Jlieuure £d3tërf)* (fouranl Aardbeving en vloedgolf troffen eilanden Veertig doden op Santorini; zware wolken uit vulkaan Beweging in Oost-Europese satellietstaten In atoomtijdperk voor helikopters geen plaats Tibetanen bereiden opstand tegen communisten voor MAANDAG 9 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: f 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-aldeling: Tel 31441. Zevenendertigste jaargang No 10697 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. I CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Slantvflftlttl Is abrtltatn "man bert In itifteMpott Tussen koppensnellers en kannibalen Zie pag. 5 Natuurramp in de Egeïsche zee TEN MINSTE VEERTIG PERSONEN zijn gedood door een aardbeving, die het Griekse eiland Santorini in de Egeïsche zee heeft getroffen. Vanmorgen om kwart over vier werd te Athene een reeks zware aard schokken geregistreerd, waarvan één verscheidene seconden duurde. Het Meteorologisch Instituut in De Bilt heeft om 4 uur 16 een aardschok ge registreerd, welke een kracht had van 7,5. Men schatte de afstand tot de kern op 2600 kilometer. Een dergelijke sterkte is slechts zelden waarge nomen. Om 5 uur 18 werden nog steeds schokken waargenomen. Ook in San Francisco, 11.000 km ver, reageerden de seismografen. De kracht van de aardschok werd daar berekend op 7,6. Als vergelijking kan dienen, dat de kracht van de schok, die vijftig jaar geleden San Francisco teisterde en verwoestte, 8,3 was. De aardbeving van Santorini. dat 200 km ten zuiden van Athene ligt, heeft vele huizen doen ineenstorten, seinde de com mandant van de gendarmerie van het eiland naar Athene. H\j vertelde, dat uit de vulkaan op het eiland zware rookwol ken dpstegen. Meer kon men niet verne men, daar dé telefoonverbindingen ver broken werden. Paniek Na de eerste zware schok vluchtten de bewoners in paniek uit hun huizen. Velen herinnerden zich nog al te goed de ver schrikkingen van 1925, toen het eiland, dat een vulkanische bodem heeft, vrese lijk geteisterd werd. Deze nacht moest in de geschiedenis van Santorini de achtste aardbeving wor den beschreven. De eerste, welke bekend werd ie die van 196 v. Ghr., de ande-re waven in 726, 1573, 1650, 1707 en 18C6. Reeds 2000 jaar voor Christus was het enland bewoond. Er wonen ongeveer 10.000 mensen, verdeeld over. vier centra: Tyra, Pyrgos, Oye en Emboria. De groot ste plaats is Tyra met 1800 inwoners. De bevolking leeft voornamelijk van de wijnbouw. Marinevaartuigep en helikopters zijn onmiddellijk na het eerste alarm uit Athene naar het rampgebied vertrokken Midclen-Oosten vol spanning Frankrijk en Engeland hebben Jor danië de verzekering gegeven, dat zjj zich houden aan het drieraogendheden pact van 1950, waarbij de grenzen in het Midden Oosten gegarandeerd worden. In Katro werd bekend gemaakt, dat op 19 jult te Bnond, het buitenverblijf van Tito, door Tito, Nasser en Nehroe gesproken zat worden over het Palestijn se en Algerijnse vraagstuk. De verwach tingen voor deze besprekingen zijn hoog gespannen. In Syrië is thans een wet aangenomen, waardoor atle Palestijnse vluchtelingen tussen 19 en 26 jaar dienstplichtig wor den. Bovendien zijn aan de 100.000 Pa lestijnse vluchtelingen in Syrië gelijke sociale en economische rechten toege kend ails aan de overige burgers. Ze behouden eohter hun Palestijnse natdo- nalliteiit en krijgen geen politieke rechten Kinderwagen gleed van aanlegsteiger Het anderhalf jaar oude dochtertje Ire ne van de heer W. Uytenbogaardt (docent filosofie aan de Stockholmse hogeschool voor technologie) is aldaar zaterdag dronken, toen de kinderwagen waari zat, van een aanlegsteiger reed. De wagen glipte het kindermeisje uit dc handen hulp te verlenen. Premier Karaman- lis heeft persoonlijk de leiding op zich genomen van de hulporganisatie. Medische voorraden worden met de .