.j.Jplieffing Leidse voogdijraad r|, een ernstig verlies loepen IW VAN HENS TOT MENS van het draaiboek Expositie uitgebreid met een schilderij van Jan Lievens IE UWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 30 JUNI 1956 Stuk kinderbescherming vandaag exit eer verdwijnt uit onze stad belangrijke instelling een j\OOR DE INWERKINGTREDING op 1 juli 1956 van de Wet van 24 Ir pr december 1954 is op die datum, dus morgen, aan het bestaan van de vC-eidse voogdijraad een einde gekomen. Ontstaan bij de invoering van de Sderwetten op 1 december 1905, heeft de Leidse voogdijraad derhalve y hi levensduur gehad van iets meer dan een halve eeuw. Het verdwijnen frn deze instelling betekent m.i. een ernstig verlies voor de kinderbe- iierming in het zeer uitgebreide ressort, waarover de raad zijn werk- rederatlamheden volgens de wet uitstrekte. Een verlies, dat, naar te vrezen sten, ^lt, in de toekomst slechts ten dele gecompenseerd zal worden door de rie joujerkzaamheid van de arrondissementsraad voor de kinderbescherming te id, heiGravenJhage, waartoe het voormalige rayon van de Leidse voogdijraad Ie secliat behoren. buiteik Jank zij de hartelijke en begripvolle Ven Sfcdewerking van al die organisaties, i'gingfrkzaam op het terrein van de kindei icherming is de Leidse voogdijraad i reschilloop der ]aren &eSr<>eid tot het feite- Jk middelpunt, in zijn ressort, van alles en leeft en werkt ter bescherming belangen van het bedreigde kind. Dat centrale nu is weggevallen, zal zeker ioals y' m'ns,t betreiird worden juist dooi organisaties, met wie de raad steeds intense en voortreffelijke contacten it onderhouden. n zioh herinneren zal, is in radio en-verder plaatselijk, pro- n landelijk in luisterrijke bij- ikomsten de zegenrijke werking var scheid0 ^aar kindieriwelitein" in alle toonaarden tongen. Het heeft geen zin da weaeWs terug te komen. Ik meen echter met >Ik wiiiruk te mogen constateren, dat in deze kwey Jaar d® Leidse voogdijraad bij de al- zijn. ^mene ontwikkeling, die zich gedurende tijdvak op het terrein van de kinder- :geving en de kinderbescherming vol kken heeft, zeker niet ten achter 'en, integendeel deze ontwikkeling heeft bevorderd. 1 on» Dank k ^Wellicht is departementale gewoonte 'bendta, indien een „tak van dienst" wordi "enzeiipquideerd en vervangen door een an- komefre' zo,nder enige plichtpleging ge- ict bi. '°°S doen geschieden. In ieder ge- •U heeft in casu de Leidse voogdijraad e veijetg anders ontvangen dan een gesten- aet djld briefje, waarin wordt meegedeeld, taandr bi;' K°ninklijk Besluit van 26 mei 1956 I bepaald, dat de wet tot reorganisatie Sn de voogdijraden op 1 juli 1956 in jerking treedt. eïsch!A3s ou-d- en laatste voorzitter van de ftad voel ik mij echter gedrongen open- dank te brengen aan al diegenen, die grote ijver en toewijding en met op- sring van veel kostbare tijd, vaak ge- heeftrende een lanS« reeks van jaren als of behorende tot de pensoneelsstaf ?Jèrkzaam zijn S6weest- Dat de huidige :ond«M.en „gedecreteerd" zijn tot leden van 1, eel« arrondissementsraad vodr de kinder- herming te 's-Gravenhage, doet hier- hie,fk iuuec t af. ledei Nu de Leidse voogdijraad historie ge erden is, Ï6 het wellicht interessant nog :ele bijzonderheden te releveren. open; Eerste jstan- samenstelling van de eerste raad (1 lecember 1905) was als volgt: voorzitter: trof. mr. S. J. Foekema Andreae (tot 908); leden: mr. M. L. J. Kerstens (tot 908), W. Pera (tot 1924), F. de Stoppelaar tot 1906), mevrouw J. G. A. Vreede van )osterzee (tot 1910); secretaris: mr. H. F. Polfson (tot 1907). Prof. Foekema Andeae werd in 1908 als litter opgevolgd door prof. mr. J. E. ïs (19081914). Daarna fungeerden uitlog als voorzitters mr. J. Schokking (1914- velk»l925). mr. E. J. M. H. Bolsius (19271952) H. F. A. Donders (1953—1 juli 1956). dlige omstandigheid is, dat zowel de -• als de laatste voorzitter ieder 'P dtplechts gedurende drie jaren in functie geweest. :gen *van een aantal van vijf voorzitters ge- heefli- Veruit het langst (namelijk 38 jaar) is lid van de raad geweest mej. D. J. M. Coebergh (19101948). Zij werd opge volgd door haar zuster mej. A. P. M. A. Coebergh (1948—1 juli 1956). Gedurende 24 jaar zijn lid geweest ir. P. Hoogenboom (1929—1953) en mevrouw J. H. Wichers Rollandet-Touw (1932—1 juli 1956). Laatst genoemde fungeerde de laatste jaren te rns als vice-voorzitter. Van 10 tot 20 jaren zijn, behalve de ;er W. Pera, voornoemd, lid geweest de heren J. P. J. Driessen (1909—1924), mr. A. v. d. Eist (19171928), J. P. Creygbton (1924—1936), J. Karstens (1924—1936), J. Roorda (1937—1952), F. M. Sotoels (1939— 1 juli 1956), P. M. M. v. d. Weyden (1941 1 juli 1956) en mevrouw A. C. Montagne d. Lee (1914—1926). Volledigheidshalve zij ten slotte ver meld, dat nog de navolgende personen, waarbij men eveneens vele bekende Leid- amen zal aantreffen, gedurende kor tere of langere tijd lid van de raad zijn geweest: mr. J. Th. C. Viruly (1906—1913), mevrouw A. L. van Leersum-Wijsman (1910l4l3), J. A. M. A. Grondhout (1910 1917), G. van Breda Kolff (1913—1921), mr. P. A. Pijnacker Hordijk (19211924), C. L. Buuren (1925—1929), mevrouw M. W. S. Blok—Aberson (1926—1932), ir. W. J. Modderman (1929—1936), dr. N. Verwey (1936—1938), G. A. Kluytmans (1937—1940), v. d. Waals (1948—1955). Mevr. W. C. Sohellekens-Leyten (1948), s. D. J. Vossens (1948), J. P. Karstens (1953) en de heer L. Westerman (1953) vormden samen met de reeds genoemde dames mevrouw J. H. Wichers Rollandet- Touw en mej. A. P. M. A. Coebergh en de heren F. H. Sobels en P. M. M. van der Weyden de laatste leden van de raad. Verlies In de aanhef hebben wfl reeds ge zegd, dat de opheffing van de Leidse voogdijraad o.i. een ernstig verlies betekent voor de kinderbescher- Legermuseum blijft op zondag open de volgende vra- |6=" van een Tweede Kamerlid: 1. Heeft de minister kennis genomen van het persbericht van de legervoor- lichtmgsdienst dd. 5 juni 1956, betref fende de opening van het leger- en wapenmuseum, te Leiden, waarin aan net slot wordt medegedeeld, dat genoemd museum dagelijks, ook des zondags ge opend is? Jf- W»1 de minister bevorderen, dat dit 'taan des zondags gesloten Oorlog het vol- hee/t de minister lende geantwoord: 1. 'Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Aangezien bij de openstelling op Lg is aangesloten op de regeling, a.v. rijksmusea wordt gevolgd, ziet te minister, zolang deze regeling niet wordt gewijzigd, geen aanleiding om bij net bestuur der stichting te bevorderen, nat het museum voortaan des zondags gesloten zal zijn. In dit verband zij opgemerkt, dat het 'nger- en wapenmuseum „Generaal Hoe- eigendom is van de gelijknamige •tichting. Weliswaar ontvangt deze stich- ung subsidie van het ministerie van Oorlog, maar het bestuur der stichting niet aan richtlijnen van de zijde van te minister gebonden. Een dokter nodig? Dé zondagsdienst van de Leidse huis artsen wordt morgen waargenomen door de dokters Verhoef, Pieterse, Postel, Jan- •brugge. Indien men geen ge hoor krijgt bij huisarts of specialist, belle len dokterstelefoon 22222 Welke apotheek? Zaterdag 30 juni zijn 's middags, avonds en 's nachts geopend voor het Waarmaken van spoedrecepten: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; de Zuiderapótheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, en apotheek Oegstgèest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Zondag 1 juli is van 's ochtends 8 uur >t 's avonds 12 uur alleen apotheek Van Driesum geopend. De nachtdienst wordt genomen door apo theek Van Driesum, de Zuiderapotheek apotheek Oegstgeest. durende 50 jaar weinig genoemd worden, nog minder is het aantal secretarissen ge weest. Mr. Wolfson (1905—1907) werd al6 secretaris opgevolgd door mr. P. E. Briët (19071946) en deze laatste door mr. H. R. Goudsmit (1946—1 juli 1956). Als adjunct- secretaressen fungeerden mej. W. v. d. Velden (1912—1946) en mej. W. Th. A. Laken (1928—1 juli 1956). 