Mieume gTtUtërip GTmtnutl Parijs en Algiers:twee werelden in één land Per soons verheerlij king aan de kaak gesteld In Poznan broeit het verzet ondanks arrestaties Grootste vliegramp in de historie: 128 doden MAANDAG 2 JULI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN: J 7.- per kwartaal: 2.35 per maand: f 0.55 per week Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 Directie: F DIEM ER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.H W J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden èn Omstreken Zevenendertigste jaargang No 10691 „StantvasUcfi fs gbebleuen "uiyn hert in tegtjenspoct" Sport en wedstrijden Zie pag. 4 „Op Orly werd ik gefouilleerd" In Noord-Afrika dreunen laarzen van tienduizenden militairen ALGIERS, zaterdagavond (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) TN EEN PAAR UUR kan er veel gebeuren. Toen ik vanmiddag in A Parijs over de Place de PEtoile liep, flaneerden er honderden Parisiennes om me heen, al zal ik nooit beweren, dat ze dit alleen maar voor mij deden. De duiven streken neer op de brede-trottoirs van de Champs-Elysées en de zon, die deze week voor de eerste zomerse juni dagen zorgde, zette de Are de Triomphe in een majesteitelijke gloed. Nu, nog geen acht uur later, zit ik in Algiers. Het is broeierig warm. maar dat is niet het enige. Neen, liet verschil, die zo heel andere atmo sfeer, ligt in het straatbeeld van deze stad opgesloten. Parijs is stad, die in een voelbare vrijheid baadt. Algiers daarentegen is een gevangene. Tegen de schemering stromen de hoofdstraten leeg als het donker is, hoort men er vrijwel alleen nog de zware voetstap van de soldaat. Van de gespannen toestand in Al giers merkt men in Parijs nauwe lijks iets. De kranten maken er wel iswaar in grote opmaak melding van en geven zelfs uitvoerige verslagen van elke moord of bomaanslag, maar de Parijzenaar zelf heeft er zo voor 't oog nog weinig belangstelling voor. De kioskhouders verkopen hun bla- man met een ronde, afgeplatte pet from melde wat aan mijn radioapparatuur, die met haar kabels en stekkers misse wel iets van de ingrediënten van een tijd bom weg heeft, en vroeg eèn verklaring voor mijn magnetofoon. Nog vonden mannen van de Süreté Nationale het ni genoeg, want toen ik door een tweede laatste controle moest gaan, werd ik plotseling uit de lange rij van passagiers gehaald en in een bedompt hokje onder tot boven gefouilleerd of ik In alle straten van Algiers lopen zwaar gesluierde Mohammedaanse vrouwen. De emancipatie der vrouw is echter ver gevorderd en de sluier is dan ook door velen afgelegd. Op het platteland gaat de europeanisatie minder snel. Even buiten Algiers liggen dorpen, waar geen vrouw of meisje zich met meer dan haar ogen zichtbaar op straat waagt. den op het nieuws van de paarden- schien een pistool by me had, een „colt" races en dat van de nationale loterij. De hele pagina, die de meeste Parijse kranten aan moeilijkheden in Noord- Afrika wijden, wordt door de meeste lezers zonder meer overgeslagen. Ik heb eerlijk gezegd stomverbaasd gestaan, toen ik de lauwe wyze, waarop de Paryzenaars de toestand in Algerije bespraken, gadesloeg. Het is dan ook bijna onvoorstelbaar, dat men in de hoofdstad van een land apathisch staat tegenover een probleem, dat in een zy het afgelegen provincie van dat land speelt en waarbij niet minder dan vierhonderdduizend eigen militairen be trokken zijn. Natuurlijk, achter de muren van de regeringsgebouwen aan de Quai d'Orsay wordt er hard geploeterd om uit de Algerijnse impasse te komen. Maar de enige reacties uit het volk zijn met krijt geschreven kreten op puien en muren a'.s: „Onderhandelen is verraad" of „Algerije Is Frans". Daarnaast ziet men nog een sporadisch aanplakbiljet van de zogenaamde Jonge Garde, die de voorby- gangers oproept zich tegen „het verraad van de communisten en het defaitisme" te keren. Maar daar blyft het dan ook bij. Pistool