ea Samenwerking tussen academies van Leiden en Marburg Avonclmuziek in Pieterskerk zet traditie voort Jonge Leidenaar bouwde eigen zaak op in Australië Prof. Berg voor Viro over de ontwikkeling der Philippijnen Leiderdorpse dame hitste hond tegen fietsers op NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 26 JUNI 1936 de ajj Z-W.O. verleent subsidie NEDERLANDSE ORGANISATIE voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. M. David en prof. dr. B- A. van Groningen een subsidie verleend voor de uitgave van het derde deel van de „Berichti- gungsliste der Griechischen Papyrusurkunden aus Aegypten". Prof. David I is hoogleraar in de rechtsgeschiedenis der oudheid aan de rijksuniversiteit 'oudste Leiden en prof. Van Groningen doceert aan deze academie Griekse taai en letterkunde. Beide hoogleraren zijn bestuursleden van het Leids papyro logisch kabinet. De uitgave van het derde deel der „Be- publikaties. Deze moeilijkheden tracht de inni. Papyrologisch werk van grote internationale betekenis richtigungsliste der Griechischen Papyrus- lly urkundcn aus Aegypten" betekent, dat una^circa 5000 correcties op de Griekse in Egypte gevonden papyrusoorkonden in druk bijeen zijn gebracht. onderhoud met het A.N.P. ver telde prof. David, dat een van de belang rijkste hulpmiddelen voor de papyrologi- sche studie de zogenaamde „Berichti- q gungsliste der Griechischen Papyrus- jurkunden aus Aegypten" zijn. Telkens anneer er een editie van papyri is uit- ■komen plegen hierop van de hand van specialisten correcties te verschijnen, het- recensies, hetzij naar aanleiding van speciaal onderzoek, respectievelijk publikatie van andere papyri, die moeilijke plaatsen van een voorafge- editie ophelderen. Deze correcties, die bij het gebruik van de oorspronkelijke steeds weer geraadpleegd moeten worden, zijn vaak ook voor de specialist heel moeilijk of niet toegankelijk. Boven dien gaat het opsporen ervan met een 'groot verlies aan tijd gepaard. De correc ties bevinden zich immers in dozijnen tijdschriften, in monografieën en latere itiet ha ^AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Stadsgehoorzaal. 8.15 uur: Holland Festi- Leids Toonkunstkoor en Rott. Philh. Warmond, half 8 gemeenteraad. Woensdag Stadhuisplein, half 9 v.m.: K. en O.- bezoek aap de Rembrandt-tentoonstelling het Rijksmuseum en aan het Rem- [brandt-huis. Bovenzaal Kleine Burcht, 8 uur: Leid- vereniging van postzegelverzamelaars, sluitingsavond. Chr. Gerei'. Kerk, (Steensehuur 9), 8 ir: Chr. Geref. Zangvereniging „Alles louter ere Gods", zangavond. Korevaarstraat hoek Kort Levendaal, 8 ur: P-rot. Chr. Onderwijzersvereniging, 'bezoek aan de synagoge. OosterstraatMunnikenstraat, 8 uur: openluchtsamenkomst uitgaande van ver schillende kerken. Pieterskerk, half 8. Avondstilte. Donderdag Gebouw gemeentereiniging Noorder straat, 3 uur: afscheid directeur J. H. de Jong. Turk, 8 uur: Leidse Kunstkring „Voor i Allen", ledenvergadering. Groenesteeg 16, 8 uur: zendingsavond met lichtbeelden door de heer en me- [vrouw Leo Spoon. Rehoboth, 8 uur: VERON, laatste t.v.- Tcntoonslellingen Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk- eteeg), 25 en 79 uur: expo6i-tie „Jeugd en Rembrandt" (t.m. 14 juli). Burcht (tot zonsondergang), open luchttentoonstelling hedendaagse beeld houwkunst (tot en met 26 augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel 20502. apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. en Oegstgeester apotheek. