Ja W. Hoornenborgscliool in gebruik genomen De aanvoer van paarden neemt elk jaar weer af Akkoord over nieuwe C.A.O. in trawlvisserij liet onderscheid tussen Israël en ons NIEUW'E LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 5 JULI 1956 ALPHEN AAN DEN RIJN Leerlingen betrokken vanmorgen fraai gebouw aan Anna van Burenlaan HET IS VANDAAG EEN GROTE DAG in het leven van de leerlingen der J. W. Hoornenborgschool. Want zij mochten, na twee jaar gehuis vest te zijn geweest in de afgedankte openbare school aan de Schoolstraat, hun nieuwe, fraaie gebouw aan de Anna van Burenlaan in gebruik nemen. Men had kunnen wachten tot de nieuwe cursus want over twee weken beginnen de vakanties maar er is zó lang naar deze dag uitgezien, dat nu de mogelijkheid er was om te verhuizen, men ook niet langer het geduld op de proef wilde stellen. En daarom was het feest en trok men vanmorgen in blijde optocht naar het nieuwe gebouw, dat zo veel licht en ruimte biedt. BENTHUIZEN Sportdiploma's Op de door de Rijnkring van Volkson derwijs te Alphen aan den Rijn georga niseerde sportdag hebben Bep Burger. Maartje Hakkenbrak, Marja Hos en Kees Verheul het diploma A, Lenie Koning het diploma B en Connie van Eek en Bep Verweij het diploma C behaald. Allen zijn leerling van de openbare lagere school, hoofd de heer W. N. A. Hos. Rustig aan onze gemeente ls een geval van kin derverlamming geconstateerd. Hoewel het .hier een goedaardige vorm van deze ziekte betreft, is het toch wel gewenst voldoende rust te houden en alle ver moeidheid tegen te gaan. Vooral de jeugd dient 's avonds tijdig het bed op te zoeken. Geslaagd De heer L. Qualm Dzn. heeft in Den Haag het gezellendiploma voor het he- renkappersbedrijf behaald. Geslaagd Onze plaatsgenoot L. Qualm D.zn slaagde voor het diploma bediende he renkappersvak. KOUDEKERK n. d. RIJN Sportief weekeinde Sportliefhebbers kunnen zaterdag hun hart ophalen. Om te beginnen wordt om drie uur bij de Koudekerkse brug een vis wedstrijd voor de ouden van dagen ge houden. 's Avonds om zeven uur zal een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Koudekerk 1 en Meerburg op het terrein van St. Bernardus en bovendien geeft de gymnastlekverèniging om half acht een openluchtuitvoering op het voetbalveld. Uitstapje C.B.C. De afdeling Koudekerk-Hazerswoufle van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale heeft haar jaarlijkse uitstapje gemaakt. Ditmaal ging de tocht naar Zuid-Lim burg. Via Den Bosch reed het gezelschap r.aar Maasheeze. waar werd ontbeten. Om half elf arriveerde men in Valkenburg. Na koffie te hebben gedronken, gingen de reizigers daar de grotten in. Op -vÖe terugweg is dn 's-Hertogenbosch de warme maaltijd gebruikt. Maar eerst vond gisteravond de offi ciële opening plaats, waarvoor grote be langstelling bestond. Van het gemeente bestuur waren aanwezig wethouder A. J. Dekker, met de gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuijsen en de raadsleden Duin, Van Muiswinkel en Ruijssenaars, leden van de commissie van onderwijs, de heer J. L. v. d. Vliet, directeur van ge meentewerken, mevrouw C. M. Bakhuizen v. d. Brink, schoolarts; hoofden en be sturen van plaatselijke scholen en 'n aan tal familieleden van wijlen de heer Hoor- nenborg, naar wie de school genoemd is. Voorts tal van personen, in het ver leden of heden bij de vereniging, waarvan de school uitgaat, betrokken zijn geweest. Na de opening sprak de voorzitter van het schoolbestuur, de heer E, v. d. Pol, een inleidend woord. Hij wees er op hoe in het leven van de mens als individu, maar ook In zijn verenigingen hoogte punten voorkomen. „Dat is vanavond het geval voor het bestuur van de vereniging, die haar tweede school mag openen. Wij zijn daar niet trots op. Het vervult ons met ootmoedige dankbaarheid, dat nog veel ouders voor hun kinderen de school- opvoeding begeren, die aansluit bij de sfeer thuis, bij de beginselen die ze be lijden. Men werkt hierdoor tegen de ont kerstening van ons volk. Positief bouwt men aan de komst van Gods koninkrijk. En het stemt slechts tot ootmoed e'n dank baarheid, dat God mensen roept tot Zijn medewerkers." Spr. schetste de gang van zaken, die