Jlicuwe £ditsrt|e ÖToaranl Drees winnaar Romme twee De verkiezingen in cijfers Commentaar van de lijstaanvoerders EXTRA EDITIE Bij geruchten rondom ons koninklijk gezin H A.R. verloren twee zetels. C.H. één zetel, cbmmunisten twee zetels Ook in Leiden winst vooriiS Partij van de Arbeid ,n 1954 ofwel 3 De uitslag BUREAUS: SiMcutraat 37. ABONNEMENTEN: T.- par kwartaal; 2.JS par maand; 6.56 pat waak. Poatrakanlng W93fl ADVERTENTIES0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 81441. DONDERDAG 14 JUiM 1956 Dkeetie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SltotvMtUli k ghfb!t»tu aiyn hert in tigljenspoif zijn bijbel kent. weet. dat ook de koning, de koningin een mens is. Een mens van gelijke beweging als wij. Een mens met zijn vreugden en met zijn smart. Een mens in zijn sterkte en een mens met zijn zwakheden. En wie zijn bijbel kent. ontleent daaraan zijn eerbied voor zijn koning en zijn koningin, ook waar zij mensen zijn met hun sterkte en hun zwakheden. Wij zijn zo gewend geraakt aan het geluk van ons koninklijk gezin, dat wij geneigd zijn geworden, dit als een vanzelfsprekend iets te aanvaarden. Wij zijn wel eens voorbij gaan zien, dat ook een koning, een koningin, ogenblikken kan hebben van diepe zorg, van moede loosheid. Wij zijn wel eens voorbij gaan zien aan de onnoemlijk zware last, die het koningschap legt op de schouders van een mens, een last die onontkoombaar is en die veelal gedragen moet worden in eenzame hoogte. T)E koning, de koningin; een mens. Heeft dat menselijke niet nog aan accent, aan betekenis, gewonnen, sinds het koningschap zelf aan constitutionele bevoegdheden heeft ingeboet? Niet maar in haar ambt. maar ook in haar persoon is onze koningin ons heel nabij gekomen door de warmte van haar stem, door het eigene van haar stijl, door de bekoorlijke en innemende onbevangenheid van haar optreden. En dit geldt ook heel ons vorstelijk gezin: de prins-gemaal, op wie wij trots zijn, en de prinselijke kinderen, wier kinderlijke belevenissen wij met zoveel belangstelling volgen. Dit is een geluk, dat wij niet hoog genoeg kunnen schatten, een geluk dat wij wel onafgebroken moeten dragen in ons gebed. Want dit mogen wij nooit vergeten: broos is het leven van de mens en broos is ook het geluk, waarin hij delen mag. Dit hebben wij allen gemeen, wie wij ook zijn en waar wij ook wonen, in een eenvoudig huis of in een paleis. 13 IJZONDERE redenen hebben wij om dit zo te schrijven. Want wat reeds geruime tijd in kleinere kring bekend was, doch wat men zo gaarne tot een kleine kring had willen beperken, is thans door de wrede en niets en niemand ontziende publiciteit van de wereldpers wereldkundig geworden. Daardoor gedwongen, menen ook de leidinggevende Nederlandse dagbladen hun lezers niet geheel meer onkundig te moeten houden. Trouwens, heeft alles, wat zich tot dusver heeft afgespeeld, zich niet afgespeeld in de eigen particuliere sfeer van een gezin, een gezin zoals er terwereld zovele zijn? Het is bovendien alles zo door-en-door en echt menselijk, dat men wel schromen moet, hier over anders dan in de meest sobere bewoordingen te "schrijven. Want menselijk is dit alles. Wat immers ligt er meer voor de hand dan dat, wanneer een vader en een moeder een kindje krijgen dat een kwaal heeft, in dit geval aan de ogen, zij al het mogelijke doen om genezing