Jol lannus Hus B3HSZ3I KOHLBRUGGE EN KUYPER KEITER VAN CONSTANZ. OF PRINS DER PROLETARIËRS Christelijke zendelingen EEN DRIETAL BOEKEN ■nwMiSgHMi ZATERDAG 21 JULI 1956 Na de film om 'aarten Luther, die ior een Luthers i de Verenigde Stat i Nederland een tu sche film. Het lei Johannes Flus zijn het thema ■en film. gemaakt gordijn in Tsjecho Een kerkhistorische film over de voorloper der hervorming Op 6 juli 1414 laaide het vuur hoog op huiten de muren van Con- stanz. Een grote groep prelaten en een duizendkoppige menigte keek toe, hoe de vlammen de ketter van Bohemen verteerden. De kardinalen wreven zich in de handen, want hun doel was bereikt. Dp criticus der kerk was dood. In het hart van een enkeling wroette nog .een vage vrees: Wat zullen de Bohemen doen? Maar over het algemeen was men toch wel tevreden. Nu konden de besprekingen over de kerkhervormingen door gang vinden. Maar daar de waarschuwende, de hekelende stem door het vuur versmoord was, ontbrak de enige, die werkelijk de weg naar een waarachtige hervorming had kunnen banen. De kerk sprak over hervor ming, maar wilde eigen voorrechten en privilegiën niet prijs geven. Op 6 juli 1956 draaide voor het eerst de film ..Johannus Hus" in Amster dam. Van daaruit zal deze rolprent haar tocht door Nederland beginnen. Aan grijpend, massaal maar ook sensatio neel is deze kleurenfilm, die gemaakt is achter hét ijzeren gordijn in Tsje- choslowakije, het hedendaagse Bohe men. Afschrikwekkend wordt in het be gin de roomse kerk in haar aflaathan del geportretteerd. De ..Tetzel" uil de tijd van Hus steelt de bijl van een arm werkman als betaling voor de begrafe nis van diens vader en verkoopt zijn af- laatbriefjes om de zielen uit het vage vuur te houden. Maar in de stad broeit het. De preken van Hus tegen de. af laathandel en de misstanden in de kerk worden met instemming beluisterd en weldra doet het volk een poging om de macht in handen te laathandelaars uit de kerk te verdrij ven. Fragmentarisch gaat de. film dan verder. Hij beeldt iets uit van het in terdict tegen Praag; de ban over' Hus; de innerlijke strijd van koning Wenzel die niet snakt naar slagveldroem, het ver raad van koning Sigismund en eindigt met het vuur van de brandstapel. Men moet werkelijk wel iets van de geschie denis dezer kerkhervorming weten om de film steeds te kunnen volgen. Ongemerkt komt men er toe de film te gaan vergelijken met de Lutherfilm die gemaakt werd door de Lutherse kerken in Amerika. De film over Hus is gigan- tischer, maar niet grootser; monumen- taler maar niet mooier, sensationeler maar niet dieper. Het grote verschil is waarschijnlijk wel, dat de maker van „Luther" een film van zijn persoon en leven wilde geven, de maker van deze film echter het begin 'rijheidsstrijd i weging wilde uit beelden. Als Luther I zijn stellingen op- f hangt op de deur i van de Slotkapel staat een enkeling uit het volk op, loopt er naar toe en gaat dan weer op de rand van de stoep zitten met de opmerking: Weer 1 iets wan die Latijn- i film v mer mochten schilderen. De muren werden een kansel en de penselen een pen. Daar verscheen een arme koning Christus met een doornenkroon en in schril contrast stond naast die arme Koning de weldoorvoede, rijkgeklede gestalte van de Paus met zijn tiara, de drievoudige kroon van de aardse ko ning der kerk. Tegen de achtergrond van deze schilderijen verschijnt de in leiding. die spreekt van de „grootste opstandige beweging" en van „onder drukking der lijfeigenen." Het gaat de ze film niet in de eerste plaats om kerkhervorming, het gaat om de ver lossing van de werkman uit de banden van slavernij, uit de banden van kerk en kapitalisme. Dat sociale motief