lïieuine £ciJtsctjc (üimronl Zaak-Schokking voor de regering afgedaan r Haagse burgemeester behoort in zijn ambt te blijven Herbenoeming mr Schokking was gerechtvaardigd Nederland ontvangt 1,3 miljoen voor bouw kernreactor Prinses Beatrix maakt kennis met Amsterdam ïn Poznan is de rust niet weergekeerd ,-iF lil L" ZATERDAG 30 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.H. W. J. EN SE RINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi 1« gfjebUoen "tnyn bert ia tcgljenspott' Zevenendertigste jaargang No 10690 Verrukking voor oog en oor Zie pag. 5 RE HAAGSE burgemeester mr. F. M. A. Schokking be- Y hoort in zijn ambt te worden gehandhatfd. Bij deze ionclusie blijft de regering, in de door de ministers van linnenlandse zaken en justitie ondertekende memorie van itwoord op het voorlopig verslag van de vaste commissie or binnenlandse zaken naar aanleiding van het onder- ik naar de nota der commissie-Donner over de zaak- hokking. De regering vertrouwt, dat door de uitvoerige inlich- ingen voldoende klaarheid in het door haar gevoerde leleid is geschapen en dat de Tweede Kamer in verband (net de uitspraak van de Hoge Raad en de conclusie van Je procureur-generaal het standpunt van de regering zal Onderschrijven. Weerklank bij kamerleden p AF minister Beel namens de regering bij het aanbieden van de nota- CF Donner reeds te kennen, dat mr. Schokking als burgemeester van Den Haag dient te worden gehandhaafd, ook na alles 'wat sindsdien is aange roerd, aldus de memorie van antwoord, zal de vraag van het al dan niet anblijven van mr. Schokking met dit oordeel als afgedaan moeten worden leschouwd. Juist in een zaak als deze waarin voor waardering in verschillende zin ■ker sprake is, is de enige juiste oplossing een met inachtneming van de ïreiste zorg gevelde uitspraak van mannen, op wier oordeel op grond van in persoon en kwaliteit met vertrouwen kan worden afgegaah. Anders ijft men vervallen in eindeloze beschouwingen en discussies, waarbij het iatste woord nimmer kan vallen. In een rechtsstaat, waarin ook de rechts- isitie van de ambtenaren een plaats moet hebben, is zulks onaanvaard- Het verheugt de ministers Beel en Van Oven, dat uit het voorlopig ver lag blijkt, dat dit standpunt ook in de vaste commissie voor binnenlandse aken weerklank heeft gevonden. H T) -mothnrlpn het artikel zo tijdig te zullen toezen- n.u. rrieiriuuriL den dat deze desgewenst nog vooraf In de memorie van antwoord gaan de kon reageren, of in elk geval een da- ninisters Beel en Van Oven uitvoerig in delijk te publiceren verweer voor- p de in de commissie gestelde vragen bereiden r&r de voorgeschiedenis van de publika- es in het Haagsch Dagblad. Op vrijdag 27 januari verzocht de hoofd- (jïl lUlSt OCVlcHt edacteur van het Haagsch Dagblad de ninister-president telefonisch on lerhoud in verband met het vo artikel over mr. Schokking te publi- n, waarvan naar het oordeel leze hoofdredacteur het gevolg 'unnen zijn, dat diens positie onhoudbaar 'erd, aldus de memorie van antwoord. Dr. Drees heeft minister Beel medege deeld het gevraagde.onderhoud te hebben toegestaan. Bij dit onderhoud heeft dr. Drees de hoofdredacteur van het H.D. aangeraden zich tot prof. Beel te wénden, iie als minister van binnenlandse zaken "n de eerste plaats betrokken Is bij aan- lelegenheden betreffende burgemeesters, erwijl minister Beel bovendien in januari 952 over deze zaak een mededeling had ontvangen. (Dit betreft een resumé uit het ttrafdossier-Koren en een foto-kopie van een door mr. Schokking getekende ver klaring uit het zuiveringsdossier-Koren, die door de tegenwoordige directeur van Openbare Werken te Laren, de heer