leinigingsdirecteur J. H. de Jong nam officieel afscheid St, Jacobsliof (Doezastraat) bestaat 275 jaar Leidse kunstkring „Voor Allen" maakt programma bekend In Tanganyika verwachten 12 miljoen mensen het Evangelie Wat werken in je vakantie is winstgevend enleerzaam Toelatingsexamen van het Chr. lyceum IIEUWF. LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 29 JUNI 1956 „Scherpe woorden trek ik in" Nieuwe straatreinigingsauto bij wijze van verrassing getoond jjE HEER J. H. DE JONG, directeur van de gemeentelijke reinigings- V en ontsmettingsdienst, nam gistermiddag in een'van de gebouwen aan Je Noorderstraat in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, het per- loneel van de dienst en een groot aantal genodigden afscheid. In de plaats Jan burgemeester Van Kinschot, die, hoewel hersteld van zijn ziekte, niet aanwezig kon zijn, sprak wethouder S. Menken de heer De Jong toe met erWrden van waardering voor de diensten, in het belang van de Leidse neenschap verricht. De wethouder memoTeerde de toestand, i de heer De Jong in dienst trad de activiteiten, die hij in 2 1 directeur ontplooide. Door 1 jeiend i icht i ke de r ittho- n konden deze worden ingevoerd, mede te danken aan de werk'ust 1 de heer De Jong. „U verlangde v diensttijd nogal wat" zei de heer Men- r het gemeentebestuur is c bertuigd dat dit voortkwam uit getrc aan de gemeentelijke arbeid, ge dan lastig blijken, u was voor uzelf. U stelde steeds hoge aan uw eigen persoon. In de afge- pen vijfentwintig jaar bent u zo met dt ïrgroeid, dat u deze bent gaan een eigen zaak, waarin e hart is neergelegd." ^Det wethouder dankte de heer De Jong hetgeen hij in het belang van de i Leiden heeft gedaan „Ik hoop, dat 1 heeft opgebouwd zal worden be- fandigd ten bate van de Leidse gemeen- pbap." Niet gemakkelijk rtije p De wethouder van openbare werken, de A. J. Jongeleen, sprak over d( lenwerking tussen de directeur en hem ooral in de na-oorlpgse periode, toen an alles gebrek was, bleek het moeilijk n in alle verlangens te voldoen bij de op heb »uw van de dienst en de heer De Jong „j—, as niet altijd gemakkelijk als de plan- en aan de raad werden voorgelegd „Uw lnR*l ipporten waren steeds helder en interes- erlU int, en er was weinig kritiek op de Itvoering van deze dienst. Dit laatste wonderlijk wanneer men niet zi '°S® m de v/eg timmert, dan wel veegt,' ont heer Jongeleen. turf Er wachtte de heer De Jong een inre lSSinS- Nadat de wethouder zijn »raak had beëindigd werden de garage- leuren geopend en een nieuwe straat- ischi 1 nigingsauto werd binnengereden. Namens de Nederlandse Vereniging van gingsdirecteuren sprak de heer P. de raaf uit Den Haag. „In de tijd dat u lid tier nt geweest heeft u nooit uw mening V# ider stoelen of banken geschoven," zei heer De Graaf, „maar ik zal nooit •rgeten de manier waarqp u een gerezeD eningsverschil weer bijlegde." Burgemeester M. P. v. d. Weyden van effJUeuwkoop prees de samenwerking tussen i gemeenten Leiden en Nieuwkoop en de feskundigheid van de heer De Jong. ,.Tus- n twee vuren in wist u ook financiële heil rijving op voortreffelijke wijze te voor- Let op remmen Het raadslid, de heer Van Iterson, leek racht verslag uit van de wijze van rap- HJ «teren, waarbij de heer De Jong altijd en slag om de arm hield, zodat er m de Vergadering steeds stof tot praten aanwe- tig was. „Als directeur bent