Leidse Jeugd Actie sloot haar jeugdleiderscursussen Amersfoort werd in de Keistad eerste vóór Leiden Rij zelf BATAVUS Bevorderingen gemeentelij ke H.B.S. Burggravenlaan Bevorderingen aan stedelijk gymnasium te Leiden BORGWARD Gevestigde en vertrokken personen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 9 JULI 1956 Niet werken met applausmeters Zangere van de jongensclub Levendaal 1 U.K.S. (Molenwijk) voerden mjet mede werking van leden van het Toonkunst orkest de kantate „Der Schu'lmeieter" van Georg Philip Telemann uit. Bas-soli&t was de heer Aart de Jong. Het geheel stond roder leiding van Henk Briër, die ook oor de pianobegeleiding zorgde. Joop Stokkermans bracht een muzikaal tussen spel ten gehore. Na de pauze traden de leerlingen van de heer Jan Chr. Bartelsman op, docent an de groep „Vrij toneel". Zij impro- iseerden naar aanleiding van een uit het publiek opgegeven onderwerp. Aan het eind van de avond voerden zij drie frag- en op uit „Our Town" van Thornton Wilder, waarbij opmerkelijke prestaties den geleverd. Achttien geslaagden voor handen arbeid in vrije expressie ZOWEL wat de belangstelling als wat de resultaten betreft, zijn de cur sussen geslaagd te noemen, zei dr. P. L. Schoonheim, voorzitter van de Leidse Jeugd Actie, zaterdagavond op de feestelijke bijeenkomst van jeugd leiders en -leidsters in het Volkshuis, waarmee de jeugdleiderscursussen 1955'56 werden afgesloten. De achttien kandidaten van de cursus „han denarbeid in vrije expressie" zijn allen voor het examen Hier volgen hun namen: mej. J. Bekooy, C. Bonnet, mej. B. Gallissen, mej. H. W. v. d. Heyden, mej. M. Kievit, R. Kop, mej. M. M. Lagendijk, mej. Th. A. Lemmers, imej. A. G. Paarlberg. mej. J. Roos. mej. W. Rozendaal, mej. M. O de Ruytpr de Wildit, mej. F. E. Veldhorst, mej. L. P. Verboom. A. A. Vertind, mej, E. E. G. de Vries, mej. J. Wdersinga en mej. A. C. M. van Zijp. Zij ontvingen op deze avond een diplo ma. terwijl aan de deelnemers(sters) van andere cursussen een getuigschrift werd uitgereikt. De heer C. Bonnet sprak de docenten, de heren H. Kors en B. Ros- dorff, toe en overhandigde hen namens de cursisten een geschenk Een aparte hulde dm de vorm van een langdurig en welver diend applaus kreeg de heer G. Stein- bach, die een grote activiteit ten aanzien van de L.J.A. betoonde. Referaat De heer J. A. Stalpers sprak over „Wees jeugdleider en -leidster op een menselijke wijze". De tijd., dat het leven van de zoon een getrouwe kopie van dat van de va der was, is voorbij, aldus spreker. De we reld is door de ontwikkeling van de tech niek zo verruimd, dat de jonge mens van vandaag voortdurend voor een keuze wordt geplaatst. Temidden van de grote verwarring moet hij zijn houding bepalen Aan de ene kant wordt hem een para dijswereld beloofd, maar anderzijds moe ten er méér barricades worden genomen op weg naar de volwassenheid en zijn de problemen groter geworden. Het is begrijpelijk, dat de jeugd haar toevlucht zoekt in maatschappelijke vijandigheid en ongebondenheid, in een vrij en onverplicht leven. De oorzaak 'hiervan is te zoeken in de tweeelachtig- jeugd manifesteert. De jeugdbeweging met zijn sfeer van rustige creativiteit is de geschiktste plaats om tot een zelf-uitwerken van de proble men te komen. Verwarring door de veel heid van de dingen-word t hier tot orde en rust omgeschakeld. Rust die echter geen stilstand betekent en ontvanke lijkheid zijn nodig om tot een gesprek te komen. De houding van de jeugdleider speelt hierbij een grote rol. De jeugd moet le ren, van uit een eerlijke overtuiging en een helder inzicht te leven. Het succes is daarbij van geen belang. Spreker waar heid, waarin de maatschappij zich aan de schuwde tegen het „met applausmeters werken". De waarde van het gewone en nabije bijbrengen en de liefde voor het gewone leven ontwikkelen zag de heer Stalpers als het doel van de jeugdbe- (Advertentie) Van Oldenbarnevelfstraat 37 Telefoon 21583 Gouden jubilaris bij de Grof Hedenochtend is ten stadhuize gehul digd de heer