Mcume £riJtsrije (üourant Prees vindt alleen steun partijgenoten bij 4 fracties tegen huurafroming en voor hogere defensielasten Hammarskjöld volgende week naar Moskou Regering onthoudt goedkeuring aan plaatselijke beslissingen Rood-China erkent nu ook fouten Nederland kan nu meer atoomovens bouwen Alg ZATERDAG 23 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 Zevenendertigste jaargang No 10684 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfi l« «fieblroets "tnyn hert ia Icgftcnspoet Krijgen we een warme juli? Zie pag. 5 Politieke situatie is somber (Van onze parlementsredactie) HET PAD van formateur Dree9 gaat waarlijk niet over rozen. Al hij vandaag kennis neemt van de standpunten der vijf fracties zal hij tot de ontdekking komen dat zijn socialistische fractie een eenzame positie inneemt door zich tegen een verhoging van de defensielasten en voor een huurbelasting uit te spreken. Het is nu de grote vraag welke consequenties dr. Drees uit de antwoorden van de vijf fracties zal trekken. De P.v.d.A.-fractie, die de ernst van de situatie zeker inziet, is gisteravond om half acht nog bijeen gekomen om zich voor de laatste maal te beraden over de gang van zaken gedurende de laatste dagen. leverd om dr. Drees te doen slagen. Dat men de succesvolle lijsttrekker Drees niet in de kou wil laten staan is begrijpelijk Het is echter moeilijk geworden om zon der gezicht te verliezen bij een andere formatiepoging dit standpunt te laten Tegen huurafroming De socialisten staan ook op een eenzaam standpunt als het gaat over de afroming van de komende huurverhoging ad 25 Alle andere fracties hebben zich voor deze huurverhoging daartegen verklaard. Ook de alternatief-gedachte van dr. Drees verhoging van de opcenten van de grondbelasting is door de vier an dere fracties verwqrpen. omdat dit even eens een soort huurafroming zou zijn. alleen technisch anders geregeld. De k.v.p. fractie heeft de suggestie ge daan (zoals wij gisteren schreven) een deel van de inkomsten van de huurverho ging te blokkeren voor verhandelbare cer tificaten. De vijf fractievoorzitters bij gestaan door hun woningbouwspecialisten (prof Zijlstra (a.r.) was echter .alleen) hebben daarover gistermiddag nog ge- succes heeft dr. Drees gisteren nog jeboekt. In een lange fractievergadering heeft de P.v.d.A. zich ten slotte akkoord erklaard met het voorstel van dr. Drees m de defensielasten de komende jaren iet te verhogen. Kennelijk hebben de so- ialisten hun oude lijstaanvoerder niet in de steek willen laten, al zal het mannen ds Evert Vermeer veel moeite gekost hebben om het eenzame standpunt van dr. Drees te delen. De socialistische Tweede Kamerfractie en dr. Drees hebben echter nog géén compromis gesloten voor het' jaar 1957 willen zij niet f 1350 miljoen voor de defensie uit trekken, maar f 1450 min. Deze honderd miljoen gulden is het bedrag dat gemoeid is met de verhoging van de lonen gedurende de afgelopen maanden. De C.H. fractie steunt echter krachtda dig minister Staf, die liever weer een vier jarenplan opgesteld ziet. De minister van oorlog en marine zal desnoods bereid zijn om de verhoging van de defensiekosten met f 300 min alleen voor 1957 te accep teren als tegelijk uitdrukkelijk wordt be paald dat Nederland aan zijn Navover- plichtingen moet voldoen. Hier komt het grote verschil met de socialisten naar voren. Dr. Drees en de socialistische fractie gaat nu dit standpunt delen zou bereid zijn tot de Nato te zeggen: wij trekken niet meer dan f 1350 min per jaar uit. En de Nato zou haar plannen daaraan moeten aanpassen. Neen, zo zeggen alle fracties, wij hebben het gevoel dat f 1450 min per jaar voor onze defensie niet vol doende is. Over de hoogte van het bedrag va'lt te praten, maar één ding moet vast staan: de Nato is een bondgenootschap pelijke samenwerking en daarom wijzigen wij onze defensieplannen niet eenzijdig. Er is dus een diepe tegenstelling tussen de k.v.p., a.r., c.h. en v.v.d. fracties ener zijds en de P.v.d.A. fractie anderzijds. De socialisten zijn er ten slotte in geslaagd op dit punt de eenheid in hun gelederen te handhaven, maar het is zeer de vraag of zij daardoor een bijdrage hebben ge- De secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, vertrekt