llicutiir geihsctfe (üouraitt Drees en Staf sluiten defensie-compromis Nieuw-Guinea een belangrijk punt op programma Duitsers dreigen Amerikanen met felle bestrijding Frankrijk voorlopig bij Euratom DONDERDAG 12 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. PostrekeniDg 58936 ADVERTENTIES: 1 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Directie: b Ü1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H W J. ENSERINK CHRISTEL! JK-NATtON AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvaitfcfj Is gheblmn "tnyn bert lo tcgljcnspoct Zevenendertigste jaargang No. 10700 Nieuw-Guinea en Algerije ZIE PAGINA 5 Optimisme over formatie herleeft (Van onze parlementaire redacteur) DE KABINETSFORMATEUR. Dr. W. DREES, en de demissionaire minis ter van Oorlog en Marine hebben in principe overeenstemming bereikt 'over de defensie-uitgaven voor 1957. Dit verrassende feit werd gisteravond jna afloop van de besprekingen met de vijf fractievoorzitters medegedeeld. 'Minister Staf heeft gisteren zijn denkbeelden aan de formateur voorgelegd. Over deze kwestie zal tussen de beide bewindslieden nog een afsluitend gesprek worden gevoerd. De besprekingen over het program zijn gister avond stellig geen mislukking geweest. Van zeer bevoegde zijde werd mede gedeeld, dat niet gezegd kan worden dat er geen moeilijkheden meer zullen rijzen, maar dat het gesprek in het algemeen gunstig is verlopen. Dat is dan het resultaat van een drukke formatiedag. Een resultaat dat gunstiger was daii gehoopt kon worden, omdat het program dat dr. Drees had voorgelegd nogal de indruk wekte dat aan vele so cialistische eisen voldaan moest worden. De toelichting die de Kabineteformateur op zijn program heeft gegeven was eoh- ter vrij plezierig. Hij diende zijn pro gram aan als een basis voor discussie. Deze basis bleek er te zijn, want heden middag om twee uur werd het gesprek tussen de Kabinetsformateur en de vijf fractievoorzitters voortgezet. Het is be grijpelijk dat gisteravond in' politieke kringen het optimisme over het slagen dr. Drees weer iets was toegeno- Het huurcompromis is aanvaard- De programma-onderhandelingen lo pen bevredigend. En de fractievoorzit ters zullen moeten bekijken of het com promis Staf-Drees ook inderdaad een reële oplossing is. Over dë aard van dit compromis wordt volledig gezwegen zo lang het laatste afsluitende gesprek nog heeft plaatsgevonden. Het program Eén der belangrijkste punten In het pro gram is ongetwijfeld de Nieuw-Guinea- paragraaf. Dr. Drees heeft aan de fractie voorzitters doen weten dat het zijn be doeling is het regeringsbeleid daarop te i richten dat de bevolking van dit gebieds deel zo spoedig mogelijk over eigen zelf standigheid kan beslissen. Dat is op zich zelf een gevaarlijke redenering, hoewel zij aansluit bij de gewijzigde grondwet. Men kan dan ook aannemen dat tegen deze paragraaf bedenkingen zijn inge bracht. Niet omdat men de bevolking op Nieuw-Guinea niet zelfstandig wil laten jbeslissen over haar eigen toekomst, maar |wel omdat op geen enkele wijze was aan gegeven hoe dit proces versneld zou kun nen worden. Dr Drees heeft echter te kennen gegeven dat hij blijft staan op zijn oude standpunt, nl. dat aan een over dracht van de soevereiniteit niet te denken Ivalt. In het program van de Kabinetsforma teur vindt men meer vage formuleringen, zoals de bevordering van de arbeidspro- Iduktiwiteit, het geven van hoge prioriteit 'aan de woningbouw, de zorg voor werkge legenheid en het voeren van een krach tige prijs- en kartelpolitiek. Ook over de loonpolitiek heeft de heer Drees zich op de vlakte gehouden. De loonpolitiek moet in overeenstemming worden gebracht met wat centraal-economisch noodzakelijk is. Met geen woord wordt dus gerept over de vraag of de bedrijfstaksgewijze loon politiek gehandhaafd dient te worden. Dr. Drees streeft ook naar een verlaging "j van de leerlingenschaal. Eerst op een later tijdstip zal gesproken moeten worden over de verlenging van de leerplichtige leef- tijd. In de bespreking van heden komt nog een fameus punt aan de orde. In de nota van dr. Drees staat dat de invloed van ■de overheid op het bedrijfsleven gehand