Dierenpark Wassenaar €sso Nooit zullen Fransen Algerije ontruimen Zij stichtten in de woestijn een welvarende staat Verklikker melclt automobilist of lampen uitgevallen zijn w: i STRIJD OM DE SPAARGULDEN NOG NIET UITGESTREDEN Pastorale zorg is nu het aller belangrijkste A Bouwtijd ..houtrijk huis" is helft van de normale de ZATERDAG 21 JULI 1956 ENORME COLLECTIES DIEREN 'S WERELDS GROOTSTE VOGELHAL - ONVERGETELIJKE BLOEMENPRACHT - SPEELTUIN «n CAFf - RESTAURANT GEOPEND TOT 10 UUR n. m Sinds 1830 heersers van liet land (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) rpOEN DE FRANSE maarschalk Bugeaud in 1830 op de kust van A Algerije landde, had hij drie dagen nodig om de troepen van dei, Dey te verslaan en drie maanden om het land volledig te pacificeren. De maarschalk, die een hijna napoleontische carrière had gemaakt ook hij was als korporaal begonnen wordt nu nog als een held door de Algerijnse Fransen geè'erd. Straten zijn naar hem genoemd, stand beelden zijn voor hem opgericht en eens in het jaar, op de vijfde juli, wordt zijn succesvolle landing in heel het land herdacht. Een ander wrijvingspunt, dat op dit mo- ent even op de achtergrond Is geraakt, is de Sahara. Dit onmetelijke gebied met eigenaardige status in staats rechtelijke zin is het namelijk een „kolo- ïie" van Algerije en niet van Frankrijk! - wenst Parijs aan zich te trekken door ran deze hele woestijn, ook dat gedeelte >nder Marokko dus, een apart, Frans ter- ■toir te maken. Tegen deze idee heeft Algiers zien bij- •or.der fel gekeerd. Begrijpelijk overigens, vant als er in de Sahara de ertsen wor- ion gevonden, die men er onder ver- noedt (uranium bijvoorbeeld!), dan kan leze woestijn een rijke bron van inkom- ,len worden, die het deficit van Algiers uimschoots kan compenseren. Drastisch veranderd TJOE oneconomisch Algerije momenteel XA nog voor Frankrijk is, het zal. ten- 'ij de Fransen er uit worden geslagen. Tooit worden opgegeven. Anders dan in Marokko of Tunis hebben de „colons" er n traditie gevestigd en er een onderdeel in hun land van gemaakt. Hierbij komt ig, dat men niet van een Algerijns volk 5 zodanig kan sprckèn. De acht miljoen Algerijnen bestaan uit verschillende sa- ngen, zoals Arabieren. Berbers vermengingen hiervan, ze hebben geen algemeen erkende wereldlijke of kerkelijke leider zoals Marokko in de ersoon van de sultan heeft en hun voor- iannen, veelal bannelingen, voeren on er elkaar een felle, politieke strijd. Toch zal Frankrijk op korte tertnijn ts moeten doen om de spanningen in Noord-Afrika te verminderen, al zou het alleen maar zijn om de druk op de schat- erminderen. De meer dan vier honderdduizend militairen, die Parijs op 't ogenblik in Algerije heeft staan, kost de "iscus zo'n slordige tien m'ijoen gulden per dag. Deze buiten alle propo- taande aderlating kan alleen een land met astronomische bedragen aan Dit jaar hebben de Fransen vooi 't eerst geen aandacht aan dit wapenfeit ge schonken. Ze waren bevreesd, dat da in heemsen aanstoot aan hun festiviteiten zouden nemen de nationalisten hadden voor die dag een algemene staking uitge roepen, die voor negentig procent is ge lukt hetgeen niet verwonderlijk zou zijn geweest. Het heet namelijk, dat Alge rije door de Fransen werd bezet, omdat een van hun consuls van de Dey een slag in 't gelaat had gekregen Hiermee zijn we aan "t begin van de Franse geschiedenis in Algerije gekomen De Dey sloeg een Franse consul in "t ge zicht, Frankrijk nam wraak door het land te bezetten en Franse kolonisten vestigden zich voor 't eerst op de Noordafrikaanse kust. Deze kolonisten hebben de