De dikke domvanVeere om Dawson Trotman, :DE BRON», DE HOUTEN BROEK r EEN BLIK IN DE BIJBEL DER BOUWKUNST ZATERDAG 7 JULI 1956 Een verregende vakantie, doorgebracht aan het strand van Neer- lands kleinste badplaats kan een broedplaats voor lamenteren wor den, als er in het achterland ten minste geen interessante dingen te zien zijn. Het kleine Vrouwenpolder dat zich buiten de Zeeuwse grenzen verheugt in een grote mate van onbekendheid, waardoor het een ideaal stil strand heeft, was door de felle noordenwind* leeg geblazen. In het nauwe straatje waar eens, voor de Hervorming, de duizenden pelgrims hun bedetocht maakten naar het „mirakuleuze" schilderijtje van „Onze Lieve Vrouwe" om genezing of rust te zoe ken, speelde slechts een enkel kind. Neen, er is niet veel te beleven, maar als je op het duin staat en de kille wind de botten doet ver stijven, zie je in de verte de twee torens van Veere. Het slanke sierlijke torentje van het stadhuis kijkt als een nieuwsgierig kind uit over de huizen, en de dikke dom staat stoer en stug te dromen over" een oud verleden. vertrapt De beelden werden stukgesla gen en de altaren kapotgehakt. Enkele weken later was de Roomse Kerk „Her vormd". Minder rigoreus, maar met evenveel vastberadenheid werd de kerk van binnen ontdaan van zijn luister. Aan koperwerk werd 11781 pond ver kocht. Het vergulde zilver bracht op de veiling in Dordrecht 52 en het witte zilver meer dan 142 op. Een zilveren mijter ging van de hand voor 18. Jan van Miggenrode, eens pastoor in dezelfde kerk. die echter het evange lie van genade had leren kennen en voor Alva's macht had moeten vluchten werd de eerste predikant. Nog konden de mensen in Zierikzee de grote toren klok van Veere horen luiden als de ge lovigen werden opgeroepen, niet langer voor de mis. maar nu voor de eredienst. De ontluistering met de Hervorming begonnen zette zich echter door. Was het onvoorzichtigheid van de loodgie ters? Of gebeurde het misschien uit wraak'' In ieder geval klonk de roep 't Zaterdagsmiddags 25 mei 1686 door Vere: De kerk brandt Hoog lekten de vlammen op. en om tien uur stonden nog slechts de zware muren. De volgen de zondag preekte ds. Duvelaar niet zijn prachtige kansel, maar troonde n een raam van het stadhuis, ter wijl de menigte zich op de markt ver gaderd had. Een jaar later was de kerk enigszins hersteld. LEVENSWET Die dikke dom wekte mijn interesse. Reeds in 1348 werd er e Vrijwel in geheel Walcheren is hij zicht- kerk gesticht. Afgesplitst baar en toch. hoort hij noch bij het volk, hucht Zanddijk, hoch bij het landschap. De oude kerk is als een man die door harde en moei lijke jaren totaal verbitterd is én - met zijn hoofd in de schouders gedoken door het leven gaat. Er ligt iets afwerends in het oude brok steen. Terwijl het Zeeuwse volk vriendelijk en goedhartig is, altijd bereid om te helpen, en het Zeeuwse landschap lieflijk is met zijn honderden kleuren groen, is de dom grauw en kil, en op een sombere dag zelfs dreigend. Wat ligt er verborgen achter die dikke muren? Dat was de vraag die mij niet los liet. Gelukkig was er een vriendelijke en behulpzame archivaris en een grote prachtige pro vinciale bibliotheek, die het geheim van de dikke dom tenminste enigszins ont sluierden. Misschien vraagt U zich af, wat doet dit verhaal op een pagina geestelijk leven. Behoorde dit niet in het cultu reel venster of op één van de andere pagina's? Misschien wel, maar ik heo willen luisteren naar een boodschap uit het verleden voor het nu, naar een les die te leren is uit de geschiedenis van deze kolos. Soms trekt een dergelijk bouwwerk strepen in Uw Bijbel en be paalt U bij teksten, die U vaak over het hoofd heeft gezien, soms is zulk een bouwwerk een boodschap, een bijbel (hoewel nimmer de-Bijbel.) VERLEDEN TIJD Veere js een stadje dat leeft in de verleden tijd. De garnalenvissers die 's middags binnenvaren en hun waar on middellijk op de veiling aan de man brengen zorgen zo ongeveer voor het enige vertier. Het is een stadje met oude huisjes, prachtige geveltjes