•ootste spoed naar het getroffen eiland vervoerd. Vloedgolven In het gehele zuidelijke gebied van de Egeïsche Zee veroorzaakte de vulkanische uitbarsting hoge vloedgolven. n vier meter hoge golf richt'e ern stige schade aan in de haven van Kaiym- Zeilboten werden vernield en huizen stortten in. Op de noordkust van Kreta deden zich drie vloedgolven voor mettussenpozen Ook op de eilanden Astypalia, Paros. Amorgos en Iceria wei-den vloedgolven' waargenomen., Op Amorgos werd een vijfde deel van de huizen beschadigd. Verkenningsvliegtuigen voeren boven he'. rampgebied vluchten uit. De Griekse regering heeft medegedeeld, dat op Santorini de meeste huizen zjjn in gestort. De overige zjjn onbewoonbaar ge len. Op het eiland los, ten noorden Santorini, zjjn eveneens vrtfwel alle huizen ingestort. Men schat er het aantal In Athene werd de aardschok zo hevig gevoeld, dat vele beu oners verschrikt hun huizcD ontvluchtten. Dc bewoners van Kalymnos. dat door :n vloedgolf werd getroffen, zijn naar het binnenland geëvacueerd. Tien doden Huis in Napels ingestort Vannacht is in Naipels een huns van vier verdiepingen ingezakt. De zolderverdie ping stortte het eerst dn waarna de lagere woonlagen stuk voor stuk volgden. Van de bewoners, die in hun slaap verrast werden, zijn tóen personen door net vallend puin omgekomen. Zes wer den ernstig gewond- Hotels duurder iu Frankrijk Volgens de France-Soir zullen de autoriteiten binnen 46 uur toestemming geven voor verhoging van de prijzen van hotelkamers in Frankrijk met 5 a 20 pet. De hotels, die zijn aangesloten bij de Fédératlon des Logis de France, zullen istgesteld. De tarieven van reeds ge serveerde kamers zullen waarschijnlijk et veranderen. Verkeer eist zes mensenlevens Twee personen kwamen om het leven en vier werden gewond, toen gisteravond omstreeks kwart voor tien op de Rot terdamse weg twee auto's, die uit tegen- overgeselde richting kwamen, met volle vaart op elkaar botsten. De oorzaak van de botsing is nog niet opgehelderd. Men vermoedt dat een der de auto, due is doorgereden, een zgn. snij be weging maakte, waardoor een der getroffen auto's moest uitwijken. Van één auto kwamen de beide inzittenden om het Wen, in de andere auto, waar in de familie Kriek uit Sliedreoht dn de i ichting Rotterdam reed, kreeg mevrouw Kriek verscheidene fracturen. Op de Rotterdaimseaijk in Schiedam reed de 50 jarige M. van der Horst uit Rotterdam met zijn motor tegen een stil- saande vrachtauto, waarbij de duopas sagier, de 24-jarige s'raatmaker H. Bier- ling. tegen de laadklep werd ges'lüngerd en op slag dood was In Oisterwijk vieQ zaïerdag de 24- janige mejuffrouw R van D. van een motor, waarvan de bestuurder, haar ver loofde, plotseling mo sloeg tegen een lantaarnpaal slag dood. De 37-jardge motorrijder J. H. Knols uit Schimmert botste zaterdagavond op de Kruisberg bij Meerssen tegen i personenauto. De man overleed ter plaatse. Vanochtend is in het ziekenhuis te Alk maar overleden de 44-j. C. Kos, die gis teren in Dirk hoorn met zijn bromfiets In botsing was gekomen met een vracht- Hongarije Iaat gevangenen vrij IN POLEN zijn de ministeries voor de machine-industrie en de