Mooi-weer-voorspellers zijn het niet eens Drees vinclt alleen steun zijn partijgenoten Schoolhoofden zijn 't niet met pelling nieuwe si eens ZATERDAG 23 JUNI 1956 [DEI* KRIJGEN WE EEN WARME JULIMAAND? cte HET K.N.M.I. te De Bilt ligt hier zo vre dig in een prachtig zonovergoten park Kan men zich indenken, dat daar voor juli-dagen wel eens zulk weer wordt speld, als waarin beide jongedames op de Boulevard moeten worstelen? Hopelijk komen er ditmaal maar weinig zulke zwarte voorspellingen. Neem een korreltje zout bij een Li voorspelling op lange termijn ,jj (Van onze speciale verslaggever) "W/"IE ZO MIDDEN JULI met vakantie gaat, kan het treffen met het raart. W weer, maar hij kan ook pech hebben. Dat klinkt niet erg origineel, Ün.?J maar we bedoelen het een klein beetje anders, dan het er hier staat. Het is in dit geval namelijk een kwestie van welke agenda of almanak men bezit en raadpleegt. Wie gebruik maakt van een der populairste agenda's van ons land, zal van 14 tot 17 juli vrij warm, mooi weer hebben. Op de 18de is het koud, maar daarna stijgt de temperatuur dan weer tot 20 juli en zal het meest droog blijven. Op 21 en 22 juli is de temperatuur normaal en is het weer goed en op 23 juli heeft de vakantieganger zelfs een warme dag met mooi weer. Maar daarna gaat het hard achteruit: van 24 tot 26 juli is het weer veranderlijk, de 27e en 28e brengen afkoeling met regen en op 29 juli is het zeer koel (ook met regen). De 30ste en 31ste hebben normale temperatuur en het weer i? beter. Men kan natuurlijk opk een trouw ge bruiker zijn van de Enkhuizer Almanak: daar zit een onvermoede complicatie in, want ons land kent twéé van die nuttige boekwerkjes. Beide vermelden een ach tenswaardig aantal jaargangen en alle bei zijn ze de échte. En natuurlijk heb ben beide een weervoorspelling. Ni elf: elfde ALMANAK I Juli 11—13 veranderlijk 14—16 mooi (als de wind noord west is) 1721 mooi 22—24 mooi 25—27 betrokken 28—29 veranderlijk 30—31 mooi ALMANAK II Juli 11—15 mooi zomerweer 16—18 warm 1920 onweersachtig 21—26 warm zomerweer 2731 veranderlijk met onweer. Ge ziet het: bepaald slecht is het weer in die laatste twee weken van juli niet volgens beide almanakken, maar nog afgezien van het fijne trekje: als de wind noordwest is bouwen kan men er niet op. Er is één troost: wie beide raadpleegt, heeft iedere dag mooi weer! Er is echter nog een kleine complicatie, want Almanak II heelt niet alleen een weersvoorspelling van dag tot dag. maar bovendien een overzicht per maand, waarbij iedere maand, zoals ook in de meteorologie georuikelnk is, in deca den is verdeeld, perioden van tien da gen dus. En dit overzicht is beslist niet van dezelfde schrijver als de voorspel ling in de kalender van deze almanak. Zij lijkt eerder op die van de al genoem de zakagenda Nu zijn wij njet te weten kunnen ko men, waar de voorspellingen van dag tot dag vandaan komen, maar wel weten wij, dat de maandgewijze voorspellingen met onderverdeling in decaden, zoals die in Almanak II staan, afkomstig zijn van een amateur-meteoroloog, die zelf be weert, met 95zekerheid het tempera- tuurverloop jaren tevoren reeds te kun nen voorspellen. Hij doet dat aan de hand van eigen waarnemingen en tabel len van de laatste honderd jaar. Men kan zeker mei zeggen, dat deze man niet serieus werkt Maar zal i teggen, ge- de ballpen van Sblikan v.i/7-50 ven de meteorologen van De Bilt dan geen voorspellingen op lange termijn? Het antwoord is heel eenvoudig: het ge ven van voorspellingen op lange termijn en zelfs op middelbare termijn is zo moeilijk en zó speculatief, dat géén we- nschapsman er zich naar buiten toe n waagt! De wetenschap laat dat voor lopig aan de amateurs over. En dat is altijd zo geweest, ai vijfdui zend jaar lang, wanneer we tenminste priesters en zieners onder de amateurs mogen rekenen. En de geleerden in het verleden, die zich bezig