B. Kammenga, van „de drie burgemeester gemeenten" Vier trawlers present voor het buitenland „Beton Centrale Koudekerk officieel geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude Haagse referendaris heeft hoge op vatting van nieuwe taak (Van een onzer verslaggevers) TI/TET DE BENOEMING van de heer B. Kammenga te Den Haag is gister- -l'J- middag een antwoord gegeven op de vraag, wie de heer J. A. Bak huizen als burgemeester van de gemeenten Leimuiden, Nieuwveen en I Rijnsaterwoude toch wel zou opvolgen. Met ons zullen velen zich hebben afgevraagd, of er iemand zou worden gevonden, die de drie gemeenten in dezelfde geest, met gelijke gemoedelijkheid en met evengroot gezag zou kunnen regeren als de heengegane magistraat, die zo'n buitengewone ge ziene figuur in deze dorpen is geweest- en als ambteloos burger nog steeds is. Het laat zich dus begrijpen, dat wij gisteravond vol spanning naar de Hofstad zijn gereisd om met de nieuw benoemde burgemeester kennis te maken. Tot onze verrassing vonden we op het Pomonaplein 8? geen stadse Hagenaar, doch een stoere vijf-en-vijftlgjarige Fries, die glunderend en met pretlichtjes in zijn blauwe ogen van zijn vreu De heer B. Kammenga. meenten" blijk gaf. Sedert 1925 is de heer Kammenga werkzaam bij het bestuur van Zuid-Holland. Tn zijn functie als referen daris heeft hij jarenlang de provincie doorgereisd en zodoende maakte hij ken nis met vrijwel alle gemeentebesturen ln dit rayon en natuurlijk ook met die van Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude Niets dan goeds Tijdens zijn waarnemend-burgemeester schap van Zevenhoven in de jaren 1952 en 1953 heeft hij deze gemeenten nog beter leren kennen en aangezien de referenda ris, geboren te Ooststellingwerf, ln de grote stad eigenlijk niet werkelijk leefde, lsek het hem zeer begerenswaardig zijn j vriend J. A. Bakhuizen als burgervader 1 te mogen opvolgen, temeer daar hij in tegenstelling met de heer Bakhuizen in- dertijd, niets dan goeds van deze gemeen schappen had vernomen. Het is eigenlijk allemaal begonnen ln zün geboorteplaats, waar de jongeheer Kammenga zijn opleiding op het gemeen tehuis ontving In 1920 werd hij ambte naar ter secretarie te Kampen en vijfjaar j later volgde zijn benoeming tot adjunct commies op de Provinciale Griffie. In een gemakkelijke stoel naast zijn helder ver- J licht aquarium gezeten vertelde de nieu we burgemeester, die Nederlands Her vormd is en niet bij een politieke partij ls aangesloten, over hetgeen hij zich van zijn burgemeesterschap voorstelt: Aanpassen „Het zal natuurlijk voor mij en ook voor mijn echtgenote en drie kinderen veel aanpassing vergen Ik zie deze benoeming weliswaar als een bekro ning op het werk, dat ik hier heb verricht, maar de arbeid die lk na 1 augustus te doen zal krijgen, ligt Immers in een geheel ander vlak. Niet dat ik er tegenop zie. Integendeel. Ik geloof juist, dat mijn werk te Lei muiden, Nieuwveen en Rijnsaterwou de ontzaglijk veel voldoening zal ge ven. Vooral ook omdat ik eigenlijk altUd al een zwak voor de kleine ge meenten heb gehad, die ik beschouw als hechte gemeenschappen en als de kurk, waarop het nationale bestaan drijft. Als burgemeester is het in kleine gemeentel a<ier"i—eo-rlfjkst werken, juist omdat het burgervader- schap hier zo goed fot zijn recht kan komen. En een vader, dat is het aller eerst wat lk voor de inwoners van mijn gemeenten wil ziln Zware taak „Ik heb me gerealiseerd zo vervolgde de heer Kammenga, „dat het bestuur van drie dorpen een uitermate zware taak zal zijn. Want ik weet. dat ik voor elke Lei- muldenaar. voor elke Nieuwvsner en voor