UUM DOOR koppensnellers kannibalen p? Mevr, m De Rooy liet Overijssel zijn element glijden Mej. Veeger organiseerde voor Perzië Jeusd Rode Kruis ACADEMISCHE EXAMENS 5 MAANDAG 9 JULI 1956 T~\E VOLGENDE OCHTEND starten we met de Catalina. Doel: Agats j L' aan de Oetoemboewee-rivier, niet ver van de Flamingo-baai. In Agats zit controleur Scheele, die het hele drama min of meer naast zijn deur heeft beleefd. In de blister van het vliegtuig bevindt zich, behalve resident Boender maker, die de leiding der actie heeft, ook monseigneur Tillemans. Hij wil er bij zijn en dat is zijn goed recht. Ik weet nl al, dat er een uit stekend contact is tussen bestuur en missie in Zuid-Nieuw-Guinea. Men moet er niet aan denken, als een dergelijk contact niet zou bestaan. over onbekend gebied. Onder me schuift een reusachtig gebied, dat terecht de kwalificatie draagt van de Biesbos van Nieuw-Guinea. Wat een water! We vliegen van de ene grote rivier naar de andere. Na Frederik- Hendrik-eiland gepasseerd te zijn eerst de Digoel, een der grootste van het zuiden. Dan de Mappi-rivier. de Koningin Juliana-rivier, de Kam pong-rivier, de Wildeman-rivier en ten slotte de Oetoemboewee-rivier. Mij krijgt een gevoel van hopeloosheid, waar het onder bestuur brengen van zulke gebieden betreft Het is te groot, te ver. te ruig. Men zou duizend, en nog eens duizend, mensen moeten hebben, om zo'n land werkelijk te besturen. Junglejungle Jungle, .jungle..jungle! Sagobossen. ri vieren. kreken, meertjes, poelen. De zee tre'-* het land binnen en verlaat het weer Dat is de grote ademhaling van dit land. Soms gaat dit bin nendringen rustig, nauwelijks merk baar. Soms wild. onstuimig. Hier en daar glijden licht groene vlakten voorbij. Maar men vergist zich als men denkt, dat dit grazige weiden zijn. Want dat vermoeden is vals. Dit zo lieflijk schij nende jonge groen is geen land en is geen water Het is een mengeling van beide Men kan er niet lopen en niet varen. Een hopeloos gebied om in te moeten wonen. Maar er wonen dan ook niet veel mensen. Slechts hier en daar schemeren kleine kampongs door het groen Meestal aan de oevers der rivieren. Soms ook in de kre ken. Nergens ter wereld kan een volk zich zó verdekt opstellen, om ongezien te blij ven voor anderen. Heel feit Casuarinenkust heet dit gebied. En ik merk, dat monseigneur Tillemans bezig is een kaart bij te werken. Dat zal wel nodig zijn. Een kaart, die waarschijnlijk ge maakt werd door een toernerende missio naris. Maar van de lucht uit is dat land anders. Duidelijker. De bisschop knabbelt op z'n potlpod ziet ernstig naar benedenschetst lij nen, noteert bijzonderheden.. Zo ont staat de verbeterde editie van een kaart... Ik laat geen oog van het land af. Ik weet dat dit onbekend Nieuw-Guinea is Hier vlieg ik dus over een der laatste ge bieden der aarde, die nog als wit op de atlas staan aangegeven. Een enkele rivier kent men. Een andere heeft men 'n stuk bevaren. Weer 'n andere heeft men van de lucht uit verkend. Maar wat daar leeft en hóe het leeft, daarvan werd nog slechts een fractie geopenbaard En het doorvorsen van dat land zal niet een kwestie van enkele jaren zijn. Daar voor is het te groot, te gecompliceerd, en bovenal te moeilijk bereikbaar. Altijd in angst Ik zie prauwen. Soms twee. drie tege lijk, die haastig van de grote kali weg schieten en dan plotseling verdwenen zijn Waarom? Omdat men dodelijke angst heeft voor dat ding, dat zo laag hun rijk van-land-en-water komt binnenvliegen. Hun schrik moet onvoorstelbaar zijn. En misschien zijn er ook nog andere redenen voor