S. P. P. de Man destijds o.m. aan minister Beel «ijn overhandigd. Red.) In de memorie van antwoord wordt dan verder medegedeeld, dat dr. Drees tevoren nooit van deze zaak had gehoord. De hoofdredacteur voelde er niet voor om gehoor te geven aan de raad van dr. Drees en zich met minister Beel in verbinding te stellen. Dr. Drees heeft de hoofdredacteur van het H.D. toen geadviseerd in elk geval te trachten met burgemeester Schokking te spreken, opdat deze ge legenheid zou hebben de zaak van izijn kant te belichten. Ook daartegen had de hoofdredac teur bezwaar. Hij deed echter de toe- zegging burgemeester mr. Schokking komst van zijn kabinet heeft de toen- ook telefonisch bereikbaar tueel conatct over In het voorlopig verslag werd door enige leden de vraag gesteld naar de juistheid van het bericht, dat de re dactie van het Haagsch Dagblad te vergeefs op een toegezegd telefonisch onderhoud met de minister van bin nenlandse zaken heeft gewacht. Uit de memorie van antwoord blijkt echter, dat dit telefonisch onderhoud met mi nister Beel niet is toegezegd. Aan dr. Drees is inderdaad mede gedeeld, dat de publikatie achterwege zou blijven, indien de burgemeester ontslag zou nemen. Dat was een re actie op een vraag van dr. Drees, die voortvloeide uit de omstandigheid, dat, naar de hoofdredacteur van het H.D. had doen uitkomen, als resul taat van de publikatie het aftreden van mr. Schokking werd verwacht en het artikel zich ook zou richten te gen het beleid van mr. Schokking in het algemeen. Na het gespr :k met de hoofdredacteur van het H.D. heeft dr. Drees minister Beel ingelicht. Minister Beel heeft de volgende dag met voorkennis van dr. Drees, burge meester Schokking bij zich ontboden en hem mededeling van een en ander gedaan. Daags daarna (dit was zondag 29 januari Red.) heeft een gesprek plaats gevon den tussen dr. Drees en burgemeester Schokking. In de ochtend van 31 januari zijn de ar tikelen, die op 1 februari zouden worden gepubliceerd bij mr. Schokking bezorgd. Minister Beel heeft van de inhoud eerst kennis genomen, nadat zij geplaatst ren. In de late avond van diezelfde dag (woensdag 1 februari) hebben twee wet houders (de P.v.d.A.-wethouders Van den Oever en Van Zwijndregt Red.) in over eenstemming met hetgeen met hun col lega's was afgesproken, dr. Drees en bur gemeester Schokking thuis een bezoek ge bracht. Zonder hierop vetder in te gaan verwijst de memorie van antwoord in dit verband naar het destijds door B. en "an Den Haag uitgegeven communiaué. Geen onderzoek Voor een gerechtelijk onderzoek bestond naar het oordeel van de mi nisters Beel en Van Oven geen vol doende aanleiding, aangezien uit de bestaande dossiers bleek, dat het openbaar ministerie in 1946 geen ter men had gevonden om, naar aanlei ding van hetgeen was gebleken in de zaak-Koren, een nader onderzoek tegen mr. Schokking in te stellen en omdat er sindsdien geen nieuwe om standigheden naar voren waren ge komen. (Zie vervolg pag 5) Aftreden Juin onzeker De geruchten, dat maarschalk Juin van plan zou zijn af te treden als opperbe velhebber van de NAVO-«trijdkrachten in centraal Europa zijn te Parijs tot nog toe ontkend noch bevestigd, aldus meldt de „Neue Zuercher Zeitung". Een gebruikelijk beleid HOEWEL minister Beel in januari 1952 over het in oktober 1942 te Hazcrswoude gebeurde werd ingelicht, zijn de ministers van binnenlandse zaken en justitie \an oordeel, dat het gebruikelijk beleid op dit punt in aanmerking nemend, burge meester mr. Schokking in december 1955 voor een herbenoeming in aanmerking kwam. De ministers Beel en Van Oven delen dit mede in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van dé