van het schoolbestuur enkele jaren ge leden vroeg: verbouwing van de Oranje- school of nieuwbouw. In vertrouwen op de visie van de gemeenteraad, die het uitbreidingsplan-west creëerde, besloot men tot de bouw van een nieuwe school aldaar. Er wordt wel eens smadelijk ge sproken over het gemeentebestuur, zo zei spreker, maar hU wilde hier wel met nadruk verklaren, dat men alle mogelijke en vlotte medewerking heeft ontvangen en dat de ambtelijke molens in dit geval stellig niet lang zaam gemaald hebben. Op het plan van de architect, de heer W. Brouwer, was het schoolbestuur di rect „verliefd". We zijn wél trots op uv. werk, zei spr., en het is tot volle tevre denheid uitgevoerd. In die dank werd ook betrokken de aannemersfirma gebr. Den Ouden, alhier, met de opzichter, de heer K. A. Versloot. ZIJ hebben met liefde en toewijding gewerkt en het bouwwerk eert hier de meesters ten zeerste. Sprekend over de naam van de schoo zei de heer v. d. Pol, dat men de school niet alleen naar de heer Hoornenborg noemde, omdat deze zijn leven gaf het vaderland (zoals bekend werd hij, dapper ondergronds gewerkt te hebben, gearresteerd en In de septemberdagen van 1944 te Vught gefusileerd), maar hij heeft ook als hoofd de Oranjeschool tot grote bloei gebracht. Ook daarom had men veel verplichtingen aan hem. Spr. besloot zijn toespraak met de wens, dat God de school zal zegenen en het onder wijs tot een zegen zal stellen. Dankbaarheid De wethouder van onderwijs, de heer A. J. Dekker, vertolkte de dankbaarheid van het gemeentebestuur over het feit dat dit werk tot stand kwam. De school- zaken stellen aan de gemeentefinanciën de allerhoogste eisen. Maar het is geen kapitaal in de dode hand. Voor wie kun nen we het beter geven dan voor de jeugd. Want op de scholen heeft de kadervor ming plaats voor de toekomst. In de naoorlogse jaren is steeds meer het besef doorgedrongen, dat de scholen moetei prettige verblijven, niet slechts voc pedagogen, maar bovenal voor hen, die aan hun zorgen worden toevertrouwd. Spr. noemde deze school een nieuwe parel voor de gemeente en gaf de verzekering, dat de gemeente Alphen aan den Rijn geen kosten zal sparen om te zorgen, dat het hier op dit terrein in orde is. feliciteerde het bestuur (ook het hoofd, de heer P. J. Schuijl), met het feit, dat hij uit zijn schuilhoek verlost wordt. Hij be sloot met de wens. dat de zegen van God op deze school mag rusten en het onder wijs een goede bijdrage mag leveren tot de kadervorming van de gemeente Al- phen. Namens de familie sprak de heer E. Hoornenborg. Spr. zei, dat de familie niet alleen dankbaar is, dat de naam van de overleden broer aan de school verbonden is; men wilde ook feliciteren met dit Geboft Hierna volgde nog een rij sprekers. De architect, de heer W. Brouwer, zei o.m. dat deze school anders tot stand kwam dan de eerste van de vereniging. Toen n het de ouders, die zelf het geld bijeenbrachten, nu betaalde de overheid. U heeft geboft, zei spr., want de richt lijnen van Den Haag zijn inmiddels gewijzigd, dat de bouw van een school als deze niet meer mqgèlijk is. Maar ge hoord de royale toezegging van de wet houder hoopte spr. op de volle steun vooi de bouwplannen die hij nog heeft voor andere scholen. Spr. zei met een prima emer gewerkt -te hebben. Alien, hier mèededen, gavert Zich met liefde. Namens de aannemers sprak de heer A. den Ouden jr. Hij dankte voor de vriend schappelijke woorden en besloot u dat jonge mannen door deze school geïnspireerd zulten worden hun verdere teven in het bouwvak te slijten. Ds W. Wijma, Geref. predikant, gewaag- 5 van de nauwe relatie tussen de school- ;reniging en de Geref. kerk. Hij' uitte amens de kërkeraad de wens, dat deze school ln het teken zal stat jan de apostel Paulus ook de heer Hoornenborg wil typeren: ,"W4ëns- -He wié 1jc ook dién". De heer L. W. Mijs sprak namens de stichting chr. v.g.l o. Deze stichting krijgt in de toekomst daar oqk een nieuwe school spr. zei te hopen dat de goede buur schap tot uiting zal kunnen komen in he: gemeenschappelijk gebruik van een gym nastieklokaal. Niet vergeten mens de hoofden en verdere per< neelsleden van de chr. scholen sprak de heer