Hollanders meden (in de lente) Hellas ÜJJ'isr;xapt'*,1" EAU DE COLOGNE «as; ji xfffrsp A WeAA/ir,*4L V' UWTTEP Morgenavond met muziek en licht doo r de Leidse grachten Concertgebouw-Orkest speelde Haydn, Debussy en Brahms t Rembrandtspel in Lakenhal en in de wijken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 11 JULI 1956 Waar de oleanders bloeien n»*'WiiiifiTii' if!11 - w l &ntnFBAHEH \v0onw*"Oh-:"; Wij vreesden relletjes; - maar Britten kwamen niettemin (Van onze speciale verslaggever) T^R 7S GEEN TWIJFEL MOGELIJK: op Cyprus ligt genoeg conflictstof opgestapeld om er een onvervalste Griekse tragedie uit op te bouwen. En de Griek, van nature vrijheidslievend, doet niets liever dan dat. Hij neemt die dingen ernstig op en hij loopt er graag warm voor. Ook in de straten van Athene, als het moet. Maar dat behoeft voor de Nederlandse toerist nog geen reden te zijn het prachtige land te schuwen. En toch v gen ze het me daar op de man af: „waar blijven jullie dit jaar?" „We zijn bang geworden vanwege het laatste réi-rumoer in jullie straten", moet je dan eerlijk bekennen. Die Atheners kijken bevreemd terug en schudden het hoofd. „De Engelsen komen toch ook," zeggen ze. Gelijk hebben ze. diend hebt, weet je niet, maar het wordt je ook hier duidelijk gemaakt dat je van harte welkom bent. Dat gaat meestal in de trant van „Oh, ben je Hollander, ha- ha-ha," waarop steevast vriendelijke en vooral goedbedoelde schouderklopjes volgen. Een omwenteling is er na de oorlog op toeristisch gebied geweest. De tijd dat alleen intellectuelen dit land bezoch ten, behoort tot het verleden. Grieken land ligt nu ook open voor de toerist die wellicht niet iedere door een archeoloog omgekeerde steen op zijn klassieke waar de wil schatten, maar die een land en landschap zoekt dat hem als vakantie ganger kan bekoren. Bekoorlijk is het land en de mensen e er wonen zijn het niet minder. Deze ensen die, zo ze hun nieuw-Grieks in lil voor uw „oud" niet aan u kwijt kunnen veelal toch wel een mondje moderne talen spreken. En doen ze zelfs liet, dan blijkt hun eerlijk gemeende diepdoorleefde gastvrijheid ruim schoots voldoende die i3albarrière te doorbreken, om vervolgens met oogop slag en gebaar het door beide partijen verlangde contact toch tot stand te brengen. Heus, er hoeft de bezoeker in Hel las niets in de weg te staan, zelfs niet het gevoel van onwetendheid voor lieden die in hun schooljaren geen Gids voor Gymnasiasten in de leer gierige hand gedrukt kregen en zich daarom alleen al verloren wanen. Want 'met al zijn marmer en gebar sten steen is Griekenland allerminst een klassiek labyrinth, waarin alleen de klassiek gevormden een uitweg zouden weten. Natuurlijk, hoe meer geestelijke bagage hoe beter, maar de oleanders bloeien hier even ver rukkelijk voor de ongeschoolden het meisje op het land schenkt haar lievelingsbloem even spontaan gracieus weg aan de klassiek onbe- lasten. Soms durft men zelfs te den ken dat spmmige overbelasten in het Het is geen Griek, (gastheer van het zuiverste water), die het in zijn hoofd zou halen een vreemdeling van welke tong of taal ook een haar van zijn on- i schuldige hoofd te krenken. Hier ben je gast, en wat daar op Cyprus passeert, is een andere kwestie. Een zaak voor Cyprioot èn Griek, zegt de Griek. De Engelse toerist bleef dus komen en het toeristenbezoek uit Nederland liep terug! Jammer dat er landgenoten zijn geweest die de berichten over de stu dentikoze anti-Britse straatrelletjes in de Griekse hoofdstad verkeerd uitlegden. Ze hebben er een mooie Griekse lente èn een onvergetelijke tijd door