vaste commissie voor binnenlandse zaken, welke dc nota- Donner inzake de zaak-Schokking heeft besproken. Minister Beel acht het onjuist antwoord te geven op de vragen uit het voorlopig verslag over het standpunt van de Duit sers ten aanzien van mr. Schokking en nadere mededelingen te doen over de verzetsdaden van de Haagse burgemeester. Dc bewindsman stelt er echter prijs op te verwijzén naar een passage uit de be schikking van de Hoge Raad, die luidt: „dat ten slotte niét alleen aan de goede vaderlandse gezindheid van mr. Schok king geen twijfel is gerezen, maar uit de door de raadsman van mr. Schokking aan de Hoge Raad overgelegde en aan mr. Ter Laan ter inzage gestelde bescheiden met opgaaf van redenen naar voren komt, dat mr. Schokking met gevaar voor eigen vei ligheid de vaderlandse zaak heeft ge- Noch rechtstreeks, noch door tussen- Amerikaans geschenk Over drie jaar in bedrijf ^EDE •is der Koningin mr. 1949 aan de toenmalige mi- binnenlandse zaken of aan »en der ambtenaren van het departement me dedeling gedaan van het feit. dat mr. Schokking zelf voor zijn benoeming tot burgemeester van Den Iiaag de commis saris der Koningin van het gebeurde in •oude op de hoogte stelde. Minister Beel kreeg hier pas kennis van na de publikatie in het Haagsch Dagblad. de zuivering van mr. Schokking reeds in 1942 was afgesloten en voor een opnieuw treden in de vraag, of voor het n zuiveringsmaatregel ten Schokking reden bestond, geen plaats was. was er in 1955 dan ook geen aanleiding, die een herbenoeming de Haagse burgemeester niet zou rechtvaardigen. Twee doden in verkeer In Beltrum (gem. Eibergen) werd gistermiddag de 76-jarige wielrijder J. B. Klein-Falkenborg, toen hij de Vossen- bergweg overstak, door een bestelauto aangereden. De man is later overleden. De 16-jarige fietser Kleinloog. die rij dende naast een bromfiets iets te ver ïr links uitweek, werd te Kaatsheu- 1 door een bus overreden. Hij was op slag dood. 'ERLAND ontvang! 1.33 mil joen gulden van de Verenigde Staten als bijdrage voor de bouw van een experimentele kernreactor. Over drie jaar zal deze zijn opgesteld. Deze eerste In Nederland werkende feactor zal worden gebruikt voor onder- wek op landbouwkundig, medisch, na tuurkundig en chemisch gebied. De reac tor zal verder van groot belang zijn voor Be opleiding van wetenschappelijke en technische deskundigen in ons land. Het Project zal o.m. omvatten laboratoria en speciale installaties („hot caves'), waarin radio-actieve materialen worden ver bruikt en verwerkt. De mededeling over de Amerikaans* bijdrage werd gisteren gedaan dooi Lewis L. Straus, voorzitter van de Am» rikaanse commissie voor atoomenergie De New Torkse firma American Car and Foundry Industries Inc. zal een zgn., hoge flux reactor en de bijbehorende apparatuur ontwerpen en leveren. He» ontwerp en de constrnctie van de ge bouwen wordt aan een Nederlandse on derneming gegund. Het project zal onder beheer staan van het Reactor Centrum Nederland De kos ten van de reactor zelf worden geschat op ongeveer 7% miljoen gulden, het ge hele project zal ongeveer 11% miljoen gulden kosten. Fa D. KRET en Zn Nederland laat Japanse oorlogsmisdadigers vrij De Nederlandse regering heeft opnieuw 35 Japanse oorlogsmisdadigers uit Japan se gevangenissen doen vrijlaten. Na deze vrijlating zitten nog 28 Japanse oorlogs misdadigers, die door Nederlandse recht banken zijn veroordeeld, gevangen. Dit vertederende tafreeltje is eigenlijk het resultaat van een kleine tragiek in de dieren wereld. Want bij het ter wereld brengen van haar kleintjes ver loor mama konijn het leven. Nu bezat de heer Stolze in de Blaak- woning te Delft ook nog