W. J. Ouwerkerk wegens zijn vijftigjarig jubileum als vormer bij de Kon. Ned. Grofsmederij. Burgemeester Van Kinschot stond uit voerig stil bij de betekenis van dit pro bleem. De heer Ouwerkerk staat bekend als een prima vakman en een uiterst be trouwbaar personeelslid, terwijl hij buiten zijn dagtaak werkzaam is als bestuurslid van diverse personeelsfondsen op de fa- Spr. deelde mee, dat de Koningin de heer Ouwerkerk heeft onderscheiden met de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij speldde hem de eremedaille op de borst. De directeur, ir. M. C. de Jong, achtte het verlenen van deze onderscheiding een eer voor het gehele bedrijf. Hij gaf een be schrijving van het vak van vormer. Elk werkstuk wordt op zichzelf bekeken en dit schenkt de werker grote bevrediging. Spr. overhandigde een geschenk onder couvert, een blauw herinneringsbord het vererend getuigschrift van de maat schappij voor Nijverheid en Handel. Het personeel van de gieterij huldigde de heer Ouwerkerk hedenmiddag ii kantine van het bedrijf. De lichtlopende (iets Voor veiligheid en betrouw baarheid! Bevorderd van eerste naar tweede klasse: Henk Blote, Henk de Bruin, Roel Crab- bendam, Emmy Dekker, Leiderdorp, Jan Hensen, Bert Keuning, Oegstgeest, Tommy Ladendorff, Alphen a. d. Rijn, Harry de Lange, Den Haag, Jaap van der Lelie, Kouderkerk a. d. Rijn, Klaus Matze, Lei derdorp, Wam Metselaar, Oegstgeest, met lof, Freek Nekeman, Noortje le Pair, Ellen Plesman, Leiderdorp, Rob Ruiten berg, Henk Schaart. Katwijk aan Zee, Bob Vegter, Jaap Visser, Katwijk aan met lof, Wim van Wijk, Yke Bakker, Koos Cornelisse, met lof, Hans Diehl, Bert Erades, Kees Pluyt, met lof, Peter Heijkoop, Frank Jager, Voorhout, Han Kapsenberg, met lof, Johan Kwestro, Han van der Laan, met lof. Rob Moolenbeek, met lof. Hans Oudshoorn, Freddy van Staden, Sonja Bakker, Nico van Beurden, Jan Blanken, Lisse, Jacques Boon, Voor- ;choten, Frans van den Broeke, Oegst geest, Anneke Crama, Hans Dibbetz, Dickie Flaman, Dick de- Graaff, Oegst geest, Maarten Hoogendoorn, Zoeterwou- de. Bram de Jong. met lof, Henk Koe- i, Noordwijk aan Zee, Henri Ooster hof, Leen Rijnsburger, Leiderdorp, met lof,' Eddy Schudel, Oegstgeest, Rein Sirrc, Wassenaar, met lof, Jaap Veltman, Greta Venetiën, Noordwijk aan Zee, Aagje Versnel, Leiderdorp, Koos van Weizen. Herexamen 1, niet bevorderd 34. Bevorderd van tweede naar derde klasse: Jan Arbouw, Jaap Broersma, Jan Bronder, Voorschoten, Bram David, Max Haalebos. Niek Moonen. Simon Ouwerkerk, Leider dorp, Annemarie Quartel, Ter Aar, Kees Aan het stedelijk gymnasium zijn de volgende bevorderingen bekend gemaakt: Bevorderd naar de tweede klasse: Guido Bakema, Wander van den Berg, Phineke den Boer, Harm Drewes, Ariane Feitkamp, Gerrit-Jan Flim, Marian Foeken, Jan-Wil lem Gast, Theo Geels, Cootje Gosses, Ti neke Hartman, Floris Herfst, Rudy Kuyt, Wim Leenen, Robby van der Linden, Ed dy Lourens, Maarten Meijering, Joke Rie- mersma, Addy Rigters, Jan-Pieter Roos, Irene Staverman, Ans Vrielink, Margriet Het Strijkkwartet in d-moll (K.V. 421) is het tweede van de zes kwartettten, die Mozart aan Joseph Haydn heeft opgedra gen. Er bestond een hechte vriendschap tussen Mozart en de 24 jaar oudere Haydn, een vriendschap die naast per soonlijke sympathie gebaseerd was op een grote bewondering voor eikaars werk. In 1785 zei Haydn tegen vader Mozart: „Ik verklaar u voor God en als eerlijk man. dat uw zoon de grootste componist is. die ik in persoon en van naam ken". De zes kwartetten droeg Mozart aan Haydn op in een in het Italiaans gestelde brief. Die brief een document van vriendschap. Mozart noemt daarin zijn kwartetten kinderen, die hij de wereld instuurt en waarvoor hij de bescherming inroept van zijn oudere itriend, aan wie h\j zo veel te danken heeft. Stond Mozart in zijn vorige kwartettten nog onder in vloed van de Italiaanse vioolschool, in de zes zgn. Haydn-kwartetten beoefende hij de „klassieke st\jl" die door Haydn was geschapen. Het eerste Haydn-kwartet werd gecomponeerd