Duitse Olympiadezegel geniale vondst Geen eigen bedrijfschap voor handel in alcoholica TOERISTISCHE TIPS VOOP VAKANTIETRIPS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 7 JULI 1956 Alles goed en wel... Hervormd Persinstituut In uw blad van 30 juni komt een in gezonden stuk voor, ondertekend met gezonden stuk voor, ondertekend met K. „H", dat suggereert, dat het „persinsti tuut" der Ned. Herv. Kerk in stand zou worden gehouden „met geld dat de leden der Hervormde Kerk bijeenbrengen." De schrijver, die blijkbaar bevreesd is met zijn volle naam te ondertekenen, heeft het zelfs over een „kostbaar perslnsti- Voor de goede orde zij erop gewezen, dat onder de door inzender genoemde naam geen publikatie-instantie der Herv. Kerk bestaat. Er is een raad voor de za ken van pers en publiciteit, die twee or ganen heeft: het persbureau en de N V. uitgeverij Boekencentrum. Genoemde raad heeft een eigen budget, dat niets te maken heeft met de inkomsten uit het collecteplan (Paas- en Oudejaarscollecte) De winsten, die door de persorganen der Kerk worden verworven, stellen deze raad in staat, er een eigen persdienst op na te houden. Wil inzender weten, hoe het publiciteitswerk der Herv. Kerk functioneert, dan zij verwezen naar het enige tijd geleden verschenen boekwerk (bij Boekencentrum) „De Kerk aan het werk." Den Haag N. G. J. van Schouwenburg, directeur perebureau van de Ned. Hervormde Kerk, Javaetraat 100. Collectevoor I. K. G. Als u zich na de vakantie weer heer lijk uitgerust voelt, dan is u niets te veel. Vandaar dat wij ook de vrijmoedigheid hebben een beroep te doen op enkele uren van uw tijd. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: Wilt u in de week van 38 september a.s. in enkele straten een huis-aan-huis-collecte houden voor I.K.G.? Waarschijnlijk wilt u wat meer weten van I.K.G. Deze stichting stelt zich ten doel, aan gezinnen waar moeder de vrouw ziek is geworden, een gezinsverzorgster te verschaffen. De gezinnen die gehol pen worden, betalen hiervoor een ver goeding, aangepast aan hun inkomen. U begrijpt, dat dit in deze tijd, waarin huis houdelijke hulp haast niet te krijgen is, een uitkomst betekent voor de gezinnen. Het doel is dus zeer sympathiek en ver dient aller steun. De kosten aan deze stichting verbonden worden voor 25'/o gedekt uit de ontvangen vergoedingen van de geholpen gezinneft, 25betaalt de gemeente en 25"ii betaalt het rijk. De res terende 25"/» moet de stichting uit an dere bronnen zien te vinden. Daar komt nog bij een verhuizing die dit jaar moet plaats hebben, daar het perceel Rapen burg 59 ten behoeve van de universiteit wordt ontruimd. En verhuizen kost bed- Daarom willen wij zo graag, dat de huis-aan-huls-coll°cte. die B. en W. ons hebben toegestaan, slaagt. Als zij slaagt, betekent dit voor het bestuur een be langrijke verlichting van zijn financiële zorgen voor het lopende jaar. Wij hopen dan ook van harte, dat u zich bereid wilt verklaren, enkele uren van uw tijd voor deze collecte te geven (minimum leeftijd 14 jaar). U kunt zich melden bij een van de onderstaande adressen: mevrouw. Fontein, Hoge Rijndijk 22, tel. 31661, A. G. Kiel, Gerard Doustraat 87, tel. 21667. Th. A. J. van Zoelen, J. van Goyenkade 2. tel. 24327 en H. Schoonderv.oerd. Stille Rijn 9a. tel. 20631. Ledden Bestuur I.K.G. A-sociaal aspect der zwarte lonen Dezer dagen had een aanrijding plaats, waardoor iemand lichamelijk letsel op liep. Eén getuige, niet geheel zeker van de zaak, legde een verklaring af. welke niettemin bezwarend voor het slachtof fer was. De tweede getuige, meer posi tief in zijn verklaring, vertelde hoe het slachtoffer van de tramhalte naar he trottoir liep, maar door een verkeerd' manoeuvre van de chauffeur werd aan gereden. Maar todh weigert deze man, ondanks aandrang van de polltde, officieel al6 tuige