Jlteumc £ciitsfl)e (tfourant De Rus Zorin verlaat Bonn met spoed 50wjet-diplomaat had ondanks inspanning geen succes Patiënten niet lichtvaardig naar Stockholm zenden Vier doden in het verkeer Rembrandts Nachtwacht herleefd Kranslegging en kerkdienst in de hoofdstad HAANDAG 16 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Familieberichten 0.18 per millimi Directie. Redactie. Abonnementen Advertentie-afdeling: Tel. 81441 Zevenendertigste jaargang No. 10703 f Parthenon: plaag voor moderne vrouw Directie: 1 D1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CURISTELIJR-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stflntvastlifi Is abtbltoen "myn bert ia Ugtjtaspoct ZIE PAGINA S Stalinist en „staatsgreepexpert" (Van onze correspondent) BONN, maandag 70LGENS een communiqué van het Westduitse ministerie van voor- lichting zal de Sowjetrussische ambassadeur in Bonn, Valerian Zorin, t bondsrepubliek woensdag verlaten. Zorin heeft zaterdagmiddag onver- achts de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Heinrich von rentano (die net drukke gesprekken had gevoerd met de Indiase premier ehroe) een afscheidsbezoek gebracht. Hij heeft de minister medegedeeld, it hij was teruggeroepen en een andere (onbekende) bestemming heeft, orins terugroeping heeft in Bonn en waarschijnlijk ook in de andere aropese hoofdsteden groot opzien gebaard. Het leidde tot veel com- entaar. Vandaag brengt Zorin nog een bezoek aan Adenauer. Hij bereisde veelvuldig de Bondsrepu bliek en poogde vooral de Sowjetrussi6ch- Duitse handel el! industrie in een gefor ceerd handelsverdrag tot stand te bren- Het is hem nie-t gelukt en waarschijn lijk wordt hem dit door zijn nieuwe baas in Moekou. Sjepilof, zwaar aangerekend. £o kon de Russische ambassadeur forin door z(jn verrekijker bondskan- lelier Adenauer bezig zien in zijn tuin jegenover de Sowjetambassade te Ro- landseck porin, „expert In staatsgrepen" na rol die hij speelde bij de onwerwer- të van de re-gering-Beneej in Tsje- bslowakije in 1948 (toen hij Sowjet- teisehe ambassadeur in Praag was), zeven maanden in de Bondsrepubliek weest. Hij was er in feite al. nog pr de afspraken tussen Moskou en over de uitwisseling van diploma- betrekkingen van Westduitse zij- definitief waren, ïk voor kerstmis stond hij voor de der ietwat verblufte Westduitse rings-autonteiten, omdat hij de uwj a ars-receptie van bondspresident bf. Theodor Heuss wilde bijwonen. el ving zijn Bonner taak op 10 luari van dit jaar aan. Gedurende die tdode is er in de Sowjetrussisch- fstdultse verhouding weinig veranderd niets verbeterd, ondanks alle nor- tle en abnormale inspanning die Va- ian Zorin daartoe aan de dag legde. Wat wel veranderde, was de echtgenote D de ambassadeur. De ietwat vale di- bmatenvrouw, die met haar man uit het egtuig stapte, toen zij aankwam is een fzopgde, goed-geconserveerde en goed- klede dame geworden. Zorin zelf en de jen van zijn staf (zijn eerste ambassade- (retaris sloeg alle andere Bonner diplo- Iten op het tennisveld) hebben al het igelijike gedaan om in en buiten Bonn pulariteit te verwerven. Zorin nam alle ritaties aan en deelde er zelf ook de dige uit. Vooraanstaande Westduitse jitici zijn de gast van de Sowjetrussi- )e ambassadeur geweest in diens ambts- jning in Rolandeeck. waar hij met een ftekijker over de Rijn heen bondskan- ler dr Adenauer de rozen in zijn tudn n zien verzorgen. '9 Oliepijpleiding (otterdam maakt nog (Van o een kans rrespondent) Bonn, maandag. In de