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Vragen aan minister Openstelling leger- en wapenmuseum op zondag Het lid van de Tweede Kamer, de heer Fokkema, -heeft dc minister van oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft d-e minister kennis genomen van 'het persbericht van de iegervoor- li-olitiin'gsdiie-nst d-.d. 5 juni 1956, betreffende de opening van. -het lege-r- en wapenmu seum te Leiden, waarin aan het slot wordt medegedeeld, dat gen-oemd museum dage lijks, ook des zondags, geopend is? 2. Wil de minister bevorderen, dat dit museum voortaan des zondags zal gesloten Nieuwe rector van het Elisabeth-ziekenhuis Rector F. A. M. Bernefeld van het Eli sabeth-ziekenhuis. voorzitter van het R.K. schoolbestuur te Leiden, is benoemd tot pastoor van de parochie van Maria Prae- sentatie te Alkamade Rector Bernefeld, die op 30 mei zijn zilveren priesterfeest mocht vieren, volgt in Alkemade pastoor S. Ligthart op. Tot rector van het Elisa beth-ziekenhuis is benoemd de zeereer- waarde heer B. J. Drost te Scheveningen. Zwemexainens In de Overdekte heeft de Leidse zwem en polovereniging „De Sleutelstad" zwem- examens afgenomen De volgende kandidaten hebben een di ploma behaald: Diploma A: Margaretha F-asel, Dina Geel. Theodora Werter, Catarina de Klerk. Hendrika Schellekens. Helena Wassenaar. Marja Boon. Gerardina K-res, Ellen van Delft, Elly Vogel en Rij Kommer Diploma B: Johanna Kluts, D-ick Klep per, Wilhelmina van Hal, Rudy Vos. Al fred Kolderman. Catrina Leget en Mieke de Tombe. Schoolconcert Drie leer-liimgen van het K-on. Conser vatorium in Den Haag zulien op 3 ju-li een concert voor de leer-lingen van. het r.k. -lyceum aan de M-ariënpoelstraat geven. Werd vorige keer een Mozartcon- cert uitgevoerd than6 za-1 de muziek door de eeuwen heen worden belicht. SPREEKBEURT Donderdagavond om half acht hoopt dr. C. Steenblok te spreken in gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. .Berichtigungsliste" op te heffen. Zij zamelt alle latere verbeteringen en inter pretaties en rangschikt deze volgens de oorspronkelijke editie. Van deze Berich tigungsliste" zijn in de jaren 1922—1933 twee omvangrijke delen verschenen, be werkt door F. Preisigke en na diens over lijden door F. Bilabel. Na 1933 is dit werk blijven liggen. Initiatief In het begin van 1953 kwamen prof. David en prof. Van Groningen na over leg met het college van curatoren van de rijksuniversiteit te Leiden met de be heerder van Preisigke's nalatenschap, prof. dr. E. Kiessling, hoogleraar te Mar- 1 burg, overeen, dat de „Berichtigungsliste" door het „Institut für Papyrusforschung" te Marburg en het „Leids papyrologisch kabinet" zou worden voortgezet. Het werk werd aldus verdeeld, dat in Marburg on der leiding van prof. Kiessling het i Duitsland verschenen materiaal zou woi den behandeld, en in Leiden onder lei ding van prof. David en prof. Van Gro ningen de gehele niet-Duitse literatuur op fiches zou worden gebracht. Met finan ciële steun van curatoren van de Leidse, universiteit konden hiervoor drie weten schappelijke ambtenaren worden aange steld. In Marburg zorgde de „Deutsche Forschungsgemeischaft" voor hulpkrach ten. Omvangrijk Aan het einde van het onderhoud ves tigde prof. David er de aandacht op. dat ait enorme werk slechts door academies verricht kan worden, wier bibliotheken op het gebied der papyrologie zo goed zijn geoutilleerd, dat zij vrijwel over alle do cumenten beschikken, zoals dit met Lei den en Marburg het geval is. Het op kaart brengen der circa 5000 correcties heeft geveer drie jaar geduurd. In de toekomst zullen de lijsten met kortere tussenpozen verschijnen. Het ligt in de bedoeling, dat de eerste aflevering van het derde deel der „Berichtigungsliste" reeds over enke le maanden verschijnt. De tweede afleve ring zal in het voorjaar 1957 van de peri komen. Adriaan Blankenstein en Ada de Graait voerden fraai programma uit Adriaan Blankenstein zette gisteravond met zijn eerste „Avondmmiék" in de Pieterskerk, weer de loffelijke, in de laatste jaren gegroeide, traditie van de