te bewerken? Wat is begrijpelijker dan, zo van een vrouw het gerucht gaat, dat zij over bepaalde krachten beschikt, haar hulp en advies worden gevraagd? Behoeft het te verwonderen, dat in deze sfeer van twijfel en van hoop spanningen kunnen ont staan, die de mens als mens nauwelijks meer baas kan? F) OOR vrienden op haar opmerkzaam gemaakt, hebben koningin en prins contact gezocht met een dame, van wie het heette, dat zij over bijzondere krachten beschikte. Haar hulp werd ingeroepen in verband met de oogziekte van ons jongste prinsesje. Ook al heeft haar aanwezigheid in het paleis het prinsesje geen baat gebracht, zo schijnt zij er toch in geslaagd te zijn, op de omgeving van onze koningin een zekere invloed uit te oefenen. Zij is een omstreden figuur geworden. De buitenlandse pers dicht haar thans toe, dat haar optreden in hofkringen consequenties zou hebben tot in het politieke vlak, en men gaat zelfs zover, dat men het belang van de Nato met dit alles in verband brengt. Dit is geheel en al bezijden de waarheid. Er bestaat generlei conflict tussen onze koningin en haar ministers. Onze koningin .heeft, zo wij weten, een te hoge opvatting van haar vorstelijke taak, dan dat voor enige be duchtheid in dit opzicht vrees zou behoeven te bestaan. DIT is het dan, waarop het neerkomt, en met deze sobere aan duidingen wensen wij te volstaan. De buitenlandse pers, voor zover reeds met berichten verschenen, verlustigt zich in details, die het voordeel hebben zó wonderlijk te zijn, dat zij feeds daarom niet met de waarheid in overeenstemming kunnen zijn. Er is nu iets heel belangrijks, dat wij als volk voor onze koningin, voor onze prins en voor hun kinderen kunnen doen. Wij kunnen in de geest dicht rondom hen gaan staan met onze onverflauwde sympathie en met ons gebed. Zij zijn mensen als wij, maar dat kon ons van overlang bekend zijn. In hun leven kunnen de spanningen ontstaan, zoals zij kunnen ontstaan in ons aller leven. Maar er is er Eén, die mens is geworden, opdat wij vorst of onderdaan, ook in al onze problemen tot Hem de toevlucht zouden nemen. HET moet in ons gebed gaar. om het geluk van ons" vorstelijk gezin, het gezin waarin God ons zulk een ontzaglijk en tegelijk teder goed heeft willen geven. De grote Russische schrijver Tolstoi schrijft ergens, dat alle gelukkige gezinnen op elkaar lijken, maar dat elk ongelukkig gezin op zijn eigen wijze ongelukkig is. Wij moeten bidden voor het geluk van ons vorstelijk gezin. Wij moeien bidden voor onze koningin, opdat zij geschraagd moge worden in het volbrengen van haar koninklijke taak. Hoe zou die taak anders volbracht kunnen worden dan tenzij zij gezien wordt als te zijn opgelegd ,,bij Gods gratie"? Wij moeten bidden, dat onze koningin bij de vervulling van deze hoge roeping zich voortdurend gesteund moge weten door, rondom haar, haar gezin en heel haar volk. Ons gebed moge vooral in deze dagen opstijgen voor onze vorstin, nu zij staat voor belangrijke beslissingen in verband met de kabi netsformatie. Moge er onbaatzuchtigheid en een helder inzicht zijn bij allen, die geroepen worden haar van advies te dienen. Maar dan is het aan haar, de opdracht tot kabinetsformatie te verlenen, een opdracht, die als zodanig nog niet wordt gedekt door de ministeriële verantwoordelijkheid en deswege bijzonder zwaar is. p N moge onze koningin, moge de prins die haar immers tot zo grote steun mocht zijn, mogen wij allen in onze oren horen naklinken het wonderschone en peilloos diepe gezang, dat gezongen werd, toen koningin Juliana de 'troon besteeg, en dat tevens het antwoord was op haar ontroerend .Wip ben ik, dat ik dit doen mag?"