gemist. Studenten, demonstranten-van-den-bloede hier en overal, mogen zich dan eens te buiten gaan aan luidruchtige vaderlands liefde, tegenover de „xenos" of vreem deling de Brit incluis zijn ze de voorkomendheid zelf. „Zeg dat de wegblijvers maar duide- lijk!", is me keer op keer op het hart gedrukt Ik zou het niet durven zeggen als ik ze niet op hun woord geloofde. Gezien T~\E „HOLLANDOS" is gezien in het land der Grieken. De Nederlander die gelijk overal ter wereld als brave Hollander te boek staat, kan daar wel eens over inzitten. Waar je het aan ver- „Falstaff" van Verdi (V.A.R.A., 20.15 uur) Orgelconcours Haarlem (N.C.R.V. 21.45 uur) Voor vanavond twee luistertips. Wie om kwart over acht begint te luisteren naar Verdi's laatste opera „Falstaff" zal als hij ten minste vooraf de handeling kent er niet zo gauw toe komen om kwart voor tien over te schakelen naar de andere zender. De 79-jarige Verdi heeft met deze kameropera een plotselinge lichtheid bereikt, d\e doet denken aan een „Figaro's Hochzeit" van Mozart. Het is het verhaal van de dikke schelm en drinkebroer Falstaff (bekend uit Shakes peare's werken) die door twee liefjes voor de gek wordt gehouden. Let u vooral t eens op die prachtige stemmen van Fer- I nando Corena (Falstaff). Walter Mona- chesi (Ford) en Eugenia Ratti (Ford's doch- 1 ter Nannette). De orgelliefhebbers en -dat zijn er in ons land gelukkig heel veel zullen graag luisteren naar wat viif jonge organisten op het orgel van de Bavokerk te Haarlem aan improvisatie kunst geven. De kunst der improvisatie c is eigenlijk wel specifiek een kunst van organisten. Het kerkelijk orgelspel eist telkens weer improvisatie en meer dan l andere musici hebben de organisten de r improvisatie in de praktijk nodig. Bij de orgelimprovisatie wordt meestal een bepaalde vorm gevraagd, b.v. Preludium i en Fuga, een Sonate, een Passacaglia 5 e.d. Vlak voor het concert krijgen de organisten het thema op waarover zij hebben te improviseren. De laatste jaren zijn dat in Haarle^n geen gemakkelijke thema's geweest. Dit keer krijgen de deelnemers als opgave variaties op een koraalmelodie met een fugathema uit het t koraal voortvloeiende. De juryleden: Anton Heilier (Oostenrijk), Finn Viderb (Denemarken) en Sew Dresden (Neder land) geven de thema's op, waarop de deelnemers elk moeten improviseren. Het oude Griekenland. Een ge zicht op de Akropolis; een vre diger aanblik van dit deel van de Griekse hoofdstad kan men zich moeilijk denken. Hier géén jonge demonstranten, maar de stille getuigen van een groots ver leden. Het nieuwe Griekenland. Door dergelijke Atheense straatbeel den lieten vele Nederlandse toe risten zich helaas afschrikken om hun voorgenomen Griekenland reis te makenZij vergaten ech ter, dat de Grieken onder alle omstandigheden de beste gast heren kunnen zijn. Zelfs voor hun Britse gasten! Bovendien, met Baedeker en Guide Bleu komt u een eind. Darauit kan de domste domoor aan de weet komen waar Griekenland ophoudt en Hellas begint, en andersom. Wie aan deze „standaard werken" zelfs nog niet toe meent te zijn, kan zeer binnenkort in alle gemak terug vallen op een Nederlandse gids, welke op het punt van verschijnen staat. Ge merkt, dat mij er alles aan gelegen is om die misplaatste aarzeling om dit land te bezoeken, weg te nemen, omdat ze van foutieve veronderstellingen uit gaat. Want het is niet waar, dat de Grie ken met Oedipus opstaan en met Odys seus naar bed gaan; de huidige Griek niet, de oude Grieken natuurlijk ook niet. Doch er zouden ook financiële bezwa ren kunnen zijn, aangezien Griekenland niet naast de deur ligt. Ook