Jlieuwc ^ciïtsrlic GTmiran! Poolse stad Poznan kwam in opstand Hetopino* vpii arhpirlprs I Hf wmgmm Betooinff van arbeiders tegen Sowjetregiem Achtendertig doden Vlag gedrenkt in bloed werd vrijheidsvaan opgeheven als Geen overeenstemming tussen dr. Drees en ir. Staf 12.90 -fRIJDAG 29 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand: 0.55 per week. Postrekenmg 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Zevenendertigste jaargang No 10689 Directie: DIEMRR Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastlcfi fs gfjebltoen myn hert in tegfjenspoct" Onthullingen uit Witte Huis Zie pag. 5 Tanks en mitrailleurs openden vuur op de menigte O O JE BEVOLKING van de Poolse stad Poznan, die in de Duitse tijd Posen heette, is in opstand gekomen tegen 5 erbarmelijke levensomstandigheden, waaronder zij tbtikt gaat. Het verkeer is stilgelegd, in de straten zijn arricaden opgeworpen, de winkels zijn gesloten en de tbrieken verlaten. Het hoofdkwartier van de communis- sche partij en de gevangenis werden bestormd en naar erluidt is het gevansrenisarchief verbrand en zijn talrijke iensen uit hun cellen bevrijd. Enige uren na het uitbreken van de onlusten verscheen colonne tanks en gevechtswagens in de stad en werd et vuur op de demonstranten, die samengestroomd aren voor het gebouw van de internationale jaarbeurs, eooend. In rijen door de straten ja In rijen van twaalf tot zestien man marcheerden de arbeiders door de raten, een vlag en borden met leuzen meedragend. [De demonstratie zou begonnen zijn bij de Stalin-locomotieffabrieken, iar de arbeiders betere levensvoorwaarden eisten. In het centrum van de id bleven even na acht uur des morgens alle trams stilstaan, die spoedig lange rij tot aan het station vormden. Later werden de wagens gekan- en ook de vrachtauto's, die bij honderden langs de weg waren stilgezet, >rden omver geworpen. Kreten„Wij willen brood" w demonstranten hieven de kreten „Wij willen brood" en „Weg met de issen" aan, anderen riepen tegen de buitenlanders, die volkomen onge- derd de optocht aanzagen, „Vertel dit in het buitenland". Er zijn duizenden buitenlanders in Poznan, waar de grote internationale arbeurs wordt gehouden. De bevolking van Poznan, die nauwelijks de eest elementaire voedingsmiddelen en kleding kan kopen, had met stij- inde verbazing gezien hoe de bezoekers allemaal goed gekleed zijn en in anzende auto's kwamen aanrijden. veiligheid, die de openbare gebouwen be schermden tegen invallen". Berlijnse bladen melden, dat 198 ledders en arbeiders zijn gearresteerd. Het treinverkeer tussen Moskou Berlijn, dat vla Poznan gaat, is „voor bepaalde tijd" vertraagd. Men vermoedt dat dè trein wordt omgeleid, daar het station van Poznan door militairen tanks hermetisch afgesloten is. Van buitenlanders, die ijlings uit Poz nan zijn vertrokken, wat zij ongehinderd konden doen, wordt vernomen, dat er door de tanks en ook door machinegeweren ge schoten is. Een Deen maakte een botsing tussen de betogers en de troepen voor het Jaarbeursgebouw mee en zag vijf lichamen op het grote plein liggen, toen de menigte na het openen van het militaire vuur, ijlings in de omliggende straten was ge vlucht. Er bevinden zich geen buitenlanders onder de slachtoffers van Poznan, is in Warchau door de Zweedse legatie mede gedeeld. Jio Warschau heeft, toen zwijgen de opstand niet meer mogelijk is, ge- gd, dat de incidenten in Poznan „eer atie zijn, georganiseerd door vijan- n het land". Het Poolse persbureau A.P. heeft een communiqué uilgegev »t o.m. verklaart: Enige tijd zijn impe- ialistische agenten en reactionaire odergronds bezig met pogingen oi tonomische moeilijkheden en grieven in ikere ondernemingen te Poznan te ge uitbarstingen tegen de volks :ht uit te lokken. Het tijdstip van de opstand, tijdens de ionale jaarbeurs, wordt een ng genoemd om een schaduw op de goe- naam van de volksrepubliek te werpen de bevordering van de Poolse inter- itionale samenwerking te belemmeren. Er wordt een beroep gedaan op de aakzaamheid van ..alle patriottische rachten" tegenover elke poging tot tegen staat gerichte aanvallen. Zij, die verantwoordelijk zijn voo (geregeldheden, welke het stempel droe- op grote schaal en met zorg oorbereide provocatieve en reactionaire die, aldus het communiqué, zullen met ie gestrengheid van de wet worden ge- raft. „Alles normaal" Vanmorgen deelde het officiële Poolse 'euwsagentschap in