die schrik. Immers we zijn hier bo ven een gebied van eeuwige angst, strijd en oorlog. Als men zegt: er hangt een geur van bloed over Zuid-Nieuw-Guinea, dan is dat niet overdreven, doch bittere werkelijkheid. Dit volk beneden ons leeft voor moord, leeft voor oorlog. Heel deze „maatschappij" is zonder koppensnellen totaal ondenkbaar. Misschien dat men nu enig begrip krijgt van de problemen voor bestuur en missie, 'die beide aan het werk gingen, maar met veel te weinig mensen. Die weinigen ver richten daarom een herculische taak. We vliegen al weer over een brede rivier en monseigneur Tillemans schreeuwt me toe boven het grommen der Catali- na-motoren uit dat deze kali twee we ken geleden voor het eerst werd waarge nomen door personeel van de Nederl. Nieuw-Guinea Petroleum Mij, dat ook boven dit gebied verkenningen deed. Op nieuw corrigeert hij, weer vult hij aai Hier een kleine kampongdaar grotere.daar een heel grote I. W, UHNEHANN, e.' r is geen enkele kans, op deze rivieren landen, hoe veilig ze mogen lijken. Want die veiligheid blijkt slechts schijn. Holle bomen Dat ontdekken we als we op een ge wen ogenblik heel laag over zo'n kali heensuizen. Het ligt er vol met uitgeholde boomstammen, die ijlings wegschieten in> kreek. Even is die armada nog zicht- Dan sluit zich de jungle erover. En geen macht ter wereld is meer in staat boten en bemanningen terug te vinden. Men zou eerder een speld in een hooiberg opsporen. We vliegen verder. Dicht bij de kust gt een grote kampong. Resident Boen dermaker roept me toe: „Dé&r was kort geleden de politie, om een eerste contact te leggen. Maar ze wilden niet. De politie •erd teruggeslagen en kreeg geen kans. Aardige lui zijn het hier I" Weldra komt Agats aan de Oetoemboe- ee in zicht. Agats is een bestuurspost, >aar men moet zoiets vooral niet posant voorstellen. Wat ik zie zijn wat bruine hutten huisjes. Meer niet Het wordt dus het bestuur van het Koninkrijk der Ne- ndt zich dus datgene, wat Ne derlands gezag heet. ligt dus de plaats handeling van het treurspel. andant Van der Wel brengt de Catalina naar bene den. Hij zoekt een ats op de kali daarbij uiterst voorzichtig. Zelfs hier loopt men ri- vanwege de :igheid van veel drijfhout. Een deel ervan kan men Maar er is een ander deel, •drijft, doch voortzwééft. Dat is het gevaar. Daarom scheert de Catalina een paar maal op nauwelijks tien meter hoogte de rivier. Soms hangt ons. toestel zo schuin in de lucht, dat het lijkt of de hele „Biesbos" legen ons aan zal slaan. Ik moet goed vasthouden om niet van het pri mitieve zltplaafsje afgeslingerd te wor den Tegelijk wil ik, dat me niets ontgaat de landing. Goed geland rivier schiet omhoog. In het licht de zon wordt het water bloedrood. Een gemeen, onheilspellend rood. Dan het geluid der motoren weg. En even raakt het toestel het water. Altijd hetzelfde geluid. Het geluid van scheurend papier Het is een goede lan ding, want een botsing met een zwevende of drijvende stam blijft uit hoewel je daarnaar zit te luisteren Het toestel komt tot stilstand en de blis ter wordt geopend. De hitte slaat naar binnen, maar niemand die erop let. We letten ergens ónders op: op hen. die zich in de wal bevinden Een paar prauwen scheren op ons af en zie ik voor het eerst levende Asmatten. Hun uitgeholde boomstammen zijn prach- verslerd. Het moge dan een primitieve kunst zijn, maar deze wilden van Zuid- Nieuw-Guinea weten toch wèl hoe ze een prauw moeten uitdossen. Zowel op de zij kanten als voor- en achteraan ontwaren uitgesneden ornamenten, e mannen zijn naakt. Spiernaakt. Zelfs