fsReinigingsdirecteur De Jong gaat de dienst verlaten VAM MENS TOT MENS Nu twee jaar geëist tegen kassier-boekhouder van liet draaiboek ?F LEIDSCHE COUKANT ZATERDAG 23 JUNI 1956 Opbouw tot modern bedrijf Opvolger komt hier in veel hetere toestand dan hij in 1931 kwam VOOR DE OPVOLGER van de .heer J. H. de Jong, directeur van de gemeentelijke reinigings. en ontsmettingsdienst is het bedje gespreid. De heer De Jong neemt volgende week donderdag, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid van de dienst, nadat zijn diensttijd voor het samenstellen van een technisch rapport met een half jaar was verlengd, maar de gunstige kant van dit afscheid is ongetwijfeld, 'hij de dienst in een voorbeeldige toestand achterlaat en z'n opvolger zioh niet het hoofd hoeft te breken over allerlei vernieuwingsproblemen. Wat in 1931, toen de heer De Jong hier kwam, wèl het geval was. dat de heer De Jong niet per 1 januari Jl. werd gepensioneerd. Ook de ontsmettingsdienst had steeds de volle aandacht van de heer De Jong. Hij omvat de ontsmetting van goederen, het zuiveren van woningen én de in spectie van woningen bij verhuizing In 1955 werden in totaal 1218 percelen ge controleerd. waarvan 1 onzuiver bieek. Er werden 1512 inboedels nagekeken. De heer De Jong werd in 1890 te Steen- wijk geboren. Nadat hij bij het polytech- ich bureau „Nederland" te Arnhem ,bouw- en werktuigkunde" had gestu deerd, was hij bij verschillende architec- werkzaam. Per l april 1916 werd hij jenoemd tot adjunct-directeur van ge-- neentewerken te Meppel, welke functie lij tot 31 maart 1918 heeft bekleed. 1 april 1918 werd hij directeur van de gemeentereiniging en -ontsmetting te Meppel. uit welke functie hem op 31 maart 1931 eervol ontslag werd verleend. De dag daarop trad hij in Leiden in d.enst. als opvolger van de heer C. de Koning Verbeteringen De heer De Jong werd hier geconfron teerd met een primitieve boel. Het reini- uk ijen van waterplaatsen, het ophalen van il en het ledigen van straatkolktn De ont smettingsdienst beperkt zich niet tot Lei den; tot in verre omgeving maakt men er gebruik van, zelfs in Aalsmeer. Functies De heer De Jong is nog waarnemend voorzitter van de Nederlandse vereniging van reinigingsdirecteuren. In de loop der jaren heeft hij in tal van commissies op reinigings- en orttsmettingsgebied voor deze vereniging zitting gehad. In 1932 stel de hij met twee collega's een rapport het i ;stuk meling van huisvuil iin ons land. Dit rap port heeft tot gevolg gehad, dat in Ne derland op dit ogenblik 2.900.000 uniforme vuilnisemmers in gebruik zijn. Met drie collega's maakte hij vorig jaar en studiereis naar Duitsland. Denemar en en Zweden voor de samenstelling van en rapport over opvegende veegmachi- es en de toepassing van stortkokers voor de afvoer van huisvuil bij hoogbouw Hij blijft in deze commissie zitting hebben. De heer De Jong is ook nog directeur administrateur i de de provinciale ont- Zuid-Holland van He is onlangs benoemd opleiding Van de andere functies die de heer De Jong bekleedde noemen wij: penning meester van de Stichting Persgasstation t» Leiden, secretaris van de zuiveringscom missie post- en telegraafpersoneel Leiden en Rijnstreek, lid van de documentatie- zuiveringscommissie overheidspersoneel en li'd van het Haagse Tribunaal. Hij penningmeester van de Geref. schoolver eniging en voorz. van de bouwcommissie van deze vereniging en bestuurslid de vereniging voor alcoholbestrijding bij snelverkeer. Op donderdag 28 juni om 3 uur 's n dags neemt de heer De Jong in een de gebouwen van de dienst aan de N< derstraat