haafd moet worden. Dat is weer zo'n vage zinssnede. die stellig voor discussie vatbaar zal zijn. De heer Drees wil de komende regeringsperiode gebruiken het invoeren van een regeling voor duwen en wezen, voor de vernieuwing de invaliditeitswet en voor de invoering van een algemene kinderbijslagregeling. Heden wordt ook gesproken over het voor stel van de heer Drees om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot het heffen van een winstbelasting. Verder wil de formateur de investeringsfacilitei ten beperken. Ook heeft hij in zijn pro gram opgenomen' dat er een sociaal recht vaardig beleid gevoerd moet worden, met name voor bepaalde groepen Financiële positie Van bevoegde zijde werd na afloop van de bespreking van gisteravond medege deeld. dat de financiële nota van Finan ciën slechts een voorlopig stuk is. Inder daad vertoont onze begrotingspositie een weinig gelukkig beeld. De gewone dienst en het landbouwegalisatiefonds sluit niet met een tekort, maar op de buitengewone dienst is, zoals de zaken nu staan een tekort van ongeveer f 1 miljard. Daarbij is dan uitgegaan van militaire uitgaven voor 1957 ad f 1350 min. Ook is gedacht aan de wederinvoering van de omzetbe lasting op suiker en textiel, waarmee f 150 milj. gemoeid zal zijn. Het is de vraag of de schatkist dit voordeeltje zal genieten want het invoeren van deze omzetbelas ting zal betekenen dat het indexcijfer var de kosten voor levensonderhoud met éér punt zal stygen. De kaspositie is nog on gunstiger. Er is een tekort van ongeveei f 1% miljard gulden, waarvan milj. tei laste komt van lagere publiekrechtelijk! lichamen. Gezien deze kaspositie rijst de vraag of hej verantwoord is leningen te gaan voor het dekken van het tekort op de buitengewone dienst. Het ls de n lijkheid om in dit geval niet inflatoi financieren. Bij het opstellen yan hei geringsprogram is dit ongetwijfeld moeilijk punt, maar het komende Kabinet zal de passende maatregelen moeter Naar verluidt, denkt de Kabinets formateur aan de volgende zetelver deling: vijf P.v.d.A., vijf K.V.P., twee A.R., één C.H. en één V.V.D. Hierover, kunnen natuurlijk nog de nodige moeilijkbeden ontstaan. De heer Oud is gisteravond 'n zwijgzaam gesprek partner geweest. Het feit dat hij heden nog meedoet bewijst dat hij de regeringsverantwoordelijkheid nog (De Franse regering heeft het alcohol- verbruik bel ast om de ouderdoms pensioenen te verhogen). Stand van zaken COMPROMIS over defen sielasten tussen dr. Drees en ir. Stafhuurverhoging reeds op 1 januari? Hedenmiddag nieuw gesprek met vijf fractieleiders. PROGRAM: bevolking van Ned. Nieuw-Guinea moet so spoedig mogelijk over eigen zelfstandigheid beslissen; geen overdracht van de soeve reiniteit. VAGE FORMULERINGEN over ivoningbouwloonpoli tiek en invloed van overheid op bedrijfsleven. BEGROTINGSTEKORT: een miljard op buitengewone dienst; opnieuw omzetbelas ting op suiker en textiel? ZETELVERDELING. Dr. Drees denkt aan: 5 P.v.d.A., 5 K.V.P., 2 A.R., 1 C.H. en 1 V.V.D. (thans: 5 P.v.d.A., 5 K.V.P., 2 A.R., 2 C.H. en 1 partijloos). niet van zich heeft afgeschud, maar het zou ons niet ondenkbaar voor komen als hij daartoe uiteindelijk toch besluit. Tijdens de besprekingen is ook de gedachte geopperd de huurverhoging van 25 procent, waarvan dan de helft zal worden geblokkeerd, niet per 1 juli, maar per 1 januari a.s. in te voeren. Daarbij heeft men dus weer terug gegrepen op de aanvankelijke ge dachte. Dr. Drees heeft beloofd te zullen nagaan of het technisch mo gelijk is de huurverhoging op 1 janu ari in te voeren. Minister overweegt prijsstop voor brood Minister Zijlstra overweegt de instelling van een prijsstop voor brood, zulks naar aan-leiding van de prijsverhogingen die de bakkens van verschillende plaatsen hebben ingevoerd. Morgen zal prof. Zijl met staatssecretaris Veldkamp een gesprek voeren met de Nederlandse baik- kerijstichting, waarin de werkgevers- en werknemers uit het bakkersbedrijf zijn vertegenwoordigd: Na dit gesprek zal worden beslist over de eventuele invoe ring van een prijsstop. Overigens is de hier en daar lngevoer-' de prijsverhoging geen gevolg van een advies van de Bakkerijstichting. De bak kers zijn wat dit betreft geheel zelfstan dig en slechts om plaatselijke prijsver schillen te voorkomen, wordt meestal per gemeente overeengekomen welke prijzen men zal vragen. Nederlander ontwerpt V.N.