Idicuwo £dhsrl)e (fourant Wshmm f Westen mag eigen ijzeren gordijn niet neerlaten Gaf Adenauer verkeerde versie van Kroesjtsjefs uitspraak? 1.98 Diner bij kaarslicht in museum Staatsiebezoek nu ten einde Kampbeheerder in Teuge door Ambonezen mishandeld - VRIJDAG 8 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Zevenendertigste jaargang No 10671 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvastich Is ghfbltoen mynhcrt ia tcgljenspoef Man en niode Zie pag. 5 Pineau (Frankrijk) waarschuwt HET WESTEN MAG ZICH NIET SCHULDIG MAKEN aan het neer laten van zijn eigen ijzeren gordijn, heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, gisteren gezegd. De bewindsman was eregast aan een maaltijd van de „Amerikaanse club" in Pariji zeide, dat hij er bij de Verenigde Staten op zou aandringen de vriend schapsgebaren van Rusland niet af te wijzen, maar tegelijkertijd v richtigheid tegenover het Kremlin in acht te nemen. 1 Tijdens zijn bezoex aan Washington, zal i Pineau voorstellen het economisch, cultu reel en persoonlijk contact tussen Rusland en het Westen te verstevigen. Sprekend over zijn bezoek aan Rusland, dat 17 juni begint, zei Pineau: „Al heb |ik dan geen diepgaande wijzigingen in het diplomatieke plan van de Sowjetunie be- Imerkt, ik heb er wel een binnenlandse [politieke verandering waargenomen, di® men niet zonder gevaar zou kunnen negeren". Hoewel Pineau enkele maanden geleden nog kritiek heeft laten horen op de wijz® 'waarop de Amerikanen hun buitenlandse hulp verlenen merkte hij nu op, dat de vriendschap tussen Frankrijk en de Ver. Staten onder geen beding in het gedrang mag komen, hoe de politieke toestand nch ook aal ontwikkelen. „In elk geval zal ik er de verantwoorde lijkheid niet graag voor aanvaarden", zo voegde hij er nog aan toe Pineau's rede, waarin ook de uitlating van Kroesjtsjefs uitlating aan de Franse premier Mollet over Buitslands hereniging ter sprake werd gebracht, heeft bonds kanselier Adenauer in het middelpunt ge plaatst van een storm in de Westduitse dagbladwereld. Verscheidene bladen druk ten vanochtend op de voorpagina Pineau's rede af, waarin deze Adenauer's versie van Kroesjtsjefs uitspraak verbeterde. Volgens de socialistische Neue Rhein Zekung had Adenauer verklaard, dat Mol let hem had medegedeeld dat Kroesjtsjef de voorkeur gaf aan zeventien miljoen Duitsers binnen de communistische wereld boven een verenigd Duitsland met zeven- :elfs als dit neu- Kroesjtsjef echter hebben verklaard, dat hij de voorkeur gaf aan zeventien miljoen Duitsers aan commu nistische zijde boven zeventig miljoen Duitsers in een verenigd en geneutrali seerd Duitsland „als dat tegen de zij n De Neue Rhein Zeitung beschuldigt Adenauer er van, de atmosfeer voor be sprekingen met Moskou aanzienlijk te hebben verslechterd. Dé Westduitse am bassadeur in Moskou, Wilhelm Haas, dient zo spoedig mogelijk te trachten ophelde ring te krijgen over het Russische stand punt, aldus het blad. Russisch protest Tegelijkertijd heeft het Russische pers bureau Tass de bondskanselier beschul digt van een anti-Russische campagne met het doel, de internationale spanning op te voeren. Adenauer had de bewuste uit lating van Kroesjtsjef over de verdeling van Duitsland „brutaal en aanmatigend" genoemd. „De politiek van Adenauer, die de op lossing van geschillen door middel van onderhandelingen verwerpt en is geba seerd op de beruchte machtspolitiek, door deze propagandacampagne worden 'gerechtvaardigd". Tass besluit met te zeggen, dat de bonds kanselier een anti-Russische mogclfjk als de beste vorm v relding van zijn reis naar Washington beschouwt. (Adenauer vertrekt namelijk morgen naar de Verenigde Stati Adenauer heeft verklaard, tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten nister Dulles te zullen spreken o nieuw westelijk initiatief", om de impasse ten aanzien van Duitslands hereniging doorbreken, plannen voor de Europese eenheid in aansluiting op het onlangs ver kregen Saarakkoord en de Westduitse mi litaire verplichtingen ten