op Oudejaarsdag 1782, het 2e en 3e in de zomer van 1783. Het Strijkkwartet in d-moU, dat het be faamde Amadeus Kwartet in het kader van het Holland Festival uitvoert, is het enige mineur-kwartet van de reeks. Heel bijzonder voor Mozart is de strenge ge bondenheid van de finale: een serie korte variaties op een sicUiano-achtig thema. Loste Haydn in zijn d-moll strijkkwartet in de finale alles in een uitbundige vro lijkheid in majeur op. Mozart verscherpt in de laatste maten nog de tragisch spanning. Slechts het trio in het menuet m het enige lichtpunt van het gehele sombere, maar ontroerende werk. Drewes, Baja van Oven, Marbeth Beuke- Water, Herman de Liagre Böhl, der Bijl, Rob Booij, Jooke van Doorn, Marco van den Ende, Jaap Goe- koop, Sandra de Haan, Petra Herweyer. Dick Hofstee, Corrie van der Horst, Loes- ke Korthals, Piet Kruyt, Jan Kuperus, Henka Niessen, Nena Oosthoek, Arie Remmelzwaal, Willem Storm van Leeu- i, Roelf Tieleman, Albert Vossepoel, Sera Vreden, Marjolijne Beumer, voorw. 6 afgewezen. Bevorderd naar de derde klasse: Han- neke Blindenbach. Rinske Bouman, Jan Brouwer, Gege Callenbach, Bas Jan De- menint, Flip Huges, Wim* Huizinga, Alida de Jong, Eveline Kleyngeld, Rosemarie Koningsberger. Wybo Oosterhoff, Rik Meyer, Lenie Mussert, Jaap van der San- de, Jikke Schouten, Han Tesselaar, Greetje Werner, Ansje de Wilde, Niek de Wolf, Kees Berg, Dorine Duyverman, Floris van Ginkel, Eveline Goekoop, Wietske Haars- i, Adri Hoelen, Annemargreet de Jong, trijke de Jonge, Ineke de Knecht. Henk Nijeboer, .Jan Oosterhoff, Beatrix Schef- Nelleke Turion, Jon Ubbink, Annema- Uhlenbeck, Suus Verhoekx, Ria Ver hoogt, 3 heraxamen, 6 afgewezen. Bevorderd naar de vierde klasse: Eric Binsbergen, Nico Booij, Tineke de Bruin, Tilly Dinger, Marien van den Ende, Ma- Flim, Marijke Haantjes, Ad Harte- veld. Arend Huussen, Ilonka Kruts, Gijs Kuenen, Sietse Lefeber, Mimi van Luyn, Werner Staverman. Jip van der Wind, Wim van Evert, Jan-Casper Hartman, Laura Huizinga, Joost Kuiper, Frits Lahr, Ko de Meyere, Jan Nicaise, Bart Punt, Conny Saris, Tysk van der Schilden, Tiddo Hofstee, Ronny Veenstra, 1 herexamen, 4 afgewezen. vordcrd naar de vijfde klasse: Marijke Assink, Alwine Drewes, Lex Duyverman, Niek van Ginkel, Carolien Han, Maarten Hofstede, Kiki Huijding, Diek Konings berger, Sander Kreukniet, Elly Leenen, Tony Meckmann. Ulrika Oosterhoff. Mare Spijker. Dini Vijlbrief, Nico Volkers, Loesje Bakx, Trijntje Brouwer. Hans Dresden, Emmy Fischer, Gerard de Groot, Fredy Hoogewerff, George Junge, Jan Karstens, Marijke Kok. Rob van der Plas, Lydia Versteeg, Peter Waasdorp, Aschwin Egter van Wissekerke. 1 herexamen, 8 afgewezen. Bevorderd naar de zesde klasse: Ida van Regteren Altena, Michiel Boeke, Ineke van Heerde. Joost Hubeek, Wus Kloeke. Anneke de Koning, Aad Kosto, Ed Kuy- pers. Paul Waszink, Gerhard Cadée, Cees Fasseur, Adri Majolée, Ed van Ooy, Car- la Pieper, Else Planteydt, Tonny Tiele man, Duco van Weerlee, Tine Zunder- man. 1 herexamen, 5 afgewezen. Rijnsburger, Leiderdorp, Piet Taf fijn, Gerard Versluis, Leiderdorp, Marjan Wil schut, Mantri Zwarts, Aad v. Rhee, Noord wijk aan Zee, Lou Barrau, Noordwijk Zee, Hans Bink, Óerrit Ezendam, Jean Grandjean, Lida van Groningen, Karei Hagemans. Pieter de Herder, Kouder kerk a. d. Rijn, Wim van den Hoven, Wiert Komdeur, Leo Kommer, Voorscho ten, Mary Ann Monkhorst, Oegstgeest, Henk Mulder, Thijs Ouwerkerk, Anfhon Slangen, Jacques de Vink, met lof, Chri Wendt, Erna Wichers, Leidschendam, Joop van der Zwart, Maarten Belonje, Ronny Bilderbeek, Voorschoten, Rob de la Court, Oegstgeest, Karei Dekker, Ha- zerswoude, Wim de Jongh, Zoeterwoude, Ludy Knegtel, Wim Lubbers, Oegstgeest, Hugo Overmeer. Wouter Sirach, Sassen- heim. Walter Steevensz, Den Haag, Tom Struick, Oegstgeest, Carol Birnie, Koos Tacvonis, Beppy Veerman, Oegstgeest. Willeke Veerman, Oegstgeest, Joop van Tubergen. Noordwijk aan Zee. Herexamen 4, niet bevorderd 1». Bevorderd van derde naar vierde klasse: Werry Balf. v. Burleigh, Oegstgeest, Koos