klinkt door iedere zin, die Hus krijgt te spreken. BLOEMLEZING gen de Bijbel in, die spreekt van ver lossing van zondaren. En als Hus zegt: „God gaf verstand... om het kwaad te weerstaan," vraagt men zich onmiddellijk af, bedoelt de regisseur hier: het kwaad van het kapitalisme? Ongetwijfeld is het waar dat Hus zeer sterk zich gekant heeft tegen de onme telijke rijkdom der kerk, en dat na zijn dood onlusten zijn ontstaan die sterk anarchistisch-communistisch beïn vloed waren en veel lijken op de drij verijen der dopers van de hervormings tijd. Ongetwijfeld is het waar, dal het onder het gewone volk kookte en giste, en de boerenopstand in Engeland. de boerenoorlog in de dagen van Luther en de Hussieten oorlogen zijn er slechts uitbarstingen van, maar toch voelt men dat Hus hier voor een karretje gespan nen wordt, dat zijn wagen niet is. De- film brengt een boodschap, niet de van de Bijbel, maar van Deze film predikt een Evan- het Evangelie van het chris- De De kerk, die lendelingen na lil gestuurd, is grootste zendingskerk O O indingsveld heeft zendelingen unrden idingsgenootsrhappen i ld. Het totale bedrag Wilt u een bloemlezing: „Het gei ne volk begrijpt het, zoals de arme v sers het begrepen." „Rampen veroor: ken zij, die niet naar het volk luiste ren." „Niet God wil dat de ene en de andere rijk is." Het zijn alle zinnen die heel christelijk, maar heel onchristelijk kunnen zijn Nergens in deze film komt het Evanelie van de Bijbel naar voren. Nergens wordt gesproken over de verzoening van zondaar. Het ga'at om het oordeel over de zondaars; de rijken en de kerkvor sten, en om het loon van het gewone, eenvoudige volk dat het goede wil. Daarom legt men de hoofdfiguur de zin in de mond dat de eenvoudige, die goed leeft, zich verheugt in de genade van God. Deze uitspraak gaat dwars te- boodschap het brood, gelie, niet tendom, rr i het i VRAAG En toch vraagt men zich af. hoe het gewone Tsjechische volk op deze film heeft gereageerd, toen zij de gemene ontrouw zagen van het stadsbestuur van Praag, de woordbreuk en executies Zal hij achter het ijzeren gordijn zijn doel niet voorbij schieten en naast de kerk en het kapitalisme ook het communis me aan de kaak stellen? Het is niet on mogelijk. Wij zijn uitvoerig op dit overheersen de, sociale aspect van deze film inge gaan, maar dat wil niet zeggen dat we hem daarom volkomen afkeuren. Als u deze enigszins zwart-wit tekening der geschiedenis in deze kleurenfilm voor ogen houdt, blijft er nog geweldig veel waardevols over. Dieper dan een boek dringen de beelden in uw geheu gen en deze film plaatst u voor een tijd in de kerkgeschiedenis die niet ver geten mag worden. drie-1 De „People's Church" is plaats uit te zenden. Iu l'M8 r gemeente 33.000 dollar voor ronie en 159.000 voor de laatste bedrag is nu byna vc n In de g !us begint |Bj het leven W-'. t het van de werklui de lijfeigenen, van de proletariërs van Deze film werd gemaakt onder een communistisch re giem. Men zocht de Boheemse ge schiedenis en vond die Hus i toen volgende Hus sieten-oorlog. Bo vendien heeft ook in deze eeuw nog de roomse kerk op vreselijke wijze huisgehouden in Tsjechoslowakije, en de haat tegen het priesterdom en de onderdrukking van die kerk is niet alleen te wijten aan een anti-godsdienstig atheïstisch gevoel. In de spiegel van het heden heeft men de strijd van het verleden geprojecteerd.' Zocht men een excuus voor de daden Toen Johannus Hus reeds de gevier de professor te Praag was, kwamen 2 Engelse studenten hem vragen of zij de grote muren van zijn grote ka- T wee mensen en twee karakt ers Het is soms goed om terug te duiken in het verleden, opdat wij het heden beter kunnen begrijpen. Veel