aanzien van d< Navo. Brief van Boelganin De Russische ambassadeur in Washing ton, Zaroebin, heeft gisteren een brief var Boelganin aan president Eisenhower over- ihandiigd. Over de inhoud ver-keent mer nc-g im onzekerheid maar wel is bekend dat Zaroebm zijn reis naar Moskou heeft uitgesteld om het schrijven te Kun nen bezorgen. Sedert verleden jaar zomer hebben Boelganin en Eisenhower brieven aan el kaar geschreven, die niet alleen voor stellen bevatten over de ontwapening, maar ook over een mogelijk vriendschaps verdrag tussen Rusland en de Verenigde Staten. Men meent in Washington te we ten, dat premier Boelganin Eisenhower heeft gevraagd, of d-e Ver. Staten met evenals d>e Sowj-etiuni-e hun strijdkrachten wi'lilien beperiren. Ook zouden in de brief we denkbeelden over ontwapening zijn vervat. Een groot deel hiervan zou zijn gewijd aan maatregelen die beide zijden kunnen nemen om de nieuwe grond-slag te leggen voor vertrouwen bus- WITTE KATOENEN ONDERJURKJES Alle maten voorradig, vanaf NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA bonnen voor onze cliënten n-ïuJïM „Eeuwige vriendschap" Tito, Boelganin in Leningrad President Tito mier Boelganin v ben gisteren een gebracht. Beiden gejuicht In een :end arbeiders ran Zuidslavië en pre- in de Sowjetunie heb- bezoek aan Leningrad werden uitbundig toe toespraak tot tiendui- .Electrosila" fabriek zei Boelganin, dat een grotere vriendschap tussen de Sowjetunie en Zuidslavië een grotere garantie voor de vrede is. Tito zeide: „Wij zullen ons best doen om onze vriendschap eeuwig te laten duren. Deze vriendschap kan bij dragen tot de opbouw van het socialisme In perscommentaren en via de radio wordt in de Oosteuropese satellietstaten verkondigd, dat „Washington" woedend is over het bezoek van Tito aan Rus- Tito gaf blijk van zijn onafhankelijk heidszin door het voorgenomen bezoek aan het Smolny-instituut, van waaruit Lenin de revolutie leidide, af te zeggen en zijn echtgenote als plaatsvervangster te laten optreden. Zelf ging hij een uur Daarna zou het strooien hutje, waar Lenin zich had schuilgehouden, ongeveer dertig kilometer buiten de stad, worden becichtigd. Langs de gehele route hadden zich mensen opgesteld en bij het hutje stonden hoge Sow jetautoriteiten, uitge zonderd premier Boelganin en minister Sjepilof, te wachten. THo besloot echter een wandeling door Leningrad te maken en met Boelganin wandelde hij door de hoofdstraat van de stad. de Newsky Prospekt, met iedereen sprekend die hem herkende en naar hem toekwam. •ertentie) HILVERSUM II- om 19-10 uur - 5 juni 1953 spreekt: A. W. Colijn Het Haagse gemeentebestuur ontving gisteren koningin Juliana, groot hertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg in het Mauritshuis. Na een bezichtiging van schilderijen werden de hoge gasten oude kos tuums getoond. Van links naar rechts burgemeester Schokking, de Groothertogin, de Koningin, de Prins en mevr. Schokking. Prof. dr. F. W. S. van Thienen gaf een uiteenzetting. Op de voorgrond gedeelte lijk zichtbaar de wethouders v.l.n.rVan Zwijndregt, Van Aartsen en Dettmeijer. IliHHilHIWItBUBflnilBWIllBn Frans offensief een slag in de lucht Het nieuwe Franse omsingelingsoffen sief in het Algerijnse Kabylengebergte heeft tot nu toe weinig resultaat gehad. Twee volledig uitgeruste divisies bezet ten een steunpunt van de opstandelingen zonder strijd te moeten leveren. Wel wer den in de bergdorpen tweehonderd ver dachte Algerijnen gearresteerd, maar uit het feit, dat de meeste rebellen bij de komst van de Franse troepen gevlucht bleken te zijn, moet de Franse legerlei ding concluderen, dat Iemand de opstande lingen van de plannen op de hoogte heeft gebracht. In Marokko, niet ver van de Algerijnse grens, heeft zich een schermutseling voor gedaan tussen een bende gewapende Ma rokkanen en Franse militairen. De Fran se verliezen bedragen drie doden. Toen vijftièh reservisten uit Le Havre aar Parijs zouden vertrekken om van daag naar Algerije te gaan, hebben twee duizend demonstranten het