't Langst ming in het rayon waarover de raad zjjn werkzaamheden uitstrekt. W(j betreuren het in het algemeen tevens, dat wederom een belangrijke instelling uit het Leidse leven ver dwijnt. Leiden 'verloor reeds vele jaren geleden een arrondissementsrechtbank en zal binnenkort ook de raad van be roep voor de directe belastingen uit haar midden zien verdwijnen. Het agentschap van de Nederlandse Bank werd kortgeleden omgezet in een cor respondentschap. En zo zou er meer te Leiden kan daar zelf weinig of niets tan doen. Maar voor de etad blijft het iuccessievelijk verdwijnen van tal van belangrijke instellingen, zoalfc nu weer de voogdijraad, in ernstige mate te betreu- H. F. A. Donders. Weer Amerikaanse studenten op komst' Op 2 en 6 juli zullen te Rotterdam arri veren respectievelijk de Waterman en Groote Beer met Amerikaanse studenti die door bemiddeling van het Nederlands bureau voor buitenlandse studententoe- trekkingen te Leiden een bezoek aan Eu ropa brengen. Zoals bekend is, heeft het NBBS beide schepen en het s.s. Zuider kruis ter beschikking gekregen vi, directoraat-generaal van de scheepvaart en worden de studenten tijdens hun over tocht al voorgelicht over de economische, culturele en sooiale problemen van Eu- Bij de aankomst van de Waterman zul len de studenten worden toegesproken door dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk, voorzitter van het college van cura- ?n van de rijksuniversiteit te Leiden, passagiers, die met de Groote Beer komen, zullen in Europa welkom ge beten worden door de heer Earl Balch, cultureel attaché van de United States Information Service. (Advertentie) Tien tegen één! Tien tegen één dat negen van de tien huievrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele generaties. Voor het binden van groenten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA sgn mis lukkingen uitgesloten. Maar laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdrukkelijk b{j DURYEADan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. V_ (Advertentie) Van der Luit HA AG WEG 31 - LEIDEN *53 egra\enióóaa Slotavond L.J.A. Zaterdagavond 7 juli wordt het c Rij zelf I seizoen 19551956 van de Stichting Leidse Jeugd Actie met een feestelijke bij! komst in het Leidse Volkshuis besloten. Na de uitreiking van diploma tuigschriften zullen enkele toneelstukje Van Oldenbarneveltstraat 371worden gespeeld. Tevens ligt het bedoeling, de Telefoon 21583 „Der Schulmeistei i Teler uit 1 „Rembrandt als leermeester" De tentoonstelling „Rembrandt als leer meester" in de Lakenhal is sedert giste- uitgebreid met een heel belangrijk schilderij: het portret van de grote staats- Constantijn Huygens, geeohidderd door Jan Lievens in de tijd, dat hij in Led met Rembrandt van Rijn samen werkte. Huygens vertelt in zijn dagboek, dat Lievens hem in de winter van 16261627 heeft geportretteerd. Algemeen wordt aan genomen, dat hier het betrokken schilderij is bedoeld, dat thans eigendom van de Franse etad Douai ls. Huygens verhaalt in zijn dagboek het navolgende: „Toen ik eens toevallig met mijn broer bij Lievens kwam, kreeg de kunstenaar zulk een verlangen mijn gelaat te schilderen, dat ik hem gaarne de gelegenheid daartoe toe zegde. Hij wilde dadelijk naar Den Haag komen om het werk te begin nen. Daar het al winter was, de dagen zeer kort waren en ik zelf drukke werkzaamheden had, heeft hij, daar hem maar weinig tijd was gegeven ,de handen en de kleren met de meest volkomen smaak geschil derd en het gelaat tot het begin van de lente uitgesteld. Voor de afge sproken tijd heeft hij, zich niet kun nende bedwingen, het portret vol tooid, dat de sporen draagt van zulk een vuur." Tweede avondmuziek in de Pieterskerk Het programma van de avondmuziek op aanstaande maandagavond om half negen in de Pieterskerk door Joop Brons, orga nist der Kooikapel, met medewerking van Jan Brons, (cornet) luidt als volgt: 1. Fantasia en fuga in g, J. S. Bach (or gel). 