van de toestanden van nu wortelen in dé gebeurtenissen van gisteren, en onze kerkelijke -situatie is grotendeels het gevolg van de ontwikkelingvan de vorige eeuw/ Helaas.is-die. eeuw de gróte onbekende in de geschiedénis-lèssen' van veelscholen. Veel tijd wordt vaak besteed aan Batavieren, Franken en Saksen, weken aan de Hoekse en Kabeljauwse twisten, maar als de tijd van het Reveil aan "de beurt komt zijn de examens in zicht. Ten minste zo was het in mijn tijd,-en hoewel ik steeds op een christelijke school ben geweest was de voor gaande eeuw toch nog altijd in de schemer gehuld. Gelukkig zijn er echter ook nog boeken. Zojuist heeft .dr. K. Groot bij Bosch e Keuning in Baarn ee boek uitgegeven di i Gód •eten k.es twi De foto van Pietje Baltus Vaak zijn we geneigd ons zelf af te vragen, welke invloed wij als gewone mensjes en leden van de kerk kunnen hebben op de gang van zaken in die kerk. Onze slem gaat immers verloren? De geschie denis van Kuyper loont echter, dat het gewone gemeentelid wel zeker door God gebruikt wordt om een zegen te zijn. Toen Kuy per voor het eerst predikant werd in Beesd stak hij nog zeer in het modernisme, dat hij op de uni versiteit van Leiden omarmd had. Wel was zijn inzicht door studie en het lezen van boeken reeds veranderd, maar gereformeerd was zijn prediking dan ook nog lang niet te noemen. Eén ding sierde hem. De trouw, waarméde hij huisbezoek aflegde ook bij de genen die eigenlijk niet meer in de kerk kwamen, omdat zij daar niet ontvingen wat zij zochten. Zij kenden nog de oude leer, en de „oude schrieverswaren bij hen in grote trek. Herhaaldelijk be zocht hij een jonge vrouw, Pietje Baltus, waarmee hij aanvankelijk discussieerde, maar naar wie hij ook luisterde. In haar woorden hoorde hij de zuivere leer door klinken. Kuyper heeft haar nooit vergeten en op zijn bureau stond steeds een foto van Pietje Baltus ook in zijn latere -leven. moeten moskeeën touwen Twee zendelingen werden onlangs uitgewezen uit Egypte omdat ze Bijbelverhalen verteld hadden aan kinderen van Mohammedaanse ouders. Dit is geheel overeenkomstig de wet dat alle scholen in het vervolg de Islam zullen moeten onderwijzen aan Mohammedaanse leerlingen, meldt het Engelse blad „The Life of Faith" Volgend jaar zullen alle scholen in Egypte, ook die door zendelingen worden geleid moskeeën op hun terreinen moeten bouwen opdat de Mohammadaanse leerlingen hun ge beden kunnen zeggen. Het zal niet toegestaan worden dat bepaalde scholen voor kinderen van Moham medanen gesloten worden, want die houding zal men als een overtreding van de wet beschouwen en de scholen zullen dan door de staat in beslag worden genomen. In Pakistan wilde men een zelfde wet aanvaarden, maar gelukkig is zij daar door het parle ment verworpen. De president van Egypte heeft om ongeveer 1.750.000 gevraagd om de Islam in geheel Afrika te verbreiden. tact zij met elkander hadden. Reeds Allard Pierson heeft er op gewezen dat er vanuit het Reveil twee stro mingen gegroeid zijn die een dam wilden opwerpen tegen het liberalisme van die eeuw, nl. de richting van DaCosta, die de na druk legde op het bekeerd gemoed en de belijdenis slechts als richt lijn wilden laten gelden, maar niet als volstrekt gezag, en de. richting die juist aan de gereformeerde leer en belijdenis wilde vasthouden. Vol gens dr. Groot is er echter nog een figuur die wij niet mogen vergeten, nl. de man ..bij wie de kerkleer vlees en bloed werd. omdat ze uit drukte wat de $chrift als hoogste, autoriteit hem openbaarde; welke openbaring hij in eigen hart en leven als de diepste en ernge waarheid had leren kennen en die daarom bij al les uit de Schrift, uit die leer, en uit het