Marathon een afgelegen plaatsje aan zee Moderne straaljagers razen nu over het vredige Eleusis Laten wij positief werken kerk bouwen en de Zoon keerde na twaalf jaar hij zijn moeder terug Smokkelscliip Planet vertrok onrler anrlere kapitein VRIJDAG 20 JULI 1936 Elk dorp heeft z'n Amerikaan (Van onze speciale verslaggever) TpR WAS GEEN REISOPDRACHT. Er was alleen de vakantie d>e me -*-J Griekenlandwaarts dreef. Ik was dus vrij te gaan en te staan waar ik wilde. De enige concessie die. ik aan dit vrijheidsbeginsel deed, was die aan de sportredacteur. Zonder zijn influistering over de Marathonloop, waar hij vol van is, zou ik Marathon waarschijnlijk links hebben laten liggen. Het ligt wat verloren, wat uitmiddelpuntig, in het Griekse land. Of eigenlijk, aan het randje van de zee. De verlossende kreet „Thalassa, tlialassa" mag hier historisch en geografisch misplaatst zijn, deze woorden kunnen je hier in een onbewaakt ogenblik van de lippen vallen. Er was voor mij geen enkele reden om Marathon te voet te doen, alleen omdat eens een krijgsman in 490 v. Chr. ruim veertig kilometers over berg en door dal snelde om Athene kond te doen van de grote zege, op het slagveld behaald. Men kent de geschiedenis, waarin de loper ten slotte het loodje legde. Maar zulks niet voordat hij de zegevierende bood schap „Nenekekamen" ofwel „Wij heb ben overwonnen" had afgegeven. Het was zijn laatste woord. Wat zou hij gezegd hebben, als hij geweten had, dat atleten in de twintigste eeuw zijn lange-afstand- loop, maar nu zonder boodschap, zouden navolgen? Naar de tombe TIC VOLGDE DUS de gemakkelijkste w"eg naar Marathon en nam de bus, min der heldhaftig, meer comfortabel. Een heerlijke rit, over asfalt, dat niet stoort tussen de wijn-tuinen en de olijfgaarden. Attikè laat er zich van zijn vruchtbaarste zijde zien; steil zijn de bergen van Eu- boia, hoog de pijnen en rank de cypres- sen. Langs de kant van de weg zijn bloe men en zigeuners. Zij stofferen het land schap, dat door hun aanwezigheid nog aan liefelijkheid wint. En daarboven is een hemelse blauwe lucht, die de kleu ren nog helder aanzet. Veertig kilometers met de bus duren ^evenwel niet lang en de chauffeur vraagt, waar ik afgezet wil worden: in Marathon of bij de tombe. Ik kies de tombe en omdat de bus verder geen Marathon-gangers bevatte, sta ik, een tien kilometer voor het plaatsje, leen op het asfalt. Ik had het blauwe ter al gezien en ook het rechts var asfaltweg afslaande pad. aardig wandelingetje j Griekenland heeft met de naburige n langs Balkanlanden gemeen dat het de ar- Deze bevallige paardekop sierde eens het voetstuk van het monu ment der Dioskuren in Eleusis. Dit stukje beeldhouwwerk be-, aj hoort tot het weinige spectacu- ,a_l laire dat van het eens zo roem de' volle Eleusis is overgebleven. tussen wijnbouwende boeren door veel vijgeboomte. Zo loop ik n==. lege plek, een onaanzienlijke heuvel, de moe, die met de bitterste bijsmaak, tumulus van Marathon. Nog geen vijftien kent. Het verschil met hun armoe- meter hoog kan hij zijm Van hier rende di b ht d d de krijgsman-loper, met het overwinnende woord op de lippen, naar Athene. Aan °ttijd bij de hand hadden en dus niet het kopje staat hij nu in bij de pakken behoefden neer te zit- steen geportretteerd. De heuvel, die ge langs een smal trapje beklimt, is een grafheuvel. Eronder rust de as van 192 Atheners, die de krijgsdood stierven bij de eerste Perzische aanval op