de geringste schaambedekking is hier geen mode. Men moet eraan wennen, hoewel iroces is in dit land hun prauwen te roeien met lange peddels en ik ben stomverbaasd niet alleen over de snelheid, waarmee ge roeid wordt, maar ook over de behendig heid, waarop da* gebeurt. Het is een won der. Ofis het eigenlijk wel een won- Deze mensen, deze Asmatters, zijn >f meer geboren in hun prauwen. Ze leven in hun prauwen en sterven er in. t zijn grootmeesters in het roeien en de komende dagen zal ik daarvan nog wonderlijke staaltjes meemaken. Het zijn grote forse, over het algemeen prima geproportioneerde figuren. Opval lend is de ontwikkeling van het boven lichaam. De zon schijnt over enorm spierde armen, over brede borstkassen bonken van ruggen Het onderlichaam is minder ontwikkeld. De oorzaak? Deze mensen roeien iedere dag urenlang, als gevolg een niet geheel harmonische ontwikkeling van het lichaam. Aangestaard Ze komen langszij van de Catalina staren ons aan. Ik zie doorboorde neuz waar allerlei voorwerpjes in zitten. Ook de oren zijn doorboord en bevatten even eens versierselen. Sommigen dragen ge vlochten banden van vezelstof om de bo venarmen. De meesten hebben kroeshaar; enkelen dragen een kort baardj Het is hun bedoeling, dat we met die boomstammen naar de wal gaan. Ze ken een solide, stabiele indruk, mas zijn aan de smalle kant voor gezette figu ren. Er is echter geen ander transport en dus laat ik me uit de blister zakken. Hele maal handig gaat het niet en ik zie iets van verbazing op het gezicht van enkele Asmatters. Ze fluiten zacht en manipule ren op allerlei manieren met de peddels, zodat de prauw onmogelijk kan omslaan. En dat was wel het minste wat ik had verwacht. Een vooruitzicht, dat overigens niet aanlokkelijk was. Minder met het oog op het natte pak (dat hier weinig te betekenen heeft) dan vanwege de drei gende boeaja's of krokodillen. Maar er slóét' geen prauw om! Kwiek i de I de wal af. weergaloos be kwaam doen ze dat. Werkelijk.het zijn grootmeesters in die kunst! Ik zit gekneld tussen beide wanden van de boomstam en men kan zich dan ook best een betere accommodatie voorstellen. Maar ondanks al dat ongemak ben ik blij dat het vaartuig zo rustig in het water ligt en ik zo veilig aan de wal wordt ge bracht. De wal! Daar staat controleur Scheele. Daar staat een pastoor. Daar staat een jonge vrouw, de echtgenote van de heer Scheele. Ik kijk ze aan en ik weet dat deze mensen iets hebben meegemaakt, waarvan de gemiddelde Nederlander geen notie heeft. Ze hebben de wildernis en wélk een wildernis! aan den lijve gevoeld. Zij waren daar, toen die moord partij begon. Maar konden niet weg. En wilden niet weg. Ik denk dat iets der- in- gelijks meemaken, betekent gróót Moord en doodslag Zo stonden wij daar, een bisschop, een commandant zeemacht, een resident, een pastoor, en een journalist. Mensen uit de twintigste eeuw Allemaal werden we op die smerige, modderige kali-oever gecon fronteerd met een levend stuk Stenen Tijdperk. Het is Interessant en curieus dit soort dingen te onthouden en er later terug in Nederland, of waar dan ook over te vertellen Men weet. dat men hier oog in oog staat met een der wonderbaar lijkste, vreemdste stammen ter wereld en- dat men dankbaar moet zijn die kans te krijgen. Akkoord! Maar men weet dan óók, dat deze aarde letterlijk doordrenkt is van bloed. Men weet óók, dat moord hier gewoonte is. Men weet óók dat hier gesneld wordt op een manier, die alle voorstellingen te boven gaat En ten slotte: men weet. dat het bij dat alles niet blijft. Na het snellen