op te treden. Tot de omstanders werd de reden verteld. „Ik verdien twin tig gulden per dag zwart en wannec dag als getuige optreed, betaalt de justitie mij maar zeven gulden Alle gepraat ten spijt, dhcht de man er niet zich als getuige te laten noteren. Tenslotte moest de poldtie de man de in complete notitie overreiken met de woorden: „Man, misschien bedenkt u zich nog wel eens Bij allen, die van het gebeurde getuige aren. was er een begrijpelijke afkeer BOS Dubbel gestraft Onder de oud-gepensioneerden zijn velen, die als klein ambtenaartje in vr ger jaren zeer zuinig hebben geleefd wat centjes te vergaren teneinde 1 of 2 huisjes te kunnen kopen, in de hoop met de opbrengst daarvan hun pensioen wat aan te vullen. Nu zal als eerste straf op de deugd dat zij een rijksbetrekking na men, ook al uit voorzorg voor hun oude dag, van hun pensioen worden gekort, terwijl zij bovendien hun eigen graf heb ben mogen graven, indien het nieuwe huurbeleid zou worden aanvaard. Zij im mers moeten dan bijdragen voor het be kostigen van nieuwbouw om de woning nood te helpen lenigen. Resultaat hiervan zal voor hen zijn het leegkomen van hun oude huisjes en he tegen lage huur moeten verhuren daar van, want in de toekomst wil ieder graag naar een moderner huls. Oude huizen zijn dan taboe. Hebben de heren ministers er wel over nagedacht, dat zij deze, vergeten groep wel het zwaarste juk te dragen geven? Bovendien is dit een slecht voor beeld voor hen, die heden ten dage nog sparen. En dat kan de bedoeling der re gering toch zeker niet zijn, waar zij alles in het werk stelt om de zin tot sparen te stimuleren. Als men de lieden van deze vergeten groep zou vragen „Heeft sparen nog zin?", dan'zouden zij zeggen: „Neen, duizendmaal neen. Geniet van je jonge iren en laat de gekken sparen." Sassenheim. Opmerkster. Kolenvoorziening Gaarne wil ik mijn mening betreffende de kolenvoorziening voor de komende winter onder de aandacht brengen. Want ik heb onenigheid met mijn kolenleve- rancier. it is het geval? Sinds 1937 heb ik dezelfde leverancier voor brandstoffen. En ook in de oorlog heb ik geen reden tot klagen gehad. Maar de laatste jaren steeds óngenoegen Als ik 's mor gens mijn bestelling aan hem opgeef het nieuwe stookseizoen, kom ik steeds voor de moeilijkheid, dat de goed kope soorten anthraciet voor mijn naard niet of in zeer beperkte mate aarrtvezig zijn En dat ik maar genoegen moet ne- met in hoofdzaak dure anthraciet of dat ik een mengsel ontvang van ver schillende soorten. Met alle gevolgen dien. namelijk veel as en slakken. Als ik dan met een klacht bij hem kom, krijg ik ten antwoord: „U hebt gelijk, aar ik kan er ook niets aan doen; koopt ?n gewone kachel, want daar kunt u les in stoken". Nu staat mijn haard op zolder en heb een nieuwe kachel gekocht. Vol moed ben ik naar mijn kofénleverancier gegaan met de mededeling, dat ik een kachel heb. „Breng mij nu maar cokes en eierkolen". Maar wat kreeg lk nu weer in antwoord? „Ik heb nu geen cokes i ik zal ze in de toekomst ook niet meer kunnen leveren, want de gasfabriek ge bruikt de cokes zelf". Nu is mijn vraag: Waar ligt de schuld, bij mijn leverancier óf is het voor hem werkelijk overmacht? Als dit laatste waar is, waar moet het dan heen? Wat moet ik dan gaan stoken? Anthraciet duur en slecht en cokes niet te koop. Gaarne had ik via uw blad enige reac ties daarop, zowel van de kolenhandel als van mijn mede-slachtoffers. Leiden A O. Woningnood II Als de heer P. H. in deze rubriek over de woningnood schrijft, wil hij de schuld van de niet afdoende bestrijding van volksvijand nummer één geheel op de bouwvakarbeiders schuiven, dde volgens hem niet weten wat hun plicht is en zo doende geen rekening zouden houden met de opdracht: hebt uw naaste lief als u zelf. De schrijver schijnt evenwel geheel niet op de hoogte