Ars Aeniula Naturae toont weer zijn kunnen Han Zirkzee is vijfentwintig jaar muziekleraar Charles de Wolff speelde de grote Orselmis van Bach 1--j Opkoper dreef ruilhandeltje met Katwijkse kinderen ME UWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 17 JULI 195fi In ateliers aan Pieterskerkgracht Leerlingen en leraren exposeren hun werk TTET WIL NOGAL EENS VOORKOMEN, dat kunstzinnige Leidenaars, -* A die zich ook creatief met de kunst bezig houden, niet op de hoogte zijn met het bestaan van een Leidsé „academie voor beeldende kunsten", i.e. de school van het Lexdse schildersgenootschap „Ars aemula naturae", noch met de mogelijkheid in de ateliers van dit genootschap te werken en er contact te krijgen met geestverwanten. Dat is vreemd, want niet alleen is genoemd genootschap van een respectabele ouderdom en boogt het op een waardevolle traditie, het doet ook ieder jaar van zich sprel&n bij ge legenheid van een expositie van leden en leerlingen. En deze jaarlijkse ten toonstellingen staan op een behoorlijk hoog peil. Van 18 juli tot en met 18 augustus wordt er weer tentoonstelling gehouden, deze keer nu eens niet in het stedelijk de Lakenhal, maar m de ateliers gebouw Pieterskerkgracht 9. Men heeft ook een andere opzet aangehouden. Hier exposeren namelijk niet de leden en daar naast een klein, geselecteerd groepje as pirant-leden. maar de leerlingen en daar bij de leraren, ieder met een kleine, re presentatieve collectie van hun werk. Men krijgt zo een beter beeld van datgene, wat de school nastreeft en wat men er bereikt. En wanneer we dan horen, dat menig veel belovend jongmens hier zijn weg heeft gevonden naar de meer officiële acade mies en aldaar alles behalve een gek fi guur heeft geslagen, mede door de uit stekende vooropleiding van Ars (die tus- Werkstuk van Lo Molenaar sen haakjes ook voor vele kunstenaars als enige opleiding voldoende bleek!), dan nemen wij dit, staande tussen de gedegen en artistiek verantwoorde werkstukken van leraren en leerlingen, direct aan. Om te zien, wat van de leerlingen ver wacht mag worden, bekijken we dan eerst het werk van de leraren: de schilder J Kropff, de schilder-illustrator F. Reitman en de beeldhouwer Lo Molenaar. Over het werk van Kropff zullen de meest heftige discussies ontstaan. Het namelijk non-figuratief, abstract of hoe ge dat verder noemen wilt. In feite zijn het sterk gespannen en ritmische compo sities van lijnen en kleuren, ontstaan op het thema van „het wonder van leven". Zij wortelen door associaties sterk in de werkelijkheid, maar in een we lijkheid, die niet direct gedekt wordt door het zichtbare, al worden zij daardoor op geroepen. Dat deze schilderijen niet maai uil zo luk-raak neergeworpen penseel streken en verfplekken zijn ontstaan, be wijst een nadere beschouwing. Kropff heeft heel de school van het figurati doorlopen en hij werkt met zorg en oi leg aan zijn doeken. Zie 6lechts in I veel dimensies zulk een compositie is gebouwd. En zo zijn ware juweeltjes ont staan, die niet alleen de wand si< maar waarop men ook niet gauw u keken raakt. Dat deze schilder een goed leraar i6. bewijst het werk van zijn leerlingen. Ner- Hohc Messe van Bach (K.R.O. 20.40 uur) De aanleiding tot het componeren van de Hohe Messe was van zeer alledaagse aard. Bach vond als stedelijk ambtenaar te Leipzig dat hij te weinig waardering voor zijn cantorschap ontving van de ge- gemeenteraad. Hij had in de tien jaren van zijn functie aan de Thomaskerk al heel wat