Groots illuminatieplan brengt de lichte toets Visserijtechnologen wisselen gegevens uit Hillegoms badhuis kwart eeuw iu gebruik Ondanks moeilijkbeden werden alle contracten afgewerkt NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 26 JUNI 19| Voorstellen aan Katwijks raad, Spoedig toestemming voor bouw 90 huizen en 6 winkels "y-V.V. HEEFT HET GEMEENTEBESTUUR VERZOCHT de Oude Kerk aan de Boulevard weer te doen verlichten tijdens het badseizoen. Ook andere punten zouden wel geschikt zijn om verlicht te worden. Burge meester en Wethouders hebben deze zaak eens bekeken en hebben een plan ontworpen, waar de gemeenteraad zich donderdagavond over kan uit spreken. B. en W. stellen voor te Illumineren de Oude Kerk. het Andreaehof, het plantsoen aan de Zeeweg tegenover de Annastraat, de groenstrook tussen de Parklaan en de Duinoordweg, het monument bij het raad- huls en de Ned. Herv. kerk te Katwijk aan den Rijn. De afdeling plantsoenen van de dienst van gemeentewerken zal bij de diverse punten zorgen voor een passende beplanting. Het verlichtings materiaal, dat nog bijgekocht zal moeten worden, vergt rond f 2500. B. en W. ad viseren dit bedrag beschikbaar te stellen. Aan de gemeente is te koop aangeboden een complex landerijen, gelegen aan de Zeeweg in het gebied Klein Duin. Eige naar van deze landerijen ie de heer J. de Ruiter Zijlker te Oegstgeest. Dit gebied is groot 4,583 ha. De landerijen liggen in het uitbreidingsplan, in een gebied, waar aan een agrarische bestemming is gegeven en dat verder gedeeltelijk moet dienen voor de toekomstige verbreding van de Zeeweg. Deze zal een dubbele rijweg krijgen. Verder wordt door dezelfde heer een perceel grond aangeboden aan d« Valkenburgseweg. groot 4,82 are. De koop. prijs is respectievelijk f 82 994 en f 867 60 Tot Kerstmis 1957 zijn de landerijen ver pacht. lianalaan. De 6traten in Overduin zullen bomen namen gaan dragen, als de raad het goed vindt. De gemeente is te koop aangeboden het pand Tramstraat 16. Het bezit van dit pand (de grond heeft een oppervlakte van 1400 m2), is belangrijk in verband met de plannen tot sanering van de bebou wing tussen de Tramstraat en de Haven straat. De koopsom van het pand is 12.000. De N.V. C. A. Ruigrok-industrie N.V. an de Valkenburgseweg heeft het voor- emen haar fabrieksruimte te vergroten n heeft daartoe verzocht een strook grond i mogen kopen van de gemeente. B en W adviseren aan de N.V. een strook grond -kopen van 100 m2 tegen f 5 per m2. Straatnamen Katwijk zich uitbreidt, hoe loeten zijn. B. en W hebben zich bezig gehouden met het zoe ken van namen voor de toekomstige 6tra ten in het uitbreidingsplan „Koestal" er het uitbreidingsplan „Overduin". In het eerstgenoemde plan zullen namen komen, die verband houden met het Koninklijk Huis. De Prinses Julianalaan, zal dan eerst gewijzigd worden in Koningin Ju- f 2.60 per maand per boiler dienen te betalen, waarna de boilers in eigendom zullen zijn verkregen. Het is de bedoe ling 100 boilers aan te kopen. B. en W vragen een krediet van f 35.500. De panden Jozef Israëlsweg 18a en 18b zijn reeds eerder onbewoonbaar ver klaard. Voor de gezinnen, die er in wo- zijn nog geen passende woonruim ten gevonden, waarom B. en W. verlen ging van de ontruimingstermijn vragen. Dit wordt ook gevraagd voor de wonin gen Zuidstraat 51c en 51d en voor do woningen Hoogstraat 3f, 3g en 5. Weer woningen Kapitaal KATWIJK AAJS ZEE V.V.V.-wandeltocht op 4 juli De voorbereidingen voor de V.V.V. wandeltocht, die woensdagavond 4 juli sal worden gehouden, s(jn bijna gereed. Het vorig Jaar deden aan de eerste V.V.V.