geloof wilde leven, zonder zelf daar enige menselijke waarheid naast te willen stellén. Die man was Kohlbrugge." Od het eerste gezicht lijkt het vreemd deze twee figuren naast el kaar te stellen. Behoorden zij niet tot een verschillende generatie? Dienden zij niet in verschillende landen? Kohlbrugge was in 1803 ge boren en werd predikant van de Nie- derlëndische Reformierte Gemeinde in Elberfeld. Kuyper zag het le venslicht tijdens de eerste dagen van de Afscheiding en werd de man van de Doleantie. Kohlbrugge was een passivist. die al het vroom gedoe der mensen als vleselijk aan de kaak stelde. Kuyper zou men een door gewinterde activist kunnen noe men, hij was de politicus ook in zijn kerkreformatie, de schaker die zijn zetten zorgvuldig overdacht. Kohl brugge was een herder, die de kerk het beste meende te kunnen dienen door de prediking van het Woord. Kuyper was een theoloog, journalist en politicus en werd door datzelfde Woord juist aan het werk gezet. vraag mij af, of hij niet intuïtief gevoeld, heeft dat Kohbi ugges ziens wijze en handelen toch misschien wel meer naar Gods wil zou kunnen zijn. al werd Kuyper door aanleg en karakter een andere weg opge- -stuurd Te vaak.-doet de schrijver alsof jKohjbrugge wist wat de wil /as en: dat Kuyper meende [wat"Góds wil'was. Onbe- de schrijver dan tussen 1 mannen Gods. Bij béide karakters liggen geva ren. Bij de passivist is er het ge vaar van een niet ingaan op de nood zakelijke problemen van de tijd, en we zu'.len nimmer mogen vergeten dat God vaak zijn volk oproept om de afgoden weg te doen en met om ze weg te bidden al- leen. Daar staat tegen over dat juist de acti vist zoveel kan stuk maken in eigen leven en iri het leven van anderen Aan dit laat ste gevaar is Kuyper niet ontsnapt. Hij is niet ontkomen aan de hartstocht van een bezeerd gemoed en aan de zelfverdedi ging van een vragend Interessant Misschien is juist daarom dit boek zo interessant voor deze tijd, omdat het twee figuren naast elkaar plaatst die eigenlijk twee typen christenen zijn. Steeds weer zijn we geneigd te zeggen: Op grond van Gods ge loof moeten we zelf verantwoorde lijkheid nemen cn aan het werk gaan. en ongetwijfeld heeft Kuyper dit stempel op de kerken van de Dolearttie gelegd. Maar ook komt steeds weer die richting naar voren, die alle werken als zodanig afwijst en wacht op leiding, op open deuren, die meent dat wij slechts één op dracht hebben, nl Gods Woord te prediken en ons eigen werk goed te doen, en dat God dan zelf wel voor de reformatie zal zorgen. Reeds in de Bijbel ontdekken we deze twee figuren. Als Ezra ontdekt dat veel Joden vreemde-vrouwen hebben ge trouwd, zegt hij: „Als ik nu deze zaak hoorde, scheurde ik mijn kleed en mijn mantel en ik trok Van het haar mijns hoofds en mijns baard verbaasd neder" i 3i. De Ne- wistte echter schrijft: ik met hen. en vloekte hen, en sioeg sommige mannen van hen en plukte hun het haar uit." (Nehemia 13: 25). Wij staan hier zoals zo vaak voor een schijnbare paradox. Wij* worden geheiligd en gerechtvaardigd door het geloof, maar God stelt toch de mens verantwoordelijk voor zijn da den. Persoonlijk geloof ik niet dat wij een keus kunnen maken tussen passief en actief, het gaat om hon derd procent van be den Kuyper. de actieve, heeft daarom r^oit Kohl brugge als een tegenstander gezien. de malen is hij na vriend toegegaan om Merkwaardig ^rschillen- r zijn oudere KERK EN POLITIEK Een redactioneel hoofdartikel van de Church of England Newspaper wijdt aandacht aan de verhouding van de Anglicaanse kerk tot de politiek. Zouden we er ook iets uit kunnen Ieren? „De Kerk zal zijn leden nimmer vergroten noch zijn invloed verdiepen door in het