kringen der oliemaatschappijen n nieuwe bezwaren gerezen tegen het Iject der oliebuisleiding van Willems ven naar Keulen. Men meent dertig Ijoen mark te kunnen sparen indien tterdam (c.q.) Hoek van Holland als Kinpunt wordt gekozen. Aangezien Rotterdam veel dichter bij t Nabije Oosten ligt dan Wilhelmshaven B. zolang er nog geen buisleiding is b Marseille naar het Ruhrgebded (met jakkingen naar het Saargebied, Elzas- jtharingen en Zwitserland) de Neder- tdse haven ook kunnen worden gebruikt tor het lossen en verder pompen van de le uit het Midden-Oo6ten naast de olie, t uit Amerika zou worden aangevoerd), tvendden zijn de vrachten van het Nabije Isten naar Rotterdam veel lager. 65 t per t Wil- Ernstige meningsverschillen tussen Zo rin en de Westduitse regering ontstonden, toen Zorin de bondsregering ervan be schuldigde Sowjetrussische staatsburgers In West-Duitsland, die naar de Sowjet- unie terug wilden, „met geweld" tegen te houden. Verontwaardigd wees de Bondsregering deee beschuldiging enige malen van d< hand en liet zelfs een neutrale artsdes- kundige komen om vast te stellen, dat er niet geheel toerekeningsvatbare Russen in Westduitse sanatoria vertoefden, die helemaal niet6 voor voelden om naar Sowjetunie terug te gaan en op wie pressie der Russische ambassade geen kele indruk had gemaakt. Al met al kan niet worden gezegd, dat Zorin als ambassadeur in Bonn een zonder goed figuur heeft geslagen, i ook indien dit wel het geval ware weest zou hij waarschijnlijk toch zijn teruggeroepen. Hij behoort tot de Stali nisten en daar de nieuwe Sowjetrussi sche minister van buitenlandse zaken tc kennen had gegeven, dat hij met eer nieuw „team" wilde beginnen, behoeft de terugroeping van Zorin toch geen enorme verbazing te wekken. Na Marieke van Dijk en Ceesje Versluis Ook Nederland bezit artsen, die op bepaalde gebieden een wereldnaam hebben NAAR ANLEIDING van het zenden van de Nederlandse kinderén Ma rieke van Dijk en Ceesje Versluis naar Stockholm om daar door prof. Ol'ivecrona geopereerd te worden, heeft dr. H. Verbiest, voorzitter van de Ned. Vereniging van Neuro-dhiirurgen, een ingezonden stuk geschreven in Medisch Contact, het orgaan van de Kon. Ned. maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst. De reis naar Stockholm door Ceesje I wat minder gereserveerd is tegenover re- Versluis zou slechts verantwoord zijn ge- klame. Men trekke daarom niet te gauw weest. aldus dr. Verbiest, als 1. erkende de conclusie, dat wat ons voorgespiegeld Nederlandse autoriteiten op het gebied wordt in het buitenland, zoveel beter Gisterochtend reed in V a r s 6 e 1 de 52- jardge motorrijder J. H. A. J. uit Hengelo (Gld) tegen een betonnenpaal. Hij was op slag dood. zijn achteropzittende echt genote werd zwaar gewond. InDrachtstercompagnie werd :n personenauto met vier inzit'enden doOr een andere auto aangereden. Een der igiens. de 52-jarige mevrouw Tolman de Vries uit Leeuwarden was op slag dood, haar man en twee andere inzittenden wer den ernstig gewond. In Rotterdam slipte zaterdagmiddag mevrouw Kamp. toen zij op de fiets over de Buitendijk reed. Zij viel en duwde daarbij haar achtjarig dochtertje, dat op een kinderfiets naast haar reed. onder autobus. Het kind was op slag dood. In Doetinchem werd het ze\ jariig zoontje van de familie B., die ach ter een stilstaande groentewagen c stak. door een motor aangereden. Het kind Door het springen van een voorband reed zaterdagmiddag een auto. met vier Duitsers, het gezin S. uit