- De Heer is mijn Herder! Hij waakt voor mijn ziel. Hij brengt mij op wegen van goedheid en zegen. Hij schraagt m' als ik wankel. Hij draagt m' als ik viel. De Heer is mijn Herder! Hem blijf ik gewijd. Ik zal immers verkeren in het Huis mijnes Heren. Zo kroont met haar zegen Zijn liefde me altijd. DE STEMBUS MAAKTE UIT: DE verkiezingsdag van gisteren is de grote telijke partijen, anti-revolutionairen en christelijk dag geworden voor de Partij van de Arbeid: historischen, hebben samen met de communisten zij is thans de grootste partij van Nederland, het gelag moeten betalen: de A.R.P. verloor twee niet.slechts zoals in 1952 in percentage, zetels, de C.H. Unie 1 zetel en de C.P.N. twee maar thans ook in zetelaantal. Met vier zetels winst zetels. De partij van de heer Welter die in de oude kwamen Drees en zijn medekandidaten uit de Kamer twee zetels bezette, is zoals bekend opge. stembusslag tevoorscnnn terwijl de Katholieke j v tt n -r» o r* r, i ju *j i i Volkspartij het niet -verder bracht dan drie zetels Saan m de K V R De SG P handhaafde haar zetel- - - - - - - - tal op twee; de drie overige partijen wisten de kiesdelen niet te halen. winst. De P.v.d.A. brengt thans 34 afgevaardigden in de Tweede Kamer tegen de K.V.P. 33. De chris- Prot.-Chr. groeperingen deden het niet al te best Is de nacht vóór de verkiezingen lerkbaar dat er „iets in de lucht Alle partijen hadden zich beijverd het „goeden morgen" wensen van d< I kiezers, waarbij zij hen op het hart bon den zich niet aan de stemplicht te ont- ■trekken. En dide stapels goede aanbeve- jlingen in de brievenbussen hebben hun I uitwerking niet gemmist, want Neder land is met enthousiasme naai- de stem bus gegaan: bijna vijf en driekwart stem biljetten werden uitgereikt. TN DE ZALEN Prediker en Rehoboth, waar de afdeling Leiden van de C. H. Unie respectievelijk de centrale A. R. kiesvereniging ver gaderde, heerste gisteravond een niet al te beste stemming na de stemming. Dat was te begrijpen. Deze twee partijen immers hebben het er ook in de Sleutelstad niet al te goed afgebracht, en de bin nenkomende uitslagen van andere steden toonden hetzelfde beeld. Bijna steeds stond daar een aanzienlijke winst van lijst 2 tegenover. Terwijl de K.V.P. iets steeg, k-wan Partij ya-.i de Arbeid van 35.9 procent in 1952 via 37.7 in 1954 op 40.3 pro cent thans. De A.R. daalde van 9 4 in 1952 en 7.9 in 1954 op 7.8 in 1956. nog een - kleine achteruitgang bij de ver kiezing voor de Prcv Staten dus. Het verlies voor de C.H. Unie is veel aan zienlijker: 1952 13.2. 1954 14.2, 1956 11.6 De V.V.D. evenwel groeide opnieuw: 8.7 8.9 9.8 procent. Bij de Com munisten was weer een belangrijke teruggang te zien: 8.3 7.2 6.6. Ook de S.G P. daalde iets: 1.3 1.4 1.2. Het Geref. Politiek Verbon^be haalde wat meer stemmen, zijn per centage steeg van 0.3 tot 0.4. Tenslotte de N.U. en de N.O.U. De Na tionale Unie kreeg 364 stemmer behaalde daarmee 0.7 procent. Ned. Oppositie Unie verwierf 95 stem men, dat is 0.2 procent. Bij het toe schouwen van stemmenaantallen en percentages