-tocht. ook in juli, 1200 personi mee. Gehoopt wordt dat ditmaal n< meer liefhebbers zich zullen melden. Zjj, die de tocht volbrengen znllen geheel hieuw ontworpen medaille ont vangen. Reeds hebben vele individuelen zich laten Inschrijven om de tocht zo attrac tief mogelijk te maken, wordt voor d groep met het grootst aantal deelnemei een extra prijs beschikbaar gesteld. De jury zal voor de uitreiking van de groeps- prijzen, speciaal letten op marsvaardig heid, netheid en stemming. De startplaats is het gemeentelijk sportpark Nieuw Zuid en de starttijd valt tussen 6 en 7 uu reeds om half zes is het startbureau gi opend. Er zijn drie afstanden, namelijk 10, 19 en 20 km. De medische verzorging is toe vertrouwd aan de leden van het Rod# Kruiskorps van de afdeling Katwijk. Er kan worden ingeschreven bij heer Chr. Verploucke. Voorstraat 14. Subsidie natuurgebied „De Pan" Verscheidene leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zouden gaarne zien, dat, alvorens door de provincie het verlenen van subsidie in de kosten aankoop natuurgebied „De Pan" wordt overgegaan, van het gemeentebestuur van Katwijk de toezegging wordt verkregen, dat in dit gebied ook de gelegenheid tot kamperen voor houders van een kam- peerpaspoort zal worden opengesteld. Het antwoord van G.S. houdt onder meer in, dat met de aankoop van het natuurgebied „De Pan" niet alleen een gemeentelijk, maar ook een provinciaal en algemeen belang wordt gediend. Burgemeester en wethouders van Katwijk hebben ver zekerd, dat de gemeente m deze niet in de eerste plaats aan de belangen van haar Ingezetenen heeft gedacht. De aankoop is voornamelijk geschied met het oog op de badgasten en trekkers, die in dit natuur gebied op koele dagen verpozing kunnen vinden. B. en W. hebben voorts toegezegd, dat in dit gebied op beperkte schaal ge legenheid tot kamperen zal worden ge geven. Hoog en laag water Woensdag 27 juni: hoog water 5 38 en 17.59 uur, laag water 1.29 en 13.43 uur. Geslaagde gymnasten Tweeendertig leden van de Katwukse gymnastiekvereniging „Hercules" heb ben aan de vaardigheidsproeven te Lei den deelgenomen. De geslaagden zijn: mevr. W. Bontjes-Berkheij, 3e graad B, voor de 3de graad A: de dames J. Dub beldam; L. den Haan, J. Harteveld, M. van der Meij, L. v d. Oever. L. van der Plas, R. v. d. Vijver en M. Zandbergen. De volgende meisjes slaagden voor 3de graad A: L. van Duijn. B. Dubbeldam, G. van Delft, C. van der Bent, R. Dub beldam, G. van Elten, T. van Eybergen, N. Guijt, T. de Jong, R. de Jong, A v. d. Luijt, G. Meijvogel, T Ouwehand, G. van der Plas, W. van der Plas, D. v. d. Panne, E. van der Plas, G. van der Plas, K. Paap, R. Vooijs, A. VooUs en M. Vooijs. Spreekbeurt Donderdagavond om 3 uur spreekt in de Kapel ds. P. J. F. Lamens van Ka- merik „RhUnmonders" vloog De postduivenclub „De Rhijnmonders' kwam met een aantal oude duiven uit ir een wedvlucht van Orleans, afstand 510 km. In concours waren 55 dieren. Gelost werd om 5.30 uur bij noord-noordwesten wind. De eerste duif werd geklokt om 15.45.29 uur; gemiddelde snelheid 828 meter per minuut. De uitslag was als volgt: L. Noort 1 en 3; E. van der Hooff 2; W. van Rijn 4 en 6; B. Pauw 5; G. Passchier 7 en J. Jungerius 8. Katwijk 6taat binnenkort voor belang rijke uitgaven, zoals voor de bouw van woningen in Molenblok en Koestal, brug PH-kanaal met bijkomende werken, van de b.i.o.-6chool en de r.k.