Minister de m Zijlstra sprak Zuiderkerk ,,Er zit vastheid in het beleid van onze partij" Vrijwilligerskorps Herv. Gemeente 35 jaar TELEVISIE Leidse afdeling Chr- grafische bond hield jaarvergadering Psychologie van de menselijke levensloop verdient aandacht Kinderverlamming in Leiden geconstateerd Prof. Oud opende de Leidse V.V.D.-woningen D. van Eek kreeg erelidmaatschap van plaatselijke afdeling 6 NIEUWE LEÏPSCHF COURANT 3 VRIJDAG 8 JUNI 1956 Voor A.R. statenkieskring I "yASTHEID IN HET POLITIEKE LEVEN is nu meer dan ooit nodig. v Duurzame vastheid is alleen te verkrijgen als Gods Woord de grondslag is van het politieke leven", aldus prof. dr. J. Zijlstra, de minister van Economische Zaken, lijsttrekker van de A.R. partij, op de gisteravond in de Zuiderkerk gehouden vergadering van de staten- kieskring Leiden van genoemde partij. Zijn duidelijk betoog, waarin het belang van de verkiezingen en de Christelijke partijformatie werd besproken, werd aandachtig aangehoord. De verkiezingsstrijd is bijna ten einde, aldus prof. Zijlstra, en zijn rustige en vreedzame karakter zou doen vermoeden, dat de verkiezingen niet zo erg belangrijk zijn. Maar het is wel een ernstige zaak. Elke partij stelt de vraag „Waar gaat het om?" Elke partij heeft ook h; woord. Prof. Oud lpetoogt, dat het gaat om „reoht voor allen" en „ruim baan voor de vrije mens". De P.v.d.A. stelt de oude tegenover de nieuwe De botsing heeft dan op 13 juni plaats. De doorbraak is een ander punt haar program. ,r> Ook de P.v.d.A. geeft, zo zei prof. Zijlstra, een antwoord op de vragen wat le' voor de staatshuishoudkundige arbeid het richtsnoer is. van waaruit vraagstukken bekijkt en wat de richting is, waarin men de oplossing wil zoeken Bij de beantwoording van deze vragen komen de scheidslijnen. Sommigen zeg gen, dat de oplossing in de dingen zeil ligt, alsof de politieke vraagstukken al- [leen maar zakelijk? kwesties zijn. Dit is niet juist, aldus spreker, elk probleem ig. stelt de mens voor de vraag welke rich' ting hij uit wil. Dat was zo in de school- I strijd, dat was zo tijdens de gezagscrisis en in 1918 en 1933, dat is ook zo bij de iet hoofdzaken van de sociaal-economische politiek. Als we bij het kiezen van de richting een vastheid willen hebben, ie- moeten we die kiezen buiten het pro- a'l bleem. De A.R.P. zegt duidelijk wat haar jje vastheid is: Gods Woord. bJ Etiketten jk- Anderen zeggen, dat men zo niet te n werk moet gaan. Er moet gezocht wor den naar overeenstemming in de bena- in* dering van de praktische problemen. IS- Maar dit levert veel moeilijkheden op, ng> want de problemen zijn vele en de toe- stand wordt daardoor onoverzichtelijk De oplossing is het plakken van etiket ten „progressief" en „conservatief". Als je eenmaal door de gekleurde bril hebt leren kijken, is het heel eenvoudig. Wie er dan allemaal progressief zijn? P.v.d.A., bij de anderepartijen houdt fa- het dan op. Sommige individuen worden soms ook tot de progressie ven gerekend Zelf mag ik er ook wel eens bij behoren, aldus prof. Zijlstra, maar dr. Schouten is beslist conservatief en de heer Vai den Heuvel ook. Wat progressief dan precies betekent? „De progressieven kij ken vooruit, de conservatieven achter- om", staat te lezen in een propaganda- j blad van de P.v.d.A. Het is goed, aldus minister Zjjl- stra, achterom te kijken om te zien hoe in het verleden is gewerkt, wel ke goede dingen we kunnen over nemen en welke fouten we moeten vermijden. Het Is ook goed vooruit te kijken, om te zien welke problemen ons wachten. We moeten het een doen en het ander niet nalaten. Het is naief om te menen, dat je met het criterium van de