gebeuren nog èndere dingen. Ik wist toen al, bij mijn aankomst op Agats (welke naam „goed" betekent), dat het niet bij moord en snellen gebleven was. Een kleine dertig mensen waren hier een paar dagen geleden na hun afslachting door de moordenaars verslonden. Ik bevond me in het land der kanni balen. Ik had er vaak over gehoord. En nog vaker over gelezen. Maar nooit had lk het eigenlijk geloofd. En daar waren Het besef, zich te weten in een wereld van koppensnellers en kannibalen, is iets, dat men beslist „even" moet verwerken Ik heb getracht dat zo snel mogelijk te doen. Doch dit is een verre van eenvou dige zaak. Ook al wès het dan op de aarde van de Asm?t waarop ik stond. Juister gezegd- de modder van de Asmat. Toch is hel zo BACON OF SHAKESPEARE (Nadruk verboden) Bij Wilton-Fijenoord (Van een onzer verslaggevers) MET het routinegebaar van Iemand, die het al meer gedaan heeft, liet me- uw J. W. de Rooy—Raar uit Voor burg, echtgenote van ir. G. de Rooy, -aadsadviseur in algemene dienst bg de hoofdafdeling materieel van het mlniste- van marine, zaterdagmiddag op de werf Wilton Fijenoord te Schiedam de tiderzeebootjager Overijssel te water. Mevrouw De Rooy, „gewapend" met een prachtige boeket lila orchideeën, ont- als aandenken namens de directie van Wilton Fijervnoord een prachtige zil veren fruiitsohaal. De plechtigheid ge schiedde even later dan de bedoeilinig was omdat de forse bries de vüoed wat lancer de Nieuwe Waterweg opstuwde, dan maad het geval is. Die bries was er de oorzaak van dat de rokken vai doopster met een stevig touw aan banden moesten worden gelegd, wat onder de diige hilariteit, niet het minst van slachtoffer en haair echtgenoot-zèli beurde. Bij mijn aankomst in Agats wist ik al, dat het niet bij koppensnellen ge bleven was. Want in Agats is een zetel van het Nederlandse bestuur, waar van ik vernam, dat hier enkele dagen tevoren een kleine dertig mensen na een afschuwelijke afslachting door de moordenaars waren verslonden avontuur meemaken. Doch of ze zich dat bewust waren is weer een andere kwestie. Het welkom is zeer hartelijk. Men is kennelijk verheugd dat „de buitenwereld" gekomen is. Al was het maar alleen om overleg te plegen en een plan de cam pagne op te stellen. Er moet iets gaan ge beuren hier. WatDat zal in de ko mende uren worden vastgesteld. Ik sta aan de oever van de rivier en n me heen drommen Asmatters. Weinig Die zich laten zien zijn schuw ouwend. Ook hun kleding is uitermate schamel. Ze bestaat uit een minuscule schaam bedekking. Een en kele man blijkt een kort broekje te be zitten. ontvangen van de missie. Ik zie de kinde ren. Kleim duiveltjes. met schitterende, vitale ogen. Nieuwsgierig en wantrouwend tegelijk. Maar steeds weei naderbijkomend om Iets op te vangei van de aanwezig heid der zojuis' aangekomen blan ken. Ze begrijpen er weinig wereld waarin zi. leven en die waar uit die andere we- men een contrast, dat de hersenen dei Asmatters onmoge lijk kunnen ver- W We laatste nieuws en dat is, geen best nieuws. Heel de streek schijnt in beroe Het oude kwestie Iedere moord wordt gewroken en dit leidt uiteraard tot een zuivere ketting-reactie. En omdat er veel gemoord is. zal er ook veel gemoord worden in de komende da gen. Alles volgens de wet van de jungle in dit deel van Zuid-Nieuw-Guinea. Ik hoor bijzonderheden van het drama. Ze zijn wreed en stuitend, ja weerzin wekkend. Totaal ongeschikt om hier in details weer te geven. Doch geloof me, het waren schokkende bijzonderheden, zó schokkend, dat mijn eerste uren op die kali-oever haast ondraaglijk