te zijn met wat alzo van een bouwvakarbeider wordt gevergd. Hoewel het een van de zwaarste beroepen is. wil de heer P. H. de arbeidstijd opvoeren tot tig uur in de week. waarbij hij totaal 'geel. did de arbeidsprestatie van de bouwvakkers tegen de avond belangrijk ilt en er verscheidene werkers zijn die gedane arbeid te moe zijn om nog er gens belangstelling voo- te hebben. Verder meent de schrijver van het in gezonden stuk zijn afkeuring over een staking te moeten uitspreken. Hij wil echter schijnbaar niet zien, dat ook de bouwvakarbeider recht heeft op een dig bestaan en het is nog maar de vraag, of dit mogelijk is met een brutoloon van 59. waarvan na aftrek van sociale lasten en belasting slechts j 51 overblijft. Bovendien wordt dan nog tijdens een vorstperiode maar 90 procent en bij ziekte 80V« van dit bedrag uitbe taald. Is het nu te verwonderen, dat er onder de bouwvakarbeiders een streven is om een behoorlijk bestaan voor zich op te eisen? Laat men zich niet verschuilen achter de zogenaamde zwarte lonen. Er zijn immers vele streken in ons land. waar alleen maar contractloon wordt betaald. Oordeelt daarom niet zonder geheel met de feiten op de hoogte te zijn. Leiderdorp. M. R. Voor de filatelisten FRANKRIJK heeft een prachtige traditie op zijn postzegels. Ieder jaar bij het begin van de zomer ver schijnt daar een lange statige rij van 6 zegels met de beeltenis van grote door G. J. Peelert Dr. Von Karman eredoctor bij T.H. te Delft De senaat der Technische Hogeschool Delft heeft het doctoraat in de teohnische wetenschap honoris causa verteend dr. Theodore van Kórmén, op grond zijn zeer uitstekende verdiensten op het gebied van de technische wetenschap in het algemeen en op het terrein a de elektrioiteits- en pla6ticiteitetheorie van de aero- en hydrodynamica in 1 bijzonder. Organisatiecommissie van de S.E.R. zal zaak opnieuw bestuderen (Van onze sociale redacteur.) TS de detailhandel in alcoholhoudende dranken belangrijk genoeg om een A eigen, autonoom bedrijfschap te hebben, of kan hij volstaan met een orgaan by het hoofdbedrijfschap detailhandel? Die vraag hield de S.E.R. hedenmorgen een uurtje bezig, (oen daar het voorstel aan de orde kwam, om aan de regering een advies uit te brengen over een ontwerp van wet tot instelling van een bedrijfschap in deze bedrijfstak. Deze zaak ls nu al vier jaar in bespre king. Intussen is er een aanvulling van de et gekomen, waardoor de instelling van ?en orgaan" van een bedrijfschap moge lijk wordt en is bovendien de inwerking treding van een hoofdbedrijfschap detail handel binnen korte tijd te wachten, om- r een nieuwe oplossing mogelijk was. t name van NVV-zijde werd gevoeld instelling van een orgaan. De waar nemend voorzitter van de organisatie- Vos stond in een moeilijke Als geheelonthouder voelt hij al weinig voor deze bedrijfstak. En verder deelde hij het inzicht van de NVV-ers, lie hier over spraken, maar als wnd •oorzitter, moest hij het voorstel verdedi- Prof. Samkalden, een socialistisch kroonlid, stak de reddingsplank toe. Hij drong aan op terugname en bestudering de mogelijkheid, om toch nog een orgaan in te stellen. De heren Middelhuis in prof. Vam der Grinten (beide r.k.) en de heer Swagerman van de neutrale mid denstand. hadden hiertegen bezwaar r ook prof. De Gaay Fortman drong op nadere bestudering. Toen was de zaak beslist en met 29 tegen 11 stemnjen besloot de Raad, het punt naar de orga nisatiecommissie terug te sturen. M ijn ind ustrieraad Veel vlotter ging de goedkeuring op voorstel tot het geven van een advies tot insteLMng, ook bij wel van een bedrijf schap voor de detailhandel ln aardappe len, groenten en fruit. Het enig bezwaar was, dat het kleine aantal georganiseerdi werknemers toch een vertegenwoordiging ln het bestuur krijgt, n.l. 2/3 var tal bestuursleden, dat de