- school. Voor betalingen kan in de komen de maanden slechts beschikt worden over f 1.050.000, waarom B. en W. adviseren aanbieding van een vaste geldlening groot f 500.000 tegen 4V4*/o rente per jaar te accepteren, temeer omdat het aanbod op de kapitaalmarkt thans uiterst ge- Onrendabel De woningen in de buurtschap Pan" zijn nog steeds niet aangesloten op waterleidingsnet, terwijl het drink water, dat genomen wordt uit putten er boringen, volgens de inspectie van dc volksgezondheid zeer slecht is. Het ge meentebestuur van Katwijk en dat var Wassenaar enkele huizen staan op Wa66enaarse grond vinden het nood- zakeflijk op korte termijn waterleiding te laten leggen. Er moeten waterlei dingebuizen gelegd worden van de zuide lijke ingang van het vliegkamp naar de grens van Wassenaar. De kosten zullen f 11.500 bedragen, waarvan Wassenaar f 3.000 zal financieren. De exploitatie zal verband met het gering aantal hulzen onrendabel zijn. Boilers De 66 in aanbouw zijnde étagewoningen in het Molenblok zullen worden ultge- met elektrische boilers. De Katwijkse bouwvereniging zal daartoe 20 jaar lang Verwacht mag worden dat van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting spoedig machtiging tot het in uitvoering brengen van een bouw plan, door het bestuur van de Kat wijkse bouwvereniging ontworpen, zal worden verkregen. Dit omvat de bouw van 90 woningen eu 6 dagwinkels ki het uitbreidingsplan Koestal- De stichtingsko6ten worden begroot op f 1.482.800. B. en W. adviseren de raad de gevraagde voorschotten aan de bouw- enlging toe te kennen. Het college wil irts het eigendom van de te bebouwen gronden aan de woningbouwvereniging overdragen. De oppervlakte van de be doelde gronden is 9752 m2. Parkeerterrein De noodwoningen op het Andreasplein zullen spoedig worden afgebroken. Op korte termijn zal tot de aanleg van parkeerterrein aldaar worden overge gaan. De kosten van aanleg worden be groot op f 6500. Daar vroeger reeds kre dieten werden uitgetrokken om onder dit werk te voltooien vraagt het college een krediet van f 4.525. Kinderen vroeg naar bed In verband met het feit, dat ook in de gemeente Katwijk een licht geval van kin derverlamming werd geconstateerd, wordt ons van bevoegde zijde verzocht e aandacht op te vestigen, dat een goede nachtrust bevorderlijk is voor het tegen gaan van besmetting. De ouders wordt daarom dringend aangeraden hun kinde ren 's avonds vroegtijdig naar bed te zen den. Voorts verdient het, zowel voor vol- L als voor kinderen, ten zeerst« aanbeveling de handen dikwijls en gron dig te wassen. Examen gemeente-flnanciën De heer C. J. Vroege, ambtenaar ter gemeentesecretarie, slaagde te Den Haag voor het examen gemeente financlër (tweede gedeelte). KATWIJK AAN DEN RIJN VISSERIJGOLFJES Wat gisteren binnen kwam a de IJmuldense afslag was gisteren de „Herman" (van 15 Juni) met 1050 kis- vaarvan 500 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 360 koolvis, 100 makreel, 25 wijting, 15 sen, 80 kleine kisten haring en 210 stuks stijve kabeljauwen; de KW 122 „Arie Ouwehand" (van 12 Juni) met 600 kisten, waarvan 150 schelvis, 90 kabeljauw gul, 100 wijting, 150 dichte makreel, 100 haring, 10 diversen en verder 160 kleine kisten haring en 220 stuks stijve kabel jauwen; de „Nestor" (van 12 juni) met 410 kisten waarvan 80 schelvis, 90 kabeljauw gul, 80 wijting, 150 haring, 10 diversen 100 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 171 (van 18 juni) met 785 kisten, waarvan 750 makreel en 35 diversen en de KW 74 in 19 juni) met 480 kisten, waarvan 400 kreel ,20 wijting en 60 horsmakreel. De HD 79 was binnen met 470 kisten, waar- 250 makreel, 170 schelvis en 50 gul. kabeljauw en koolvis. :r loggers zorgden verder voor 500 kisten haring, zes loggers voor 1400 kisten makreel en 44 loggers en kotters voor 14.000 kg tongen, 1750 schol. 40 tarbot en 200 diversen. Voor vandaag Voor vandaag was de „Marle van Hat- tem" (van 14 juni) thuisvarende met 915 k. waarvan 480 schelvis en piepers, 210 kabeljauw, koolvis en gul, 80 zwarte kool vis, 25 wijting. 