Leiden onderzoekt het gedrag van de visdief Toonkunstkoor schitterde in Dresdens „Sint Joris" DirkBalfoort (bijna 70) vocht 20 jaar voor oude muziek Groentijd toegelicht door rector prof. dr. A. E. van Arkel MfcllWE LEIDSCHi. COURANT 3 WOENSDAG 27 JUNI 1956 Interessante observaties op natuurmonument De Beer lajTVE elijjLr niet mogelijk de belangrijke verschillen en overeenkomsten in het gedrag der soorten te vergelijken, als men elke soort eerst niet grondig op zijn gedrag geanaly seerd heeft. Wil men met enige kans op succes een dergelijk programma uitvoe- |E NEDERLANDSE organisatie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek heeft dr. J. J. A. van Iersel, conservator aan het zoölogisch i laboratorium der rijksuniversiteit te Leiden, waar hij hoofd van de af wend ]eling gedragsleer van dieren is, een subsidie verleend voor een gedrags- 'e opmderzoek naar de visdief. Dit onderzoek wordt, wat de praktische zijde letreft, verricht door de heer P. M. Schenk en wel op het natuurmonument harttne Beer, gelegen op de kop van het eiland Rozenburg. :U n einden hangen ten nauwste samen. Het ls jelde ar. van iersel, dat de afdeling ge- z ragsleer van dieren van het zoölogisch aboratorium indertijd door prof. dr. N. "n opbergen is opgericht, die na de oorlog jenige tijd hooieraar in onze stad is ge- tUMüweest. Prof. Tinbergen, die de wetenschap Inan de gedragsleer van dieren in ons land n e, introduceerde, is op het ogenblik verbon- %n aan de universiteit van Oxford. Na ijn vertrek uit Nederland werd dr. Van el d Iersel zijn opvolger in de gedragsleer der khm!lieren- Daar een van prof. Tinbergens leerlin- dr. G. P. Baerends, die thans hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Gronin- en is, zich ook met dit gedragsonderzoek .Üezig houdt, kwam na de oorlog tusser nt "Groningen, Oxford en Leiden een werk- Het (plan tot stand. Volgens dit internationale el opl*'erkplan zou pr0*- Baerends de zwarte tern bestuderen, 'Sen e dwergstern en de visdief en Oxford de llerll foorse stern, de drieteen-meeuw, de kap- neeuw en de stormmeeuw. Tussen haak jes zij vermeld, dat een andere leerling 'e£«van prof. Tinbergen een soortgelijk onder- nniqioek in Amerika doet. hr Meeuwen en sterns hai Indertijd was prof. Tinbergen reeds be gonnen met een onderzoek naar het ge- drag van zilvermeeuwen, waarbij hij ob- dAervaties in de Wassenaarse duinen deed. rernrfHij heeft daar onder andere een wel bui- riengewoon aantrekkelijk boekje ..Klieuw' e ""voor de jeugd over geschreven). Deze edetyoorten. zo zeide dr. Van Iersel, kunnen eer geschikt in het vrije veld bestudeerd worden, omdat ze in grote kolonies leven de*en ook ons land is rijk aan dergelijke ko- wjjonies. De afdeling gedragsh ver en van het zoölogisch laboratorium heeft es jaar geleden op het natuurmonument )e Beer een aanvang gemaakt met het zou bestuderen van het gedrag van sterns, idirfpeciaal van de grote stern, die in dichte kolonies voorkomt (soms 8000 B O er kolonie). mali. Deze observaties werden gedaan door tudenten, wier onderzoekingen echter liet ver genoeg gingen. Vandaar dat men het als zeer belangrijk ging beschouwen, Sge- liervoor mensen te hebben, die een lan- - ere reeks van jaren één of meer soorten zouden kunnen bestuderen om daarover BH lijvoorbeeld een dissertatie te schrlj' lscWioaIs gezegd, doet de heer Schenk dit mderzoek over de visdief. Om een goed nzicht in het gedrag van een soort te krijgen, zijn jarenlange observaties nodig. ren, dan ls het noodzakelijk duidelijk wante soorten ter bestudering te ki' die toch weer voldoendè in gedrag schillen. Vandaar de keuze van de m wen-stern-groep. Bij het onderzoek van het reproductieve gedrag let men op allerlei houdingen bewegingen, die