grondslag van het huidige Algerije gelegd. „Ze neb ben met hun gezinnen malaria, typhus en cholera moeten doorstaan" zoals een Fransman uit een oud „colon"-geslacht zei „om de bodem in cultuur te kunnen brengen Ze hebben miljarden en nog eens miljarden besteed om het land te maken zoals het op 't ogenblik is en ze hebben aan miljoenen inheemsen werk verschaft Frans karakter IJET ALGERIJE van tegenwoordig, in het bijzonder de langgerekte kust strook maakt op de vreemdeling dan ook 'n. spectaculaire Indruk. Uit het niet de bodem bestond bijna geheel uit zand zijn olijfgaarden, wijngaarden, irrigatiewer- ken en graanvelden verrezen. Steden, die niet onderdoen voor die in Europa, zijn in ijltempo uit de grond gestampt en over het hele land ts een dicht vervoersnet gespannen. Algerije, vooral het noordelijk deel, heeft nog maar weinig, typisch in heemse karaktertrekken over. Het is Europees, tot op bijna elke vezel van zijn begroeiing toe, en de huizen en boerde rijen hadden overal in Zuid-Frankrijk kunnen staan. Het zware stempel, dat de Fransen op Algerije hebben gedrukt, versterkt u teraard hun wil om in dit land te blij ven. „Algérie est frangaise!" is een van de meest gehoorde stellingen en op 't eerste gezicht zal geen vreemdeling dit tegenspreken. Natuurlijk, Algiers heeft zijn Casbah, zijn inheemse wijk. En in het zuiden, op de rand van de Sahara, verheffen zich de tentenkampen der be- douïenen. Maar Frankrijk heeft aan dit land een eigen karakter gegeven, hetzij door het werk van zijn landbouwers en architecten, of door dat van zijn bestuursambtenaren en doktoren. Er is nog iets, dat Algerije zo Frans maakt en dat ook voor iedereen duidelijk zichtbaar ts. Gaat men bijvoorbeeld door de straten van de grote steden, dan merkt men al gauw. dat niet elke „colon" even rijk is, in een dure wagen rondrijdt, of een luxueus huls bewoont. Men komt er eigenlijk dezelfde typen als in Parijs tegen. Er zijn goed gesolgneevde fran- gaises bij, nonchalante taxi-chauffeurs en postbodes, gezellige café-eigenaars en slordig geklede, kleine beamten. In Alge rije zijn Fransen van elke type en elk be roep gevestigd De blasé kijkende, schat rijke kolonist woont er, maar ook het kleine, vlotte typistetje, dat op een rom melige kamer woont, maar zich elke dag toch in een ander toilet weet te steken. Moeilijkheden A LGERIJE is anders beslist geen kip. -A die voor Frankrijk gouden eieren legt. Integendeel, men zou eerder van windeieren moeten spreken, want Parijs fourneert jaarlijks een derde van het Algerijnse budget. Dit heeft de Franse regering wel eens verdroten, maar veel wordt goed gemaakt door het feit, dat een miljoen Fransen in deze „provincie" werkgelegenheid vindt en dat de handel met het moederland zeer levendig is. Bovendien leeft men altijd nog in de hoop. dat Algerije er eens beter voor zal komen te staan, hetzij door de vermeende rijkdommen onder de zandwoesternij van de Sahara, of door de na de oorlog be gonnen industrialisatie, die haar vleu gels met het jaar breder uit slaat. Niemand moet ook denken, dat de on derhandelingen tusen Algiers en Paiijs altijd even soepel verlopen. De invloed rijke „colons" met hun vaak zeer reactio naire ideeën botsen al te vaak tegen de meer liberaal denkende socialisten in de hoofdstad op en meer dan eens hebben de Fransen in Algerije gedreigd zich van Frankrijk af te schelden. Deze dreige menten hebben echter nooit veel werke lijke inhoud gehad. De „colons" hoe machtig en invloedrijk ook. zouden nooit in staat zijn van Algerije een onafhan kelijke republiek te maken, omdat ze. v/at hun economie en