met de stadsbestuurders gekib beld. Hij zon nu op een middel de heren wat meer respect bij te brengen en dat kon hij alleen maar bereiken met een titel. Voor titels waren de leden van de ge meenteraad destijds en misschien nu nog wel heel gevoelig. Bach vroeg de Koning van Saksen hem de titel Hofcom- ponist te geven. Bij dit verzoek vai 27ste Juli 1733 deed Bach een compositie, nl. een Kyrie en een Gloria, omvatt zes koornummers. Bach heeft de titel kregen cn daarmee ook de grotere wi dering. Later heeft Bach, in de praktijk van zijn ambtbezigheden, nog meer c geschreven. Thans bestaat de zgn Hohe Messe uit de volgende delen: Kyrie. Glo ria. Credo, Sanctus en Agnus Dei. werk als geheel is natuurlijk niet bruik baar fn de liturgie, wel de delen afzon derlijk. Het is een van de mooiste er meest indrukwekkende werken van Bach geworden, waarmee hij de mensheid de ene belijdenis heeft willen brer credo in unam sanctam catholicam et apostolicam ecclesiam" (ik belijd één heilige, algemene en apostolische kerk). De eigenlijke aanleiding tot dit mag voor ons dan wat alledaags zijn (in zijn brief verzocht Bach de Koning de muziek „nicht nach der schlechten Com position. sondern nach dem Welt be- rühmten Clemens mit gnddigsten Auger an zusehen"), de Hohe Messe is een bood schap aan de mensheid geworden. De uit voering geschiedt door het St. Caecilia- koor uit Antwerpen o.l.v. Lodewijk de Vocht. gens heeft hij hun zijn visie opgedrongen. Hij heeft hen structuur en compositie bij gebracht. getuige 't tentoongestelde werk. En verder heef hij hen volkomen vrij gelaten om zichzelf te zijn, hoezeer dat misschien ook tegen zijn sterke natuur indruiste. De schilder-illustrator F. Reitman. be kend om zijn houtsneden en een knap gra ficus en figuurschilder, heeft een meer bescheiden natuur. Hij toont zijn kunde op deze expositie met een reeks teke ningen naar naaktfiguur, die men waarlijk moet ontdekken. Want om een partij zó te kunnen weergeven, moet men het métier in de toppen van zijn -vingers hebben zitten. En toch lijkt het allemaal zó een voudig1 De derde leraar. Lo Molenaar, is een beeldhouwer, die geestelijk zeer na ver want is met Kropff. Hij is als deze door het figuratieve heengegaan en tot het abstracte gekomen, maar via het ab stracte bereikte hij een nieuwe vorm geving, waarbij de gespannen lijn hoofd zaak werd. Wij hebben deze ontwikkeling kunnen volgen op de exposities van het Leids Kunst Centrum, waarvan Molenaar lid is en waarbij hij ieder jaar exposeerde. En zo is deze beeldhouwer weer tot de herkenbare vorm teruggekeerd; daarvoor is hij dan ook beeldhouwer, zouden wij willen zeggen. Hij is echter teruggekeerd als een gelouterde, die het essentiële weet los te maken van het toevallige. Zijn leerlingen blijken schaarser en minder ..open" dan die van Reitman en Kropff. Maar zijn wij Nederlanders niet altijd méér schilders geweest? En er behoeft er maar één door te breken Terloops hebben wij u al het een en ander van het werk van de leerlingen verteld. Het zou ondoenlijk zijn allen te noemen Maken wij een uitzondering voor prof. dr. D. H. Burger, die een zeer per soonlijke schriftuur blijkt te bezitten, voor mej. A de Blanken, van wie wij in de schilderklasse het stilleven met schaal en flessen (no. 12) willen noemen, en voor C. J. J. van Ekeris, die in zijn schilde rijen een opvallende allure heeft. Het is samenvattend te hopen, dat vele Leidenaars met artistieke belangstel ling de weg naar Pieterskerkgracht 