Warschau in een deioongesprek met Berlijn mede. dat in oznan „alles volkomen normaal was", ezegd werd, dat de stakers weer aan het dat „alles goed gaat". Vanmorgen om negen uur gingen de van de internationale jaarbeurs te gewoon open. Enkele geruchten spreken over onge steldheden in Poolse havens. Verdere in- Ichtingen hierover ontbreken echter. Slachtoffers Radio Warschau heeft thans bericht, at in Poznan 38 doden en 270 gewonden ijn. Er wordt bijgezegd: „bij de doden avonden zich soldaten van het Poolse functionarissen van de Openbare Hammarskjöld is thans in Warschau De secretaris van de Verenigde Naties, Dag Hammerskjöld, arriveerde gisteren in Warschau voor het reeds lang aange kondigde bezogk, juist op het ogenblik, dat tientallen buitenlanders op het vlieg veld aanwezig waren om met spoed naar hun vaderland terug te keren, nadat in Poznan de opstand tegen het communis tisch regiem was uitgebroken. De premier van Polen, Jozef Cyranie- wicz, Is met een commissie van onder zoek uit Warchau naar Poznan vertrok- Engclse troepen hebben een leider van de Eok'a, Haralambos Terkorafis, op wiens hoofd een prijs van vijftigduizend gulden was gesteld, gearresteerd. Ooggetuigen vertellen op Schiphol DOOR de vele buitenlanders, die voor de jaarbeurs, waar 135 buitenland se stands zijn, in Poznan vertoefden en die ijlings per vliegtuig via Warschau vertrokken zijn, is in de westerse wereld meer over de opstand in Poznan bekend geworden dan men anders zou kunnen hopen. Engelse zakenlieden kwamen gister avond op Schiphol met de K.L.M. vertelden hun belevenissen. Een kwam midden in een brandpunt onlusten terecht. De mitrailleurkogels vlogen hem om het hoofd. Een jongen van omstreeks dertien jaar werd dodelijk getroffen en viel hevig bloedend neer. De demonstranten dooptei hun nationale Poolse vlag in zjjn bloed en met deze afschuwelijke aanklacht roep om vrijheid van het verdrukte volk hoog opgeheven marcheerden de duizen den voort. Van het stadhuis woeien inplaats de rode vlag, die neergehaald was. nationale dundoek en een witte vlag. Intussen brandde het gebouw van de ge heime politie reeds, waarbij de gevreesde geheime dossiers, die duizenden Polen de gevangenis hebben gebracht, volkomen vernietigd werden. De brandweer en de politie zagen dit alles aan. Maar om twaalf uur kwamen de solda- :n en openden het vuur op de mensen- lassa. Doden en gewonden vielen. Een andere Engelsman had gezien, dat de soldaten echter hun wapenen en twee tanks aan de bevolking overgaven. De vreemdelingen trachtten in allerijl de stad te verlaten en de bevolking, die en daar Britse en Amerikaanse vlag- te voorschijn had gehaald, liet hun auto's ongemoeid. Zij hielp zelfs de barri cades, welke in de straten waren opge-i •orpen, te passeren. Met tal van om wegen en door de stillere zijstraten en buitenwijken bereikten de bezoekers het vliegveld. Een Deense auto, waarin ook enige Engelsen zaten, werd echter op een groot plein, waar het op dat ogenblik ge heel rustig was, beschoten door de ma chinegeweren der soldaten en nauwelijks konden de inzittenden zich het leven Met God De Britten vertelden, hoe de op marcherende stoet van burgers tel kens en telkens weer vaderlandse en godsdienstige liederen aanhief en in spreekkoren uitriep: Bogom, „Met God"! Wanneer ze even konden, wendden de Polen zich tot de buitenlanders en spoor den hen aan, alles wat zij gezien hadden buiten de grenzen te vertellen. Er waren stakers die zeiden, dat er in vijf Poolse steden op deze zelfde dag sta kingen zouden uitbreken en dat ook in Tsjechoslowakfje een opstand is uitge- Dat de opstand uitstekend georgani seerd was. bleek wel uit het feit, dat alle winkels gesloten bleven, alleen brood- en melkzaken bleven open. Hoeveel doden er gevallen zijn, wist niemand te zeggen, sommigen spreken van twintig, anderen noemen het cijfer honderd. De Denen, die in het Duits met de Polen konden spreken, hoorden, dat Krakau, (Van onze parlementsredactie) GISTERMIDDAG heeft de Kabinetsformateur dr. W. Drees een gesprek van vijf kwartier gehad met de minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf. Naar in Haagse politieke kringen verluidt heeft dit gesprek in zoverre een ongunstig verloop gehad dat overeenstemming zou zijn bereikt o defensie moet worden uitgetrokken. Eergisteren zag het er naar uit dat de demissionaire minister-president ge voelig werd voor de argumentatie