dient men wel rekening te houden met de cijfers van overige partijen, waaronder de K.N.P.. in 1952 en 1954. Het gaat hier om 1820 stem- 1.4 pro Raadszetels Hoe is de stand als we veronderstellen, dat Leiden voor zijn gemeenteraad had gestemd? Dat vroegen we niet aan Mieke, maar aan de heren mr. ir. Westra en ir. Boter, die zich ook gisteravond weer ware rekenmeesters betoonden, en ons blad daarbij opnieuw aan de kop brachten wat de totalen en de percen tages betrof. Het antwoord luidde, dat dan de P.v.d.A. een zetel zou hebben gewonnen, ten koste van de Prot.-Chr. Groep Uiteraard is men er daarbij van uitge gaan, dat de Staatk Geref. Partij en het Geref. Politiek Verbond bij de raads verkiezingen niet met eigen lijsten uit komen. Hur. leden worden geacht, de Prot. Chr. Groep bij de raadsverkie zingen te versterken. Een ander blad, dat dit blijkbaar over het hoofd zag, kw dan ook tot een verkeerde conclusie. T eamivork Een hartelijk woord van dank allen, die \oor een vlotte verkiezingsdienst zorgden, is ook dit- ditmaal op zijn plaats. Iedere keer mag ons blad rekenen op een groep mede werkers, die weten wat teamwork is Leden van de Leidse gemeentepolitie be toonden zich opnieuw tacticj hij het rege len van het verkeer tijdens de grote drukte voor ons gebouw. Ook daarvoor onze erkentelijkheid. De tijdstippen, waarop in Leiden druk gestemd werd. lagen als volgt. Velen kwamen direct na-8 uur. Om 10 uur liep het ook weer vrij behoorlijk en om half 6 bracht een grote groep Leidenaars hun stem uit. Kennelijk waren dat werk nemers. die zo juist de fabrieken hadden verlaten. Tussen 6 en 7 uur was het be paald rustig. Misschien had men het slui tingsuur beter op 6 uur dan op 7 uur kunnen stellen. In de buitengemeenten deden zich geen schokkende gebeurtenissen voor. Er is één gemeente, waar de P.v.d.A. iets daalde: Warmond, waar deze partij van 267 op 262 stemmen kwam. In Rijnsburg ug koi nemen. Maar toen rolden de uitslagen dan ook met de regelmaat van een klok bin nen en om twintig mii klonk er een hoeratje bij het A.N.P., want toen was de zaak rond en kon de totale uitslag wereldkundig gemaakt wor den. Het betekende een „recordverbete- ring" met liefst één uur en acht en twin tig minuten een compliment waard! Door deze opkomst was de kiesdeler bijna 57.300 en na de altijd ingewikkelde berekening van de restzetels kwamen de bovenstaande restzetels uit de bus, die u hieronder in een grote lijst verwerkt ziet. Deze berekening moest nog een keer herhaald worden, omdat de Kamer zeer waarschijnlijk binnenkort 50 leden meer zal tellen; de thans gekozen Kamer van honderd krijgt nl. de grondwetswijziging te behandelen, die deze uitbreiding regelt. Ook na deze uitbreiding blijft de P.v.d.A. de grootste partij: 50 zetels tegen de K.V.P. 49 zetels. De V.V.D., die thans groter is dan de C.H.-ünie. komt dan weer in zetelaantal met de Unie gelijk: elk dertien zetels. De anti-revolutionairen hebben dan 15 zetels, de S.G.P. drie en de communisten zeven. De drie partijen die thans geen zetel hebben kunnen behalen (het Geref. Poli tiek Verbond, de Nationole Unie en de Ned. Oppositie Unie) krijgen ook na de uitbreiding geen zetels. gingen alle partijen vooruit, de er minder, de andere (P.v.d.A.) wat meer Alleen de Communisten bleven hier ge lijk. Die hadden evenals in 1952drie Prof. Romme. V ANMORGEN