u zeer hoog tlljk tprezen in uw werk. Na een marktdag het 't personeel, dat de straat reinigt, ar we moeten toch een pluim geven op hoed van de man aan de top," zei de ■1 Van Iterson „Voor u afscheid neemt 1 ik u willen toewensen in uw verder en, wat op het bord bij de uitgang 1 de garage is aangebracht: „Lei op stuurinrichting vóór ge weg- ijdt" i hij. Saamhorigheid De heer Verstegen, voorzitter van het istituut van hoofden van dienst, bracht e heer De Jong dank voor de tijd, waar hij als voorzitter van het instituut de 1st van saamhorigheid bevorderde. Uw lak is moeilijk geweest en ik zou u wil- toevoegen: „Wee u als de mensen wel u spreken". Namens het personeel spraken de heren 1. de Koning en C. Vermeer. De eerste rilde alles wat de heer De Jong in zijn ictie van directeur heeft verricht zien het licht van de eeuwigheid. „U werd ledragen door Gods genade en dat heeft staat gesteld de dienst te maken tot ze nu is." De heer Vermeer sprak ttmens de personeelsvereniging. Mr. dr P. G. Knibbe sprak in zijn aris van de Kamer van Koophandel en als vertegenwoordiger van dt Stichting Persgasstation te Leiden warderend over de prestatie van de heer hun woorden en wensen voor de toe komst vergezeld gaan van geschenke- Ten slotte kwam de heer De Jong elf aan het woord. Spreker bracht dank aan God, Die hem de kracht had gegeven om het algemeen belang te dienen. „Ik leef dan ook geheel in het Soli Deo Gloria," zei spreker. Hij richtte zich tot de voor gaande sprekers met enkele persoonlijke afscheidswoorden. Voorts uitte hij woor den van dank tot het gemeentebestuur en zijn collega's. Ook werden enxele oud- Jubileumtoernooi van Tonego Het Wassenaarse Tonego heeft dit jaar zijn 35-jarig bestaan gevierd. Daarmee waren de Wassenaarders dit jaar niet de enige vereniging, want ook VEO (Voor burg), Penndx en de Haagse NKB-verem- ging GKV herdachten dit feit. Tonego houdt morgen met deze 35-jarige clubs een klein korfbaltoernooi. Van elke ver eniging nemen drie twaalftallen deel, w.o. een junioren-twaalf tal. De strijd tus sen de eerste twaalftallen zal wel hoofd zakelijk gaan tussen Pernix en het pas naar de le klas NKB gepromoveerde GKV. Voor GKV is het Tonego-terrein niet onbekend, want beide clubs spelen hun wedstrijden op dit nog nieuwe veld, aarvan GKV hoofdbewoner is. Rembran dtexpositie in Prentenkabinet Van 28 juni tot en met 15 september wordt in het Prentenkabinet der Rijks- •ersiteit, Kloksteeg 25, de tentoonstel ling „Tekeningen door Rembrandt" (fac- imilé's naar thans niet in ons land ten toongestelde originelen) gehouden. Duizendste bezoeker „Jeugd en Rembrandt" Gistermiddag boekte de tentoonstelling Jeugd en Rembrandt", die in de Boer- haavezalen. wordt gehouden, haar dui zendste bezoeker. Het was de twaalfjarige Hans de Jong, Kapteijnstraat 55 te Leiden, leerling van de Du Rieustraatschool. On der applaus van zijn klasgenoten ontving Hans een aardige verrassing. Dr. H. J. Franken Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is loemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der Godgeleerdheid aan de rijksuniversi- Leiden dr. H. J Franken, thans tijdelijk als zodanig werkzaam. collega's hierin betrokken, en vervolgens de ambtenaren, op wie hij nimmer ver geefs een beroep behoefde te doen. „Mocht ik al eens scherpe woorden heb ben gezegd, ik trek ze in", zei de heei De Jong bij dit afscheid. AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Gebouw De Goede Herder (Oude Vest 13), 8 uur: Leidse Chr. Oranjevereniging, jaarvergadering en gezellige avond. Harmonie, 8 uur: speeltuinvereniging Ons Eiland" receptie tienjarig bestaan. Steenstraat la, 8 uur: K. en O.