waren. Men komt er nu eenmaal niet met de opmer king: het zijn maar wilden. Ook deze As matters zijn mensen Hoewel hoewel het me die eerste dag moeite kostte, dat besef te handhaven. Soms moest ik rpOEN mejuffrouw G. J. Veeger zater dagmiddag met het lUntoestel uit Rome op Schiphol landde, was zij aan het einde gekomen van een prachtige op dracht. die luidde: reorganisering van het „Jeugd Rode Kruis" In Perzië. Aangezien een vrouw in Perzië. zoals in zo vele oosterse landen, nog njet veel in de melk te brokkelen heeft, en de zegs wijze „Oost is oost en west is west" ook in dit geval van kracht blijft, zegt mejuf frouw Veeger: Ik heb hen verteld, hoe ze een Jeugd Rode Kruis moeten organise ren, dat bruikbaar Is in een land als Perzië. heb de beste beloften meegekre gen. maar of ze er zich aan zullen hou- Uit Perzië kwam het verzoek om advies over een Jeugd Rode Kruis binnen bij het Internationale Rode Kruis te Genève. In mejuffrouw Veeger zag men de geschikte persoon. Zij deed verdienstelijk werk voor het Rode Kruis in Indonesië, zette het Rode-Kruiswerk in Nieuw-Guinea op poten, organiseerde daar de bloedtransfu siedienst en het welfare-werk en deed in ons land veel voor het Jeugd Rode Kruis, waarvan zij leidster werd in Noord brabant. Geen wonder dus, dat mejuf frouw Veeger in januari jl. naar Perzië vertrok. Het Rode Kruis in Perzië heet De Rode Leeuw en Zqn. De jeugdafdeling hiervan bestaat reeds acht jaar, maar is slecht georganiseerd, o.a. doordat eerst vorig jaar de leerplichtwet werd uitgevaardigd en er zeer weinig jeugdverenigingen zijn. Mejuffrouw Veeger heeft de Perzen richtlijnen gegeven voor een J.R.K., dat vooral gebaseerd is op de bescherming van de gezondheid. De organisatie moet van de kinderen uitgaan en slechts door de onderwijzers geadviseerd worden. Als dit plan lukt en mejuffrouw ger hoopt op de blijvende steun van zuster van de Sjah en haar echtgenoot zal in een grote leemte zijn voor want in Perzië zijn bijna geen gezond heidsorganisaties. Zij wil de belangstel ling voor reinheid bij de kinderen wek ken door gezondheidsspelen met de Perzi sche poppenkast en door kaarten, waarop de kinderen kunnen aankruisen, of zij zich hebben gewassen, hun zakdoek ge bruikten, enz. Mejuffrouw Veeger gaf cursussen aan 35 onderwijzers, die stof voor een jaar van haar kregen. Men heeft haar dan ook gevraagd volgend jaar terug te komen. In de werf kantine werden nog enige hartelijke worden gesproken. Namens de minister van marine sprak ir. De Rooy, die in de grote belangstelling, die deze tewaterlating te beunt viel een bewijs zag, dat door het Nederlandse volk nog met de Koninklijke Manine wordl meegeleefd. De scheepsbouwers verzocht de spreker, hoewel op dit ogenblik geen bouworders te veryvaehten zijn, toch een marinekern in stand houden opdat, wanneer in de toekomst weer opdrachten zouden kunnen worden gegeven, een snelle uitbreiding van kundig personeel verzekerd zou zijn. Ook Ir. J. E. Woltjer, die namens de werfdrrectie sprak roerde het punt van Zo was het nog eens echt! Vier gemaskerde mannen hielden in Marseille een auto aan. bedreig den de chauffeur met een revolver en begonnen de geldzakjes uit de bergruimte te slepen. Alles tot grote vreugde van een paar Amerikaanse toeristendie nu in Europa nota bene eens zagen hoe echt een gangsterfilm werd op ge- „Oh boy, oh boy", verzuchtten zij en filmden op hun beurt de spannende scène. De politie speurt thans even ijve rig naar de Amerikanen als naar de gemaskerde mannen, want de roofoverval was écht en de bandie ten hebben 2.300.000 