mo- torinduslrie samengevoegd. De mi nisters, Fidelski en Tokarski zijn ont slagen. Het nieuwe ministerie komt onder leiding te staan van B. Jaszcuk, tot nu toe minister voor de elektrici teitsindustrie, terwijl Fidelski onder minister voor de machine-industrie wordt. Voor Tokarski, op wiens be leid kritiek is geleverd in verband met het beheer van de grote tractor- fabriek Ursus bij Warschau, is geen nieuwe functie bekendgemaakt. Speciaal het ontslag van Tokarskï wordt in verband gebracht met de ongeregeld heden in Poznan, die, zoals het blad van de Poolse communistische partfj Trybuna Ludu schreef „voor een belangrijk deel zUn te wijten aan bureaucratische her vormingen van de kant van de proleta rische staat" en „bepaalde economische moeilijkheden, die door subversieve agen ten werden gebruikt om provocaties te ontketenen, die niets gemeen hadden met de economische eisen van de demonstre rende arbeiders". De Poolse ambassadeur in Londen heeft op een Engels beroep, „edelmoedigheid te betrachten bij de behandeling van de ar- In Aken werden de wereld kampioenschappen springen voor hippische sport gehouden. Prins Bernhard en prinses Bea trix konden vanuit de ereloge de verrichtingen der deelne mers goed gadeslaan. Prinses Irene ruim op Rocket deel aan de ruiterwedstrijden, die zaterdagmiddag in het kader van de Amsterdamse sportweek op de sintelbaan aan het Olym- piaplem werden gehoudeji. De prinses werd uitgeschakeld we gens het volgen van een ver keerd parcours. Als men een schip bouwt waar geen water is... Vooral duurdere bromfietsen „op afbetaling Langzamer betaling in grote steden Het zijn voornamelijk de duurdere bromfietsen, die via afbetalingscon- tracten worden aangeschaft. Holland. Festival blijkt uit het resultaat van een en quête, die de Nederlandse vereniging „De rijwiel- en automobielbranche' heeft gehouden. Tevens springt naar voren, dat bij mee dan de helft van het aantal afbetalings transacties de eerste betaling niet meei dan 15 pet. bedroeg en dat het meest ge volgde aanbetalingspercentage 10 pet. was Zoals men weet, is thans 30 pet. verplicht. Over het algemeen hebben de contrac- ui een looptijd van twaalf tot achttier maanden, dus overeenkomstig de thans geldende voorschriften. De inlichtingen van handelaren uit plaatsen met meer dan 100.000 :n uit, dat de verhouding tussen tante en afbetalingsverkoop afweek het landelijk gemiddelde. In de elf grote steden bleek in 1955 ruim 43 pet. en ir 1956 40 pet. van de verkochte bromfietser door middel van afbetaling te zijn gefi nancierd. In de grote steden wordt niet alleen meer gebruik gemaakt van afbe taling. maar duurt ook de afwikkeling Explosie op jacht vier gewonden Op het motorzeiljacht Anna van de heer Bosma uit IJsselmonde deed zich giste ren, in de jachthaven te Schoonhoven, een ontploffing voor, waarbij de eigenaar en zijn sohoonzuster ernstige brandwon den aan gelaat, armen en benen opliepen en twee andere personen licht werden ge- T\E BEELDHOUWER WIM DON. leraar aan de Apeldooruse cmbachtschool, heeft met zijn zoons meer dan vijf jaar gewerkt aan de bouw van een zeejacht. jacht is thans gereedgekomen, doch zijn moeilijkheden gerezen met de tewaterlating. Het transport van het schip, dat een lengte van zestien meter heeft en twin- ig ton weegt (de kajuit heeft parket- 'loeren en gebeeldhouwde panelen, voorts ■ijn er tien slaapplaatsen, een douchecel :n een toilet) tvas de eerste moeilijkheid. Niet één expeditiebedrijf durfde het ri- van rit ongewone transport