of bom 7x0 gemakkelijk het is naar Parys te vliegen, zo moeilijk wordt het, als men Algiers tot bestemming heeft. De ver gunning die nodig is om Algerije bin nen te komen, moet niet alleen aan de balie der passage-bureaus worden ge toond, maar ook nog twee keer bij de douane. De bagagecontrole is al even streng. Ik heb zelden zoveel open kof fers gezien als op het vliegveld Orly waar vandaan twee keer per dag een passagiersvliegtuig naar Algiers ver trekt. Ook mijn koffers gingen open. Een zoals de beambte vroeg. Hij betastte d' binnenzakken van m'n colbert en achterzakken van m'n pantalon. Met mij vreemd in de oren klinkend revoir" kon ik ten laatste gaan. In het vliegtuig zaten voornameiyk Algerfjnse Fransen en een zestal mili tairen, dat naar zyn bases in Noord- Afrika terugkeerde. Er was een vrouw by met twee jonge kinderen, die tjjdeljjk naar haar ouders in Frankrijk was ge weest en nu weer naar haar man terug ging, die een boerderij in het zuiden van Algerije beheert. De stemming was ge drukt, althans aanzienlyk minder op gewekt dan die, welke men op andere vluchten aantreft. Aangekomen Na een prachtige vlucht over Frank rijk, de Middellandse Zee en de Balea ren landde ik vier uur later in volsla gen duisternis op het vliegveld van Al giers. Toen de machine stilstond en het motorengeronk langzaam wegstierf, zag ik, door de raampjes soldaten staan, het geweer in de aanslag of het pistool grijp klaar in de gordel. Overal stonden trou wens militairen. De vliegtuigen werden streng bewaakt, evenals de in- en uit gangen van de hangars en de andere hoofdgebouwen. (Zie vervolg pag. 5) Waarom zweeg Kroesjtsjef zo lang? HET Centrale Comité van de Sowjetrussische Communistische Partij is met een verklaring gekomen over de uitschakeling van de persoons verheerlijking. Krocsjtsjef en de zijnen geven hierin een uiteenzetting, 'waarom zij onder Stalin altijd hun bezwaren tegen de persoonsverheer lijking hebben geheim gehouden. Waarom hebben de huidige machthebbers gewacht op Stalins dood om deze thans als een schurk te ontmaskeren? Het antwoord op déze vraag is nu ver-1 klaring echter m< strékt. Aanvankelijk werd beweerd, dat groot aantal van Kroesjtsjef en de zijnen-zich niet tegen wind van Stalin het barbaarse optreden van Stalin durf- dc ontmaskering den verzetten, omdat zy bang waren, was gekomen. door 9talin geliquideerd te zullen word-en. Om meteen de aandacht weer wat af te Dit excuus maakte echter weinig indruk, leiden, wordt in het decreet een aanval niet alléén in dé Sowjetunie, maar ookjgedaan op het Amerikaanse „monopolie- daarbuitèn. Nu luidt dan ook het officiëlè antwoord, dat het géén vrees was, die de medewerkers van Stalin t hield, op te treden tegen de de dictator. Elke actie tegen Stalin zou onder de toenmaals heersende omstandig heden door het volk verkeerd begre pen zijn, aldus de verontschuldiging, in het decreet. Dit betekent dus niet, dat er een gebrek an persoonlijke moed bestond. Het ge- aar van de „kapitalistische omsingeling" an de Sowjetunie was ook een reden, 'aarom de huidige leiders het risico dat de eenheid konden nem Als klap op de vuurpy'l komt de TVERICHTEN uit de Poolse stad Poznan over het aantal slachtoffers van •*-* de opstand, variëren van het officiële dodencijfer 48 tot honderden, ja zelfs meer dan duizend gesneuvelden. Deze zeer uiteenlopende cijfers ty peren in elk geval de uitermate.verwarde toestand, die er nog altijd heerst. Zeker is, dat in Poznan vrijdag en ook zaterdag nog vrij hevig is gevochten, verder dat dc opstandelingen over wapens beschikken en ten slotte, dat de ernstige ongeregeldheden de communistische leiders van Polen in grote verlegenheid hebben gebracht. De Britse correspondent van de Daily Express in Poznan heeft in eén telefoongesprek gezegd, dat de be manningen van zeker twee Poolse tanks én verscheidene legeronderde len zich vrijdag bij de opstandige ar beiders hebben