Bazuin. Jan Beunderman, Sassenheim, Hans Havers, Hendrik Hoogstraten, met lof. Herman Jager. Voorhout. Sjaak On derwater, Gernt Renes, Dolf van der Reyden, Leiderdorp, Paul Slikkerveer, Sassenheim, Corry Versluis, Leiderdorp, Gerard Voorvelt, Theo Warns, Katwijk, Henk Koster, Erik Bakker, Oegstgeest, Wim Bossard, Zoeterwoude, Hidde Bron- gersma. Hans van Dam, Kees van Duyn, Nico den Hoed, Pieter Hoekstra, Voor schoten, Jan van den Hoonaard, Noord wijk aan Zee, met lof, Gert Jan Hoope, Arie de Jong, Kat wijl?? met lof, Aart Ligthart, Oegstgeest, Rudo Luinenburg, Oegstgeest. Manfred Mauritz, Katwijk, met lof, Wim Ooesterhof, Paul Pieper, Lisse, Liesbeth Rietbergen. Oegstgeest, Albert Snelleman, Tonny Voorma, Lei derdorp. Bauke Swanenburg, Bernhard Bonnet, Frits Chaudron, Hans Dik, Oegst geest, Frans Engelenburg, Leiderdorp, Gerard de Graaff, Hans Haak, George in Hoogeveen, Henk Korswagen, Ronald in Loo. Jan Ooststroom, Oegstgeest, Jan rins, Loek Spierenburg. Harmen Stolte, en van Ulden. Herexamen 3, niet bevorderd 18. Bevorderd van 4A naar 5A: Ruud Aal- bersberg, Toos Booy, Noordwijk aan Zee, Wout Boudrij, Henk van Buren, Rudy Hoek, Ineke de Kruis, Ingrid Munch. Katwijk aan Zee, Alex Rotti, Katwijk aan Zee, Kees Smit, Oegstgeest, Janny Veer- Oegstgeest, Ruud Witteveen, Zoeter woude, Dinie Wolring. Niet bevorderd: 2. Bevorderd van 4B naar 5B: Bert Drejer, Oegstgeest, Sjors van Eyl, Voorschoten, Irene Gaykema, Piet Karduks. Lex de Koning, Leiderdorp, Jan Sjouke Kuin- na, Oegstgeest, Ab Sandberg, Sas senheim, Ben Vis, Adri Wijtkamp, met lof, Jack Zandvoort, met lof, Arend Bazuin, Beunderman, Sassenheim, Guus Blote. Hans Hoogendijk, Ton Mulder. On- Noorduyn. Oegstgeest, Marius de Water. Niet bevorderd: 15. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dit Leiden. Mulo-examens Voor het mulo-examen A zijn te Lei den geslaagd: J. B. van Osnabrugge. F J. val. E I. J. Veerman, allen te Leiden; Kromhout, Rijnsburg; M. W. Knuppe, R. J. C. Haven, A. L Kimpel. allen te Lei den; H. Schmohl, Noordwijk Binnen: J. W. van der Kaav en P. E. Oudshoorn, Oegstgeest; J. C. Krul, Wassenaar; I. Del- Voor het diploma B slaagden: P. S D. van Ommen, Voorschoten; M. Reineveld, Leiderdorp; J. Stam. Voorschoten; N. Tol, A. A. Veerman, Leiden; A. Zuijderdutjn. Voorschoten; J. W. Vodegel, Leiden; G. den Hollander, K. Zwijnenburg, Bodegra ven; J. H. Wassenaar. Leiden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Claudia Adriane, dr. van F. Dijkstra en A. A. Crommelin; Elbert Johannes, zn. van H. M de Koning en S. C. C. van Dorp; Clasina, dr. van C. Kuijvenhoven en C. de Best; Gerrit Jan sen Adrianus Maria, zn. van J. W. van der Stcegt en E. M. van den Berg; Thomas Reinier, zn. van J J. A. van Iersel en J C. M. Knilppe OVERLEDEN: D. J. Lucas, man, 63 de wagen, waar u om benijd zult worden! Kent u de voortreffelijke rij-kwaliteiten 7 Overtuigt u ervan f8250,_ tijdens een gratis proefrit. 1 1 „SHOWROOM RJJSWIJKSEWEG 25, DEN HAAG AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8,15 uur: stiohting kunstmanifestaties Holland Festival. Con certgebouw-orkest Schoolgebouw Kagerstraat, 8 uur: Ver eniging voor Chr. M.O. en V.H.O.. leden vergadering. Oud-Hortuszioht, half 8: inschrijving deelnemers aan 3-oktoberoptooht. Woensdag Bordes station N.S., 9 uur v.m.: Ned. Ohr. Reisverenigdng, kersen-tocht en be zoek aan de Prins Berrohardgluiis te Tiel. Den Burohit, 8 uur' Vereniging van Leidse actieve kwekelingen, sluitings- Pieterskerk, half 8: Avondstilte. Oranjegraoht, 8 uur: Openluohtsamen- komst, uitgaande van verschillende Ker- Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- steeg), 25 en 79 uur: expositie „Jeugd en Rembrandt" (t.m. 14 juli). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2—5 uur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Nachtdienst apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31, telefoon 21313, Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Wereldbank. Verstrekte leningen 2de kwartaal 237 min dollar, 1ste half jaar 396 min, 10 jaar 2720 min, nl. 150 tgen aan 43 landen. Toegetreden tot nationale financieringsmij. geduren de 2de kwart. 