te aan vaarden. •n collega-ambachtsschool-ondertvij- bouwde ten slotte een speciaal on derstel, waarmede het Jacht 's nachts, geëscorteerd door de rijkspolitie, naar het Apeldoorns-Dierens kanaal werd ver voerd. Rijkswaterstaat heeft nu echter toe stemming tot tewaterlating geweigerd. Bij tewaterlating zonder helling zou na melijk de kans bestaan, dat het schip breekt of kapseist met alle nadelige ge volgen voor de scheepvaart van dien. Nieuw beraad over Cyprus )e Britse premier Eden heeft de mii- F j nieters van buitenlandse zaken, koloniën en defensie uitgenodigd voor een bespre king op zijn landgoed Chequer®. Het onderwerp zal zijn: een nieuwe stap Inzake Cyprus, nu het oorep ronk olijke plan door Turkije onaanvaardbaar wordt Van Heuven Goedhart (55) overleden Mr. G. J. van Heuven Goedhart, de hoge commissaris voor de vluchtelingen de Verenigde Naties, is gisteravond, 55 jaar oud, in Geneve overleden. 1 De heer Van Heuven Goedhart over leed kort na het spelen van een partijtje tennis met zijn assistent eu diens vrouw. Omstree<k6 zeven uur zakte hij. na enkele dubbels en gemengd dubbels te hebben gespeeld en zioh hierbij niet buitenge woon te hebben ingespannen, ineen. Hij overleed ter plaatse. Gerrit Jan van Heuven Goedhart pro moveerde in 1926 in Leiden. Hij was van 1926 tot 1933 verbonden aan De Telegraaf cn sinds 1933 als hoofdredacteur aan het Utrechts Nieuwsblad. Tevens was hij plaatsvervangend voorzitter van het Co mité ran waakzaamheid van Nederlandse in'telOectuelen tegen het nationaal-60cia- Vrachtvliegtuigen gedreven door atoomkracht zullen over twintig jaar met een gewicht van ten minste 250.000 kg en een snelheid van bijna 1900 km per uur zonder tussenlanding van elk wille keurig punt der aarde naar elk ander punt vliegen. Dal betekent, dat de reik wijdte van die vliegtuigen groter is dan 20.000 kilomter. Dit is de conclusie van een rapport, uitgebracht op de algemene vergadering van de Internationale burgerluchtvaart- organisatie, welke te Caracas (Venezuela) wordt gehouden. Deze vliegtuigen zullen geen langere of steviger startbanen no dig hebben dan voor de Douglas DC 8 of de Boeing 707 gebruikt worden. Over twintig jaar zullen alle grote luchtha vens het luchtverkeer, dat dan een snel heid van 1900 kilometer per uur heeft, kunnen verwerken. T egen gevallen Het hefschroefvliegtuig, Z'i wordt ver der gezegd, heeft niet aa.i de verwach tingen voldaan. Het is te gecompliceerd en te duur. Men voorziet, dat de bijzondere eigen schappen van de helicopter verkregen kunnen worden door de ontwikkeling van vliegtuigen, die een korte aan- en uit loop nodig hebben. Het is nog te vroeg om te oordelen over de prestaties van de hefschroef- teur ontslagen. In 1642 werd hij redacteur van het dMegaile Het Parool. In 1944 reis de hij naar Engeland, waar hij werd be noemd tot minister van justitie in het kabinet-Gerbrandy. In augusitus 1945 werd hij hoofdredacteur van Het Parool, een functie die hij bezette tot januari 1951, toen hij werd benoemd tot hoge commissaris voor de vluchtelingen. Hij ia voorts van 1948 tot 1951 Eerste-Kamerlid geweest voor die P.v.d.A. Werklozen in rij in Engeland Lange rijen werklozen hebben in de afgelopen week voor de arbeids bureaus in het Britse Detroit-land" gestaan. De rijen, im die centra van de auto- mobMfaibricage Bi-rmdimgham, Oxford en Coventry, waren de eerste sinds de tweede wereldoorlog in ccn land, dat door een acuut tekor; aan arbeiders geplaagd wordt. De vakbondarbeiders dreigen met eon