-postzegels Onder de drie ontwerpers, die zijn aan gewezen voor het ontwerpen van de V.N.- postzegels welke in 1957 zullen worden uitgegeven, bevindt.zich één Nederlander, de heer S. L. Hartz, chef-tekenaar en gra veur van de fa. Joh. Enschede en Zonen. Vier doden? Arbeidsonlusten in satellietstaten De arbeiders van de Bata schoenfabrie ken in Tsj echoslowaMje zijn opgetrokken naar het vaücveremigingsgebouw om gere lonen te eisen, lagere levensmidde- lenprijzen en lagere produktdequota. Dit bericht het Westduitse blad General Anzeiger. Het blad meldt, dat de betogers door tamks uiteengejaagd werden. Bjj het elektriciteitsgebouw van Goot- aldov (het vroegere Zlin) werd op beto gers geschoten. Er zouden vier doden ge- -allen zijn en dertien gewonden. Radio Boedapest heeft medegedeeld, dat arbeiders van de Matya6 Rakosi staalfa brieken een protest-bijeenkomst hebben belegd over de kortingen op hun loon. De radio voegde eraan toe dat „helaas geen bevredigend antwoord kon -worden gege- indung zetel van constituante. Bij Indonesische regeringsverordening is be paald, dat de stad Bandung de wordt van de vergaderingen van Constituante. Dodeljjk ongeluk. Bij werkzaamheden aan een pijler van de spoorbrug van de Hembrug viel gisteren de 56-jarige elek- tromonteur E. W. Kat uit Amsterdam van twee en halve meter hoogte op een borstwering. Hij is in het ziekenhuis overleden. Een haven midden in het land, denken de Elburgse vissers bit ter, nu de dijk om Oostelijk Flevoland is gesloten en zij een bijzonder grote omweg moeten maken alvorens, althans voor lopig, nog hun netten te kunnen uitwerpen. (Luchtfoto Aero Nederland). Amerikaanse hulp blijft strijdpunt Het Huis van Afgevaardigden heeft kre dieten voor hulpverlening aan het buiten land ten bedrage van 3.600 miljoen dollar goedgekeurd. Het totale door het Huls van Afgevaar digden goedgekeurde bedrag is ongeveer 1.400 miljoen dollar minder dan de door Eisenhower gevraagde som. Vice-president Nixon heeft tijdens zijn reis geconstateerd, dat in de Phïlippijnen, Formosa, Vietnam, Thailand, Pakistan en Turkije de economische en politieke acti viteit der communisten snel wordt opge voerd, doch dat de politici in deze landen hun strijd tegen het communisme voort zetten. „Zij begrijpen onze buitenlandse politiek en keuren deze goed, maar we moeten ons niet te weinig aan onze vrien den gelegen laten liggen, aldus Nixon. Hij voegde er aan toe: „Onze hulp aan het buitenland betaalt zichzelf." Ook Nixon kandidaat Richard Nixon, de vice-president van de Verenigde Staten, heeft zich wederom beschikbaar gesteld als kandidaat het vice-presidentschap. Santoriui ontvangt veelzijdige hulp Koning Paul, koningin Frederika en de 17-jarige prinses Sophia van Griekenland hebben gisteren per jeep een tocht ge maakt over het zwaargetroffan eiland Santorini, waar nog steeds licht aard schokken worden gevoeld. De trillingen verminderen echter in hevigheid. Het officiële dodencijfer is thans 54. De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft per schip en vliegtuig voor 10000 dollar aan dekens, tenten en 'voedsel naar Santorini verzonden. Voorts wil men gel den beschikbaar stellen voor de bouw van een ziekenhuis, enige apotheken en kin dertehuizen. Paspoort-aanvrage voor militairen eenvoudiger Militairen in werkelijke dienst, die een paspoort aanvragen, behoeven voortaan geen verklaring van geen-bezwaar van hun commandant of chef te overleggen. Nederlandse militairen, die voor de uit oefening van dienst Navo-landen moeten bezoeken, hebben slechts hun identiteits bewijs en een rose, groene of paarse reis wijzer nodig. De beruchte Amerlk. gangster Elmer Burke, ie wegens moord, in 1952 bedreven* ter dood veroordeeld. De brallende taal die wij kennen „Ga naar huis, voor het te laat is". Deze kreet staat in een brief die in gToten getale wordt toegezonden aan de hoofdofficieren van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. De