ondernemers zul len mogen benoemen Door een vraag van prof. Van der Grinten en een opmer king van de heer Van Mastrigt (C.N.V.), kwam bij dit punt nog een bericht over *"t komende wijziging ln de Vestiglngs- t, waardoor registratie van de werkne- ...,rs in bepaalde bedrijfstakken voorge schreven zal worden, om te voorkomen, ter ontduiking van de vestigings- triseii, bepaalde mensen als werknemers worden opgegeven, terwijl ze in werke lijkheid zelfstandig handel drijven. Het derde punt, dat in discussie kwam was de nieuwe samenstelling van de mijn- industrieraad. De enige organisatie, die beambtenleden in deze raad benoemt, is de katholieke vereniging van mijnbeamb- ten. De heer Van Mastrigt (C.N.V.) drong er met succes op aan, dat een zinsnede wordt opgenomen, waarin wordt uitge sproken, dat enige leden de wens uitspre ken, dat onderscheid wordt gemaakt tus sen de arbeiders- en de beambtenzetels. Hij deed dat. om daardoor voor de toe komst de deur open te zetten voor de Prot.-Christelijke Vereniging van mijnbe- ambten. Op verzoek van de heer Lage- veen (N.V.V.) zal daaraan nog toegevoegd worden, dat daarbij ook met de bedrijfs- taksgewijze organisatie (waarbij arbeiders en beambten in één bond zitten) reke ning wordt gehouden. Toch is liet zo VÓÓK COLUMBUS PAAKBEM IN AMEKIKA dieren ii gebeurd, weet men niet. Hel itaat wel vaat, dat op de tweede rei» een aantal paarden op San Domingo aan land werd gebracht en dat de Spaanae conquistadores steeds van paar- gebruik maakten om de Indianen dianen bleken zich tot voortreffelijke ruiters te ontwikkelen en voelden zich ten slotte zo innig met het paard ver bonden, dat in het midden van de de Comanches in di toch Mat toch r 1 dat erkeerder onder Gelet op het overwicht, dat de Span jaarden door hun paarden kregen, kan het niemand verbazen dat deze ver overaars van de aanvang af de Indianen verboden paarden te bezitten. Maar op de veroveraar» volgden de Spaanse boeren en uit de door hen in Mexico, Texas en andere streken opgerichte ranches ontsnapten natuurlijk wel eens paarden, die op de grazige vlakten van het westen en zuidwesten van Noord- Amerika en op de pampas van Zuid- Amerika een heerlijk domein aantrof fen, waar zij zich tot geweldige aan tallen konden vermeerderen. Deze verwilderde paarden, de mus tangs, vielen voor een groot deel na tuurlijk in handen der Indianen, die hun paardenhezit ook nog aanzienlijk wisten te vermeerderen door diefstal van de ranches. Zo was het Spaanse verbod dan ook spoedig overtreden en in de eeuwen die volgden kwam het paard langzamerhand in het bezit van alle Indianenstammen en bracht een geweldige ommekeer in hun jachtme- thoden en levenswijze teweeg. De In- Amerika altijd inheema was geweest en dat de blanken door aanraking met de Indianen het paard hadden leren kennen! Wanneer we nu weten, dat het paard oorspronkelijk alleen in Azië en Europa inheems is en dat alle andere wereld delen dit dier door contact met Europa en Azië hebben leren kennen, is de opvatting der Comanche* er wel vol de komst der blanken in Amerika lard ln geen paarden zouden hebben geleefd. Sterker nog, vele palaeontologen menen dat de geschiedenis van het paard en zijn verwanten zich uitsluitend ln Noord-Amerika heeft afgespeeld. En nu behoeven we het mrt de stambomen die hierover zijn opgesteld niet direct eens te zijn, maar een feit is het toch dat in oude aardlagen in Amerika beenderen van paarden van een groot aantal geslachten en soorten zijn aan getroffen. Deze dieren hebben op het Amerikaanse vasteland echter in veel vroegere tijdperken geleefd en het laatste paard dat door de onderzoe kers met de fraaie naam equua scotti werd aangeduid stierf i« Noord- Amerika in het midden 'van het dilu vium ttit. Toen Columbus, een onmoge lijke tijd later, voet san wal sette, was er op het hele