zomeravond-concerten voort. Men kan deze uren op allerlei ma nieren inrichten, maar de concertgever zal zich daarbij wel bewust moeten zijn van de mogelijkheden, die zich aan hem voordoen. Hij kan immers door de samenstelling van zijn programma's en de zuiverheid van zijn op vattingen een groot publiek bereiken en dat tot een juist muziekbegrip voeren. Ook de eenvoudige liefhebbers moeten hem kunnen verstaan. Deze taak is intussen niet gemakkelijk, vooral niet. als dit alles zonder toelichtin gen gebeurt. De gewetensvolle kunstenaar zal immers zorgvuldig de uiterst* onverteerbaarheid en al te populair effect hebben te vermijden en tevens de door gever van de muzikale schoonheid eeuwen orgelkunst moeten zijn. We menen, dat Blankenstein met alle ernst naar dit hoge doel sjreeft. scheen ons toe, dat de toehoorders het waren er vele zonder grote moeite zijr spel konden volgen, zelfs ook zonder ken nis van de constructie der uitgevoerde werken. Deze organist het mo weer eens worden vermeld ga; precies te werk. .De lijnen en versieringen blijven in alle stemmen en onder elke standigheid van hoogte, combinatie er gisterkleur duidelijk merkbaar. Het rijke orgel kan daarbij aan alle verlangens ruimschoots voldoen. Blankenstein is in de uitdrukking van zijn gevoelens zeer gereserveerd en in het afstand nemen van de compositie en het laten prevaleren van de vormschoonheid, typisch onromantisch. Men kon er vrede mee hebben. De vertol kingen spraken door hun zuiverheid van vorm en eerlijkheid van klank recht streeks aan en hechtten zich in de her innering. De „Toccata en Fuga" ln F. van Buztchude bleek een beweeglijk, blijmoe dig werk, waarvan de beide delen nog al ongewoon voor deze componist dui delijk gescheiden zijn. Een zeer behoor lijke muziek is de laat-barokke ..Suite du deuxième ton" van de grote Franse „claveciniste" Clérambault. Enkele delen: „Duo", ..Trio" en ..Basse de Cromorne" zijn weelderig versierd en soms betove rend van klank. Dat waren ln niet min dere mate een koraal met vijf variaties vatten. (..Werde munter, mein Gemüte") van Joh. Pachelbel en „Allein Gott in der Höh' sei Ehr'van Telemann. de grootmeester, die het helemaal niet verdient, achter Bach verstopt te worden. De alt Ada de Graaff verleende vocale medewerking. Ze zong de beroemde .He was despised" (Messiah), twee „geist- liche Lieder" van Bach en de aria „Se" stille dem Herrn" (uit de „Elias" var Mendelssohn). Hoewel geen enkele van d< genoemde werken in een zó grote ruimti als van de Pieterskerk behoort te worden uitgevoerd en er dus vrij veel van de uit spraak. de articutatie, de voordracht zeker bleef, kregen we toch een heel gun stige indruk. De zang klonk muzikaal, met doelbewuste uitdrukking, de intonatie is' zuiver, het volume bovendien omvangrijk. We merkten echter op, dat de spanning niet steeds constant blijft De organist besloot met Toccata- Adagio-Fuga" in C-dur van Bach, een werk. indrukwekkend door de unisono's van het begin met de sterk expressieve pauzes. Merkwaardig bovendien door de kristalheldere structuur van de fuga met het verrassende slot. Joh. van Wolfswinkel. Leidens burgemeester mocht werk hervatten Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot heeft z(jn functie na enige maanden ziekte gisteren mogen her- Echtpaar Wesselius viert zijn gouclen huwelijksfeest Morgen gaan de bruidsdagen in van het echtpaar H. C. Wesselius- Schulpzand, dat binnenkort vijftig jaar getrouwd hoopt te zijn. Bruid en bruidegom, die sedert 1922 in Leiden wonen, worden mo menteel verpleegd in huize „Clematis" aan de Rijnsburgerweg. Vroeger is de heer Wesselius bouwvakarbeider geweest en heeft het echtpaar geruime tijd in Duitsland gewoond. Terug in Holland is zijn vrouw evenwel tien jaar geleden bedlegerig geworden. Ge