brief is ondertekend door het Kampfverband für unabhiingiges Deutschland. Verder luidt deze: „De Duitse natie wil i en gelijkwaardige partn reld zijn. Wij zullen n erder misbruikt en onafhankelijke ir in de vrije we et dulden, dat u smerige doeleinden. Wij willen niet langer voetvegen zijn. De Duitse natie staat weer als één man op. Wij sluiten onze rijen. Onze trommels roepen reeds op tot de heilige strijd ten aanval.' Wij wenden ons tot u in de naam van alle Duitsers. Het is uw eigen belang, dat vraagt ons heilig grondgebied te verlaten. Het geduld de Duitse natie, een natje met eeuwenlange vechttradities, is ten einde. Onze oproep zal door daden gevolgd wor den. Wij zijn vastbesloten alle mogelijke middelen te gebruiken in onze heilige strijd. Wij volgen u op de voet. U ont snapt niet aan onze toorn". (Wv herinneren ons deze brallende taal nog zeer wel. Het is overigens goed, aan te tekenen dat het bovenstaande geenszins een officiële Westduitse stem is. Red.). De staking in de Britse sta'afl'imdiustrie is voor ombepaalde tijd uitgesteld in af wachting van de resultaten van het om- Dulles meent Minder oorlogsdreigingdan minder lust tot beivapenen herbewapening in Duitsland en Japan, meent de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles. De Verenigde Staten kunnen gjeen druk uitoefenen op enig land in dit opzicht, doch hij wees erop, dat het lidmaatschap van gemeenschappelijke veiligheidsorga nisaties een waarborg is voor het besef van verantwoordelijkheid in dit opzicht. Ten aanzien van de Russische politiek meent Dulles, zoals hij op zijn wekelijkse pereconferentie zeide. dat de Sowjetunie zijn gewijzigde politiek kan bewijzen door de satellietlanden hun vrijheid terug te geven. Op 24 mei vertrokken uit Hali fax drie Fransen met een vlot „l'Egaré" (de Verdoolde) voor een tocht over de Atlantische Oceaan. De visvangst, die de man nen als een belangrijke voedsel bron hadden beschouwd, vlotte niet erg en achttienhonderd kilo meter ten oosten van Halifax moesten zij door een Amerikaans marinetransportschip van verse levensmiddelen worden voorzien. De foto werd genomen, kort na dat de levensmiddelen aan boord waren gebracht. DT 322 tegen 181 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering beslo ten voorrang te geven aan een motie, die zich uitspreekt voor het toetreden van Frankrijk tot de Euratom Dit betekent de voorlopige bereidheid van Frankrijk tot deelneming aan Euratom. In zijn pleidoo' voor de Euratom zei pre mier Guy Mollet dat wel eens een Duits- Russisch verbond zou kunnen ontstaan, tenzij West-Duitsland zo volledig mogelijk wordt opgenomen in een verenigd West- Europa. De premier deelde mee dat Kroesjtsjef hem tijdens zijn recent bezoek aan Mos kou had gezegd, dat, indien het westen vasthoudt aan vrije verkiezingen voor een herenigd Duitsland, de Russen hun eigen weg zouden vinden om met de regering te Bonn tot een overeenstemming te komen. En Mollet waarschuwde verder: „De Sowjets hebben West-Duitsland alles te bieden: nationale eenheid, terug gave van het thans door Polen bezette Duitse gebied en enorme markten In het Oosten, China inbegrepen In zijn rede bevestigde Mollet nog, dat hij zou aftreden wanneer de Vergadering Euratom zou verwerpen. Clir. sociale unie achter Adenauer De Westduitse minister voor atoom zaken. Franz J. Straure, heeft al6 leider van de Christelij'k-sociale unie verklaard, dat zijn partij geen deel wil hebben in de actie tegen Adenauer als bondskanse lier. Atomen verduurzamen voedsel Technologisch Instituut reactor voor industriële van Illinois: het reactor- research in werking ge- programma staat onder steld. Reeds vele jaren leiding van dr. Richard F was een aantal van der- Humphreys, gelijke reactors voor het De reactordie een bron doen van onderzoekingen is wan neutronen en gam in de Verenigde Staten in mastralen, is niet bestemd gebruik, doch deze zijn uoor het opwekken van alle eigendom van de elektriciteit of voor on Amerikaanse Commissie derzoekingen op het pe- iriespunt af te A toe trgie van verschillende 1 8ifeiten. Ze zijn in ge bruik voor het verrichten van onderzoek op aller lei pebied, dus