Amerikaanse continent inderdaad g-Jon paard meer te ontdek ken en geen der inboorlingen kon ook maar enige notie hebben van het vroe gere bestaan dezer dieren in hun ge boorteland. Desondanks waren ze er wel degelijk geweest. bier delen. w. de nhani reld- Premier Menzies naar Indonesië Ook Russische gasten op komst De correspondent van A.N.P. te Dja karta verneemt in welingelichte kringen, dat de Australische premier in augustus op uitnodiging van de Indonesische lege ring een bezoek zal brengen, nog vo het vertrek van Sukarno naar de Sowj< unie op 25 augustus. Tegen het einde van juli zullen vert genwoordigers van de Sowjetunie op hoog niveau te Djakarta besprekingen voi over kredieten en technische bijstand Indon. benevens over een handelsverdrag De leider is vermoedelijk een or minister. Engeland heeft besloten Indonesië de kredietfaciliteiten van het exportkrediet- garantiefonds toe te staan, zodat het kapi taalgoederen kan kopen op basis van vijf- en zesjarige kredieten zonder tot nog toe geldende beperkingen. Mijndert v. d. Berg werd erelid Ned. Kunstkring De Haagse kunstschilder Meindert van den Berg, die donderdag zijn 80ste verjaar dag vierde, is benoemd tot ere-lid van de Ned. Kunstkring. Tijdens de receptie, die Mijndert van den Berg te zijnen huize heeft gehouden, heeft de voorzitter van de Ned. Kunstkring, W. A v. Leeuwen, hem het ere-lidmaatschap aangeboden en in een korte toespraak gewezen op de verdiensten van de schilder ln het alge meen en voor de kunstkring in het bij zonder. mannen uit zijn overrijke geschiede nis. Steeds uit verschillende eeuwen. En ieder jaar opnieuw staat men verbaasd over de vele mogelijkheden die de Franse geschiedenis van we tenschap en kunst biedt. De Franse geest is spreekwoordelijk, en voor lopig zal de Franse P T.T. bij gebrek aan grote mannen deze serie nog niet behoeven te stoppen, of te vervangen door afbeeldingen van honderassen, zoals San Marino deed! Vijf van het zestal beelden wij voor U af. Afb. 1 is van Samuel de Champlain. 1567'1635, een zeevaarder en ontdekkings reiziger, die de grondlegger werd van de Franse macht in Canada. In 1603 voer hij de St. Laurensrivier op, hij stichtte Quebec (1608) en ontdekte in 1609 het Ontariomeer, de Niagara-waterval en het meer dat nu nog zjjn naam draagt: het Champlain-meer. in het n oosten Verenigde Staten aan de Canadese grens, door kanalen nu verbonden met de Hud sonrivier en het Eriemeer Zijn buurman, van afb. 2 is Jean Goujon (1510-1567) beroemd architect en beeldhouwer, Moordenaar Canadese soldaten levert deze thans bier De vroegere generaal-majoor van de Duitse S.S. Kurt Meyer, die indertijd tér dood werd veroordeeld wegens massa moord op achttien Canadese krijgsgevan genen, verkoopt thans bier aan het Ca nadese leger. Meyer, die negen en een half jaar als oorlogsmisdadiger in de gevangenis heeft gezeten en in september '54 vrijkwam, is reiziger voor een bekende brouwerij in Westphalen. waar de tweede Canadese in_ fanteriebrigade is gestationeerd. Meyer le vert de brigade regelmatig bier. Amerika bevriest staal De Amerikaanse regering heeft gisteren !n verband met de staalstaking de voor de verdediging nodige staalvoorraden be- >ren, met het doel te voorkomen, dat te weinig staal zal zijn voor vliegtui gen, geleide projectielen en kernenergie. vooral bekendheid verwierf en behield door de beeldhouwwerken dn de gevel van het Louvre. Afb. 3, is van Jean Baptiste Chardin, 1699 1779, een beroemd Frans schilder, wiens genrestukken, en stillevens men in vele musea ter wereld aantreft. Hij onder ging grote invloed van de Hollandse mees ters uit de 17e eeuw. De volgende twee: afb. 4 Maurice Barrès (1362-1923), en afb. 5 Maurice Ravel (1875 1937) staan nog zo dicht m onze tijd. en zijn zo algemeen bekend, dat ze weinig toelichting be hoeven. Maurice