in dit opzicht verandert er iets. Wie denkt dat vliegen voordeliger is dan anderen denken, hij neme het vlieg tuig. Wie rails en een legendarische trein zoekt, hij neme de Oriën^-express. U kunt echter ook gewoon de boot nemen, zoals ik. Doet u dat, in Venetië of des noods in Brindisi pas, dan openen zich niet alleen (na Korfoe) mooie vergezich- Route boottocht uitgebreid ten op het Griekse vasteland en de Pelo- ponesus, maar ook nog financiële per spectieven. U kunt zodoende tegen een scheepslijn aanlopen, die via reisbureaus een schitterende vakantie van twee weken voor rond 500 gulden mogelijk maakt, mede dank zij een kort doch vreugdevol verblijf in een internationaal toeristenkamp nabij Corinthe. Waarmee tevens een welhaast klassiex gezegde, dat het niet iedereen gegeven is naar Corinthe te gaan, meteen te niet wordt gedaan. En ik vraag me af of dit land, waarvan terecht een grote roep uitgaat, die vijf honderd gulden niet waard zouden zijn. Zo kan een onbetaalbare vakantie betaal baar worden. Het is maar een weet. Hellas en Helios TO OOK het klimaat. Als we dan Hol- landers krijgen, komen ze of in het voorjaar of in het najaar, hoorden we Griekse V.V.V.-ers zeggen. Van de zomer en zijn hitte moeten zij kennelijk niets hebben. Ik kan ze geen ongelijk geven. Het kan hier na de tweede nelft van juni de spuigaten uitlopen met de tempera tuur. Dan komt een noorderling wel eens zakdoeken te kort en gaat de vakantie pret er gauw af. Voor het overige niets dan lof voor het klimaat, dat zich door zijn droge warmte gunstig onderscheidt. Maar Hellas zonder Helios is natuurlijk ondenkbaar. Een regenlucht mag het Hollandse landschap dan, hier en daar tenminste, flatteren, een grijze water- lucht boven de Griekse bergen is het mistroostigste dat men zich denken kan. De regenkansen zijn echter minimaal. De temperaturen mogen, naar onze begrippen, nu en dan hoog oplopen, het is altijd uit te houden. Wel doet men' er goed aan, iets van de goede leefge woonte hier over te nemen: van het ogen blik af dat helios het hoogst aan de hemel staat, zich van al te grote activiteit te onthouden. Als de middagklok vyf uur geslagen heeft, kan men weer overal terecht en heeft niemand meer last van de warmte. De meestal in tijdnood verkerende toe rist zal er echter veelal weinig voor ge voelen, zich zo lang schuil te houden en hy bewandelt dan zonder te veel transpi ratie de gulden middenweg. De Grieken zelf plegen de verloren wachttyd terug te winnen door tot acht uur in de avond door te werken. En het marcheert even plezierig als bij onze vertrouwde dag indeling. Holland-Festival in Leiden IN HET KADER van het Holland Festival concerteerde gisteravond in de Stadsgehoorzaal het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Eduard van Beinum. Het is uiteraard een gebeurtenis van gewicht in het Leidse ziékleven, wanneer 's lands eerste orkest in deze stad een uitvoering geeft, hoewel dit in de laatste jaren meer is geschied, mede dank zij het Holland Festival. Geen wonder dus dat velen zich de gelegenheid niet wilden laten ontnemen, dit evenement bij te wonen, zodat de zaal geheel bezet was openen; de uitvoering was stellig in nig opzicht schitterend, doch noch diri gent noch orkest kreeg hier gelegenheid de sterkste troeven uit te spelen. He1*" gaat hier trouwens om een veel algeme ner probleem: immers, dn de loop van d< vorige eeuw heeft het symfonie-orkest zich voortdurend uitgebreid vooral nieuwe blaas- en slaginstrumenten deden hun intrede en werden door de compo nisten dankbaar benut (men denke slechts aan de uitbreiding van de