9 weten te vinden. Veel van het tentoon gestelde werk is te koop en men siert er niet alleen zijn wanden mee. maar 6teunt ook materieel en geestelijk een belang rijke Leidse instelling. Het is ook te ho pen. dat die Leidse instanties, die over het wel en wee van Ars beslissen via sub sidies. een bezoek brengen. Want aanzien doet gedenken en Ars zit met vele zorgen! De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 4 uur. Maandag-, woensdag- en vrijdagavond van 8 tot 10 uur bovendien. C. Th. Wilbert-Reisberman. Avondmuziek in Pieterskerk C O CHARLES J. DE WOLFF is organist van de Gereformeerde kerk in En schede, waar hij gen orgel bespeelt, dat zijn grote capaciteiten niet waardig is. Hij behaalde een anderhalf jaar geleden aan het Amsterdamse Conservatorium bij Anthon van der Horst de prix d'excellence, de hoogste onderscheiding dus, die er voor orgelspel is te behalen. Inderdaad werd het de opmerkzame toehoorders gisteravond al spoedig duidelijk, dat een meester het orgel van de Pieterskerk bespeelde. In het begin merkte men nog een paar onzekere aanslagen op; het Es-dur-Prae- ludium klonk wat te weinig mild, te stroef vooral. Men mocht hierbij wel aannemen, dat de organist tijd nodig had, om zich op dit voor een onbekende r.iet zo gemakkelijke klavier, ingespeeld te geraken. De Wolff (hij is een achterneef ^n wijlen de vermaarde Arnhemse organist Cornelis de Wolff) had zichzelf met deze Orgelmis (de „grote") 'n buitengewoon zware opgave gesteld. Onstaan in Leip zig (ongeveer 1732), omvat het werk een serie bewerkingen van koralen, waar van de tekst met de aloude Misliturgie (c.q. Luthers geïnterpreteerd) verband houdt. Drie koralen vertegenwoordigen de drievoudige aanroep van het Kyrie, een trio, een cantus firmus in de alt en een fughetta interpreteren achtereenvol gens op verschillende manier het „Allein Gott in der Höh' sei Ehr". Dan volgen de Decaloog, het Credo, het „Onze Vader", de Doop. de Biecht en het Avondmaal. Het beroemde Praeludiufn en de tripelfuga in Es-dur fungeren respec tievelijk als in- en uitleiding. Betoverende indruk Bach heeft met enkele van deze be werkingen qua compositie en inspiratie, ontzagwekkende, niet of nauwelijks ge- evenaarde kunstwerken geschapen. We noemen slechts, met alle nadruk, de fu- .ghetta uit het Gloria, „Vater unser .Christ, unser Herr, zum Jordan kam" ïn „Jesus Christus, unser Heiland der zon uns den Zorn Gottes wand". Deze constructies vooral maakten, mede door prachtige registratie, het doorzich tige spel (gevolg van een feiloze Bach- interpretatie) een betoverende indruk. Daarmee is in de verste verte nog niet alles gezegd. De taal moet hier wel in gebreke blijven, eenvoudig, omdat deze muziek véél meer uit drukt, dan ooit via de woordmede deling mogelijk zal zijn. ISiet gemakkelijk De Wolff maakte het zichzelf niet makkelijk, maar evenmin zijn publiek, dat verondersteld werd anderhalf uu lang deze muziek van de hoogste kwali Mulo-examens te Leiden Gisteren zijn te Lelden de volgende kandidaten geslaagd voor het Mulo diploma A: M. A. de Vries. A. A. v. d. Laan, T. S. Goslinga. M. Hofenk. H. M. Fasseur, J. H Loeber (met MP midden standsdiploma). F. C Meijer (MP). R. J G Pommee. W. F. van Weizen, J. Wijbenga (MP). J. Smittenaar, C. J. Karreman (MP), allen te Leiden; F. J Frijlink. Voorscho ten; H. J. Hazevoet, A. Holtrust. J. G. A. Jungerius, Oegstgeest; S. M. de Hoog. M. d. Berg. Rijnsburg; A. Moraal. F Proosdij. Leiderdorp. Er werden 8 kandidaten