hielden met weervoorspellingen hebben zich daarbij op den duur meestal pijnlijk in hun vin gers gesneden althans in het licht van de huidige wetenschap. Want in hun tijd wisten ze er soms wel een draai aan te geven. Sommige anonieme voorspei lers dóén maar wat, de serieuze meest al bij naam bekende voorspellers com bineren een statistische methode met hun eigen ervaring gewoonlijk in een beperkt gebied en daarnaast is er dan veel geloof in verschijnselen in de die renwereld, die zouden duiden op het toekomstige weer. Zo zou men een koude winter kunnen verwachten, wanneer in het najaar de wespen zich 's avonds in veel groepen verzamelen. En nog niet lang geleden wist een Limburgse slak- kenkweker te vertellen, dat de winter streng wordt, wanneer in het najaar de slakken diep in de grond wegkruipen, is toen veel ophef van gemaakt, maar 1950 viel plotseling in oktober de kou De slakken, waren nog niet wegge kropen en kwamen ontijdig aan hun eind. heeft men niet veel meer ge hoord van deze voprsoellingsmethode. Nu wil de mens grasg bedrogen wor- sn. De kwakzalver heeft het soms druk ker dan de dokter en heel wat mensen len hun schouders op bij het horen n de officiate weersverwachting maar grijpen gretig naar hun agenda om te et op een bepaalde datum zal zijn. Wat kan het K.N.M.I. Dat is niet eenvoudig te zeggen. In eerste plaats heeft men natuurlijk klimatologische gegevens. Zo wordt bij de propaganda voor vakantiespreiding tak het argument gebruikt, dat het eer in juni en juli beter pleegt te zijn, in in augustus. Dat is natuurlijk geen •orspelling, het is een klimatologisch it, dat de ervaring geteerd heeft. Zo veel i ;rtel len, dat de IJsheiligen op 11, 12 eu 13 inei vallen. De Bilt zal daarentegen zeg gen „Inderdaad heeft de ervaring ons geteerd, dat men in mei vrijwel s'teeds een paar abnormale koude dagen met nachtvorsten kan verwachten, maar dat kan gebeuren in het begin, het midden en soms zelfs in het einde van die maand." W EERKWAKZALVERIJ En verder? Het K.N.M.I. kan een weersverwachting uitgeven voor de ko mende 24 tot 36 uur. En daar in de weerkamers heel goed, dat die verwachting er naast kan meteorologie is een uitermate moeilijk vak. Duizenden gegevens moeten be studeerd, gecombineerd en geïnterpre teerd worden en dan nóg krijgt men een gemiddelde verwachting. Want óns land met zijn IJselmeer, zijn vreemde uit steeksel, dat Limburg heet en zijn Waddeneilanden kan maar zelden overal eenzelfde weerbeeld te zien geven En dan hebben we bovendien de kust, een heel smalte strook langs de Noordzee, die vaak ander beter weer heeft, dan de rest van het land. Nu hebben we aan het K.N.M.I. gevraagd: hoe groot is het percentage treffers? Maar daar hebben we geen direct antwoord op ge kregen. „Want", zegt het K.N.M.I., „ir onze radioberichten en onze telefonische weersverwachtingen kunnen we enige maten correcties aanbrengen, nieuwe gegevens binnenkomen. De wachting, die om tien uur 's morgens aan de dagbladen wordt verstrekt voor de gehete volgende dag is natuurlijk minder nauwkeurig, dan de verwach ting in het weerpraatje van half één voor dezelfde middag. Maar laten we eens aannemen, dat we bijvoorbeeld 80 pro cent het juiste percentage noemt men niet. men wil zich in de Bilt niet binden treffers hebben, dan betekent dat, dat we er gemiddeld één maal per week naast zijn. Iedereen, die iets van statii tiek afweet, weet óók, dat de missei niet regelmatig verdeeld behoeven I zijn en wat we er best eens een paar dagen achtereen naast kunnen zijn, der dat die fictieve 80"/o aangetast •dt. Maar de lezer of luisteraar v geet dat en als het eens gebeurt, dat paar dagen achtereen een onjuiste 'achting hebben uitgegeven, merken we dat ook prompt aan bi ACADEMISCHE EXAMENS Éde (Gld.) 22 juni - Bevorderd tot ccountant; W Roodenburg te Leiden LEIDEN 22 juni - Geslaagd voor het loet ex. Ned recht de