de dieren eerst in lucht en vervolgens op de begane grond aannemen of uitvoeren. Men heeft daarbij geconstateerd, dat de paarvorming bij deze dieren terug te brengen is voc melijk op houdigen en bewegingen, oorzaakt door het vlucht- en aanvalsme- chanisme. Uit de mate, waarin de soorten zich ten opzichte van andere soorte uit de mate waarin de soortgenoten (even tueel partners) zich ten opzichte vai kaar agressief of defensief gedragen, worden dan conclusies getrokken ten aan zien van de evolutie van hun gedrag. Naast deze kwesties worden nog enige kleinere problemen bestudeerd, die niets de evolutie te maken hebben, i wel geschikt aan deze vogelsoorten be studeerd kunnen worden. Holland Festival te Leiden R.F.O. gaf onder Flipse een goede uitvoering van Francks Symfonie IN HET KADER van het Holland Festival 1956 had gisteravond in de Stadsgehoorzaal een belangrijk concert plaats, dat gegeven werd door het Leidse Toonkunstkoor onder leiding van Iskar Aribo en het Rotterdams Filharmonisch Orkest onder Eduard Flipse, terwijl solistische medewer king werd verleend door de sopranen Mea Boon-Naberman en Annette de la Bije, de bariton David Hollestelle en de declamator Ton Lutz- Op het programma stonden de 129ste psalm van Lili Boulanger, „La demoiselle élue" van Debussy, het eerst onlangs voltooide oratorium „Sint Joris" van Sem Dresden en de symfonie van César Franck. moiselle, hebben buitengewoon mooi en overtuigend gezongen. Laatstgenoemde gaat zeker een fraaie "toekomst tegemoet als zangeres, zij bezit daarvoor in elk ge- vail de hoedanigheden. Doel van onderzoek Het onderzoek beperkt zich hoofdzake lijk tot het reproductieve gedrag: tot de voortplanting in de meest ruime zin van et woord. De observaties beginnen direct a de voorjaarstrektijd, geschieden in het lyrije veld en van uit een schuiltenMn de art van de kolonies, waarbij het gedrag 1 de dieren urenlang wordt gadegesla- l Vol Het doel van het onderzoek is twee ledig: allereerst wil men het gedrag van elke soort op zichzelf nagaan. In de twee- iter-«<e plaats wil men door vergelijking van Jde gedragingen der soorten bepaalde con- 0Dlclusies zien te trekken ten aanzien van de letfevolutie van het gedrag. Deze twee doel- ittof v/K Geslaagd voor makelaar Wal Onze stadgenoot, de heer A. H. Boelee, lagde gisteren te Amsterdam voor ma- laar. Het examen werd afgenomen door Ned. federatie van makelaars in on- mde goederen. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Bovenzaal Kleirie Burcht. 8 uur: Leid se vereniging van postzegelverzamelaars, sluitingsavond. Ohr. Geref. Kerk, (Steenschuur 9), 8 uur: Chr. Geref. Zangvereniging „Alles ter ere Gods", zangavond. Korevaarstraat hoek Kort Levendaal, 8 uur: Brot. Chr. Onderwijzersvereniging, bezoek aan de synagoge. OosterstraatMunnikenstraat, 8 uur openluchtsamenkomst uitgaande van ver schillende kerken. Pieterskerk, half 8. Avondstilte. Donderdag Gebouw gemeentereiniging Noorder straat, 3 uur: afscheid directeur J. H. de Jong. Turk, 8 uur: Leidse Kunstkring „Voor Allen", ledenvergadering. Groenesteeg 16, 8 uur: zendingsavond met lichtbeelden door de heer en me- rouw Leo Spoon. Rehoboth, 8 uur: VERON, laatste t.v.- VrUdag Gebouw De Goede Herder (Oude Vest 13), 8 uur: Leidse Chr. Oranjevereniging, jaarvergadering en gezellige avond. Harmonie, 8 uur: speeltuinvereniging „Ons Eiland", receptie tienjarig bestaan. Steenstraat la, 8 uur: K. en O.-bezoek in tentoonstelling „Van klei tot pot" in rijksmuseum voor volkenkunde. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Konink lijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, 171ste jaarvergadering. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse kok- school, herdenking zesjarig bestaan. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—5 ar: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- steeg), 25 ep 79 uur: expositie „Jeugd Rembrandt" (t.m. 14 juli). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel 20502, apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136, en Oegstgeester apotheek. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Brutale stunt Auto voor ogen van eigenaar gestolen Aan het Kort Galgewater te Leiden heeft dezer dagen een geraffineerde en brutale autodiefstal plaats gehad. Ter wijl de heer H. Borgerding "s avonds om half één een auto achteruit zijn garage inreed, hoorde hij, dat zijn voor de deur staande Chevrolet 1953 werd gestart. Buiten gekomen was het al te laat. Een blonde jongeman zat achter het stuur en reed de wagen in volle vaart weg, waarbij de eigenaar nog slechts de portlerkruk to pakken kon krijgen. De heer Borgerding 6telde natuurlijk pogingen in het werk het portier te ope nen en binnen te komen, maar in een bocht sloeg hij tegen de grond, daarbij ioheidene schaafwonden oplopend. Een boeiend programma d-us, eerste drie werken öf zeer ombekend, óf geheel nieuw waren. Eigenlijk had in- plaarts van Franck, Pierné's „L'an mil" moeten worden uitgevoerd, doch de tech nische moeilijkheden waren zo groot ge bleken, dat dit plan (helaas) moest wor den opgegeven. Flipse heeft ziich toen be reid verklaard Francks symfonie te ddri- Het Toomkunstkoor heeft te Leiden zich reeds een schitterende reputatie dank zij o.a. de geestdriftige uitstrevende directie van Iskar Aribo die Leiden al menige interessante uitvoering sohonk. Hij en zijn koor hebben het zich zeker niet gemakkelijk gemaakt op deze avond, doch hun succes mag dan ook groot en zeer verdiend worden genoemd. Was de inzet van de psalm van de geniale, doch te jong gestorven Franse componiste Lili Boulanger misschien wat aarzelend, men herstelde zich snel en zo kwam een prachtige, bezielde en geladen vertolking tot stand van dit compacte, meesterlijk geschreven koorwerk. Het koor zong evenwichtig en fraai van into natie en voordracht-. Deze uitvoering werd wellicht nog over. troffen door de schitterende, zeer door leefde en goed geproportioneerde inter pretatie van Debussy's jeugdwerk op tekst van de Engelse schilder-dichter Dante Gabriel Roeetti. „La demoiselle élue". De tekst doet moderne lezers wel zoetelijk aan, doch welk een beto verende verklanking wist de jonge De bussy ervan te geven in een idioom, dat nog niet geheel het zijne was, doch dat toch reeds een zeer bijzondere bekoring bezit. Mea BoonNaberman als reatan'e vooral Annette de la Bije als de De- OVeR IE Kl-flNf GêVoêCeNS DES UEVEN3 Na het eten „bij de Chinees": een Spencer Haaievinnensoep of vogelnestjes - wat Jë prefereert U Kikvorsbilletjes of pang- S sit Jonge bamboe of gebakken vis met ananasDe Chinese keuken heeft een g traditie van duizenden jaren en is een der fijnste ter wereld. Probeert U de volgende keer dus in elk geval eens iets anders dan loempia voor en bami na. Het grote moment vain de avond was stellig de uitvoering van het eerst zeer 'kort geleden voltooide, in opdracht van het ministerie van O., K. en W. geschre- DTium „Sint Joris" voor koor, solisten, twee piano's en slagwerk, van Sem Dresden. Vooropgesteld dient te wor den, dat de uitvoering door het Toon kunstkoor, leden van het Rotterdamse or kest en de solisten Annette de la Bije, David Hollestelle en de reoitamt Ton Lutz eer hoog niveau stond en veel bewondering verdient. Het is moeilijk een dergelijk complex werk na één auditie te beoordelen; Dresden ls een belangrijk en kundig componist en zijn werk is steeds van hoog gehalte. Er waren diverse fragmenten die ons zeer