francs als buit meegenomen. De Amerikanen zijn met hun filmopnamen de mooiste getuigen, die de politie maar wensen kan. de bouwepaoibeit aan. „Voor welke capa citeit moeben bij de daarvoor in aanmer king komende werven, voor de marine bouwplaatsen vrij worden gehouden", zo vroeg spreker zioh af. Deze vraag is niet alleen voor de bezetting van de werven van belang, maar heeft ook in wijder ver band betekenis, aldus ir. Woltjer. Het grote tekort op de arbeidsmarkt doet uitbreiding van de bouwprogram ma's van de werven voorlopig nog illu soir zijn. Heden zijn de werfprogramma's tot de jaren 1960'63 bijna vol bezet en dagelijks komen nog aaanvragen binnen voor passagiere-, vracht- en tankschepen 10.000 tot 50 000 ton. Onder de ruim vierhonderd aanwezigen bevonden zich o.a. de staatssecretaris van marine, vice-admiraal H. C. W Moorman, de commissaris der Koningin in Over ijssel, ir. J. B. ridder de Van der Schue- ren. de Engelse ambassadeur, Sir Paul Mason, leden van de defensiecommissie, en tal van burgemeesters, onder wie het college van B. en W. van Voorburg. Het was de vierde te waterlating, die mevrouw De Rooy verlichtte. De nieuwe onderzeebootjager is de tiende oorlogsbodem van deze naam. Het schip werd in secties gebouwd; de eerste sectie werd medio oktober 1953 op de helling geplaatst. De bemanning zal uit 283 officieren en schepelingen bestaan. De afmetingen zijn: grootste lengte 116 in, gr. breedte 11.77 m, gem. diepgang 3.99 m. stand-watervcrplaatsing 2500 ton. Het totale machinevermogen bedraagt 60.000aipk, de max. snelheid is 36 zee mijlen p. u. De bewapening bestaat uit vier automatische snelvuurkanonnen van 12 cm., zes mitrailleurs van 40 mm., cn- zeebootbestrijdingsraketten en dieptebom- Twee jongens verdronken Bjj Castricum waagde gistermiddag de zestienjarige Antonius S. uit Amsterdam zich te ver in zee. De jongen was de zwemkunst niet machtig en verdronk. Een vriendje van hem werd bewusteloos op het strand teruggebracht. Eveneens gistermiddag verdronk een 21-jarige Amsterdamse jongen, J. F., die onder de gemeente Weesperkarspel een bal uit het Amsterdam-Rijnkanaal wilde Ernstig verkeersongeluk in Zoetermeer Een ernatig ongeluk heeft vanmorgen in Zoetermeer een zwaar gewonde ge- eist. Slachtoffertje was het vijfjarige meisje Lydia Sentel, dat zonder uit te kijken omstreeks negen uur de Zegwaart- seweg overstak. Een passerende vrachtwagen, bestuurd door de heer V. te Benthuizen, kon haar niet meer ontwijken; een botsing volgde, waarbij het meisje zeer ernstig aan het hoofd werd gewond. Dr. Verkade verleende de eerste hulp en vervoerde het slachtoffertje in zijn eigen auto naar St. Antonlushove te Voorburg, omdat de Rode Kruisauto t« lang zou zijn uitgebleven. :ej. H. A O Funk» :nkamp, P. J. I. M. de Waart. Amsterdam; F P. G. A. V lof F. J. de Bruin, lie: W H Vroom, Amsterdam. Doet. te en sociale wetenschappen (sectie Woelderen. Noord wijk lagd I ter Gunne. Rotterdam; L. E A. Raming, Bre .ter-1 da; M. de Rijke, Rottendam: A. van de IMSTBRDAM. GU. 9 apotheker; Thio Koen ardrij-kskundi Doet wer, Goes; J J. Wensink, H ijkskunde; J. J. G. M. van Boêckel, Am- Kand. Engels: mej. M. C. Caspers, r; mej. G. L. L. H. Stolk, mej H D M. ibesoone. Amsterdai tpoort. Kand. phys. ui. Amsterdar M. de Vries. Alitemphol. M. Ofschoon ik me niet zonder angst uit .het vliegtuig liet zakken, daar de boomstammen wel wat erg smal zijn (naar onze begrippen), manipuleerden de Asmatters zo handig met de ped dels, dat hun bootjes onmogelijk kon den omslaan. En dat was maar goed ook, want aan krokodillen was