volgende week voor een officiéél driedaags bezoek naar Mos kou. Hij wil daar spreken over agendapunten voor de komende zit ting der algemene vergadering en verder over alles, wat de Sowjet- russische leiders ter tafel brengen. Op de agenda voor de op 12 november beginnende algemene vergadering staan o.m. ontwapening, vreedzame toepassing van kernenergie, hereniging van Korea. Palestijns vluchtelingenvraagstuk en eco nomische ontwikkeling van achtergeble ven landen Hammarskjöld zal op zijn Europese reis ook Stockholm, Warschau, Helsinki. Praag. Wenen en Belgrado bezoeken. Ver der zal hij twee weken in Genève door brengen en daar vergaderingen van de sociale en economische raad en van de coördineringscommissie der Ver Naties bijwonen. De secretaris-generaal wil eind augustus enkele Zuidamerikaanse landen, waar hij nog niet eerder is geweest, zon der enige politiek doel bezoeken om een nauwer persoonlijk contact te leggen. In oktober zal hij opnieu een reis naar het Midden-Oosten ma.ken als hij de Indruk zou hebben, dat zijn bezoek de Israëhsch-Arabische betrekkingen zou helpen verbeteren. H.K.H. Prinses Wihelmina heeft gister middag een bezoek gebracht aan he» William Singer-Museuin te Laren (Advertentie) r 58936 is het nummer van onze postrekening Als u daarop vóór 1 juli het abonne mentsgeld voor het 3e kwartaal 1956 a ƒ7,— overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwitantie wordt aan geboden en het is gemakkelijk voor onze administratie. Wilt u er vooral op letten dat het juis te adres, waar de krant bezorgd wordt, op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE. tijd gesproken, nadat gebleken voor de afroming geen meerder- behalen zou zijn. Uit dit gesprek schijnt echter wel dui delijk geworden te zijn dat de liefde deze k.v.p. suggestie aanmerkelijk is koeld. De a.r. fractie had reeds dadelijk te kennen gegeven daar niet veel vot voelen, daar de kleine huiseigenaa: dupe van dit systeem dreigt te worden. Niet alleen vergt het uitgeven var certificaten een ingewikkelde administra tie, maar de eigenaar van slechts enkele woningen zal er niets mee kunnen doen. Als een deel van de huurverhoging van 25omgezet moet worden in deze certi ficaten dan is het duidelijk dat de kleine huiseigenaar deze papieren nooit kan be stemmen voor de verbetering van de ningen. In vele gevallen zijn daar grotere bedragen mee gemoeid dan de kleine huis eigenaar uit de huurverhoging ontvangt. De kleine huiseigenaarmoet de certifica ten dus laten liggen, zo schijnt de a.r. re denering te zijn. Haar waarde zal dalen met het gevolg dat de grote aannemers deze certificaten gaan opkopen. (Zie vervolg pag. 5) De salarissen der ambtenaren (Van een onzer verslaggevers) Het overleg inzake de salarissen van iet overheidspersoneel is minder vlot zerlopen dan men had verwacht. Ener- sjfds heeft de regering vastgehouden aan ïaar eis, dat nu slechts kon worden be slist over een algehele verhoging met „Geef me de vijf'. Dat moet prins Bernhard gisteren na de ope ning van het Leger- en wa penmuseum „Generaal Höfer" te Leiden gezegd hebben tot deze middeleeuwse ijzeren man. De Prins bleef echter met de stalen handschoen van de wapenuitrus ting in zijn hand staan, een situ atie waar de minister van Oor log, ir. C. Staf, smakelijk om moest lachen. drie prdcent, anderzijds hebben de vak bonden gepersisteerd bü hun standpunt, dat direct zes procent diende te worden uitgekeerd. Onder deze omstandigheden in ons blad van gisteren heeft men dit reeds kunnen lezen bleef slechts de mogelijkheid open de ondehandelingen. overeenkomstig de wens van de rege ring, pas aan het eind van de zomer te hervatten. Dot diit voor de vakorganisaties min of meer teleurstellend wat. zij werden im mers praktisch gedwongen het uitstel te aanvaarden om te voorkomen, dat er la ter niet meer over een verhoging van drie tot zes procent gesproken zou kunnen worden is wel duidelijk. Men ver trouwt echter, dat eind augustus geble ken zal zijn, dan er. gezien de loonont- wikkeling dm het bedrijfsleven, tegen uit- kening van zes procent geen bezwaar zal zijn, zodat het thans noodgedwongen aan de dag gelegde geduld beloond zal wor- Ook het Centraal orgaan van