ruime tijd heeft de bruidegom zijn gade daarna zelf verpleegd: Voor hij 's morgens om vijf uur de deur uitging, had hij zijn vrouw al netjes verzorgd en alles geregeld. In die tijd was hij ook vice-voor- zitter van een aquariumvereniging en tevens jarenlang vertrou wensman van de coöperatie „Vooruit". Mogen ze dan fysiek niet zo sterk meer zijn, geestelijk zijn bruid en bruidegom respectievelijk 75 en 72 jaar oud nog heel vitaal en de bruid kan zelfs nog heel rake opmerkingen plaatsen Trouwde met een journaliste... Een jonge hollander, die in februari 1951 in Australië aankwam met slechts 35 op zak, is nu eigenaar van een winkel, die een jaarlijkse omzet heeft van maar even 60.000. Deze succesvolle emigrant, Hendrik Jacobus Pieter Bleijie, is een Leidenaar. Toen hij in Australië kwam, werkte hij aanvankelijk als bouwvakarbeider in Canberra, daarna trok hij naar Griffith. „Lucifer" in Leidse schouwburg Nederlandse Comedie deed zeer voortreffelijk werk Staetzucht kent noch Godt, noch bloet BIJ DE BEOORDELING van Vondels drama's moet men altijd bedenken, dat Vondel wel de prins onzer dichters maar zeker niet die van onze toneeldichters is. Er wordt soms wel veel over handeling gespróken, maai op het toneel zelf is weinig actie. Zij, die van een levendig toneelbeeld hou den, moeten niet bij Vondel zijn. Bij hem blijft het vrij statisch. Dat wil niet zeggen, dat e-r geen dyna- iek 16 m zijn drama's. Er is in veel m zijn toneel-werk grote innerlijke -kracht en spanning, maar die ligt dan vaak in het psychische vla-k. Wie m dat de psyoholog-isohe roman een schijnsel van de moderne tijd is. komt bij het lezen van Vondels werk wel tol d-ere gedachten. Natuurlijk mi-et, dat hij de menselijke z-i-el uiteenrafelt, maar id-at hij blijk geeft, de mens met aJ wat hem beweegt, goed -te kennen. Dat kan men ook zien in zijn „Lucifer' waarin Vondel ons zijn vi-sie geeft op de val der engelen. Het is de „staetzucht". de eerzucht, waardoor Lucifer en zijn trawanten in opstand komen. Zij nemen het niet, dat de hemel ook voor de men6 dat Ad-am in zo'n heerlijk paradijs met Eva. Da-t is een macht die zi i. Die mens is meer dan zij. is prachtig om te zien, hoe geraf fineerd en psychologisch-juist Belzebub dat eerst nog smeulende vuur van jah bij Lucifer weet aan te blazen tot hij door de vlammen van de haat verteerd wordt. De innerlijke strijd vindt z'n hoog. tepun-t in het vierde bedrijf, in een ge sprek met Rafaël. die hem terwijl de strijd op het punt staat lo6 te branden een olijf-'ak als symbool van genade vrede wil geven. Politiek-historische schets met actueel facet IN AFWIJKING van de onderwerpen, die gewoonlijk op de bijeenkomsten van de VIRO ter sprake komen en die alle een actueel vraagstuk aan de orde stellen, sprak prof. dr. C. C. Berg gisteravond in het gebouw van de Nationale Levensverzekeringmaatschappij aan het Rapenburg over „De Philippijnen, le pays des moines". Het tweede gedeelte van de voordracht- titel was ontleend aan de Franse vertaling van een werk, dat de Phillip- pijnse nationale figuur Rizal publiceerde, genaamd „Noli me tangère". Hierin wordt de strijd beschreven, die de Philippijnen voerden tegen de Rooms- Katholieke geestelijkheid aan het einde van de negentiende eeuw. toen deze zich conservatief betoonde ten aanzien van de liberale politiek, die een vertegen woordiging van Philippinos in de Cortez voorstond. De huidige situatie op de Philippijnen liet prof. Berg buiten beschouwing. Het was sprekers bedoeling een politiek-his torische schets te geven. Hiertoe ging hij in de geschiedenis terug tot de val van het Romeinse rijk en de grote volks verhuizingen daarna. Ut tegengestelde richting kwamen de Mohammedanen, die loed zelfs deden gelden tot in Parijs, totdat in 732 door Karei