40 makreel, 20 hake, 60 di- m, enkele kistjes haring en 275 stuks stijve kabeljauwen, was nog vissende bij de opgave. De „Bloemendaal" (van 18 juni) kwam met 625 kisten vis, waarvan 140 schelvis en piepers, 450 makreel, 35 wijting en gul. Voorts de KW 159 met 100 kisten haring, 100 diversen en 100 stuks lijve kabeljauwen; de KW 95 met 250 kis- envis; de „Pietertje", de „Claesje" en do KW 76. Voor morgen Voor de woensdag komen de „Medan" n de „Soerabaja". Ook de ..Heusdens" ou stomende zijn. O Badmeester C. van Eijk jubileert mee en werd gehuldigd GISTEREN was het vijfentwintig jaar geleden, dat de toenmalige burge meester van Hillegom, de heer Pont, het gemeentelijk badhuis officieel in gebruik stelde. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat veel inwoners van het badhuis gebruik zouden gaan maken. Die hoop is in vervulling gegaan. In een intieme bijeenkomst in de raadzaal is het jubileum gevierd en werd tevens badmeester Van Eijk, die al die jaren de leiding van het badhuis heeft gehad, gehuldigd. In de raadzaal waren gisteren aanwezig de burgemeester, mr. dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de commissie Open bare Werken, hoofden van gemeentebe drijven, de wethouders De Boer en Van Dam, vele gemeente-ambtenaren en en kele genodigden. De burgemeester haal de enkele herinneringen op uit de ge schiedenis van het badhuis. Hillegom. zo zei hij, is niet rijk aan monumenten, m^ar we mogen toch niet ontevreden zijn, want vele gelijkwaardige gemeenten benijden ons om het bezit van dit badhuis. Het vormt een belangrijk onderdeel in de maatregelen, die leiden tot verbetering van de hygiëne en de volksgezondheid. Hij sprak huidewoorden aan het adres van de initiatiefnemers, burgemeester Pont en de wethouders Fijma, Vermeer en Kla- De burgemeester huldigde ook bad meester C. van Eijk, die vijfentwintig jaar een belangrijke last van de schouders van B en W. heeft genomen door op zo voor treffelijke wijze het badhuis te leiden- Hij felioiteerde hem namens het gemeen- Haringexport in 1955 In het jaarverslag over 1955/'56 van de Nederlandse bonil van haringhan delaren, wordt medegedeeld, dat de haringexpoct in 1955 bedroeg 508.500 vaten tegen een doorsneeprys van f 57 per 100 kg. (in 195-1 resp. 652.800 en f 55). De uitvoercyfers naar België en Luxemburg veranderden in het ka lenderjaar 1955 nauwelijks in verge lijking met die van 1954. Een kleine teruggang werd geregistreerd, maar het seizoen 1955''56 zal voor wat Bel gië betreft naar verwachting een gro tere daling vertonen. Dit wordt uiteraard veroorzaakt door het tekort aan haring, dat ontstaan is als gevolg van het mislukken van de visserij onder de Engelse wal. Een nieuw plan voor de sanering van de export naar België zal waarschijnlijk binnen niet te lange tijd aan de belanghebben den worden voorgelegd. Het is evenwel 'moeilijk in het kader van de Benelux nog bepaalde maatregelen te treffen zon der in conflict te komen met principes van deze unie. Het seizoen 1955'1956 heeft bewezen, dat er wel degelijk rekening i ui-we«u, uai ci ucgcujn. uncmub Vinkeweg behaalde te s-Gravenhage het moet worcjen gehouden met het feit, dat politiediploma. de haringsector niet te maken heeft met een „fabriekmatig" produkt. doch dat men altijd afhankelijk blijft in hetgeen de zee oplevert. De overvloedige vangsten in de seizoe- 2n 1953/1954 en 1954/1955 hadden velen de verwachting gewekt, dat ook de teelt 1955 met optimisme tegemoet den gezien, doch hoewel optimisme in de aanvang van het sei zoen gerechtvaardigd bleek, ontstond ten gevolge van de geringe vangsten tn de Engelse wal-perlode (medio oktobei Vandaag zijn de ouden van dagen te Katwijk aan den Rijn aan de beurt met hun jaarlijkse tocht. Terwijl