en is daarom het eldorado der kunstschilders. Er wo nen er dan ook wel ongeveer achttien. Merkwaardig is de geschiedenis. Vrijwel niets heeft Veere aan zichzelf te danken. Het stadje werd niet beroemd door zijn geweldige visserij, noch door een eigen industrie. Z^lfs de naam jieeft het aan een andere stad te danken. Oorspronke lijk was Veere niet meer dan een veer naar het in 1532 verdronken Campen. Van dat dorp op Noord-Beveland is niets meer over dan de herinnering in de yeerse herberg de Campveersche toren. Zijn, op komst als haven dankt Veere aan het dichtslibben van de havens van Westen- schouwen en Vliet. In die zelfde tijd ver plaatste de vaargeul zich in de richting van Veere en konden grotere schepen daar de haven aandoen voor ze door voeren naar de achtergelegen grote ha vens in het binnenland. Zijn rijkdom dankt Veere aan de wolhandel van Schotland, die jarenlang in Bet stadje een stapelplaats van wol had gevestigd en zo alle kooplui van geheel Europa aantrok. De grootheid van Veere was niet gebouwd op eigen werkkracht of ga ven, maar het stadje en zijn regering heeft dat nooit begrepén en heeft ge droomd van een eeuwenlange toekomst. Daarom moest die grote kathedraal er komen. Groter moest hij zijn dan in de andere steden van Walcheren, groter nog en mooier dan de kerken van Vlaan deren. Die kerk moest laten zien hot groot en fier en prachtig Veere wel was begraafplaats over is, kreeg het van zijn leenheer Wolfaart van Borssele de vereiste rechten. De Paus ivas klaarblijkelijk ook met de stichtipg ingenomen want Clemens van Avignon verleende grote aflaten en moet ook gro te gaven geschonken hebben voor de bouw. Maar al spoedig werd deze eer ste kerk te klein voor het groeiende Vee- onder Hendrik van Borssele werd de parochiekerk een collegiale kerk. Toen moet het plan' gerijpt zijn om er het grootse bouwwerk van te maken nog de resten overgeble- zijn. Men zocht een architect. Wie beter kunnen dienen dan iemand het geslacht van de beroemde ar chitecten: de Keldermans van Meche- len. Op 13 december 1479 werd het con tract met Anthonis Kelderman geslo- :en. Hij zal er wel niet rijk aan gewor den zijn, want terwijl de laatste pas- Pieter Bastaers een salaris had van 3.6.8 (men rekende toen met Engels geld) kreeg deze beroemde architect twee schellingen per dag en een jaar lijks tractement van 2.10. VELE BOUWWERKEN De boodschap horen Een groep sollicitanten zat op een scheepvaartkantoor te wach ten om geïnterviewd te worden voor de betrekking van marconist. Zij zaten luid te praten en hoor den in het geheel de punten en strepen niet die uit een luidspre ker kwamen. Op datzelfde ogen blik kwam er nog iemand binnen. Hij ging zitten, keek heen. Plotseling luisterde hij ge ïnteresseerd, stond op, ging het privékantoor binnen en kwam er enige tijd later met een blij ge zicht weer uit. Eén van de aan wezigen \roeg hem: „Hoe ben je er het eerste ingekomen, terwijl wij je voor waren?" „Eén van jullie zou de haan gehad hebben," antwoordde hij, „als je geluisterd had naar de boodschap uit de luidspreker.' heili- Vele grote bouwwerken heeft het ge slacht Van de Keldermans achtergela ten. De kerken té Mechelenj. Zierikzee, Bergen op Zoom, er. de St. Jacobs- kerk te Antwerpen; maar alle kerken, ook die te Veere zijn torenloos. Groot hun visie, geweldig hun opzet, maar ner waren de kosten goed berekend. Men dacht in jaren, men rekende op blijvende hoogconjunctuur, men ge loofde in de eeuwige katholieke kerk die de macht zou handhaven, maar in de schemering van de Hervorming zag men niet de gigantische veranderingen die op komst waren. De Keldermannen noch de heren van Borssele hebben ge luisterd naar de raad van Christus dat >en toren bouwt eerst de kosten berekenen/Een groot gedeelte van het geld was een gesc-henk van de he ren van Borssele en ook uit Schotland zijn rijke giften gekomen, waarschijnlijk kwam het meeste geld uit de zakken van pelgrims die in Vrou wenpolder het mirakuleuze schilderijtje net een bedevaart kwamen vereren. Ook zonder toren moet