Martel aan de opmars van de Islam een einde werd gemaakt. Ongeveer zevenhonderdvijftig jaar duurt de strijd tussen de Spanjaarden en de Mohammedanen, die voedsel gaf aan een grote haat. Hierdoor ontstond de tegenstelling tussen het oosten en het westen van de wereld. Het Westen voer de een tegenoffensief uit in de vorm van kruistochten, die echter mislukten door de tweedracht in Europa, die blijkbaar geen verschijnsel van de moderne tijd al leen is, voegde prof. Berg eraan toe. Na de Turkse aanval en de val van Constan- tinopel voert het westen een tweede te genoffensief. dat pas eindigt met de Bal kanoorlog in 1911, waarmee de strijd tus sen Christendom en Islam een einde neemt Reacties •al van Consti veel beiang, aangezien de handelsver bindingen met het Verre Oosten er door •erden verstoord. Men ging piekeren over het probleem van een zeeweg naar Indië, door de Portugezen het eerst werd gevonden. Prof. Berg noemde de poging Spanje als niel-zeevarend volk. dat wetenschappelijke methode van de om de wereld volgde, een stout stuk je, aangezien men nog in onzekerheid verkeerde of de aarde wel rond was. De Portugezen hadden bij de ontdekkings tochten evenwel een voorsprong, zodat zij varen die het eerst op de Molukken belandden en daar hun oude vijanden: ue Mohammedanen vonden, zodat de strijd, die op het Iberisch schiereiland was ge il, hier weer kon worden voortgezet. Sferen Voor het echter zover was hadden Span jaarden en Portugezen alvast een afspraak gemaakt over de verdeling van de wereld en zij deden pogingen de paus ertoe te bewegen de aarde in twee sferen te ver delen. een Spaanse en een Portugese. De Spaanse ontdekkingsreiziger Magelhaes, die eerst in Portugese dienst was geweest, bracht de verontrustende mededeling, dat de Molukken in de Spaanse sfeer zouden liggen, maar dat bleek bij nader inzien niet waar te zijn en Portugal werd bij het verdrag van 1529 in het gelijk gesteld. Philips II nam toen bezit van de Phi lippijnen die moesten dienen als uitgangs basis van de bekering van China toi het Rooms-Katholicisme. China was niet toe gankelijk voor het Christendom en de Spanjaarden trokken zich op de Philip pijnen terug. Tot 1650 wordt er voortdu rend gevochten in de Philippijnse wateren tussen de Spanjaarden en de Nederlan ders, die de plaats van de Portugezen op de Molukken hadden ingenomen. Cultuur In deze periode is Java nog slechts een station op de weg naar de Molukken ievensmiddelen in te slaan. Pas na de dood van de sultan Agoen in 1646 is de Compagnie genoodzaakt zich een machts positie te verschaffen, hoewel het doel alleen was: handel drijven. De cul turele ontwikkeling van Indië is van veel later datum, dan die van de Philippijnen. Op de Philippijnen was de drijfveer: be kering tot het Katholicisme, wat resul teerde in een intensiever verlopen van de beschaving. De politiek van Nederland in laaie was er op gericht zo min moge lijk zich bezig te houden met de aange legenheden van de bevolking. De Napoleontische oorlogen oefenden :elfs hun invloed uit op het lot van de Philippijnen. De Philippinos konden zit ting krijgen in de Cordez, maar onder in vloed van conservatieve stromingen ver anderde dit spoelig. Rizals boek verscheen langzamerhand vormde zich een geor ganiseerd verzet, dat ten slotte eindigde een revolutie, waarbij Rizal tol de nationale held werd uitgeroepen. Drie voertalen De Spaans-Amerikaanse oorlog leidde de Philippijnse onafhankelijkheidsbewe ging in andere banen. In het kader van de Amerikaanse politiek paste het steun punten te verkrijgen in het Verre Oosten. Spaanse macht werd vernietigd, maar al spoedig bleken de bondgenoten vijan den. Tot 1901 werd nu de strijd legen Amerika gevoerd, die eindigde met zelf standigheid. Wel bleef het land een