elke inwoner van Rijnsaterwoude van de geringste af tijd zal moeten hebben. Tijd om naar hen te luisteren, om hun lasten te helpen dragen en morele steun te ge ven. Daarvoor ben ik evenwel bereid dag en nacht gereed te staan, toegerust met een vaste wil en een zekere hardheid voor mezelf om mijn taak zo goed mogelijk te volbrengen. Dan moet het kunnen, dan zal het zeker gaan, vooral ook omdat ik mijn arbeid altiid heb gezien als een op dracht van de Schepper en mijn benoe ming tot burgemeester als Zijn bekroni Met vertrouwen Wie met de heer Kammenga in aanra king komt, zal direct zijn vriendelijkheid en gemoedelijkheid opmerken. Hij zal een fijn gesprek me! hem kunnen voeren, om dat de nieuwbenoemde burgemeester een grote belangste'llng heeft voor alles wat leeft en groeit: voor de mensen, de bloe men en ook voor de dieren. Hij heeft in teresse voor de mens en voor het schijn baar nietige, da» in wezen niet onbelang rijk is. Daarom houdt de heer Kammenga zo van het platteland en ligt de Rijnstreek hem na aan het hart; mede hierdoor kre gen wij de stellige Indruk, dat de gemeen ten Leimuiden Nieuwveen en Rijnsater woude de komst van deze burgervader met vertrouwen tegemoet kunnen zien! Het overlijden van mr. Van Heuven Goedhart De Zweedse regering heeft aan het Bureau voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties haar medeleven betuigd met het overlijden van mr. G. J. v. Heu ven Goedhart, Functionarissen van de Ver. Naties, Zwitserse autoriteiten en vertegenwoor digers van de Internationale organisaties hebben gisteren een laatste groet aan he*, stoffelijk overschot van de overledene ge bracht Op het hoofdkwartier zal kort voor de overbrenging naar Nederland een korte dienst worden gehouden. De familie van de overleden Hoge Commissaris heeft gevraagd geen bloemen te zenden, doch het fonds der V N. voor de Vluchtelingen te gedenken. DONDERDAG 12 JULI 19S6 Binnen de grenzen De trawlervloot was gisteren aan de IJmuidense markt vertegenwoordigd door vier schepen in totaal en verscheidene kottere en loggere zorgden voor een wel kome variatie van de visvelden met even eens flinke aanvoeren. De Medan had voor die woensdagmarkt een vangst van 805 kisten meegebracht, waarvan 340 me*, schelvis, 130 makreel, 50 haai en 35 wij ting, 110 kabeljauw en gul, 100 zwarte kool, 40 varia en 60 stuks stijve kabeljau wen. Voort6 had de Medan 150 kisten ha ring. De Maria van Hattem, die de 29e juni naar zee ging, voerde 830 kisten aan, waarvan 340 met schelvis, 5 makreel, 15 wijting, 250 kabeljauw en gul, 70 zwarte kocnl, 20 haai en 40 varia alsmede 400 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de D rik je er wa6 met 875 kisten van 2 juill, waarvan 800 met makreel. De Etie van 29 junil voerde aan 1005 kisten, waarvan 320 met sohelvis, 300 makreel, 140 blanke kolen, kabeljauw en gull, 120 haal, 70 zwarte kool, 20 wijting, 10 haring en 25 varia met 100 stuks stijve kabeljauwen. De loggere en kottere werden onder meer vertegenwoordigd door de Wiron III met 360 kis'en; de kotter had bovendien 530 stuks stijve kabeljauwen en de KW 52 met 400 kisten makreel plus 15 schelvis, de IJM 283 had 405 kisten en de WR 51 200 kisten vis, terwijl de Inter Nos thuis was met een vangst van 195 kisten en de Swift 325 kisten aanvoerde. De kleine vaar' kwam terug met 1500 kilo tongen en 250 kisten schol. Voor het buitenland Voor de kisten kabeljauw betaalden de exporteurs op België gisteren een gemid delde van f 100, terwijl de kleine van de f 92 tot de f 80 golden en regels daar eveneens voor werden verkocht. De re gels kleine deden f 48 a f43 het stuk en