een Loekie, een zes jaar oude herder (eigenlijk: herderin) die onmid dellijk bereid en in staat bleek de elementaire moederzorg voor de konijntjes op zich te nemen. Niemand bleek gelukkig enige gêne te hebben, ook niet voor de fotograaf. Treinbrand bij Den Bosch Gisteravond brak brand uit in een die- seltrein van de lijn 's-Hertogenbosch-Oss. kort na het vertrek uit Den Bosch. Het vuur ontstond in het laatste deel van de motorwagen en sloeg over naar een eer- ste-klas-compartiment. Bij aankomst te Oss sloegen de vlam men reeds fel naar buiten. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan, doch de materiële schade is aan zienlijk. Juliana en Prins Bernhaird zich terug en vertrokken weer naar Soestdijk. Hun oudste dochter vervolgde alleen haar weg door de haar hartelijk en spontaan tege- moebtredende Amsterdammers. Lopende lunch flA EEN KORTE wandeling naar de Nassaukade, met in haar ge volg o.m. de Sika-senaat en van daar af een tochtje met een rond vaartboot, ging de Prinses omstreeks half een de ambtswoning van de bur gemeester binnen. Hier liet zij zich onmiddellijk opnemen in een grote p (voornamelijk) jongere tl. Met deze vertegenwoordigers van studen- Jeugd bood schrijfbureau aan H.KIH. prinses Beatrix, onze Kroonprinses, bracht vandaag haar eerste officiële bezoek aan de hoofdstad. Amsterdam maakte van deze primeur gebruik om de Pririses te tonen dat de stad deze eerste gelegenheid tot directeur kennismaking met de vermoedelijke troonopvolgster buitenge woon op prijs stelt. Ongemeen hartelijk was de ontvangst van haar die onlangs haar achttiende levensjaar bereikte. Bij de eerste begroetingen werd de Kroonprinses, moreel geruggesteund door de aanwezigheid van haar ouders, koningin Juliana en prins Bernhard. Amsterdam is de eerste van verschei dene steden die deze gelegenheid tot na dere kennismaking met de kroonprinses krijgt. Die eerste begroetingen tussen de jonge Prinses en de hoofdstedelijke autoritei ten waren uit de aard van dit bezoek officieel. Het begon met een opwachting - te half elf vanmorgen in de hall jn het stedelijk museum. Hier maakten burgemeester mr. Ara. J. d'Ailly, dir. M. J. Prinsen, commissaris der koningin voor Noord-Holland en jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het museum de kroonprinses en haar ouders fiun opwachting. Dit driemanschap leidde hen naar de erezaal, waar het voltallige gemeentebestuur 9tond aangetreden voor officiële ontvangst. Ui' Je rijfó, van deze stadsbestuurders kwamen het in anciënniteit oudste en jpngste vrouwe lijke raadslid het eerst naar voren en bo den achtereenvolgens de Koningin en prinses Beatrix bloemen aan. Burgemees ter speechte hartelijk, uit naam van alle Amsterdammers, en bood de Prinses een exemplaar aan van het uit twee delen bestaande stedenboek van 1649. Daarna was het de beurt aan de raadsleden -te worden voorgesteld. Drie kwartier later kwamen de konink lijke gasten aan in de hall van het Inter nationaal cultureel centrum, waar d< „Samenwerkende Instituten voor kunst onderwijs te Amsterdam" (Sika) de Kroonprinses een ontvangst bereidde. Ook hier voorstellingen en ruikers. Liesbeth Volders en Iris Lulof boden er de Prinses 1 de Koningin bloemen aan. De voorzitster van de Suka, mej. E. in Es. richtte zich rechtsstreeks tot prinses Beatrix. Zij zeide o.m.: „Het mag beked zijn dat Uwe Konink lijke Hoogheid zich metterdaad voor de kunsten interesseert. En al zal uw ko mende studie meer in de wetensohappe- schappen vragen beide de creatieve werk- lijke richting liggen, kunsten en weten- zaamheid van de menselijke geest. En de wetenschap zonder kunstzinnige inspiratie al even onvruchtbaar als een kunst- nnig bezig zijn zonder een verstandelijk inzicht in de taak van het kunstenaar- wens uitsprekende dat de Prinses h.