-bezoek an tentoonstelling „Van klei tot pot" in rijksmuseum voor volkenkunde. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Konink lijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, 171ste jaarvergadering. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse koks- school, herdenking zesjarig bestaan. Zaterdag Garenmarkt, 8 uur v.m.: vereniging Oud-Leiden, dag-excursie naar Gorin- Beginpunt Katwijkse tram, 2.15 uur: Ned. Chr. Reisvereniging, wandeling van Katwijk via Meijendell naar Wassenaar. Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: speeltuinver eniging „Ons Eiland", feestavond tien jarig bestaan. Gebouw De Goede Herder (oude Vest 13), half 8: feestavond Chr. jeugdvereni ging U.K.S. Jacobazaal Burcht, 8 uur: afdeling Lel den Ned. Volleybalbond, jaarvergadering. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- steeg), 2—5 en 7—9 uur: expositie „Jeugd en Rembrandt" (t.m. 14 juld). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (bot en met 26 augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel 20502, apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. en Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Namens de vereniging van reinigingsdirecteuren neemt de heer P. de Graaf uit Den Haag afscheid van de heer De Jong (links). Foto N. van der Horst. Feestelijke herdenking op 3 juli in het Gulden Vlies TN HET BEGIN van deze maand bestond het St. Jacob of Gomarus van Craeyenboschhofje 275 jaar. De stichter werd geboren op 2 februari 1624. Hij was koopman in laken en had zijn winkel in het eerste huis op de Hoogstraat. Daarnaast mestte hij vossen om die in Amsterdam te verkopen. Op zijn verjaardag in 1647 trouwde hij met Alyda van Griecken, dochter van de bekende zilversmid Jan van Griecken uit de Hoogstraat. Het huwelijk werd gezegend met twee zoons en een dochter, die allen jong stierven. Kort na de geboorte van het derde kind overleed vrouwe Alyda. In zijn testament, op 5 juni 1672 voor nota ris De Haas verleden, bepaalde Gomarus, dat zijn nalatenschap, na aftrek van enige legaten, moest worden gebruikt voor de bouw van een hofje met twaalf woningen, gehuwde lieden of ti Meer leden gewenst daar tekorten elk jaar groter worden De Leidse Kunstkring „Voor Allen" hield gisteravond in de Turk een ledenvergadering. De voorzitter, mr. A. J. Sormani, herdacht de heer P. v. d. Hoeven, oud-voorzitter van de kunstkring en oprichter, die op 5 juni overleed. Het is spijtdig, dat ondanks de goede muzikale prestaties de belangstelling voor •ncerten steeds -terugloopt. Sinds en kele jaren is de kunstkring zo gelukkig financiële steun van de overheid te ont vangen, zodat het tekort hierdoor kan •orden gedekt. In het seizoen 1955/'56 be droegen de ontvangsten 3480 en de uit- gaven 4260, zodat een nadelig saldo van itelajke subsidie zal wor- 1956/'57 aftredende de heren P. Brouwer. J n dringend Zendeling Leo Spoon en echtgenote vertelden over het komende werk 'N HET GEBOUW van de Baptistengemeente werd gisteren een zendings- avond gehouden, waarop zendeling Leo Spoon en zijn echtgenote