officieel afscheid van superieu ren, collega's en personeel. TUINFEEST VAN OOSTERKWARTIER Ondanks de koude die de juni-maand ons brengt, houdt de Speeltuinveren ..Oosterkwartier" weer haar Jaarlijks tuinfeest. De belangstelling van gistei viel nog al mee. Van de gebruikelijke schiettenten e.d. wordt weer een druk ge bruik gemaakt Ook vandaag is het nog feest. De opbrengst van deze avonden zal weer geheel ten goede komen aan t «Deel tuinver en ig i ng. Ir. J. A. v. d. Laan bouwt Apeldoorns raadhuis De gemeenteraad van Apeldoorn z; binnenkort beslissen over een voorst van het college van B. en W. om aan i J. A. van der Laan te Leiden opdracht te verlenen tot het ontwerpen van voorlopig plan voor de bouw van nieuw raadhuis in Apeldoorn. gebeurde nog op een manier, die met de hygiëne weinig of geen rekening hield. Er werkten toen 86 werklieden. Reeds op 14 november 1931 voltooide de heer De Jong een rapport betreffende de reorganisatie van de dienst, te weten de afdelingen reindigimg, foaggerwenken en ont smetting. Op 4 juli 1932 werd dit door de raad aanvaard. Drie jaar na het uitbren gen van het rapport was de dienst volledig gemechaniseerd. Dat is de basis geworden van de situatie zoals die op het ogenblik De nieuwe wagens waren zo gecon strueerd, dat de uniforme vuilnisemmer, waarover de heer De Jong ook een uit voerig rapport uitbracht, gemakkelijk kon worden ingevoerd. In de eerste dri den van maart 1940 werden 23.000 uitgereikt. Op 31 december 1955 v in totaal 30.541. Leiden was een eerste steden met uniforme emm De mechanisatie heeft ook £i een voordelig verloop gehad. Kostte de dienst in 1931, met al het verouderde teriaal dus, 3 pi dit bedrag gezakt tot Nog meer adviezen Nog twee andere belangrijke rapporten verschenen van de hand van de heer De Jong. In 1950 over de uitbreiding en mo dernisering van de dienstgebouwen aan de Noorderstraat (mede in verband met de stadsuitbreiding) en onlangs een rap port over het vuilverbrandingsvraagstuk De uitbreiding van de dienst is in 1953 tot stand gekomen en op 7 mei van dit jaar werd het rapport over de vuiQver branding aanvaard. De voorbereidingen voor dit laatste advies hadden tot gevolg. Stand arbeidsmarkt Het aanbod handhaafde zich in de pe riode van 11 tot en met 16 juni en beliep 120 als geheel werkloos ingeschreven man nen. De voordelige verschillen met vorige jaren nemen, nu het zomerseizoen is aan gebroken, af. Zij bedragen voor 1953, 1954 en 1955 respectievelijk 1020, 660 en 185. Een analyse van de cijfers toont aan. dat towel de seizoen- als structurele werk loosheid nihil is. De vraag bleef op 420 staan. Ruim 40 procent hiervan had be trekking op jeugdigen. Vooral in de me taalnijverheid, textielindustrie, bouwnij verheid en landbouw doet zich een tekort aan arbeidskrachten gevoelen. Dit betreft towel geschoolden, geoefenden als onge- ichoolden. Het aanbod van jeugdigen is uiterst gering. Het aantal ingeschreven vrouwelijke ar beidskrachten daalde tot 40. De vraag steeg van 375 tot 415. In vrijwel alle be drijfstakken bestaat grote behoefte aan vrouwelijk personeel. In de textielindu strie, confectie-industrie en de huishou ding treedt een toenemend tekort aan de dag. Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Hartman. Kors, Kortman, Mastenbroek en Veldhuy- «n. Bij geen gehoor bij huisarts of spe cialist belle men dokterstelefoon. 