A. Tollenaar, hoofd van de Groen Prinsitererschool, een woord van har telijke gelukwensen. Toch had spr. ook gszins een gevoel van teleurstelling. Dit hield verband met de Geref. grondslag de schooL Spr. zag zo graag een ledige samenwerking in het chr. nationaal verband. We zijn er nog niet met onze chr. schoten, zo zei hij. Maar hij hoopte toch, dat er tussen de schoten een fijne menwerking zal zijn onder Gods zegen. En spr, wekte de ouders met nadruk op het gebed voor het personeel niet te ver- Voorts spraken nog de heer M. A. Taal, rector van het chr. lyceum, de reeds ge noemde schoolartsen en de heer H. H, Keizer, hoofd van de Oranjeschool, die zei. dat elk gevoel van afgunst door de leerkrachten van zijn school vreemd ls, als bewijs waarvan enkele planten aange boden werden. De heer P. J. Schuijl, hoofd der school heeft ten slotte met een toe spraak, waarin hij gewaagde van het in- medeleven met de bouw, de school aanvaard. Wij voelden ons er reeds thuis, de school er stond, aldus spr. Na dankwoorden van de heer v. d. Pol en zingen van de Avondzang werd de biji komst gesloten. Van de gelegenheid de school te bezichtigen maakten zeer veten gebruik. De bouwers van de school gaven grasmaaimachine cadeau. Een vlag, ont worpen door de heer Schuijl (twee horens, een burcht in rood wit), aangeboden door een van de leden, werd door de heer Schuijl onthuld. Boekhandel Haasbeek schonk het eerste deel van de chr. ency clopedie en voorts werden nog bloem stukken ontvangen. Eerste prijs voor De Lofstem De Chr. zangvereniging De Lofstem te Aarlanderveen heeft gisteren op het Na tionaal zangconcours te Utrecht met 315 punten een eerste prijs in de eerste afde ling behaald. Gespeeld werden „Zonsop gang" van Hendrik Altinik en „Het lied de dorsers" van Hendrik W. de Wolff. Middags heeft men een tocht door Noordholland gemaakt. Voorbereiding uit breiding De gronden tussen Oude Rijft, Nieuwe SLoot, Oranje Nassausingel eiv het ge projecteerde kanaal ter omleiding-yan de Rijn zijn niet opgenomen in het Uit breidingsplan in hoofdzaak, evenmin in een uitbreidingsplan ln onderdelen. Om dat zich toch behoefte doet gevoelen aan een bestemmingsplan voor dit ge bied stelten B. en W. de gemeenteraad vpor te bepalen, dat voor het gebied een uitbreidingsplan wordt voorbereid. Onbewoonbaarverklaring B. en W. stellen de raad voor de woningen Vinkebuurt 16, 18, 20, 22, 24 en 26 onbewoonbaar te verklaren. Met het college was ook de hoofdingenieur directeur van Wederopbouw en Volks huisvesting in Zuld-Hoiland van oordeel, dat deze huizen om technische en econo mische redenen niet meer in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Huishoudleraressen Er zijn aan de gemeentelijke nijver heidsschool twee vacatures ontstaan door het vertrek der leraressen H. E. C. "Has pels en M. E. Tom. B. en W. stellen de raad voor mej. U. G. E. Derksen uit Harderwijk en mej. J. M. W. Kering uit Den Haag te benoemen, de eerste me gang van een nader te bepalen datum, de laatste voor het tijdvak van 1 augustus a.s. tot 1 augustus volgend jaar. Mulo-examens Voor het Mulo-diploma A zijn gist de volgende teerlingen van de Chr. Mulo geslaagd: Ma ja Boender, Ineke Brouwer, Ad Burggraaf. Nel Maris, Stien Noofdam en Gerda v. d. Zwaag. Van de nieuwe arbeidsovereenkomst, geen einddatum is vastgesteld, meldden enige weken geleden reeds de voor naamste wijzigingen. De vaste gage bleef behouden en werd met een derde ver hoogd. Het lever- en kuitgeld is voortaan driekwart voor de bemanning. Per maand zal vijf gulden aan kleedgeld wor den uitgekeerd. Inmiddels is thans ook de redactie der bepalingen betreffende het opnemen van de vakantie door de trawlvissers uitge werkt. Een kleine commissie uit de bij de onderhandelingen betrokken partijen heeft voorstellen gedaan over verbetering de voeding op de trawlervloot. Het resultaat daarvan is. dat de rantsoenen vlees, kaas, «uiker, koffie en melk per opvarende en per week zijn verhoogd. Voortaan kah iedere opvarende per week ook rekenen op een ei voor keukenge bruik, eenmaal per week zulten zuid vruchten vobrradig zijn. Vakanties De bepalingen over het opnemen van de vakanties zijn voor de vissers