Attikè. Roodbruin is er de aarde, als nog van hun bloed doordrenkt. Op dit slagveld overrompelden de Athe ners de Perzen en begonnen zij te graven aan de ondergang der Perzische bar- Men moet wel veldheer zijn om de be faamde veldslag van dit verheven punt uit in zijn geheel te kunnen reconstrueren. Overigens, Herodotos heeft het strategi sche wonder dat hier gewrocht werd al voldoende bezongen. Amerikaan ten. Energiek van aard als ze zijn, pakten velen hun schamele boeltje en zochten het geluk in Amerika. De meesten hunner boerden er goed en kwamen met meer terug dan waarmee ze gingen. Naar het oude aderland terugkeren doen ze bijna allemaal. Zo komt het ook, dat de vreemdeling, mocht hij geen woord nieuw-Grieks kunnen uitbrengen, Hellas altijd wel zo'n thuisgevaren Amerikaanse Griek tegen 't lijf loopt. Alexandros iiif ik r r op ;n, die terug- wuiven en roepen. Als ik ze even later opzoek, drommen ze, niets verlegen, om me heen en snateren vriendelijk in een taal, die de mijne niet is. Het is al laat in de middag en het werk zit er bijna op. Marathon, wijs ik, ik moet naar Marathon. Dat treft mooi, want een boerenwagen zal ze er straks heenrijden en ik mag mee. Zo rijd ik het plaatsje binnen. Veel meer dan wat lan delijke huizen, veelal met bloemen om rankt, is er niet te zien. En de bus voor Athene gaat pas over een paar uur. Dus brengt de wagenmenner me eerst nog even langs zijn Amerikaans-sprekende vrien den. Amerikaans, want Amerika is voor vele Griekenland op het platteland zoveel als hun tweede vaderland. Grieks toeristenverkeer niet overdadig f)AT GRIEKENLAND nog niet onder de toeristenstroom be- zwijkt, blijkt wel uit het overzicht je van het toeristenverkeer in Hel las over 1955. Vergeleken bij het jaar daarvoor nam het bezoek van het totale aantal buitenlandse toe risten er met ongeveer 28 procent toe. Over de verschillende nationa liteiten genomen is dit percentage ongeveer gelijk verdeeld. Het totale aantal buitenlandse toeristen dat Griekenland in 1955 bezocht be droeg 171.47-1. in 1954 was dit cijfer nog maar 133.873. Bovenaan deze bezoekerslijst slaan de Amerikanen (34.181) ge volgd door Joegoslavië, Frankrijk, Engeland. Duitsland, Turkije, Italië en andere landen. Nederland kwam op de 12e plaats met 2.107 toeristen. De grootste stroom toeristen, ruim de helft, bezocht Griekenland in de jaren 1953—1955 gedurende de zomermaanden juniseptember, terwijl het aantal tijdens de winter maanden novemberfebruari daal de tot 20 procent van het totaal. Op het ogenblik wordt getracht het aantal buitenlandse loeristen in de wintermaanden en het voor jaar op te voeren, omdat ook in deze jaargetijden het Griekse kli maat mild en zonnig is. De Griek se regering keurde onlangs een plan goed. uitgaande van een groep Amerikaans—Griekse kapitaal krachtigen, om in de omgeving van Athenede berg Parnes. de baai van Varkiza, Sounion, toeristen centra op te richten. Voor de eerste inrichting van deze centra werd een bedrag van vijftien miljoen dollar beschikbaar gesteld. L- merkend met „just stones" plegen doen. Hel zijn inderdaad niet meer resten, zij het antieke, van het voorm. heiligdom der godinnen Demeter Persephone. Men komt er nu in de ste plaats om er het Telesterion te de tempel waar de eigenlijke mysteriën bedreven werden. Mysteriën bijeen, hetgeen voor een Griekse tempel wel iets heel uitzonderlijks is. Die inge wijden dan kwamen er bij duizenden in de vijftien