aangesloten in de strijd tegen de communistische troe pen. De stad is opisingeld door twee pantser divisies en duizenden politiemannen. Huis na huis wordt doorzocht en gewonden worden weggevoerd naar overvolle ge vangenissen.' Buitenlandse zakenlieden spraken van een „revolutionaire sfeer" in de stad, maar er komen weinig gelijk lui dende berichten door. Volgens officiële Poolse communique's is het er nu weer rustig. Uit andere delen van Polen en ook uit de overige sateliet- staten wordt echter gemeld, dat overal de veiligheidsmaatregelen verscherpt zijn. Het staaf wel vast, dat het verzet in Poznan overal de haat tegen de onder drukking heeft doen aanwakkeren en ook de angst heeft vergroot van de commu nistische machthebbers op een herhaling van de bloedige onlusten waarvan zij nu ook buitenlandse organisaties de schuld Formatiepoging en de huren HEDENAVOND komen de fractievoor zitters by de kabinetsformateur dr. Drees byccii, om oa. te spreken over het rapport dat door minister Witte is inge diend. Diit rapport bevat een technische uitwer king van de vraag die d-oor dr -Drees is voorgelegd: „Is het mogelijk een deel van de huurverhoging om te zetten in certi ficaten, dne dan gebruikt kunnen worden voor de verbetering van hét oude woning- Op deze vraag zyn uiteraard verschillen de varianten mogelijk zoals de hoogte van ae rente de omvang van het verlies en de looptyd Tot nu toe is altijd gedacht aan ver handelbare certificaten. Aan het plan zat echter het nadeel vaat dat vooral voor de kleine huiseigenaren deze certificaten met verlies worden verhandeld. TWEE PLANNEN Het ministerie van wederopbouw is nu echter nog met twee plannen gekomen. Er is nl. ook een studie gemaakt over de vraag of het mogelyk is de huurverho ging om te zetten in niet-verhandelbare certificaten. Een deel van de huurverhoging wordt dan weliswaar geblokkeerd maar dit deel zou kunnen worden vrygegoven op bet moment dat de woningnood geleden Is. De kabinetsformateur heeft de fractie voorzitters nog niet laten weten hoe hij denkt over het huurrapport van minister Witte. Vast staat in ieder geval dat de verga dering van vanavond belang-ryk zal zyn voor het verloop van de formatie. Want behalve het huurprobeleem dient niet ver geten té worden da.t verleden week het kapitaal", dat grotp sör toewyzen om de „subvt tegen de socialistische landen te vergro ten". De ongeregeldheden van de vorige week in Poznan zouden zelfs door aan hangers van de koude oorlog in Amerika gefinancierd zijn... (Zie vervolg pag. 6) Amerikaans voedsel voor Polen (Poznan) De Amerikaanse regering heeft aan het Rode Kruis aangeboden het 'te voorzien meel, tarwe en andere voedingsmid delen uit het Amerikaanse surplus ter - -- zending naar Polen, met name Poznan worden geschaad, met He,t voedse] moet wor<jen gekenmerkt een gift van het Amerikaanse volk Drie doden in verkeer Dé 63-jarige bromfietser S. de Vries uit Amsterdam, die zaterdag de West- havenweg wilde oversteken, werd door een hem achteropkomende personei aangereden. By aankomst in het zieken huis bleek hij te zijn overleden. In K o e d ij k (N.H.) viel de 42-jarige mevrouw Mudde op straat, toen een band sprong van de motor van haar echtgenoot, die haar als duo-passagier vervoerde. Zy kreeg een schedelbasisfractuur, aan de ge- volgen waarvan zy is overleden In H o 11 h e (gemeente Beden) werd de 39-jange R. Eising, die te veel aan de Linkerzyde van de weg reed, door een te gemoetkomende vrachtauto aangereden. De man, vader van vier kinderen, over leed ter plaatse. geven. De communistische partij in Oost- Duitsland heeft alle Oostduitsers gewaar schuwd, zich na de opstand in Polen rus tig te houden en gedreigd, „alle vijanden, die geweld gebruiken, met de ijzeren vuist van de staat te treffen". Gouverneur Averell Harriman van New York heeft vla radio Europa In een bood schap aan de rebellen van Poznan ver klaard, dat de opstand van de Polen