over hun zendingsroeping vertelden. Op 7 september hopen zij naar Afriika te vertrekken. Het gesproken woord werd met een serie lichtbeelden toege- hun zendingsroeping vertelden. Op 7 september hopen zij naar Afrika te De heer H. Schouten Jr., voorganger van de Leidse Baptistengemeente, sprak eerst een kort openingswoord. Zendeling Leo Spoon vertelde, dat hij met zijn vrouw een reis van 17.000 kilometer gaat ondernemen naar Afrika, waar duizenden stammen leven die nog nooit van Jezus ie Jong. Verschillende sprekers deden hebben gehoord. «Het echtpaar gaat in Leidenaars hebben te geringe kennis van voorrangsregels Qngeveer derde het aantal verkeers ongevallen is het ge- 'olg van het niet tapassen van de Worrangsregels. Het kan daarom verstan- d'? zijn, dat men aan de hand van tekeningen af jaagt of men de voorrangsregels kent Bet schetsje van van- kag toont vier voer tuigen, die nagenoeg Wijktijdig een kruis wegen van lelijke rangorde na wen. De bestuur ders wensen hun 'eg te vervolgen "ereenkomstig de •tlppellijnen. De faag is nu: In welke Mgorde hebben zij voorrang boven elkaar? De juiste volgde is: 1. tram, 2. fietser, motor, 4. auto. De tram behoort name lijk tot de groep voertuigen, die altijd •oorrang heeft, in de volgende volgorde: motorrijtuigen ten dienste van politie brandweer, voorzover deze gebruik "aken van sirene of bel, b. begrafenis- loeten, e. militaire colonnes, d. trams. De fietser heeft voorrang boven motor auto omdat deze laatste het verkeer ®ngs de door hen gevolgde weg willen kruisen. Dit verkeer (de fiets), dat die weg blijft volgen, heeft dan voorrang. (Op dezelfde weg geldt de regel: Recht door gaat voor). De motor komt ten opzichte van de door de automobilist gewenste rijrichting van rechts. Bij wegen van gelijke orde en voertuigen van dezelfde soort (in dat geval motorrijtuigen) heeft het verkeer van rechts voorrang, want: Rechts gaat dienst van de nog maar vijf jaar oude Livingstone Mission, een zeer jonge zenddngscorporatie dus. Het werk is moei lijk. In de eerste plaats zijn er taalmoei lijkheden, maar ook bedrijven vrijzinnigen hier zending. Laatstgenoemden brengen een sociaal evangelie. Als uitgangspunt koos spr. 2 Koningen 7:9, de belegering van Samaria en onózet van die stad. In dit verband zag zendeling Spoon ook het zendingswerk Afrika. De vier melaatsen van Samaria spraken van „de dag van goede bood schap". Zij hadden overvloed. Zo moeten ook wij, diie de overvloed hebben, dit niet voor ons zelf houden, maar de goed« boodschap doorgeven. Hoewel wij ndat allemaal naar Afrika of India kunnen gaan, zijn wij wel in staat het zendings werk te steunen met ons gebed. Angst Het hele leven van de inheemsen ln Afrika wordt beheerst door de angst, addus spr. Feesten worden gehouden om de geesten 'evreden te maken. Maar wij mogen werken in de kracht van de Hei lige Geest, Die alle kracht te boven gaat. Mevrouw Spoon sprak over Johannea 12 :24 en 25. Zij heeft als verpleegster in Zuid-Afrika gewerkt. Op iedere zendinga. post is gebrek aan arbeiders en arbeid sters. De inheemsen moeten bekend wor den gemaakt met de vrijheid, waarmee Christus ons heeft vrijgemaakt. Zij stond uitvoerig stil bij haar ervaringen in Zuid- Afrika en deed een beroep op de medische wereld het werk te steunen. Een jeep is broodnodig, omdat de afstanden enorm zijn en de wegen erg slecht. Het is drin