2 „I know that my Redeemer liveth" uit „The Messiah", G. F. Handel (comet). 3. Triosonate in Es, J. S. Bach (orgel). 4. a „Where 'en you walk" uit „Semele" G. F. Handel (comet), b Adagio, J. Haydn (cornet). 5. Praeludium en fuga in Es, J. S. Bach (orgel). Aan de uitgang collecte voor het orgel fonds der Hooglandse Kerk. Toegang vrij. Uitzetting pootvis Ter bevordering van de visstand heeft de firma C. D. Zandvliet en Zoon twee duizend stuks pootgoed uitgezet. Over enige tijd zal hetzelfde viswater verrijkt worden met 400 pond pootaal. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: speeltuinver eniging „Ons Eiland", feestavond tien jarig bestaan. Gebouw De Goede Herder (oude Vest 13), half 8: feestavond Chr. jeugdvereni ging U.K.S. Maandag Jacobazaal Burcht, 8 uur: afdeling Lei den Ned. Volleybalbond, jaarvergadering. Pieterskerk, half 9: Tweede avondmu ziek. Joop Brons (orgel) en Jan Brons (cornet). Oegstgeest, half 8: gemeenteraad. Dinsdag Gulden Vlies, half 11: herdenkingsbij eenkomst St. Jacobshofje (275 jaar), 7.45 uur v.m.: H. Mis in St. Lodewijkskerk. R.K. lyceum (Mariënpoelstraa uur: concert drie leerlingen Kon. Conser vatorium Den Haag. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer- leester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 ur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- steeg), 2—5 en 7—9 uur: expositie „Jeugd Rembrandt" (t.m. 14 juli). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 25 ur: „Tekeningen door Rembrandt" (t.m. 15 september). Heel de waanzinnige verdeling van Duits land is hier verzinnebeeld in het lot van deze twee mensen. Gestorven op de grens van haat en achterdocht. De film draait Tussen de bladzijden Himmel ohne Sterne, door onmogelijke grens uitzichtloos geworden liefde TXWARS DOOR DUITSLAND loopt een grens. De grond is er omgeploegd, maar er is geen koren gezaaid, slechts haat en achterdocht. In een Oostduits stadje leeft een jonge vrouw, die in de oorlog een korte romance heeft beleefd met een soldaat. Hij keerde niet meer terug en haar zoontje wordt opgevoed bij haar schoonouders, poenige zakenlieden in een stad net over de grens, wie het weer goed gaat en die alleen nog maar in geld kunnen denken. De moeder kan niet over komen naai het Westen omdat haar grootouders volko men van haar afhankelijk zijn. Slechts zc nu en dan kan ze eventjes naar de over kant wippen om haar kind te zien. Rade loos geworden door deze toestand besluit hoe dan ook. haar kind mee te nemen naar de Oostzone. Dat lukt ook. met be hulp van een Westduitse grenswacht. En dan ontstaat een onmogelijke liefdesver houding. De man uit het Westen heeft uit het Oosten lief, maar ze kunnen die liefde alleen maar in het stuk landsland tussen de prikkeldraadver sperringen beleven. Onder regie van Helmut KSutner, naar ize mening de bekwaamste regisseur uit het na-oorlogse Duitsland, is van deze hartverscheurende historie een film ge maakt onder de titel Himmel ohne Sterne, in ons land uitgebracht als „Nacht der verschrikking". Het is een zeer sterke film geworden, met prachtige sfeertekening en veel oog voor het detail, waardoor de mensen gaan leven tot in de toppen van hun vingers. Hoe prachtig zijn niet de grootouders getekend, verknocht aan hun huis, waardoor ze zich hun hele leven alles hébben ontzegd. De maar een paar woorden Duits sprekende Russische sol daat, die altijd komt schaken, is in een onnavolgbaar rake serie filmbeelden ge schetst als de goede jongen, die slechts belangstelling heeft voor het edele schaak- in zijn nieuwe fiets, gebruikmaking van tal van subtiele filmmiddelen en met zijn groot gevoel sfeer heeft Kautner heengewerkt naar het onontkoombaar einde, de dood Anna en Karl in het bos. Zelfs de honden uit het westelijke en oostelijke kamp raken hier nog slaags. Hoe dan wel met de mensen gaan. In handen van deze regisseur hebben va Kotthaus