de kerk eens en juweel van bouwkunst geweest zijn. Sen oud geschrift schrijft: „Het was wenwel eene der schoonste en luchtigste kerken van de provincie." Gebrandschil derde ramen van vele meters hoogte lichten het binnenste met een prachtige gloed. Beeldhouwwerk, kandelaren kaarsen, schilderijen, altaren genbeeldcn in groten getale vu»uen uc grote ruimte en schiepen sfeer. Aan weerszijden waren kapellen gewijd aan de beschermheiligen van de verschillen- I de gildes. Daar troonde de heilige Bar bara beschermvrouwe van de schutterij, daar stond St. Jacob van het Vissers- gilde. St. Clemens van het schippers gilde, St. Petrus en St. Paulus. Nog vele andere heiligen waren in beeldvorm aan wezig om gaven te geven en gebeden te horen, die ze nimmer konden verhoren. Jaar' in jaar uit werd er yerder ge bouwd. De architect werd oud en zijn Rombout nam op 17 maart 1512 zijn werk over op dezelfde voorwaarden. De „rust" van de middeleeuwen was ten einde, er was sprake van oorlogen godsdiensttwisten. Spoedig zou Lu ther zijn thesen vastspijkeren op de deur de slotkapel. Ook in Zeeland begon te rommelen. Op 15 oktober van het jaar 1552 had een zekere Cornelisz. Wou- tersz de moed om midden in de nacht de ruiten van het Clarissenklooster stuk te slaan en geld te eisen van de nonnen In hun angst begonnen ze de klok te luiden en voor de inbreker er vandoor kon gaan kwam er hulp opdagen en werd hij gevangengenomen. Het oordeel bracht hem naar het schavot. Hij werd geblinddoekt en moest zijn nek buigen voor het zwaard. Toen deed men hem de blinddoek weer af, hij moest het zwaard kussen en vervolgens werd hij van Walcheren verbannen. Voor zonson dergang moest hij verdwenen zijn. Hij zal wel hard gelopen hebben. Een merkwaardige levenswet wordt deze kerk openbaar. De zinneloze beeldenstorm wreekte zich. Zo ge doet wordt ge gedaan! Geld om de kerk te onderhouden was er niet, bovendien verloor Veere reeds veel van zijn luister an zijn inwoners. Van 10.000 inwo- is het getal teruggelopen tot dui zend. En toen een zwarestorm in 1800 vervallen bouwwerk aangreep, en bombardement in 1809 verdere scha de aanrichtte hield men op met de diensten en de Engelsen kregen het ge bouw als kazerne. Enkele jaren later regeerde Napoleon weer over Walcheren en in 1813 werd het ingericht als mili tair hospitaal. De Franse troepen gingen beestachtig te keer. De grote ramen weiden dichtgebouwd en vier zolderver diepingen werden er in aangebracht. De oude grafzerken werden kapotge slagen en gebruikt als drempels. De mensen kregen nauwelijks de tijd om de overblijfselen van hun overleden fa milieleden te bergen. De pioniers trap ten voor hun ogen de halfvergane kis ten aan stukken en zeiden dat het toch geen goede katholieken geweest waren. Een erg gezond hospitaal zal de kerk wel niet geweest zijn. De begane grond werd gebruikt als paardenstal, geen won der dat in nauwelijks acht maanden tijds er 1427 Franse militairen stierven. Na de bevrijding en de terugkeer van Oranje werd het gebouw wel terugge geven, maar de kerk had geen geld voor restauratie. Een tijd lang werd het gebruikt als werkinrichting voor bedelaars, maar sinds het midden van de vorige eeuw staat het leeg. Als U nu In dc holle ruimte binnen treedt hoort u het gehamer van een een- e steenhouwer, die bezig is een lijst buiten te herstellen. Boven Uw hoofd vliegen de duiven heen en weer. Op de plaats waar eens -de gelovigen bogen voor de verschillende heiligen staan nu een aantal oude wagens uit dc Middel burgse abdij. De eer van Veere is ver vallen en het gebouw dat door de eeuwen heen de vinger trots ten hemel zou hef fen is nu als een melaatsenhand. Zo vaak is het moeilijk scheiden tussen de eer van God en mensenroem, maar we weten dat het eerste blijft, het tweede vergaat. „Veere is niet veel meer," zegt de oude gids die u rondleidt, „en het komt er ook nooit meer bovenop." Heeft God het de kans gegeven, maar nu zijn kandelaar weggerukt? leider der Navigators om liet leven gekomen Levensdoel Dawson Trotman, geestelijk