afgewezen. De heer v. d. Upwich jubileert Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer M. H. v. d. Upwich het Leidse stadhuis betrad als volontair schrijver De eerste paar jaren deed de heer v. d Upwich dienst op de afdeling algemene zaken. In 1916 werd hij overgeplaatst naar de afdeling militaire zaken. Hier is de heer v. d. Upwich nog steeds werkzaam bekleedt op het ogenblik de rang van hoofdkommies. Hedenmiddag werd dit ju bileum in het stadhuis feestelijk gevierd •n korte speech tot de jubilaris haal de de burgemeester enkele dingen aan uit de verlopen veertig jaren. Na nog enkele re toespraken werden aan de jubi laris enige geschenken aangeboden. teit te kunnen opnemen en verwerken. Een klein aantal toehoorders was hier toe, blijkens hun voortijdig vertrek niet in staat; verreweg de meesten luisterden echter in stille, bewonderende aandacht tot het einde toe. Het was een avond van sublieme schoonheid, die men zich gaarne nog lang zal herinneren Joh. van Wolfswinkel. Apart van karakter apart van smaak! Een tabaksmelange zoals U nog nooit Hebt gerookt D.E. MIX-BAAI - samengesteld uit vele met zorg gekozen mixture- en baaitabakken. Een zeldzaam rookgenot voor de liefhebber van een extra geurige, zachte en toch pittige pijp tabak. DOUWE EGBERTS 90 cent in handige tabakszak AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Noordwijkse tram, 7 uur: Chr. Reisver- eniging, avondwandeling van Noordwijk naar Katwijk. Woensdag Ambachtsschool, 3 uur: afscheid van de heer P. Grin, leraar timmeren. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Oegstgeest, Pauluskerk, 8 uur: De Rhijnsanghers en Siemen de Zee (orgel), m.m.v. meisjeskoor Excelsior uit Leider- Donderdag Ambachtsschool, 3 uur: uitreiking der diploma's. Café Aniba (Herenstraat 1 a), 3 uur; Al gemene Vervoer Centrale voor Leiden en Omstreken, buitengewone algemene leden vergadering t.g.v. opening kantoor Witte Singel 108. Lido-theater, 8 uur: Stichting Kunst manifestaties, speciale voorstelling van „De Machinist". Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: le denvergadering Groene Kruis. Katwijk aan Zee, Boulevard (bij de Oude Kerk), 8 uur: openlucht-zangers avond Ring Leiden en omstreken. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september) Rijksmuseum voor volkenkunde, 100 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober) Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2—5 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Pieterskerkgracht 9, 10-4 uur (maandag-, woensdag- en vrijdagavond ook 8-10 uur) Ars Aemula Naturae (tot en augustus). Nachtdienst apotheken Voor het Leids kantongerecht Ïj^EN LEIDSE OPKOPER stond voor de kantonrechter terecht, omdat hi a Katwijkse kinderen had aangespoord lompen en andere goederen te ontvreemden. Hij gaf er de jongelui goedkoop speelgoed voor in de plaats, De man bleek bovendien niet als opkoper te zijn ingeschreven. De ambtenaar van het O M. vond het meer dan erg, dat kinderen tot diefstal werden gebracht om wat waardeloos speelgoed. Hij eiste f 40 boete of acht dagen gevangenisstraf omdat de koopman niet was ingeschreven en f 40 of twintig dagen en twintig dagen hechtenis vooi het ruilen van de goederen. De plaatsver vangend kantonrechter veroordeelde ver dachte tot twee maal f 40 of veertig da gen en een week voorwaardelijke hech tenis met een proeftijd van twee jaar. Rare schutter Een in Leiden wonende jongeman wa: eriige tijd geleden op de Morsweg