volstrekte opper vlakkigheid duurzame politiek kunt bedrijven. Broodnodig In een discussie wil men soms nog wel toegeven, dat de A.R.P. in de 19de eeu IB' een taak had. Er was toen geen christi tr- lijke school, het geestelijk klimaat w< re- toen onchristelijk en het christelijk volksdeel had nog niet de plaats die het toekwam. Nu is het allemaal voor kaar, aldus de tegenstanders van I A.R.P., nu is het de tijd om solidair r worden met alle mensen. De vraag bui- is- ten beschouwing latend of de school- ilk »trijd werkelijk wel op elk front is uit- gestreden, stelde spreker dit" essentiële punt: „Als het ideaal van de doorbraak rc-j wordt verwezenlijkt is de christelijke in- Echool dan veilig?" Hierop meende prof. enj Zijlstra ontkennnend te moeten ant woorden. Met grote klem wees hij van l" de hand de insinuatie, dat de A.R.P. zou rijn opgericht om aan baantjes te hel pen. Als het geestelijk klimaat van de 19de eeuw om een christelijke partij vroeg, dan schreeuwt het klimaat van de 20ste eeuw daarom, a-ls een christelijke partij toen nodig was, dan is hij nu broodnodig. De vastheid in het politieke leven hebben we nu meer dan ooit no dig. We leven relatief in een grotere on zekerheid dan ooit Goede richting De internationale situatie is afge zien van een eventuele derde wereld oorlog ingewikkelder dan zij ooit is geweest. Azië en Afrika zijn in opkomst, de zwaartepunten zijn verlegd. Europa heeft de machtspositie verloren. De vraagstukken zijn veranderd. Voor deze veranderde wereld moeten we bidden en werken. Er is samenwerking nodig in een verbrokkeld Europa. Daarvoor zal het ook nodig worden, aldus minister Zijlstra, dat we stukken van onze natio nale soevereiniteit aan een boven-natio- naal lichaam prijs geven. Zal in dit ver enigd Europa ruimte zijn voor de chris telijke overtuiging? We moeten voor deze overtuiging op de bres staan Ook van binnenuit is er spanning. Een tweede Industriële revolutie staat voor de deur. De gevolgen op sociaal gebied *an de eerste revolutie, 150 jaar geleden. nog maar net weggenomen en nu worden we geconfronteerd met de atoomkracht, de voortdurende mecha nisatie van de industrie en de grote in vloed van synthetische grondstoffen. Blijft er ruimte voor etische beslissin gen in een wereld beheerst door de techniek? Er blijft geen tijd voor een bezinning op de problemen. Het is altijd de kracht van de A.R.P. geweest, dat als het ging spannen, bijna altijd de goede richt ing werd gekozen. Er zijn fouten gemaakt, maar de grondslag van Gods Woord was een stevig funda ment in -het politieke leven. De klemmende vraag Is of de politieke partij bereid is te rade te gaan bij het oude Boek. Duidelijkheid In Frankrijk heeft men de door de P.v.d.A. zo geprezen politieke con stellatie en daar is de politiek verwor den tot een belangenstrijd. Als wij de vastheid missen staat deze ordinaire be- langenpolitiek ook bij ons voor de deur. Juist het systeem waarin partijen ge groepeerd zijn rond een vastheid, geeft duidelijkheid. De A.R.P. gaat de prak tische vragen niet uit de weg, zij staat een werkelijk christelijk-nationale politiek. Vóór prof. dr. Zijlstra had gesproken ir. B. W. Biesheuvel, secretaris van de Chr. boeren- en tuindersbond. Mr. Bies heuvel wilde het deze avond niet over de landbouw hebben, hoewel de^e hem natuurlijk na aan het hart ligt. Wel hij graag zien. dat in de komende Jaar regering en parlement rekening zouden houden met de uitspraak var prins Bemhard: „In deze tijd van indu strialisatie .beseft men wel eens te wei nig, dat de hele wereld moet leven de akkerbouw." Evenwicht Het is, aldus spreker, op een vei zingsavond van de A.R P. niet nodig andere partijen te noemen, omdat het a.r.