financiën betreft te veel van Frankrijk afhankelijk zijn. reserves verdragen, maar Frankrijk heeft deze nu eenmaal niet. Parijs heeft dan ook enkele hervormin gen op zijn program staan, die voorname lijk in de agrarische en administratieve sector liggen. Zo wil het. naar het voor beeld van Italië, tot een een bepaalde maxima gebonden herverdeling van de ge- rigeerde bouwgronden overgaan, waar door het grootgrondbezit een van de grieven der inheemsen kan worden vernietigd Verder bestaat het üe een soort Zwitserse Bondsrepubliek maken, hetgeen wil zeggen, dat meer departementen zullen worden gei er.rd om de inheemsen, in politiek opzicht, beter aan hun trekken te laten komen. Veelzijdig probleem. T7OORDAT deze maatregelen echter ten uitvoer kunnen worden gebracht, zul len de nationalisten eerst tot het staken van het vuren moeten overgaan. Frankrijk weigert categorisch te onderhandelen, als dc terreur in het land blijft voortduren, of als de fellagha's als geregeld leger blij ven voortbestaan. De moeilijkheid van deze eis ls. dat hij niet langer tot een geïsoleerde groep mensen kan worden gericht, maar dat bij zijn inwilliging het hele Arabische blok. zomede Rusland betrokken is. Pas als Kafro en Moskou voordeel in onderhande- 'ingen zien momenteel wijst daar nog mets op kan Parijs in dit opzicht te vreden worden gesteld, alhoewel dan nog zai moeten blijken of het bereid is ver genoeg te gaan. In ieder geval staat thans reeds vast, dat de „colons" zich met hand en tand zullen verzetten tegen her vormingen, die de inheemsen meei rechten zullen geven. Ze zijn be vreesd hun politieke en economische machtspositie te verliezen en wensen niet de kans te lopen door de heemsen te worden geregeerd. Dit laatste is trouwens het grote gevaar, dat aan elke assimilatie- politiek kleeft. Het land, dat grote gebiedsdelen bezit, waarop zich sterk uitbreidende volkeren bevinden, loopt het risico door die gebiedsdelen te worden opgeslokt in plaats dat die gebiedsdelen onderdeel van het moe derland gaan Minister-Resident Lacoste neemt op de Boulevard Laferrière, het centrum van Algiers, een mili taire parade af. (Van vcrkeersredacteur.) EET U, autorijder, of uw achterlichten branden? Doet uw stoplicht het? Is v stadslampjcs uitgevallen? Iedere automobilist weet, dat de techniek hem op deze punten nog wel eens in de steek kan laten, ondanks de regelmatigste controle voor het wegrijden. Een storing kan tijdens het rijden optreden, zonder dat de bestuurder het merkt; het kan dan een bron zjjn van de afschuwelijkste gevi Sinds enige tijd is er nu een apparaatje in de handel, dat deze storingen onmiddel lijk signaleert. Het berust op een Dui'se vinding, gekocht en verbeterd door een Nederlander en nu vervaardigd door de accumulatorenfabnek Gold Star te Gouda. Het is een brum bakelieten doosje, ter grootte van een kleine scheltransformator. Het „hart" van de verklikker is een ijzerkern met een tweetal spoelen, een elektromagneet dus. De spoelen hebben betrekkelijk weerstand, zijn in onderling tegenovergestelde richting gewikkeld en kunnen door middel van een sehuifweer- stend zo afgeregeld worden, dat ze in evenwicht zijn. Op een van de wikkelin gen staan de stadslichten, op de andere de achterlichten in serie aangesloten. Wordt nu. doordat er ook maar één van deze lampjes uttval/t. of door ouderdom aanzienlijk in weerstand vermeerdert, dat evenwicht verbroken, dan gaat er stroom lopen door een van de beide wikkelingen meer dan door de ander. De magneet wordt bekrachtigd en trekt een hamertje aan. döe het contact sluit voor een op het dashboard aangebracht