden laten gaan. De rebellen openden het vuur op het escorte, plunder den de trein, staken een wagon ln brand en namen een aantal reizigers als gij ze- KOELKASTEN vanaf 345.- ENORME SORTERING bij: VAN BERCE HENEGOUWEN AALMARKT 12 TEL. 21782. De 39-jarige scooterberijder G. J. Rempt uit Zaandam is overleden twee uur nadat hij in zijn woonplaats op de Ringweg in botsing was gekomen met een pereonenauto. Het slachto'fer ging aan de linkerkant door een bo<.ut. V ij fjarenplan De taken van het vijfjarenplan, de le vensstandaard met 30 pet en de industriële produkhe met 53 a 57 pet te verhogen zijn moeiüji)c maar mogelijk, aldus Ochab. Aan deze schuldbekentenissen wordt de waarschuwing toegevoegd aan de anti socialistische machten, dat Polen een vorm van dictatuur van het proletariaat is en blijft. De hoop, dat de Poolse banden met het grote land van het socialisme en de vrede zullen verslappen, Is (jdel en be lachelijk. Minister Casey over Nieuw-Guinea De behandeling van de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea door de algemeene vergadering van de Ver enigde Naties is op geen enkele wij ze te rechtvaardigen, heeft de Austra lische minister van buitenlandse za ken, Richard Casey gisteren gezegd, een rede voor de federale raad van Op zoek naar bron van Vaucluse fES JONGE Fransen tel op te lossen Het laatst De zes jonge onderzoe- zijn deze week afge- tn 1946 door de beroemde kers uit Apt en Grasse daald tot een diepte van Franse diepzee-onderzoe- daalden af van een rots- bijna 300 meter om te pro- ker commandant Jacques- beren het eeuwenoude Yves Cousteau. Deze daal Vauclu: het komt. dat de bron voedt. Gewoonlijk komt er maar een dun straaltje uit, dat in de rivier de Sorgue vloeit, maar elk jaar in maart bruist de bron op en doet de Sorgue over stromen. Dit gebeurt of de De hydrologen u geen verklaring 300 mt Zij 2 grond ronde grot hoogte van r op de bo- •n stroompje helper ti aeveer 30 meter af z \wijzing te verschijnsel. Tijdens de afgelopen honderd jaar zijn verscheidene popin- van de bron, de Italiaanse dichter Petra meter ei 12 metei dem tra vloeide. De leider van de vrij primitief uitgeruste groep. Jean Marty, verklaarde, dat hij niet dieper durfde gaan dan 300 meter, doch dat de bevindingen zeer bemoedigend waren. Hij was van mening, dat la- i het raad- nettei ce- schijnlek wel de oor- rarea zijn son- sprong van de geheimzin- Laura dichtte nige bron zullen vinden. de Australische vereniging voor de Ver- igde Naties verklaarde de minister, dat een groeiend streven in de algemene vergadering is, om zich met kwesties in te laten die haar eigenlijk niet aangaan. In het Handvest staat niets, dat zo uit gelegd zou kunnen worden, dat het vraag stuk Nieuw-Guinea inderdaad behandeld noeten worden. Er is niet het minste bewijs, aldus minister Casey, dat het ge- sdhiil tussen Nederland en Indonesië de internationale vrede en veiligheid in ge- lar zou kunnen brengen. De algemene vergadering is niet compe- nt om internationale verdragen te inter preteren en het is ook nooit de bedoeling geweest, dat zij dat zou doen. Niettemin, aldus de Australische minister, heeft reeds tweemaal besloten de kwestie op haar agenda te plaatsen. Tenslotte zei de minister: „Ik ben bang, dat het gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef in de Verenigde Naties toe neemt en er zelfs een sfeer van kwaad willigheid, geheel in strijd met de opzet der organisatie ontstaat, tenzij men gepast ontzag heeft voor de inhoud van Handvest in plaats van dat individuele landen dat voor hun eigen particuliere doelstellingen trachten om te vormen Bondsraad verwerpt belastingverlaging De Westduitse Bondsraad heeft gisferen een wetsontwerp van de Bondsdag, strek- kende tot belangrijke belastingverlagin gen verworpen. Toen alle redevoeringen ge ëindigd waren, bezichtigden de genodigden bij de jubileum viering van Vredestein Enschede de fabriek. Op de foto verdiept Prins Bernhard zich in een van de installaties. Ir .E. L. C. Schiff jr., directeur van Vredestein, staat naast hem. HET WEER IN EUROPA r. bew. NNW 7 bew. NNO mtoew. OZO nevel NNW Hebt bew. ZW mist OZO nevel NO zw. bew. windstil lich-t bew. W WEERBERICHT Tamelijk zonnig m Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen of iets lagere. ((Opgemaakt te 11.15 Zondag: zon 4.49—20.47; 4.32. Maandag: zon 4.5020.46; 5.36. Op 22 juli V.M. 0.10—

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1