gewijzigd. Voor elke -maand, die de visser minstens de helft bij eenzelfde rederij heeft gewerkt, zal hij een vakantiebon ontvan gen. Deze bon heeft een waarde van 225 procent van het voor zijn rang geldende dagloon. Wie voldoende bonnen heeft, heeft recht, op 'ten minste zes achtereen volgende dagen vakantie, maar de werk gever bepaalt het-tijdstip daarvan. Indien mogelijk worden ook omstreeks Kerstmis vee dagen vakantie gegeven. Onder geen omstandigheden mogen voortaan individuele vakantierechten oor zaak zijn, dat het vertrek van het schip vertraging ondervindt. Indien door ziekte iemand de aaneengesloten vakantie niet heeft kunnen opnemen in de tijd, dat het gehete schip vakantie had, zal het opne- later mogelijk zijn, op voorwaarde, dat de opvarende een vervanger heeft, of dat overeengekomen wordt een reis met nan minder te maken. In dit verband is ook het artikel over de incomplete be manning gewijzigd: indien buiten de schuld van de rederij een bemanning in compleet is, dan is men met één man minder toch verplicht te varen. Naar het buitenland >ot de export gingen regels kabelj auw de hand voor f 84f 104. kleine regels f 40f 48 en kisten kabeljauw voor f 98f 86. De kleine kisten zwarte koolvis ►leerden f 15f 14 (grote gullenmaat) en f 13f 14 (kleine gullenmaat). Schol 1 bracht op f 43, zetschol f 50—f 55. groot- middel en grote so'nol f 52f 58. De" grote tong maakte f 3f 3,30, grootmiddel f 2,90 G. A. M. Colen te Gei gebouw i dat de school spoedig bevolkt zal zijn. Het onder wijs had de liefde van J W. H.. Daar leefde, werkte, vocht h\j des noods voor. Dat het bestuur daar oog voor had. heeft de familie erkentelijk gestemd. Men wilde dit ook tonen door de aanbieding van een. door Piet te Lintum te Aalten geschilderd portret van wijlen de heer Hoornenborg. Getroffen aanvaardde de voorzitter Prëmiekeuring in Alphen ONDER BEGUNSTIGING van zonnig weer werd woensdagmorgen op het terrein achter het raadhuis te Alphen aan den Rijn de jaarlijkse premiekeuring van paarden gehouden vanwege de afdeling Zuid-Holland van de Vereniging tot Bevordering van de landbouw-tuigpaardfokkerij in Nederland (V.L.N.). De aanvoer van dieren was zeer gering: Weer ettelijke stuks minder dan vorig jaar. Deze achteruitgang is typerend voor de streek. De mechanisatie, inzonderheid in de land- en tuinbouw, demon streert hier haar gevolgen heel. duidelijk. Immers, insiders verklaarden ons dat de paardenfokkerij en uiteraard ook de dienstbaarheid van het land- bouwtuigpaard, in andere provincies en streken toenemen. Aran, fokker-eigenaar C. A. Zandbergen, Rijnsburg; 3e premie Ullena, Gronings type, vader Milano. fokker-eigenaar H. W. v. Zoest te Nieuwoop. Tweejarigen: 2e premie Thea, Gelders type, vader Kurassier, fokker-eigenaar W. J. de Vink, Bodegraven; 3e premie Tarina Lady, Gelders-type, vader Kurassier, fok ker-eigenaar J. W. Tuis, Alphen aan den Rijn. Drie-jarigen: le premie plus ster Serla, Gelders-typev vader Norton, eigenaar C A. Zandbergen te Rijnsburg: 3e premie Sidectra, Gelders-type. vader Graaf van Wittensteiii, eigenaar J. Rijlaarsdam, Bo degraven; Sabina, Gronings-type, vader Helnaner, fokker-eigenaar W. Vonk, ,Lei- muiden; Semeltje, Gelders-type, vader Kassier, eigenaar C A. Visser HJzn., Lei- muiden. Matige collectie i koppaard. De jury voor de premiekeuring bestond uit de heren A. Punt te Klundert, A. W. A. van Rooijen te Cothen en J. van Baa ien. afdelings-inspecteur van de vereni ging te Asperen. De commissie voor de stamboekkeuring bestond uit de heren H. Angenerit te Woubrugge, C. Dekker te Barendrecht en de heer J. van Baaien. Voor de stamboekkeuring werden 13 dieren aangevoerd, waarvan 12 zijn opge- De uitslagen luiden: Merrteveulens: 2e premie Vidora, Gronings-type, vader Kas sier, fokker-eigenaar H. Angenent te Woubrugge; Vira, Gronings-type, vader Kassier, fokker-eigenaar W. Vonk te Lei mui den. Eenjarigen: le premie Unara Lady, Gel ders-type, vader Kurassier, fokker-eige naar J W Tuis te Alphen aan den Rijn; 2e preime Ulamana, Geld.