-t beschermvrouwschap van de Sika zou willen aanvaarden wat zij inder daad deed bood zij haar de betreffende oorkonde aan en, als herinnering aan deze bijeenkomst, een bronzen beeldje, werkstuk van een leerling van de rijks- aka». mie van beeldende kunsten. Het beeldje stelt een danseres voor. Mi haar dankwoord zeide de Prinses ook dit beeldje graag te willen aanvaar den, en merkte in dit verband op; „Van mijn kant wil ik het beschouwen als een symbool van allen, die als leermeester oj als leerling hun krachten aan de kunst Om kwart over twaalf trokken koningin Twee verschillende tijdperken, gesymboliseerd in schepen. De Portugese marinebark Sagres is met de Engelse torpedobootjager Cavendish op weg naar Torbay, waar een race zal worden gehou den tussen zeil-opleidingssche- pen van Torbay en Lissabon. President Eisenhower naar zijn boerderij President Eisenhower verliet vandaag het Walter Reed ziekenhuis. Per auto ging hij naar zijn boerderij te Gettysburg In Pennsyleroa, waar hij nog echter twee weken rust neemt- ten, kunst-, jeugd- en sportorganisa ties gebruikte ze de „lopende lunch". De rijtoer eiaar het Jeugdfeest op de Sintelbaan In het galarijtuig van de Am sterdamse studenten werd een zegetocht, ook al door de studentikoze opzet van het geheel. Aan het jeugdfeest, onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en het Olympisch comité werkten 1500 jongelui mee aan een kaleidoscopiscl^ programma van sport en spel, zang en dans, dit eerst om na 4 uur eindigde. Daarna zou prinses Beatrix zich nog met een korte toespraak tot dc jeugd richten. Het geschenk dat haar tijdens deze jeugdhtilde werd aangeboden, was een fraai schrijfbureau voor haar studeerka- Ook gisteren schietpartijen 'TEGEN HET WAPENGEWELD van de communistische strijdkrachten hebben de arbeiders van de Poolse stad Poznan hun openlijk verzet moeten opgeven. Maar ook vrijdag was het er onrustig. Berichten uit zeer verschillende bron o.m. van het Britse communistische dagblad Daily Worker maken melding van nieuwe schietpartijen. Een zweeds zaken man vertelde, dat in Poznan gistermorgen urenlang gevuurd is. Josef Cy- rankiewicz, de Poolse premier, heeft in een radiorede gedreigd met strenge straffen voor hen, die met wapens in de hand gearresteerd worden. Ook zei hij, dat reeds gearresteerde opstandige arbeiders een zware straf te wachten staat. Dit heeft onmiddellijk geruchten doen ontstaan over op handen zijnde executies, zoals ook op grote schaal zijn voorgekomen na de opstand in Oost-Duitsland op 17 juni 1953. Zo rijdt Europa volgens Amerika AUTORIJDEN in Euro- De Fransman, die u pa kan behalve schijnt toe te wuiven ci heel vermakelijk een iets roept, dat naar gi gedenkwaardige les in meent betekent: „gaat zelfbeheersing en een voor", schudt in ongelegenheid i i haul lijkhei uit alsof ze door dronken lieden zijn aangelegd. Op het vasteland wor den de afstanden langs de wegen aangegeven in finance en zelfbehoud- sch, Allerlei dingen zullen de vuist en kilometers In plaats ■uwt„cochon" het. in mijlen zelfbeheersing te doen verliezen: de chauffeurs manieren van de Engel sen het gebrek aan chauffeursmanieren van sommige andere nationa liteiten de prijs en zelfs de verschillende be namingen van benzine de afstandsaanduidin gen de politie Op een mooie zomerdag lijken de wegen van het Europese vasteland soms op een uitgestrekte ren. baan, bevolkt met half gare rennersdie rijden woorde nvlt laat, is nie iodelen Hij >.r telt •abele chauffeur hun bentwant iedere Zwlt- brutaliteit Inplaats