en Erik Schuman spelpres- ities geleverd zoals men maar zelden In kader van Rembrandt-herdenking Tocht met verlichte bootjes door geïllumineerde stad DONDERDAGAVOND 12 juli worden de feestelijkheden rondom de herdenkina van de 350ste geboortedag van de schilder Rembrandt van Rijn, zoals men weet, besloten met een tocht met verlichte vaartuigen door de geïllumineerde stad. De schepen zullen van de haven langs de Heren gracht en de Nieuwe Rijn naar de Stille Rijn varen, waarna zij langs een andere route terugkeren. kunnen eioh aanmelden bij ir. A. J. Prins, Aan de tocht kunnen verlichte boten met en maximum opbouw van twee meter bo en de waterspiegel deelnemen. Vooral de bezitters van de bootjes in de singels en grachten van Leiden worden opgewekt op te geven. De scheepjes behoeven bijzonder mooi te zijn. Een eenvoudige verlichting met lampions, die met een gul den of vijf is betaald, is voldoende. Met aantal fraaie boten van de water sportverenigingen erbij wordt het dan toch ardig geheel. Het i6 de bedoeling „de ik" mee te laten varen. Deelnemers ©reestraat 72, tel. 23399 en bij di wezigheid bij de afdeling Onderwijs, stad huis, tel. 20041, toestel 14. Aanmeldingen moeten vóór 3 juli binnen zijn. Er bedrag van f 1000 aan prijzen beschikbaar gesteld. Behalve particulieren en watersportver enigingen kunnen ook bedrijven aan d< tocht deelnemen. Deze moeten worden op gegeven bij reclame-bureau Rio, Nieuwe Rijn 44, tel. Bitterzoet ling Leiden der KonNed. Natuurhistorische Vereniging voor de komende maanden bij ons binnenkwam, met de mededeling over een excursie naar het vuil- stortingsterrein aan de Zijl voor aangevoerde, bijzondere planten, besloten wij ook eens een kijkje te gaan nemen welke schatten de natuur daar verborgen hield. Bij de halte van Maarse en Kroon, vóór de Driegatenbrug, had zich een klein gezelschap ver zameld dat, na met gepast en thousiasme de oever van de Zijl te hebben gedetermineerd, per roeiboot koers zette naar het vuil- stortingsterrein. Dit bleek niet meer in gebruik te zijn. Onkruid en planten tierden er zo welig, dat het 't aanzien had gekregen van een miniatuur-oerwoud. „Verschillende planten die ge woonlijk alleen langs de water kant groeien zijn hier aange voerd", vertelde de heer Th. Reichgelt, conservator van het rijksherbarium. „Het slangenlook dat u ziet kan hier ook nooit ge kweekt zijn, want het komt voor in de binnenrand van de duinen en in droge rivierhellingen". Langzaam baanden we ons een weg tussen klitten, kleefkruid en de grote berenklauw, een onge veer tweeënhalve meter hoge plant die de geur versvreiclt van zwarte bessen en een stam heeft ter dikte van een jonnensvuist. Oneens, een noodkreet' Een der leden was bezia in een gat te ver dwijnen, manr werd door redden de mannenhanden weer op de been geholpen. Uw verslaggeefsterdie wel de raad. oude schoenen aantrekken" had, nvnevolgd, maar verder in onwetenheid. onbekend met de ovthërinaen die de leden van déze vérenigina on hun vrije zaterdag- middaa doorstaan, als beenbedek- kina nylons had verkozen, streed een harde strijd tegen brandnetels en distels en kon het niet nalaten een verlangende blik te slaan op de voorbijgaande zeilboten, die af en toe tussen het gebladerte door zichtbaar werden, om direct daar op een gevoel van wroeging te. voelen opkomen, gepaard met be wondering voor mensen die zich zoveel moeiten willen getroosten voor hun wetenschappelijke lief hebberij en niet in de eerste plaats hun gemak zoeken. „En hier staat bitterzoet", ont dekte de heer Reichgelt. Om de schoolboekjes te tarten stak hij het blauwe bloempje in de mond en kauwde. „Bitter is het wel", vond hij, maar zoet wou het niet worden. De vegetatie werd een bran dend vraagstuk, en eën lichte pa niekstemming stond op het punt uit te breken. „Als we nu eens verder langs de slootkant gingen?" suggereerde een der leden, „daar staan vast wel minder brandne tels". Toen de slootkant ook