22222- Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt als volgt verzorgd: Zaterdag 23 juni zijn 's middags, avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 26136. Zondag 24 juni is van 's ochtends 8 tot 'a avonds 12 uur alleen geopend apo theek Reijst. De nachtdienst wordt vanaf H uur weer door beide apotheken w genomen. Van maandag 25 tot en met vrijdag 29 juni nemen apotheek Herdingh en Blan ken en apotheek Reijst de avond- en nachtdienst waar. Benadeelde machinefabriek te Leiden voor halve ton Dat hü door middel van valse vracht brieven en remboursementen f 38.000 duisterde en f 12.000 door betalingen klanten niet te boeken, gaf een kas boekhouder uit Oegstgeest grif toe. Hij was tegen een veroordeling tot 3 jaar gevangenisstraf by het Haagse Gerechts hof in beroep gekomen omdat zijn gezin door daad en straf zeer ernstig wordt leegestraft. Huis, inventaris en auto zfjn namelijk verkocht om de schuld aan zijn benadeelde werkgever een machinefa briek te Leiden, zoveel mogelijk te del gen. Uit rapporten en verklaringen van een huisarts kwam het levensbeeld tevoor schijn van een jongeman uit een moeilijk milieu, die zich door studie en hard wer- naar boven worstelde, veel voor zijn drank verslaafde vader deed, een trouwde, doch in zijn hang macht zijn misstappen be- wilde een eigen woning en hebben. Van het verduis- goede vroi luxe ging. De n eigen terde geld, verkregen door valsheid geschrifte, voerde hij een te grote staat, die hem tenslotte tegen de lamp deel lo pen. Zijn daad was zo geraffineerd, aldus •de procureur-generaal, dat de accountants van de fabriek deze eerst niet in de ga ten hadden. Anderzijds wilde de procureur-generaal persoon en persoonlijke omstandigheden van verdachte in aanmerking nemen, me de vanwege de moeilijke gezinsomstan digheden, waaronder de man voor de eerste keer tot een greep in de kas werd verleid. De verdediger stipte nog aan, dat de fabriek het verd. wel erg gemakkelijk heeft gemaakt. Jammer genoeg heeft hij zich niet beheerst, anders zou, met zijn capaciteiten, een directeurspost niet denk beeldig zijn geweest, aldus de verdediger. De procureur-generaal bij het Gerechts hof heeft tegen de kassier-boekhouder twee jaar gevangenisstraf met aftrek van it geëist. Door de rechtbank ot drie Jaar met aftrek veroor deeld. Tussen de bladzijden Animal Farmgetekende hoofdfilm geeft satire op dictatoriaal bewind GEORGE ORWELL heeft met zijn werk „1984" een blik geslagen in een gruwelijke toekomst: de beheersing van het hele leven door een dic tator, Big Brother geheten, die overal zijn invloed laat gelden en zonder wiens goedkeuring niemand meer een voet mag verzetten. Iets dergelijks heeft Orwell neergelegd in zijn fabel „Animal Farm", waarvan thans een geheel getekende hoofdfilm is gemaakt door het Hongaars-Engelse echt paar John Halas en Joy Batchelor. In Casino kan men kennis maken met deze hele nieuwe richting in de tekenfilm, die grote beloften voor de toe komst inhoudt. Orwell heeft in zijn „Animal Fai geschiedenis getekend van een boeren hoeve, waar een aan de drank geraakte boer zijn veestapel uitbuit. De dieren ko men in opstand, verdrijven de boer er beginnen een nieuw leven onder nieuw» wetten. „Geen dier mag een ander dier doden", luidt één wet, en een andere: „Alle dieren zijn gelijk". Aanvankelijk gaat alles goed, tot één varken, Napoleon, opstaat en met behulp van een stel bloed honden een nieuw terreurregime vestigt. Met behulp van zijn trouwe spreekbuis Snowball verandert hij de eigen inzicht. De dieren zijn voortaan wel gelijk, maar ..sommige dieren zijn gelij ker dan andere". En aan het verbod to doden wordt de veelzeggende toevoeging „niet zonder noodzaak" geplakt. Dit alles loopt dan uit op een nieuwe opstand, waardoor de bende zwelgende varken? wordt