staking om de regering te dwingen haar exportpolitiek te wijzigen en de krediet- maatregelen op de binnenlandse markt te verzachten. vliegtuigen in de toekomst, maar het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat zij de conventionele vliegtuigen, zelfs op kor te afstand, in de eerste tien of twintig jaar zullen overtreffen. Op 19 mei brach ten wij het rapport van de I.C.A.O. om trent het personenvervoer m de burger luchtvaart. Daarin werd geschat, dat in 1959 de burgerwereld-lucht»loot 140 mil joen passagiers zal vervoeren. Voor 1980 wordt het aantal passagiers geschat op ruim achthonderd miljard, dat is dertien maal zoveel ais in 1955. Bij Rodenrijs ontspoorde zaterdag een driewagentreinstel van de lijn Den HaagAmsterdam. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de materiële scha de is aanzienlijk. Tussen Den HaagPijnacker en Rotterdam P\jnacker werden gedurende de gehele middag pendeldiensten onderhouden. Rijkswaterstaat verlangt garanties, waartoe de heer Don niet in staat is. al dus is van de zijde van het ministerie medegedeeld. Ook zou hij voor het trans port over de weg niet de vereiste' toe- steming van de politie hebben gekregen. De heer Don vreest nu zijn reis naar Zuid-Frankrijk via de Rijn en de Rhone, zoals hij zich die reeds lang heeft voor gesteld. te moeten uitstellen. beiders en burgers van Poznan", geant woord dat de zaak ..zonder enig gevoelen van wraak, met volledige overwogenheid zal worden behandeld". Volgens een Westberlijns blad is de gehele politiemacht van Poznan in an dere steden ondergebracht, omdat zij bij de onlusten te passief zou zijn opge treden. Volgens dit blad zou het aantal doden tengevolge van de onlusten tot boven de 500 zijn gestegen (de officiële opgave vermeldt 48 doden) en het aantal gewonden meer dan tweeduizend be dragen. De Poolse regering houdt vast aan een gewondental van 270. In Hongarije zijn 11.400 personen, na een onderzoek van een officiële rehabilitatie- commissie, uit de gevangenissen ontsla gen. Het partijblad Szabad Nep schrijft, dat de straffen van „misleidende arbei ders in boeten zullen worden omgezet en anderen naar verbeteringshuizen zullen worden overgebracht". De vrijgelatenen zouden langs de wettige weg zijn veroor deeld, „doch het vonnis was niet in over eenstemming met de socialistische crimi nele politiek," zo wordt gezegd. Waarnemers in Boedapest zijn van me ning. dat partijsecretaris Rakosi in zijn gevecht tegen oud-premier Imre Nagy de eerste ronde heeft gewonnen. Vele spre kers in Hongarije hebben de laatste tijd kritiek geoefend op het beleid van Ra kosi en daarbij Nagy aangeprezen. Ra kosi heeft ech'.er zijn partijleiderschap veilig kunnen stellen door genoeg aan hangers te vinden voor een resolutie, waarin werd verklaard dat „de demon straties de ondermijning van de partij tot doel hadden en werden veroorzaakt door de bourgeoisie en begonnen door een groep aanhangers van Imre Nagy". De kritiek die werd uitgeoefend, betreft niet zozeer het communisme als systeem als wel Rakosi die door Nagy zou moeten worden vervangen. Boelganin en Kroesjtsjef hebben een uit nodiging van prins Sihaniek van Cam bodja, die in Moskou vertoeft om een be zoek aan zijn land te brengen, aanvaard. Zij zullen op hun reis worden vergezeld door minister Sjepilof. De Sowjetunie zal Cambodja economische en technische steun verlenen. In bijna alle belangrijke dorpen van Tibet wordt propaganda gemaakt voor een openlijke opstand tegen de Chinese communisten, hebben