11 landen; totaal 28 lan- met 68 min dollar kapitaal; nodig 30 landen met 75 min. In cle week van 2 tot en met 7 juli Te Leiden vestigden zich: H. Baljet en fanv, bankbediende. Rapen burg 1; P B. Beenker en fam.. Rood- borststraat 21; J. M. van den Berg. on derwijzeres, Thorbeckestraat 35; C. Kooi- straBoelmans, Appelstraat 25; S. Boers- ma en fam., bedrijfsleider P en C Breestraat 78; M. SmitBooij. Zonneveld, straat la; M. WallaartBruin. Pr. Wilhel- minastraat 37; W. F. L. Buschkens. Rapenburg 12: D. B. Derkscn, elektro technicus, St. Buysingstraat 6; K. Doerr- leben, militair, Groenhazengracht 12; A G. Elbrecht en famonderwijzer b.l.o. Jan van Houtkade 28a; H G. J. var Gerwen. dienstbode. Langebrug 6; M. H. C. AkerboomGillissen, Veilingkade 29; J, V. Hepp, Rijnsburgerweg 10; H. J. Hessling, van Oldenbarneveltstraat 36; T. P. G. F. van VoorthuijsenHommes, Morslaan 45, B. Hoogstraten, militair. Pasteurstraat 21; P. van der Horst fam., betonwerker. Wagenstraat 1; E. C. Mulderde Jong, Javastraat 54; K. S. M. Jurgens, Lorentzkade 9; G. D. de Groot Klaver, maatsch. werkster, Scholtenstraat 30; A. RoukemaKloosterman, Herengrt 25; H. B. Koekkoek en fam., hoofd ener bijz. school, Jac. Catslaan 89; D. J. L. Kors, Wasstraat 2c; A. van der Kwaak, Thorbeckestraat 37; H. van Leuveren, beroepsmilitair. Oude Singel 48; P. Los. analyste, Fagelstraat 1; C. L. SmitMeij- burg en fam.. Appelstraat 21; H. P. Ne lemans. verpleegster, Paviljoenshof 20 M. HaasbroekNetjes, Aalmarkt 5; M. E. Hoe Leiden spaarde In juni werd bij de Leidsahe spaarbank ingelegd f 1.265.024,39 en terugbetaald f 1.016.206.63. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 423 en het aantal afbetaalde boekjes 189. Op 61i24 rekeningen van decl are aan de afhaaldienst werd 1.777,25 bijgeschreven. Er werden 562 busjes ter 'lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud ven f 1G.443. Het te goed der 37.966 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 26.661.743,49. (Advertentie). PICK-UP en COMBINATIES Alléén prima merken. Langdurige garantie. H. C. v. LUYKEN Breestraat 97 Om de Leidse tennis titels Van 16 tot 22 juili zal de T.C. Roomburg de Leidse tenniskampioenschappen orga niseren. Doel daarbij is een sterk A-, en C-toernooi te introduceren, teneinde het Leidse publiek goed wedstrijdtennis te zetten en zodoende propaganda te maken voor de tennissport. De wedstrijd leiding, bestaande uit de heren J. Wie- riks. H. de Wolff, A. Lim en E. Lalisang. heeft een 6ysteem van herkansing geko- waarbij de mogelijkheid bestaat, dat speler of speelster, die in de e ronde verloor, zich er iro een volgende ronde weer inspeelt. Voor leden vai Munnik is ook gelegenheid tot inschrij ving, omdat voor hen de finales niet op juli zullen worden vastgesteld. Amersfoort-Delft-Leiden Organisatie van stedendriekamp liet veel te wensen over "pvRIE STAMPVOLLE bussen vertrokken zaterdagmiddag met Leidse -L' sportbeoefenaren naar Amersfoort voor de steden-driekamp Amers foortLeidenDelft. Het was prachtig weer en er viel van goede sport te genieten. De organisatie was echter zwakjes. Het ontbrak op vele fronten aan neutrale leiding en dat was funest en met tijdschema's werd zeer roe keloos omgesprongen. Dat er bij het avondprogramma niet gezorgd was voor plaatsen voor de gasten, wekte wrevel en vele Leidenaars hebben dan ook het avondprogramma niet gezien. Op het fraaie sportpark te Bilthoven hebben drie vrijwel gelijkwaardige korf balteams elkaar het vuur na aan de sche nen gelegd. De openingswedstrijd tussen Leiden en Amersfoort eindigde in een draw (33), Delft won van een enigszins vermoeide Leidse ploeg met 5—3, terwijl Amersfoort tegen Delft met 43 net met de hakken over de sloot kwam. De eind uitslag werd hierdoor: 1. Amersfoort, 2. Delft en 3. Leiden. Handbal Eveneens op het park werden de hand balwedstrijden tussen de dames- en he