uitgeroeid. Op bijzonder gedurfde wijze hebben Halas en Batchelor deze vlijmscherpe fa bel verwerkt tot een kleuren-tekenfilm, •mee een nieuw hoofdstuk begint in het domein van de getekende rolprent. Kenden we de tekenfilm tot dusver als i al of niet grappig voorfilmpje, best als een zoetelijk geromantiseerd haaltje voor kinderen, nu is met slag bewezen dat deze kunstvorm o< geheel eigen wegen kan gaan voor vol- Jeugd en Rembrandt Wethouder Van Scliaik opende expositie Gistermiddag heeft wethouder Van Schaik in de Boerhaavezalen de tentoonstelling „Jeugd en Rembrandt" waarover wij in ïumimer van gisteren reeds uitvoerig schreven, geopend. De wethouder prees het enthousiasme van de commissie, die deze expositie had voorbereid. Ook sprak hij waarderend over het feit, dat deze wedstrijd, die aan de tentoonstelling voor afging, thans mogelijk is. Een vijfentwin tig jaar geleden zou dit niet hebben ge- Het is verblijdend, aldus de heer Van Schaik, dat zo vele leerlingen van sdho- jeïnspireerd door Rembrandte onder werpen, zich in een geheel eigen vorm hebben kunnen uiten. prijzen werden hierna door dg wet houder uitgereikt. In een van de zalen wachtte de deelnemers een tractatie. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties GESLOTENVERKLARING Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Houtmarktbrug met Ingang van 25 juni 1956 voor de duur der aldaar plaats vindende werkzaamheden, zal zijn afge sloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, alsmede voor voetgangere, in beide richtingen. Natuurlijk dringt zich onwillekeurig en vergelijking op met de produkten van Walt Disney, die tot dusver in de teken film de toon heeft aangegeven Daarbij moeten we vaststellen, dat de Britten erin sijn geslaagd de tekenfilm op een veel hoger plan te brengen. Hoewel het pes simistische slot van Orwells fabel is ge wijzigd blijft de indruk bewaard, dat de tekenstift een middel bij uitstek is om dergelijk verhaal in filmvorm te her scheppen. We zijn benieuwd, hoe dit ex- nent in Leiden zal worden ontvan gen. In ieder geval staat voor ons vast, dat „Animal Farm" een meesterlijke te kenfilm is. die men moeilijk kan verzui len te gaan zien. (Eerste getekende hoofdfilm uit Enge land opent nieuw hoofdstuk in deze kunstvorm). De overtvinnaar Lido doet in weelderige kleuren het erhaal zoals het heet van „de man, .ie een werelddeel onder z'n voeten ver trapte en nam wat hij wilde", en die daarom „De overwinnaar" werd ge noemd. Achter dergelijke martiale re clame vermoedt men óf Germaanse hel dendaden óf Romeinse roem óf Mongool se heerszucht, sensationeel en overdadig geschilderd met taferelen, waarin niet vergeten wordt de vrouw in dubbelzinnig opzicht rijkelijk ten tonele te voeren. In Hollywoods produkten is de vrouw méér dan geëmancipeerd. „De overwinnaar" blijkt de laatste der drie zojuist genoemde veronderstellingen waar te maken. De geschiedenis is nogal ingewikkeld en naar wij menen niet zo kennenswaard, dat het gerechtvaardigd is er veel aandacht aan te schenken. Ze is zeer romantisch, want men strijdt, men heeft lief, men laat zich „de waarheid zeggen", men ontvoert, kortom, het is een geijkt verhaal, waarin John Wayne met nadrukkelijke manhaftigheid het past goed hier een germanisme te ge- iken een Mongools hoofdman speelt Susan Hayward de dochter van een Tartarenleider, die haar Mongoolse ont- der heel erg liefkrijgt, ook al doodt haar vader. Maar zoiets mag voor Mongoolse geen naam hebben, en „kleine" film over een groot ver- Luxueus en uiterst snel! Official DKW Dealer voor Leiden cn Omstreken: MAREL's