rood conitrolelicht- je. De afzonderlijke wikkeling voor de stoplichten doet het contiroléiampje juist branden, indien de rem wordt ingetrapt en het remlicht werkt. Een eventuele sto ring wordt dus la minute ter kennis van de bestuurder gebracht. Automobilisten, die het apparaat bij wijze van proef enige tijd in hun wagen hebben gehad, verklaarden zich vol lof over dit nieuwe comtrolemed iumdat niet goedkoop is, maar een te waarderen bij drage ter verhoging van de verkeersvei ligheid. Garagehouders zullen het in be trekkelijk korte tijd in wagens kunnen inbouwen. „Smokkelen diende het belang van het leger" In 'n legercommuniqué, dat gisteren is uitgegeven, wordt gezegd, dat de terri toriale commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, aan het hoofdkwartier van het leger „een uitleg van zijn ver antwoordelijkheid" heeft gegeven ten ien van het smokkelen van rubber uit de Noord-Sumatraanse haven Toeloekni- In het communiqué wordt voorts ge legd. dat het leger in dit gebied geduren- es jaren in vervallen barakken was gehuisvest, die niet geschikt waren voor de handhaving van de gezondheid of het moreel van de soldaten. „Gezien deze toe stand moest de commandant van het distriot naar andere wegen en middelen omzien om deze moeilijkheden te boven komen", aldus het communiqué. Kolonel Simbolon verklaarde aan ver slaggevers, dat het belang van het leger as gediend door het smokkelen. Inmiddels heeft de procureur-generaal, Suprapto, medegedeeld, dat hij met de ohef-staf van het leger, generaal Nasu- tion, de beschuldigingen van een parle mentslid dat het leger betrokken was bij smokkelen van copra uit havens van Noord-Celébes zal bespreken. ZETHAMETAn.v. vlaardingen ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 21 juli. Geslaagd voor het artsexamen de heren W. Algie te Lelden, J M Futoran (USA), J. J M. Hermans te Delft, R. Kroes te Den Haag, P. H. Postma te Leiden en R. L. Versteegh te Den Haag. Handelswetenschappen M.O.; H. W Laren en J. J M. Post, Heemstede. AMSTERDAM. 21 juk. Geslaagd voor Tolk-Vertaler Engels; E. Eland Voorburg Z.H.); G. B. P Heerspink. H. Hcnnlng, W. J. Jung. G. Smandt. allen te Den Haag AMSTERDAM. 20 juli Geslaagd voor het examen Handelswetenschappen M O.-A; J P M. Waterloo: Amsterdam en W. G Boekhoudei Rotterdam; L. C. Zuiverloon, nevr. M. J. Radersma-De Pree. Den Haag;'F. L. TerheM, Rotterdam; J. C. Beentjt "eerht AMSTERDAM. 20 juli. Th. J. Biersteker D. Tack. Ha van Haeringi Houdijk-Imhol !h. Hereman. Blaricum; en de dames; A. M. ■ing, Rotterdam; A. M. P. Eysberg. Amster- Goud; H. W Teeuwen, Zuilichei AMSTERDAM 20 juli Geslaagd v Tolk-Vertater, Engels; J. E. Taxichauffeur overvallen. Drie Zweedse zeelieden hebben onder invloed van drank in Rotterdam een taxichauffeur overvallen. Twee namen de vlucht, de derde kon door de zich dapper de chauffeur aan de politie worden ovi geleverd. Ook de twee anderen zijn i middels gearresteerd. (door onze economische medewerker» De spaarcyfers, die sinds kort over de. maand juni bekend zjjn gemaakt, be vestigen nog eens de ontwikkeling van de eerste maanden van het jaar; er wordt meer gespaard dan een jaar ge leden. Vanwaar die grote belangstelling? Het antwoord Is natuurlijk de grotere welvaart, de gestegen koopkracht, waar bij dan ook en vooral gedacht moet wor den aan de door de overheid toegestane uitkering van 3% over 1955 en de ver hoging van de vakantie-uitkering. Ook al zullen die extra inkomens op de een of andere wijze voor de consumptie zjjn of worden bestemd, dan zal een deel toch tijdelijk naar de spaarbanken vloeien. Bij ontleding