te Poznan een nieuw bewijs is in die lange reeks van voorbeélden van dapperheid té gen de communistische onderdrukking". De Oostduitsc regering heeft een ver mindering van de strydkrachten van 120.000 tot 90.000 man bekendgemaakt. Dé uitgespaarde kost enzullen voor vreedza me doeleinden worden gebruikt. Snelle opmars der siliconen yAND SCHUURT de maag, plegen we hier tn Nederland te zeggen en de ijverige huisvrouw weet dat menig ander ding er ook blinkend schoon mee gekregen De watenschap heeft echter deze ouderwetse huisvrouwenwijsheid ver volmaakt en zo is de op mars dgr siliconen begon nen. Siliconen zijn kunst stoffen, waarin het voor naamste bestanddeel zand <s en hebben In weinjge jaren op allerlei gebied hun intocht in het dage lijkse leven gehouden: zij worden gebruikt om rub ber taaier te maken, voor het verbeteren van smeer oliën. wrijf- en poetsmid delen en voor het aan brengen van een water afstotende laag. Men gebruikt niet al leen met siliconen aan gemaakte verfmaar ook met siliconen behandeld voetsmateriaal voor het schoonmaken van brille- alazen. Met siliconen ver mengde auto- of meubel koop. In de vliegtuigen wordt het siUdonenmata- rtgal gebruikt om ijsaf- setting op de vleugels te voorkomen. voorts bil schokdempers en als iso latiemateriaal in de elek- 'rotechniek en bij moto Siliconen ~i)n sterk en bestand tegen slijtage, om dat een van de bestand delen silicium (kiezel) is, kwarts zijn opgebouwd. tuigmotoren. Ook voor muren, die vocht moeten buitenhouden. maar toch tn staat moeten zijn om te conen geschikt Met siliconen behandel de kleding is waterafsto tend en kan zonder be zwaar gestoomd worden. Men denkt er aan nu ook schoenen en sportartike len een dergelijke behan deling te doen ondergaan. Een laag siliconen be schermt het oppervlak, zodat er geen vlekken of kringen ontstaan, wan- vruchtensappen. staat uit organische kool waterstoffen. zoals die tn planten en dieren worden gevonden. De fabricage van pro- dukten uit siliconen da teert in de Verenigde Sla- ten reeds van 1930, toen men in het groot glaswol i/tng gebruiken voor isola- tiedoeleinden. Er was nissen, die bestand zv n tegen vocht en grote hit te: de siliconen bleken deze eigenschappen te be zitten en bovendien tegen extreme koude bestand Doordat siliconen ook •eacn vocht kunnen, maakt men er een nuttiu aebruik van voor de ver- Dakklng van hel ontste kingsgedeelte van vlieg mosterd, alcohol gemorst wordt. Men be hoeft dikwijls maar zeer weinig van deze siliconen te gebruiken om toch een verrassend effect te krij gen: zo bevatten de wrijf- toch is dit voldoende om kracht te verlenen, ter wijl deze wassoorten veel Ander kracht bij het i wrijver irgen; bove het wa slaag je har der en ook waterafstotend door geworden. Het laatste snufje op dH aebied is sedert kort in de Verenigde Staten op de markt gebracht, nl ..glasvezel" met siliconen ïtrijkp'ankbekieriino: dezr Is waterproof, poreus en bestand tegen schroeien Kenmerkend voor de onge dwongen sfeer van de ontvangst van prinses Beatrix in Amster dam was zaterdag de ontvangst ten huize van burgemeester d'Ailly, waarvoor een aantal jongeren een persoonlijke uitno diging had ontvangen. Na afloop nodigde de burgemeester het ge hele gezelschap naar zijn tuin, waar kersen wérden geserveerd. De ouderen hielden zich wat op de achtergrond en de Prinses vertelde tot groot genoegen van alle aanwezigen over haar vakantie in Rome. Gezeten tussen haar ouders, tegen een achtergrond van drie bloemstukken van Van Gogh. luisterde de Prinses in de ere- zaal van het stedelijk museum naar de welkomstwoorden van tnr. A. J. d'Ailly. Op de tribune van de sintel- baan aan het Olympiaplein volg de de Prinses de spelen op de grasmatLinks van haar de negentienjarige Frits Ebing, voorzitter van de Amsterdamse kweekschoolvereniging, rechts de twintigjarige Laura ten Kate uit Stedum, leerlinge van de In dustrie-huishoudschool en presi dente van een gereformeerde meisiesvereniging. (Verslag zie pagina 5.) Algerijn Abbas uit België gewezen Ferhat Abbas, de leider van het „Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront", die, uit Zwitserland gekomen, een bezoek aan België bracht, is uit dit land gewezen Hij had een persconferentie aangekondigd en ondanks het daarop gestelde verbod van de Belgische autoriteiten toch een „open bare gedachtenwisseling" met journalisten gehouden het defensie plafond met minister Staf niet bevredigend is verl-o- 83 pet. t.v.