Autobedrijf N.V., Rijksstraat weg 336-340 („Den Deyl"). Tel. 2546 (K 1751), WASSENAAR Official DKW-Dcaler voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKERS AUTOMOBIELBE DRIJF. Hoofdstraat 133, Tel. K 2532.7427 SASSENHEIM. Engelse sensatie TTET WAS tijdens de pauze tussen het voorprogramma en de hoofd film. Links van ons zat een vriende lijk uitziende, reeds ietwat grijzende dame en aan de rechterzijde nam een kennis plaats, die uit zijn binnenzak een serie knipsels uit het Engelse dag blad „Daily Mirror" haalde, waarin onder schreeuwerige koppen fantasie rijke verhalen «over het leven van on ze Koninklijke familie stonden. Wij namen de berichten door. De Leidse dame las uit de hoeken van haar ogen stilletjes mee en keek ons daarna onderzoekend aan. Zij aarzel de even, tikte orj£ op de arm en zei: „You must not believe that. I'm sure it is not the truth". Op onze vragende blik volgde in correct Engels een hele uiteenzetting over de waardigheid van „the Dutch royal family" en de liefde, die ons volk zijn Koningin toedraagt. „Komt u uit Engeland?" vroegen wij. „Nee, ik ben Hollandse", klonk het antwoord. Toen wij daarop opmerkten, dat ook wij hier geboren en getogen zijn, volgde een door stomme ver bazing veroorzaakte stilte, die zich ontlaadde in een bevrijdend en harte lijk lachen om het grappige misver stand en de belachelijke berichten, die onder meer inhielden, dat voor de buitenlandse sensatiekranten in ons land twintig gulden (twee pond) wordt betaald, terwijl wij een dag te voren notabene nog een exemplaar voor zegge en schrijve twintig centen had den gekocht Mosmijtsoorten TAE LEIDSE student H. J. de Jongh kandidaat in de biologie, zal en kele maanden in Wageningen worden gedetacheerd. Hjj is namelijk belast met het onderzoek naar de waard- plantenreeks en de jaarcyclus van en kele bryobla-soorten (mosmijtsoor ten). Voor dit onderzoek heeft de Ne derlandse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek aan prof. dr J. de Wilde, hoogleraar in de entomo logie aan de landbouwhogeschool tc Wageningen, een subsidie verleend. De heer De Jongh zal zijn onderzoek dus onder leiding van prof. De Wilde verrichten, cn hij zal zich daarbij met twee vragen bezig houden: ten eerste met dc constantheid van de subtiele kenmerken of verschillen van enkele mosmijtsoorten en ten tweede met de kwestie of de verschillen in de jaar cyclus al dan niet terug te voeren z|jn op uitwendige factoren. Boulevard-artisten JJ7JE ZIJN artistieke gaven eens wil botvieren, krijgt deze zo mermaanden een pracht van een kans bij een bezoek aan het groe ne houten gebouw bij hotel Sein post aan de Koningin Wilhelmina- bouleoard te Noordwijk. Daar heeft mevrouw E. M. Diaz uit Steijl (Limburg) namelijk een hele collectie aardewerk gebracht, dat door belangstellenden naar eigen goeddunken kan worden betekend of beschilderd. De kopjes, fruit- schaaltjes, vaasjes, asbakjes en wat er al niet meer is, worden vervol gens geglazuurd en in een elektri sche oven gebakken, waarna men zijn eigen werk de volgende dag kan komen ophalen. Er zijn leuke dingen te zien. Door jonge kinderen met grappige voor stellingen versierde schotels wisse len af met „echte" tekeningen en surrealistische voorstellingen van mensen, die geen druppeltje kun- stenaarsbloed in hun aderen heb ben, maar toch iets kleurigs op het blanke aardewerk wilden toveren. Voor degenendie in het geheel niet met tekenstift of penseel kun nen omgaan en dus geen proeve van hun vaardigheid kunnen leve ren, is het toch nog wel interes sant om te letten op de overgave, waarmee de