-beginsel voldoende duidelijk maakt wat het wil. Toch wilde hij de andere partijen aan het woord laten, om te horen wat zij over de A.R. zeggen. De meest fundamentele kritiek is afkomstig de mede-christenen in de P.v.d.A. Ds. Buskes zegt, dat hij elke combinatie, aarin het woord christelijk samen ordt gebruikt met de naam van een •ganisatie, uit de wereld zou willen bannen. Anderen suggereren, dat de A.R.P. de terugkeer van de oude libe- •ale politiek wil, terwijl Juist van de andere zijde de A.R.P. een meegaan met de dirigistische politiek van de socialis ten wordt verweten. De A.R.P. voert een eigen politiek, waarin de particuliere bedrijven zich in vrijheid kunnen ont plooien en waarin de overheid een posi tieve taak heeft. In het beleid van de A.R.P. zit evenwicht, aldus de heer Bies heuvel. bij de P.v.d.A. is dit evenwicht te zoeken; een overspannen macht wordt door de P.v.d.A. aan de staat toegekend. Respect Mr. Biesheuvel sprak vervolgens over de jeugd en de politiek. Hij vond dit niet zo moeilijk, omdat hijzelf in het politieke leven nog maar een „broekie" is en omdat de leeftijden van de beide sprekers bij elkaar opgeteld nauwelijks aan de leeftijd van Drees toekomen. Spreker meende, dat in 1952 de A.R.P. •temmen van de jeugd heeft verloren, omdat de A.R.P. in de oppositie had ge Hjj maakte duidelijk, dat dit niet anders kon toen, omdat de A.R.P. niet wilde meewerken aan het tot stand komen van onrecht. De A.R.P. krijgt wat meer vat op de jeugd, omdat de partij heeft bewezen in de praktijk •en boodschap te hebben. De twee a.r. ministers hebben ook bij de tegenstanders respect afgedwongen. Stevig Men probeert in de socialistische pers een wig te drijven tussen de jeugd en de A.R. partij door te zeggen, dat Zijl stra wel een vooruitstrevende figuur is, maar dat Gerbrandy, een conservatief, toch ook nog maar op de lijst staat. Mr. Biesheuvel toonde aan, dat Gerbrandy door zijn houding in de donkere dagen ■en waarlijk nationale figuur is ge groeid. Het beginsel tussen de 37-jarige lijsttrekker en de oude Gerbrandy is de grondslag. Verschil van mening over lommige punten is dan helemaal niet zo ernstig. Het bindmiddel van de A.R.P. Is heel wat steviger dan dat van de P.v.d.A. Ons bindmiddel heeft, aldus spreker, twee wereldoorlogen doorstaan. De opbouw van onze maatschappij is geen vrucht van het socialisme maar van ;n christelijke politiek. De leiding van deze avond berustte bij r. C. J. Woudstra, die in zijn openings woord dank bracht aan de heer Chr. den Heuvel, die juist de dag tevo- afscheid van de Tweede Kamer had genomen. Hij sprak de wens uit, dat nr. Biesheuvel een waardig opvolger :ljn. De organist Arie de Ru begeleidde de samenzang en speelde van J. S. Bach „Wachet auf". Rode-Kruiscollecte Zaterdag zal de jaarlijkse Rode-Kruls- collecte worden gehouden. Collectanten kunnen zich aanmelden vrijdagavond tus sen 7 en 8.30 uur en zaterdag van 's i gens 8 uur af aan het adres Rapenburg 24. Op de receptie van het Hervormd vrijwilligerskorps was vanzelfspre kend ook de kerkvoogdij tegenwoordig. Hier wenst de heer J. van Iter- son namens de centrale kerkvoogdij de voorzitter van het korps, de heer B. de Kier, geluk. Foto N. van der Horst. Liefde tot Kerk met als gevolg: financiële verlichting TTEr VRIJWILLIGERSKORPS van de Leidse Hervormde Gemeente heeft Ai- gisteren zijn 35-jarig bestaan herdacht, 's middags met een bijeen komst in de Jacobazaal van de Burcht en 's avonds met een feestelijke bij eenkomst in de grote zaal. Tijdens de receptie hebben vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke colleges het woord gevoerd, waarbij zij de nadruk legden op de liefde en de trouw, die aan het belangrijke werk van het vrijwilligerskorps ten grondslag liggen. \GENDA VOOR LEIDEIN Vrijdag Gebouw „De Goede Herder" (Oude Vest 13), half 8: propaganda-avond C. J. V. „U.K.S." Rehoboth, 7.45 uur: Geref. Politiek Verbond, spreker ds. K. Drost ui' Gouda Zaterdag Posthof, 2.15 uur: Ned. Chr. Reisver- eniging, tocht naar Clingendaal en Ma- durodam. Stationsplein, 1.45 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging, excursie naai de waterleidingduinen. Foyer stadsgehoorzaal211 uur: Dr Van Voorthuysenstichting, bazaar vooi alleenstaande geestelijk gehandicapten. Leidse Hout, half 3: Leids Volksihuis, buitenfeest clubkinderen. Gebouw „De Goede Herder" (Oude Vest 12), half 8: propaganda-avond C.J.V., „U.K.S.". Manége Kaiserstraat 13. 8 uur: uitvoe ring Leidse rij- en jachtclub. Zondag Prediker, 5 uur: herdenkingsbijeen komst 95-jarig bestaan, ds. P Kloek over: Jeugd onderweg Pieterskerk, 7 uur: Bijzonder Kerke- werk, ds. B. van Gelder van Haarlem over: De man die altijd weifelde. Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: C.H. Unie, spre kers mr. dr. J. J. R. Schmal. C. J. var Mastrigt, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall var Stoetwegen en H W. Tilanus, met mu- ziek zang. De heer De Kier, voorzitter van het korps, herinnerde in zijn welkomstwoord de woerden van dr. Schokking, eens predikant in Leiden: „Vrijwilligers vóór!" :s de stoot tot de oprichting van het korps geworden. De vlam van het e-nthou- ïe ontstond niet uit een snel dovend strovuur; deze kwam voort uit liefde tot de Kerk en was daardoor blijvend. is in de loop der jaren ook wel eens teleurstelling voorgekomen, aldus de heer De Kier, maar het vertrouwen is gebleven. Ons werk is dienend werk. zo besloot hij zij. toespraak Kerngezond De Leidse afdeling van de Ned. Chr. grafische bedrijfsbond heeft gister avond in Prediker haar jaarvergadering gehouden o.l.v. de voorzitter, de heer F. Arnoldus. De beer Arnoldus sprak het openingswoord. Bij de afsluiting van het jaar richten ij ons oog niet alleen op de toekomst, :i hij, maar ook op het verleden. Wij herdenken hen, die ons door de dood zijn ontvallen. Het afgelopen jaar is in de grafische sector geen bewogen jaar ge- eest De voorzitter bracht een aantal gebeurtenissen uit het christelijk organi satieleven in herinnering. Uit het jaarverslag van de secretaris, heer H. A. Chaudron, bleek, dat de afdeling 233 leden telt. De heer P. de Knegt bracht het financiële jaarverslag uit Bij de bestuursverkiezing werden de heren Arnoldus, De Knegt, W. J. Kokke- dee en M. v. d. Voord, resp. Ie voorzitter. Ie penningmeester, 2e secretaris en be stuurslid herkozen. Na de pauze kreeg de heer J. B. Oos- terwelder uit Amsterdam, Ome Jan, ge legenheid om zijn voordracht „Wij gaan weer terug naar de grote stad" te houden. De aanwezigen stelden zijn voordracht zeer op prijs, dat bleek wel uit het ap plaus, dat Ome Jan ten deel viel. Uit aller naam dankte de heer Arnoldus de drachtskunstenaar. Men zong ten slotte „Halleluja, eeuwig dank en ere". Prof. dr. Charlotte Bühler in „Endegeest": Ieder mens heeft een bepaald aantal levenstaken IN DE RECREATIEZAAL van de psychiatrische inrichting „Endegeest" te Oeasteeest sprak gistermorgen voor een grote schare van studen ten in de psychologie en andere belangstellenden mevrouw prof. dr. Char lotte Bühler, eertijds hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Wenen, thans woonachtig te Los Angeles. Onder haar gehoor bevond zich tevens haar echtgenoot, prof. dr. Karl Bühler, die eveneens psychologie aan