gend noodzakelijk dat een Christ en-art» in Tanganyika, het terrein van de Li-ving. stone-Mdssion, de gelederen komt verster ken. Twaalf miljoen mensen wachten daar op «het Evangelie. Er werkt slechts één Nederlandse verpleegster, Triens Beirne-r* uiiit Friesland. Leo Spoon vertoonde lichtbeelden over Afrika, het zendingswerk betreffend. Een leerlinge van de bijbelsohool luisterde de nogal is gedaald. Het programma van de concerten, in 1956/'57 te geven, ziet er als volgt uit: 15 Oktober: Béla Siki piano; 20 novem ber: Gewandhausquartebt; 13 december: Gaspar Cassado cello; januari: Rotterdams Harpkwintet; februari: Johanna Martzy nende vrouwen. Zijn executeurs bouwden zes huizen op een terrein, gelegen aan de Doezastraat. Pas in 1863 werden er vijf huisjes bijgebouwd en in 1889 nog een zesde. In 1922 werd het hofje uitgebreid zes huisjes, waarna later twee wo ningen werden gebruikt tot verbouwing an drie andere woningen, zodat er thans stien huisjes 6taan. R.K. echtparen kun- an zich thans inkopen in dit hofje. Op 3 juli wordt een feestelijke herden king en receptie gehouden in Het Gulden Vlies, 's Middags is er een thee in het hofje van regenten met alle bewoners. Op 10 juli maakt dit gezelschap een auto tocht, waarvoor ook de bewoners van het Salvatorshofje zijn uitgenodigd. Nieuwe Laadbrug voor kleinvee Vanmorgen Is op de Leidse vee markt een verrijdbare en verstelbare metalen laadbrug voor kleinvee in ge bruik genomen, die Is geconstrueerd naar aanwijzingen van de heer D. R. Kooiman, adjunct-directeur van do markt- en havendienst te Leiden. Deze nieuwe vinding, die door één persoon kan worden bediend, is een noviteit in Nederland. Er bestond vanmorgen dan ook al direct grote belangstelling WAT DOE JE i kunt gaan kamperen, je kunt een trektocht maken i je vakantie, die soms wel twee maanden duurt? Je binnen- of buitenland. Voor dat alles heb je geld nodig. Je kunt niet gaan kamperen met een oude primus die je op zolder hebt gevonden of met een tent, die nog van je overgrootvader is geweest. Je hebt behoorlijke spullen nodig en niet alle ouders zijn zo gul dat ze direct zeggen: „Nou, koop maar wat je nodig hebt, hoor!" De meeste ouders geven een bepaal de hoeveelheid geld mee en daar moet je het mee doen Maar je wilt ook wel eens iets voor jezelf kopen. En ergens in je achterhoofd komt dan de gedach te op: „Hé, ik zou zelf wel eens voor meer geld kunnen zorgen. De vakan tie is toch zo lang, lk kan eerst wel gaan werken." Je neemt een krant. Allerlei baantjes worden aangeboden: oppas bij een oude dame met kanarie; assistent in een siigarenzaakje Zelf heb ik vorig jaar in de grote vakantie gewerkt, maar dat was toen bittere noodzaak. Ik was bestolen! Toen ik op een Limburgs land weggetje mijn tas even onbeheerd liet staan, hadden gemene De politie zou na sporingen doen, maar de dader scheen van de aardbodem ver dwenen. Wat zou den mijn ouders zeg gen? Natuurlijk wil den zij mij wel nieuwe pullen geven, maai het hele jaar zou ik dan te horen krijgen, dat ik daarom dit en dat niet krijgen. Zo ben ik op het idee gekomen zelf het geld te verdienen om nieuwe spullen te kunnen Maar wat weel Je eigenlijk van vakantie werk af als meisje van 15 jaar? Je moet erg oppassen met wat je lanneemt en bovendien hadden zo gedachtEn of het een grote gunst was, werd mij een bedrag genoemd. Ik had er misschien net een halve jas voor kunnen kopen. Vrien delijk ben ik weggegaan. Ik zou eerst met mijn ouders praten Het gezin heeft niets meer van me gehoord. Pas toch goed op om zo'n baantje aan te nemen. Je wordt zo gauw uitgebuit. Vervolgens ben ik een paar hotels afgegaan. Bij een deftig hotel werd ik door de portier netjes op straat gezet. Bij het tweede drong ik tot de direc teur door. „Bordenwassen in een hotel", zei hij, „is niet leuk. 