troffen, met vele koorpassages, zowel in het be gin als aan het slot. De partij van de prinses werd door Annebbe de la Bije bijzonder mooi gezon gen, die van Sint Joris eveneens heel door David Hollestelle. De reoitant droeg zijn tekst, wellicht naar aanwijzin- de componist, wat objectief en onbewogen voor, terwijl hij herhaaldelijk de gedrukte tekst afweek, hetgeen evenwel niet altijd te betreuren viel. Een bezwaar gevoelden we zeer bijzon der tegen de door de componist zelf uit diverse bronnen samengestelde tekst, da» niet erg homogeen, vaak onhandig en nog vaker bepaald wat komisch aandoet, het geen stellig niet in de bedoeling kon lig gen. De epiloog zou wat de tekst betreft, beter kunnen vervallen, zij draagt niet bij bot de algemene indruk. Wat de muzikale conceptie van het werk betreft, we voel- te sterk dot de componist voor- al instrumentaal denkt; de muzikale par tijen zijn op zichzelf vaak boeiend van klank en structuur, doch het verband met de emotionele inhoud van de tekst ls ■moeilijk na te voelen. Dit wordt nog ge accentueerd door het feit, dat de decla matie zich bijna geheel autonoom be weegt, zonder dat de muzikale ontwikke- zich iets van schijnt aan te trek ken. Soms wordt de reedtant overstemd door de instrumenten, terwijl het koor. dat de functie vervult van dat van da antieke tragedie en dus commentaar geeft op de handeling een commentaar, dat ten gevolge van apocalyptische ele menten ook vaak los van de directe han deling schijnt te staan zich van de declamatie ook niets aantrekt. Toch wor den dynamische hoogtepunten wel be reikt, vooraG vanaf het moment dat Sint Joris en de prinses sprekend gaan optre den. Zoals gezegd zouden we echter een gefundeerd oordeel willen opschorten totdat ons een nadere kennismaking met dit ongetwijfeld belangwekkende werk vergund. De bijval van de talrijke toe hoorders was voor dit werk evenals voor de voorafgaande zeer groot. De componist veziig en werd in de hulde be trokken. Dirigent, koor en solisten ver dienen veel lot Het laatste gedeelte van de avond werd geheel door het Rotterdams Filharmonisch Orkest verzorgd, dart onder Flipse de sym fonie van Franck uitvoerde. De grote be kendheid van dit meesterwerk ontslaat de plicht er nader op in te gaan. Wat de uitvoering betreft, merken we op dat die zeer verdienstelijk mocht heten, vooral in het eerste deel. waarvan de op bouw en de schitterende climax na door werking en reprise goed werd uitgebuit. Het tweede deel werd naar onze smaak wat te snel genomen, wat te zakelijk tevens, terwijl de finale wat tezeer werd opgevoerd in agogisch en dynamisch op- zacht. Daardoor werd de apotheose aan het slot wat onduidelijk en luidruchtig. Geestdriftig applaus volgde ook op deze uitvoering. Deze avond behoorde zeker tot een der belangwekkendste van dat muzieksei- het Toonkunstkoor heeft opnieuw bewezen een zeer waardevolle functie in het Leidse muziekleven te vervullen. Dr. J. van der Veen Invalide aangereden Gistermiddag is een 74-jarige invalide op de Rijnsburgerweg met zijn invalide- wagentje door een vrachtauto aangere den. De man moe6t met een zware her senschudding en een hoofdwond naar het A.Z. worden overgebracht. Het wagentje werd vernield. Fietser en trailer te water Gistermiddag waren twee bedienden an de firma G. bezig een achbwielige aanhangwagen uit een garage op de Oude Vest op te duwen. Een wielrijder, dde uit de richting van het Hiavenplein kwam. dacht dat het voertuig een bakfiets was en reed gewoon door. Om een aanrijding te voorkomen reed hij het water van de Oude Vest in. De twee bedienden schrok ken zo van het gebeurde, dat zrij de wa gen loslieten, waardoor de trailer even eens het water inreed. De fietser wist zwemmend de wal te bereiken. De brand weer bracht het gevaarte op het droge. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Berend, z. vail B. Grave en G Beikes; Hendrika Alberta Wijnie, d. van G. Heshusius en R. Smit; Pieter An- thonie, z. van H. Harteveld en M. A. C. de Water; Jouke, z. van J. Vis en T. Wijr- deman; Jacoba, d. van H. M. Velthuijzen ii. Chaudron; Wijnand, z. van J. Goud en E. E. Vonck; Thomas Gerard us, z. T. G. Buis en J. C. van Klaveren; Izaac Pieter, z. van J. P. Boom en W. de Hen; Geertruida Lena, d. van J. van den Berg en G. H. B. Harteveld; Paulus Pe trus, z. van T. Schaafstra en J. v. d. Voort; Simon, z. van S. A. Ciere en H. J. de Graaf; Anita, d. van N. van Vliet en M. Hack; Bertha, d. van C. Noorlander en P J. Zuidhoek. GEHUWD: P. J. Crama en J. Keereweer. OVERLEDEN: W. M. J. Ohristiaanse, huisvrouw van Meijer, 62 jr; N. Stam, 46 jr; B. C. Manuel, huievr. van Spijer, 46 jr; J. Kralt, man, 79 jr; W. Straathof, man, 59 jr. HIJ ZIET ER UIT als een echte' brompot en booskijken dat hij kan, als het hem niet naar de zin gaat! Daar kunnen de mensen van het Museum-Kamerorkest en het Museum-Kamerkoor van mee praten. Maar onder al dat barse zit een hart, dat blaakt van muziek. Dirk Balfoort lééft voor de kamermuziek uit de 17de en 18de eeuw, voor de Europese muziekinstrumenten en voor vergeten partituren, die hij weer tot leven wekt. Daarvoor heeft hij de laatste twintig jaar gevochten met heel zijn bruuske .cholerische natuur. En met succes. Op 19 juli zal Dirk J. Balfoort zeven tig jaar worden en even daarvoor, op 6 juli, viert hij zijn 50-jarig jubileum als Balfoort werd geboren In Utrecht, bracht zijn kinderjaren door In Trans vaal, waarheen zijn vader emigreerde, ging later met de familie terug naar Brussel, trok m het gevolg van de Transvaalse gezant na het uitbreken van de Boerenoorlog naar Utrecht en Den Haag. Hij was' leerling van André Spoor, de grote violist ei. pedagoog, deed op 6 Juli 1906 eindexamen van het Amsterdams Conservatorium, volgde nog twee Jaar privéles bij Spoor en debuteer de met een programma van vijf vioolconcerten. In 1907 werd Balfoort eerste violist bij het Re sidentie Orkest (salaris 75 p.m.) daarna eerste concertmeester en twee de dirigent bij de Dres- dener Ph.ilharmon.ie, met welk orkest hij eeD tournee door Amerika maakte en daar platzak van terugkeerde we gens het faillissement van de concertreis. Toen ging hij reizen en trekken, tien Jaar lang: Finland, Rusland, kriskras door Duitsland en gedurende de eerste wereldoorlog In Zwit serland. In 1918 zat hij in Lübeck. maar toen de revolutie uitbrak, ging hij definitief naar Ne derland terug. Dan be gint het tweede deel van Balfoorts leven. Er gebeurt iets van beslissende betekenis. Niet. dat hij concertmeester werd van de Nationale Opera onder Albert van Raalte; niet, dat hij hoofdleraar viool van de Rot terdamse Muziekschool onder Wouter Hutschenruyter werd en een grote lespraktijk kreeg neen, hij ontmoet te dr. D. F. Scheurleer. En aldus maak te hij kennis met diens verzameling Instrumenten en bibliotheek Deze lieten Balfoort niet meer los. Van dr. Scheurleer leerde Balfoort elk instrument, elk boek kennen en hij werd assistent tegen een salaris 50. „Ik had er wel 100 bij willen geven als ik maar mocht blijven werken in het Museum Scheurleer," vertelt Balfoort ons lachend. In 1927 stierf dr. Scheurleer en zijn x»n prof. dr. Lunsingh Scheurleer im het museum aan de Carnegielaan met Balfoort als conservator over. Toen de Bank Scheurleer in 1951 failliet ging, dreigde de collectie ver loren te gaan ondanks de propaganda van Balfoort die voor de veiligheid alles naar het Amsterdamse Rijksmu seum had verhuisd. In 1933 kocht Den Haag het muziek-historisch