van de vier niet-socialistische fracties. De ambtelijke adviseurs die door de heer Drees zijn geraadpleegd hebben waar schijnlijk allen op het standpunt gestaan dat een bedrag van ƒ1450 min voor de defensie in 1957 niet voldoende Is. Hel uit dat dr Drees zijn ietwat toegevende houding toch weer heef» laten varen. Daaruit ls het te verklaren geen overeenstemming met de heer Staf bereikt kon worden. Aan het huurprobleem wordt momen teel nog steeds met voortvarendheid ge werkt. Het departement van Wederop bouw hoopt In Ieder geval voor maandag de formateur eèn rapport te kun- overleggen. Het is duidelijk dat het certificatenplan niet eenvoudig Is, zoals trouwens van meet af aan door de frao- tussen de beide bewindslieden geen het bedrag dat in 1957 voor de van de PvdA en de AR is betoogd Ook al zal het huurrapport zelfs vandaag nog de Kabinetsformateur bereiken dan za] het waarschijnlijk nog niet mogelijk zijn om het overleg met de vijf fractie voorzitters voor maandag voort te zet ten. In politieke kringen was men gis teravond nog steeds somber gestemd over de formatiepoging van de heer Drees. Het feit dat er geen overeen stemming is bereikt tussen de heren Drees en Staf behoeft natuurlijk niet te betekenen dat de fractievoorzitters elkaar niet zullen vinden. Voors hands is er echter nog wel enige reden om aan te nemen dat de beide Prot. Christelijke fracties het stand punt van minister Staf steunen. Morgen in ons ZONDAGSBLAD menten paart aan een smaakvolle kunstzin. En tocheen waar devolle orgelkast werd door de Hervormde kerk verkocht aan Rot terdam. Waarom? Dat leest u mor gen in het Zondagsblad, evenals een interview met de zanger Ge rard Holthaus. Dat de natuur op een regen achtige (vakantie)dag veel schoon heid biedt, vertelt Freek van der Meer op pagina waar Jan van der Maas een kort verhaal schreef. In de buurt t>an Zaltbommel staat een voorbseldboerderjj en de redactrice van Blad Zij schreef rtikel. verlucht met illui ratie i „Kohlbrugge, de banneling van de kansels", is de titel ran een bijdrage op onze pagina Geeste lijk Leven, waarin opnieuw een betekenisvolle figuur uit de ge schiedenis der theologie wordt behandeld. Ds. Buskes schreef een boek over de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. En op de vraag: „Heeft ds. Buskes gelijk?" antwoordde een medewerker: „Helaas, ja!" Het Cultureel Venster wijdt uit voerige aandacht aan de Britse componist Benjamin Britten en aan een boek van de filosoof Bertrand Russell. Radio zweeg Radio Warschau zweeg echter uren lang over de strijd in Poznan. Het K.L.M. vliegtuig, dat in Poznan zou landen, kreeg opdracht door te vliegen naar Warsch; waarheen de buitenlanders uit Poznan met een Pools vliegtuig werden gebracht. Alle telefoonverbindingen met Poznan waren verbroken. Wie een gesprek vroeg, kreeg het lakonieke antwoord: „De verbinding is tijdelijk gestoord". De buitenlanders, die met spoed trokken zijn, verlieten omstreeks vier Poznan. zodat van dat tijdstip af nadere gegevens ontbreken. Zij hebben echter genoeg gezien en gemaakt om de vrije wereld te vertellen van de moedige strijd, die het onderdruk te Poolse volk heeft aangebonden en welke zware offers zal vragen. Surinaams oud-minister kreeg acht maanden Oud-minister Karamat Ali van Suri name is donderdag veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf wegens ver duistering en meineed. Hij is echter onmiddellijk in vrijheid gesteld in af wachting van de behandeling van deze zaak in hoger beroep. De uitspraak in de zaak van het statenlid Soemita is be paald op maandag. De procureur-generaal had een Jaar en drie maanden onvoorwaardelijk ge elst. Karamat Ali is schuldig bevonden aan verduistering in 1953, twee jaar voor dat hij tot minister werd benoemd, en aan meineed in 1956 (tijdens zijn minis terschap). toen hij door de rechter-com- missaris werd gehoord ln verband met de verduisteringszaak). Tjarda minister van staat Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer is. wegens de uitzon derlijke diensten, die hjj in velerlei func ties den lande heeft bewezen, met ingang van gisteren benoemd tot minister van staat. Jhr. Tjarda, die enige tijd geleden de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, verzocht eervol ontslag uit de buitenlandse dienst. De nieuwe mi- lister van staat. e in 1888 te Gro- ngen werd ge- 1915 1925 diplomatieke dienst geweest te Was hington, Parijs en