de Ver- ïiiigüng van Nederlandse gemeenten, da' de gemeentebesturen adviseert in kwes ties van bezoldigings- en rechtspositie re gelingen, is teruggekomen op het stand punt waarvoor het aanvankelijk gepor teerd was. Het dacht namelijk in de rich ting de gemeentebesturen vrijheid van handelen te geven, omdat vooral in het en en met name in de grote steden; de situatie vrij moeilijk is. Duidelijk is echter geworden, dat de regering en in caeu minister Beei ernstig bezwaar heeft tegen een afhandelen van loonkwesties buiten de Centrale (landelijke) commissie voor het georganiseerd overleg om. Goed keuring op plaatselijke loonbeslissingen is dan ook niet te verwachten, zodat men in aifwaohten moest berusten. In Venrayse café9» Geen buitenlandse televisie-films De burgemeester van Venray, mr A. H. M. Janssen, heeft de vertoning van bui tenlandse televisie-filris in café's en taurants verboden. Het gemeentebestuur is van mei dat de bepaling in de politieverordening dat café's en restaurants voorzover openbaar amusement betreft vallen onder de bioscoopwet, het vertonen van buiten landse films, die dus niet door de Neder landse filmkeuring zijn gekeurd, verbiedt Dodelijke ongelukken De achttienjarige H. J. J. H. uit B e- e r w ij k ie gisteren met zijn Kets onder en autobus van de N.A.C.O. geraakt. Djj was op slag dood. De chauffeur van de bus merkte bij Santpoort iets aan de wagen. Hij stopte en vond de overreden fietser. Niemand heeft gezien, hoe de longeman onder de bus terecht is geko- De 72-jarige schipper W. Wij'brands van het binnenschip Hollandia ls van morgen bij het verhalen van dit schip in de Merwehaven te Rotterdam met hoofd bekneld geraakt tussen de roei het m.s. Washington. Hij werd stig gewond en i6 tijdens het ver aar het ziekenhuis overleden Een 62-jarige loodgieter, die woensdag jden6 werkzaamheden aan het dak van :n perceel in de Swammerdamstraat te msterdam uit de dakgoot viel, l» in zijn verwondingen overleden. De 40-jarige W. van T. uit Obbicht is bij zijn werk in een Belgische et eenkolen mijn te Winterelag door een tuk iizer dodelijk getroffen. De man «verleed ter plaatse. Hij was gehuwd en iad vier kinderen. De 78-jarige wielrijder G. Plevier uit chagerbrug is gistermiddag bij het oversteken van de rijksweg langs het ka- naai aldaar door een personenauto ge schept. Kort na aankomst in het zieken- is de man overleden. Cyprus-politiek volgen de week bekend Dc Engelse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, is gisteren, na gedur drie weken in Londen besprekinge hebben gevoerd over de toekomst het eiland, naar Cyprus teruggekeerd. Men verwacht, dat Engeland de volgende week zjjn politiek ten aanzien van Cyprus bekend zal maken. De leider van de Turkse minderheid op het eiland, dr. Fazil Kucuk, heeft in middels verklaard dat Turkije nin zal instemmen met zelfbeschikkingsrecht voor het eiland zonder toestemming van zijn volgelingen. De stad Limassol heeft een collectieve boete van 350.000 gulden gekregen we het grote aantal terreurdaden, dat daar is begaan. In dit jaar werden zeventig bom aanslagen gepleegd. Naast koffiepauze denkpauze TlT/AT DENKT u. zou een dagelijkse „denk pauze" uw werk ten goe de komen? Een psycholoog van de universiteit van Califor- nië, Harrison Coughis thans op vele kantoren gebruikelijke koffie- en theepauzen een „denk pauze" behoorde te wor den toegevoegd. Aan de arbeiders moet gelegenheid worden ge geven, eens rustig te gaan zitten en ongestoord over hun arbeidsproblemen te denken", zeide hij. Het idee lijkt zo op het eerste gezicht aantrekke lijk. maar er schuilen addertjes onder het Q^at dat is veel prettiger dan Er bestaat nog een be zwaar tegen het idee. het gehele personeel ineens aan het denken te zetten over verbetering - van de gang van zaken. Er zal beslist andere Het kunnen zijn, dat het mo reel van de arbeiders er inplaats van gunstig on gunstig door zou worden beïnvloed. Een baas, die tegen zijn werknemers zou zeggen „Nu gaan we allemaal een half uurtje stil zit ten en eens echt f link moet hebben, dan is het, gedwongen te worden tot denken, aldus deze psy choloog. Het nut uan nadenken over het gewone werk is wel eens overdreven. Al te veel denken op een kantoor of