museu voor 75.000. De collectie liedboekj' ging voor 25.000 naar de Kon. Bi bliotheek Balfoort inbegrepen. GEMEENTEMUSEUM „Onaangename kantjes moeten er worden afgeslepen 'jfOALS DE LAATSTE JAREN langzamerhand gewoonte schijnt te wor- *-ï den, heeft men ook thans weer, en wel van de zijde van de Algemene Senaten Vergadering, een persconferentie gehouden om het publiek in het bijzonder de betrokken ouders en aanstaande studenten in lichten omtrent het wezen en de aard van de groentijd. Het is bekend, dat het ontgroenen der eerstejaars slechts plaats vindt in aanwezigheid van de andere leden van het studentencorps, zodat de pers slechts af moet gaan op gegevens, die van de zijde der studenten worden verstrekt. Hieruit moge duidelijk volgen, dat het ter persconferentie te berde gebrachte slechts een weergave is van het gesprokene. En niet van het ervarene. In de bibliotheekkamer van de Sociëteit Minerva aan de Breestraat dan, heeft het bestuur van de Algemene Senaten Ver gadering een bijeenkomst met de pers gehad, waar voornamelijk de rector mag nificus der Leidse universiteit, prof. dr. A. E. van Arkel, het woord voerde. Hij begon zijn uiteenzetting met erop wijzen, dat er zowel voor- als tegen standers van de groentijd zijn geweest, zolang de groentijd bestaat. Ook in deze tijd zijn er twee kampen: het ene zegt, dat de groentijd onmisbaar is voor de jon ge student, het andere weet allerlei be zwaren op te werpen. Op openhartige wijze vertelde prof. Van Arkel, dat er vóór het begin van deze eeuw in de groentijd sterk afkeu renswaardige praktijken op na werden gehouden. Drankdwang. lichamelijke tuchtiging en bordeelbezoek kwamen niet zelden voor. En ook in de jaren daarna kwamen er wel excessen vooi lichamelijk letsel doch het valt niet te ontkennen, dat het ontgroenen in deze eeuw op een veel beter plan ls komen staan. Hoe komt het, dat ontgroenen danks de vaak felle bestrijding gehandhaafd blijft? Wel, bij het aanvaarden van een nieuwe werkkring, hetzij in de werkplaats, bi. het leger, op de vloot of waar ook, be staat nu eenmaal de neiging om het de nieuweling zuur te maken. En de studen ten maken hierop geen uitzondering. D< vele bonden, unitates en vrouwelijke stu dentenverenigingen hebben vrijwel alle op den duur de groentijd ingesteld, dan wel de groentijd gereglementeerd. Doelend op de enkele jaren geleden te Leiden opgerichte tweede studentenver eniging „Catena", zei prof. Van Arkel „Een groep studenten die zich, naar zij zeggen, juist om de groentijd niet thuis- voelen bij het Corps (het Leidsch Studen ten Corps), tracht te komen tot een eniging, niet radicaal zonder groei •n verplichte kennismaking op voet van gelijkheid. Men hoeft geen groot kenner der menselijke natuur te en, dat „verplicht" en „ge lijkheid" niet lang samen zullen kunnen Als positief argument wordt aange voerd, dat het lidmaatschap van een ver- iniging aantrekkelijk wordt, wanneer nen hiervoor iets over moet hebben, als pen het als het ware met strijd moet de groentijd eindigt er immers ook mede, dat men zich tot de inaugura tie symbolisch —moet invechten. Dit „invechten" heeft nog een nare klank voor lieve moeders en tantes: in werke lijkheid is het een onschuldige scherts, waarbij men, niet symbolisch, hoogstens blauwe plek of een gescheurd jasje kan oplopen, met minder risico dan skitoer of een voetbalmatch". Sprekend over de „democratisering" van de studentencorpora in Nederland, zei prof. Van Arkel, dat de tijd voorbij ls, dat de studenten vrijwel uit een enkele groep stammen. Niet alleen uit de stand der „weledelgeborenen" en „aanzien lijken", doch uit vrijwel alle kringen der samenleving worden de studenten recruteerd. Verschillen in aanzien, ge boorte en