eeuwen waarin Eleusis-aan-zee als geestelijk centrum excelleerde. Negen septemberdagen duurden deze „Eleus nische mysteriën", die eens in de vier jaar werden gehouden. Zeker een dertigduizend personen namen aan de processies orr het hoog ommuurde heiligdom deel; tol de tempel zelf kregen niet meer dan drie duizend' bevoorrechten toegang. De ge heimhoudingsplicht woog in die dagen zeer zwaar en werd door alle „lidmaten" van deze enige antieke Griekse „kerk' streng nagekomen. Wat er in die negen Eleusinische dagen allemaal gebeurde, dus niet geheel bekend, maar een die religieuze achtergrond hadden ze wel, al hadden vroeg-Christelijke kerkvaders nig op met wat er zich dikwijls allemaal rond de gewijde handelingen afspeelde... Eleusis is echter ook de plaats waar di grote tragedie-schrijver Aischylos in 52 v. Chr. geboren werd. en hij is wel de vroomste van alle klassieke dichters ge noemd. Wie dit niet allemaal duidelijk voor ogen heeft, zal veel moeite heb ben om uit het puin van Eleusis en zijn fundamenten nog iets schoons te voorschijn te halen. Het is alleen een plaats voor diepe gedachten, maar de overpeinzingen worden door de daar altijd aanwezige straaljagers helaas ernstig gestoord. De ogen heb ben echter niet veel aan dit aftandse ruïneveld. Gelukkig wachtten Del phi, Olympxa, Mykenai, Epidauros en andere grote en belangwekkende na men nog op ons. En die stelden geens zins teleur! B.B.C.: Het was dus een fiasco... jyE NIEUWSLEZER van de B.B.C. in de overzeese uitzending, aie ook op Cyprus beluisterd wordt, heeft gisteren melding gemaakt van het bezoek, dat Lord Radcliffe, de opsteller van de nieuwe grond wet voor Cyprus, gebracht heeft aan de burgemeester van Nicosia. ■Hij deelde mede: „Er is niet over politiek gesproken". Enige seconden later kwam er een stem door de luidspreker, die min zaam zei: „Het was dus een Dit zinnetje ontketende een slorm van verbazing en protesten in Engeland. Het bleek, dat cr iets aan een technisch apparaat gehaperd had. waardoor de nieuwslezer nog tn de ether was. tetwijl hij dacht, dat de microfoon reeds was afgesloten! U heerlijk niks-doen... en uw camera maar FLITS doen! Bij vakantie hoort flitsen, bij vakantie-uitrusting horen Philips „Photoflux^lampjes FLITS - en geen binnenhuis- of avondtafereeltje ontsnapt u. FLITS - en u hebt geen gebrek aan zonlicht. FLITS - en weer bent u een waardevolle foto rijker! Flits daarom met Philips „Photoflux "lampjesze geven veel licht, zijn klein en... maar 25 cent. Waarom hier niet geflitst? Met Philips.Photo flux" altijd rake foto's. Morgen vliegfeest op Ameland Morgenmiddag zal het vliegveld te Bal- lum op Ameland worden ingewijd met een vliegfeest waaraan zes typen vlieg tuigen deelnemen. Er zullen verschillende stunts worden uitgevoerd en ook zullen parachutesprongen worden gemaakt. Dit feest maakt onderdeel uit van de attrac ties voor de badgasten. Luclitvaartcadetten bezoeken Nederland Ook dit jaar neemt Nederland deel aan de internationale uitwisseling van lucht vaartcadetten met Amerika. Canada, Frankrijk. Italië. Noorwegen. Zweden, De nemarken. België, Engeland en Turkije. De buitenlandse cadetten, die de laatste drie dagen van deze "week in verschil lende groepen zullen aankomen, zullen drie weken de gasten zijn van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Tezelfdertijd maken Neder landse luchtvaartjongeren een drieweek se -tocht door de landen, waaruit de gasten