klarinettenfa- milie en vooral van het zware koper). Om het evenwicht te handhaven diende toen ook de strijkersgroep, waaraan in principe niets werd gewijzigd, sterk uitge breid te worden in kwantitatieve zin. Het gevolg is, dat een modern, goec uitgerust symfonie-orkest, overeenkom stig de eisen, gesteld door de laatroman- tische en moderne orkestmuziek, een om vang heeft gekregen en derhalve een ge- luidsvolumè produceert, waarop de meeste oudere concertzalen niet meer zijr berekend en dat bovendien niet meer sti listisch past bij de vertolking van pre- klassieke en klassieke muziek zoals die van Ha/dn. Vandaar waarschijnlijk dat tegenwoordig de belangstelling voor merorkesten steeds schijnt toe te ne In elk geval klonk deze Haydn, ondanks de voortreffelijke uitvoering en de be scheiden bezetting van deze symfonie, waarin niet eens klarinetten worden voorgeschreven, ons iets te pompeus te stijf, zodat bijv. het nog typisch galante geest geschreven andante te pre tentieus werd. KOINISCH WASSER Adem 't in von Uw hondsn of een besprenkelde zokdoek Bet Uw voorhoofd er mee Er stonden drie werken op het program ma: Haydms 96ste symfonie, Debussy': symfonische gedicht in drie delen „La mer" en Brahms' 2de symfonie. Deze volgorde hebben we enigszins betreurd, niet dn de ee'rste .plaats op historisch-sti- Listische gronden, doch vooral omdat hierdoor de climax vóór de pauze kwam te liggen, en dat heeft iets onbevredigends. Dal het Corcertgebouw-orkest een en semble van zeer hoog gehalte is, wisten natuurlijk allang, en we behoeven daarover stellig niet uit te weiden. Een de factoren die de hoge kwaliteit het orkest mede bepalen, achten de gelukkige omstandigheid dat tussen :se groepen zulk een uitstekend even wicht bestaat, zodat de klank zeer vol en toch doorzichtig is. De strijkers bezitten cantabili'teit die steeds weer tot geestdrift stemt, terwijl de blazers tot prachtig samenspel -in staat zijn, ook in oeilijke passages. Nu leek ons Haydns 96ste symfonie, „het wonder" genaamd, niet geheel een geschikt werk om dit concert mee te Zoals wy reeds eerder uitvoerig heb- ben gemeld zal morgenavond een stoet verlichte boten door de Leidse grachten varen als onderdeel van de Rembrandt- feesten. De route, die de verlichte vaar tuigen zullen volgen, is echter ingry- pend gewyzigd. Men begint niet in de Haven, maar by de Stadstimmerwerf aan het Kort Galgewater. Om kwart over negen nemen de boten daar hun positie in en een half uur later is de af vaart. Langs de Beestenmarkt, via Oude Vest, Haven, Herengracht en Nieuwe Rijn, gaat het dan naar het Waaghoofid, waar de prijzen worden uitgereikt. Ook degenen, die nog niet hebben ingeschreven, kun nen nog meedoen. Om kwart voor negen morgenavond zullen lampions gereed lig gen bij de Stadstimmerwerf. Wie daar aankomt met een booti, voorzien van lij nen om het verlichtingsmateriaal op te hangen, kan du® op de valreep nog een pracht-vaartuig maken. Men lette er wel op, dat de opbouw de twee meter vanaf de waterspiegel niet mag overschrijden. Ook de muzikale omlijsting van dit feest is gewijzigd. K. en G. zou oorspron kelijk concerteren in het Van der Wenff- paitk, maar dit gaat niet door. Het korps scheept zich nu in om half negen bij het Waaghoofd en koerst, al spelend, de stad door, waarbij de boot de route in omge keerde volgorde aflegt. Bij de Stadstim merwerf aangekomen etappen de muzi kanten van boord en sohepen de genodig den zich in. K. en G. wandelt dan weer naar het Waaghoofd om daar met muzi kale noten te gaan strooien. In de stoet varen twee „muzieteboteri' mee, mand met respectievelijk de