Bar-ès de literator: Du sang, de la volupté et de la Mort (over het bloed, de wellust en de Dood), en die andere Maurice: de in Baskenland gebo ren componist (Bolero!) wiens werk men nog bijna dagelijks over de radio hoort. Door dit eerbetoon op de zegels toont Frankrijk zich deze grote mannen waardl TK WAAG het afb. 6, het Olympiadeze gel van Duitsland niet minder dan een geniale vondst te noemen. Het zegel van het jaar. Zie hoe geraffineerd waardecijfer en voorstelling één zijn! De 10 van pf wordt gevormd door een sta dion! Voeg daarbij een bijzonder geslaag de kleur, mosgroen, en U hebt een ju weel van een zegel, zoals er zelden eerder een verschenen is! De vroegere Italiaanse kolonie Somt- 11 e 1 a n d krijgt steeds meer zelfstan digheid onder oppertoezicht van de UNO. Onze afb. 7 memoreert de eerste verkie zing van een wetgevende vergadering door de irJandse bevolking. Het strategisch bijzonder belangrijke deel aan de golf van Aden staat or.der (U mag 3x raden!!) Brits protectoraat!, maar de langgerekte strook langs de Indische Oceaan, grenzend aan Ethiopië en Kenya, afgebeeld als achtergrond voor het stem mende echtpaar, ls reeds praktisch zelf standig, al bleven er veel Italiaanse be stuursambtenaren. Algiers, bloedig strijdtoneel, kreeg een tweetal zegels met toeslag voor het Rode Kruis. Afb. 9 met de beeltenis van J. H. Dunant, stichter van het Rode Kruis, en afb. 8. met de koppen van een Alge rijns verpleger en een blanke verpleeg ster, en het wat wrange opschrift, gezien de huidige verhoudingen: tous frères (allen broeders!) Wie de verslagen in de krant leest van de bloedige botsingen, twijfelt eraan of beide partijen erg van die waarheid overtuigd zijn! Wie niet de beschikking heeft over een eregalerij van grote geesten, om op de zegels af te beelden, zoekt blijkbaar zijn toevlucht tot grote beesten op post zegels. San M a r i n o is nl. niet het eerst» land dit jaar, dat een lange serie uitgeeft met de afbeeldingen van honden rassen. Uit de belachelijk lange reeks overbodige zegels, die alleen bedoeld zijn om de motiefverzamelaars geld uit de zak te kloppen, volsta ik met de afb. 10/12, resp: Schotse collie, Eng. hazenwind, en pointer. Vlot afgehandeld De SER adviseerde voorts tot instel- ng van een bedrijfschap voor de zeep-, wasmiddelen- en reinigingsmiddelen- industrie. stelde een bedrijfscommtssie in voor de suikerindustrie, deelde het isolatiebedrijf in bij de kleln-metaal, stelde de bijdragen vast voor de onder nemingen, vallende onder de Wet As surantiebemiddeling en gaf zijn fiat op de bestuurssamenstelling van het hoofd bedrijfschap. Ambachten, het hoofdbe drijfschap Detailhandel, de bedrijf schappen voor de lederwarenindustrie, voor de handel ln pluimvee, wild en tamme konijnen en voor het veelbespro ken, bij de wet ingestelde produktschap voor zuivel, dit laatste wonderlijk ge noeg zelfs zonder enige discussie. Wat al deze punten betreft, vermelden wij slechts het bezwaar, dat ln het h o ofdbedir ij Cscha p detailhandel de raad voor het groot-winkelbedrijf met vier leden wel wat zwaar vertegenwoordigd is, waardoor het bestuur met 28 leden wel erg onhanteerbaar wordt, omdat dit inhield, dat er ook 4 werknemersleden meer benoemd moesten wooden. Op verzoek van prof. Dc Gaay Fortman z-al in een volgende vergadering de stand van zaken met betrekking tot de onder nemingsraden onderwerp van bespre king z(jn. Groot tekort in E.B.U. Nederlands tekort ln de Europese Beta- llngsunie over juni bedroeg f 149 miljoen, waartegenover een rentevergoeding van f 8.56 miljoen over het Nederlandse saldo slaat, zodat het restant tekort f 140.4 min wordt. Hiervan moet Nederland f 105,3 min ln goud of dollars betalen, terwijl het restant ln mindering komt van het Ne derlandse krediet aan de E B.U., hetwelk voorts zal dalen met f 60 