ïJiliiiiliiillllllllllll|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir| architect van het nazorgwerk van Billy Graham is bij een boottocht Geestelijke leiders over op „Schroon Lake", ten westen |j gelielë wereld ge- van New York, overboord gesla- gen en verdronken. Voor velen E kwam dit nieuws vorige week als een slag. Trotman was ongetwijfeld één van de grootste leiders uit de orthodoxe kringen van de Verenigde Staten, die zijn leven inge- =nillllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllBr zet heeft om de christenen van de wereld te laten zien dat zij zelf een verantwoordelijkheid hebben om de boodschap van het Evan gelie uit te dragen, en jonge mensen, die pas de Heiland hebben leren kennen te helpen op hun nieuw gevonden levensweg. schokt door zijn plotseling overlijden De uitdrukking „Navigators" is af- sticht of leden geworven, komstig uit het Amerikaans marinewe- j Trotman diende aan boord de „West Vlginia". toen hij zijn ontdek king deed, die zijn leven zou verande- i. Door zijn persoonlijk getuigenis was i van zijn vrienden, Spencer, tot een persoonlijk geloofsleven gekomen en die op zijn beurt begon onmiddellijk te ge tuigen. Ook hij'"werd" gebruikt om iemand de weg des heils te leren kennen, en met deze matroos kwam hij naar Trotman toe en zei: „Deze jonge man heeft Christus ook leren kennen. Nu moet je hem ook helpen zoals je mij geholpen hebt." Op dat ogenblik zag Trotman dat er iets verkeerd lag. Inderdaad had hij Spencer geholpen bij zijn Bijbellezen, maar hij had Spen cer niet zover opgevoed, dat hij op zijn beurt een ander weer zou kunnen hel pen en dat moest toch gebeuren. Bij zijn Bijbelstudie zag hij hoe Mozes Jo- zua opleidde, hoe Paulus Timotheus hielp en voortaan zou hij de tekst in 2 Tim. 2:2 als levensmotto met zich dra gen: „Hetgeen gij van mij gehoord hebt onder vele getuigen, betrouw dat aan getrouwe mensen, welke bekwaam zul len zijn om ook anderen te leren." Hier werd de boodschap van de ene gene ratie doorgegeven aan de andere. Pau- Timotheus, deze weer aan trouwe mensen" en zij op hun beurt „mensen bekwaam om te leren." In de oorlogsjaren groeide deze ge dachte uit tot een geweldige beweging onder de marinemensen, die christenen waren. Marinepredikanten, werden er door gegrepen, maar ook gewone ma trozen. en toen de oorlog voorbij was en velen in het burgerleven terug kwa men, gingen tientallen ex-navigators theologie studeren. Binnen enkele jaren tijds groeide het begin van drie jonge uit tot een wereldbeweging. grote ?r ontstond geen nieuw kerkje, noch verwerd de beweging tot een secte Jonge mensen hielpen anderen om tot bewust po sitief geloofsleven te komen, en hun taak in te nemen. Bij de kerken was Dawson Trotman dan ook zeer gezien. Steeds weer legde hij er de nadruk op dat de predikanten zelf zich niet zouden vergooien-in louter organisatorisch werk in vergaderingen en komsten, maar dat ieder predikant tenminste één jongeman persoonlijk zou opleiden door regelmatig persoonlijk contact. Na tuurlijk ontstond de vraag, hoe men elkaar het best kon helpen. Van jongs af aan was Trot- i overtuigd, bewust ge loofsleven kennis van het Woord samen met gebed. gehoorzaamheid getuigen absoluut no- PERSOONLIJK CONTACT De nadruk is steeds gebleven op het persoonlijk contact tussen gelovigen. Nimmer werd er een vereniging ge- woordiger van de Navigators voor Euro pa, Dan Piatt. Het werk heeft zich nl. over de gehele wereld uitgebreid en in bijna honderd landen treft men „Navi gators" aan, die de zendelingen willen helpen, de plaatselijke predikanten ter zijde willen staan. Nimmer sticht het werk eigen groepen, altijd staan zij ten dienste van de kerken of bestaande be wegingen In Nederland wordt het ma teriaal. bijv. op verschillende Gerefor meerde catechesatie's gebruikt, vooral toen er verschillende schriftelijke cur sussen gingen verschijnen, die de grondwaarheden van het geloof in een voudige bewoordingen op Bijbelse grondslag n i brachten. Ook in In het Duitse blad „Junge Stimme" uit gaande van een Duitse „Jonge Kerk." vond ik een artikeltje naar aanleiding van een advertentie in één van de grootste dagbladen van Duitsland. In deze advertentie werd een kleine auto gepropageerd onder het motto: Levensdoel: 1945 De ergste honger stillen 1948 Een fiets bezitten Op twee wielen gemotoriseerd Deze vier dingen wer den de spaken van een wiel, Christus de as moest vormen en wij de velg. Grote nadruk legde hij op het uit het hoofd leren van Bijbelteksten en zo groeide de „Geheugen Bijbel cursus", die de mensen de kernteksten van de Bijbel geeft, door ze drie teksten per week te laten leren. De cursus bestaat uit 108 teksten. GROTE VLUCHT Billy Graham zulk Toen het werk een grote vlucht nam, dat men niet meer wist wat men moest doen met de mensen, die na de uitnodiging naar vo ren kwamen, riep Graham de hulp in van Trotman om een manier te vinden het nazorgwerk te verzorgen. Ook in Nederland werd zijn systeem afgepast op Nederlandse omstandigheden ge bruikt onder leiding van de vertegen- nieuLV geestelijk centrum in de Achterhoek Het bordje „TE KOOP" in de tuin vau een huis is in onze dagen meestal geen lang leven beschoren. De grote villa aan de rand van het ^r0lt"if„einlecf«lde\fnl kleine Hurfimelo bleef echter leeg. De wilde herfstwind striemde de ra- de dode bladeren zweefden her eu der; sneeuw bedekte het dak en gazon; en toen de boomgaard al weer bloeide, en dc wilde paarde bloemen de tuin veroverden stond liet huis nog steeds hol en leeg te achten op zijn uiteindelijke bestemming. Een enkele maal liepen er wat mannen doorheen, die alles opnamen, maar dat was ook al. En in hel dorp vroeg men zich nieuwsgierig af wat er wel met de villa Johanm gaan gebeuren. Hij was veel te groot voor één gezin en niet ges oor flatwoning. Een ogenblik zag het er naar uit. datlleek!" Was het maar mogelijk nm jon- het huis verkocht zou worden. Een zen- ge mensen een paar weken of zelfs dingsgenootschap had interesse zakenman naar zijn opinie. Hij was enthousiast. „Altijd doen!" was zijn oordeel, maar het genootschap meende dat het gebouw te ver van het westen lag en de koop ging niet door. Toch liet het huis deze zakenman geen rust. Reeds verschillende jaren werkte hij op alle mogelijke manieren in kerkelijk en interkerkelijk evangelisa tiewerk mee. Hij had gezien hoe geeste lijke leiders, vooral zij die ren op het gebied lijk geen rust gedrev STRIJD De strijd met de Spanjaarden begon los te barsten. Vlissingen koos de zijde van de Prins en Veere ging mee. Mid delburg had nog steeds een Spaans gar nizoen en in 1572 werd een felle aanval op Veere ingezet. Wreedheden wa ren aan de orde van de dag. Iedere Spanjaard die gevangengenomen werd direct opgehangen. Genade er niet. En de Spaansen waren zc gelijk nog bestialer. Zo groot de opgemaakte statistieken na de grote samenkomst in het Feijenoord stadion. Een groot percentage buiten kerkelijken was naar voren gekomen - - voor een persoonlijk gesprek, maar df Welke bonrlseban9" vroeo nu ieder-ihaat- dal toen een heelmeester een nazorgmensen, die hen moesten opvan- „welke Doonscnap. \roeg nu lener ,Spaans 8,achtoffcr hel hart ult hct gen en naar de kerk leiden hadden ten een. „De boodschap in morse code chaam sneed en op de punt van een ene male gefaald. Hij moest denken natuurlijk." antwoordde de vreem-1 galjoen in de haven stak de mensen aan de geweldige zendingsopwekking op r-, i- !er hij tientallen fel in beten. Korea en Formosa, hoofdzakelijk het deling. ..die zei: „De eerste die gevolg van het werk van niet-theologen. deze boodschap boort en direct I De veldslag, die een overwinning be- die hun vrije tijd na een korte cursus l,.:;,,, ril tekende voor de Prinsgezinden eindigde gegeve- hebban voor evangelisatie werk. in mijn kantooi ko™L Rnjgt met een beeldenstorm De kerk werd Had een predikant onlangs n et gezegd:., baan van marconist.' I geplunderd. Schilderijen verscheurd en Geef de Bijbel terug in handen van de ke omgeving hikt jeugdwerk eigen- kenden omdat ze Kcuicc.i door de nood die ze hadden gezien. Zelf had hij meerdere