ons de volgende commentaren I dit van de verschillende lijstaan- var voerders: Dr. DREES Grote verrassing De uitslag van de verkiezingen was voor minister-president dr. Drees een grote verrassing. Wij hadden het nauwe lijks mogelijk geacht, dat de P.v.d.A. als sterkste partij uit de strijd aldus de lijstaanvoerder Vooral omdat de K.V.P. K.N.P. optrok. Dr. Drees was ook feit, dat er sprake is van winst in alle delen van het land. Hieruit blijkt wel, dat de samenstelling van onze partij toch aantrekkingskracht heeft en dat er een geleidelijke wending is naar de opvatting, dat samenwerking tussen humanisten, katholieken en protestanten in een partij mogelijk is, aldus dr. Drees. TILANUS Meer oog voor de materiële waarden DeTieer H. W. Tilanus had de grootste waardering voor de pers, die binnen zo korte tijd de verkiezingsuitslagen bekend had weten te maken. „Dit is een reuze prestatie. Verder geloofde de Cnr.-Hist, lijsttrek ker, dat het later sluiten van de stem bussen geen succes is geweest. De verkiezingsuitslag onder de loupe nemende, erkende de heer Tilanus niet verwacht te hebben, dat de P.v.d.A. als sterkste uit de bus zou komen. „De K.V.P. l'Oeg bereikten j heelt njet zovee] gewonnen- In feite is naar een zetel. Tk betreur iict verlies de A.R. Hoewel de C.H U. weer te ruggevallen is op haar cijfer van 1346 was de heer Tilanus toch dankbaar dat acht procent van ons volk op de C.H.- I lijst heeft gestemd en trouw is gebleven, j Het V.V.D.-resultaat viel de heer Ti- I lanus niet mee, vooral wanneer men let op de grote propaganda die men hier ge- I maakt heeft. Verder moest hij constate- i. dat de doorbraak geen succes is ge- estg De christelijke partijen bestaan eeds. De verkiezingsuitslag geheel overziende, constateerde de heer Tilanus, dat een belangrijk deel van ons volk meer oog heeft voor de materiële waarden dan voor de geestelijke. Daarom ben ik des te meer dankbaar, dat 20 pro cent van ons volk heeft vastgehouden aan deze geestelijke waarden." PROF. ZIJLSTRA Teleurstellend Prof. dr. Zijlstra, de lijstaanvoerder van de A.R.P. noemde de uilslag teleurstel lend. De winst is duidelijk gegaan naar de ^.v.d.A. en wel in het bijzonder naar dr. £)rees. ^„Onze conclusie is komst te propagere formatie van het gre aldus prof. Zijlstra. en gaan in de toe- dat onze partij- itste belang is. PROF. OUD Wij hebben het er best afgebracht Prof. mr. P. J. Oud, de lijstaanvoerder 'an de V.V.D. verklaarde, dat Voor vervolg zie pag. 2 eerste indruk van de verkie zingsuitslag is er een van teleur stelling voor de A.R. Partij. Binnen die partij was de hoop gaan leven, dat aan de achteruitgang een halt zou worden toegeroepen. Een reor ganisatie van de partij, alsmede de persoon van de jonge energieke lijst trekker zouden, zo verwachtte men, daartoe kunnen bijdragen. Op zijn gunstigst kan men nu stellen, dat zonder deze factoren het verlies misschien nog iets groter zou zijn geweest. Het lijkt ons niet uitgesloten, dat tot dit verlies ook heeft bijgedragen een onvoldoende inzicht in de be langrijke betekenis van de door minister Zijlstra voorgestane loon- en prijspolitiek. Het blijft onze stel lige ovei tuiging, dat deze politiek op den duur heilzaam voor ons volk zal zijn. Maar zij spreekt velen op dit ogenblik minder toe dan een politiek van geldelijke voordelen op korte termijn, doch