min, welk be drag van Denemarken. Engeland, Frank rijk, Italië. Noorwegen en IJsland in goud of dollars ontvangen werd als maandelijk se aflossing op consoiidatle-overeenkom- sten of eerste betaling op nieuwe con- solidatie-overeenkomsten, en voorts Ne derlands aandeel ln een extra-aflossing van Italië. Hierna zal de Nederlandse vor dering f 475,6 min bedragen. Portugal-Indla De Portugese regering heeft een beschuldiging van India, als zouden de Indiase gevangenen In de Por tugese enclave Goa slecht worden behan deld, van de hand gewezen. (Van onze verkeersredacteur.) "W/"E WETEN het uit onze directe omgeving en u waarschijnlijk ook: dat er deze zomer weer heel wat mensen op vakantie gaan met een huurauto. De K.N.A.C. heeft er dezer dagen een ernstige waarschu wing over laten horen. In die huurauto steekt name lijk op zichzelf niets kwaads, als de verhuurinrichting maar deugt. En behalve kwaadwilligheid zonder meer, kan er ook nog onwetendheid in het spel zijn, een onwetendheid, die inderdaad kan maken, dat men (zeer vele) jaren schreit. aan de Franse grens ver- Voortaan zullen slechts vrijgeleiden verkrijgbaar zijn, die een geldigheidsduur hebben van 30 of 60 dagen. De prijzen hiervan bedragen resp. 250 frs. en 300 frs. Bovendien zijn dc formu lieren, die noodzakelijk z\jn voor het aanvragen van een dergelijk vrijgeleide, vereen voudigd. zodat het invullen voor de buitenlanders min der moeilijkheden met zich mede zal brengen. Want hoe Is het op het ogenblik? Dc grote en bona fide verhuurbedrijven" zijn vaak volgeboekt voor de data, waarop men dc auto zou willen hebben en dan gaat men in arren moede maar naar een minder be kende. vaak (niet altijd) min der betrouwbare, of slordige autoverhuurder. Dat men met het materieel, dat men van zo Iemand meekrijgt, zijn vakantie aardig kan vergal len, als het niet dat doet wat men ervan verwacht, is nog maar tot daar aan toe. Maar als de wagens onvoldoende verzekerd zijn, en men raakt ln een ongeluk betrokken, dan is de ellende pas goed niet te overzien. Van een midden van bergen, waarvan de hellingen van de oevers stijl omhoog lopen. Dit geheel biedt een aan blik van onvergetelijke schoonheid. TVOORTAAN zal de ver- keerspolitie uon Noord rijn-West falen de snelheid van het verkeer volgens een nieuwe methode kunnen con troleren. Dezer dagen zullen agenten worden uitgerust met een nieuw soort snel heidsmeter, die uit"een paar op 25 meter van elkaar over de weg gespannen rubber slangen bestaat, waarin sa mengeperste lucht een con troleklok in werking stelt. De politie zal deze apparaten op gevaarlijke weggedeelten plaatsen waar hoge snelhe den al menig ongeval hebben veroorzaakt. TNE BEFAAMDE Klokke Roeland luidt op 14 juli 's middags om twaalf uur een kwartier lang de Gentse feestweck in. Op het Kouter stad Gcnl ndcrc plein' de 1 In die week volksbals gege ven worden. Er zijn sport wedstrijden. volksvoorstel lingen van de Koninklijke Nationale Schouwburg en poppenspelen. De monumen ten zullen verlicht zijn. Spe ciale vermelding verdienen de belaardconcerten op 14 en 21 juli van half negen tot tien uur, waarbij de beiaar dier van het Belfort tezamen speelt met Thebaanse trom- Op 11 juli herdenkt Gent de Guldensporcnslag met massazang op het Kouter. T UGANO, dat vroeger de ■L' met hotels en hotelbed den rijkstgezegende stad van Zwitserland was totdat waget rticulie die 0NZE EIGEN K.L.M. heeft weer een nieuwe dienst regeling het licht doen zien voor de tijd van 8 juli tot 7 oktober. Voor het eerst (dachten wij) is dit geschrift in driekleurendruk uitge voerd en verlucht met een aantal goede kleurenfoto's. Er is iets meer ruimte be steed aan de verklaring van bepaalde dingen. kortom: het drukwerkje ziet er men selijker uit dan men van een dergelijke cijferparade voor mogelijk zou kunnen houden. JVEDERLAND