zetschol ging naar EngelarW tegen f 50 cot f 54, terwijl voor de enen tussen de f 50 en de f 52 gegeven i6. Grote tongen noteerden voor Frankrijk f 3.10 tot f 3.40 grootmiddel we rij tussen f 3.05 en 'f 3.10 genoteerd. Halve pondjes gingen de mor f 3.20 to f 3.40 en enen maak- f 3 05 tot f 3.20 de kilo. Tweetjes ten slotte boekten voor export tussen de f 2.15 en de f 2 30 de kilo. De Van Hattem ■oerde wat heek aan, de grote gingen ireg voor f 216 per kist van 125 kilo voor het buitenland van de hand en de groot middel makte f 206. terwijl voor de klein- rniddel f 80 is betaald. Binnen de grenzen te koolvi6 bleef ln hel binnenland ukte f 54 tot f 68 en voor de grote guUlenmaat is f 17 tot f 18 gegeven; de kleine gullen maakten f 12.50 tot f 16. De witte, kolen zijn voor f 65 tot f 68 ver kocht en de grote schelvis is gegaan voor f 13 tot f 23. Braadjes deden f 10 tot f 13 de kist. Wijting is verkocht voor f 16 tot t en voor de makreel gaf de handel van de f 10 tot f 15, terwijl haring verkooht is voor f 26 totf 27. Kistjes var. 25 kio maakten f 16 tot f 16.50 en kistjes an 20 kilo gingen voor f 11 tot f 11.50 in de hand. Vandaag ter markt Vandaag lag de Cornelia Maria te los- m met 525 ki6ten vis van 30 juni en daarvan waren er 450 met makreel en 75 gevuld De Ada van 30 juni was en bracht 560 kisten vis mee, waaronder 400 met haring, 40 met ma kreel, 40 wijting. 40 sohelvis en piepers kool. In en uit Gemeentebestuurders op bezoek bij de pasbenoemde burgemeester van Leimuidendie (nog) in Den Haag woont. Eerste rij v.l.n.r. S. J. Vis ser, wethouder en loco-burgemeester van Rijnsaterwoude, B. Kam menga, de nieuwe burgervader, C. A. W. Buykx, wethouder en loco burgemeester van Leimuiden, tweede rij v.l.n.r. Th. Obdeyn, wet houder van Leimuiden, J. W. de Ren, gemeentesecretaris van beide gemeenten, A. v. d. Knijff, wethouder van Rijnsaterwoude. Met belangstelling kijken de firmanten A. van Aalst (links) Leenman toe hoe voor de eerste keer uit de silo cement wordt gestort in de Amerikaanse truck-mixer. De cementhouder heeft een inhoud van 200 ton. In de mixer kan ton worden vervoerd. Foto N. van der Horst Nieuiv voor de Rijnstreek OP ENIGSZINS FEESTELIJKE WIJZE is gistermorgen het bedrijf van de heren A. Leenman en A. van Aalst, de „Beton Centrale Koude kerk", afgekort B.C.K., geopend. Vele belangstellenden uit de betonwe- reld waren hiervoor naar de Hondsdijk te Koudekerk aan den Rijn ge komen, aangezien de exploitatie van deze firma voor de Rijnstreek geheel nieuw is. Met Amerikaanse „truck-mixers" kan men namelijk klaarge maakte betonspecie rechtstreeks naar de betrokken bouwwerken brengen Het grote voordeel van deze methode is, dat het beton in de auto's kan worden klaargemaakt en dus vers op de bouwwerken wordt afgeleverd biedt. Hij noemde daarbij de elastische capaciteit, de verlenging van de afstan den, waarover kan worden geleverd, en de belangrijke waarborgen, die de metho de, ook bij vervoer over zeer lange af standen, biedt. Burgemeester J. P de Herder sprak zijn vreugde over uit, dat de centrale in zijn gemeente is gevestigd, een dorp dat weliswaar niet groot is, maar toch een belangrijk verbruikscentrum li Namens het personeel bood boekhouder Jac. Zaal met zijn gelukwensen een bloemenmand aan. De heren Leenman en Van Aalst bedankten ten slotte de be langstellenden voor hun aanwezigheid, waarop het gehele gezelschap zich naar buiten begaf om de eerste vracht beton specie te zien laden. De Koudekerkse betonmortel-centrale heeft twee enorme silo's op haar terrein staan, die zijn gevuld met grint, zand en cement. De met een roterende