aange houden, omdat hij een luchtdrukpistool in zijn bezit had. Verdachte had dit pistool Examens interkerkelijke gezinszorg De namen van de leerlingen-gezin: zorgsters, die 12 juli zijn geslaagd het examen van de Stichting Interkerke lijke gezinszorg, luiden als volgt: H. van 131 Drie, Vinkeveen; C. W den Holder, J. Marijt, Leiden; L. Kamerman, G. W Prins, Hoofddorp; E. Kroeze. Wassenaar; M. C. Ligchaam, Vreeswijk; C. Overdulve, Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, Ia. e Scheele, Axel; J. Peters, Dedems- apotheek Tot Hulp der Mensohheid, Hooi-;vaart; van Rijn, Katwijk aan Zee; J. gracht 48, tel. 21060 en apotheek Oegst-lA. Schot, Tholen; M. van Urk. Den Hel- geeet, Wilfoelmiinapark 8, tel. 26274. Ider „Piano geen wereld apart Pedagoog en accompagnateur van grote bekwaamheid HAN ZIRKZEEin Leiden wél bekend als muziekpedagoog en pianist, is een bescheiden man. Hij vond het helemaal niet nodig, de aandacht van het grote publiek erop te vestigen, dat hij vandaag zijn zilveren jubi leum viert. Maar ja, toen er op een onbewaakt ogenblik toch een berichtje naar de krant doorglipte en de zaak dus, zij het zonder tam-tam, wereld kundig was geworden, had het geen zin, er verder maar het zwijgen toe te doen. Bovendien: er mag toch zo af en toe wel eens iets over het belang rijke werk van een muziekleraar worden gezegd, ook al zou deze de stilte eromheen, bescheidenheidshalve, maar liever niet willen verbreken. We togen dus naar het huis heer Zirkzee aan de Hogewoerd den daar gastvrij ontvangen. Ons gesprek liep natuurlijk! over zijn leven werk. raaar misschien nog méér over problemen van de muziekwaardering muziekpedagogie van vandaag-de-dag. Han Zirkzee geeft eigenlijk al een j. of vijf langer les, dan de nu afgesloten kwart-eeuw. maar op 17 juli 1931 behaal de hij zijn piano-brevet aan het Amster damse conservatorium. Hij rekent daarmee zijn loopbaan als muziekleraar officieel begonnen te zijn. Dit werk als muziekpedagoog heeft zijn bizondere liefde Hij gevoelt zich niet in de eerste en enige plaats: pianoleraar. De plano als muziekvoortbrengend instru ment met haar rijke literatuur, is im mers geen wereld apart, maar staat ron dom in organisch en historisch verband met alle andere gebieden in het grote rijk der muziek Daarom, nu er. algemeen, zc grote opleving in de muziekbeoefening te bespeuren, moet de leraar nog méér doen dan alsmaar études te laten spelen en op goede v-ngerzettingen bedacht te zijn. Uiteraard blijft dit alles nodig, maar met het doorbreken van nieuwe muziek- pedagogische inzichten doet de leraar goed aan, de aloude bakens te Vorming Ook Han Zirkzee acht algemene muzi kale vorming een eis van de tijd. De lankomende pianospeler moet zich daar- >m, van meet af aan, niet opsluiten in ugen vertrouwd gebied, maar over de nuren heenzien naar de omgeving, ja :eifs ook ver afgelegen terreinen gaan rerkennen. De heer Zirkzee ziet het aankomen, dat de piano op de duur als huisinstrument haar opperheerschappijgeheel zal moeten afstaan om zich tevreden te stellen met gelijkwaardige positie naast andere instrumenten. De ervaring leert trouwens, een kind via blokfluit en zang ge makkelijker tot de muziek komt dan langs de klassieke, maar voor velen niet zelden moeilijk begaanbare weg van pia no-études en toonladders. Na een alge mene vorming Zirkzee is een groot voorstander van de Gehrels-methode gelukt het piano-onderricht ineens zoveel beter; de kinderen staan er niet me onwennig