afkomstig zijn. Handelsliberalisatie Het liberalisatie-percentage voor de landen van de Organisatie Europese Eco- sche Samenwerking zal tot eind 1957 gehandhaafd blijven op 90. De vcrwach- g van enige landen, met name Neder- id, dat dit percentage permanent zou worden verklaard, is niet beantwoord. Voorts zal het plan tot opstelling van een zg. Europese lijst van handelsgoede ren worden bestudeerd, waardoor de ta rieven van alle leden-landen (met uit zondering van IJsland, Turkije en Grie kenland) om te beginnen met een kwart erlaagd zouden worden. Kansen cler kerk in deze tijd (II) wij alle nadruk gelegd op dat, wat wij de eerste taak van de kerk ach ten; de getrouwe bearbeiding van de gemeente door huisbezoek en cate chese, door de bediening van Woord en Sacrament. Hier liggen op het ogenblik in de Ned. Hervormde Kerk ernstige te korten. Er dreigt een tekort aan pre dikanten. De tegenwoordige jeugd cloor prof. dr. ir. H. G. van Beusekom voelt over het algemeen meer voor de techniek dan voor de theologie. En de honorering van de predikanten heeft geen gelijke tred gehouden met de gestegen welvaart. Deze honorering moe-t op peil gebracht worden op zo kort mogelijke termijn. Daarvoor zijn alle organen van de kerk op het ogenblik dn actie. Doen wij dit niet, dan komt het tekort aan predikanten Karl-Heinz raakte als 4-jarige zoek JN MARATHON was de opmerkelijkste van dezen wel Alexandros. Hij werk- te twintig jaar in de States, in de auto-;in®Scihe,f blJ h€t directoraat-generaal fabrieken. Toen zijn land in gevaar was, kwam hij terug, om in de bergen te vech ten. Een granaat velde zijn rechterbeen, dat boven de knie werd afgezet. ..Dat is dan dat", zegt Alexandros, die blij is in Marathon zijn levensavond te kunnen slijten. Zijn enige zorgen zijn, zegt hij, zijn dertien dochters. Voor hén bruids schatten, die elk Grieks meisje pleegt mee te brengen, heeft hy zich krom ge werkt. Hij kreeg er alleen kleinkinderen voor terug, moppert de ou-de mismoedig. Dollars heeft hij dan ook niet meer, al leen nog zes wrakkige houten stoeltjes, die hij nu elke dag voor zijn koffiehuisje zet. Daarom ook is hij blij met elke vreemdeling, die zijn verhaal over zijn houten been en zijn dertien dochters wil aanhoren. Dat brengt tenminste nog een paar drachmen in het laatje. En als dat het geval is, brengt hij, hinkend op zijn houten been, de bezoeker met een stra lend gezicht naaf de bus, die Athene als eindpunt heeft. Zo is Marathon vandaag, vriendelijk, niets-zeggemd eigenlijk, vre dig landbouwend en vervuld van de ver halen van hen, die op hun emigratie- schreden terugkeerden. (Van onze correspondent.) T^EN TRAGEDIE UIT DE OORLOG -L-J is in het plaatsje Baardwijk tot t een gelukkig einde gekomen. Een j moeder zag na twaalf jaren haar zoon terug, die zij in ee kamp in Duitsland i geraakt zij alles kwijt. Het gezin Roelofs vluchtte naar Dresden en werd ondergebracht in vluchtelingenkamp. Verdwenen Mr J. Vrfl, rijksinspecteur bEVfr5erd.tot in Du"ts°and° ontaSf d?hwHjSSÓS lan?ille k<!CTda te™«' In Keulen Anita Difenbach. Zij trouwden Naspeuringen via het Rode Krml leverden en bij een hevig bombardement raakten geen resultaat op. Aankomst de Griekse hoofdstad liggen Daphni Eleusis. Waar Marathon atleten en veldheren moge prikkelen, daar zullen deze twee plaatsnamen de classici onder geestdrift doen ontvonken. De enige overeenkomst die ik zie tussen Marathon Eleusis is die van de