bak uit geruste auto's rijden onder de houders en kunnen op deze wijze heel gemakkelijk met de vereiste grondstoffen worden ge laden. In de wagens wordt de betonspecie dan op het gewenste ogenblik gereed ge maakt. Precies zo is het "s morgens voor de ogen van de met belangstelling toe ziende genodigden gegaan, toen de eerste leverantie beton-mortel voor de bouw- materialenhandel S. Bennink te Leider dorp werd uitgevoerd. Mijlpaal Vóór het evenwel jo ver was is het bedrijf eerst door de heer J. C. Stoele- meyer officieel geopend. Deze legde er de nadruk op, dat aan de totstandkoming Van de zaak jaren is gewerkt. Het is een heel gecijfer geweest om tot de mijlpaal van vandaag te geraken, maar het resul taat is, dat door het toepassen van deze Amerikaanse vinding in een economische noodzaak van de streek is voorzien. De heer Stoelemeyer sprak vervolgens over de voordelen, die de B.C.K. de afnemers De Hoop brengt bezoek aan Cuxhavei Het hospitaal-kerkscblp De Hoop Is op het ogenblik onderweg naar Cuxhaven, waar het een driedaags bezoek zal bren gen aan de Duitse vissers Zaterdag viert men daar namelijk de jaarlijkse „Tag des Hochseeflschers". een soort vlaggetjesdag voor het begin van de trawlvisseriJ. Het is de eerste maal dat de De Hoop Cuxhaven aandoet. Voordat het sohip in de Duitse haven binnenloopt, zal het ln Delfzijl of in Den Helder een zestal pa tiënten aan wal brengen In Duitsland zal het schip door vissers, reders en an dere bij de visserij betrokkenen kunnen worden bezichtigd Het werk van het hospitaal-kerkschip wordt in de drie dagen waargenomen door de politiekruiser Fret of de Jaguar in samenwerking met de Duitse Meer- Nieuws van en voor Katwijk Deiningméter weg t ruwe weer van de laatste dagen heeft voor de deiningmeter, die voor de Katwijkse kust stond, geen beste gevolgen gehad. Stond het geval reeds enkele da gen scheef in het water, gistermorgen was iets meer te vinden, zodat de water staat opnieuw zal moeten beginnen met plaatsing van de deiningmeter Oefentocht reddingboot Onder zeer grote belangstelling, niet in et minst van de talrijke badgasten, heeft gisteravond de reddingboot de Baron van Kattendijke een oefentocht gehouden. Ter hoogte van de Oude Kerk reed het Zee paard de boot in zee. Het was voor de badgasten wel een zeer bijzondere attrac tie, daar de zee nogal ruw was. waardoor men zich beter kon indenken, wat het zeggen wil met een dergelijk scheepje bij stormweer zee te moeten kiezen. Na een tijdlang voor de kust gekruist te heb ben, werd de terugtocht naar het strand ondernomen. Gevonden voorwerpen In de periode 13 juiridl'l juiLl zijn aio gevonden aangegeven: donkerbruine mo- tonhandschoenen. sleutel met plaatje, muntbiljet van f 1, Idem f 2.50, lichtgroe ne portefeuille meit inhoud, rood plastic tasje, bruine portemonnaie met inhoud, dames polshorloge, plastic bal, bos sleu tels, spannlngmeter autobanden, ceintuur, I regenpijpen, gummi pop, plastic netje, zilveren broche, rode portemonnaie met inhoud, diverse zonnebrillen, padvindere met portemonnaie, kettinkje met hangertjes, witte alpinomuts. rood ge- vlamde vulipen, kabouterdas. zwart kin' denschoentje, bankbiljet van f 10, zwarte jonge hond, bruine portemonnaie met in houd, blauw fluwelen windjack, ijzerzaag, wagentje (aardaippelkiet), sierspeld, gele stropdas, driewielig kinderfietsje, rode damesportemonnaie met inhoud, groen kindervestje, bruine portmonnaie met houd, speeleend, kinder gymschoentjes, zwarte vulpen, donkerblauw vestje. Licht bruine portemonnaie met inhoud, hoofd doek, rood lederen étui met sleutels, blauw-groen windjack, jasje met