de politie moeilijk gemaakt. Een commissaris werd neergeslagen en getrapt. Met gebruik van traangas lukte het, de demonstranten te verjagen. Russische leiders naar Scandinavië Premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef hebben uitnodigingen van de Noorse, Zweedse en Deense regeringen, bezoeken aan deze landen te brengen, aanvaard. Aangenomen wordt dat zij be gin volgend jaar zullen plaats hebben. Engeland neemt ook H-bomproeven Engeland zal in oe loop van het vol gend jaar in een a/gelegen deel van de Stille Oceaan waterstofbommen tot ont ploffing brengen, aldus heeft premier Eden gisteren in het Lagerhuis mede gedeeld. Als basis voor dc R.A.F.-vliegtuigen, die aan de proef deelnemen, dient hei Christmaseiland, ongeveer veertienhon derd mijl ten zuiden van Hawai, in het midden van de Stille Oceaan, lets ten noorden van de evenaar. De ontploffing zal hoog ln de lucht plaats hebben, waardoor een minimum aan radio-actieve neerslag zou optreden. Voorts zullen alle veiligheidsmaatregelen en ervaring, die apdeie landen hebben op gedaan, worden toegepast. Reeds vorig jaar had de Engelse rege ring haar voornemen om waterstofwapens te vervaardigen, aangekondigd. In dit proces is het nernen van proeven van groot belang, zo verklaarde Eden. Enge land blijft echter bereid tot deelneming aan een gedachtenwisseling over metho den ter regeling en beperking van proef explosies. Labour-afgevaardigden vroegen de pre mier of hij de regeringen van de Verenig de Staten en de Sowjetunie concrete voor stellen zou kunnen doen ten aanzien van toezicht op en beperking van atoombom- proeven. Eden zeide, dat de Frans-Engelse ontwapeningsvoorstellen, die hierin voor zien zullen worden behandeld wanneer de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties binnen enkelu weken bijeenkomt. Het Protocol faalde in het Mauritshuis Adjudant van de Koningin droeg geen Empirekostuum (Van een onzer verslajggevere Datgene, wat een buitenlands vorstelijk bezoek aan ons land zo punctueel, maar ook vaak zo dode lijk saai maakt, heet Het Protocol. Als Het Protocol er niet was, zou een dergelijk bezoek in de war lopen, ja, zou misschien niet moge lijk zijn. Maar er zijn van die dingen, die buiten Het Protocol omgaan, die de officiële regelaars grijze haren be zorgen, maa' die achteraf vaak een golf van hilariteit veroorzaken Een van d-e dingen is gistermid dag gebeurd, in het Mauritshuis, waar professor Van Thienen het hoge gezelschap het een en ander vertelde ove' een aantal door lief tallige gelegenheidsmannequins ge dragen historische kostuums, alle bezit van het Nederlands Costuum- Er waren al enkele oude kleding stukken getoond en het was de be doeling, dat de volgende mannequin „Nu een Empire-kostuum, dat is weer eens iets héél anders'', zei professor Van Thienen en hij draai de zich om, ten einde het meisje de deur binnen te leiden. Toen brak het gelach los. Want wat hij zag en wat wij allemaal zagen, was wél iets heel anders, maar bepaald geen Empire-kostium. Het was integen deel het militaire uniform van luitenant-kolonel mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, adjudant van H.M. de Koningin. Hij was wat later binnengekomen en haastte zich op zijn tenen naar zijn plaats. Dat hij dat onopgemerkt zou kun nen doen, moest een illusie blijven, maar hij oogstte er de hilariteit mee van koningin Juliana, die onmid dellijk voor deze bijzondere manne quin begon te opplaudisseren. waar bij iedereen zich aansloot. Vandaag per vliegtuig naar Luxemburg NA HET BEZOEK aan Den Haag heeft de Koningin met haar Luxemburgse gasten gisteravond een bezoek gebracht aan het Frans Hals museum te Haarlem, waar ook het diner werd gebruikt. Honderden belangstellenden hadden zich voor het museum opgesteld, toen tegen acht uur de hofauto's arriveerden. De vorstelijke gasten werden verwel komd door minister Drees en burgemees- tei Cremers van Haarlem. Voorts waren ook de directeur van het protocool van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. W. E. v. Panhuys