r.k. Harmo niekapel en met Werkmans Wilskracht. Bij voldoende deelneming kan dit inder daad een vrolijk, 'Moht en luchtig schouw spel worden. Veel animo voor de 3-oktober-optocht Gisteren had in Oud-Horluszicht een inschryving plaats voor deelneming aan de 3-oktober-optocht 1956. Zoals elk jaar, was de opkomst bevredigend. En kele honderden liefhebbers lieten zich inschryven, zodat by'na alle rollen bezet zijn. Ook zullen bekende verenigingen aan de komende optocht deelnemen, onder meer de Leidse studenten en de wandel sportvereniging P. A. van der Werff. Eind augustus zal er voor enkele personen nog gelegenheid zijn, zich te laten inschrij ven. De kinderrollen, waarvoor in het begin van de vorige maand een inschrij ving heeft plaats gehad, zijn alle uitge geven. De optocht van dit jaar is gewijd aan Mytyl-collecte sloeg record Het. hoogtepunt van de avond vormde voor ons de sublieme uitvoering van De- bussy's „La mer". Dit meesterwerk op symfonisch gebied van het Franse im pressionismewaarin men soms reeds Stravinsky's „Sacre du printemps" meent te horen aangekondigd, werd door Van Beinum op magistral- wijze gedirigeerd. AlUe groepen van het orkest kregen hier een 'schitterende kans om het maximum van hun kunnen ten toon te spreiden; deze kansen werden niet gemist. Een langdurige ovatie volgde op deze geïnspi reerde, suggestieve, kleurrijke uitvoering van grote stijl. Prestaties Het was wellicht omdat onze verwach tingen te hoog gespannen waren geraakt, dat na de pauze Brahms' tweede syrh- fonde dn D ons wat tegenviel. Zeker, ook hier viel veel te bewonderen, en met name het adagio en .de finale bevatten prachtige momenten van sterke expressi viteit, doch over het geheel genomen had deze uitvoering iets slepends, iets mats, iets onduidelijks ook in de frase ring. Tot op zekere hoogte was dit stellig te wyten aan de .niet bepaald doorzichtige orkestratie van Brahms en aan de moeilijk met deze orkestratie in overeen stemming te verwezenlijken ritmiek. Ook de dirigent scheen in dit werk geen bij zonder nieuwe gezichtspunten meer te kunnen ontdekken, uitgezonderd mis schien in het allegretto gratioso dat een zeer markante allure kreeg. Natuurlijk stond het hog-: niveau van dit ensemble borg voor een uitvoering die steeds veel schoonheid bevatte en waarin diverse solistische prestaties vie len op te merken, o.a. van de hoorns en houtblazers. De toehoorders toonden zich ook na dit werk uitermate enthousiast, een geestdrift die zowel dirigent als orkest ten volle toekwam. Hiermee werd dan tevens het Leidse concertseizoen in eigenlijke zin afgesloten en wel op indrukwekkende wijze. Wij ho pen van harte, dat ook het volgende jaar onze stad in het Holland festival zal wor den betrokken op gelijke, of zelfs uitge breider schaal. Een laatste opmerking: wanneer zal Leiden eindelijk over een werkelijk be vredigende en aan moderne eisen vol doende co'#*»tzaal beschikken? De vlucht van het Uèidse muziekleven zal op den duur slechts voortgang vinden indien aan deze voorvoerde wordt voldaan. ,Dr. J. van xler Veen. VERKEERSSPELDJE VERDIEND Hoofdinspecteur C. A. N. Comelisse heeft maandag, zoals we reeds meldden, in de Burcht aan 92 leerlingen van Leid se scholen, die het verkeersexamen zon der fouten hebben afgelegd, een verkeers- speldje uitgereikt. De gelukkigen zyn: School Oosterstraat 16: Piet Langezaal, Jaap de Leeuw; Oude Vest 35 V.G.L.O.: Erik van Weerlee; Damlaan 1: Leo Bar- ning, Annie Plomp; Hoge Morschweg 12: Hans Diepenbach, Johanna de Geus, Jo hannes Verhoeven, Maria Brah, Marijke Michels, Elizabeth Uithoven, Catharina d. Berg; Lusthoflaan 