Muns'er. op de Haarlemmerweg in Amsterdam tegen een lichtmast. Twee Duitsers, S. en zijn elfjarig dochtertje, moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. H. M. Demmers, president-directeur van Oscar Rohte en Jiskoot N.V. te Am sterdam. is ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag benoemd tot ridder m de ord* van Oranje-Nassau. Makarios mag uit Sans Souci komen Aartsbisschop Makarios mag zich bui- n de villa Sans Souci op het eiland Mahe begeven, mits hij slechts met win keliers en andere personen spreekt, die hiertoe speciaal gemachtigd zijn. Hij mag geen politieke verklaringen afleggen of op schrift stellen. Een ieder, die een me dedeling van Makarios doorgeeft naar iemand overzee, zal gestraft worden. Op Cyprus heeft de Eoka nieuwe pam fletten verspreid, waarin gezegd wordt, zoor elk Grieks kind op Cyprus, dal gedood wordt, een Brits kind zal sterven en voor elke Griekse vrouw een Britse Een weekblad op Cyprus, dat de Griek se taal verschijnt, veronderstelt dat de aartsbisschop binnenkort naar Londen zal worden gebracht voor overleg over de grondwet van Cyprus.. rologie of de neurochirurgie zouden hebben verklaard, dat de patient in Nederland niet geholpen kan worden, doch dat men in Stockholm betere ka zou kunnen bieden. 2. indien prof. Olive- crona, alvorens het kind te doen overko men. aan de kliniek in Utrecht, Ceesje in 1950 werd geopereerd, nauwkeu rige gegevens zou hebben gevraagd over de destijds vastgestelde afwijkingen en operatieve bevindingen. Dit is niet ge beurd. Dr. Verbiest meent, dat de patiënt lichtvaardig de overlast van de verre reis 's aangedaan. Zoals men weet, kon Ceesje n Stockholm niet geholpen worden. Verschillende andere ongelukkige pa tiënten, aldus dr. Verbiest, hebben op pers- en radioberichten hun tigd op Stockholm. De denkt, dat prof. Olivecrona een sooi e kennis bezit, die neuro-chir is land zich niet eigen hebben kun- naken. Dit zijn min of meer magische tellingen, die ertoe leiden, dat n geen enkel financieel offer ter Waarsch u wi ng Dr. Verbiest meent tegen deze gang van zaken ernstig te moeten waarschuwen. Niet alleen is het onjuist patiënten met nutteloze reizen en met het opwekken van ongegronde hoop te kwellen, maar ook is het maatschappelijk bezien bezwaarlijk, dat de bijdragen, welke men tijdens de in zamelingen voor de reis naar Stockholm heeft ontvangen (voor beide kinderen is inzamelingsactie gevoerd) en die vaak weinig draagkrachtige personen af komstig zijn, niet op doelmatige wijze kunnen worden benut. et is gewenst, dat de Nederlandse zich bewust is van de gevolgen van haar wijze van voorlichting en dat het Ne derlandse publiek gewaarschuwd wordt het koesteren van valse verwachtin gen inzake behandelingsmogelijkheden sn bepaalde ziekten", aldus dr. Verbiest. In Medisch Contact merkt de secretaris penningmeester van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der genees kunst, de heer G. Dekker, nog op: „In het buitenland zijn artsen met een we reldnaam, maar ook in ons land zijn er n, die op bepaalde gebieden een we reldnaam hebben. Maar men vergete niet, aen in het buitenland in het algemeen Gehavend en gewond beraad slaagt de bemanning van het Hongaarse vliegtuigdat door vluchtelingen naar West-Duits land werd gebracht, wat hun verder te doen staat. Onder: De groep jonge Honga ren. die de vrijheid kozen. Nog twee andere passagiers hebben thans politiek asiel in West- Duitsland verzocht. Een. een jonge vrouw, was verbaasd te horen, dot