malen vrienden huis opgenomen kennissen i hen eens een week- Dat moest toch ook op grotere schaal mogelijk zijn. Boven dien waren daar de zendelingen, die met verlof naar huis kwamen en vaak geen woonplaats hadden. Als dat huis... Geef de Bijbel terug Elders in Nederland reisde een jeugd leider van de ene samenkomst naar de indere. Hij had geluisterd - - J En villa Johanna bleef leeg. een zomerkamp ontmoetten de za kenman en-de jeugdleider elkaar. Als gevolg van uitwisseling van gedachten, bezichtigden ze samen het huis. en wei nig dagen later zaten beiden met drie relaties rond een tafel om eventuele inkoop te bespreken. Diezelfde avond werd „De Bron" geboren en weldra echoden voetstappen door de hoge gan- Initiatief van zakenmensen huis bevat verscheidene twee-persoons kamers met stromend water, een gezel lige zitkamer en een ruime moderne eetzaal voor dit doel. Cursussen Toen de plannen hier en daar bekend werden dat op „De Bron" bovendien cursussen gegeven zouden worden om jonge mensen te laten zien hoe zij als christen op hun post hun geloof kunnen uitdragen, bleek dat er grote internatio nale belangstelling was. Zowel uit En geland als Duitsland, Zweden en Zwit serland kwamen brieven om inlichtingen en juist daarom werd een jong Engels predikant, Reg. Williams, die de laatste drie jaar overal in West-Europa evange- lisatiesamenkomsten heeft geleid, ge vraagd om deze cursussen op te zetten op een internationale schaal. Er is reeds een cursus van zes weken ontwor pen waarvoor geestelijke leiders zijn of verschillende landen uitgenodigd zijn of nog zullen worden om inleidingen te houden. Deze cursussen die een geheel interkerkelijk karakter zullen dragen en op de praktijk zullen zijn afgestemd zijn waarschijnlijk in opzet uniek voor West- Europa. Het grote doel is om de leden van de verscnillende kerken weer zelf actief te maken, zodat zij over kunnen gaan tot christelijke celvorming 'in de industrie en de hulpkrachten kunnen worden van de plaatselijke predikanten. IS a cum het hart de samenkomsten van Rotterdam voor Christus, Haarlem voor Christus, Youth for Christ en vele anderen wordt het materiaal gebruikt en medewerking verleend. BEKEND Dawson Trotman was over de gehele wereld bekend. Hij trad nimmer op de voorgrond als spreker, omdat hij zich altijd richtte tot kleine groepjes van geestelijke leiders. Zijn geweldige orga nisatorische talenten en zijn sterke per soonlijkheid zijn echter zeer zeker de oorzaak, dat deze beweging in zijn or ganisatie een voorbeeld is voor alle geestelijk werk ln efficiency. Hij was geen man met veel aanbidders, omdat hij altijd iedereen aan het werk zette en topkwaliteiten vereiste van een se cretaresse, zowel als van zijn naaste medewerkers. Hij was evenwel een met geweldig veel echte vrienden die hem node zullen missen. Zoals hij geleefd heeft, is hij gestor ven, bedacht op het welzijn van ande ren. Na twee uur te hebben gewater- skied stapte hij doodvermoeid over in de speedboat. Voor hij ging zitten, vroeg hij aan één van de beide meis jes -of ze kon zwemmen, ea toen ze „neen" schudde, ruilde hij met haar van plaats zodat zij veiliger zat. Door een onverwachte golf sloegen ze toch beiden overboord. De 50-jarlge Dawson Trotman zwom onmiddellijk op haar af en hield haar al watertrappend boven water. Toen de boot teruggecirkeld was werd zij onmiddellijk gegrepen en bin nenboord getrokken, maar voor hij ge grepen kon worden was hij al in de diep te weggezonken en alle duiken was te vergeefs Reddend is hij gestorven. Billy Graham, die van het nieuws hoorde, zei: „Geen christen in deze mo derne tijd heeft zoveel levens persoon lijk voor Christus beïnvloed." Hij on derbrak zijn grote campagne in Oklaho ma City om in de herdenkingsdienst te spreken. „Wees een Zegen" wil een zegen zijn De meisjesvereniging „Wees een Zegen" te Enschede voelde iets te moeten doen voor het evangelisatie werk tijdens de zaaiweek. Samen is toen besloten dat heel de vereniging op vrijdagavond 6 juli huisbezoek gaat doen. Acht of negen ploegen jonge meisjes zullen die avond op stap gaan als getuigen van Christus. (Centraal Weekblad). 