't Is meer iets voor jongens. Probeer liever eens m de Bollenstreek of ergens anders op het het HULPJE GEVRAAGD EDEREEN RAADDE me van alles aan en van alles af. Ten slotte ging ik naar het arbeidsbureau: ik kon een gezin mee, drie weken met vakantie in een zomerhuisje, als hulp i de huishouding. Als het alleen bij hulp bleef en het geen dienstbode voor alles werd, dan was het niet zo erg geweest. Ik ging naar het gezin. Er waren drie kinderen, die om de beurt erg gilden en elkaar voortdurend in de haren vlo gen. Er was een overwerkte vader, terwijl de moeder een zwak hart en een zwakke nier had. De man zei, dat zijn vrouw toch zo aan vakantie toe was en dat ik dan flink moest helpen. Of ik dat wel begreep. Over het salaris werd eerst heftig gedebatteerd. Ik was wat jong uitge vallen, volgens mevrouw. Ja ziet u, we Dr. J. M. M. Aler, die, zoals wij gisteren reeds meldden, is be noemd tot hoogleraar in de Duitse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit'. Morgen anjercollecte in Leiden Omdat uit statistische gegevens ls ge bleken. dat het ingezamelde bedrag per inwoner te Leiden voor het Anjerfonds betrekkelijk laag was. vergeleken met dal ln andere gemeenten, zal de inzamelings- rtie dit jaar worden uitgebreid Evenals vorige jaren zal door middel an een circulaire worden ingezameld en bovendien wordt morgen een straatcollec- gehouden- De Chr. muziekvereniging Concordia verleent morgen medewerking. In de mid daguren zullen majorettes d«e stad intrek- de collecte op attractieve wijze t» ondersteunen Collecte Mytylschool an maandag tot volgende week zater dag zal een huis-aan-huis-collecte worden gehouden voor de Leidse Mytyl-school. Nadat gisteren de herexamens zijn ge houden, kunnen nu de namen van de ge laagde jongelui voor het toelatingsexa- nen van het Christelijk lyceum worden bekend gemaakt. Er zijn 23 kandidaten af- geslaagden zijn: Adri Barnhoorn. Niek-jan v. Bemmel, Jaap v. d. Berg, Beukers. Bernard Bijleveld, Wim Bleijie, Lauw Boellaard, Maarten Boter, Piet Brouwer, Cornelis Brussee. Kees Buys, Hanneke Dane. Mathilde Diemer. Wim van Dijk, Cornelia Docter, Johannes Dreef, Alida van Duyn, Alida van Eg- mond. Rudy v Egmond. Dick Ens. Jer- j phia Fabery-de J., Nicolaas v. d. Gugten, Jaap Guyt, Piet v. d Haak. Cornelis Haas noot. Kees Hamelink. Lies v. d. Haspel, Corrie Hendriks. Marien Heyl, Kok v. 't Hoff, Arie de Hoog, Elbertus Huisman. Dingeman Jansen. Pieter de Jong, Tineke Klinkenberg, Eddy Knibbe. Frans Kors. Anneke Kromhout, Jan Kromhout. Mau- rits Kroon, Antonia v. Kuieren. Jan Kuit. Corrie Kuypers. Jan de Lange. Winnie v. d. Leedcn, Cornelis Leenhouts. Dick Meirik. Hans Mekking, Mardie v. d. Mey, Leen v. d. Niet, Kees v. Nieuwkoop, Gé le Nobel, Nico Noort. Dimmie v d. Oever. Everdina Ouwehand. Rob v. d. Plaats, Cor v. d. Plas, Dickie v. d. Plas. Teunis v. d. Plas. Martin Prins. Johannes Quellhorst, Geetje v. Ravestein, Hans v. Riet, Gertjan