gaat teder jnar met een omvangrijk aantal bussen naar Joegosla vië: dit land zendt er maar weinig hierheen De eerste zouden we nog moeten zien. Welnu. Joegoslavië ls bereid de wegenbelasting op Neder landse bussen ute schaffen, dit op basis van weder- rheid geschiedt, zoals bi) de a De K h al la: i heeft de mi- SGEKOELD rijdt men I m hoge Grimsel. een der oemdste Zwitserse Alpen- Slnds de Grlmselpas- zljn ben weg kort geleden winterslaap w»er bertjdba; gemaakt ls en voor hi verkeer kon worden opengt «leid. rilden de auto's hier e TNE EERSTE jeugdherberg ter nagedachtenis aan Koning George VI, is door de Princess Royal, zuster van de overleden Koning, tc But- termere, in het prachtige merendistrlct van Engeland, geopend. De herberg, die 70 trekkers kan onderbrengen, was vroe ger een familiehotel. Het werd gekocht en Ingericht voor ca. 140 000 14.000). Het dorpje Buttermere ls een uitstekend centrum voor het maken van wandeltoch ten door deze prachtige streek van Engeland. Het meer dat dezelfde naam draagt als het dorpje, is het eigendom van de „National Trust", de vereniging tot het behoud van natuurschoon en natuurmonumenten. Ook het nabijgelegen meer. Crum- mock Water, Is eigendom van deze vereniging. Deze twee meren worden gescheiden door een smalle strook grond, waarop het dorpje Butter mere is gebouwd. Men leeft in de veronderstelling dat deze twee meren in vroeger tijd één geheel hebben ge vormd. De meren liggen te- iiiiiiiiiii"iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiini Zürich de leiding overnam, heeft een periode van nijvere hotelbouw achter de rug. In plaats van de behagelijke, tot een lange vakantie nodende hotelpalelzen met hagen van palmen en hun ouderwetse architectuur, zoals die nog langs de boulevards van de ze Rlvièra-metropool staan, ontstonden er nu etablisse menten van de modernste bouwstijl, geheel aangepast loze de i reiziger. Het zijn bijna aue „hoteis-garnl". dus al leen voor kamer met ontbijt, ofschoon snackbars en geraf fineerd ingerichte kleine restaurants, onafhankelijk van het hotel werkende, hier en daar ln de bouw werden opgenomen. Enkele van deze ultramoderne hulzen dragen de op zichzelf al zeer verlei delijk klinkende namen ais Astoria, Bali, Cristallo, Eve rest, Excelsior, Flamingo en Panorama. Deze zeven hotels alleen al hebben het logies- aanbod in Lugano met 525 bedden verhoogd. Bijna alle zijn minst van TTET PLAATSJE Baccarat -*--1 is, zoals bekend, be faamd om zijn kristal. Een misverstand omtrent deze in dustrie kan niet ontstaan als men de juist voltooide kerk bezichtigt, die geheel is op getrokken uit beton en kristal. De decoratie van de muren (die 120 meter lang en 8 meter hoog Is) bestaat uit een langwerpig bas-reliëf ln beton, waarin bij wijze van vensters stukken kristal ge plaatst zijn in 41 verschillen de kleuren. Het met een zacht geïriseerd licht over goten bas-reliëf stelt de schepping der wereld voor. De met hiëroglyfen ver sierde klokketoren staat los van de kerk. TNE LIEFDE van de be- woners van Wales voor de dichtkunst en de muziek komt ieder jaar weer tot uiting in de Royal National Eistedd fod. Het hoogtepunt van deze plechtige gebeurte nis, ivelke dit jaar plaats vindt in Aberdare, van 6 tot 11 augustus, vormt de verkiezing en kroning van de auteur van het beste gedicht van het jaar, in de oude en prach tige Keltische taal van Wales. Deze ceremonie dateert uit de tijd van de Druï den, duizenden jaren te rug, en de hoofdpersonen van deze plechtigheid zijn gekleed in de statige kleding van deze orde. Uit alle hoeken van Wales komen er dichters, koren en solisten om de jaarlijkse nationale Eisteddfod bij te wonen en om mee te dingen naar de veel omstreden prijzen voor literatuur, muziek, drama, dichtkunst en handwerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7