en de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, ter begroeting aanwezig. Het diner werd gebruikt ln de met kaarsen verlichte Renaissancezaal van het museum. Gebruikt werd achttiende eeuws tafelzilver uit het Haagse Gemeen temuseum, terwijl mejuffrouw Henny uk Den Haag voor de bloemschikklng op tafel had gezorgd. Aan het diner za ten vele vooraanstaande figuren aan; onder hen bevonden zich de vice-presi dent van de Raad van State. dr. A. A. L. Rutgers en de voorzitters der Eerste- en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst. Prins Bernhard kon vanwege zijn keelaandoening niet aan wezig zijn. Na bezichtiging van het museum werd In de avond nog een rondrit door Haar lem gehouden, waarna de terugtocht naar Amsterdam werd aanvaard. AALSMEER Vanmorgen hebben de vorstelijke gas ten een bezoek gebracht aan de bloemen veiling te Aalsmeer. Bij de begroeting was een kaboutertje, dat bloemen zou aanbieden aan prinses Beatrix wel zeer bedroefd deze niet bij het gezelschap aan te treffen, maar de koningin zag de teleurstelling en zei dadelijk, dat zij graag de bloemen voor de prinses zou willen meenemen. Het kleine padvlnd- stertje mocht daarop van de koningin de boeket zelf in de auto gaan leggen Na ontvangen te zijn door de loco- burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Hofman, betraden de gasten de hoge vei linghal, waar het veillngbestuur aan hen werd voorgesteld. Tijdens een „bijzondere koninkijke veiling" legden grootherto gin Charlotte en de koningin door een druk op de knop beslag op fraaie orchi deeën. Ook vele boektten anjers passeer den de veilingklok. Na een hartelijke aubade door de school kinderen van Aalsmeer werd om half elf de tocht naar Soestdijk aangevangen. AFSCHEID Reeds voor het bezoek aan Aalsmeer hadden groothertogin Charlotte en prins Felix in het paleis op de Dam afscheid genomen van de commissaris der konin gin in de provincie Noordholland, van burgemeester d'Ailly en andere autoritei ten. met wie zij tijdens hun staatsiebe zoek aan ons land hadden kennisge- Vanmlddag zjjn de vorstelijke bezoe kers van de vliegbasis Soesterberg naar hun groothertogdom Luxemburg terug gegaan, ongetwijfeld met de beste herin neringen aan dit korte, maar zeer ge slaagde bezoek aan de Benelux-partner, Nederland en deszelfs koninklijk gezin. Het dat S3 Ontevredenheid kivam tot uitbarsting 1 n het AmDonezenkamp te Teuge hebben vijf man van de rijks politie dezer dagen een ware veld slag moeten leveren tegen tachtig van de vijfhonderd bewoners. De po litie was het kamp binnengedrongen Morgen in ons ZONDAGSBLAD De ministers boden gister avond in het Frans Hals-mu seum te Haarlem de vorstelijke gasten een diner aan. De rijke flonkering van het kristal het zilver wedijverde met de schittering van de toiletten i uniformen. Op de foto vc links naar rechts minister-pre sident dr. W. Drees, groother togin Charlotte, koningin Ju liana, prins Felix en mevrouw Drees. Prinses Wilkehnina ook op Soestdijk Prinses Wilhelmina had het vanmiddag aanwezig te zijn bij het noen- mbal op het Paleis Soestdijk, dat gehou den werd voor het vertrek van groother togin Charlotte en prins Felix naar Luxemburg. Prinses Wilhelmina zal tot 12 juni op Soestdijk blijven en morgen aanwezig zijn bij de in gebruikneming van de gerestaureerde Grote Kerk te Breda. De koopvaardij van de toekomst A TOOMENERGIE en cufomatisering zullen in dc nabije toekomst ook hun stempel op de koop vaardij drukken Engelse scheepsbouwers :rken atoomgeleerden bij de be- atoomenergie als voort- stnwingsbron voor sche pen te benutten. Het is lijk. dat een dergelijke krachtbron niet econo misch kan zijn bij schepen die lange tijd in havens doorbrengen, omdat een atoomoven nu eenmaal niet zo gemakkelijk af- en aangezet kan worden als een motor. Het valt dus te verwachten dat atoom energie het eerst toege past zal worden op de reusachtige tankschepen van tegenwoordig, die vrijwel onafgebroken va- uren in een haven nodig hebben om hun lading te laden of te