tegenover, ze zijn geestelijk vlotter geworden. Hoe de jubilaris dit verstaat, werd al spoedig duidelijk. Hij toonde ons stapel opstelletjes, door zijn leerlingen gemaakt, juist niet over muzikale onder werpen. Behalve met tekeningen illus treerden ze hun werk met muziek-motie- Een uitroep, een opkomend gevoel, een wandelingetje stonden hier en daar in no ten verbeeld. Aardige vondsten waren er bij. al is de uitkomst hiet eens het be langrijkst. De kinderen leren op deze nier zélf de muziek vinden en krijgen besef van haar taal. Tegen de muur hing een „flanellen bord", waarop ze met beweegbare noten een voortzetting van een gegeven z: een antwoord op een muzikale vraag kun nen knutselen. „Dank z(j deze vrjjc vorming heeft niemand meer een hekel aan de les", getuigde de heer Zirkzee uit eigen er varing. Hjj hoopt, dal de lagere school weldra algemeen de grondslag zal gaan leggen. Men kan er nooit vroeg genoeg mee beginnen! „De muziek kan tol grote zegen iu het leven zjjn. Daar om vertel ik m'n leerlingen veel cn tracht ik wat voor ze te zijn", zegt hij. Breder Maar de werkzaamheden van Han Zirk zee bestrijken nog een breder terrein dar zijn leskamer. Sedert 1947 leidt hij mei bizonder veel genoegen en succes hei gymnasium-orkestje en -koortje, door de leerlingen gevormd. Hij begeleidt daar nu >k aan de vleugel de ritmische gymnas- ek van de meisjes uit de hoogste klassen. In het kader van de rubriek van Akke de Vries trad hij met deze ensembles :eds twee maal voor de radio op. Als accompagnateur aan de piano heeft de heer Zirkzee zeer belangrijk werk ge daan. En hij doet dat nog steeds. Hij be geleidde vele bekende kunstenaars al: Maartje Offers (onze grote altzangeres), de tenoren Louis van Tulder en Konstan- tin Sadko. de sopraan Maria Struyken van den Adel. de violist Willem Noske, de declamator Albert Vogel jr. Illustrator Hij bezit voor de begeleiding een bi- zonder charisma Zijn fijne gevoel doet hem alle stemmingen en nuances ervaren en zijn sterk ontwikkeld improvisatorisch talent, zijn pianistische slagvaardigheid doen hem daarop prompt in de klank rea geren. Hij is een illustrator in tonen. Ieder, die hem als accomDagnateur van de Lenteklokjes heeft meegemaakt, kan daarvan getuigen, tenminste: als het echte muzikale gehoor bij zo'n luisteraar aan wezig is. Toch zijn we ervan overtuigd dat ook zij. die alleen maar voor de kin derzang kwamen en de begeleider nauwe lijks opmerkten onbewust de bekoring van dit knappe echt-muzikale sterk il lustratieve spel ondergingen. Zoals wij persoonlijk het welbewust en kritisch er voeren. Wat een parelende schoonheid kon hij om en tussen de zang weven, zo dat het applaus nauwelijks of helemaal niet. de kans kreeg. Hans Zirkzee is verder nog bestuurs lid van de afdeling Leiden der K.N.T.V. en roemde, ook als zodanig, de prettige samenwerking met de collega's. Velen wensen hem toe, dat hij zijn werk nog vele jaren zal kunnen verrichten. om op vogeltjes te schieten. De ambtenaar van het O.M. maakte en de schutter op attent, dat deze in strijd met de wapenwet heeft gehandeld en eiste f 15 boete of vijf dagen. De kantonrechter was het met hem eens. terwijl ook het wapen werd verbeurd verklaard. Vertraging Door zijn auto op de tramrails te plaat sen en zelf rustig in een winkel te gaan staan praten had een vertegenwoordiger uit Den Haag de gele tram een behoor lijke vertraging bezorgd. Er werd f 15 boete of vijf dagen geëist, waartoe de rechter veroordeelde. Fikse boeten