mis siegebied. De drie officiële voertalen zijn Engels, Spaans en het Tokalök. Spaans kennen behoort nog steeds tot de goede In veel hogere mate dan de Indone siërs voelen dc Philippinos zich wes terlingen. Wat ver-Amerikaanst is heeft toch een ondergrond van Spaanse tuur. De bewoners z'(jn niet. zoali Indonesiërs, geneigd zich aan te sli bü de Aziaten en hierdoor necml westers denkende land in Zuid- Azië. nu het Aziatisch nationalism opkomst is, een moeilijke positie i Deze scène werd zo geladen en gespeeld d-oor Lous Hensen en J< Schmitz, dat dit voor ons het hoogtepunt geworden is. Het derde bedrijf met de tegenstelling tussen de Luoi-feristen en de rij- van Enge len was van toneeltechnisch uitstekend. De eerstge-noemden waren homogener en daardoor overtuigender dan de laatsten. Ads een donikere ondertoon drong het sombere refrein „Helaes, hel-aes, helaes, wae-r is ons hetl gevaren" door alles heen. Bij zo'n stuk, waar het accent zo zwaar op het zeggen van de teksit valt, is het een vereiste, de goede stemmen bij elkaar te krijgen. Over het algemeen is Johan de Meester daar wel in geslaagd, maar de klankkleur bij de Rij van Engelen was niet de goede om tot een harmonieuze eenheid te komen. Afzonderlijk ging het goed. Vooral 9igrid Koetse zei haar tekst met gevoel en een goede inton-atie. Ze heeft echter de neiging om te „zingen", vooral leer ze sprak tegen de achtergrond het uitstekend zingende Nederlands Kamerkoor onder Felix de Nobel. Het kan bij deze jonge speelster ook wel ge- aan routine zijn, om zich van die muzikale achtergrond niet voldoende los kunnen maken. Het vijfde bedrijf was helaas een anid- cldmax In de eerste plaats ie het niet het sterkste gedeelte van het stuk. Het groot gedeelte wordt gevuld met het ver haal van Uriël over de geleverde strijd Jammer genoeg kon Henk Rigters ons ierin niet bevredigen. Hij vertelde het verhaal slap en zonder de overtuiging en het enthousiasme van iemand, die een overwinning heeft behaald. And-ré van den Heuvel echter, d'ie we als Gabriël de hele avond wel wat pittiger hadden wii-Ilen werd aan het s-lot in zijn verhaal de vat vain d-e mens plotseG-ing veel beter. And-ré van den Heuvel we heb ben -het bij de opvoering in Delft van de ,Elokerlyc" ook geconstateerd moet liet met een hoge stem spreken, dat is Toch heeft de Nederlandse Comediie met de opvoering van dit stuk voortreffelijk erk gedaan. Men heeft de muziek van Vondels verzen gehoord en wanneer er ons een snaar ie mee gaan trillen, dan het werk van de Stichting Kunstmani festaties te Leiden, die deze opvoering mogelijk maakte, ruimschoots beloond, want wie de dichter Vondel niet heeft gehoord en heeft ieren waarderen en heeft geen deel aan de cultuur van eigen land. A. C. Bouwman In dat kleine, welvarende stadje ont- wel moette onze oud-stagenoot een aardig meisje, dat als verslaggeefster werkte bij de krant, waar hij inmiddels zetter was geworden. Henk mocht Gloria graag en zij vond de jonge Hollander eveneens erg aardig, zodat het niet lang duurde of er 1 een echte Hollandse bruiloft ge- Eenmaal getrouwd droomde Henk er van een zaak op te bouwen, waaraan hij dan ook het grootste deel van zijn vrije tijd ging besteden. Overdag werkt hij nog bij de krant, maar later op de dag helpt hii tot 's avonds half zeven in zijn winkel. Henk en Gloria hebben één zoon. die zij Randall hebben genoemd. Ze hebben een eigen auto. Momenteel wonen ze nog bij Gloria's moeder in. maar het echt paar is reeds bezig met het bouwen van een eigen woning, waar het spoedig hoopt ln te trekken. Veel hulp „Ik zou in Nederland nooit zulke snelle vorderingen hebben gemaakt", zegt Hen drik. „Er zijn niet dezelfde mogelijkhe den in Europa voor jongelui zonder geld 'Hier is alles wat je nodig hebt de wil om te