er een tekort aan werkkrachten in de bondsre publiek is. „Men vertelde ovs in Hongarije, dat hier duizenden werklozen rondhangen," ■zeide zij. WÊttmm- rm DE NACHTWACHT is buiten de lijst van Rembrandts beroemde schilderij getreden. Duizenden Am sterdammers waren er zaterdag avond getuige van, hoe Banning Cocq (in zwart uniform) en Van Ruytenburch (in het geel) onder tromgeroffel en feestelijk bazuinge schal aan het hoofd van een kleur rijke stoet schutters en piekeniers uit het Paleis- op de Dam naar buiten kwamen. De uniformen schitterden in het licht van de schijnwerpers, de veren wapperden trots op de hoed van de gebaarde Van Ruytenburch. Aantal kinderverlammingsgevallen dit jaar niet opvallend hoog Vorig jaar bijzonder weinig voorgekomen (Van een onzer verslaggevers) De kinderverlamming heeft dit jaar reeds vry veel slachtoffers gemaakt. Vooral in vergelijking met het vorig jaar is het aantal gevallen zeker niet ge ring. Men moet echter niet vergeten, dal 1955 wei een bijzonder gunstig jaar was Het jaar 1952 daarentegen was veel ernstiger, niet alleen in vergelijking niet het vorig jaar maar ook met de eerste zéven maanden van dit jaar (tot 14 juli). Opvallend is. dat de polio zich vooral heeft voorgedaan in Leiden en omgeving en in Zuid-Limburg. Het volgende staatje toont hoe de kin- derverlam 1955 en IS maanden, heeft oi 1943 Januari 3 Februari 2 Maart 2 April 10 Mei 6 1952 1955 1956 Eden over inflatie „Een nieuwe slag om Engeland" Premier Eden heeft in een rede te Manchester de strijd tegen de inflatie een iwe slag om Engeland" genoemd. Maar deze keer, zei hij, kan hij niet door weinigen" (hij doelde op de RAF- piloten in de laatste wereldoorlog) worden gewonnen. ?ij zijn er allemaal bij betrokken en de uitslag hangen onze baantjes en de toekomst van onze kinderen af. Wij moe de stijgende prijzen tot staan brengen, moeten meer produceren. De premier dat hij een surplus van 100 miljoen pond op de betalingsbalans voor de eerste naanden van ddt jaar verwacht, ver- gelekèn met een klein tekort in dezelfde periode van het vorige jaar. Wij verbruiken nog meer dan we ons kunnen veroorloven. Dat moeten wij goed maken door beperking en sparen. Ik ver zoek u al'len daaraan mee te helpen". Vermist. De 56-jarige Anna Catarina Rosendaal heeft op 12 juli de echtelijke woning te Amsterdam verlaten en is sindsdien spoorloos. Zij is geestelijk on volwaardig. Een ongeluk wordt gevreesd. Nehroe beschuldigt de Ver. Staten De premier van India, Nehroe, heeft urenlang met de Westduitse bondskanse lier. dr Adenauer geconfereerd, tijdens zjjn bezoek aan Bonn. Medegedeeld werd. dat men enstig had gesproken over de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Tijdens een persconferentie heeft Neh- >e zijn mening over verscheidene inter nationale vraagstukken vrijmoedig gege- Daarbij uitte hij scherpe kritiek op de houding van de Verenigde Staten, die vol gens hem de wereld in twee kampen ver delen, door e denken dat elke zienswijze, welke van de hunne verschilt, verkeerd is. ,Als deze denkwijze tot het bittere ein de gevolgd wordt, aldus Nehroe, wordt de wereld verdeeld in twee vijandelijke kampen, die bereid zijn elkaar bij het minste naar de keel te vliegen". Vandaag zou Nehroe aan de universi teit te Hamburg twee ere-doctoraten ont vangen nl. in de rechten en in de medi- n. Bovendien worden hem twaalf studiebeurzen aangeboden voor studenten uit India, die dn Hamburg willen stou- Vliegongeluk bij Shannon Vlak voor de landing