Scholten, Hans Schoonenberg, Rie Schrier, David Slijkhuis, Gertjan Smelt. Marja Smit, Cornelis Sneyders, Corrie Snijders. Hendrik v. Steenbergen, Aad Timmers, Aplonia Tromp, Anne v. Veen. Frits Ver- bree. Leendert Verdoes, Arina Verhaar. Kees Verloop, Rob Visser, Sytse van Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Geertruida Helena, d. v. M. P. de Waard en G. H. Reede; Paul Lode- wijk. z. v. L. Groenendijk en C. van Vreeswijk: Peter Wijnand. v E. W. en en A. de Roo; Elisabeth, d. v. W de Ru en C. F. Ouwerkerk; Johannes Hendrikus Everardus. z. v. H. W G. van ?n en C. J M Josemans; Bartje. d. v. N. Kooreman en H. L. Meester; Karei, v. M. Luiten en M. le Febre. ONDERTROUWD: J. H Becking Graving K. P. C. von Wallwitz; J. D. Mul- n E. R. Roodenburg; H. G. Rutten er M. A. C. van Kempen; A. P. Heuzen er C. M. in 't Groen; W. H. van Meerveld er C. Nieuwenhuijsen; G. B. Schmidt en E an Maren; J. Glasbergen en F. Ar- noldus; P. J. van Leeuwen en E. M. v. d Zwaan; H. J. Flanderhijn en C. J. A Hartevelt; J. L. v. d. Voorn en C. d« Roode; R. Molenaar en A. P. Leef lang D. T. van Manen en J. H. Valk; D. van Schooneveld en J. Lelijveld; S. Hoogstra- n M. van Tol; A. C. van Bruggen en W. H. Gorter; G. J. van Smirren en M. E. de Haas. Vliet, Margriet de Vries, Tineke Wage naar. Adri v. d. Walle, Liete v. d. Weert- hof, Thijs Wolters, Regina Zimmerman, Willy de Kruyf, Dick v. Leeuwen. Subsidie van Z.W.O. Verzoek aan prof. Feenstra (Leiden) De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft prof. mr. R. Feenstra, hoogleraar in het Ro meinse recht aan de Leidse universiteit, een subsidie verleend, waardoor het mo gelijk is geworden, dat Nederland in internationaal verband medewerkt aan de samenstelling van een corpus an Europese juristen, die tussen de jaren 1265 1500 teit het land". Maar overal was ik te laat Ten slotte kwam ik in een boekbin derij terecht. Ik moest aldoor om een lange tafel lopen, waarop stapels kalenderbladen lagen. Van elke stapel moest ik een blad nemen, zodat deze samen een jaar vormden. En ik liep maar rondjesIk voelde me alsof ik in een tredmolen liep. Andere dagen moest lk alsmaar kranten vouwen, bij duizenden. Ik hield dit werk een week Daarna kon ik in een theeschenkerij met speeltuin komen werken. Bij de speeltuin was een vijver, waar de kin deren in bootjes konden varen. Ik kwam bij de vijver te staan om de kinderen in die bootjes te helpen. Voor dit werk werd ik per uur betaald, om dat het werk afhankelijk was van het weer. Er waren lastige kinderen bij, die in de bootjes gingen staan en er daar- 'door bijna uitvielen. Maar er waren ook lastige moeders die steeds vroe- gen of je echt niet verdrinken kon en I of ik toch goed op Jantje of Anneke wilde lettenHet vijvertje was een halve meter diep, maar dat geloofden ze niet. Soms kreeg ik ook nog fooien meestal van manc niet zo gul. OP DE AUTOBAAN ANDERE KEREN moest ik helpen op een soort autobaan, die er ook was. Er zijn altijd kinderen, die niet snappen hoe ze hun beentjes in die trap-autootjes moeten gebruiken, al zeg je het tien keer. Dan kan je ze vier rondjes gaan duwen, terwijl de andere autootjes tegen je opbotsen. Eens wilde een nogal gezet echtpaar de autootjes wel eens proberen. Ze keken me vol verbazing aan toen lk ze weigerde Dit jaar ga lk weer naar de autobaan. Maar nu niet uit noodzaak. Ik kan nu met mijn zelfverdiende geld dingen kopen, die ik graag wil hebben en een gedeelte van mijn vakantie zelf be talen. De vakantie is toch lang genoeg en je doet veel nieuwe ervaringen op! OVERLEDEN: E. A. Vis. wed. Bruin. 