werken en dan kan het niet ver keerd gaan. Henk meent veel van zijn succes aan de hulp van de Australiërs te danken te hebben. „Ik geloof zeker, dat zij hei vriendelijkste volk zijn. Men kan ongelooflijk prettig met hen werken, vooral in een zaak als de mijne. Bijna 'edere klant maakt een praatje en ieder een lacht je toe als je een wandeling maakt", zo beweert de oud-Leidenaar enthousiast. Een andere reden waarom de oud-Lei denaar het in Australië zo pretting vindt, ls het gunstige klimaat. „Je hoeft niet meer rond te baggeren in de sneeuw. Zelfs 's winters is het hier lang niet zo koud als in Holland, 's Morgens vroeg vriest het dan een beetje, maar overdag is het heerlijk zonnig weer. 's Zomers is het warm. maar het is een droge hitte transpireren doe je haast niet. Dan heb je prachtige koele avonden." Hendrik vindt. dat de Australischs avonden een echte Europese sfeer ade men. vooral nu de hotels tot tien uur open mogen blijven, 's Avonds zitten da mensen in de tuinen onder de met dui zenden sterren bezaaide Australische he mel en zij zingen en lachen net als ln Europa Toen ik pas in mijn nieuwe va derland was. waren de avonden soms wat saai. maar nu is het dankzij de wijziging in de sluitingswet bijzonder gezellig." Hendrik Bleijie zwijgt even. Peinzend kijkt hij voor zich uit. Dan zegt hij: „Ik blijf Australiër. Dit land heeft mij zoveel te bieden, dat'ik hoeveel ik ook van Holland houd het als mijn echte va derland beschouw Leidse deelneming aan recordpoging Aan de morgenavond op de Nenijto- sintelbaan te Rotterdam te houden hard loopwedstrijd over 10.000 meter zal ook onze stadgenoot Albert van der Linden deelnemen. De Nederlandse atleet Künen zal in deze race proberen de records van Wim Slijkhuis op de 6 Engelse mijl en da 10.000 meter te verbeteren. Geslaagden aan het Chr. lyceum Leiden Geslaagd voor het eindexamen afd. h.b.s.-A (Lit. Econ. afd.): A. F. E. Blonk. M. Clement. A. C. de Groot. W. v. Kempen. W Koerten, T. Korbee, H. P. v. Leeuwen, W. Llnschoten, J. v. d Plas, W. R. Sehelke. E. J. Siegers, M. Smit, A. J. Vis, F. D. de Vries en F. T. Zilveren- tant. Eén kandidaat werd afgewezen. De Leidenaar Hendrik Bleijie hoeft het §*ed gmchoten in Australië. Hier bedient hij zijn klanten in zijn eigen zaak in het stadje Griffith. Hij verkoopt allerhande artikelen. Arnhems museum viert eeuwfeest Het Gemeentemuseum te Arnhem vier de zaterdag zijn 100-jarig bestaan, terwijl is een nieuwe, geheel moderne vleu- ii gebruik is genomen. Minister Cals heeft ter gelegenheid hiervan een speech gehouden en de museumdirectie en Arnhemse gemeentebestuur van harte ge lukgewenst met dit jubileum. De min greep terug op 1856 toen het Geschied kundig en Oudheidkundig Kabinet gemeente werd opgericht. De oorlog heeft veel kapot gemaakt, maar het Ge- temuseum is als een phoenix uit as herrezen. Speciaal werd de di recteur, de heer A. J. de Lorm, gehuldigd zijn a initia De heer Lorm kreeg nu de onder scheiding als Officier in de Orde van Oranje Nassau. De nieuwe vleugel ls bestemd voor het historisch Gelderland. der Koningin in Gel derland, jhr. dr. C. G. C. Quarli Ufford, opende daarna de stelling Aziatische kunstschatten. De heer Heil bood namens de Vereniging Vrien- het Museum een bronzen af gietsel van een zelfportret van Honoré Daumier aan. Reorganisatie Rids Cio en Colora De N.V. Rids, de Chemische Industrie Ossendrecht en Colora te Haarlem, waar aan surséance is verleend, hebben plan nen de bedrijven gedurende lWi jaar te reorganiseren. De fabrieken te Haarlem. Ossendrecht en Zandvoort worden te Os sendrecht geconcentreerd. Het kantoor van de Rids aan dc Spanjaardlaan Haarlem is voor 150.000 verkocht Kantongerecht Leiden Voor de Leidse kantonrechter n: gisteren een inwoonster van Leiderdorp