bemiddeldheid zijn geen belet sel, maar wel wordt verwacht: eer kere aanpassing aan de manieren er woonten, de gedragscode, die vooi milieus verschillend is. Daarbij ls het een gebiedende els, dat men het de aanstaande student uit zeer afwijkend milieu niet te moeilijk maakt. Van de groentijd dienen alle on aangename kantjes afgeslepen te worden, doch een zekere hardheid mag verlangd worden.Het kan voor de meeste jonge mensen geen kwaad eens een paar weken door te maken; er zit hierin wel degelijk een waardevol element, hardheid wordt niet onder stoelen banken geschoven. Van de eerste dag af wordt de groen voorgehouden, dat hij volkomen waardeloos ls. Alles wat hij doet ls fout, zoals hem haarfijn wordt uitgelegd. Al wat hij aan meningen ver kondigt is pure nonsens Er is een groep, voor wie deze behan deling uitstekend is: bijvoorbeeld he eigenwijze, arrogante type, maar aande an dere kant kan de groentijd voor de schuwe vaak onverdiend moeilijk zijn, omdat hij inziet, dat die zogenaamde vernede ring niet ernstig gemeend is, aldus prof. Van Arkel. Voor de schuwen ls het kaal knippen of het gedwongen worden met belachelijk boordje of hoofddeksel rond te lopen, grievend, omdat zij, te onder de indruk, niet de humor kun- inzten van die schare van kaal- hoofdigen. (Wanneer het de bedoeling it, dat de groen de humor van het groenen Inziet. t hei groenen zijn eigen doel voorbij, dachten wij. Hel doel is immers de groen duidelijk te doen voelendat hij „waarde loos" is? Daarbij: gevoel voor humor zal men eerder vinden bij de schuwen dan bij de arrogantendunkt ons. Red. N.L.C.). Prof. Van Arkel besloot zijn betoog met erop te wijzen, dat de groentijd nog verre van ideaal is, doch dat ailles niet met een handomdraai in goede zin kan worden veranderd. Er zijn evenwel goed- de gronden om aan te nemen, dat bij de studentenverenigingen een andere geest heerst dan voorheen, waardoor zij meer open staan voor leden uit alle groepen der maatschappij. Resumerend kan men zeggen, dat de isie van de Algemene Senaten Vergade ring omtrent de groentijd de volgende da: Iedere hechte gemeenschap, door de eeuwen heen, heeft toetredings ceremonieën en eisen voor het aan komend lid. Gevoel voor saamhorigheid onder de nieuwe Corpsleden door gezamen lijk de moeilijkheden te overwinnen. Intensief kennismaken met oude rejaarsleden, de gewoonten en ver schillende facetten van Corps en Universiteit. Leren dragen van verantwoorde lijkheid en verdedigen van eigen waarden. Voet van ongelijkheid: dit is n de verhouding oudere, ervaren s dent en nieuwe, onervaren student bepalen. Kaal knippen: uiterlijk symbool i bereidheid om het novitlaat te onder gaan, schept door de uiterlijke gelijk schakeling een band met mede-adspirant- leden; maakt herkenning door oudejaars tijdens de groentijd en vlak daarna geHjk. Op de grond zitten en „u" zeggen zijn concretiseringen tijdens de novitiaats- periode alléén, van de verschillen tussen de oudejaars en het groen. Intensief contact met ouderejaars tij dens lunches, gesprekgroepen en in de conversatiezaal. en voorts tijdens de al gemene activiteiten, als lezingen, dis puten enzovoort. Zij, die de normale rooster lichamelijk niet aankunnen, zijn door uiterlijke ken-; tekenen duidelijk herkenbaar. Extra voor- ihtigheid wordt jegens hen betracht. Zij zijn van bepaalde activiteiten vrij gesteld. De erkende corpora kennen geen groe- en ln 't openbaar. Er is een drinkverbod voor de groenen. Er wordt niet lichamelijk gegroend. Er bestaat geregelde medische controle i.a. doorlichten). Collegium en senaten, bijgestaan door ïn commissie van verantwoordelijke ouderejaars, treden regelend en con trolerend op. Zoals we reeds zeiden: dit is de mening der