wandelsport. Fanatiekelingen er zijn er niet meer eel plegen beide namelijk te voet bereiken '.e d'oen. De „heilige weg" die van de Atheense Akropolis naar de Eleusinische myste- leidt, placht men namelijk te voet af te leggen, zij het in mindere haast dan het traject MarathonAthene. De wan deling naar Eleusis was dan ook voor herhaling vatbaar. Hij is. ook bij de 'oordige asfalt-belegging, een goede ren gaans. i bc- r allen, die zich i saïckcn intc Ik deed dat niet, maar Daphni deed me desondanks heel veel. In deze Byzantijnse kerk uit de elfde eeuw kijkt ge verheer lijkt op naar de vrome motieven, die de mozaïekers met hun steentjes van de mildste pastelkleuren zo kunstig gelegd bebben. Maar dan Eleusis en de straaljagers. Eleusis betekent aankomst. Straaljagers betekenen oorverdovend gedonder. Men wandelt de heilige weg niet af zonder bij aankomst te Eleusis met het oorverdo vende van de overdonderende „jets" (van de nabijgelegen straaljagerbasis) in aan raking te zijn geweest. Oud en nieuw raken elkaar hier hinderlijk. Eleusis is, wat de Amerikanen zo ken- Anita, die bij Radio-Keulen werkt, wist gedaan te krijgen, dat enkele malen via de zender een oproep werd gedaan. En eindelijk kwam uit de Russische zone bericht, dat Karl-Heinz leefde. Zijn broer kreeg verlof hem te gaan ha len en enkele dagen geleden kwam het in Keulen tussen moeder en zoon tot een blij weerzien. Daar kwam ook Karl-Heinz' verhaal: Hij was opgevoed in een wees- huis in Coswig (Sowjetzone) en daar bleef hij tot zijn elfde jaar. Daarna werd hij I ernstig ziek, moest herhaaldelijk geope- reerd worden en verbleef niet minder dan 2'i jaar in het ziekenhuis. Na zijn gene zing volgde een schier eindeloze zwerf tocht van het ene weeshuis naar het an dere. Karl-Heinz leerde een vak en kwam in een bakkerij terecht, waar hij van 's morgens vier uur tot 's avonds moest werken. PERIODIEKE EXPEOSIES OP STERREN heftige periodieke explosies onderhevig zÜ'n. Een ster, genaamd AB Drac eft gemiddeld iedere 14 dagen zeker. Maar aari de andere kant zullen vele kleine gemeenten het vereiste trakte ment niet kunnen opbrengen. Hier moet raad geschaft worden en daarvoor Is menwerking van ieder, die in de kerk enige invloed kan oefenen, nodig. De gemeenten moeten overtuigd worden van hun taak tegenover de predikanten. Maar zij moeten ook geholpen worden om die taak te kunnen volbrengen. Voor dit alles is vertrouwen nodig. Vertrouwen elkaar en in de leiding van de Kerk. Dit vertrouwen wordt ernstig ondermijnd, wanneer het hoogste orgaan uitingen doet. die de kern der gemeente van haar vreemden. Wij moeten met de droefheid constateren, dat dit telkens weer gebeurt. Eerst met het Herderlijk Schrijven. Nu weer met de oproep over Nieuw Guinea. TJET HERDERLIJK SCHRIJVEN is het overgrote deel ook voor een doorbraak-Christen aanvaardbaar. Het Is zelfs zeer belangrijk. Het zegt veel dingen, die nodig eens gezegd moeten worden. Al6 wij het maar goed lezen. Maar het is nu eenmaal een feit, dat het niet goed gelezen wordt. Het eenvoudige gemeentelid kan ook een dergelijk stuk niet lezen.' Hij leest een verdwaald stuk In de krant en trekt er de conclusie dat het toch maar beter is om dadelijk op Drees te stemmen. Men leest op het ogenblik niet leer over het Herderlijk Schrijven, begrijpelijk, want de eenvoudige heeft er niets aan. Dat is jammer, staat zoveel goeds in, dat wij het graag is opnieuw geschreven zouden willen n. Maar dan