kapje, grijze plastic capuchon, witte sandaaltjes, paar kindersdhoentj es, paar damesschoe nen, speelgoedtrommel, muntbiljet v f 1, doublé damespolshorloge, blau' werkbroek, rode sandalen, linker glacé herenhandschoen, muntbiljet van f 2.50, wit tasje met* inhoud, groene portemon naie met inhoud, twee jongensjasjes, om slagdoek, foxternier, muntbiljet van f2.50. zrilveren kettinkje, blauwe vulpen, .wit konijn, gele portemonnaie met inhoud, donkerrode jongenspullover, enkele sbra hdartik el en Inlichtingen aan het politiebureau woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 3 uur. Populair concert In tegenstelling met de bekendmakin gen werd reed6 gisteravond het populali concert gegeven door de muziekvereni ging Sureum Corda uit Vlaai-dingen, in plaats van hedenavond. Er was goede be langstelling voor wat Sureum Corda VOORSCHOT EJV A.r. kiesvereniging nam afscheid In een gisteravond gehouden vergade- ing heeft de a.r. kiesvereniging afscheid genomen van de heer C. D. van Oosten ln verband met diens vertrek naar Klun- dert. De bijeenkomst stond onder leiding an de heer G. Los. Nadat enkele huishoudelijke zaken wa tt afgedaan kreeg de vergadering meer het karakter van een gezellig samenzijn. verscheidene sprekers het heen gaan van een trouw en bijzonder actief lid betreurden, doch anderzijds met ver trouwen het werk voortzetten, omdat de i.r. beginselen niet zijn gebonden aan één nens. De voorzitter bood de heer Van Oosten ten slotte namens de kiesvereni ging en de Arjos een sigarettendoos met iscriptie aan. De heer Van Oosten dankte de leden an de kiesvereniging voor de.onJeivon- én warme vriendschap en merkte op, dat ileen het geloof tot activiteit dwingt. Subsidies In september zal te Voorburg een chris telijk lyceum in gebruik worden geno- Het bestuur van de school heeft het gemeentebestuur om subsidie verzocht een 5 6 tal uit onze gemeente af komstige leerlingen. B. en W. stellen voor aan bovengenoem de school over het tijdvak 1 september tot en met 31 december 1956 een subsidie te verlenen van maximaal 270 voor iedere uit Voorschoten afkomstige leer ling en eventueel indien de school dan nog geen rijkssubsidie zou ontvangen met ingang van 1 januari 1957 over dat jaar subsidie van maximaal 800 per leerling te verstrekken Na toekenning van rijkssubsidie aan dezelfde school zal een nader vast te stellen subsidie in 'net expiotatie-lekort worden verleend. Voorzieningen Parkschool Voor het treffen van een aantal voor zieningen in de Parkschool wordt een krediet van 5400 gevraagd De uitvoe ring van deze werkzaamheden is eerst thans mogelijk omdat de „ingekwartierde" klassen van de Vlietschool het gebouw "straks zullen verlaten. Deze voorzieningen omvatten het aanbrengen van een glazen wand in de hal, het inrichten van de hal e het maken van een fietsenbergplaats voor het personeel. bracht. Het concert wend gegeven ia muziektent op het Andreasplein. Opgelet Hoewel deze week een collecte voor r.'k. sanatorium wordt gehouden, wordt volgenden week pas gecollecteerd voor d< protestantse sanatoria Sonnevanok en Zonnegloren 40 jaar getrouwd Donderdag 19 juli hoopt het echtpaar T. QuwerolootW. Klooe, Cattenstraat 16 zijn veertigjarig huwelijk feest te vieren. Hoog cn laag water Vrijdag 13 juli: hoog water 6 50 uur er 19.18 uur. laag water 2.40 uur en 15.01 uur China-Formosa NaWonaltsttsch-Chine- se troepen zijn gisteren geland op de Spratley-eilanden. wiarop zowel nationa listisch als communistisch China. Zuld- Vietnam en Franrkijk aanspraak maken Deze eilanden, voornamelijk onbewoonde nffen, liggen in de Zuidchinese zee tus sen de Phi