77 jaar: D. A. Schmidt. De Bologna hebben gestudeerd. De bedoe ling van de samenstelling van dit corpus is gegevens bijeen te brengen, die het mogelijk zullen maken zich een nauw keuriger beeld te vorm en van de invloed, die de universiteit van Bologna in d» middeleeuwen op de ontwikkeling van staat en recht in de verschillende Euro pese landen heeft uitgeoefend. De samenstelling van het corpus is een internationale onderneming, die uitgaat van prof. S. Cencetti te Bologna en prof Sven Stelling-Michaud te Genève. Ten einde ook Nederland tot medewerking te bewegen, wendde prof. Stelling-Michaud zich tot prof. Feenstra, die zich in ons land in het bijzonder heeft beziggehou den met de bestudering van het Romein se recht in de middeleeuwen. T. Mens en N. Selier vieren jubileum (40) Op 1 juli zullen de heren T. Mens, wo nende Verlengde Bloemistenlaan 36 en N. Sciicr. wonende Lusthoflaan 35. he.den- ken. dat zij veertig jaar in betrekking zijn bij d° ijzerhandel firma Gebr. Kruijt aan de Nieuwe Rijn. De jubilarissen zijn bei den winkelbediende en hebben in de loop der jaren een goede bekendheid verwor ven bij de bezoekers van de ijzerhandel. Het dubbele feest zal morgenavond wor den gevierd in een feestelijk samenzijn an het gehele personeel. Gestolen auto terecht De deze week bij garage Borgerding aan het Kort Galgewater gestolen auto is on beheerd en onbeschadigd in Amsterdam aangetroffen. Van de dader ontbreekt elk spoor Het staat nu vast, dat de tienjarige Keesje Versluis uit Sliedrecht niet zal worden geopereerd. De Zweedse hersen- chirurg, prof. Olivecrona, die de jongen heeft onderzocht, is tot de conclusie ge komen, dat in dit geval niets kan worden gedaan. Keesje zal naar Nederland wor- Iden teruggebracht. Bejaarde man brak linkeronderbeen Gistermorgen is de 71-jarige H. D. uit de Sieboldstraat op de Utrechtse Brug door een auto aangereden. Het slachtof fer, dat onvoorzichtig was overgestoken, brak het linkeronderbeen en Ls naar het Elisabeth-ziekenhuls overgebracht. Leidenaar ontwerpt nieuw raadhuis te Apeldoorn De gemeenteraad van Apeldoorn heeft zich gisteren akkoord verklaard met een voorstel van B. en W. om een bedrag van f 52.000 te voteren voor een voor lopig plan inzake de bouw van een nieuw raadhuis. Zoals men weet, zal aan tr. J. A. van der I.aan te Leiden worden verzocht, dit voorlopige plan te ontwer pen. Het honorarium zal worden ver hoogd tot f 125.000. wanneer ir. Van der Laan ook op de opdracht voor een de finitief ontwerp krijgt. Kritiek op Indonesisch kabinet Het onafhankelijke Indonesische blad Times of Indonesia levert kritiek op de regering, omdat deze. nadat zij eenmaal de Amerikaanse hulp had aanvaard, het doet voorkomen alsof die ongewenst is en min of meer opgedrongen. De officiële woordvoerder heeft die hulp gekleineerd en gezegd, dat men haar nooit had ge waagd. Als men dergelijke hulp aan neemt, waarom doet men heit dan niet van harte? vraagt het blad. Puzzelprominenten 1. J. Gordijn, Franchimontlaan 51, Leiden; 2. mevr. B. Lambrechts, Schelpenkade 26, Leiden; 3. J. L. Heuseveldt, Hoofdstraat 153, Sas- senheim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3