-bezitters vóór commerciële t.v. Ruim 83 procent van de bezitters van televisietoestellen heeft zich. blükens een onderzoek vaft het Nipo, uitgespro ken vóór commerclëlle uitzendingen. Straaljager omlaag, piloot gedood Zaterdagmiddag is opnieuw een straal- ager, een Thunderstread F 84f van de (oninklyke Luchtmacht neergestort. De piloot kwam om het leven. Omstreeks half vier wilde de piloot, de 25-jarige reserve twee-luitenant-vlieeer J. H. Benckhuysen uit Waalwyk. voorbe reidingen maken om op de thuisbasis Volkel. te landen. Er deed zich een mo torstoring voor. gevolgd door een ont ploffing in een vleugeltip-tank,, waardoor estel vrUwel onmiddellijk ter hoog- n Mill neerstortte en geheel werd ;ld. De piloot overleed kort nadart geneeskundige hulp was gearriveerd. Junimaand de koudste sinds honderd jaar I'JET IS gedurende die laatste hem- derd jaar niet voorgekomen, dat de gemiddelde temperatuur voor de maand juni niet hoger kwam dan 12.8 gr., zo ais in De Bilt werd opgemeten. Zomerse dagen waren er in het geheel niet, doch wel kwam enkele malen nachtvorst voor, en het geheel was weinig warmer dan een normale maand mei. Van de dertig dagen, die Juni telt. waren er vijfentwintig aan de koude kant. Het aantal uren zonneschijn bedroeg 148 tegen 218 normaal. De hoeveelheid neerslag was in Zuid- Holland plaatselijk slechts de helft van de normale hoeveelheid, doch in Noordbrabant en Limburg boven nor' maal. wrakken van de vliegtuigen zyn op enkele honderden meters van elkaar in het onherbergzame gebied van oostelyk de-ei van de Grand Canyon. Br werden geen sporen van overleven- en waargenomen. Met helikopters w etraoh't de wrakken te naderen, 'eensomstandiigheden - zijn echter slecht dat de operaties zeer bemoeiOijkt TTONDERD ACHTENTWINTIG mensen zijn zaterdag omgekomen bij de -l J-grootste vliegramp, welke ooit geschied is. Twee Amerikaanse lijn- vliegtuigen, resp. met 58 en 70 personen aan boord zijn, kort nadat zij van het vliegveld Los Angeles waren opgestegen, verongelukt. Men vermoedt, dat ze mèt elkaar in botsing zijn gekomen. We gaan vliegtuigen stcllation en een 1 'dschap kwam dc Constellation. We are going De stem klonk dringend en gehaast cn de In werd niet afgemaakt. Het weer was zeer slecht met laag hangende onweerswolken. Waareehynlijk hebben de vliiegtuogen bende op de zelfde hoogte gevlogen om de buien te ver- myden. Ze waren slechts enkele minuten elkaar opgestegen. Men zal trachten wrakstukken door parachutisten te bereiken, daar het andere dagen zou du- het gebergte zou zyn doorgedrongen. Russisch diplomaat moet Argentinië uit De Argentynse regering heeft zaterdag e marine-attaché van de Russische am bassade uitgewezen. Hy kreeg 24 uur de tijd om zijn koffers te pakken en het land te verlaten. Voor het besluit werd geen reden gegeven. Tewaterlating Bij Jan Smit Czn. te .Iblasserdam zal zaterdag 14 juli de twee- e erts-olietanker Johannus Frans (26.500 >n) te water worden gelaten. HET WEER IN EUROPA II ill* -3 is* S2-5- iv. bew.1 ZW wzw windstil windstil zzw bew. 5 bew. I C WEERBERICHT Dezelfde temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zonnige perioden, maar ook plaatseiyk enkele buien. Overwegend njatige wind tussen west en zuid. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 4,28—21.04. Maan 0.31—15.51. Op 8 juli Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1