van de cijfers stuiten wij echter op een merkwaardigheid. De be sparingen bij de rijkspostspaarbank (R.P.S.) zijn n.l. meer dan verdubbeld. Hoe komt het dat die belangstelling voor de R.P.S. zo met sprongen omhoog is gegaan, terwijl de belangstelling voor de andere banken wat minder is gewor den? Wij kunnen toch zeker niet zeg gen, dat die laatste groep plotseling min der vertrouwd wordt. Ook is het niet zo, dat zij minder rente geeft: bij praktisch alle banken is de rente 2,4^ per jaar Neen, wij moeten die sterke voorkeur de R.P.S. bij die instelling zelf zoe- L- ken. In het afgelopen najaar toch >|met een enorme campagne begonnen i- i ingeleid met een huis-aan-huis-versprei- I ding van een mededeling waarin werd Kansen der kerk in deze tijd (III) Eén van de meest verdrietige din gen van deze tijd is, dat de pu blieke opinie en de dagbladpers de uitingen van de Hervormde Synode altijd weer in verband brengen met de P.v.d.A. Dit bedoelt de Synode natuurlijk niet, maar het. moest haar toch iets zeggen. Zij moest toch inzien, dat het naar buiten de aandacht trèkt, dat zoveel sleutelposities in de Hervorm de Kerk bezet worden door aanhan gers van een politieke richting, die zeer beslist niet die van de overgrote meerderheid van het belijdend deel der Kerk is. Een bouwvakarbeider, buitenkerkelijk en Dit alles is zo erg en wjjst zo op de af- aangesloten bij het N.V.V., zal eerder zijn braak, die aan de kerk gepleegd wordt vertrouwen schenken aan een ouderling, door personen, die haar moesten opbou- die zelf ook bouwvakarbeider is en weet wen, dat de Synode hierover eens een op- wat het werken in weer en wind op een roep moest laten uitgaan, liever dan zich steiger betekent, dan aan een ambtenaar met Nieuw-Guinea te bemoeien, ter secretarie of een procuratiehouder van een bank, die van zijn uiterlijke levens- HPOEN DE KERK zich nog te vuur en omstandigheden niets begrijpt. Maar wij te zwaard tegen het socialisme keerde, zijn overtuigd, dat hij meer respect zal hebben velen de kerk verlaten, omdat hebben voor zijn collega, die uit naam van deze 8een °°S had v001' de sociale noden, de kerk tot hem komt, wanneer deze lid Nu de kerk de indruk maakt, de zijde van het C.N.V. blijkt te zijn, dan wanneer van het socialisme te kiezen, althans er deze om voor hem onverklaarbare redenen meer dan welwillend tegenover staat, nu in een socialistische bond is georganiseerd, verlaten ook duizenden de kerk, omdat Daar zou hij. bepaald Iets achter zoeken.ideze ln haar pastorale zorg te kort schiet |en de tegenwoordige generatie meent, dat Wij willen niemand veroordelen, die men beter zonder dan met de kerk om der wille van zijn geweten meent te moeten zijn van een socialis tische organisatie. Maar laten wij dat toch niet als normaal beschouwen. door prof. dr. ir. H. G. van Beusekom Deze groep beschikt klaarblijkelijk over »n groter aantal bekwame figuren en weet haar gedachten beter in de kerk uit te dragen dan de andere groepen. Maar dit wil nog niet zeggen, dat zij uiteinde lijk ook gelijk heeft. Het is in de geschiedenis meer gebeurd, dat het eenvoudige gelovige volk met de hand op de Bijbel zich tegenover zijn in tellectuele leiders heeft gesteld en daar door de kerk gered heeft. Wanneer de grote strijd tussen Athana- us en Arius op het ogenblik in Neder land werd gestreden, zouden w(j ons ver moedelijk met de "gehele leiding van de kerk achter de briljante figuur van Arius ;n. Maar de in ons oog star volhou dende orthodoxe Athanaslus heeft ten slotte de kerk gered. Wanneer in het begin van de 17e eeuw het conflict tussen Gomarus en Arminlus