niet uit sluitend voor research ten behteve van de in dustrie Met deze nieuwe reac tor zal het mogelijk zijn op onbeperkte schaal bied niet-militaire toepassin- maai gen te vinden van de tend het ling hebben reeds bij tal- uut rijke experimenten erva- :or- ren. dat vlees, fruit, der groenten en andere le vensmiddelen door radio activiteit tegen bederf kunnen worden be schermd. zonder dat het nodig is deze vooraf te onder het koelen. vermogen van 50 kilo watt, is van het „kokend water"-type. De brand stof wordt geleverd door Atoomenergie. De be diening geschiedt door drie man, die ter zijde worden gestaan door een staf van kernfysici, des kundigen op het gebied elektronica, gezond- 'rgie in zeer uiteenlopende branches, en zal de in dustrie voor het eerst in de gelegenheid zijn proe- hierbij geremd te worden allerlcA bepalingen Penicilline kan van reactorbou zal vrijwel uitsli tend worden gebruikt heidsspecialisten voor de produktie van ra- deren, dioactteve stof/en. Men wil onderzoekingen doen op het gebied van de ste rilisatie van anti-biotica. die door verhitting door gaans belangrijk aan '.rpakking door best i inzake aeheimhouding i gehandicapt te worden door militaire onderzoe kingen. die steeds voor rang hebben. De reactor is onderge bracht in een nieuw oe houw van de Armour ming van levi Research Foundation, dat door middel Aan het onderzoekpro gramma wordt deelgeno men door vierentwintig ca. industriële ondernemln- >r- pen. die elk voor een be an drag van 20.000 aan de en bouw hebben bijgedragen, de De bouw heeft een bedrag ra- van 700.000 gevergd: de ontbrekende gelden wor- rden gesterilt- ird. hetgeen doeltref- den door de' Onderzoekers op het ge- Stichting gefourneerd. De ondernemingen zullen ge meenschappelijk profite ren van de resultaten, die met de onderzoekingen worden verkregen. taire vliegtuigen deze maand het Sowj et- lucht ruim geschonden zouden hebben, kort en bondig van de hand gewezen, door een communiqué van één zin uit te se ven. dat luidt: „Geen enkel vliegtuig, in gedeeld bij het commando van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa, heeft het territorium van de Sowjetunie of de sa- tedlieUanden geschonden". Beter weer J?R ia ,weersverbetering op komst, aldus luidt het heugelijke nieuws van het K.N.M.I. in De Bilt. Warmere, boven Denemarken en Oost-Duitaland aanwezige lucht zal de komende vier entwintig uur ons land overstromen. Aanvankelijk kan dat plaatselijk nog aanleiding geven tot regen of mot regen, doch daarna gaat de bewolking afnemen. Het storingsgebied boven Duits land, langs de begrenzing van warme continentale lucht en koudere polaire lucht, dat over de Noordzee naar het zuiden stroomde, nam vannacht verder in betekenis af. Het verplaatste zich echter vrijwel niet en reikte nog steeds tot over het uiterste oosten van Inmiddels zijn geleidelijk enige wij zigingen in de luchtdrukverdeling ge komen. die tot gevolg hebben dat het oude front boven Duitsland zich weer in westelijke richting is gaan beivegen. De luchtjruk is namelijk boven Zuid- Scandinavië wat hoger geworden, terwijl in Zuid-Frankijk luchtdrukda lingen voorkomen. Boven West- Europa draaien de winden daardoor meer naar noordoost tot oost. WEERBERICHT Morgen afnemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bslt: Aanvankelijk nog 1 zwaar bewolkt met hier en daar Xyy wat regen of motregen, mor- IjB &en afnemende bewolking. (Jlm Zwakke tot matige wind tussen if A 'JJ' noord en oost. Hogere middag- temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 4.37—20 57; Maan 11.53—23.03 uur. Op 14 juli eerste kwartier. Jong geleerd... 1. Als je serieus wilt leren voetballen, moet je eerst een grondige „dribbel- training" ondergaan. Houd de bal onder controle en schiet steeds met de binnen kant van de schoen. Punter nooit! Dan ts een doelpunt stellig verzekerd. 2. Zó wordt de match begonnen. Bal op de middenlijn leggen en een zacht „tikje" naar de rechtsbinnen geven. Daar na onmiddellijk tot de aanval overgaan. 3. Nee...., je mag de bal nooit in de han den pakken. Dat is „hands" en kost je een strafschop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1