renteams van de drie steden gespeeld. Helaas waren de krachtsverschillen hier zeer duidelijk. De Leidse dames waren „nergens", zowel tegen Amersfoort als Delft moest een flinke nederlaag worden geaccepteerd. Delft toonde zich sterker dan Amersfoort, zodat hier nummer één werd Delft met Amersfoort op de tweede en Leiden op de derde plaats. Bij de heren was de situatie precies andersom. Hier waren onze stadgenoten klassen sterker dan Delft en Amersfoort; ze wonnen dan ook met enorme cijfers hun wedstrijden (136 en 178) Daar Amersfoort met 109 Delft klopte, werd Leiden hier eerste. Amersfoort tweede en Delft derde. Volleybal In een voor een stedenwedstrijd abso luut ongeschikte zaal. de eicrhal. waar eigenlijk maar op één veld gespeeld mag worden, waren drie velden vlak naast elkaar uitgelegd. Dat men op deze wijze officiële stedenwedstrijden laat verspelen is onbegrijpelijk Nog erger werd het toen bleek dat er geen scheidsrechters waren In een ware heksenketel, drie scheids rechters lieten dezelfde trillers uit hun fluitje komen, moesten de junioren, da mes en senioren de strijd aanbinden. De Leidse junioren verloren zowel van Delft als Amersfoort met 2—0 zonder ook maar één keer de kans te hebben gekregen een setwinst te boeken. Amersfoort won ook zonder moeite van Delft. De Leidse dames hielden echter de eer van hun stad hoog. Delft kon geen dames team op de been brengen, zodt Leiden Amersfoort de enige dameswedstrijd was. Afgesproken werd, deze wedstrijd in de best of five te laten verspelen, dit in tegenstelling tot de overige. Langzaam maar zeker wisten de Leidse dames zich te ontworstelen aan de heksenketel. In de laatste twee games speelden ze hun nor male spel en wonnen met 32. Bij de herenwedstrijden speelden zowel Leiden als Delft meer tegen de scheids rechter dan tegen hun tegenstander. Lei den was beslist sterker dan Delft, maar verloor toch met 21. Amersfoort had weinig moeite met Delft, dat met 20 werd geklopt. In het avondprogramma zou de wedstrijd LeidenAmersfoort worden Tafeltennis Bij het tafeltennis hebben afspraken be slist. Leiden, dat prima spelers heeft, stuurde een tweedeklasteam naar Amers foort, daar zowel Delft als Amersfoort opgaven van deze sterkte te zijn. Met 72 en 63 werd het eerste Leidse team ver slagen, een goede leer voor de volgende keerl Daar Amersfoort ook van Delft won, waren we benieuwd naar wat de reserve teams zouden presteren. Hier bleek dat Amersfoort een klasse sterker was. Met 81 tegen Leiden en 7—2 tegen Delft won nen zij onbedreigd de wedstrijd. De Leidse reserves en de Delftse dito's bleken aan elkaar gewaagd. Met 54 trok Leiden aan het langste eind. Einduitslag: 1. Amersfoort. 27 gewonnen partijen, 2. Delft, 16 en 3. Leiden 11 gewonnen partijen. Judo Ook bij Judo bleek de krachtsverhou ding niet goed te zijn. Amersfoort was veel te sterk voor Leiden en Delft. Zon der winstpartijen gingen Delft en Leiden tegen Amersfoort ten onder. In de mid dagwedstrijden won Amersfoort reeds van Leiden met 3—0, nam op Delft een 20 voorsprong en Leiden had met 10 de leiding tegen Delft. In het avondprogram ma zouden de resterende pai tijen worden gehouden... Gymnastiek Het was een wel zeer fraaie gymzaal, waar Leidse en Amersfoortse dames-gym nasten de stedenontmoeting hielden. Delft kon te elfder ure geen team op de been brengen. Drie onderdelen werden 's mid dags verwerkt, nl. vrije oefening, brug en paardspringen. De krachten waren vrij wel gelijk. Na het eerste onderdeel, de vrije oefening, had Amersfoort één punt voorsprong. Maar na het nun brug lag Leiden met 2.9 pt. voor, voorsprong, die door Amersfoort bij het paardspringen tot 2 punten werd gere duceerd. Avondprogramma Honderden togen 's avonds naar eierhal om het slot van de sportieve drie kamp mee te maken. Zeer fleurig we entree door de Amersfoortse en Leidse damesgymnasten, die vervolgens aai ringen hun kunnen toonden. Het steeds weer opklaterend applaus bewees, hoe de vele oefeningen in de smaak vielen. Lei den wist ook op dit nummer