uitbreekt, kiest het intellect van de Ge reformeerde kerk de zijde van de laatste. Oldenbarnevelt en Hugo de Groot, Frede- rik Hendrik en Amalia van Solms, zij wa ren alle Arminiaan en zij trachtten hun gedachten aan de kerk op te leggen, die ln grote meerderheid daarvan niet gediend was. Totdat Maurits zich op een zondag morgen naar de Kloosterkerk begaf en daarmede openlijk de zijde van het een voudige volk koos. Deze vorst, die in de eerste plaats veldheer was en zich niet mei theologische kwesties inliet, heeft door deze geloofsdaad de kerk van de 17e eeuw behouden. Op het ogenblik liggen de tegenstellin gen natuurlijk op een geheel ander vlak. Het gaat niet om leergeschillen als in Nicaea of in Dordrecht, maar om het feit, dat het „denkend deel' de Kerk voor de P.v.d.A. wil kiezen en aantal nog regelmatig uit. Hij heeft daarmee het eenvoudige volk, dat zich zelfs een afzonderlijke predikant voor, die houdt aan zijn Bijbel, van zich dreigt te zijn zorgen geheel aan deze scholen wijdt vervreemden. Hier dreigen grote gevaren, Toch blijkt het voor te komen dat een ons oproepen tot bezinning. predikant, lid van diezelfde kerkeraad, EH ZIJN predikanten, die bij voorkeur aan gemeenteleden de raad geeft, hun 1J hun ouderlingen gekozen zien uit de kinderen naar de openbare school te zen kleine kring van de „doorbraakchriste- den En men kan schoolhoofden horen nen". De anderen, zo zeggen zij, beginnen klagen, dat kinderen uit meelevende Her bij het huisbezoek te vragen, of de kin- vormde gezinnen naar de openbare school deren wel op de Christelijke school zijn Saan en niet naar de christelijke, door ge en zij kijken rond, of zij wel een christe- brek aan medewerking van de wijkpre- lijke krant en de Omroepgids 'van de d'kant. f Df'?,ede s'°":n bu'- Hebben daarvoor onze voorvaderen hun tenkerkelijken af. Een ouderling, die zelf goed en bloed geofferd voor de christe- lid van het N.V.V. is. wint veel eerder lijke school en hebben de voorgangers van hun vertrouwen. onze*tegenwoordige christelijke onderwij- W(j weten evengoed als deze dominees, zers daarvoor hun leven lang geploeterd dat een christelijke krant en de Omroep- en geworsteld voor een minimum-salaris? gids niet de kenmerken van een waarach- Moet zo de christelijke school tig christelijk leven zijn, maar van dit ook de Hervormde kerk worden afge- verhaal geloven wij niets, integendeel. broken? WU herhalen, wat wij reeds in een vorig artikel hebben gezegd: de pastorale zorg Is op het ogenblik voor de Hervormde kerk het een en bet al. Wij zijn dankbaar, dat er een groeiende belangstelling is voor de kerkbouw en ;dat er in de gehele kerk gelden worden i bijeengebracht om de gemeenten bij te 6taan, welker eigen kracht tekort schiet Wij zijn dankbaar, dat er eep groeiend j besef is, dat de salarissen van de predi al kanten op peil moeten worden gebracht en dat de kerkelijke bearbeiding eronder Laten wij als kerk eerlijk voor onze 'i^t' wanneer de predikanten voortdurend belijdenis uitkomen. Wanneer wij Ghristen willen zijn in deze onchristelijke samenleving en een oplossing zoeken voor de ernstige problemen, waarvoor onze samenle ving op het ogenblik staat, dan heb ben wij die te zoeken bij het licht van Gods Woord. Daar zal ook een onge lovige en een onkerkelijke respect voor hebben. Meer dan voor een Christen, die coquetteert met het so cialisme. pN NU de christelijke school? Wij willen voorop stellen, dat de Hervormde kerk precies dezelfde verantwoordelijkheid heeft voor de kinderen, die op een open bare school als voor die, welke op een christelijke school zijn. Over beide