met voordelen die door prijsstijgingen achteraf worden teniet gedaan. Teleurstelling is er ook voor de C.H. Unie. Deze partij is, haar ge woonte getrouw, kalm haars weegs gegaan. Men rekende op een gelijk percentage, maar hier en daar was er een bescheiden hoop op een zetel meer. In stede daarvan is men ook in deze partij wat teruggelopen. "^TAT de V.V.D. betreft, kan men niet zeggen, dat haar oppositio nele houding haar winst heeft be zorgd. Ook dit is stellig tegen de verwachting, welke in de eigen liberale kring werd gekoesterd. Men kan aannemen, dat de constructieve politiek van iemand als minister Zijlstra de oppositie heel wat wind uit de zeilen heeft genomen. Hei cijfer van de S.G.P. laat zien, dat men hier van doen heeft met een constante groep, niet omvang rijk, maar aan de andere kant even min vatbaar voor afbrokkeling. Dat het Geref. Politiek Verbond nog eens een zetel zal behalen, moet na deze verkiezingen wel uitgesloten worden geacht. Na de jongste politieke omwente lingen in het moederland Rusland heeft ook de communistische partij een nieuwe veer moeten laten. Maar men mag rustig aannemen: wie nu nog communist is. zal dat blijven, wat er in Rusland zelf ook verder gebeuren moge. De winst is geweest voor K.V.P. en P.v.d.A. Het liikt ons niet uit gesloten, dat beide partijen hebben geprofiteerd van de propagandistische kracht, welke er lag in beider stre ven, de grootste partij te worden. QE K.V.P. heeft daarbij verzamelen geblazen op de trompet van de eenheid. Welter is in de gelederen op en hij heeft het overgrote deel van zijn aanhang meegebracht. De Nationale Unie mocht wel een ge- lagspartij heten, maar daarom had zij nog geen gezag en in elk geval had zij gezaghebbend leider, zoals met de heer Welter toch stellig het geval was. Bij de K.V.P. heeft zich Voor vervolg zie pagina 3 Partijen 1956 1954*) 1952 1948 1946 Partijen stemman 17 pet. Aantel Aantal zetels pet. Aantal Aantal zetels pct. pc", «u's1 pc,. Katholieke Volkspartij 1.815.242 33 49 31,69 1.680.527 1(32) 31,54 1.529.289 30 28,67 32 31,04 32 30,80 Katholieke Volkspartij Partij van de Arbeid 1.871.990 34 50 32,69 1.566.667 (30) 29,40 1.545.304 30 28,97 27 25,60 29 28,30 Partij van de Arbeid Anti-Revolutionaire Partij 567.517 10 15 9,91 569.363 (11) 10,68 603.111 12 11,31 13 13,21 13 12,90 Anti-Revolutionaire Partij Christclijk-Historische Unie 482.848 8 13 8,43 514.561 (10) 9,66 476.097 9 8,92 9 9.19 8 7,80 Christelijk-Historische Unie Volksp. voor Vrijh. en Dem. 502.325 9 13 8,77 467.622 (9) 8,78 470.820 9 8,83 8 7,95 6 6,40 Volksp. voor Vrijh. en Dem. Communistische Partij Ned. 272.167 4 7 4,75 283.486 (5) 5,32 328.641 6 6,16 8 7,74 10 10,60 Communistische Partij Ned. Staatkundig Geref. Partij 129.512 2 3 2,26 116.243 (2) 2,18 129.057 2 2,42 2 2,37 2 2,10 Staatkundig Geref. Partij Geref. Politiek Verbond 37.527 - - 0,65 38.127 - 0,71 35.488 - 0,66 - - Geref. Politiek Verbond Nationale Unie 28.954 Nationale Unie Nederlandse Oppositie Unie 19.543 Nederlandse Oppositie Unie Katholiek Nationale Partij I - - - 54.792 (1) 1,03 144.517 2 2,71 1 1,26 - - Katholiek Nationale Partij Overige partijen 1 - 37.590 0,70 72.063 1,35 - 1,64 - 1,10 Overige partijen Totaal 5.727.625 100 1 150 100 5.328.978 100 100.- 5.334.387 100 1 100.- 100 100.— 100 100.- Totaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1