de Weense universiteit doceerde. Prof. dr. E. A. D. E. Carp, hoog- eraar in de psychiatrie aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur der psychiatrische inrichting, sprak een kort welkomstwoord, waarna prof. Bühler haar voordracht begon over de psychologie van de menselijke levensloop. grafie. In dit artikel zegt hij, dat men de menselijke levensloop volgens "ijl regelen kan bestuderen, die tezamen een gedegen inzicht in deze materie geven. Deze vijf regelen zijn. de bestudering van het menselijk genie, een psycho,-analiti- sche studie van historische personen, de bestudering van biografieën op sociaal- psychologisch gebied, de bestudering de menselijke levensloop in verband met de structuur der menselijke ontwik keling en ten slotte de bestudering van het onderzoek op levend materiaal door Garraty. Prof. Bühler zei bet van zeer groot be lang te achten, dat men bij de studie om trent de menselijke levensloop niet het hoofdaccent legt op de beginperiode. Uiteraard is deze periode uiterst belang rijk dit geldt ook op zuiver biologisch terrein omdat in de eerste levensjaren veelal de grondslagen worden gelegd voor vele zich later openbarende verschijnse len. Niettemin Is elke periode van de men selijke levensloop van minstens even groot belang. Men is gauw geneigd om achterom te zien. Om haar oorzaken in het verleden te zoeken, en daaruit con clusies te trekken. Maar het vooruit zien is evenzeer noodzakelijk. Het is niet zo, dat de menselijke daden en gedachten en zijn verdere structurele ontwikkeling be paald worden door wat voorbij is, maar evenzeer door wat komen gaat. Met ap- dere woorden: de ontwikkeling van de Mevrouw Bühler begon met te zeggen, lat men de menselijke levensloop uit ver schillende gezichtshoeken kan bestude ren. In de eerste plaats zuiver theoretisch, vaarbij men de lichamelijke, verstande lijke en innerlijke (ziels) ontwikkeling een nauwkeurig onderzoek onder werpt, en volgens een tweede methode, waarbij men een antwoord moet zoeken op de vraag, of "net leven van de te on derzoeken personen ai of niet vervulling, genoegdoening geschonken heeft. Ieder mens heeft in min of meerdere mate een bepaald aantal levenstaken. zien, hót zich bewust zijn van deze taken is zeer persoonlijk. De een zal ichzelf taken opleggen, de ander weet zich taken ten opzichte van de maat schappij opgelegd, een derde legt het hoofdaccent op de door God hem voor geschreven taken, terwijl en dit is meestentijds het geval een vierde groep zichzelf een combinatie van deze taken weet toebedeeld. In algemene zin De studie omtrent de psychologie van de menselijke levensloop is nog zeer jong heeft zich ontwikkeld met de uitbrei ding der psychologische wetenschap in algemene zin. Zeer belangrijk werk in de- is onder meer verricht door de Ame- kaanse psycholoog John A. Garraty, van 'iens hand kortgeleden 'n uiterst belang wekkend artikel verscheen over de wissel werking tussen de psychologie en de blo- menselijke levensloop wordt beïnvloed door het gericht zijn van de mens op zijn levensvervulling. Wat behelst eigenlijk deze levensver vulling? Freud en Robert White hebben over dit netelige onderwerp ernstig nagedacht. Volgens Freud bestaat de levensvervul ling eigenlijk in een evenwicht tussen streven en vervulling. Wordt dit e wicht verbroken, dan ontstaat er „neurotische blokkade" Daarom is studie van het evenwicht in verband de menselijke levensloop van zeer groot belang. Spreekster maakte dit duidelijk aan de hand van enkele voorbeelden uit de praktijk. Uiteraard zoals trouwens in het begin al gezegd is de beschou wing omtrent levensvervulling, nauw samenhangend met