fabriek zou er een gekkenhuis uan kun nen maken Kijk naar de koe. Die is een volmaakte fabriek en levert een volmaakt produkt Maar denken doet ze helemaal niet Ze herkauwt alleen maar en eten gooit. Hij zal zich in de tijd van de baas gaan afvragen: „Hoe kom ik aan het baantje van de baas?" en hij vindt er misschien nog iets op ook in de tijd van de Alles bijeen genomen is het misschien beter, een „dagdroompauze" in gedurende welke ieder, een zich kan ontspannen en ongestoord kan zitten wil. De kansen zijn op zijn minst flfty-fifty, dat hij voor de dag komt met ideeën, welke op zijn minst even goed zijn als die, welke hfj' zou krijgen. Indien hi) zijn voorhoofd rimpelde in kwellende gedachtenpijn. Gooi op de mijt.' Het is weer zover, althans in Zoetermeer, waar zomertijd hooitijd is. Maar ook elders trekken de boeren er al met hun hooi-hulpen op uit ir de weidelanden om het ge maaide gras, dat droog genoeg is om hooi te worden, met het bekende „gooi-op"-gebaar op te tassen. De hooikorts in het land, het gras aan de kant, zeg gen wij weieens. te hooi en te gras Ook in communistisch China heefl men toegegeven, dat er in het verleden fouten z(jn gemaakt. Zo hebben de procureur- generaal, Tsjang Tsjing-Teng en de mi nister van openbare veiligheid, Lo Joei- Tsjing, vrijdag gezegd, dat in de strijd tegen de contra-revolutionairen verkeerde dingen zijn gedaan. In een verslag aan het Nationale Volks congres legde Tsjang er de nadruk op, dat in het afgelopen jaar in enkele ge vallen mensen ten onrechte zijn gearres teerd en gevonnist. Minister Lo waar schuwde dat de regering ten strengste heeft verboden verdachten tot bekente nissen te dwingen. Maar hij voegde eraan toe, dat in som mige delen van het land een toenemend aantal geheime agenten is gesignaleerd. De imperialisten van Tsjang Kai-Sjek zouden, volgens Lo, alleen al naar de stad Kanton twee maal zoveel agenten hebben gezonden als in het afgelopen Het centrale comité van de Franse com munistische partij heeft zijn goedkeuring gehecht aan hernieuwde „broederlijke en vertrouwelijke" betrekkingen met de Zuidslavische communistische pytij. Op dezelfde vergadering werd het be leid van Thorez goedgekeurd en de wil uitgesproken om met de socialisten tot een Volksfront te komen. Niet één aan wijzing werd gegeven, dat de „de-Stalini- satie" zal worden versneld. In het partij- orgaan „l'Humanité" wordt de verklaring van Kroesjtsjef betreffende Stalin echter onbevredigend genoemd. Koud weerweinig dus dure aardbeien Reeds enke-le weken worden aardbeien van de koude grond aangevoerd, maar het kwantum blijft zeer gering. Tenge volge van het koude weer verloopt name lijk het rijpingsproces bijzonder traag. Omdat de glasaardbeien thans voor het grootste deel zijm geoogst zijn er weinig aardbeien aan de markt Dank zij akkoord met Amerika TVE TUSSEN Nederland en de Verenigde Staten gesloten atoomovereen- komst voorziet in een uitgebreide uitwisseling van al dan niet ver trouwelijke gegevens betreffende het vreedzaam gebruik van atoomener gie. Nederland zal tevens hulp kunnen ontvangen bij de verwezenlijking van zijn programma inzake de praktische toepassing van de kernenergie. Het akkoord is i r Nederland getekend rialen. die nodig zijn voor het Nederiand- J. H. van Roijen, de ambassadeur ln Washington. De overeenkomst, die jaar fs gesloten, moet nog door ds parlementen worden goedgekeurd. De overeenkomst houdt ojm. In: 1. De Verenigde Staten kunnen aar derland maximaal 500 kg uranium kopen in de verrijking van 20 pet. Zes deze 500 kg kan Nederland be trekken in de vorm van uranium 235 ln loge graad van verrijking (tot pot.), als brandstof voor een hoge-flux- reaetor. Dit uranium zal naar behoefte worden betrokken uit de hoeveelheid van 20.000 kg, die president Eisenhower in fe bruari beschikbaar stelde voor reactoren an andere landen. 