-type, vader 7isserijgolf Nadere regeling van voeding aan boord en van vakanties TUSSEN de erkende vakorganisaties en de vereniging van reders van vissersvaartuigen te IJmuiden is thans volledige overeenstemming be reikt over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de trawlvisserij. De organisaties en de vereniging hebben de goedkeuring van de leden hierop ontvangen en thans behoeft de C.A.O. nog het fiat van het college van rijksbemiddelaars. -f3.20, kteinmidctel f 3.15—f 3,25, tang 1 f3,15—f3,40 en slips f 2.30—f,2.40. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de grote schelvis gisteren af voor f 15f 18, groot- middel van f 16f 11, kleinmiddel vdor. f 27—f 10, pennen f 23—f 9 en braadschel- voor f 21f 10. Wijting haalde f 13 f 15, grote gul f 33f 40. middel f 28f 37 torgullen f 12f 28. De schol 2 haalde f 32—f 37. schol 3 f 20—f 25. Makreel leverde f 13f 22 op. haring f 2< en kleine kisten haring van 19 kg f9 f 14. Leng ging van de hand voor f Voor vrö'dag Voor de vrijdag komt de „Martha" (van 25 juni) met 235 kisten vis. waarvan schelvis en piepers, 40 kabeljauw en g 8 wijting, 15 schol, 4 tarbot. 3 diversen 50 stuks stijve kabeljauwen. Zeer waarschijnlijk komt die dag ook de „Abraham" (van 25 juni) met 780 kisten vis, waarvan 550 schelvis en piepers, 150 koolvis, 80 kabeljauw en gul, 40 makreel, 40 wijting, 20 diversen en 20 stuks stijve kabeljauwen. „Mijnheer, we hebben panne". Trekkersoproep tegen bosbrandgevaar Tien jongens en meisjes, alten trekkers, kampeerders en jeugdherbergbezoekers, zulten met een oude brandweerwagen een tocht door Nederland maken, om huil vrienden óp te roepen voor een volgend jaar te houden trekkersronde en voorts Ledereen te wijzen op het brandgevaar, dat uit achteloosheid en onvoorzichtigheid voortspruit. Op 14 juli starten zij van de jeugdher berg de Eikelkamp te Eist (U.). Maandag 16 juli passeren zij o.a. Haarlem. Zand- yoort, Hillegom. Lisse. Sassenheim, Lei den, Voorschoten. Den Haag, Schevenin- gen, Rijswijk. Delft en Rotterdam. Preciei na een week arriveren zij weer in Eist Russisch diplomaat uit Amerika gewezen De plaatsvervangende militaire attaché van de Sowjetunie in de Verenigde Sta ten. Ivan Boebtsj Kkofie beschuldigd var spionage, het land uitgewezen. Hij ver trok 24 juni. VOORSCHOTEN Burgemeester Van Oosten in Klundert geïnstalleerd Gistermiddag heeft Klundert burgemeester Van Oosten een hartelijke ontvangst bereid. Van vele huizen wapperde de vlag. Voorafgegaan door de muziekvereniging en geëscorteerd door de Niervaartruiters reed het open rijtuig, waarin gezeten waren burgemeester en mevrouw Van Oosten met 2 kinderen en de lóco-burgemeester, de stad binnen. Bij het gymnas tieklokaal bracht de schoóljeugd een zanghulde. NIEUWVEEN Wedvlucht De inde concours-commissie „Rijn n Gouwe" georganiseerde postduiven- clubs hadden een wedvlucht van St. Maxense met 336 duiven. Los om 6.15 uur. Snelheid van de eerste duif 1680 meter per minuut. Uitslag: W. v. d. Water, Waddinxveen 20; H. v. Dijk, Waddinxveen 2; J.- De- genkamp, Boskoop 3, 10; P. Bonefaas, Waddinxveen 4; A. Lam, Waddinxveen 5; A. v. Vliet, Woerden 6, W. H. Muiden, Boskoop 7, 17, 22..24; W. H. v. Ringelen- steijn, Waddinxveen 8; T. Rip, Waddinx- 9; G. Lameree, Boskoop 11; Gebrs. Oosterman, Aarlanderveen 12, 14, 16, 23, Klaveren, Koudekerk 13: A. Verhoef, Boskoop 15; P. Borgers, Alphen 18; H. J. v. d. Berg, Waddinxveen 19; Gebrs. de Wit. Koudekerk 21. Sparen in juni In juni werd -bij de rijkspostspaarbank in het postkantoor alhier ingelegd f 4632 en terugbetaald f 2745. Er werden nieuwe, boekjes uitgegeven. ROELOFARENDSVEEN Geliefd pastoor nam afscheid Gisteravond ls in de aula van de r.k- jongensschool -afscheid genomen van pastoor S. Ligthard in verband met diens vertrek naar Den Haag. Namens het afscherdscomité sprak de heer A. H van Hartevelt woorden van dank. HU liet de revue passeren wat in de afge lopen acht jaren door de bouwpastoor tot stand is gebracht, waarbij hü noemde de bo\fw van een kerk, een kleuterschool In het gymnastieklokaal (de raadzaal jas voor deze gelegenheid te kfeön) kwam de raad 4n openbare zdltóng bijeen onder leiding van de locó-Jburgemeesder R. de Gast, diie in een korte toespraak de >ve burgemeester verwelkomde en hem installeerde. Burgemeester Van Oos- i dankte de