meeste amateur-schil ders het aardewerk bewerken en te zien naar de arbeid van mevr. Kreytkamp, die met haar veel la waai makende weefmachine aller lei aardige dingen weet te ver vaardigen. Van orgelbouwer p Kla; Hai wensdroom het is eens concertorganist te worden. Toen hij zestien jaar oud was, is dit verlangen voor het eerst bij hem opgekomen. Een op bezoek zijnde verpleegster speelde zo prach tig, dat Klaas onmiddellijk wenste, ook eens zulke wondermooie klanken aan het harmonium te kunnen ontlok- Begonnen met les van zijn zwager kwam hij twee jaar later bij de be kende organist Dirk Jansz. Zwart te recht en deze zag wel iets in de speel- vaardigheid van de jongeman uit het kleine Ter Aar. Er was echter een grote moeilijkheid, die maar niet zo een-twee-drie uit de weg kon worden geholpen: De kosten van een groot orgel waren zo hoog, dat onze jeug dig organist aan de aanschaf ervan niet eens behoefde te denken. En wil men later werkelijk concerten gaan ge- dagelijks oefenen op zo'n istrum aller» Alle grootse plannen schenen dus hiermee in duigen te vallen en wat lag meer voor de hand dan dat een moe deloos geworde« leerling zijn lief hebberij er aan zou geven Wie dat nu echter denkt, ziet een belangrijke factor over het hoofd: het doorzettingsvermogen van Klaas van Harten. „Onmogelijk een orgel te ko pen? Dan bouw ik er zelf een", zo dacht hij en tot ieders verbazing zeg de hij zijn lessen op en besteedde verder twee jaar lang elk vrij ogen blikje aan het bouwen van een orgel met twee klavieren, elektrische wind- voorziening, vrij pedaal (pedaal: 4 re gisters. manuaal 1: 4 spel, boven- manuaal: 2 spel) en drie zweltreden. tot concertorganist? TY/TE ZO'N groot orgel van binnen heeft gezien, zal begrijpen dat de tuinderszoon er wel eens geen raad meer mee heeft geweten. Ondanks te genslagen werkte h|j echter gestaag door en het resultaat was ongelooflijk: Nieuwjaar 1956 ging de stugge door zetter achter z|jn instrument zitten en hij ontlokte aan zijn eigen bouwsel de heldere klanken, die vader en moeder en de elf broers en zusters met bewon dering naar Klaas deden opzien. En in Ter Aar waren en naar het spel van de jonge orgelbouwer luisterden. Vader Van Harten heeft de kamer een eindje uitgebouwd om het orgel een plaats te kunnen geven cn ook de overige leden van het grote gezin le ven intens mee met de muzikale vor deringen van Klaas, die nu weer elke veertien dagen naar Rotterdam trekt om zich verder te laten onderrichten. Al valt het dan ook niet altijd mee na een hele dag te hebben gewerkt, steeds weer een paar uur achter het orgel te kruipen. Klaas van Harten zegt: „Als je Iets wil bereiken, moet hebben." Nu, afgeloi Is heel bleken. lat dc >ed ge- de moeilijkheden niet uit de Wat dat betreft ziet de toekomst voor Klaas van Harten er zeker heel goed uit! Meningsverschil J£EN BEER betwistte dan een hit Diens geestelijk muziekbezit. „Van af mijn jeugd", zo zei het diertje, „Zijn noten voor mij 'n pleziertje". „Maar," zei de hit toen nijdig, „deed U ooit mee aan de hit-parade" Rainboiv-Island In het Luxor-theater draait deze week s rolprent Rainbow Island, waarin een atroos aan zijn maats een dwaas en sterk verhaal vertelt, dat op een gegeven ogenblik overgaat in kleurige filmbeelden. Met drie vrienden is hij op een onbe woond eiland verdaagd, waar op zekere een paar Japanse oorlogsvliegers landen. De matrozen gaan er met het vliegtuig vandoor, doch worden wegens pech gedwongen op een volgend eiland 2 dalen, dat weliswaar niet onbewoond 5, maar welks inlanders de immigranten vijandig zijn, dat ze al spoedig