verschijnen, die op de Van der Valk Bo-umanweg aldaar wel zeer vreemd had gehandeld, toen zij onenigheid kreeg met passerende fietsers. Zij had legen haar hond geroepen „Pak ze". Nu, die hond had dat bevel maar al te letterlijk opgevolgd, zodat de op zijn bromfiets voorbij komende heer Van Harteveld in zijn been werd gebeten. De ambtenaar vond dit een zeer minne handelwijze van de dame en eiste i 50 boete. De kanton rechter legde er nog een schepje boven op en veroordeelde haar tot i 60 boete of 20 dagen hechtenis Ook melkhandelaren kunnen stijfhoof dig zijn. Een Leids lid van dit edele gilde was op 3 mei op de Haarlemmerstraat verschenen met een vehikel, dat hij motorcarrier liet doorgaan, hoewel meermalen was gewaarschuwd, dat het zo niet langer kon. Nu was dan eindelijk een bekeuring gevolgd. Wegens het ont breken van goede remmèn veroordeelde de kantonrechter de man tot f 25 boete, wegens defecte 'Stuurinrichting tot een gelijk bedrag, voor het ontbreken van een hoorn tot een tientje boete en voor het niet hebben van een rijbewijs tot f 25 boete. Bovendien kreeg de hande laar een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een Jaar. terwijl de motorcarrier zal worden vernietigd. Lege trein raakte bij Bunnik in brand Ter hoogte van Bunnik raakte gister avond een treinstel van drie wagons in brand. Voordat de trein bij Driebergen op een zijspoor kon worden gesleept, was het verkeer op het traject Utrecht-Arn hem ongeveer een uur gestremd. De brand is vermoedelijk ontstaan in de machine kamer. Op het traject Maastricht-Meerssen ont spoorden twee lege goederenwagons, waarschijnlijk tzn gevolge van een ver keerde wisselstand. Het treinverkeer werd twee uur gestremd. Dollars voor Indonesië De Amerikaanse regering heeft Indo nesië gepolst over vermeerdering van technische hulp van 7 tot 35 miljoen dol lars. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken verklaart, dat de Indonesische regering nog niet officieel op de hoogte ls van dit aanbod, doch dat Indonesië niet om deze hulp heeft verzocht. Indonesië zal het aan bod zeer waarschijnlijk aanvaarden, als het wordt gedaan. De Armeens-Engelse romanschrijver Michael Arlen (eigenlijke naam Dikran Kuyumjian), wiens bekendste werk „The green hat" is, is zaterdag op 61-jarige leeftijd te New York overleden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Carel Antonius, z. v. C. D. v. d. Stel en C. J. van Steenbergen; Hen- riëtte Dody. d. v. J. H. Hansen en M. H. J. Gesman; Johanna Maria. d. v. J W. Streng en M. M. Kempen; Ronald, z. v. C. van Beelen en A. G. Keveling; Anne- lies Lilian, d. v. J. Lacourt en L. Deeg; Marja Christina, d. v. A. van Polanen en J. Mulder; Elizabeth Gerarda, d. v. M. T. E. Albers en P. Hensing; Sonja, d. v. D. J. Mieremet en D. Beekman; Anneke, d. v. L. N. van Tilburg en A. Agasi; Hen- drikus Anthonius. z. v. J. W. Veen en J. J. van Noort; Grubbelt Johannes, z. v. J. van Marie en N. P. van 't Noordende; Huig, z. v. W. A. v. d. Plas en J. Hoek; Pieter, z. v. W B. de Knijff en A. R. Ver schuur; Anja, d v. H. Schoó en J. C. Bonnet; Sonja, d. v. H. Schoo en J. C. Bonnet; Marie Louise Jacoba, d. v. F. Jongkind en H Benschop; Antonie Adrla- Johannes, z. v. A. Neuteboom en C. J. Kuijl; Cornelia Maria, d. v. J. A. van Haarlem en M. M. de Haas; Johnny, z. v. J. G. van Dijke en W. C. Daalman. GEHUWD: F. N. Blekkingh en W. A. Alkemade; H. Staal en J. D. Holleman. OVERLEDEN: D. W. Andrea, man, 66 Jr.; A. M. Repti, huisvr. van V. d. Linden. M. Ranselaar. wed. van Zaalberg, 75 jr.; G. Merjenburgh. man, 66 jr.; J. Boom. man. 65 jr.; F. Gosses, wed. van De Haan, 81 jr.; H. C. Helleman, wed. Monhemius. 86 jr.; H. Zijlstra. wednr- 83 jr.; P. F. A. Ottenhof, zn.. 3 dg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3