autoriteiten, diie zijn benoe- ng hadden bewerkstelligdHij zegde een onpartijdig voorzitter te zullen n volgens het bekende woord: Onpar tijdig kan alleen hij zijn, die partij heeft gekozen. Zich richtend tot de burgerij verklaarde hij, haar noden, en-vreugden willen delen. Nadat de zitting van dè -ra ad>doQr-bur gemeester Van Oosten met het uitepaeken het ambtsgebed was gesloten., werden vele toespraken gehouden. De rij werd ge opend door de vader van burgemeester Van Oosten, die in 'n woord van hart tot de jongensschool. Namens de pari chianen werd een bedrag van f 750 aai Ook burgemeester E. J. M. Kolfschoten prees de scheidende pastoor voor onvermoeide arbeid. Namens het gemeen tebestuur bood hij hem een grote hoe veelheid sigaren aan. Vervolgens wer den waarderende woorden gesproken door kapelaan H. R. de Rode. broeder Ediward, mejuffrouw Anniia van der Poel als leidster van de gidsen, de heren L. J, van Beek namens de Heftige Familie, N. K. van der Meer namens de schooi Don Bosco, A. Vendel namens de L.T.B., C. F Oomen voor dë tennisclub, D. S - Schrama voor de veiling „Eendracht maakt macht" en adjudant der rijkspolitie P de Bdl. die als vriend sprak, waarna ze ker nog een tiental aanwezigen het woord voerde. Ais Lid van het kerkelijk .bestuur bood de heer H. G. HuLgsloot de pastoor schilderij aan van de door hem gebouwde keik. Overigens lieten aile sprekers hun woorden van een cadeau vergezeld gaan. Ontroerd sprak de pastoor een dank woord, waarin hij duidelijk liet uttko- men, dat niet-parochianen hem steeds even lief zijn geweest als de parochi; TER AAR Vakbekwame brandweerman Het lid van de vrijwillige brandweer de heer J. Verzaal slaagde gisteren het mondeling en praktisch exa chauffeur-pompbediener brandweer, mei van dit jaar slaagde hij voor schriftelijk gedeelte. Goed resultaat De verkoop van prentbriefkaarten bate- Van een -kihdërpaviljoen voor Meer en Bosch te Heemstede heeft f 207.05 op best gebracht! De verkoopstertjes hebben dui wel eer van hun werk. LEIDERDORP Uitgesteld Door omstandigheden is de algemene ledenvergadering van Het Groene Kruis, afdeling Leiderdorp-Zoeterwoude Hoge Rijndijk, uitgesteld tot donderdag 19 juli. De bijeenkomst zal dan 's avonds om acht uur in het Dorpshufs worden gehouden. OEGSTGEEST Burgerlijke stand Géboren: Maria Magdalene Christina, v. J. A Heijmans en W. F. Duijnhoven; Marijke Franclsca, dr v. R: Coutfnhö A. J. van Reyendam; Alfred, z. v. G. de Pree en H J. Wesseliinfc; Adrianus Hu bert us, z. v. Th. J. Wijsman en J. A, Th. Rijsbengen. Ondertrouwd: T. W. Bnaat, 28 jaar, te Rotterdam en W. van der Valk, 27 jaar. Getrouwd: H. Hoelen en A. de Neef; C. A. F. Tuijnman en J. A. M. Vester. .Overleden: N. A. de Bourguignon, 22 jaar; S. P. de Vrie6-S'langen, 85 jaar; M. W. Huijsmans-Guinéë, 87 jaar. RIJNSBURG Benoeming De heer C. Strating te Rijnsburg is benoemd tot leraar A.V.O. aan de te openen Chr. technische school te Mij drecht. Hij is onderwijzer aan de Em- maschool alhier. VALKENBURG Aanrijding Opnieuw heeft de politie een proces-- verbaal moeten opmaken wegens e rijding tussen twee auto's. De bus N.Z.H.V.M. nam gistermiddag bij de pas torie enkele passagiers op. Van de kant van het dorp kwam een vrachtauto, di Zwaar met klei was geladen. Bij het passeren berekende de chauffeur de af stand verkeerd en met de achterkant de autobus flink geraakt, Gelukkig liep dit alles zonder persoonlijke ongelukken af, maar wel werd. doof dit ongeval op nieuw de aandacht gevestigd op het steeds drukkér wordende verkeer langs de Hoofdstraat. Zou de verbreding van deze weg nog lang moeten wachten? Rijkspostspaarbank In de maand Juni .werd bij de rijkspost spaarbank een bëóreg ingelegd var f 5540,41; f 5600,60 werd terugbetaald. Burgerlijke stand Geboren: Hendrika Jantina Johanna, d. van H. Russchenberg en C. Kuyt; Barbar! d. v. A. Schoneveld en -N; Hazenoot. BARMOND Uitstapje dameskrans De dameskrans „Irene"' heeft gisteren een geslaagd uitstapje gemaakt. Ditmaal bleven de dames- dicht ih de buurt, de Residentie stond op "het programma. Hier werden o.a. Madurodam Vredespaleis bezichtigd. Een gezellig etentje besloot dit -vrolijke reisje. Geslaagden