1956 Een eigen auto hebben. Het blad schrijft dan: „Men kan het de firma niet euvel duiden, dat ze klei ne auto's wil verkopen, en men kan het zeker billijken dat zij door re clame haar afzetgebied wil vergroten. Maar door deze tekst heeft ze niet al leen een voertuig maar ook een le- vensmoraal gepropageerd." Meer dan wat dan ook illustreert deze tekst dat ons leven steeds meer ver- materialiseert. Ik herinner me dat een hele tijd gele den een Duitse jongen naast me in de auto zat. We kregen zo ongemerkt een gesprek en dat gesprek ging steeds dieper. Ik vroeg hem op de man af. wat het doel van zijn leven was. Hij wilde trouwen. En dan? „Kinderen krijgen". En dan? „Hun een goede opvoeding geven, en betere kansen dan ik zelf heb gehad." En dan? Hij begon te zien waar ik heen wilde en probeerde er over heen te praten. Wat is uw levensdoel? En wat wordt uw levens doel als u dat bereikt hebt? Wat is uw leven waard als het einde na bij komt? ,.Het is de mens gezet eenmaal te sterven," zegt de BijbeL En dan? Wat is uw leven dan waard? Ik geloof dat het op dat antwoord aan komt. En ieder moet dat antwoord zelf geven. gen. floot de ti zong de schilder zijn a den in tweeën gedeeld, gensslaapvertrekken getimmerd, Veel i isjes- le verwarming werd aangelegd, geschilderd en behangen en nu staat in Hummelo een modern geestelijk cen trum klaar voor de start. In april werd de eerste conferentie gehouden met on geveer zestig gasten uit tien verschillen de landen. Is „De Bron" een nieuw conferentie oord naast Woudschoten en de Pieters berg en de vele andere die er al zijn? Maar zeer ten dele Natuurlijk biedt „De Bron" voor de Achterhoek moge-.' Enerlei hart Terwijl de Gereformeerde Synode be sloten heeft om geen deputaten meer te benoemen voor een gesprek met de Hervormden, en de Synode van de Ger. onderh. art. 31 K.O. de brief van de synodalen niet in deze synode wil de behandelen, gaan de onderlinge gesprekken zelfs versterkt door. Het blad „In de Waagschaal" schreef zelfs: „Zie ik het goed. dan leeft die drang in het algemeen steéker bij de jongere generatie dan bij de oudere, en bij de gemeenteleden vaak krach tiger en ongecompliceerder dan bij ve le predikanten." In Baarn hield het Gereformeerd stu- dieverband een congres over het on derwerp: Toenadering tussen Her vormden en Gereformeerden in de Praktijk, met als sprekers dr. H. Berkhof en prof. dr. W F. de Gaay Fortman. Van 1820 juli houden de Gereformeerde Academici hun twee de congres op Woudschoten. waar als sprekers zullen optreden: dr. S. v. d. Linde (Herv. Ger.); H. Algra (ger.); ds. B. v. Sweden (Chr. Ger.) en prof. C. Veenhof (Ger. art. 31 K.O.). On danks alle tegenstanden leeft er in de gemeenten het verlangen naar inniger contact .en voelt men de protestantse gespletenheid als een zonde of in ieder geval als een ernstig tekort. Dit is goed. Het is veel beter dat de leden der ker ken van onderop de contacten gaan leggen, dan dar synodes besluiten ne men, die door de leden innerlijk niet gevolgd worden. Het probleem van de eenheid der kerken is een geweldig probleem. Sommigen leggen de nadrulf op „de Waarheid van Gods Woord eil belijdenis", anderen op de „Roep der liefde" en het is ontzettend moeilijk om deze beide eisen in evenwicht met elkaar te hebben, beter gezegd het gaat niet om evenwicht, het gaat om honderd procent van beiden. Maar wij als mensen worden steeds weer in een eenzijdige richting getrokken en wij kunnen zo vaak niet onderscheiden of ons standpunt nu een gevolg is van Gods eis of van ons eigen karakter. Enige dagen geleden viel mijn Bijbel op een tekst die ons misschien kan helpen. Ik had die tekst honderdmaal gelezen en tooh nimmer gelezen, want ik had nog nooit gelezen wat er stond. Ik las in Ezechiel 11: 19 „Ik zal hun een nieuw hart geven en een nieuwe geest Dat staat ook in de Bijbel maar niet daar. Ezechiel zegt: ,.ik zal hun enerlei hart geven." En de profeet, die in hetzelfde