heren J Reinders te Jen Haag A Grijpma te Arnhem, K H T A M de Vlas Putter. Utr iicunde; M Aro tin (cum laude). Utre m laude), Hilversum 3 van de Hooft. Am Jreda. O. J A Th N H F C M. van O laude): J W A P. J E Prinsen, Haart ;cht; J Rettig. Utre Huis ter Heide mej M. M Scl C. F. M Versteegh. mej. M. C Werf en J. M T Zwart, allen I Kand. rechten: H. J. van Lier Doude van Troostwijk, belden u Prop. theologie; M. A de Save man. Utrecht; J Meester. Ut Schaap. Hi Klopman. Utre Utrecht: M Leeflai Kand. theoloj rlo; J. Catsburg, spers. Utrecht: AF' J Mooy. Utrecht srkeiijk examen: A H. Utrecht J Rib derdorp; H. A ...kauw Wrlgloy Doublemint. Overal veel En wat dan nog? Kauw Doublemint pittig, tintelend, dubbel lang lekker - Doublemint geeft rust, rust bij het rijden en Uw adem wordt zuiver als Zwitserse berglucht. Sukarno sprak te Heidelberg In een rede voor hoogl-.rane en studen ten te Heidelberg heeft Sukarno een ver gelijking gemaakt tussen de toestand var Indonesië en Duitsland, daar beide lan den een groot verlangen naar eenheid hebben. Hij zeide: Als dit verlangen eenheid door een overweldigende macht onderdrukt wordt, verkeert het nationale organisme in doodsgevaar. AMSTERDAM G.L eerd tot doctor in d chnft: Her UTRECHT. 22 Juni octor in de letteren roefschrift: Nederlands 9e eeuw. P K >cocci bij ge- Hengelo op proef- t zuurstof- van bij h« D Swlei Daalen te 's-Gra Wj Imp. A.P.K. - A'dam-Tel. 44978 LUISTER MET VERSTAND om nu op die vakantie terug te ko men kan kiezen tussen De Bilt, paar almanakken en een of twee da's. De geleerden werken al héél lang en héél intensief maar zorgvul dig achter de schermen aan weers verwachtingen op lange termijn. Daar hebben ze hun gegronde redenen voor. En het dagelijkse weerbericht is toch echt niet zo gek. als men wel eens be- t. Vooral niet, als men het een beetje weet te interpreteren, als men dus bewust naar het weerbericht luistert et vergelijkt met het weer. Men krijgt dan een zekere ervaring, die vooral nuttig is voor mensen, die veel van het afhankelijk zijn. Het K.N.M.I. heeft paar jaar geleden tijdens een en quête naar het strandweer een interes sante ervaring opgedaan. Het bleek, dat de strandweerverwachting in het bin nenland vaak geheel anders werd uitge legd, dan aan de kust. Men krijgt wel eens de indruk, dat ®el mensen zich serieus storen aan de zerwachtingen" van amate\irsvoorspel- lers-op-lange-termijn. Maar veel invloed heeft dat toch niet gehad op bijvoor beeld de bezettingsgraad van hotels in de vakanties. Anders was dat in Frank rijk. waar de officiële meteorologie een tijdlang héél voorzichtig weersver- htingen op lange termijn heeft uit gegeven. Onmiddellijk protesteerden de lhouders en vakantiecentra! gezag van het K.N.M.I. mende vakantie de raad w op daar willen we dan het laatste wcerberi lOKclijk dal voor latineuzcn kunnen n om 6.40 al luïst< eer zoveel mogelijk ht te brluistcrei •'/.elfde dag. Dc héél (Vervolg van pag. 1). In de bespreking tussen de vijf fractie- 'oorzitters en de bouwspecialisten bleek dat de heer Romme het voorstel zelf nog goed had bestudeerd. Tot een conclu- is men echter niet gekomen. Iedere fractie heeft over dit „compromisvoorstel" haar eigen mening aan dr. Drees laten :ten. De a.r. fractie schijnt wel bereid zijn het gesprek over de huren voort te zetten, hoewel zij dus van een afroming niet wil weten Onderhoudsplicht Wel schijnen de v(jf fracties overeen stemming te hebben bereikt over dc on dcrhoudspllcht. De 25V» huurverhoging za niet opgelegd kunnen worden als dc wo ningen niet behoorlijk worden onderhou den. Verleden jaar is men met deze on- dcrhoudsplicht begonnen. Daar dc huur verhoging toen maar 5'/» bedroeg had zij weinig te betekenen. Het is echter duide lijk dat het stellen van deze onderhouds plicht belangrijker wordt naar mat huren stijgen. Zo staat dr. Drees reeds bij zijn eerste poging met