een kleint puntenwinst te boeken, (46), zodat mei spanning werd uitgezien naar de ritmi sche ensemble-oefening van de beide ste den. Het werden twee prachtige nummers Leiden startte met een moeilijke, maar fraai uitgevoerde baloefening, die door d« jury met 53.1 punt werd beloond. Ook de hoepeloefening van Amersfoort was een schoon geheel, die aller waardering had. Met 50.9 pt. bleven zij net onder het pun tentotaal van Leiden. Zo won Leiden deze prachtige wedstrijd. Uit de toon Helaas vielen judo en tafeltennis uit de toon. Bij de judo'ers was er veel ge schreeuw en waren er weinig mooie ge vechten. Amersfoort won, zoals werd ver wacht, ook van Delft en Leiden van Delft. Einduitslag: 1. Amersfoort, 2. Leiden en 3. Delft. Bij de tafeltennissport heeft men nog steeds geen kaas gegeten, hoe het publiek ook iets van de telling af te laten weten Eén dubbel en een enkelspel werd er gespeeld, tegelijkertijd. De einduitslag ga ven we reeds bij de middagwedstrijden. Succes Wel een succes was het optreden van de twaalf herenturners (van elke stad vier) die onder leiding van de Neder landse kampioen turnen Klaas Boot voor treffelijk werk leverden. Eerst gaven zij op de brug prachtig gymnastiek te zien. waarna zij op de lange mat. altijd spec taculair en attractief, de zaal in vervoe ring brachten. Het slot van dc avond was, zoals ge woonlijk. de volleybalwedstrijd tussen Leiden en Amersfoort en het was, ge woontegetrouw. één der hoogtepunten. Leiden was verzwakt door invallers en daar beide steden ongeveer van gelijke kracht zijn, lag een Leidse nederlaag in verschiet. Maar met de rug tegen de r heeft Leiden gevochten om ten slotte met het kleinst mogelijk verschil (2—1) het onderspit te delven. De totaaluitslag van deze driekamp werd dus: 1. Amersfoort 18 punten, 2. Leiden 14 punten en 3 Delft 11 punten. Nieman, Jac. Catslaan 22; E. Nieuwhoff, Groenhovenstraat 6; A. B, Noordanus, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; G. M. van Oevern, huisschilder. Hogewoerd 154; M. Oskam, huishoudster, Fruinlaan 1; G. Oudshoorn, verpleger, Roodenburger- straat 5; L. T. A. Pater, Rapenburg 51J N. Ch. F. C. Pot. hofmeester II KM. Noordeinde 2a; C. WortmanRasink, Leuvenstraat 23; B. Schumacher en fam., technicus. Huizingasiraat 18; G. Smit, monteur, Javastraat 54; A. M. C. Tum- mers—Smits, de L. de Kanterstraat 41; A. Stolze en fam., tuinder, Haagweg 200; A. C. Straver, matroos koopvaardij. Lust hoflaan lb; P. J. Tap en fam., hollander voerder, Wolsteeg 6; C. A. Vaessen, fa- brieksarb. (papierfabriek), ter Haarkade 14a; A. A. in, 't Veld, Witte Rozenstraat 22; J. Verhoeven, Varkenmarkt 7; M. Vonk. buffetjuffrouw, Wolsteeg 6; Ch. Weeda. verpleegster, Kraaierstraat 18; G. H. J. Wolsink en fam., techn. ambt. röntgenappfab.. Stieltjesstraat 61; C. Hui- zervan Wijk. Kaarsenmakersstraat 7; A. van Zanten, monteur, Ambonstraat 15; M. A. van Zeist, vakonderwijzeres. Peli kaanstraat 1; N. C. W. OlmanZonneveld, Seringenstraat 23. Uit Leiden vertrokken: J. Ardon, Merelstraat 32, Rotterdam, Sta- tenweg 36d; J. C. Bavelaar, Voorstraat 31, Wassenaar. Haveplein 26: R. Blekxtoon, Wasstraat 10, Rotterdam, v. Goyenstraat 56; J. C. Bleijerveld, Pietersk-Choorsteeg 32a, Oegstgeest, Zoutkeetln 11; G. Browne, Groenh.straat 11, 's-Gravenhage, Pelle- naerstraat 1; C. A. A. de Bruyn, Groenh. gracht 12. Dordrecht, B. Walevest 16; P. Buijs, O Singel 152, Rotterdam, Stadhou- dersweg 54d; L. M. Chaudron, Varken markt 7, Noordwijkerhout, Westeinde 26; F. R. Chün, Soembastraat 63, Enschede. Boogschutterstraat 19; H. S. Cohen, Rijns, b.weg 77, Rotterdam, Mauritsstraat 89c; W. Craandijk. Zoeterw. Singel 78. 's-Gra venhage, Soestdijksekade 205; A. J. J. Dernee en fam., Zonneveldstraat 9, Oegst geest. H. Morsweg 115; Y. M. A. Vijgen Duif. Lijsterstraat 14, Simpelveld, Kloos terstraat 48; A. van Dijk, Rapenburg 12, 's-Gravenhage. Thorbeckelaan 293; M. G. F. Eleveld, Gortestraat 64. Den Helder, Buitenhaven 5; A. F. M. Freriks, Noord einde 17, Nijmegen, Postweg 17; W. Z. Gerritsen en fam., Maredijk 149, Nieuw Zeeland; A. B. de Graaf, Plantage 20, 's-Gravenhage, v. Speijkstraat 140; J. A. Hartsteen, Calandstr. 