geen ver lichting bracht besloot ieder voor zich, dat alles ten slotte een kwes tie van wennen is. De zuring te kende zich met haar zacht rode gloed af tegen het groen van de andere sierplanten. Dichter bij de aarde groeide het grote hoefblad, dat bloeit in het voorjaar eh na de bloei bladeren maakt. Even ver der stond het frêle koolzaad met de kleine gele bloemen. Een stuk wildernis, een stuk schoonheid gegroeid uit wat de mens als vuil wegwierp Kleur in de kerk TAE KERK heeft vanouds ëen magis- traal gebruik weten te maken van het element kleur. „De woning zult gij maken", zegt reeds het boek Exodus met betrekking tot de verbondstent, „uit tién tapijten van fijn getwijnd linnen; violet, rood, purper en kar mijn. met cherubijnen; zoals een kun dig vakmar die maakt, zult gij ze ma ken". De Egyptische, de Griekse en ook de Romeinse tempels waren veel kleurig en waar de kerken van het jonge Christendom hun trekken ont leenden aai. de Romeinse architectuur kon het moeilijk anders, of ook die waren in heldere ongebroken kleuren. Bij de kerkbouw nemen de kleu ren dus een belangrijke plaats in en vandaar ook, dat het kle-urenadvies- bureau van Sikkens lakfabrieken te Sassenheim een aardige folder het lioht heeft doen zien, waarin de toe passing van kleuren in het kerkge bouw wordt besproken. Daarin is on der meer te lezen, dat een voorbeeld van correctie door kleur de Gerefor meerde kerk te Noordwijk-Binnen is. Hier is namelijk door een juiste be handeling van plafond en muren het traditionele, zelfs conventionele as pect van het interieur herschapen in een levend en fris ensemble, dat bo vendien spiritueel van sfeer is. Achter de kansel is een grijs-blauwe kleur aangebracht. In tegenstelling tot een witte achtermuur veroorzaakt de zwarte toga van de predikant op zulk een muur geen „na-beelden", die voor de gemeente hinderlijk kun nen zijn. De witte muur leidt trouwens door zijn grotere helderheid de aan dacht van de spreker af. Tegen een grijsblauwe achtegrond zijn de ge laatstrekken van de predikant beter waarneembaar, waardoor de toehoor der de indruk krijgt het gesprokene beter te verstaan. De Noordwijkse oplossing wordt een „li'turgisoh-functionele" genoemd. Binnen drie jaar /^ESLAAGD voor het doctoraal exa men Nederlands recht: mejuffrouw E. J. R. Tjin Kon Fat te Leiden. Zo heeft het deze week in de krant gestaan. Aan dit simpele bericht zit een pikant smaakje want mejuf frouw Tjin Kon Fat heeft haar gehele rechtenstudie in drie jaar volbracht. weest op het kabinet van de goever- ncur, kwam z(j naar Leiden. In op dracht van de staten van Suriname studeerde z(j rechten, en hoe! Tien instrumenten ~\TAN ENKELE HMegomse jongeda- mes ontvingen we een aardig briefje, waarin zij inhaken op het stukje over- de Ter-Aarse organist orgelbouwer Klaas van Harten, dat vorige week in deze rubriek stond. „Weet u wel", zo schrijven de meis jes, „dat deze jongeman uit een zeer muzikale familie komt? Hij heeft hier in Hillegom een nichtje wonen pas 19 jaar die behalve piano nog negen, andere muziekinstrumenten bespeelt. Het is een meisje met een bijzonder zacht karakter en zo geweldig muzi kaal. Denkt u zioh maar eens even in: tien muziekinstrumenten bespelen is geen kleinigheid. En dat kan ze heus niet door intensieve studie, maar louter uit muzikaliteit. Betsy van Marsbergen woont in de Prms Bern- hardstraat 75 en ze geeft les ook. Toe komt u eens kijken, dan kunt u zelf zien hoe reuze goed ze piano, orgel, viool, blokfluit, accordeon, guitaar, mandoline, ukelele, hawaiian-guitaar en banjo speelt". Zo zijn we don op verzoek van „enige leerlingen van mejuffrouw Betsy van Marsbergen" naar Hillegom getogen, waar we dit door-en-door muzikale meisje aantroffen, toen ze juist bezig was een paar kleuters de eerste beginselen van de muziek bij te brengen. Zélf was ze ook nog heel Jong, toen ze de eerste aarzelende aanslagen op de piano deed. Toen ze anderhalf jaar oud was, schoof