tijdperk leefde zegt precies dezelfde woorden in Jer. 32: 39. Eenheid, Oecumenici- teit is een gave Gods. Daarom eist Christus die niet van Zijn discipelen, maar bidt Hij daar om voor Zijn dis cipelen in Johannes 17: 21. Eenheid wordt niet gemaakt door con ferenties, wordt niet verkregen door synode besluiten, wordt slechts ont vangen door deze gave van enerlei hart van God aan te nemen. Als we dat beter zouden beseffen als kerken zouden we misschien wat minder hard ons best er voor doen, maar iets beter deze eenheid beleven, die de organi sche eenheid is van hand en voet, oog n zijn rubriek „Terzijde" in het blad „ln de Waagschaal" spreekt ds. BusJees over het commentaar dat het dagblad de Telegraafgaf n.a.v. een televisievitzending waarin Wim Kan en prof. Van Holk spraken over de dominees en hun preken. Vim Kan had daarin gezegd: Waarom mag er in een kerk niet gelachen worden: De lach is één van de rijkste en kost baarste uitingen van het ge voelsleven van de mens, die na iakt door de drukte r belastingei lijkheden, die nig waren en kerken wei-1 het stadsgi tijd zullen del men te kunnei verenigingen op „De Bron" j uit te wisselen echter 'kendconfcrenties en retraites1 zoeken in het Lcht houden. In de allereerste plaats I Tevens zullen andei ,De Bron" rustbehoevende kerkpn het gebouw v geestelijke leiders en leidsters uit wel-U ke kerk en beweging dan ook plaats bieden waar zij in een christelij-1 kunnen vinden. HetiD. van Katwijk Ijet hart van de zaken- Jichtingsbestuur zijn na- ïsen uit het zakenleven in de laatste jaren ge- ;n over managerziekte, die zich op logelijke manieren kan uiten: hart- Hen, dodelijke vermoeidheid, gkwalen, eisen voortdurend hun tol leringen van de International Council of t___j christian Leadership. Andere bestuurs leden zijn de burgemeester van Humme- lo en Keppel, jonkheer Van Panhuys, „Spinkar" te Aalten en een bekende persoonlijkheid in de zakenwereld en voorts dc zoon van de vroegere minis ter-president dr. H. A. Colijn, de heer Jonker, zakenman uit Apeldoorn en een van de fulltimers van Youth for Christ. J, J. van Capelleveen. Achter deze be stuursleden staat een uitgebreide Raad van Advies bestaande uit predikanten van wel zeer verschillende kerkgenoot schappen en mensen uit het zakenleven. Ongetwijfeld zal dit nieuwe geestelijke centrum aan de Achterhoek een moge lijkheid schenken voor conferenties en retraites dicht bij huis. maar tevens zal het een ontmoetingsplaats zijn voor men sen uit verschillende kerken en van ver schillende nationaliteiten. gejaagd- ?rne leven, zorg en te delijkhcid. ergernis a loonrondes. De gees- olijke gevolgen zijn vaak nog zwaarder dan de lichamelijke. Onvrede, ontmoedi ging, cynisme en geloofstwijfel breken het geloofsleven. Voor bepaalde weeken den zullen deze zakenmensen op ,,De Bron" uitgenodigd worden nm eens een dagen te beleven hun proble- rpraten, ervaringen aar een oplossing te n Gods Woord, organisaties en dien beschikbaar. Het iHiculicr initiatief van )e voorzitter, de heer is directeur van de een lach kennelijk veel ont vankelijker is voor het woord en eerder geboeid. Ds. Buskes is het hiermee eens, en de schrijver van Terzijde gaat dan verder: „De Telegraaf is het met Wim Kan eens. Dat is al een heel ding. „Het is afgelopen", zei Prof. van Holk tenslotte, „Wim Kan gaat terug naar zijn plankenland en de dominee klimt weer in de houten broek." De Telegraaf is blijkbaar be vreesd, dat zijn lezers niet-zullen weten, wat dat is, de houten broek, en voegt daarom aan het woord van Prof. Holk toe: waarmee hij de streepjesbroek kenschetste, die als het ware tot de uitrusting onzer predi kanten behoort". En gelachen dat we hebben De Telegraaf is in het algemeen goed op de hoogte met ons kerkelijk leven. Op de vraag, wat een wika eigenlijk is, gaf hij kort geleden ten antwoord: een soort biscuitLees die krantEr loopt zo nu en dan wel eens een streepje door, maar dat behoort als het ware tot de uitrusting van onze Telegraaf."

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17