lippijnen en Vietnam. Franse belastingverhoging voor strijd in 41gerije De Franse ministerraad heef*, gisteren besloten de inkomstenbelasting dit Jaar op vcrh-*q<»n met 10 procent, teneinde de mld- i1 vinden voor de financiering van n Algerije, aldus heef» een wu.. .cider der regering medegedeeld. Prijsstijging van varkensvlees In de gietermorgen te Utrecht gehou den openbare bestuursvergadering van het produktschap van vee en vlees, deel de de waarnemend voorzitter, de heer C. Burger, mee, dat het thans op de rund- veemarkt rustig is. De aanvoeren zijn normaal, de prijzen rustig, zodat er geen sprake is van topprijzen. Wel is de uitvoer nog hoog, maar daar staat tegenover dat er ook een enorme invoer Is, waarvan een gedeelte ln ons land blijft, zodat het juist ls wat ln het antwoord van de regering op de vraag van de heer Wagenaar is meegedeeld, dat geen enkele maatregel nodig ls. Op de markt van de varkens ls het echter on rustig en gaan de prijzen ln stijgende richting. Ten aanzien van het aanbod ba- convarkens ls de situatie zo, dat wij op de grens van de verplichte aflevering aan Engeland leven. Uit de discussie bleek ook dat men ten aanzien van de stand van zaken op de varkensmarkt niet gerust ls, omdat de produktie achterblijft bij de vraag. Met algemene stemmen werd besloten de prijzen op baconvarkens te verhogen van f 2.35 op f 2.40 per kg Mocht In de komende weken voor de bestuursvergadering Iets bijzonders ge beuren, dan ls de voorzitter gemachtigd eventuele maatregelen te nemen. Nationale Falanx-raad van Spanje bijeen Generaal Franco heeft op 17 Juli een bijeenkomst van de natl >r Ie raad van de Falanx belegd, aldus ls na de vergadering van de politieke raad van de beweging medeg deeld. Aan de te houden bijeen komst. aan de vooravond van de viering van de twintigste verjaardag der bewe ging, wordt veel belang gehecht. Weekstaat Ned. bank Tegoed van het Rijk belangrijk vergroot De eigenlijke mutaties op de verkorte balans per 9 juli zijn niet van ingrijpende aard. In de eerste plaats springt het ln het oog dat het Rijk zijn tegoed kon verster- met ruim 56 min. tot 131 min. Ook de banken konden hun positie enigszins 'erbeteren en wel met 16 min tot 482 min. Bovendien zijn zij erin geslaagd een van de dure voorschotten af te lossen. De desbetreffende post daalde nl. van ƒ96 min. tot 68 min. Van «de andere kant hebben een of meer financiële Instellingen schijnlijk kortlopend schatkistpapier de Centrale bank verkocht. Depost- wissels, promessen en schuldbrieven in disconto, die sinds lange tijd met nihil op de balans paraisseerde, geeft thans een be drag aan van 22 miljoen. De daling van de bankbiljetten met 70 min. tot 3995 min. wijst op een lichte ntspanning na de ultimo. De bankbiljet- tencirculatle Is hiermede weer beneden de 4 miljard gekomen. Op de geldmarkt blijft de situatie intussen zeer stroef. Dag geld noteert nog steeds 1 Vi procent nomi naal. netto deviezenreserve, (met Inbegrip de nlet-convertlbele geldsoorten) ver toonde opnieuw een lichte achteruitgang en wel met 18 min. tot 1052 min. Ook de goudvoorraad gaf een - zij het geringe daling te zien. nl met ruim f 4 min. tot f 3226 min. Goud en deviezen tezamen belopen thans f 4278 min. tegen 4301 min. de vorige week Van de overige verande ringen zij nog vermeld de daling van andere saldo's credit met 30 min. tot 56 min. A. L. Schuurman, oud-voorzitter en erevoorzitter van de Algemene Nederland se Molenaarsbond, Is gisteren In Den Haag overleden. C. Visser, adviseur van de vereni ging Hendrick de Key In Amsterdam, i3 benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9