ronduit en duidelijk belijnd. En zonder in de war brengen. En dan zou misschien ook eens wat zegd kunnen worden over de werkelijke iade vragen van deze tijd: de wijze waarop wij onze stijgende welvaart be steden. en onze houding tegenover de automatisering van de industrie. FRGER IS HET met de oproep inzake Nieuw Guinea. Natuurlijk is deze niet goed gelezen - en zijn er clusies aan verbonden, die de Synode niet heeft bedoeld. Ook dit is weer een bewijs, dat zij n:et aan ons volk heeft gedacht. De eenvoudige man trekt uit hetgeen hij in de krant leest de conclusie: de Synode wil Nieuw Guinea aan Sukarno geven. Dat is natuurlijk niet waar. Maar de schuld van dergelijke misverstanden ligt bij hen, die een dergelijke oproep redige- zo kwaad als het gaat kerk wordt gehou den in een afgekeurde garage of de feest zaal van een café. Er werken daar predi kanten in wijken met 10.000 en 15.000 zie len. En wat doen wij daaraan? Hoe voor zien wij in dit ontstellend tekort aan pas torale zorg? Hier dreigt een wereld voor de Kerk verloren te gaan als wij niet alle krachten bijzetten. Dit achten wij veel belangrijker dan alle oproepen over wat vergeleken met het innerlijk leven van de Kerk secundaire kwesties zijn. Dit moet alle aandacht hebben en hiervoor moeten alle krachten in de Kerk mobiel worden gemaakt, ln plaats van geld en energie te verspillen aan acties tegen een ondoordachte oproep over Nieuw Guinea. Wanneer de Synode meer aan ons volk had gedacht, dan had zij zeker deze op roep niet laten uitgaan, maar dan zou zij de Kerk hebben opgeroepen tot een nieuwe activiteit om het innerlijk leven der Kerk te versterken, juist daar waar dit door on voldoende pastorale zorg dreigt te verslap- Wat hoofdzaak is, moet in onze Kerk hoofdzaak blijven. En dat is het geestelijk leven van de gemeente. Daarop komt ten slotte alles aan. Aan een openbaar debat voor de radio thssen twee predikanten vóór en tegen de oproep over Nieuw-Guinea hebben wij niets. Dat geeft alleen maar sensatie, die aan de Kerk kwaad doet. Laten wij toch positief te werk gaan en onze kerk bouwen. Wie denkt aan ons volk, dat aan de her derlijke zorg is toevertrouwd, heeft geen behoefte aan Synodale publika- ties, zoals wij de laatste tijd hebben gehad- \\/IJ VERHEUGEN ons in de groeiende samenwerking tussen de Nederlandse kerken in ecumenisch verband. Maar in de Ecumenische Raad in Nederland mis sen wij helaas nog altijd de Gereformeerde Kerken en de kleinere Gereformeerde groepen, die met elkaar een aanmerkelijk deel van het belijdend volksdeel omvatten. Dat is heel jammer. Wij blijven hopen op verdere toenade ring en wij zien telkens met belangstelling uit naar tekenen die op een beter onder ling begrijpen en op meer wederzijds© waardering wijzen. En als wij heel opti mistisch zijn, durven wij wel eens spreken over een toekomst, waarin Gereformeer den en Hervormden als één kerk zullen optrekken. Vooral de nieuwe kerkorde heeft ons in dit opzicht moed gegeven. Er is trouwens onder de jongeren een onmiskenbare toenadering. Gemeenschap pelijk Evangelisatiewerk en andere ver schijnselen wijzen erop, dat in de Gere formeerde Kerken en in de Hervormde Kerk een nieuwe generatie opgroeit, voor wie de historische verschillen niet meer zo spreken. Men groeit naar elkaar toe en wil ook naar elkaar toegroeien. Maar dan komt er plotseling weer een uitspraak van de Hervormde Synode, die n bom invalt en al wat groeide ver