gaat haar pastorale zorg in dezelfde mate. Maar wat zien wij nu gebeuren? De ker keraad der Hervormde Gemeente in Den Haag heeft een groot aantal christelijke de Hervorm- scholen. Hij beheerst die en breidt het kauw Wrlgley Doub'emlnt. Even kauwen een door en door frisse adem krijgen. krijgen ze witte tanden. Ze vinden het lekker, dubbel lang lekker en heerlijk verfrissend. WPlfilET CHEWINt, üUM door geldzorgen worden gekweld. Maar wij weten ook, dat daar waar op het ogenblik voor de kerk de beslissingen vallen, in de nieuwe wijken van de grote steden en in de geïndustrialiseerde dor pen, het werk van de kerk ondanks alle Inspanning hopeloos te kort schiet. Hebben wij er wel eens iets van gezien, hoeveel mensen daar verkommeren en opgaan in de massa van de wereld, om dat de kerk hen met ontoereikende mid delen tegemoet treedt? Weten wij er iets van, hoeveel kerken wij nog zouden moe ten bouwen om te voorzien in de be hoeften van deze snel groeiende steden en dorpen? Weten wij, hoeveel predikanten wij tekort komen om ook maar enigermate een behoorlijke bearbeiding der gemeente mogelijk te maken? Wie van deze nood ook maar iets heeft gezien, die beseft, dat de Hervormde kerk van hoog tot laag maar één taak heeft: bearbeiding van de gemeenten, activering van alle krachten, opdat de gebouwen worden gesticht en de krachten worden te werk gesteld, die nodig zijn op de ter reinen, waar de beslissingen vallen. En die vergaat eens en voor altijd de lust cm door uitspraken, die het vertrouwen der gemeente in de lei ding der kerk schaden en verstoren, af te breken wat van onder op zo moeizaam moet worden opgebouwd. betoogd dat het rentegevende tegoed was verhoogd van ƒ2500 tot ƒ6000 (was verhoogd, omdat die verhoging al in januari 1955 was Ingegaan). En het is deze campagne die, nu de spaarstroom r.og groter is dan vorig jaar. haar zui gende werking uitoefent. Vermoedeiyk is niet eens doorslagge vend het feit, dat het rentegevende tegoed thans 6000 is bij vele parti culiere spaarbanken is dat maximum al een tydje 10.000 maar wel, dat door die campagne de ogen van vele spaar ders op de R.P.S. gericht werden. Men meent ln spaarbankkringen dat die extra zuigkracht nog wel ©en half jaar zal blijven bestaan en dat dan die vloed zal teruglopen en ook do algemene spaarban ken weer van de extra spaarlust zullen profiteren, voor zover er uiteraard ook dan nog sprake van een grotere spaar lust is Een goede propaganda blijkt toch uitermate belangrijk te zijn ln de strijd om de spaargulden van de consument. Niet voor niets legde de voorzitter van de Ned. Spaarbankbond in zijn rede op de algemene vergadering in het begin van juni de aandacht op het nut van goede public relations en op de invloed die kan uitgaan van de Stichting Spaar- propaganda en het Gezinsbegrotingsin- Concurrentie Wij zien de doorwerking van de pro paganda voor het sparen ook bij de levensmiddelenbedrijven: een grootwin kelbedrijf voert nu al 1% jaar een ken nelijk de huisvrouwen pakkende actie voor het sparen voor wlnstdelende obli gaties; de eerste lening van miljoen werd in ongeveer 'n jaar voltekend, zodat thans de inschrijving op een lening van 5 miljoen is opengesteld. Een half jaar geleden is uiteraard uit concurrentie overwegingen ook een filiaalbedrijf met een spaaractie begonnen: in ruim 4 maanden is daar niet minder dan 2'/4 miljoen gedeponeerd, welk resultaat te meer opvalt als men er aan denkt dat hier met dubbeltjes gespaard wordt. Het ligt voor de hand dat de spaar banken deze ontwikkeling met lede ogen zien, dit vissen ln hun vyvertje. In de jaarvergadering heeft