waarlijk geen gebrekl" Cherry Belle-zaak. De bedrijfsleider van een Goesse zaadhandel, die een n radijs, dat na jarenlange experimenten door een Voorburgse kwekerij was teeld, onder de eigen naam Cherry I in de handel bracht, is dezer dagen door de economische politierechter in Tilburg tot drieduizend gulden boe'.e veroordeeld. i de grond. ir. R. AMSTERDAM, 7 juli. octor in de reohtsw- rhrift; Inleiding tot d< Groenendaal. geb U 's-GRAVBNHAGE, wetgevingstechniek, ie Utrecht. EXAMEN Juli Geslaagd voor AmsterdamT. S J. Dohmen. Brunssum; C J. M. den Duik, Heemstede; D van Egmond, Haarlem; J P M. van Eik. Bommel; K Etehove, Naar- den; J W. van Erven Dorens, Laren (N.H.); F. de Fouw. Delft, J. H Gaijaard. Haarlem; C. Groenenberg, Dordrecht; J. Haan Hen gelo (O J. C van Ham. Rotterdam- R K. Hansen. Rotterdam; A. P. C. van Heesewijk. Rotterdam: A H Hoefsloot. W.ieendngen- W J A Hocnsolaar. Almelo; F Hollander Delft; jhr. P. M. Hooft Graafland. Zeist- S. Hylarides, Deventer; J. C J Ideler. Rot terdam; E. W Inslnger, Helmond; N, K. Karlmoen, Maastricht; R. E.'Kohn. 's-Gra- venhago; T. Kooij. 's-Gravenhage; B. Korff, Vlaardingen; A C. Koutttaal. 's-Gravenhage- W. van der Kraan. Rotterdam H J KnHjs- hoop. Herten (L.l; B W Laterveer. 's-Gra- cnhage: H P Loggere. Amsterdam- N. L. an Luik. O verveen; M Meertens. Delft- B A M Moolhuljsen. Slttard. H E de tuinok Keizer. Delft: J P Nommensen Voorburg: A. H. J. Nijhof. Borne G Ooke- loen, Utrecht; G R A. Palm. 's-Gravenhage; M. D. H Penn.lngs, Eindhoven; J. Postma, A. A. Prins. Amsterdam; E. Pull land; Sie Dh-ii IJsselmonde; S. E. Tal, W K Schra TJwan. Amsterdam; J. M. J. E M. Soaas. Bodegra- ipapens. Waalwijk; J. C. Loon op Zand; J. Stollk, P. Visser. Goes; C. J. Voilebregt. Oegslgeest; G Von) Nijmegen; W. J. de Waard. Amsterdam; W L J. M. Wagemans. Roggel; R. A. Wig- gens, Rijswijk (Z.H.); J. L Wilmies. Maas tricht; J, M van Woerden. Arnhem; P. L. C. Wij nan t. 's-HertogenbosohE. F M. M. van Zeijst, Utrecht; J. H do Zoeten, Amsterdam- J. O. Zwalsman, 's-Gravenhage; A. J. A. van der Zijden. 's-Gravenhage GRONINGEN. 7 juli. Bevorderd tot tandarts; dr. F von Bartheld. A J G Breg- J. H. H. van der Burg. B. S J. Witf M. 'ortelboer. roningen; M. van Ooijen, Middelburg. Kand. sociale aardrijkskunde- J. B. Hoek man. J F. Th Roosjcn. beiden te Groningen en H. Hoving. Bargercompascuum LEIDEN. 7 juli Geslaagd voor hert doet. ex. godgeleerdheid de heer F. R. J. Knetsch te Leiden. NIJMEGEN. 7 juli. Geslaagd voor doet. -'--irdhcld (vrije studierichting)mej. M. Voestermans. Roermond neren W. P M. Breed, Nijmegen; A. F. Casparle, Smook- J. B. H. van Drongclcn, Kloosterzande; P. J. A, van Dijck. Eindho ven; H. G. J. Houben. Eys-Wittem- M. J M. Hijncn. Maasrtrncht; R. M. C M. Janssen. Hel. den (L)- J. J M. Leenders. Den Bosch; J B Luiken. Den Bosch; A J G M. M. Nollen. Raamsdonkveer; L. A M Pceters. Weert; B. J N. Potma, Enschede; C. F van Riet. Goes; J. J. F. Schmitz, Arnhem- J C. M. Sohreurs, Deurne; G. W L. Tiggcler, A J M. van der Werf, Nijmegen; Zandvoort. Nijmegen cn S. j'. J. M. E. M van der Zee. Bohsw Doet Engelse taal- en lett» J M. J. W. Kuin MSC. Berg J M. van Rooy. Venlo Doet. geneeskunde le Blomjous Breda; L. J. H Dijkman. Zutfen Tilburg on mej. C. A. E. Heeswijk. Coenders, Nijmegen; H F Oiphen, van Oorschot, ROTTERDAM. 7 j kand economie': J C. A. M. Mul. Gouda Rotterdam. Doet economie: B Ch. B de Wilde. F .eeuwen, Oegstgeest Anton. J Th. W. a-nasen, allen te Der Bevorderd tot accot G Wilmink. Tilburg;

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5