we dit schrijven, schijnt de zon op ons papier, dus we mogen van deze dag wat het weer betreft in elk geval veel goeds verwachten. Foto D- Kruyt. WARMOND Bazaar voor nieuw verenigingsgebouw Nu het verenigingsgebouw zijn voltooi ing nadert, heeft men het plan opgevat een bazaar te organiseren, waarva netto opbrengst geheel voor het nieuwe gebouw bestemd zal zijn. Het bazaarcomi té. dat bestaat uit de dames J. Oudshoorn- Bloot, E Zandee-Zwaan en E. v. d. Voet- de Raadt en de heer H. Vollaard hoopt, mede met het oog op de St. Nlcolaas- Inkopen, de bazaar in november te hou den. Tevens zal een grote verloting wor den georganiseerd. Geschenken en bijdra gen voor de bazaar kunnen aan de comité leden worden afgegeven. Onder auspiciën der F.A.O. In Rotterdam 130 deskundigen uit 29 landen bijeen IN HOTEL „ATLANTA" te Rotterdam begon gisteren een bijeenkomst van 130 deskundigen uit 29 landen, die op uitnodiging van de Neder landse regering en onder auspiciën van het „Interim committee on fish handling and processing" van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) wordt gehouden. Vier werkgroepen zullen rap porten uitbrengen over het koelen van vis, visserijprodukten voor het ge bruik in de tropen, verpakking van visserijprodukten en het bevriezen van vis. Het belangrijkst symposium, dat d neemt, onder leiding van drs. J. D. van Dijk, voorzitter-directeur van het be drijfschap voor visserijprodukten, over het koelen van vis in het algemeen. Hierbij komen onder meer ter sprake de organoleptlsche en andere methoden ter bepaling van de kwaliteit van vis, het gebruik van antibiotica en verschillende koellngsmethoden. De deelnemers zullen morgen een excursie maken naar IJmul- den, waar een bezoek wordt gebracht aan het nieuwe vlsscrylaboratorium en het staatsvissershavenbedrijf. Heden avond biedt dc gemeente Rotterdam een boottocht door de haven aan. De conferentie, die onder leiding staat van dr. G. A Reay, werd in aanwezig heid van burgemeester mr. G. E. van onderdeel Is een Walsum vai\ Rotterdam, geopend door In beslag de waarnemende secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, visserij en Voedselvoorziening, dr. J. H. Patijn. Allereerst zette spr. het belang uiteen van conferenties als de onderhavige en sprak daarna over vis. een waardevolle bron van proteïne. Vis moet ook beschik baar zijn voor die landen, die door hun geografische ligging n,et aan de visserij kunnen deelnemen. Bevoorrecht Deze vergadering i: vroegere studies en andere bijeenkom sten van de FAO. de mogelijkheden de middelen te ontwik kelen voor verbetering van de kwaliteit van vis Hier zal het mogelijk zijn resul taten uit te wisselen van onderzoekingen, gedaan door de deelnemende landen, merkte op, dat de deelnemers aan bijeenkomst bevoorrecht zijn boven jan vele andere groepen, die derge lijke onderzoekingen uitdroegen, maar meestal deden op een zakelijk of zakelljk-politlek vlak. Rijkdom tot eind november) een aanzienlijke ach terstand in vergelijking met de teelt 1954. 1955 bedroe® 963.589 (1.038.751) kantjes. Het feit echter, dat de aanvoer ons tuist in de steek liet op het moment, dat verschillende contracten (Rusland en Oost-Duitsland) in hoofdzaak tot uitvoe- ing kwamen, heeft velen ln een moei lijke positie gebracht. Er traden grote prysspanningen op, die in menig geval tot aanzienlijke verliezen leidden. On danks deze moeilijkheden heeft het be drijf aan alle contractuele verplichtingen voldaan. Opdrachten voor de Prix d'Italia De Ned. Radio Unde heeft aan de com ponist Ton de Leeuw opdracht gegeven tot het componeren van een werk de Prix d'Italia 1956. Voor dit werk heeft Ton de Leeuw de tekst genomen uit het boek