Anton Buntsma wist het einddiploma van de tuinbouwschool in de wacht slepen. De dames S. M. Duinhoven M. E. A-. W'i'Memsen zijn geslaagd voor het einddiploma van het St. Agneslyeeum hart wees op de grote verantwoordelijk heid van het ambt, maar ook op de afhan kelijkheid van de .koning der koningen; Van cïe overige sprekers noemen wijwet houder Sobrama, de heer Griffioen, bur gemeesters van omliggende plaatsen en de vorige burgemeester van Klundert, mr. Om hall 9 had een défilé plaats voor het fraaie stadhuis, waarna de dag geslo^ ten werd met de opvoering van een open luchtspel. Wijziging spreekuur In verband met de valkanbie van burge meester Van der Hoe>ven zal loco-burge meester G. Srihrama vrijdagrhScfiSJï'jf'Vatf' halt vief tot vijf uur spreekuur -houden in het gemeentehuis. ZOETERWOUDE Steeds meer bejaarden met uilslapje mee Voor de zesde maal hebben de ouden an dagen van Zoeterwoude een uitstapje gemaakt. Het aantal reizigers wordt elk groter en dit keer kon zelfs met 195 bejaarden wórden gestart, die met twintig personenauto's en drie bussen werden rondgereden. Via Hazerswoude, Boskoop en Gouda ging men naar Rotterdam en Schiedam. Ook is een tocht door het Wesbland gemaakt. Behalve door deken Juffermans, die tij dens de lunch in Poeldijk een hartelijk dankwoord .tot de .medewerkenden aan het uitstapje richtte, is de rit meegemaakt door dokter W. Kortmann. ds. Van Emb- den, zuster Hoógeveen, pastoor Bakker, oud-pastoor Klaverweijden en enkele le den van de gemeenteraad. Aan de grens van de gemeente nabij de Vrouwenweg werd de stoet afgehaald door de Jansfanfare. J. Bruyn naar Peking voor Rembran cither denking De schilder Jan Bruyn uit Wassenaar vertrekt 10 juli naar Peking om daar de Rembrandtherdenking op 15 Juli van de Chinese Volksrepubliek bij te wonen. De heer Bruyn, die een aan tail reproduk- ties van schilderijen, tekeningen en etsen van Rembrandt meeneemt zal enige weken In China verblijven als gast van de Vereniging voor Culturele Betrek kingen met Vreemde Landen en de Bond van Chinese Kunstenaars. Hij zal te Pe king enkele lezingen houden. Alle dieren van kinder boerderij afgemaakt Op last van de veea-rtsenijkundige dienst, die m. de kinderboerderij van Artis een geval van mond- en klauwzéfeé had geconstateerd, zijn alle daar aan wezige-dieren. 42 in totaal, afgemaakt Kwart miljard verlies. De koers waarde der op de Amsterdamse beurs ge noteerde gewone aandelen daalde in juni f 259 miljoen tot f 17.221 min., de nominale waarde steeg f 26 min. tot f 4606 min. In ternationale concerns daalden f 127 min. tot f 12.230 min., de nominale waarde steeg f5 min. tot f2093 min.; industrie-aandelen daalden f 62 min tot f 2242 min., terwijl de nominale waarde toenam met f 2 min. [tot f969 min.; ook overige rubrieken gin- |gen achteruit; de gemiddelde koers zakte van 384 tot 372, de beurswaarde-index van 249,1 tot 244.8 (1953 100), aldus hét Vijftien jaar wegens moord De rechtbank te Almelo heeft dezer da gen, conform de eis, de 21- jarige J. S. uit" Enschede wegens moord op een zeven tienjarig meisje, H. B., eveneens uit En schede, tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering veroordeeld. Tweejarig meisje viel uit raam Dinsdag viel het tweejarige dochtertje van de heer T. uit de Constant Erzey- straat te Hoograven (U.) uit een raam op de tien meter hoog gelegen verdieping op straat. Het kind werd levensgevaarlijk gewond. Haar vader was daags tevoren thuis gekomen van de grote vaart en het kind zou hem 's morgens mogen wekken. Zij liep echter een verkeerde kamer binnen en viel door een openslaand raam naar In de Daalstraat in Utrecht viel Dins dag de tweejarige Hannes Baegen van de acht meter hoog gelegen zolderverdieping op straat. Het kind, dat op een voetgan ger terecht kwam. overleed nog dezelfde Vijf weken geleden stortte een zusje van Hannes op straat. Zij werd echter slechts gewond. .„Sukarno heeft uitnodigingen ontvangen 'voor s'taatsberoaken aan - Albanië, .Roe menië, Polen. -Bulgarije. Hongarije en Turkije: Men verwacht, dat Sukarno de Oosteuropese landen zal bezoeken na zijn veTblijf in Rusland gedurende augustus. 