4 Klaas Martijn; Mid delstegracht 119: Jacob Schellingerhout, Adriana Berkman, Paulina Smit. Hendrik Dreef. Marinus Lepoeter, Abraham Schou ten; Stadhouderslaan lb: Marinus Osse- voort, Roelofje de Leeuw; Maresingel 54: Willem Sjardijn; Levendaal 54: Pauline Ahsmann-, Leny Kukler, Marian v. Noort, Rina Develing, Truus Schneiders; Noord einde 1: Robert van Diest, Willem var Diest, Helma Kroon; Caeciliastraat 11-15 Hans Tempelaars. Bard Bakker, Bert var Brussel, Frans Diepstraten. Leo de Ronde; Krauwelsteeg: Cornelia v. Breukelen; Pe likaanstraat 20; Toos Otgaar; Drie Octo- berstraat 27: Jan Lips. Tenny v. d. Laan, Piet Bakker, Koos Bakker, Ton Dubbel dam, Hetty Philipsen; Rapenburg 48: Jo hannes Aalbersberg, Johannes Duindam, Henk Beerenfenger; Asserstraat: Cobie Karstens, Pieter v. Seventer; Kernstraat: Anton Nieuwenhuis, Bart Schellekens; AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Den Burcht, half 8: Vereniging van Leidse actieve kwekelingen, eluiting6- avond. Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Oranjegracht, 8 uur: Openluohtsarnen- komst, uitgaande van verschillende Ker ken. Zomerzorg, 8 uur: Leidse middenstands centrale, bespreking bouw winkelhuizen in Zuidwest. Donderdag Pieterskerk. 3 uur: stichting Rembrandt- herdenking 1956, herdenkingsbijeenkomst. Burgerzaal stadhuis, 4.45 uur: receptie Rembrandtherdenking. Stadstimmerwerf (Kort Galgewater), 9.45 uur: Rembrandtherdenking, tocht met verlichte vaartuigen. Gulden Vlies, 8 uur: diploma-uitreiking aan jonggezelzetters- en -drukkers. Warmond, muziektent, 8 uur: con cert Warmonds Fanfare (35 jaar). Vrydag Stationsweg 43, 10 uur: Kamer van Koophandel over Langeveld en Ooster duinen. Grote Pers Lakenhal, 8 uur: première spel „Rembrandt". Kantine Smit (Herengracht 34), 8 uur: Leidse smalfilmliga, kleurenfilms. Aula gymnasium, half 8: Kennis is Macht, diploma-uitreiking. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: amateur-avond Radio Luxemburg; half 6: auditie. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook half 8—half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- ateeg), 25 en 7—9 uur: expositie „Jeugd en Rembrandt" (t.m. 14 juild). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 21313, Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Oegetgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Afscheid van de heer F. Verworst van N.S. Op het bureau van de hoofdstationschef, de heer A. Swier. is vanmorgen afscheid genomen van de heer F. Verworst, eerste seinhuiswachter, die na 40 dienstjaren de Ned. Spoorwegen verliet. De heer Swier schetste de heer Verworst als een trouw wachter, die onder alle omstandigheden actief en oplettend zijn plicht deed. Na mens het personeel bood spreker een prachtige reistas aan. Hij overhandigde mevrouw Verworst bloemen. De seinhuis wachter werd ook hog toegesproken door commies B. M. van Kuijk, die als trein dienstleider lange tijd goed met hem sa menwerkte. Ten slotte dankte de heer Verworst voor de huldiging. Potgieterlaan 7: Jean Poort, Jacob v. d. Wely. Frans Schuurmans; Langebrug 62a: Jan Struik, Engelina Bonte; Langebrug 62b: Dick Riel; Franchimontlaan 20: Pe trus Bots, Nicolaas Nieuwahl, Adolfus Witte; Haarlemmerstraat 240: Johannes Pijnacken, Wilhelmus de Does; Haarlem merstraat 32: Agatha v. Diest, Jacoba Droog, Maria v. Essen, Dorothea Martijn, Caecilia Rebus, Johanna Topper, Cornelia Bentvelzen, Thea Witselaar, Sep Mulder, Philomena Koumans, Margriet v. d. Spek; Rooden burgerstraat: Kees Piena, Bert Martijn, Kees Walter; Da Costastraat 104: Willem Bouwman, Jacques