op het vliegveld Shannon (Ierland) is een nieuwe Convair 440 Metropolitan, die van Amerika naar Zlirich werd overgevlogen, neergestort. De vier inzittenden, drie Amerikanen en een Zwitser, kwamen om het leven. Egyptische attaché door tijdbom gewond De Egyptische militaire attaché Salah Moestafa is ernstig gewond door een tjjd- bom, die op de Egyptische ambassade te Amman, de hoofdstad van Jordanië, was afgegeven. Het pakket was afkomstig uit Jeruza lem Kolonel Moestafa opende het pak, waarbij de bom ontplofte. Prins naar Londen Prins Bernhard houdt morgen voor het Koninklijk instituut voor internationale aangelegenheden te Londen een rede over de betrekkingen tussen West-Europa en de Verenigde Staten. Donderdag brengt de Prins een bezoek aah het Marineoplel- I dingsinstituut te Rochester, Engeland. TTET comité „Rembrandtsplein" heeft het initiatief genomen tot een krans legging, die zaterdag aan de voet van hei op dit Amsterdamse plein staande Rem- brandtmonument heeft plaatsgehad. De 74-jarige Nederlandse schilder Jan Sluyters verrichtte de plechtigheid. Mevrouw Rika Hopper droeg enkele nog niet uitgegeven gedichten voor, Hendrik de Vries, Pierre Kemp en Simon Vestdijk. Talrijke vooraanstaande auto riteiten en kunstenaars woonden de plechtigheid bij. De kranslegging (dat was gisteren) vormde het eigenlijke be gin van de viering van de 350ste ge boortedag van Rembrandt. Her den kingsdienst JDEMBRANDT als getuige v tus", was het onderwerp, de Hervormde predikant, ds. H. A. Visser, gistermorgen in de Westerkerk in Am- Net zoals vroeger was ook nu nog de Nachtwacht bezorgd om het wel en wee van Amsterdam: „Bewaar de schoonheid, die de stad uit de Gouden Eeuw heeft overgeleverd gekregen," zo pleitten Ban ning Cocq en Van Ruytenburgh in een samenspraak. Omgeven door gouden-eeuwse burger- ruiters begaven de vier korporaalschap- pen zich naar het ambtshuis van bur gemeester d'Ailly op de Herengracht. De burgervader zeide, gaarne bereid te zijn om aan de wens van de gouden- eeuwers te voldoen en het „erfgoed der vaderen" te zullen bewaren. Na inspectie door de burgemeester marcheerde de Nachtwacht verder de eeuwen geleden beroemdste stad uit heel de wereld door. Het ging nu naar hei Rijksmuseum. Voor de poorten van he; museum, in het felie licht der schijn werpers, stelden de mannen zich op on zich door het publick te laten bewon deren. Maarplotseling ging de schijnwerpers uit. En toen het weer licht werd. was de Nachtwacht verdwenen De zeventiende eeuw had plaats moeten maken voor de twintigste. Studenten van dc Amsterdamse uni versiteiten en manschappen van Lald en Zeemacht beeldden de Nachtwacht uit. De hellebaarden waren vervaardigd op de anders zo vreedzame gemeente lijke ambachtsschool in Den Haag. Kranslegging Statig poseren Banning Cocq en Van Ruytenburgh met hun korporaalschappen voor I Paleis op de Dam, niet om door Rembrandt geschilderd, maar om door het Amsterdamse pu bliek bewonderd te worden. Brand in New York Water vult stations van ondergrondse Twee stations van de ondergrondse zijn in New York onder water gelopen door de blussingswerkzaajnheden van meer dan vierhonderd brandweerlieden, die 25 uur lang het vuur bestreden, dat woedde in leegstaand paro$ van vijf verdiepin gen in Manhattan. Het gebouw 6tond al een jaar leeg en len was kortgeleden met de afbraak be gonnen. Niet minder dan 169 brandweer lieden moesten wegens verwondingen of ookvergiftiging in ziekenhuizen worden behandeld. Vergeefs trachtte men