Verder moest een groot aantal automo bilisten en bromfietsers op het matje ko men, omdat zij geen voorrang hadden verleend. Duidelijk bleek, dat verscheide- deze weggebruikers in het geheel :t de verkeersvoorschriften op de hoogte waren. Er werden fikse boeten uitgedeeld. Opvallend was ook het aan- iienlijke getal ouders uit Leiden, Katwijk :n de Haarlemmermeer, dat opgeroepen vas, omdat deze mensen hun kinderen hadden laten werken inplaats ze naar school te sturen. De boeten varieerden an f 40 tot f 15. Tegen lichtmasten In de nacht van 10 op 11 april reed een iwoner van Noordwijkerhout op de Rijns- burgerweg bij het A.Z. met zijn vracht- drie lichtmasten omver, met nog een t van de bovenleiding van de tram, paal met haltebord en een boompje. De verkeersstremming was enorm. Ver dachte was doorgereden en de politie had •huidige pas ach', dagen later kunnen vinden. De auto was op het Stationsplein door verdachte in de steek gelaten. Een dronken vriend, die erin achterbleef, had het hele geval niets gemerkt. Toen hij wakker werd stelde hij met verbazing vast, dat hij zich niet meer in Noordwij kerhout bevond. Tot zijn verontschuldi ging voerde de chauffeur aan, dat hij zijn •ijbewijs had vergeten en liever niet met :en dronken vriend werd aangetroffen. 3e verdediger, mr. J. v. d. Plas. voerde lan dat verdachte niet gewend was met zandauto's te rijden en geen rekening had gehouden met de aan beide zijden van de cabine uitstekende laadbak. De eis luidde boete, het vonnis werd f 40. Tekort van f 1925 Chr. jeugdhulp in afgelopen jaar De vereniging Chr. jeugdhulp heeft haar werk zich in het afgelopen jaar steeds zien uitbreiden. In het jaarver slag zegt het bestuur, dat het van vele zyden materiële en geestelijke steun heeft gekregen. Het werk van de aereni- ging „Steun aan ongehuwde moeders cn hun kinderen" bleek nog steeds noodza kelijk. In de meeste gevallen kon die hulp worden verleend. In het bestuur nam mevrouw M. Alders- hoff—Parmentier de plaats van mevrouw J. van der Laan—Boelens in. Verder ver dween uit het bestuur mej. zuster A. Koorn. In haar plaats is nog geen ander benoemd. De samenwerking in het bestuur met de afgevaardigden van de Herv. en Geref diaconieën was zeer vruchtdragend. Als hoofd van de huishouding deed op 15 april vorig jaar mej. Terheide haar in trede. Er moest worden gewerkt met een tekort aan verplegend personeel, maar de goede geest bleef bewaard. Er werden in het tehuis vele verbete ringen aangebracht. Het voorlopig onge dekt tekort over 1955 bedraagt 1924,88. Het onderhoud der gebouwen heeft veel gekost. Het is niet uitgesloten, dat dit jaar en volgende jaren grote uitgaven moeten worden gedaan voor vernieuwing en uit breiding van de centrale verwarmnig. Tweetal Geref. Gemeente Ter voorziening in de bestaande pre- dikantsvakature heeft de kerkeraad van de Geref. Gemeente te Leiden het vol gend? tweetal gesteld: ds. H. van Gilst te Dirksland en kandidaat C. Molenaar tc Dordrecht. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties STOPVERBOD REMBRANDTSTRAAT Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de Rembrandtstraat aan de zijde der even huisnummers een stopverbod in te stellen. Een afschrift van dit besluit is gezon den aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verenigingen, behar tiging van verkeersbelangen ten doel heb bende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Geslaagden uitgebreid technische school Aan de volgende leerlingen, die het praktijkjaar werktuigbouwkunde vol bracht hebben, is het diploma uitgereikt: Th. J. M. Evers, Hillegom; W. de Jong, Katwijk; W. J. den Ouden, Woubrugge, E. J. Paauw, Heemstede; R. Pieters, War mond; P. J. C. v. Rijn, Sassenheim; A. Smit, Leiden; H. Smit, Leiden; B. J. Ver min, Noordwijkerhout; E. J. Wassens, Sas senheim; W. R. Weidema, Voorschoten. Voor het theoretische deel zijn de vol gende leerlingen geslaagd; Afdeling werktuigbouwkunde: J. C. Bekkering, Leiden; J. Bloem, Noordwijk- Binnen; G. J. Diepering, Leiden; P. W. Dool, Leiden; J. Gordijn, Sassenheim; C v. d. Heiden, Sassenheim; G. Keuning, Leiden; G. H. A. Meyer, Scheveningen; J. C. Nederlanden. Hillegom; J. P. Pieterse. Oegstgeest; H. G. Runhaar, Leiden: D. J. Rijnsburger, Leiderdorp; P. Sollewijn Gelpke, Oegstgeest; M. W Smit, Voor schoten; A. Chr. Tieleman, Nieuw Vennep; W. Verhoogt, Voorschoten. Afdeling elektrotechniek: F. K. Bonten bal. Oegstgeest; J. v. d. Broek, Leiden; Th. H. H H. Horz, Oegstgeest; W. Meylink, Leiden; P. Nagtegaal, Leiden; B. W. M Seysener, Noordwijkerhout; J. V. Treuren, Opticiënsexamen Voor het eindexamen van de opticii afdeling van de Leidse Inst rumen tmaker8- school slaagden de volgende leerlingen: P. A. Bie6Sele, Voorburg (met lof); mej. E. A. Bosker. Wieringen; H. van Haerin- gen, Veenhuizen (met lof); F. van Halse- Jroningen; M. L. J. Hensêen. Schaes- berg; G. A Keller. Rotterdam; G. A Kok, •Gravenhage; W. A. van Roon, Rotter- im; C. F. Saton, Rijnsburg; G. Schoonen- berg. Rotterdam, J Schouten, Ede; H. J. M. Versteeg, Hengelo. Ds. Ottevanger bedankt Ds. M. Ottevanger heeft bedankt voor het beroep, dat de Hervormde Gemeente Bruchem en Kerkwijk op hem had uitgebracht. De heer Van Beesd nam afscheid van N.S. Op het bureau van de hoofdstationschef te Leiden is vanmorgen afscheid genomen van de heer J van Beesd, adjunct-com mies. die na 40 dienstjaren bij de Ncd. Spoorwegen met pensioen ging. De plaats vervangend hoofdstationschef, de heer W. Vriezen, prees de heer Van Beesd als een goed ambtenaar op de expresgoedafdeling. die altijd actief en oplettend dienst deed. Namens het personeel bood spreker een scheerapparaat aan. Mevrouw Van Beesd kreeg bloemen. De heer Van Beesd werd verder toegesproken door de stationsamb tenaar de heer J. Leusen. die namens het personeel van de expresgoedafdeling een mooi fototoestel aanbood. Ten slotte dank te de heer Van Beesd voor de geschenken en de huldiging. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Karin Ingeborg Adolphine, d. v. S. P van der Hoogt en A. I. de Bruyn; Magdalena Leuntje, d. v. M. van der Plas Varkevisser; Pieter Jan. z. v. I. Mioch en J. H. Bosman; Hans Erik. z. v. der Woerd en J. J. van Zanten; Maartje. d. v. A. van Duijvenbode en I. van Duijn; José. d v. W. Gijsman en J. E. Vinkesteijn; Henricus Petrus Antonius. z. v. H C. Bemelman en A. V. Coenen; Cornelis Johannes Gerrit Arie. z. v. C. J. Jue en D. Vlieland; Cabharina, d. v. G. Vos en C Braam; Hubertus Johannes Maria. z. v. J. J. van Mil en A. E M. van Heck; Anja. d. v. C. Van Donk en J. Stap per; Franciecus Cornelia, z. v. C. H. de Veer en A M. Barnhoorn; Eduard Gerard, z. v. H. J. Hüpscher en L. Slooe; Bob. z. v. J. Schrama en C. Hensing; Catharine Geertruida, d. v. W. Bink en C. Biansjaar. Gehuwd: W. H. van Meerveld en C. Nieuwenhuijecn; G. J. van Smirren en M. E. de Haas; R. Molenaar en A. P. Leef- lang; D, T. van Manen en J. H. Valk; G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3