lossen. De machinisten van dergelijke schepen zullen niet langer aanspraak maken op de naam „het zwarte koor", want zij zullen vanuit geriefelijke controlekamers hoog bo ven de waterlijn door middel van robots en televisie hun machines bedienen. Op de brug zal het men selijk element een grotere rol blijven spelen, maar ook daar zullen elektro nische methoden de be sturing van het schip cn de navigatie vereenvou digen. Wat passagiersschepen betreft: hier zal het voor al de civiele dienst zijn die door automatisering wordt veranderd. Door een drukknop systeem zul len de passagiers zichzelf kunnen bedienen.zodat in mes» en eetzaal de stewards uitgeschakeld zullen worden, in de bar en in de hutten zullen zij ech'er voorlopig nog wel onmisbaar blijven. Ook. in de havens zal de automatisering 'n belang rijke rol spelen, het laden en lossen zal door elek tronisch bediende maclii- I~)E FEDERATIE voor geestelijke volksoezondheid maakt gebruik van een nieuwe vorm van voorlich ting. Zij stelt populair wetenschap pelijke films beschikbaar, welke in een klein verhaaltje opvoedkundige problemen en hun uitwerking laten 9 Verschillende fabrikanten gaan er toe over de vormgeving van hun produkten aan een diepgaand on derzoek te onderwerpen. Reeds werden vele goede resultaten be reikt. 9 Op de pagina Geestelijk Leven vindt u een artikel over wat de zending doet om verloren terrein te herwinnen, en ook een schets over de geboorte van het Nederlands 9 Blad Zij staat voor een groot aedeelte in het teken der naderende verkiezingenen verder geeft deze pagina nog veel andere lectuur, waarin de dames zeker belangstel len. Dit is zo een en ander over de inhoud van onze wekelijkse bijlage. die u morgen ontvangen zult. Doel blijft: jong en oud te vergasten op boeiende lectuur en mooie illustra- J nadat de beheerder, de heer J, A. Somson, alarm had gemaakt De ontevreden stemming in het kamp ten gevolge van de regeringsmaatregelen met betrekking tot de verzorging van de inwoners, kwam tot uitbarsting Enige tientallen bewoners bestormden het kan toor van de beheerder. Sommigen drongen dwars door een wand van hardboard naar binnen, anderen gingen via de deur. De heer Somson werd met ijzeren stoelen bewerkt en behoorlijk toegetakeld. De snel gewaarschuwde rijkspolitie kwam met vijf man naar het kamp en ontzette de beheerder. Toen moesten zij zich vtrweren tegen 80 Ambonezen, die gebruik maakten van uit de straat ge haalde klinkers, stenen, stokken en zelfs steenkolen om de politiemannen te be kogelen. Dezen moesten hun vuurwapens gebruiken om de opstandige menigte op een afstand te houden. Na het gevecht is een detachement de rijkspolitie in de nabijheid van kamo gelegerd om bij het eerste teken van nieuwe onlusten onmiddellijk te kun nen ingrijpen. Enkele van de ergste rad draaiers zijn gistermorgen met hun ge zinnen naar andere kampen overgebracht V.S. gaan buitenlandse besnoeien President Eisenhower heeft gisteren een nederlaag geleden; het Huis van Afge vaardigden besloot het door de regering voorgestelde bedrag van 4900 miljoen dol lar voor buitenlandse hulp met 1100 mil joen dollar te verminderen. Vrouw levend verbrand In een schuurtje achter haar huis te Vaals, is gisteren de 50-jarige mevrouw Schoonbrood-Kuipers levend verbrand. De vrouw moet door de rook van een door onbekende oorzaak in brand ge raakte partij hooi bedwelmd zijn geraakt. Het slachtoffer laat viif kinderen ach- hulp Bij het overstappen van de rond vaartboot in de auto's te Rotter dam werd groothertogin Char lotte gisteren door burgemeester Van Walsum beschermd tegen een duidelijk blijk van het Hol landse klimaat. In Italië mogen buitenlandse toeristen voortaan hotels en andere normale kos ten in eigen valuta's betalen in plaats van WEERBERICHT Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot mor genavond: Over het algemeen veel be-' wolking met enkele buien. Overwegend matige wind, draaiend naar noordelijke richtingen. Aanhoudend koel (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1