het besef van opge legde taken, zeer individueel. Als voor beeld hiervan sprak mevrouw Bühler var een vrouw, die haar leven vervuld zag omdat haar huwelijk gelukkig was, haar zoon een uitstekende opvoeding kon ge nieten en het maatschappelijk beroep van haar man bevredigend was. eud spreekt evenwel niet over dr be langrijkheid van de biologische ontwikkc- van de mens, ten aanzien van zyn le vensloop. Lichaam en geest hengen, ook in dit opzicht, nauw samen. Als voorbeeld men „levend materiaal" vanuit ver schillende gezlchthoeken kan bestuderen, mevrouw Bühler het bestuderen van baby van elf maanden, die steeds op- w voorwerpen uit zijn bedje gooit, die door de moeder telkens worden opgeraapt. iogpunt van de ontwikkelingspsycho logie kan men zeggen: het kind doet dit, idat het zijn spieren wil oefenen (gooi- en zijn observatievermogen wil ont- ikkelen (kijken naar hoe mammie het opraapt). De psycho-analyticus zegt: dit kind zoekt contact met zijn moeder en wil invloed op haar hebben. Ten slotte blijft het belangrijkste ten aanzien van de stu- an de menselijke levensloop: de be studering van de ontwikkeling van de ziel, bij mislukkingen en succes een grote rol spelen. Mevrouw Bühler besloot haar met grote aandacht aangehoorde voordracht met te in, dat de studie van de menselijke levensloop een wetenschap is, die nog in de kinderschoenen staat, maar dat zij ten volle verdient in het centrum der belang stelling van de psychologen te geraken. I was het met de financiën van de Her vormde Gemeente niet zo goed gesteld. Zo werd gesproken over verhoging van de zitplaatsen-gelden. Op een mannen- avond van dr. Riemens stelde de heer M. L. C. de Geus de vraag, of vrijwil ligers de zorgen niet wat zouden kunnen verlichten. Kort daarop is het vrijwilli gerskorps' tot stand gekomen, dat op 3 mei .1925 met de verzorging van de dien sten in het Javalokaa! begon, achtereen volgens gevolgd door de Marekerk, de Oosterkerk, de Hooglandse kerk e 1932 de Pieterskerk. Daarna kwamen nog de Kooikapel, het Morslokaal, de Mara- nathakerk, de aula aan de Boshuizer- kade en ten slotte de aula aan de Asser- De heer Van der Mark herinnerde ei in zijn verslag ook aan, dat de heer E. J de Geus vele jaren voorzitter van hel korps is geweest en dat de heer M. L. C. de Geus gedurende 35 jaar het penning meesterschap vervult. Het korps is kern gezond. Spr. wekte alleen op tot vem dering van het aantal leden, want het werk breidt zich steeds uit; er zijn r dames en 75 heren aan het korps bonden. Na zijn overzicht bracht de heer Van der Mark het gewone jaarverslag uit. De heer De Geus meldde een voordelig saldo van f384. Trouw Bij de toespraken voerder als eerste de heer Stigter. voorzitter van de kerk voogdij, het woord. Hij zei, in de eerste plaats de kerkvoogdij zelf te willen ge lukwensen, omdat z\j kan bogen op dit belangrijke werk der vrijwilligheid. Dit werk is ongetwijfeld belangrijk voo verlichting van de financiële zorgen, nuiar er spreekt toch ook uit een liefde tot de Kerk en tot God en het betekent activering van leden der Gemeente. H\j sprak de wens uit, dat deze arbeid de individuele leden van het korps en het korps als geheel ten zegen zal zijn. Ds. Vossers legde de nadruk op de geestelijke kant van het wenk. Het is van grote betekenis, dat u de gemeente iedere week weer wilt voorleven wat trouw beduidt, aldus de 'predikant, die ook opmerkte, dat dit gezelschap het meest vooruitstrevende is van alle ker kelijke colleges omdat ook de vrouw er een plaats in heeft. De heer Abspoel wenste geluk namens het college van kerkcolleotanten (hij sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop het korps zijn taak vervult, voor de trouw en voor de opgewektheid van de leden) en de heer Sira deed dit na mens de kosters. De heer Sira zei, dat juist door die liefde en trouw het korps op peil is gebleven. Op de receptie waren ook de heren Van Iterson. Van Hoeken, Gijsman en Batenburg van de centrale kerkvoogdij, ds. Kleermaker, ds. Kloek en ds. Van Achterberg namens de centrale kerke- raad en de heer Van Leeuwen, organist van de Oosterkerk, die ook een geschenk Na het zingen van het korpslied, de opening dooi de voorzitter en muziek van het gezelschap Sylvia voerde de to neelclub Thalia uit Leiderdorp gister avond het blijspel „Robbedoes" op. Voor af was er in het restaurant van de Burcht een koude tafel. De heer M. L. C de Geus werd op de feestavond gehuldigd voor zijn 35-jarig lidmaatschap Hij werd hartelijk toege sproken en mocht' een sigarenaansteker in ontvangst nemen, terwijl zijn echtge- men kreeg. Mpvrouw De Geus uw Stokhuizen ontvingen het erespeldje (in de vorm van een broche) gelegenheid van hun 25-jarig lidmaat- Steensóhuur 6, 8 uur: De Natuurvriend. Prediker, 2 en 8 uur: herdenkingsbij eenkomsten 95-jarig bestaan C.J.V. „Pre- Tentoonstelllngen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 16 juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis- laan 6, 106 uur: expositie schilder- en tekenwerk en grafiek (tot 17 juni). Boerhaavezalen. Lange Vrouwenkerk- steeg 12. 2—5 en 7—9 uur: Leids Kunst centrum (tot 9 juni) Lakenhal, 10—5 uur (donderdag ook half 8half 10): „Rembrandt als leer meester" (tot 3 september). Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 ar: „Van klei tot pot" (tot 1 oktober). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en de Doeza-apotheek. Doeza- 31. tel. 21313. GANGETJE 12 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Eduard Cornells Martinus, zn van C. T. A. Plomp en J. A. Weber; Gerardus Wilhelmus Bartholomeus, zn v. G. J Brussel en C. J. J. de Romijn; Cor nells Christiaan, zn van C. C. van de Ruit en K. Dreef; Andreas Abraham, zn van A. v. d. Velden en C. van Pagée; Herman Cornel-is, zn van F. H. Gubler en J. H. Braggaar. ONDERTROUWD: M. A. Baart en W. J. Snik; P. Ligtvoet en Z. Lepelaar; J. B. Korenhof en W. de Wit; W. C. Capel en B. ten Have; N. Neuteboom en C. J. Moe- nen; P. de Roode en C. G. Vermond; P. Slingerland en J. van Eek; A. v. d. Hey- i en H. Hoogeboom; J. H. J. Roeleven J. J. M. den Hollander; A. van Soest M. Baart; H. H. Bres en L. La'bordus; N. Paauw en H. A. C LangezaaJ; Q. I. d. Poel en G. A. van Dorp; A. H. Zwart A. H. M Buise; E. N. Blekkingh en A Alkemade; S. Dubin en S. Jaarema. Puzzel-Pr om i nen ten 1. K. Hooijmeijer, Emmastraat 19, Lisse; 2. J. van der Tang, Wilhel- minastraat 14, Noordwijk; 3. J. C. Sollie, Coornhertstraat 47, Leiden. a de bouwcommissie, de an wie deze middag het an de afdeling Leiden aangeboden, dankte op Geen reden tot bijzondere verontrusting De laatste weken z(jn in Leiden enige gevallen van kinderverlamming gecon- erd. De patiënten z(jn opgenomen in ziekenhuis, vooral met het oog op doeltreffende behandeling ter voor- ng van nadelige gevolgen. Er is geen reden tot bijzondere verontrusting. Van de zijde van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst deelde ons mee. dat het ongewenst wordt geacht, de levensgewoonten op enigerlei te verstoren. Sluiting van scholen of het thuis houden van kinderen het geen, naar ons van verschillende kanten ire kwam, wat dit J^atste betreft, voorkomt is niet nodig. Door de en G D en de geneeskundige In spectie voor de volksgezondheid wordt Over enkele jaren zal de Burggravenlaan, die, als de tunnelbouw