schroeit en vernietigt. Zowel het Herder lijk Schrijven als de oproep Inzake Nieuw Guinea hebben aan het groeiend vertrou- geduchte slag toegebracht rking weer jaren achteruit Uende keer. (Nsdruk verboden) De uitspraken van de contacts zendingsarbeiders der Ned. Hervormde Kerk op Nieuw Guinea en de houding v de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw Guinea hebben voldoende duidelijk gemaakt, dat de oproep ^rote onrust heeft gesticht en alleen maar kwaad heeft ge- Blijkens berichten in de bladen dinsdag 3 juli heeft ds. L. H. Ruitenberg, hoofdbestuurslid van de P.v.d.A. zondag 1 juli de oproep in een radio-uitzending van het Ikor verdedigd. Inderdaad be hoort een dergelijke verdediging als de i Synode die nodig acht, tot de taak haar ..perspredikant". Maar waarom wordt 1 de P.v.d.A. hierbij genoemd? Toch zeker I omdat deze naar het oordeel van de pu blieke opinie iets met dit geval te maken heeft. Ook dat is natuurlijk niet waar. Maar waarom doet de Synode dan toch zulke gevaarlijke uitlatingen? Er is niet lang geleden een boek schenen, waarin de Hervormde Synode arrogant en hoogmoedig wordt genoemd, omdat zij op hoge toon over allerlei din gen uitspraken doet. waarvan zij geen verstand heeft en die niet op het terrein van de Kerk liggen, terwijl zij niet vol doende oog heeft voor de innerlijke toe stand van de Kerk, die bedreigd wordt door onvoldoende pastorale zorg. Het i6 jammer dat zulke dingen gezegd 1 worden, maar wij moeten dergelijke be schuldigingen. ook el achten wij die niet een ni gerechtvaardigd, met ernst ter harte ne- koste zou gaan van de woningbouw men. Want het is met het kerkelijk leven' Wethouder Van 't Huil deelde* mede dat rnet in orde. |een 8rotc aannemlngsmaatsehappij het I project zou uitvoeren met tachtig procent FR WORDEN GELUKKIG in onze arbeiders uit Portugal. groeiende stadswijken kerken gebouwd Een communistische motie, dat het en nieuwe wijkgemeenten gesticht, maar bouwverbod de stad ernstig zal blijven wat wij doen is nog volstrekt onvoldoen- schaden in zakelijk en cultureel opzicht. Er zijn nieuwe wijken met tiendul-| werd ingetrokken, omdat de raadsleden e •zich niet Beseft men wel, wat men hiermede stuk maakt? Nog eens, denkt de Synode wel ian ons volk? Bouwen wij wel de Kerk? Raad ontstemd over bouwstop R.A.I. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren eendrachtig zijn ontstemming uit gesproken over het besluit van minister Witte, dat voorlopig geen toestemming kan worden gegeven voor de bouw van R.A.I.-gebouw. daar dit ten zenden Hervormden, waar nog zo goed t achter stelden. omdat het nikkel, een der verboden stra tegische goederen had ingeladen met be stemming Oost-Duitsland. is gisteren on der een andere kapitein vertrokkén. De reders. Gustav en Hein Gcrdau uit Hamburg; die 'nmlddels naar Nederland zijn overgekomen, bleken niets van de smokkel af te "/eten. Dit was een particu liere zaak van de kapitein, die zich nog steeds in arrest bevindt, evenals twee di- alle drie uit Rotterdam Een zekere Th. N., een in DuPsland wonende Nederlan der die als tussenpersoon schijnt te zijn opgetreden, werd eveneens in Rotterdam gearresteerd. De smokkelhandel van strategische goe deren, die overigens waarschijnlijk niet de eerste is, zou zijn gefinancieerd met uit Zwitserland afkomstige dollars. De zestig vaten met nikkel zijn in een Rotterdams entrepot opgeborgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5