Job. Het wordt een radiofonisch i voor kamerorkest, koor, ll66en en spreekstem. In het werk wordt ook radiofonische en elektronische ziek verwerkt. Jurriaan Andriessen kreeg opdracht voor de Prix d'Itali; symfonische fantasie in vier delein declamator, solostemmen, koor orkest, onder de titel ,,Pardita". De tekst schrijft Tom Bouws. In de categorie Do cumentaires voor dit Jaar zal de Ned. omroep inzenden de documentaire van Gabric de Wagt en Bob Uschi: „Onze vriend de vijand" (Deltaplan) Hans Lechman zal er illustratieve muziek bij Ned. Opera in nieuwe seizoen Voor het seizoen 1956-1957 heeft de Ned. Opera enkele premières ensc°i_.eringen op het programma ge plaatst. De premières zijn de opera'! „Piqué Dame" van Tschaikowsky en „Dei Rosenkavalier" van Richard Strauss. He werk van Tschaikowsky wordt 7 decern ber in Amsterdam en 13 december in Den Haag opgevoerd onder leiding Russisch-Amerikaanse dirigent Smallens, de man die hier ook de uitvoeringen „Porgy and Bess" heeft gedirigeerd. Smallens zal ongeveer 3 maanden Ned. Opera verbonden zijn. Het werk Strauss gaat 22 februari in Am! en 7 maart in Den Haag o.l.v Zwitserse dirigent Georg Meyer, die ook 3 maanden bij onze opera zal blijven, regie van beide werken heeft de chef- gisseur van de Ned. Opera, Wolf Dieter Ludwig. Alexander Krannhals blijft aar de Ned. Opera verbonden, doch niet meei iet de titel chef-dirigent. Verder komei ;r nieuwe ensceneringen van de opera's .Figaro's Hochzsit" (première 25 oktober n Den Haag), „De Parelvissers" mière 23 septembe- ln Amsterc „Tannhëuser" (18 september in Haag op Prinsjesdag), „Don Carlos' april Amsterdam en 11 april Den Haag) .Madame Buterfly" (o.l.v. Smallens in december), André Rieu zal alle repeti- „Figaro's Hochzeit" oJ.v. Krann hals meemaken om het vak zodanig t< leren, dat hij de voorstellingen tijdens Krannhals' afwezigheid zal kunnen Tevens zullen er in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam nog voorstellin gen komen van „Philomela" drik Andriessen o.l.v. Paul Pella. Eduard Fllpse zal de Tannhauser dirigeren. In het totaal komen er in het nieuwe se ongeveer 200 voorstellingen van c Ned. Opera in het land. Zelfs tegenwoordig kunnen we ons iet voorstellen welk een grote rijkdom e zee verbergt. Wc zijn er slechts ln geslaagd ccn klein gedeelte van deze dom aan de mensheid dienstbaar te ken. Een belemmerende factor is, vis begint te bederven spoedig nadat hij is gevangen. De oude bewaarmethoden hebben bewezen .zeer bruikbaar te en hebben ongetwijfeld voor een groot deel bijgedragen aan de ontwikkeling van de visserij. De steeds groeiende be hoefte van de wereldbevolking noodzaakt ons te zoeken naar manieren, die ter slotte zullen leiden naar een toenemende produktiviteit in de sector van de visse rij. Een grote stap vooruit zal ongetwij feld zijn het verlengen van de houdbaar heid van vis. Het gebruik van ijs 1b nog steeds een belangrijk hulpmiddel, maar het is duide lijk. dat de geleerden ook zoeken naar andere middelen, die de invloed van bac teriën in nog grotere mate zullen tegen gaan dan reeds met ijs het geval is. Dr. Patijn sprak zijn verheugenis er over uit, dat technologen uit zoveel landen bereid zijn gedachten uit te wisselen over gebruik van antibiotica voor het b« transportvliegtuig ferhandlgde een geschenk Mevrouw Vaii Eijk kreeg bloemen. ■bestuur Namens de secretarie sprak de gemeen- seoretanis, mr. Punt, die een vulpen en vulpotlood aanbood. De heer Van Lierop oerde het woord namens de raad, waar-" a de heer Chr. de Jong, directeur ge meentewerken, namens het personeel van dienst een rookstandaard aanbood. De Uitstapje personeel Van Herwaarden Zaterdag hebben het personeel rectie van