reizigers verteld, die in India zijn aangekomen. De opstandige beweging, de Mimang, moet zelfs de samenstelling van een voorlopige regering van Tibet voorbe reiden. De communisten hebben dan ook, zo is officieel meegedeeld, meer dan 150.000 soldaten in Tibet samengetrok ken. Bovendien staan nog 300.000 man gereed om zich te verspreiden in gebie den in het oosten van het land, waar de guerrilleros de laatste tijd zeer actief zijn geweest. Bommenwerpers van de Chinese lucht macht voeren dagelijks nog aanvallen op centra van het verzet uit. Stafchef neemt ontslag De stafchef van het Syrische leger general Shawkat Shukeir, heeft zijn ont slag aangeboden. Hij leidde de staats greep, waardoor de voormalige Syrische stafchef Adiib Shishakly verdween. Volop 2 omer r\IT WEEKEINDE is het zomer ge worden en, naar het zich laat aan zien, zal het ook, althans de eerst komende dagen, zomer blijven. Na ruim een maand van koude, kille da genis de temperatuur gaan stijgen en heeft de zon weer bezit genomen van de Hollandse velden en bossen en strandenDeze verandering is toe te schrijven aan het binnendringen van warme subtropische lucht. Gistermid dag werden in Brabant en Limburg temperaturen gemeten van 26 graden. En voor vandaag werd zelfs de hoge temperatuur van 31 graden verwacht. In Frankrijk zijn de thermometers echter weer gaan dalen, want daar drong koele Oceaanlucht binnen van een koufront, dat 2ich tot over de Britse eilanden uitstrekt. De aanvoer van nog warmere lucht van vandaag in ons land is daarom van korte duur, omdat het koufront in de loop van de avond en van nacht over ons land trekt en dan koe lere westelijke winden met zich zal Toch zal naar het zich laat aanzien, morgen het weer in ons land niet on gunstig zftn en worden er weer zon nige perioden verwacht met tempera turen, die variëren van 22 tot 25 Brandstof kunstmaan ontplofte: één dode Benjamin Kimbrig, een Britse geleerde, is zaterdag, terwijl hfj werkte aan het project van een kunstmaan, door ccn ont ploffing om het leven gekomen. Dit ge beurde in een fabriek in Mentone (Ca- Iifornië). Het laboratorium werd een Kimbnig onderzocht, toen het ongeluk gebeurde, een mengsel van brandstof, dat vlam heeft gevat Deze brandstof zou bij ontbranding een hitte van 40.000 graden F. ontwikkelen en was bestemd om de 'laatste stoot te geven, nodig om de snelheid van de kunstmaan op te voe ren tot 16.000 mijl per uur. Met deze snel heid wordt de aantrekkingskracht vam de aardo overwonnen Jong Brits echtpaar op Cyprus gedood Een jong Brits echtpaar is gisteren op Cyprus het slachtoffer geworden van een overval door Griekse Cyprioten. 33-jarige G. P. Kaberry, die werk- -I was op de luchthaven van Nicosia, maakte met zijn vrouw een autotochtje, toen hun wagen 32 kilometer buiten de stad werd aangehouden. Kaberry stopte, waarna enige mannen het vuur openden. De jonge vrouw was onmiddellijk dood. Haar man stierf even nadat een Britse patrouille te hulp was gekomen. Tot nu toe z(jn 47 Britten, onder wie veertig militairen, door verzetslieden op Cyprus gedood. HET WEER IN EUROPA lïf f! if 1^ CA S ït 5s windstil ONO windstil NNO windstil windstil ONO ONO windstil WEERBERICHT Koeler Vanavond en tot morgenavond verwacht De Bilt vannacht plaatselijk onweersbuien, maar morgen weer opklaringen. Overwegend matige naar noord draaiende wind. Belangrijk lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN I 34- 21.00; maan 7.49—21.55. Op

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1