de vuurzee te doven. Het water stroomde in watervallen uit de honderden ramen van de ruïne en vulde de tunnels van de on dergrondse. Met behulp van laddere moes ten de verraste passagiers van de treinen uit de gangen omhoog klauteren. De rails is over grote afstanden weggespoeld en men schat, dat het vijf weken zal duren eer het ondergrondse treinverkeer tussen Manhattan en Brooklyn hersteld zal zijn. Britse staking vastgesteld Volgende week maandag, 23 juli, zullen 49.000 Britse arbeiders van de staalfabrie ken der British Corporation in staking gaan als protest tegen het ontslag aan 6000 arbeiders verleend. De vakvereni gingsleiders hebben de bemiddeling van de minister van arbeid verzocht om de staking alsnog te voorkomen. Geen rijbewijs; motor in beslaggenomen De politie treedt, zoals gemeld, strenger op tegen berijders van ge motoriseerde voertuigen, die man kementen vertonen of waarvan de bestuurder niet in het bezit is van een rijbewijs. Vrijdag werd de mo torrijder W. uit Delft het slacht offer van dit verscherpte toezicht. Hij kon op verzoek van de politie geen rijbewijs tonen en werd be keurd, terwijl de motorfiets in be slag werd genomen. sterdam een preek hield. Velen luisterden deze toespraak over de tekst uit Lukas 2, de woorden van de oude Simeon: „Mijn ogen hebben uw heil gezien". De Westerkerk is Rembrandts laatste ïstplaats. Er was vanmorgen een her denkingsdienst belegd door het kunst centrum Westerkerk in samenwerking de centrale kerkeraad der Hervorm de Gemeente te Amsterdam. Al vele eeuwen lang heeft Rembrandt de Bijbelse boodschap verkondigd op een tijdloze wijze en met een geweldige kracht, zeide ds. Visser. De tijdloosheid ligt in de menselijke eenvoud van de boodschap, de kracht komt tot uiting, doordat Rembrandt, die de grootste lekeprediker ter wereld is, de mens Christus Jezus heeft leren kennen als de brenger van het heil aan alle mensen en doordat hij had ontdekt, wie hij zelf en wie de mens was. Na de predikatie trachten het Wester kerkkoor en het Bachorkest o.l.v. Simon C. Jansen het Magnificat van Joh. Seb. Bach ten gehore. Twee en een half min kilo stro verbrand Zaterdagmiddag sloeg de bliksem ln een strobult van de kartonfabriek Beukema en Co. te Hoogezand. Twee en een half miljoen kilo stro verbrandde. Door blikseminslag in een hoogspan ningskabel hebben zaterdag grote delen van Groningen en Drenthe van vier uur half zeven zonder stroom gezeten Noodweer eist vele doden eist. Spoorwegen, drie grote autobanen cn tal van procinciale wegen z(jn geblok keerd. Tal van rivieren traden buiten de oevers. De stad Wolfshagen is geïsoleerd door het water van de Werra. Het peil van de Weser is bij Minden tweemaal zo hoog als normaal. De schade aan de oogst toegebracht wordt op miljoenen mark geschat. Ook in de Verenigde Staten woedde een noodweer. Wervelstormen teisterden Ken tucky, Indiana en Oregon. In de stad Mitchell werden twintig ge bouwen verwoest. De vierhonderd bewo ners konden bijtijds hun woningen ver laten. De schade aan huizen en goederen wordt in totaal op minstens 45.000 dollar geschat. In noordoost Pakistan zijn dertig men sen door overstromingen om het leven ge komen. Men vreest dat zeventien men sen door de bliksem getroffen zijn. Weinig icind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweers buien. maar ook opklaringen. Hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN. Zon 4.42—20.53; maan 16 36—0.22. Op

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1