Van Herwaarden's Kalkzj steenfabrieken N.V. een uitstj maakt. De eerste „aanlegplaats" terdam, waar het gezelschap scheepte op het motorschip „Erasm voor een rondvaart door de havens, middagprogramma bestond uit een door Brabant, waarbij allereerst stadje Oosterhout werd aangedaan, werd een bezoek gebracht aan de Mei tentoonstelling, voor een groep vlugge acrobaten een speciale vi ling gaf. Ook een concert van de Oosj houtse Nachtegalen werd bijgewot Over Breda en Tilburg ging de rit naar de „IJzeren Man" te Vught zeven uur waren allen verenigd in bovenzaal van het restaurant van he gelpark „Avifauna". Daar gebruikte de maaltijd en hielden de heren J. A D. J. van Herwaarden een toespraak. Geslaagd Voor het toelatingsexamen van het lyceum te Haarlem zijn geslaagd H Vledder, Rienke Hollander en Jan Phi po, leerlingen van de Chr. Julianaschoo 95 Hier zit de zilveren jubilaris, badmeester Kees van Eijk, tussen echtgenote en de burgemeester tijdens de intieme bijeenkomst op raadhuis. Foto N. van der Hor In Amerika ts een plan ontwikkeld de bouw van een nieuw transportvlleg tuig, dat op middelgrote trajecten dienst :al gaan doen De Golden Arrow, waar van Convair de romp en General Elec- iotoren zal bouwen, krijgt een gouden in plaats van een zilverkleurig uiterlijk. Het straalvliegtuig zal een snel heid van 975 km per uur ontwikkelen en daarmee het snelste transportvliegtuig ter wereld worden Er zijn al contracten voor de levering van veertig machines ter waarde van in totaal 200 miljoen dol lar De Golden Arrow komt eind 1959 in dienst KLM-dienst op Athene en Damaskus KNIL-onderofficieren vierden lustrum Zeshonderd oud-onderofficieren van het voormalige K.N.I.L. hebben zaterdag Amsterdam het negende lustrum van hun vereniging, Madjoe gevierd. Bij het nationaal monument op de Dam werd :n krans gelegd. De feestelijke jaarvergadering werd bijgewoond door de weduwe van de vroegere K.N.I.L.-commandant generaal Spoor en vertegenwoordigers van het ministerie van oorlog en de chefstaf. Nieuwe scheepswerf in Botlekgebied De echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, mevrouw mr. J. M. van Wal- Quispel, zal morgen de eerste paal slaan voor de nieuwe scheepswerf „Verolme" dok- en scheepsbouw maatschappij N.V., die wordt gebouwd op het eiland Rozenburg, naast de ingang de toekomstige derde petroleumha- in het Botlekgebied. Verbetering in Amerika's auto-industrie Volgens het Amerikaanse mlndsterie arbeid zijn er sedert begin jund 11.000 arbeiders in de Amerikaanse auto- industrie aangenomen dan ontslagen. Ei dus verbetering, hoewel nog 200.000 1 de 700.000 arbeiders werkloos zijn. Men heeft de indruk, dat de inzinking Volgens handelaars gaat het publiek eindelijk weer normaal kopen verwacht, dat de tegenstand heel zal worden overwonnen ais de dellen-1957 over 3 of 4 maanden aa markt komen. De vakbonden m echter, dat er nog te veel ongunstige fac toren zijn om een werkelijk belangrijke verbeterng te verwachten. De produktie is nog steeds lager en er zijn nog 800.000 auto's onverkooht, wat de verkoop nieuwe modellen zal drukken. Flick herbouwt De 73-jarige Duitse financier Flick, die ln de tweede wereldoorlog 75 procent zijn vermogen verloor, bouwt thans zijn financiële Imperium weer op. Toen hij in 1950 zijn straf wegens oorlogsmisdaden had uitgezeten, begon hij met de weder opbouw en thans heeft hij weder miljard. In augustus 1955 verwierf hij een belang in een Franse staaimaatschap pij. in april 1956 in een Belgische uit de opbrengst uit de verkoop van de Hërpenei Bergbauw A.G. Hij verkocht deze, door de geallieerden gedwongen, voor 75 mil joen mark aan Franse belangen en kocht In de Daimler Benz een belang voorts