van ser is in -(jn hart eer met hun stuurwiel en hun verkeersagent hersens De hoofdwegen in En- Uw verbijstering wórdt geland zijn best. maai vergroot door het feit, vaak overladen met ver- dat dinoen zelden zijn keer wat zij schijnen te zijn De lanaweaen zien ei de eenvou- ïr om ki lo in mijlen te ver- het aantal kilo- te vermenigvul- let 0.6 ;er u er eenmaal n hebt gekregen. n. gaat u naar waar de afstan- '.r in mijlen wor- ir die langer dan uit u langs treffen, die Engels spre ken. of iets wat er voor Het voornaamste, waar aan u moet denken, als u in Eurovn gaat rijden is. tegen andere Overal In de wereld hebben de gi vechten in Poznan diepe indruk achter gelaten. In commentaren geven zelfs communistische kranten en radiosta tions toe, dat er reden was voor diepe ontevredenheid. Poolse ballingen in Lon den noemden de opstand een wanhoops gebaar. In een verklaring drong de Ameri kaanse regering er gisteren bij de Sov jetunie op aan, alle volkeren in Oost- Europa volledige politieke vrijheid te geven. „Ons medeleven gaat uit naar de innen van de slachtoffers, die toch sléchts uiting gaven aan hun diepgewor telde grieven. Zij voelden kennelijk, dat hun regering voornamelijk de belangen van de Sowjetunle dient", aldus de Ame rikaanse verklaring. Het internationaal verbond van vrije vakverenigingen heeft de internationale arbeidsorganisatie verzocht, tussen beide te komen om de vrijlating van de ge vangen genomen Poolse betogers te be werkstelligen en te bereiken, dat geen verdere vergeldingsmaatregelen wor den genomen. In het bestuursorgaan van deze organisatie Is daar al c ken. Beloftes en dreiging Premier Cyrankiewicz heeft zich gehaast te beloven, dat de Poolse regering alles zal doen om de noden van de arbeiders te lenigen. De democratisering van het politieke leven in het land zou voortgaan ondanks de onlusten. /Iwie evenwel zijn hand tegen het volk verheft, diens hand zal worden afge hakt in het belang van de arbeiders klasse, in het belang van het vaderland en in het belang van de verbetering van onze levensstandaard. Het vergoten bloed drukt zwaar op de binnenlandse vijand, op de imperialistische kringen en op de reactionaire verzetsbeweging". Oostzeehavens Sinds vrijdagavond Is alle telefoonver keer met de staten aan de oostelijke Oostzeeoever onmogelijk. Nadat telefo nisch bij 't hoofdbureau van politie te Riga was geïnformeerd om geruchten wanordelijkheden in Estland. Letli Lithauen te verifiëren was er plotseling een „technische storing" toen de Mos- kouse telefooncentrale zich In het ge sprek mengde. Berichten uit Oost-Duitsland wijzen op strenge veiligheidsmaatregelen van het communistische bewind om een her haling van de opstand van 1953 te voor komen. Strategische punten in Oost- Berlijn staan onder zware bewaking. Ooggetuigen, die vanmorgen in Berlijn arriveerden vertelden, dat de jaarbeurs in Poznan vrijdag normaal open was, doch dat een aantal demonstranten zich op de beurs had verzameld. Achtervolgende troepen openden het vuur op de verzets strijders, die onmiddellijk terugschoten. De buitenlandse bezoekers zochten een goed heenkomen. Een zeide: „Het was net een wildwest film". HET WEER IN EUROPA S s i Abe'oeer boerteo licht bes licht bew. ONO 1 24 0 WEERBERICHT Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zonnige perioden, maar ook kans op enkele buien. Matige, later nu en dan krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelf de temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 u.). ZON EN MAAN Zondag: Zon 4.26—21.05, Maan 0.00-13.23. Maandag: Zon 4.27—21 05, Maan 0.06— Op 8 juni Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1