de rug tegen de muur. De man die zich tot voor kort voor deed als de nationale figuur, zo van het juiste midden, blijkt nu een rasechte socialist te zijn, die het Ne derlandse volk een huurbelasting wil opleggen. Zijn standpunt t-a.v. hei defensieplafond was reeds lang be- ieuwsbcrichtcn van zeven en acht uur. Voor dc middag is er het wecrovcrzicht ïalf één (beide zenders) en degenen, die het gewone weerbericht van zes uur het programma van de VARA of AVRO te vaag vinden om hun plannen de volgende dag te maken, doen er goed aan, een uur later over de andere zender het weerpraatje te beluisteren, na de nieuwsberichten wordt gege- En ook hier geldt alweer, beluister deze berichten met verstand, dat wil zeg gen, combïneerd, iedere keer weer, de hten met eigen ervaring, dan kr|j- ze op den duur een veel grotere De Bilt probeert zoveel mogelijk ook Zuid-Limburg te betrekken in de weers verwachting. Nu hebben we wel eens gedacht: voor deze zuidelijkste punt van ons land kan men beter naar de Belgen luisteren, want ons heuvelland is toch een uitloper van de Ardennen, maar de praktijk heeft geteerd, dat De Bilt en Uchel elkaar niet veel ontlopen. In Bel gië vinden ze zelfs de Bilt beter en an dersom is het óók zo! En ten slotte is daar de kust, die altijd een beetje anders is, dan de rest van het land vaak béter. Het is moeilijk, het weer voor het strand gedetailleerd te voorspellen en eigen ervaring en een beetje kijk kunnen juist daar de verwachtingen bijzonder aardig aanvullen. Dat is ook wel ge bleken, toen in Noordwijk aan Zee een paar jaar geleden de badmannen vroeger vaak vissers en zeelui gevraagd werd hun eigen verwach ting te maken. Bij een vergelijking bleek, dat hun verwachting, voor Noordwijk zelf althans, vrijwel ge lijkluidend was met die van het K.N. M.I. En wat dat bptreft: De Bilt zal altijd openstaan voor suggesties, die het weerbericht kunnen verbeteren. Wanneer iemand meent, voor ver wachtingen op lange termijn.' een bruikbaar systeem te hebben, zal hij in De Bilt geen gesloten deuren en sceptische geleerden vinden kend. Het zich niet willen storen internationale afspraken kan het prestige van ons land schaden. Men behoeft het waarlijk niet te verhelen: de politieke situatie is weer somber. Als dr. Drees niet bereid is tot het uiterste te onderhandelen is er goede kans dat hij maar besluit zijn opdracht aan H.M. de Koningin terug te geven. Weliswaar hebben de vijf partijen te kennen gegeven in prin cipe bereid te zijn deel te nemen aan een vijfpartijen Kabinet. Over het antwoord op deze vraag kan de for mateur dus tevreden zijn. Maar over de twee andere kwesties in het ge heel niet. Het wachten is nu op wat de heer Drees gaat doen. Als hij zijn opdracht zal gaan teruggeven dan dreigt weer een lange lijdensweg, want de P.v.d.A. zal niet gauw be reid zijn een K V.P.-er succes te gun nen bij de formatie. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE 'S-GRAVENHAGE, 22 juni. Voor het examen ter verkrijging van de staat te Amsterdar dam. M. G. Mulckhuijse NOTARIEEL '«-GRAVENHAGE. 2 •or tweede gedeelte i Adres niet mals) aan minister Cals B" -*-* Wnr SAMENSTELLING van Woordenlijst der Nederlandse t heeft men kennelijk geen rekening geh> den met het onderwijs, anders zou n wel in de „Leidraad" voor eenvoudige, gemakkelijk te begrijpen regels gezorgd hebben. Dan zouden er ook niet zoveel in consequenties in voorkomen, waardoor het onmogelijk wordt deze spelling aan de kinderen bij te brengen. Dit schrijft o.m. de Vereniging van Hoofden van Scholen ir een adres aan minister Cals over de jongste spellingvoorschriften. Van deze inconsequenties geeft het adres een hete bloemlezing, men heeft b.v. bij elkaar gezocht: Vakantie, kerstvakantie, paasvakantie, maar daarnaast beursvacantie. vacant en vacature. Verder: Produkt. produktie, maar over production massaproductie Diaken naast