moe der Van Marsbergen de kleine Betsy met box en al voor de vleugel en kor te tij i later werden allerhard kinder liedjes reeds perfect weergegeven. en vijftig leerlingen kreeg. Een volgend jaar speelde het kleuterende meisje ac cordeon en de andere instrumenten volgden eigenlijk zo'n beetje automa- tisoh. ,,'t Ging allemaal vanzelf", zegt de muziekonderwijzeres, die het les geven van haar vader heeft overge nomen en nu ruim vijftig leerlingen heeft. Ze left in en van de muziek. Een aardig voorbeeld daarvan is het voorval, dat zich onlangs tijdens een kerkdienst afspeelde, toen de orga nist bij het voorspel een verkeerde noot aansloeg. De muzieklerares is zo gewoon de fouten van haar leerlingen onmiddellijk te ve.-toeteren, dat zij zo maar hardop uitriep: „Welnee kerel een fis". Het liefst speelt de Hillegomse mo dern-klassieke werken. Om haar spel te vervolmaken, studeert ze momen teel bij Henk Geimaert in Leiden. Zij moet zidh daarvoor af en toe echt vrij maken, want het is ongelooflijk druk op haar muziekschool. In de omgeving van Hillegom is blijkbaar wel de no dige belangstelling voor muzikaal onderricht en ook voor de deur van het loslokaaltje groepen vaak heel wat kinderen samen. Zij komen af op de muziek, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat weerklinkt en die ten doel heeft, vele jonge en ook oudere mensen de bijzondere voldoe ning en vreugde van het zelf-musice- ren te schenken. Tochten van bejaarden T7R WAS deze week nóg nieuws uit Hillegom, minder prettig nieuws dat in de naaste toekomst waarschijn lijk ook voor andere plaatsen zal gaan gelden. Het betreft de autotochten oudei Tijdens de maaltijd van de Hillegom se bejaarden in de Rivièrahal te Rot terdam is medegedeeld, dat de tochten in hun huidige vorm geen voortgang kunnen vinden. Dc verkeerspolitie kan de tochten niet langer dulden in de gevallen, waarin van een onafzien bare rjj luxe auto's sprake is. Men zal moeten toegeven, dat het vaak ook al te mal is. Dc Hillegomse stoet bijvoorbeeld was meer dan twee kilometer lang cn 't heeft heel wat hoofdbrekens cn stagnatie voor het overige verkeer gekost, deze lange rij van personenauto's door Den Haag en Rotterdam te manoeuvreren. Dat zal dus moeten veranderen. Ten koste van heel wat intimiteit en ge zelligheid, want de traditionele manier had veel aantrekkelijks. Men zal het Betsy van Marsbergen aan de piano. tochten per bus het natuurlijk „spreiding" ovei over te gaan. de of per boot, terwijl >ok mogelijk is tot twee of meer dagen Een liefde in Parijs De film, die deze week in Casino draait, draagt tot titel „Een liefde in Parijs". Onwillekeurig denkt men daar bij aan iets vrolijks, maar dan is die eer ste indruk toch verkeerd. De film laat niet de lichten van de Franse hoofdstad zien, maar alleen de duistere plaatsen, waar de mens geen uitzicht meer heeft. Eigenlijk is de hele film een terugblik van een Amerikaan, die in de oorlog in Parijs verbleef en daar een meisje leer de kennen. Deze liefdeshistorie eindigt in het moeras van deze tijd: de uitzicht loosheid. Het meisje verdrinkt zioh in de Seine, onttroond door een nietbegrijpen- de wereld. Aan de rolprent is bijzonder veel ta lent besteed. Het spel van Kirk Douglas, Dany Robin en Barbara Laage is voor treffelijk en het camerawerk zeer goed. De geest in dit werk is echter negatief. De werkelijk grote waarden in het leven worden ontkend en men krijgt er slechts zeer betrekkelijke waarden voor terug. Als dat wordt onderkend is de film zeker een waarschuwing geworden, maar dan voor met onderscheidingsvermogen be giftigde toeschouwers. (Verhaal over uitzichtloze liefde kan waarschuwing inhouden). Tempel der verleiding De Bijbel is in trek in Hollywood. Men heeft ontdekt, dut talrijke geschiedenis sen uit de Heilige Schrift zich laten ver werken tot kleurige schouwspelen op het CinemaScopedoek, wanneer men er maar genoeg dollars tegenaan smijt. Zelfs ge lijkenissen