op het schavot staan. De treffende gelijkenis van de jongste matroos met de god van het eiland redt evenwel op het nippertje van een wisse dood en dan volgt een hele serie reuze avonturen rond de vele schaars geklede meisjes van het eiland. Met de mannen gespierd en gebruind wordt evenwel menig robbertje gevoch- tot de grond de schepelingen eindelijk dermate heet onder de voeten wordt, dat slechts een overhaaste vlucht hen kan redden. Zonder dat zij natuurlijk ver geten een lief meisje mee te nemen (Zoetsappig Amerikaans verhaaltje, waarin met komische situaties, vechtpar tijen en meisjes wordt gestrooid). Paris Canaille Onder jarig blijkt t regie van Pierre Gaspard-Huit is uit de Parijse studio's een film gerold met als titel Paris Canaille en als onder werp de liefde. De liefde is zo oud als de wereld, en toch blijft ze even jong als de lente. Of ais*Dany Robin, die in deze rolprent de ondernemende dochter van een halfgare filmster is. heel netjes op kostschool in Genève, maar direct aan het waakzaam oog van de directrice ont snapt tijdens een uitstapje naar Parijs. t wel mis gaan, een negentien- rvaren meisje, zonder een cent n de lichtstad. Soms lijkt hel er inderdaad op of het meiske willens en wetens een duister lot tegemoet zal gaan. maar gelukkig voor haar ontmoet ze een ongetrouwde commissaris van politie, die niet van haar avances gediend ijn, maar die ze achtervolgt en w drijft met heel haar arsenaal van vrouwelijke listen en lagen. En dat arsenaal is bepaald niet zuinig met foef jes voorzien. We zouden met dit geestige en vaak bij zonder overrompelend niemendalletje in Trianon vrede hebben gehad, ware het et, dat het meiske de schreef ver 'over- hrijat door in een nachtclub de daar aanwezige lieden tot een opwindend ge vecht te dwingen, enkel en alleen dcor haar voornemen mee te willen doen aan een strip-teasc show. Hier druipt de hu mor beschaafd af en verschijnt de sex- appeal in een vulgaire gedaante die deze film volkomen naar beneden haalt. Dat is wel heel jammer voor al het talent, aan dit werkje besteed. (Kostschoolmeisje i •hieliik haar kluisters ;rpt in Parijs al i De parel van de Stille Zuidzee Rex voert ons deze week naar de beto verende pracht der Zuidzee-eilanden. Het gaat de hoofdrolspelers echter niet zo zeer om de pracht, dan wel om de parels van een van die eilanden. Dan Merill, Bully Hayes en Rita, de laatste is het on derwerp van voortdurende twist tussen Merill en Hayes, trachten in het bezit te komen van de parels. Op het eiland woont de blanke hogepriester Michael. Hij moet niets hebben van de beschaving en verbiedj de „parelvissers" aan land te komen. Rita voelt zich nu plotseling ge roepen om als „zendelinge" aan wal te komen. Vooral op aandringen van zijn George stemt Michael toe. Rita trext „Zuidzeeuniform" aan en wint het hart van George, die net op 't punt stond ouwen met Momu, een tnboorlinge. komt achter het geheim. Dan en Bully slaan hun slag. Maar door onder- naijver gaat het niet helemaal goed. is ondertussen tot de ontdekking ge komen, dat wat zij doen gemeen is. Met de parels gaat Bully aan boord en vliegt de lucht in. Dan was net van het schip af. Rita en Dan blijven nu op het eiland j alles komt goed. George zal wel gaan trouwen met Mo- iu. en Dan met Rita. De hogepriester zal wel gedacht hebben: wat hier nu is. is toch geen beschaving en de doorsnee Rex. bezoeker zal wel gezegd hebben: „Moord- film!" Van deze „Gooi uw parels iet voor de wilde zwijnen-film" rest ons u nog te zeggen: („Volgende week beter").

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3