strijdperk va~ de politieke partijen te treden. De vraag is of wij de wereld waar we leven en de mensen waarmee wij spreken kunnen begrijpen". evenwel dat hij zich waarschijnlijk toch nimmer aan diens raad gehouden heeft en de weg van eigen geweten is ge gaan. Vaak zullen deze beide figu- ren elkaar niet begrepen hebben om dat zij beiden toch een andere taal spraken. Voorkeur Uit dit boek blijkt duidelijk naar wien van de twee het hart van dr. Groot uitgaat En juist daai hij er misschien toe oersoonlijke meningen naar vo-en te brengen. d;e beter achterwege had den kunnen blijven Is het juist, als de schrijver van Kuyper zegt: „ik _r iets uit te leren over het persoonlijk con tact van deze beide figuren, maar ook voor eigen geloofsleven en voor al de activisten onder ons doen wel om het laatste verhaal dat dr. Groot doorgeeft te overdenken. „Eenmaal zo verhaalt ds. Lütge aan Lingbeek, daar kwam wéér. 's avonds laat, Kuyper nog bij mij aan en hij bleef maar praten en hield maar vol. E.n- delijk na een paar uren van pijni ging. waarin hij mij vreselijk ge kweld had en ik met al mijn kracht van mii had af moeten slaan, daar ging hij gelukkig eindelijk heen. 't Was geloof ik 's nachts half twee! Ik had hem nu zo duidelijk moge lijk gezegd, dat ik zijn hele doen en laten op kerkelijk en staatkundig terrein afkeurde en dat hij op mij niet moest rekenen. Daarna liet ik hem zelf uit. Reeds was hij de stoep af, daar keerde hij zich nog een maal om en riep: Maar zeg jij 't dan eens Lütge. zeg jij het dan eens. wat moet ik dan doen? En toen. zo vertelde ds. Lütge, toen mocht ik uit de geopende deur 's nachts half twee hem nog toeroepen: Wat je moet doen. Kuyper? Jij moet op houden het zelf te doen en je moet het aan God overlaten, dat Hij het doet." Zowel Kohlbrugge als Kuyper wis ten zich een geroepene van God. In beider werk komt de menselijke kant naar voren, maar uit beider le ven zijn lessen te putten en daarom is dit boek een aan een die bewust God wil dienen. Samenvatting- Een zeer goed geschreven boek dat ons een hel dere kijk geeft op twee groten uit Gods Konink rijk. Geloof in de mensheid In juni heeft de vroegere Amerikaanse president, mr. Truman, gesproken r voor studenten in Oxford Onder meer verklaarde hij: „Ik heb geloof in de mensheid. Ik geloof dat waai cic keus. zo helder is als nu, zij een wijze keus zal doen als er tenminste een vrije discussie is en zij de feiten kent." Als je zoiets leest vraag je jezelf af, heeft deze man niets geleerd? Noch uit de Schrift, hij beweert immers een goed Baptist te zijn, noch uit zijn ervaringen als president? Heb ben de laatste twee wereldoorlogen zijn ogen niet geopend" Welke „wij ze" keus maakte het Frahse volk in 1789" Welke „wijze keus" maakte het Duitse volk in 1933? iwars door de geschiedenis heen blijkt telkens weer dat de mens verblind zijn weg zoekt en niet vinden kan., Wie niet rekent met de Bijbelse waarheid: „Zij hebben allen gezon digd en derven de heerlijkheid Gods"- spreekt niet reëel. Slechts Christus, die de zonden gedragen heet;, is de toekomst van de mensheid. En de hoop van de mens begint bij de er kenning van eigen verlorenheid. Jeg schuiven 1 r» •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii' In Nederland: Nieuwste statistiek van Lutherse kerken Zojuist is de nieuwste staat vai meenten uitgekomen, uitgegeven dr Evangelische Lutherse Kerk, H blijkt dat er in 64 plaatsen in Nederland gemeentes zijn met in het geheel 31.876 lidmaten en 27.839 dooplidmaten. in deze kerken is. er sprake va achteruitgang. Het ergste is deze stad Amsterdam die 469 belijdende lid maten achteruitging en in de stad Gro ningen die van 441 lidmaten terugviel op 46 