de voorzitter over dit sparen by de kruidenier dan ook enkele bitter gestemde geluiden laten Propaganda weten overigens ook de verzckeringsmaatschappyen voortref fe- lyk te voeren en deze instellingen trek ken dan ook in sterke mate gelden aan in de vorm van premlën en koopsom men. In het eerste kwartaal van dit jaar toucheerden zy 213 miljoen tegen 181 miljoen in het eerste kwartaal van 1955. Bij de R.P.S. en de algemene spaar banken tezamen werd in het eerste kwar taal van 1956 voor 154 miljoen ge spaard. Alleen als wij de besparingen bij de boerenleenbanken er bij nemen, komen wij voor alle spaarbanken teza men op ƒ216 miljoen, zodat er in het eerste kwartaal van dit j' r tussen de spaarbanken en de levensverzekerings maatschappijen een nek-aan-nek race is geweest. In het eerste kwartaal van 1955 zijn de verzekeringsmaatschappijen een koplengte voor komen liggen, daar zij f 181 miljoen wisten aan te trekken en alle spaarbanken tezamen ƒ170 miljoen. En nu de toekomst. Zal de poging om de afbetaling af te knypen het sparen prikkelen? Zal de man die gewend is regelmatig b.v. ƒ5 af te betalen en die dan by een schone lei iets nieuws kocht, nu plotseling gaan sparen tot hy het geld voor do kassastorting by elkaar heeft? Of zal hü die guldens op een andere wijze uitgeven? tank ESSO EXTRA snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter Met Esso bent U beter uit (Vervolg van pagina 1) prestaties van de arbeiders zuilen belang rijk hoger liggen, aangezien timmerlieden in een fabriek (droge bouw) meer preste ren dan in de open lucht op de bouw plaats. Voorwaarde is echter, aldus be toogde de directeur van het Bouwcen trum, Ir J. van EtUnger, met nadruk, „dat het Systeem niet ontaardt in wilde-keten- bouw"| waaraan de heer A Prins, direc teur van het Houtvoorlachting6instituut, toevoegde, dat het aantal varianten in het geheel maar ook op onderdelen, moet worden beperkt „Niet toegeven aan elke gril, want daarmee gooien we de in dustrialisatie over boord". En nu iets over de inrichting van de Wateringse woningen, die een inihoud heb ben van 320 m3. Meer zal het de leek zeg gen, dat de zitkamer 7 x 3.60 m is, de keuken 3.11 x 2.60. de gang 1.60 en de drie slaapkamers op de verdieping resp. 4.11 x 3.60, 2.81 x 3.60 en 3.11 x 2.60. Boven zijn verder een doucheruimte mét wasbak en een ruime overloop. Nog hogerop ls een zolder met een dakkapel. De proef- huizen krijgen een pannendak. Zonder extra moeite of kosten i6 uiteraard een andere dakbedekking te verwezenlijken. Ook is het met behoud van dezelfde ele menten en constructies mogelijk een klei nere arbeiderswoning dan wel een goede middenstands woning te bouwen. De fundering i6 van beton, de schei dingswanden tussen de huizen zijn opge trokken van opgevulde stapelblokken en de wanden binnenshuis bestaan uit in hout gevatte gips-riet-ejementen, die toen wij dat beproefden, zeer goed spijkerbaar bleken te zijn. De geluids- en warmte- isolatie is volgens de experts zeer goed. Voor dit laatste houdt zulks ln. dat op de post verwarming kan worden bezuinigd, waar echter tegenover staat, dat de hout rijke huizen iets duurder in onderhoud zullen zijn dan de normale woningen. De gegevens, ook de resultaten van de hij deze proefbouw opgedane er varingen en verrichte tijdmetingen, zullen worden verwerkt in een in structieboek, dat zal worden uitge geven door het Bureau Houtrijke Huizen, in de hoop, dat vele bouwers het systeem zullen gaan toepassen, daarmede een belangrijke bijdrage leverende aan de opvoering van de woningproduktie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13