Kieft, Freddie Pet, Adri Jonasse, Wilma v. Heel; Leidse Houtschool: Ischa v. d. Horst, Adri Kur- pershoek, Jacob Bol; Noordeinde 40: Cor nells de Haan. Margriet de Vries, Rudolf Zandbergen, Elisabeth 't Hart; Montes sorischool Rijnsburgersingel 22: Corry Franke, Sari v. d. Lelie; Lusthoflaan 2: Anny van Staden; Munnikenstraat V Abraham Groeneweg, Jacobus Mark. Twee voorstellingen per avond met reductie- kaart voor expositie ln de loop van mei is in Leiden binnengekomen het in opdracht van het gemeentebestuur geschreven spel over Rembrandt. Het was de bedoeling, dat dit door Gerard van Veen uit Rotterdam geschreven werk als wagen spel zou worden opgevoerd, maar drie Leidse deskundigen achtten het daarvoor ongeschikt. In overleg met de schrijver is besloten dat het in zalen zal worden opgevoerd, omdat daardoor beter de intieme sfeer van het spel tol zijn recht zal kunnen komen. Vrijdag 13 juli om 8 uur zal dit spel jer Rembrandt In première gan in de Grote Pers van de Lakenhal. Men heeft daartoe over de hele breedte van de zaal vóór de grote schouw een toneel verhoging gemaakt. De belichting zal „Rembrandtiek" zijn, dat wil zeggen, dat de scène slechts van één zyde wordt be licht. Dit stelt hoge eisen aan de pias maar men is zo gelukkig geweest de hand te kunnen ltggen op prachtige gloednieuwe kostuums. Het spel, waarvoor de naam „eenakter" moeilijkheden oplevert, behandelt ver schillende episoden uit het leven van Rembrandt, namelijk de eerste tijd; het hoogtepunt en de neergang, toen hij door ijn veranderde techniek in ons verarm de land niet meer de erkenning van oorheen vond. De speelduur is vijftig minuten, zodat per avond twee voor stellingen kunnen worden gegeven. Deze stedelijke „cultuurspreiding" ziet r als volgt uit: 13 juli twee voorstel lingen in de Lakenhal, waarvan de eer ste alleen voor genodigden; 16 juli Oos terkwartier, speeltuingebouw' Borneo- draat; 17 juli Professorenwijk, aula gymnasium; 18 juli Haagwegkwartier, clubhuis Ten Katestraat, 20 juli Laken hal. Bij voldoende belangstelling worden deze avonden twee voorstellingen gege- de eerste om 8 uur, de tweede om kwart over negen. Medewerking De twaalf Leidse speeltuinverenigin gen hebben spontaan hun medewerking toegezegd. Zij hebben folders verspreid om ieder op te wekken op deze wijze nader te komen tot de figuur van deze grote Leidenaar. Men kan bij de club huizen kaartjes kopen op de dag van de uitvoering; bij de Lakenhal kan men hiervoor steeds overdag terecht en vóór het begin der voorstellingen aldaar. Aan die kaarten Is nog een aardig heid verbonden. Wie nameiyk zUn kwartje heeft neergeteld om het Rem brandtspel te kur.nen bijwonen, kan voor twee kwartjes de Rcmbrandttcn- toonstelling in de Lakenhal bezoeken, als hy dat kaartje bewaart. Dat is nog eens gemeentelyke serviccl Tot slot geven wij hier de rolverde ling. De meest» spelers komen van Lit- teris, maar de vakantie heeft het nodig gemaakt ook enkele bekwame krachten van het L.S.H. aan te trekken. Vertelster mevrouw C. Hageman- Verhagen; Hendrikje Stoffels mevrouw T. Hoogewind-van Oortmerssen; Rem brandt dr. J. Foudraine; Bannink Cocq de heer Nagel; Philips Koninck ir. B. Hageman; Wm. van Ruytenburgh -a de heer A. A. M. van Leeuwen; Saskia mej. T. de Wit; Gerbrand v. d. F.ecR- hout mevrouw J. Bartelsman-van der Lans; Titus de heer A. M. P. van Aelstj Becker de heer J. Chr. Bartelsman; meisje mej. M. Reitsma. In de Laken hal speelt men zonder decor, in de club gebouwen met een eenvoudig oud-Hol lands decor. Regisseur is de heer B. Hageman Sr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3