of is daar misschien sprake van een drukfout? In het geheel gingen de Lutherse kerken met 402 belijdende lid maten achteruit Er zijn twaalf gemeen ten vacant terwijl er 8 proponenten en kandidaten met preekbevoegdheid zijn Onder de dienstdoende predikanten be vinden zich zes doctors in de godge leerdheid. die allen in grote steden pre dikant zijn (Amsterdam. Rotterdam en Groningen. Illllllllllllllllilllllllllllll De vrouw in het ambt in Noorwegen Er is deining in Noorwegen over de vrouw in het ambt. Dit probleem houdt nog steeds vele gemoederen over hei de wereld bezig Daar Noorwegen ee staatskerk heeft kon het Noorse parh ment een besluit nemen dat voort.aa ook vrouwen tot het predikambt konden worden benoemd mits ze een behoor lijke opleiding hadden gevolgd. Hierme de is de wettelijke bepaling herroepen dat er toestemming van de bevoegde kerkelijke autoriteiten nodig is voor een vrouw de kansel mag betreden. Het Par lement negeerde de opvatting Theologische faculteit en van c bisschoppen. Slechts twee bisschoppen hadden een enigszins gunstige opvatting over de toelating van de vrouw. Illlllllllllinillllllllllllll 't Was daar een vuile boel! Uit Vleuten-De Meern: „Is het u zondag ook opgevallen, dat de balken boven in de kerk. die vori- 'lllll|||||||||||||||||||||||||||i|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| ge wêek nog zwart-bestoft .waren, nu weer helder wit zijn? Zo ja, dan hebt u u beslist afgevraagd, hoe dat mogelijk geworden is. Om u meteen uit de droom te helpen: deze reiniging is werkelijk heid geworden door het lumineuze idee en de stoere werkkracht van broeder De Kogel. Hij heeft zegge en schrijve zeventien stofzuigerbuizen aan elkaar gekoppeld en zo. met een gevaarte van een klei ne tien meter lengte, alle stof wegge zogen; inderdaad, ondanks alle pessi mistische tegenwerpingen, is het expe riment geslaagd. (Centraal Weekblad) Mijn vrouw had net de deur van haar slaapkamer dichtgetrokken toen nog een keer de stem van onze „oudste" dochter klonk. Omdat haar eigen ka mer bezet was. lag ze voor dc avond in ons bed en zou later in de nacht wel overgedragen worden. „Jeg scnui— ven", riep ze. Een beetje boos ging mijn vrouw weer terug en vroeg „Wat wil je nu eigenlijk nog?" Weer klonk hetzelfde „Jeg schuiven. Christy trekken," en ze wees naar het trekkoord van het licht boven ons bed. Omdat ze met het licht ging spe len. trok mijn vrouw het bed meest al een eindje van de muur af zodat ze er niet meer bij kon. en dat was ze vergeten. We proefden beiden de les. Welke volwassene, die weet dat hij zwak is in verleidingen, zorgt dat die ver leidingen uit de buurt blijven? £o vaak heeft de zonde macht over ons omdat wij ons te dicht in haar buurt plaatsen. Men kan echter de kracht en hulp van Christus niet verwachten als we onszelf uit vrije wil in het be reik van de zonde gaan plaatsen. Als iemand moeite heeft om van de sterke drank af te blijven en café houder wordt of een baan aanneemt die hem telkens in een café brengt, hoeft hij niet op Gods hulp te reke nen. De voorbeelden zijn legio en een ieder weet zelf wel waar hij mank-- gaat Nederland een. Dr. F. L. Bakker van de Neder landse Zendingsraad is teruggekeerd een reis door Indonesië en schrijft daarover in de „Heerbaan". Als hij het heeft over de bezwaren van men- i in de inlandse kerken om samen werken met de Nederlandse kerken dan staat er: „En ten tweede, dat door de steun uit het buienland, de eigen actie in de kerken voor de Evangelieverkondiging niet tot volle, mtplooiing komt." Gezien deze zomer :s de typering van Nederland treffend. Leeuwen m a sker Vorige week plaatsten wij een kort artikel over ie bestrij ding der melaatsheid onder de titel ,,Zij die het leeuwenmas ker dragen". Wij noemden toen het gironummer 58033, als zijn de van het Centraal Comité Be- thesda. Dat is juist. Alleen ver melde men bij storting van een gift: ten name van ds. W. J. Sijthof, uit Sirjansland (Zee land). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllilllll|i|||| Jeruzalem is welgebouwd In de bekende Bibliotheek van Boe ken bij den Bijbel, uitgegeven door Bosch Keuning te Baarn. is thans verschenen „Jeruzalem is welgebouwd" door dr. A. van Deursen, Ook ditmaal passen onderwerp en schrijver precies bij elkaar. Zoals be kend. heeft de auteur ettelijke malen het Heilige Land bezocht en daarover veel gepubliceerd. Uit de literatuur, waarnaar in dit nieuwe boek verwezen wordt, blijkt wel. dat alles wat o/er Palestina verschijnt, door de schrijver nauwkeurig wordt bestudeerd. En zo is dr. Van Deursen een uitstekende gids om over dit interessante onderwerp zijn lezers alle mogelijke inlichtingen te ver strekken. Achtereenvolgens wordt in dit boek aandacht geschonken aan dc ligging, het klimaat, de bergen en dalen, de muren en poorten cn graven in Jeru zalem. Dan volgt een beschrijving van de Heilige Stad in het Oude cn in het Nieuwe Testament en ten slotte van het hedendaagse Jeruzalem. In het bogk zijn 20 pagina's foto's op genomen en tevens een duidelijke kaart van de stad. Een register van besproken bijbelplaatsen zal de lezer bij t na slaan grote dienst bewijzen. Had dit werk ook worden be- Jeruzalem nieuwe boek van dr. Van Deursen een eervolle plaats innemen. Samenvatting: Een welgeschreven boek over een welgebouwde stad. Geschiedenis der Gods openbaring Van dit bekende handboek voor de kennis van de Bijbelse geschiedenis verschijnt thans bij J. H. Kok te Kam pen een derde herziene druk. Het eer ste deel (O.T.) is geschreven doei dr. F. L. Bakker; het tweede (N.T.J door dr. J. H. Bavinck. Het door ons ontvangen eerste deel is in uitvoering gelijk aan de vorige druk ken. In 112 paragrafen wordt de ge schiedenis behandeld. Van elk verhaal wordt een duidelijke schets gegeven. vaak vele historische gegevens ijn werkt. DR. KUYPER KOHLBRUGGE Voor de vertelling op zondagsscholen - ngelisatieclubs en voor het ma- n opstellen en inleidingen voor jeugdverenigingen is dit handboek bij, uitstek geschikt. Niet om het voor te lezen, maar om als betrouwbare gids te gebruiken. Dat behoeven wij niet te tonen, want jarenlange praktijk heeft dit bewezen. De bruikbaarheid van dit werk (dat tooi geïllustreerd is) wordt zeer ver hoogd door uitgebreide tekst-, naam- en lakregisters. Samenvatting: Een goed handboek Dor de boekenkast mits het bij de hand blijft. Nieuwe Concorflantie Bij de Uitgeversmaatschappij J. H. Kok te Kampen verschijnt de Concor dantie op de Bijbel in de nieuwe verta^ ling van het Nederlands Bijbelgenoot- schap. Deze uitgave voorziet (óm 't s met de geijkte term te zeggen in door velen gevoelde behoefte. Het standaardwerk van ds. Abr. Trommlus verscheen in 1690 Door veie generaties is het dankbaar gebruikt. Men kon deze nimmer falende gids niet missen. En er zal nog vaak naar gegrepen worden. Maar op de nieuwe ve-taling dio steeds meer in gebruik komt past dit werk niet meer. Er moest ook een i Concordantie komen. De samen steller. de heer W. van der Kamp, heeft met medewerking van velen dit geweldige werk ter hand- genomen. De arbeid staat onder toezicht van de pro fessoren dr. W. H. Gispen en dr. H. N. Ridderbos. Eerst verschijnt het Nieuwe Testa ment in 5 afleveringen a ƒ2.50, totaal 120 bladzijden. De uitvoering is zoals van Kok te verwachten is. Samenvatting: U kunt niet zonder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11