38, Enschede, Gro- nausestraat 140; F. M. Hogervorst en fam.. Nieuwe Rijn 8. Heerlen. Vullingweg 8; H. M. Hoogeveen. Haarl.straat 106. Gouda, v. Baerlestraat 16; I. M. de Jonge, Zee manlaan 47, Rotterdam, Graaf Florisstr. 65b; W. Kershof, v. d. Waalstraat 26, Utrecht. Nieuwe Gracht 61; H. E. Koke en fam., Lorentzkade 75, Den Helder, J. Verfailleweg 132; C. J. Kruyt, de Gij- selaarstraat 5, Rotterdam. Ln v. Wouden- stein 7; K. Lapré, Herengracht 53, 's-Gra venhage, Maarsbergenstraat 29; A. J. M. Ledeboer, Noordeinde 52, 's-Gravenhage, Neuhuyskade 55; J. M. van Leeuwen, Rijnsb.weg 10. Leiderdorp, Hoofdstraat 81e; C. van der Linde, Witte Singel 27, Hazerswoude, Dorpsstraat 86; A. P. Meer- tens, Lage Morsweg 75, Veenendaal, Buurtlaan 56; M. Mieras. Noordeinde 2a, Vlissingen, Pr. Hendrikweg 40; H. S. M. E. Mulder. Rapenburg 83. Doniawerstal, Langweer 194; B. van Paassen, Paviljoens hof 6, Renkum, Wolfheze 2; C. J. van der Poel, Plantage 4, Moerkapelle, Dorps straat 49; G. J. Ras en fam., Mariënpoel- straat 5, Haarlem, Stationsplein 5rd; J. Reinders. Steenschuur 10, 's-Gravenhage, Ln v. Poot 306; W. A. van RossenRoe- leveld, Kortenaerstraat 102, 's-Gravenha- Flakkeesestraat 29; A. M. Segaar— Rossenberg. R. en Schiekade 142, Hazerswoude. aan boord; A. H. Segaar, Hogewoerd 187, Hazerswoude. aan boord; M. G. Perquinvan der Spek, Haarl.str. 94, Ermelo, Harderwijkseweg 55; C. M. M. Straver, le Binnenv.grt 30, 's-Gravenha ge Monstersestraat 178; A. R. Strijk, A. v. Burenhof 64, Den Helder, Buiten haven 5; E. Tersteeg, Groenh.str. 13. La- NH, Tafelbergweg 44; M. J. M. van Tol, Rijnsb.weg 62b, Nijmegen, Herme lijnstraat 63: A. J. Tom, Plantsoen 93, Steenwijk. B. Goemanborgesiusstraat 7; H. C. M. van der Veer, echtgen. v.: Wal ter' Rijnstraat 10, Vlaardingen, Sportlaan 167; K. Veldkamp en fam., Alb. Verweij- straat 9, Steenwijk, Bilderdijkstraat 71l A. M. Vermeulen, de M. v. Streefk.str. 46. Rotterdam. Rochussenstraat 377b; L. SandijkVermond, Lusthofln 31, Leiderdorp, Ericalaan 14; A. Visscher, Ringkade 11, Noordwijk, de Ruijterstraat 20; D. Vijlbrief, Borneostraat 25, Rijswijk ZH, C. v. Necklaan 28; H. W. P. C. M. Walter, Zeemanlaan 34, Vlaardingen, Sportlaan 167; J. H. Waszink, W. Singel Amsterdam. PI. Muidergrt 89; A. A. Wierenga, Hooigracht 38. Monster, V. d. Brinkstraat 24; J. A. Winter, v. d. Bran- delerk 11, Leiderdorp, Hoofdstraat 43; Jonkhr J. W. Witsen Elias, Rapenburg 58, Leeuwarden, Harlingerstraatweg 81h; A. Zaalberg en fam.. Lombokstraat 2, Oegstgeest, Wjjttenbachweg 24. Het Oosten vloog De vereniging van postdul venhoudera ..Het Oosten" heeft de volgende vluchten gemaakt: wedvlucht met oude duiven van af Creil op zaterdag 7 juli. In concours 44 duiven, welke om 10 uur met N.O. wind ■den gelost. De eerste duif bereikte zijn om 13.49 40 uur en maakte een snel heid van 1537,40 m per minuut. De laatste prijswinnaar om 14.15.37 uur met een snelheid van 1378,33 m per minuut. uitslag luidt: Jac. Marijk Sr 1, 3, 10; F. Breedijk 2, 11; J. C. v. d. Weele 4, 6, 8; v. d. Vecht 5, 7; J. v. Wezel 9. Kampioenschap Midfond: 1. H. v. d. Vecht met 131.46 punten; 2. J. C. v. d. Weele met 126.27 punten; 3. F. Breedijk met 104.75 punten. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal op zaterdag 7 Juli. In con- 173 duiven, welke om 13.30 uur met Z.W. wind werden gelost. De eerste duif bereikte zijn hok om 14.20.04 uur en maakte een snelheid van 1414,73 m per minuut. De laatste prijswinnaar om 14.37.30 uur met een snelheid van 1016,17 per minuut. De uitslag luidt: J. v. Wezel 1, 7. 31; J. oest 2. 5, 9. 18, 20, 25, 26; J. G. R. Lang- hout 3, 13, 17, 19. 21, 28. 29; H. v d. Vecht 4. 13, 24; W Hartevelt 6, 11, 14; L. Bur gers 8, 22, 23, 27, 32; B. Sirogelmg 10. 12; t. v Genn-ip 16; J. C. v. d. Weele 30, 35; Schoeman 33; Chr. SeLier 34. Ds. v. d. Bijl spreekt in Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3