ingewijden. Uiteraard kunnen wij voor de juistheid van een ander, speciaal wat de naleving tot stand, waarvoor Dirk Balfoort conservator werd. En de afdeling van Balfoort, zoals men al gauw ging zeg gen, werd zeker niet het rustigste deel van dit Haagse museum, in feite even beweeglijk als de leider, die op klom tot waarnemend-directeur. Van 1933 tot 1951, toen Balfoort werd gepensioneerd, groeide het aantal strumenten van 800 tot 2000, de bibli otheek werd uitgebreid met de „Ne derlandse Muziekarchieven", n werk van en over Ned. componisten uitvoerende kunstenaars van 1850 tot heden en ten slotte met het documen- tatie-archief, bestaande uit microfilms. Maar de musicus in Balfoort bleef zich óók roeren, al had hij zijn viool aan de wilgen gehangen. Er was rempel muziek genoeg te halen uit het museum. Zo ontstonden de demonstraties op oude Europese muziekinstrumenten, de concerten .van het Museum-Kamer orkest en Museum-Kamerkoor onder ''zijn leiding, waarin oude muziek tot klinken wordt gebracht. De aula van het Gemeentemuseum noodde tot gebruik en daarin kregen de debutamtenconcerten hun plaats: de jonge Nederlandse generatie van con certgevers wordt hier een kans gebo den zonder financieel risico. Méér nog de muziekhistorische afdeling ging zich ook met nieuwe instrumenten be zig houden en dat gebeurde ln het „Concours Hendrik Jacobsz", een ma nifestatie van hedendaagse vioolbouw (1949) en ln het internationale con cours voor blaasinstrumentmakers (1951). Maar Balfoorts grootste liefde gaat uit naar muziek uit de oude tijd. Steeds weer diept hij nieuwe schatten op uit onze muziekliteratuur en uit onbekende bronnen. De stichting VONEM (Ver. voor oud-Nederlandse muziek), de programma's van zijn con certen, zijn publikaties over Quirinus van Blanckenburg, over het muziek leven in Nederland in de 17de en 18de eeuw. zijn tentoonstellingen over de muziek en de instrumenten uit deze tijd zij-n er de bewijzen van. Dat op het ogenblik de belangstelling van het grote publiek voor deze oude, prach tige kunst groeit, is voor een groot deel te danken aan Balfoort. HULDIGING JK HEB IN GEEN twintig Jaar va- kantie genomen," zegt bij. „Waar om zou ik? Ik heb mijn hele leven mijn liefhebberijen kunnen najagen en wat zou ik dan nog in m'n vrije tijd moe ten doen?". Zo is Balfoort en Den Haag mag dankbaar zijn voor zo'n burger, aan wie de stad ten slotte de mooiste ver zameling muziek-lnstrumenten en een vermaarde bibliotheek te danken heeft. Daarom zijn er plannen voor een huldiging gemaakt; plannen, waarvan Balfoort zelf niets wil weten. Maar het zal er toch van komenI Hij heeft 1 het verdiend, onze Dirk J. Balfoort! der voorgeschreven groenwetten be treft, niet instaan, omdat het ont groenen in besloten kring geschiedt. Wel bereiken ons telkenjare klach ten, die erop wijzen dat aan het drinkverbod niet de hand wordt ge houden en dat er wel degelijk „licha melijk gegroend" wordt. Wijzelf her inneren ons van na de oorlog in de grote zaal der Sociëteit Minerva een „groenenpiramide" van drie hoog, waarbij één der groenen duidelijk te kennen gaf hoogtevrees te hebben en nochtans naar boven moest. Doch waarom zo nadrukkelijk vermeld, dat lichamelijk niet gegroend wordt? dat erger dan geestelijk? Ten slotte: de erkende corpora kennen geen groenen in 't openbaar. Maar de kale hoofden dan, de malle boordjes de petten, die de eerstejaars pu bliekelijk tot „groen" stempelen? Nu spreken we maar niet meer over de stagnatie, die het verkeer op de Breestraat tijdens de groentijd zo vaak op een alleszins ontoelaatbare wijze heeft ondervonden, want we hebben goede hoop dat dit facet ver leden tijd is geworden. - Red. N L.C.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3