diaconie. Vliegeklap, vliegemepper naast vliegen- et, vliegenvergif. Vruchtemesje, vruchtepers. vruchtesap aast vruchtengelei. Perentaart naast peresap. Honderas naast kattengeslacht. Tandenborstel, tandentrekker naast tan- destoker. Noteboom, kerseboom. beukeboom naast beukenbos. Bessesap naast bessenwijn, bessenvla, bessengelei, bessentros. Voorts schrijft de vereniging o.m.: Een hoofdstuk over het aaneenschrijven van woorden ontbreekt geheel en in Woordenlijst wordt hierover veel te mg gegeven We tasten derhalve in duister, als we willen weten hoe we volgende woordcombinaties moeten sch ven: ter zake, ten naaste bij, ten ov vloede, tenslotte op zichzelf. Wel geeft de Woordenlijst: Inzake, haast, zolang, zomede, zomin en zowé maar zo juist ontbreekt Cargelli: goochelaar die wat wild is r^ARCELLl", hel zou de naam een goochelaar kunnen zijn. De jonge Rotterdamse modeontwerper, die zich zo it, en die gisteren bii Lentvelt Nicola )en Haag, zijn collectie toonde, is ook wel een goochelaar. Zij het dan één zonder hoge hoed, maar mét artistiek colbertjeHij toverde met katoen, nylon, zijde en tule een collectie japon nen en hoeden bij elkaar, die zeker origi neel en gedurfd mag won Concrete voorstellen De vereniging besluit haar adres met enkele concrete voorstellen aan de mi nister in overweging te geven waarvan wij de volgende noemen: 1. De voornaamwoordelijke aanduiding Alle woorden, welke n de Woordenlijst de aanduiding m of m (v) hebben gekre gen, worden behanceld als hij-woorden. Alle andere worden, voor zover het geen het-woorden zijn, behandeld als zij-woor den. De hij-woorden worden aangeduid door de voornaamwoorden hij, zijner, zijns, hem, zij, ze, hunner, huns, hen. De zij-woorden worden aangeduid door de voornaamwoorden zij, ze. harer, haar, haars. De het-woorden worden aangeduid door: hot. zijns, zij, ze, hunner, huns. hen. De tussenklank s wordt alleen ge schreven in de samenstellingen, waarin hij wordt gehoord. 3. De tussenklank n vervalt. 4. Bij de spelling der bastaardwoorden pn vreemde woorden worde streng da hand gehouden aan het volgende: a. De spelling is consequent, dus gelijke klanken in verwante woorden (b.v. va- kant - vakature - vakantie - beursvakan- tie). 5. De naamvals-n vervalt, behalve in itaande uitdrukkingen. 6. Het traditionele verschil tussen hen :n hun olijve gehandhaafd. Men schrijve derhalve: Wij hebben hen toegewuifd, toen ze hun reis aanvaardden (als het mannen betreft; of: Toen we hen ont moetten, hebben we hun het nieuws ver teld. J G. H. Stassen Blijf meester over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Mr. HUYGENS buiten vervolging gesteld (Van een onzer verslaggevers) Mr. M. II Huygens, een van de straf pleiters in de Berkelse moordzaak, heeft vanmorgen van «1e Haagse officier van justitie, inr. G. J de Lint, bericht ont vangen, dat hy buiten vervolging is ge steld. Men zal zich herinneren, dat tegen mr. Huyger.s nog steeds een strafzaak liep. Hij werd in het begin van 1954 gearres teerd onder verdenking van medeplich tigheid of uitlokking van valsheid in ge schrifte: hij zou dc broer van de van oord op zijn vrouw verdachte Berkelse rts J. F. A. M. O. hebben aangezet briefjes te schrijven, die zogenaamd door geschreven zouden zijn en har ïi tot zelfmoord moesten be- Mr. Huygens zat een maand in voor lopige hechtenis en werd daarna door de aadkamer van het gerechtshof op vrije 'oeten gesteld, omdat er geen termen ian\vezig werden geacht, die zijn schuld konden bewijzen. laat dan nooit", schamperde ocaat. die wij vanmorgen voor :ntaar opbelden: „het openbaar erie heeft twee en een half jaar nodig gel Mr. Huygen: lieden overleggen, zijn kant kond< ilde i ïu met zijn raads- •elke stappen v overijlde en lichtva ssing" volledig rechtsherstel :oals hij het formuleerde. De mystieke oosterse sfeer, die de laatste winter en zomer de mode beïn vloedt, heeft ook hem in haar ban. Ge ïnspireerd door Dior toonde hij harem- broek-aehtige rokken en de kazak, wijl echter ook de empirelijn met de hoge JSames?