bij de Lammenschansweg eenmaal is voltooid, een belangrijke functie in het verkeer krijgt (vandaar de verbreding van de laan), ook aan de kant van de scholen volgebouwd zijn. Gisteren zijn er de flats van de V.V.D. geopend en vrij spoedig wordt er begonnen met de bouw van 126 woningen met garages. Deze bouw gaat uit van het Mijnwerkers fonds te Heerlen, dat de Leidse vereniging van industriëlen als be legger er voor heeft kunnen interesseren. Foto N. van der Horst. De flatwoningen aan de Burggravenlaan, die op initiatief van de afdeling Leiden van de V.V.D. werden gebouwd, zijn gistermiddag door prof. Oud, de voorzitter van de V.V.D., geopend. Naast prof. Oud waren onder an deren ook aanwezig de heer Korthals, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., mr. Vos, oud-voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Leidse raad, en wethouder Jongeleen namens het gemeentebestuur. architect, de heer Van Dam, de heer Van Dam gaf hem aan de heer Van Eek, voor zitter van de bouwcommissie, de heer Van Eek aan de heer Moens, waarnemend voorzitter van de afdeling Leiden van de V.V.D., en de heer Moens ten slotte aan prof. Oud, die na een korte toespraak de deur opende. In deze toespraak herinnerde prof. Oud aan een woord van Thorbeoke, die, toen men hem vroeg wat zijn program was, antwoordde: „Let op onze daden". Na afloop had in de Turk een receptie plaats, 's Avonds sprak prof. Oud in een propagandavergadering van de V.V.D. in de stadsgehoorzaal. Subsidie Z.W.O Dr. Braat (Leiden) naar kasteelheuvels in Normandië Dr. W. C. Braat, conservator aan het rijksmuseum van oudheden te Ledden, heeft van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek een subsidie ontvangen om in Normandië in erking met prof. De Bouard uit in of meer zogenaamde „chateaux te onderzoeken. Dit zijn kasteel heuvels uit de tijd van de Noormannen, die zeer waarschijnlijk uit de tiende eeuw dateren en vaak van hetzelfde type zijn als de „Zeeuwse'vliedbergen". De Zeeuw se bergjes zijn veel te klein, te stijl en te hoog om als vluchtheuvels bij watersnood te kunnen worden verklaard, aldus dr. Braat. Ze kunnen niet anders dan open- gebouwen zijn geweest: een kerk, stadhuis, een kasteel enz. uit de der tiende eeuw. Dat zal in Normandië ook het geval zijn gerweest. Daar zijn echter nooit opgravingen gedaan. Prof. De Bou- en dr. Braat zullen in augustus met voorlopig onderzoek beginnen. Wel licht zal ook prof. Arbman uit Lund aan het onderzoek deelnemen. De voorzitter vai heer D. van Eek, a erelidmaatschap v de VVD werd trottoir voor woningen allen, die hun bijdrage tot de erwerkelijking van dit plan hebben ge leverd, in het bijzonder architect Van Dam en uitvoerder Kalemink (directeur Panagro te Warmond). Hij de, dat op 9 april 1955 de eerste dit geslaagde complex werd gelegd. De bewoners wenste hij geluk met de: woningen. Toen ging de sleutel, waarmee de vo< deze plechtigheid uitgekozen wonir moest worden geopend, achtereenvolgens verschillende handen over. De heer Kalemink gaf hem als uitvoerder Het is belang het volgende in acht te nemen: 1. voorkom bijzondere lichamelijke en geestelijke inspanningen, emoties en ver moeidheid; dat betekent voor kinderen, dat gezorgd moet worden voor voldoende nachtrust; 2. zorg voor goede reinheid van het lichaam; vooral de handen schoon houden, regelmatig wassen met water en zeep en tijdig de handdoeken vervangen door schone, vooral het tollet schoon houden, in het bijzonder bij dc kinderen de nagels kort houden; 3. fruit en rauwe groenten vóór het gebruik goed wassen; 4. niet zwemmen in open water.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3