zijn niet veilig voor de schen- nende hand van de geldbonzen in film- stad. In Trianon heeft men nu „Tempel der verleiding" op het programma genomen, gebaseerd opde gelijkenis van de verloren zoon. Die zoon wordt in de ha venstad Joppe vrliefd op de priesters van de afgod Astare, eist zijn erfdeel op en volgt haar naar Damascus. Het gaat daar snel van kwaad tot erger. Zij wil haar gunsten wel schenken aan de baar dige Jood, maar alleen als hij een kost bare parel koopt 'ter versiering van het afgodsbeeld. Het hele vaderlijke ei-fdeel gaat op aan de aankoop van die parel en van een weelderige villa. Maar het goud wordt gestolen en de zoon wordt slaaf van de hogepriester, een wreed man, die het volk laat honge ren om er zelf steenrijk van te worden. Een opstand is het gevolg. De zoon speelt daarin een belangrijke rol maar het was natuurlijk al te dol hem met de geliefde priesteres naar zijn vader te doen terug keren. De schone dame stort dan ook dn de vlammen. De zoon keert terug, het gemeste kalf wordt geslacht en er begint een feest, compleet met dansmeisjes uit Joppe. En tot besluit reikt de achtergebleven broer de verzoenende hand aan de verloren zoon onder het welwillend oog van de oude vader. Op deze wijze ls onder regie van Ri chard Thorpe deze prachtige, eenvoudige gelijkenis misvormd tot een sensationeel, wreed en e.n in alle opzichten afschuw- >kkend kijkspel, dat bij ons een gevoel n walging heeft achtergelaten. Lana rner was dan nog, ongewild, een lach wekkende noot ais priesteres; lachwek ker, als het niet zo diep treurig was. (Misvorming van Bijbelse gelijkenis tot „duur" en afstotelijk kijkspel). Ik stierf duizend doden „Ik stierf duizend doden", de film in Lido, is zonder twijfel een van de slecht ste rolprenten, ooit in Leiden vertoond. Dit produkt heeft een demoraliserende st.-ekking, omdat het goedkeurt wat af gekeurd behoort te worden, en medelij den poogt op te wekken voor lieden, die alleen maar verachting verdienen. De be zoeker van dit theater voelt zich boven- •n nog beetgenomen. Een bandiet, die de schrik van Amerika is geweest en iens portret op alle voorpagina's heeft iprijkt, gaat een nieuwe kluismof be ginnen. Hij wordt geholpen door een handlangster, die en huilerig soort liefde m een klein hondje besteedt. De film is bedolven onder vals sentiment, wemlt van volkomen scheef getrokken situaties en van met krokodillentranen geïllustreerd berouw. Liefhebbers van detective-verhalen zul- ar hun neus voor ophalen, auteurs dergelijke histories zullen zich ril lend afwenden en echte bandieten zullen ich slechts vrolijk maken om de stom miteiten van „Amerika's bandiet num- 1." Het laatste gevecht Het ls natuurlijk heel erg, dat de po gingen om vrede te bewaren, aangewend een officier die het goed met de In dianen meent, mislukken maar voor de bezoekers van Rex is dit een gelukkige omstandigheid; anders zouden zij de ge vechten missen. Gevecht _i, waarbij woest gekrijs, veel doden en tot Indianen ver klede filmsterren goed zijn voor enige kwartieren „sensatie". De toeschouwers krijgen ook een voor bereiding van een executie breed uitge- n en in Oinema Scope op het doek. Op het allerlaatste moment gaat dit niet door en via een ontmoeting tussen Grant, de president van de Verenigde Staten en Sitting Bull, het opperhoofd van de ver enigde Indianenstammen, die is gehaald door een meisje, dat tijdens de hele voor stelling een wat onzekere rol speelde, komt het eind: zij hebben elkaar. Zij. die iten van veel gevechten, vermengd een tikkeltje liefde, gaan voldaan huis. „Het laatste gevecht" is uit gevochten. Gelukkig. („Het laatste gevecht". Echt waar? Fljnl). Concordia zoekt een repetitielokaal De Chr. muziekvereniging Concordia Leiden zoekt al enige tijd tevergeefs aar een ander repetitielokaal. Het zou n zeerste op prijs worden gesteld, in- ien iemand het bestuur een goede tip kon geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3