*™,huid? oabyderm-zeep Verkiezingen in Egypte TTET IS VANDAAG een feestdag in Egypte. Een grote feestdag, die de bekroning vormt van de viering van de Britse uittocht uit -Egypte. Maar voordat de Egyptenaren de bloemetjes buiten gin gen zetten, moesten zij vanochtend (voor het eerst 6edert ze6 jaar) naar de stem- primo een president. 6ecundo een parlement van 300 leden en tertio een grondwet te kiezen. Er wordt hier i handig gebruik gemaakt van een „goede stemming". Veel keus hebben de Egyptenaren niet. Kolonel Nasser is de enige kandidaat voor het presidentschap. De driehonderd par lementsleden kunnen slechts uit de Nationale Uniepartij Nass hem niet onverschillig laat. Hijzelf creëerde de bokaal-lijn. verkt veel inet iosse panden en legt de toffen van de lijfjes en rokken speels ei vrijmoedig in ontelbare draperiën. Hl doet dit hier en «laar wat onbezonnen er ermoedig, zodat men twijfelt of hel ni mooi of slechts virtuoos is. Wat „wild' zijn ook zijn hoeden. Hij liet wagenwiel- grote hoeden zien bestaande uit diverse lagen over elkaar golvende en krullende hoge pothoeden of puntige koelie- hoeden van stro Allerliefst waren zijn strandpakjes van katoen, praktisch en zonnig van kleur Natuurlijk is er bij zo'n show wel wat kritiseren. Over het geheel genomen toonde Cargelli zich echter een mode- 'ol sprankelende ideeën. De vrouw, die onopvallend gekleed wil gaan kon er geen keuze doen. Maar wie ver wacht dit ook van een jonge enthousiaste ontwerperï gekozen de grondwet betreft, wordt van het volk niet anders dan een toestemmend „ja" gevraagd. Zelf6 stemonthouding is on mogelijk, aangezien de begin maart 1956 uitgevaardigde kieswet de stemplicht be paalt. op 6traffe van hoge geldboeten. Weliswaar kan iedereen, die ouder dan jaar i6 en lezen en schrijven kan, /'ch eoretisch als kandidaat beschikbaar stelten, maar die kandidatuur moet door de Nationale Unie worden goedgekeurd. Verder zijn van het kiesrecht uitgeslote'n degenen, die in het oude regiem een be langrijke rol hebben gespeeld. Onder hen bevindt zich ook Nahas Pasja, de mach tige leider van de verboden Wafd-partij, groot tegenspeler van koning Faroek was. Of generaal Naguib, die vóór Nasser president was, ook tot deze cate gorie behoort, is twijfelachtig. Hij bevindt zich nog steeds als gevangene in een land huis in de omgeving van Cairo. De vroegere minister van Voorlichting, Salah Salem, i6 inmiddels van zijn huis arrest ontslagen. Hij dook onlang6 bij verrassing op ate redacteur van een nieuw dagblad in Cairo en daar hiervoor de goedkeuring van de regering nodig i6. nt men aan, dat Salem zich met Nas- heeft verzoend. Uit de verkiezings voorbereidingen is gebleken, dat Nas6er 'an de verkiezingen een geweldige be- lissing ten gunste van zijn regiem wil maken, waarbij hij vooral de massa wil mobiliseren om de wereld tc bewijzen, dat die massa achter zijn politiek staat Voor de keuze van een terugkeer naar de monarchie met de oude partijen of de huidige toestand gesteld, zou het volk zeker voor het laatste kiezen. De macht hebbers in Cairo verstaan het uitstekend, het nationalisme voor hun eigen doelein den te gebruiken en ongetwijfeld te op het gebied van landhervorming en irri gatie meer dan door de voorgaande re giems gedaan De wapenaankopen \n het Sowjetblok worden als een zet van ge niaal staatsmanschap voorgesteld en Na6- popularlteit is sterk toegenomen door het accentueren van de Arabische solidariteit, zijn komende reizen naar Joegoslavië en rood China, en zijn het Westen tegen het Oosten uitspelende po- b.t. de 'Asuandam. Ook Nassers uitdagende houding tegenover het Westen politiek t.a.v. Israël zulten een be- langrijke rol spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5