1 Kind overreden. De achtjarige Frans de Klein, die zondagavond op de Doggers- bank in Apeldoorn door een motor fiets werd aangereden, is vanochtend ln het ziekenhuis overleden. Amok. Een dertigjarige Italiaanse bak kersknecht, Giuseppe Molinari, heeft dezer dagen, uit wraak dat hij uit een bakkerij was ontslagen, in Busto Arisizio, Noord- Italië. vier mensen vermoord en de hand aan zichzelf geslagen. HAZERSWOUDE Voor de bejaarden De op 16 Junii gehouden voetbalwed strijd ten bate van de ouden van dagen heeft f I48.1? opgebradht. Jaarvergadering Morgenavond om 8 uur wordt de jaar vergadering van de voetbalvereniging Hazenswoudee Boy» gehouden in zaal Timmermans (achterom). Kerk- en Israëldag in Wassenaar jyoc NOOIT was de „Kerk en Israëldag' op het landgoed Ter Veken te Was> scnaar zo druk bezocht als gisteren. Er viel een enkel spatje, toch zo, dat de bijeenkomst ditmaal In de vrije buitenlucht gehouden kon worden, Het algemene thema was deze keer het onderscheid, dat er is tussen Israël en de anderen. Nadat ds. J. T. Wiersma ais W? predikant de vele aanwezigen komd had, sprak de voorzitter Raad voor Kerk en Israël, ds. H. Dekker uit Amsterdam over het onderschéid tus sen Israël en de volkeren na Christus' komst. Ds. S. P. Tabaksblatt «it Den Haag belichtte hoe het Joodse volk door stichting van de staat Israël geworden van een religieus-nationaal volk tot e nationaal-religieus volk. Niet langer sts de synagoge voorop, maar hel nationale bewustzijn, Onze benadering van dit volk met het Evangelie moet totaal anders worden. Niet het Evangelie maar wel de vorm, waarin ddt verkondigd moet worden. Thans ls er in Israël helaas een ongeestelijke wedijver tussen allerlei zen dingsgenootschappen. Zij maken hel Evangelie in Israël tot een aanfluiting. Het gaat er niet om het Christendom als een soort „hogere" religie en ethiek te genover het Jodendom te plaatsen. Wij moeten tot Israël niet komen vanuit onze religie, maar vanuit Christus zélf. Een Jood vroeg ds. Tabaksblatt'eenS „Wat heeft Jezus voor nieuws gebracht?" Het antwoord is: Hij bracht niets nieuws, maar Hijzelf was het nieuwe. Wat Mozes en de profèten profeteerden heeft in Hem gestalte gekregen. „Verwacht niet van mij", aldus ds. Ta baksblatt, „dat ik mij dp de brandstapel wil laten brengen voor een of ander Chris telijk principe, waarover dc Christenen zelf nlgheid hebben. Gccnszlm te Leiden. Wil Sohram en Gerard Wielin- echter wel levend laten villen zonder Christus wordt, zal het gelijk wor den aan de volkeren. Waar is dan het bijzondere van Israël? Israël heeft geen Christelijke godsdienst nodig, maar Chris tus zelf en Hem alleen. Dan zal hel een staat zUn met een Messias, waartoe het ook Is geroepen. Ds. J. H. Grolle uit Utrecht, de secre taris van de Raad. tekende het verschil tussen de zending onder de heidenen en het gesprek met Israël. In Paulus zag bij het voorbeeld van dit gespr k, want Paulus ging tot Israël het eerst, om dat dit geroepen was de boodschap van het Koninkrijk tot de volkeren te brengen, In Paulus' voetstappen moeten wij gaan: en spreken met Israël, opdat dit zal zijn, wat het naar zijn roeping is: een volk van zendelingen. Daarnaast natuurlijk blijft ook de Jood persoonlijk een mens. die slechts het heil kan vinden in Christus, zoals tedere andere mens Ons spreken draagt uiteraard tevens de trekken der heilsverkondiging. In de, middaguren van deze dag spraken de heer H. Blum uit Amsterdam over het onderscheid van de feesten van Israël en die der Kerk en ds. Th Scharten, Luth. predikant te Amsterdam, die tot slot triomfantelijk kon concluderen: er ls geen onderscheidl Tijdens de bijeenkomst werd kennisge^ Van Wijlen en Sint het ziekenhuis in maakt met de zusters die binnenkort naar Tiberias vertrekken. ga behaalden het diploma mulo A. tus, de Messias zelf". Als Israël c KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag 6 juli: hoog water 1.03 en 13 37 laag water 9.06 en 21.45 Personalia C. J. Scherphuis is op zijn verzoek per 1 augustus eervol ontslag veriaend als burgerrfeesler van Slochteren. W.Faber commissaris der gemeente- Dolitie te Utrecht is benoemd tot ridder i de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11