2. De Verenigde Staten levert derland uitrusting, apparatuur VET niet meer in trek Prijzen voor rundvlees gaan in dalende lijn De prijzen van het rundvlees zijn aan het zakken. Dat was de conclu sie waartoe het produktschap voor en vlees kwam, toen op de gister Utrecht gehouden vergadering de marktsituatie werd besproken. Sedert vorige week is op de markten een dalende tendens in de prjjzen waar te nemen. Eerst traag en in de laatste dagen sneller. In Rotterdam en later ook in 's-Hertogenbosch en Groningen is deze ontwikkeling begonnen. Gisteren in Lel den en ook in Leeuwarden was er op- gevolg een teruggang in de prijzen van het slachtvee De omzetten zijn tot een minimum ge daald en ook op de abattoirs blijkt de vleesverkoop zeer laag. Daarmee zijn de verwachtingen van het produktschap voor vee en vlees, dat nog deze maand een kentering in de prijzen zou gaan optreden, voorlopig bewaarheid. Bij deze ontwik keling is er voor het produktschap geen aanleiding het beleid te wijzigen en maat regelen te nemen, door bijvoorbeeld de export af te remmen. Volgens de voorzitter, de heer Joh. ds Veer, gaat de smaak van het publiek zich steeds meer richten op magei vlees, waardoor voor de veehouder waakzaamheid is geboden met ee rijpe (vette) koe Van Bylandt blijft in Europa Mr. W. L. F graaf van Bylandt, die tot de verde verbreking der akkoorden door Indonesië hoge commissaris te Djakarta was en thans ln Nederland vertoeft, zal niét naar Djakarta terugkeren, doch te gelegener tijd voor een nieuwe bestem ming in aanmerking komen. Er bestaat ook een direct verband tus sen de invoer en de uitvoer. De import neemt toe maar evenzo de uitvoer. Tussen 4 en 9 juni is 226 ton rundvlees uitgevoerd voor meer dan de helft naar Frank rijk en de aanvragen zijn nadien bedui dend gestegen, namelijk tot 462 ton. erijnse rebellen zoeken piloten Maandelijks vijftienhonderd dollar en alle gerief99 In de Los Angeles Herald Express ver scheen deze week een advertentie, waarin luchtvaart-technici- monteurs, grond- dienstpersoneel en boordwerktuigkundi gen worden opgeroepen om tegen een salaris van vijftienhonderd dollar per maand (plus onkosten en „alle gerief") het vliegverkeer der Algerijnse rebellen buiten 'e gevechtszones te onderhouden Sollicitanten konden schrijven naar post bus 327 ln Tripoli. Het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken bestudeert thans de pro blemen, die uit eventuele dienstneming voortvloeien. Gezien de Verenigde S:ate., het Franse standpunt huldigen, dat Alge rije grondwettelijk een deel van Frankzljk uitmaakt, konden juridische deskundigen niet zeggen of Amerikanen door dienst neming bun staatsburgerschap verliezen. Evenmin .of een Amerikaan, die een der gelijke betrekking wil aanvaarden, d» beschikking over een paspoort krijgt Premier Mollet heeft gisteren in Parijs verklaard, dat aan de nationalistische op stand, die nu al negentien maanden duurt, met door geweld een einde kan word n gemaakt. Volgens de premier zou het „gemakkelijk zijn geweest een militaire overwinning te behalen ten koste van veel Mohammedaans bloed. Maar dat wilden wij niet", zo zeide hij. onderzoek en de praktische toepassing van atoomenergie Voor het wetenschap pelijk onderzoek kunnen kleine hoeveel heden plutonium, uranium 233 en uranium 235 in zuivere vorm worden ontvangen. Van de materialen die worden geleverd, kunnen worden genoemd: zwaar water, grafiet en zirconium. 3. De verkregen splijtstoffen mogen al leen voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. 4. De voordelen van de overeenkomst kunnen worden gebracht in een geïnte greerde Europese atoomgemeenedhap. De Nederlandse ambassadeur in Was hington heeft bij de ondertekening een rede gehouden, waarin hij zei. dat Ne derland zich met kracht gaat wijden aan de ontwikkeling en bouw van energie reactoren. Dit statieportret van H.M. de Koningin, van de hand van de Rijswijkse schilder J. C. A. Goed hart, is bestemd voor de ambts woning van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, te sieren. H.Mdraagt de met hermelijn afgezette ko ningsmantel en w getooid met het ordelint van grootmeesteres van de Militaire Willemsorde. Overdrijvende wolkenvelden 0^ Tot morgenavond verwacht "^L De Bilt: Overwegend droog weer met vooral in de nacht en vroege ochtend overdrij- V>J vende wolkenvelden. Zwakke - tot matige wind tussen noord west en noord. Dezelfde of Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag zon 4.22—21.06. Maan 21.39-^ 5.37. Maandag zon 4!*23—21.06. Maan 22.06— 6.40.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1