belangen In de grootste papierfa briek van West-Dultsland, de Feldmühle A.G.. en ln de Siebe) Gesellschaft, een vliegtuigfabriek, die nauw samenwerkt Surséance Rids en Colora Na de N.V. Organische Chemische In dustrie Ossendrechl te Haarlem heeft ook de N.V. Rids en haar dochtermaat schappij Colora voorlopig surséance van betaling ontvangen. In deze drie zaken zijn tot bewindvoerders benoemd mr. B J. Lambers te Haarlem In Athene zal waarschijnlijk vandaag een overeenkomst worden getekend, be treffende een wekelijkse dienst van de K.L.M. op Düsseldorf. Sofia. Athene Bei roet. Damascus De eerste vlucht op de: nieuwe route zou vrijdag reeds plaats heL ben ratiehouder i Turken op Syrisc gebied slaags Vrijdagnacht zijn twee Turkse soldi gedood bij een vuurgevecht op Syrisoh bied nabij het dorp Deiroena. Volgens de Syrische lezing waren ti Turkse patrouilles „zogenaamd" bij achtervolging van een smokkelaar op risoh gebied gekomen. De dorpsbewon van Deiroena hadden de Turken aai vallen, toen brand ontstaan was door Turkse lichtkogel. Met behulp van de alarmeerde Syrische gendarmerie wei de Turkse militairen verdreven, die t doden en een gewonde achterlieten. De Turkse en Syrische grensautoritei 6tellen een onderzoek in. Ook wordt onderzoek gedaan naar de schending het Syrischje luchtruim, zaterdagochte door twee Turkse vliegtuigen, die boi Kamesjlie en Amoeda gevlogen hebb Hammarskjöld naa Zuid-Slavië De secretaris-generaal van de V.N., HammiarskjöM, zal die volgende maand' bezoek van twee dagen aan Zuid-Sla brengen. Hij komt op 10 juli in Belgn aan en wordt de volgende dag ontvant door president Tito. Hij vertrekt op juli naar Genève. Griekse monniken gearresteerd De Britse gouverneur Sir John Hardi is zaterdag op Cyprus teruggekeerd zijn besprekingen in Londen. Zondag® tend ontplofte in het politiebureau te 1 cosia, in de afdeling belast met de Eo) zaken, een tijdbom, die aanzienlijke scha aanrichtte. Er vielen geen gewonden. De Britse troepen hebben het kloc Kykko in het Troodosgebergte doorz en vijf monniken gearresteerd. Mimi: uniformen en een deken met het Eol teken werden in beslag genome Het gehele gebergte is thans doorzod maar de leider van de Eoka is vonden. Koning Ibn Saoed naar Iiulone.' Koning Ibn Saoed van Saoedi Arai wordt 7 augustus té Djakarta voor een etaatsiebezoek van tien dap Hij zal vergezeld worden van e< van 40 personen .waaronder 5 prinsen, koninklijke raadgevers, drie leden de koninklijke staatsraad, een genera zes kolonels en drie ceremoniemeesters, Eisenhower gaat goed vooruit President Eisenhower zal, indien goed blijft vooruitgaan, aan het eind deze week het ziekenhuis mogen v laten. Dit hebben zijn geneesheren me gedeeld. Zondag werden de hechtingen uit operatiewond gehaald. De president w: delde door de gang van het ziekenbu en hield enige politieke bespreking! Hal te Amsterdam. Op 1 oktober worden'HÜ za! nog een maand ergens buiten ru diteuren gehoord, alvorens de rechtbank te Haarlem zal beslissen over een definitieve surséance. De heer J A Schippers, directeur ^am de Nederlandse Credletbank, heeft zaterdag ln het Amstelhote] afscheidsre ceptie gehouden, daar hij op 1 Juli wegens ^et bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn Vrydag reèds pïaats heb- functie neerlegt Hij werd In 1921 procu- 1925 mededirecteur houden na zijn vertrek uit het zieke: huls. Men verwacht dat Eisenhower op augustus, bij de opening van het reps blikeinse partijcongres, voor de televis zal verschijnen en mededelen of hij al di niet de kandidatuur voor het pi schap aanvaardt. In het Witte Huis verwacht m meen dat Eisenhower zich wede schikbaar zal stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4