Berlijn. Van 1925 Lot 1933 was hij ■c.mmissaris der Koningin in Gro ningen, van 1933 tot 1936 gezant te Brussel, van 1936 tot 1945 gouver neur-generaal van Nederlands-lndië, van 1946 tot 1948 ambassadeur te Parijs. In 1950 werd hij permanent vertegenwoordi ger bij de raad voor het Noord-Atlan tisch pact. Radiografisch ontvingen wij he denmiddag deze foto van de op stand in de Poolse stad Poznan. In een der straten wordt een tank omringd door een groep stakende arbeiders. Koffie duurder De prijzen van sommige soorten koffie zijn met ingang van vandaag verhoogd. Het pakje van f 2,38 zal 20 cent in prijs stijgen en dat van f 2,08 met 10 cent. Het pakje van f 1,72 zal echter niet in prüs worden verhoogd. Hoewel aanvankelijk de koffie-over- schotten in de producerende landen de verwachting rechtvaardigen, dat er geen prijsstijging in zicht was. is de kwaliteit der overschotten van dien aard gebleken, dat het geringe kwantum goede koffie de prijzen juist deed stijgen. Verder heeft de kleine oogst, die voor 1956 en 1957 ver wacht wordt, ook invloed uitgeoefend op de stijging der koffieprijzen op de wereld markt. Mededeling van Koninklijk Huis Vanwege H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden wordt de volgende mededeling ver strekt: „De wijze, waarop men in den vreemde het toelaatbaar heeft geoor deeld in het openbaar ons gezins leven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belichten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij achten een onderzoek naar de omstandigheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Ger- brandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer bereid te hebben gevonden dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen." JULIANA BERNHARD Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen, heeft prof. dr. L. J. M. Beel in verband met bovenstaand, tot hem gericht verzoek aan H.M. de Koningin verzocht het door hem reeds aangeboden ontslag op 7 juli te willen aanvaarden. Prof. mr. P. S. Gerbrandy deelt mede, dat hij zijn Kamerlidmaatschap op dezelfde grond niet zal aanvaarden. Van jhr. Tjarda wordt elders op deze pagina medegedeeld, dat hij ontslag heeft gevraagd uit de door hem beklede openbare functie. Ulbricht beschuldigd van oplichting Walter Uibridht, de vice-premier van Oost-Duiteland en secretaris van de socia listische eenheidspartij, is door de vroe gere financiële adviseur van de partij, Paul Thiele, beschuldigd van verduiste ring van 10.000 dollar, welke in 1937 be hoorde aan de Duitse communistische par tij in ballingschap. Thiele is oniangs uit Oo6tduitse gevangenis ontslagen en West-Berlijn gegaan. Ulbricht zou Thiele in 1945 op een valse brief als Ge- stapo-agent hebben laten arresteren (Advertentiel ROBSON DAMES PYAMA's nieuw model De voorlopige balans van een bijzonder koude junimaand 1'/OLGENS de voorlopige balans van deze bijzonder koude junimaand zijn wij, gerekend tot en met donder dagavond, 79 uren zonneschijn te kort gekomen. Het normale kwantum be draagt voor juni namelijk 2J8 uren, terwijl gisteravond slechts 139 uren waren geregistreerd. De regenval week niet veel af van het gemiddelde. Moge deze maand in de herinnering van velen staan gegrift als de koudste juni maand die zij hebben meegemaakt, er zijn nog twee juni's, die ongetwijfeld minder velen hebben meegemaakt, die kouder waren, nl. in 1916 en 1923 toen de tempe ratuur resp. 3 en ruim 3.5 graden onder normaal was. Met uitzondering van Groningen en Drente ls tot nu toe niet één zomerse dag voorgekomen, terwijl dit normaal vier tot zeven bedraagt, variërend van het noor den en zuiden van Nederland. In De Bilt kwam het kwik maar een maal boven de twintig graden. Een foto, die te Bloemendaal is ge nomen, maar die karakteristiek is voor de Nederlandse stranden en deswege ook te Noordw»jk, Scheveningen of Hoek van Holland kon zijn genomen. Een naargeestig, verlaten terras, en een zee met witte koppen, die door een zo mogelijk nog naargeestiger lucht wordt bedektLaatste nieuws van De Bilt: Zachter, maar meer wind en mogelijk regen WEERBERICHT Hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, morgen ook perioden me* zonneschijn. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Ho gere temperaturen. (Opge- maakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 4.25—21.05, 23.44—12.13 Op 1 juli laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1