ïlicuwc (Courant Den Haag: Welkom, Luxemburg Schilderijen en kostuums in Mauritshuis bezichtigd Eisenhower: hulp aan Z.-Slavië moet opnieuw worden bezien Zuidslavische vriendschap met V.S. blijft bestaan DONDERDAG 7 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN" J 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken B$tfLnt*asttc& Is gftebltoen "myn hert ia tcgïjeaspoct" Zevenendertigste jaargang No 10670 Nederland versloeg Saarland: 3-2 ZIE PAGINA 7 Huis ten Bosch weer in gebruik TWEE HAAGSE wethouderszoontjes hebben vandaag de dag van hun leven beleefd en Den Haag een van de hoogtepunten in haar his torie, waarin de gastvrijheid altijd een grote rol heeft gespeeld. De jongetjes, de negenjarige Joost Dettmeyer en de achtjarige Jozias van Aartsen, mochten respectievelijk de Luxemburgse Groothertogin en de Koningin bloemen aanbieden en met geheel Den Haag de hoge gasten van de koninklijke familie begroeten. En het moet gezegd, zowel de knaapjes als de rest der bevolking hebben zich voortreffelijk van hun taak gekweten. Felix met hun gastvrouw verschenen, hoog op. Bovendien was Den Haag in feesttooi gestoken, waarvan gisteravond, toen bovendien de altijd weer boeiende verlicvhting brandde, tijdens een rijtoer door de stad reeds werd genoten. Prins Bernhard nam, zoals gemeld, alleen aan de lunch op Huis ten Bosch deel; de rest van het programma maakte hij vandaag mee. NADAT vanmorgen eerst Rotter dam en Gouda waren bezocht, arriveerde het vorstelijke gezelschap omstreeks één uur in het Huis ten Bosch, dat voor het eerst sinds lang weer bij een officiële gelegenheid werd gebruikt. Hier werd in de wit te eetzaal het noenmaal gebruikt. Om kwart voor drie stond de crème calèche klaar om het koninklijk paar met zijn Luxemburgse gasten naar het Mauritshuis te vervoeren. Even als bij de aankomst op Huis ten Bosch stonden bij het vertrek vele geestdriftige belangstellenden het voorplein om maar niets van het sprookjesachtige schouwspel, da- elegante kJeding en indrukwekken de uniformen boden, te missen. Hartelijk was gisteravond de begroeting tussen de beide vorstinnen aan de ingang van het gebouw van de Luxemburgse ambassade. Groothertogin enthousiast in Gouda ontvangen [TOOR EEN BIJZONDER feestelijk décor kantoorgebouw, daailde vlaggen, marktkraampjes en hon- Iderden mensen rond het middeleeuwse [stadhuis, heeft Gouda vanmorgen de vor stelijke gasten ontvangen. Het was marktdag in Gouda, maar toen trompetgeschal van de torens van het stadhuis de aankomst van de stoet aan kondigde was de handel totaal vergeten en dromde men samen rond het afgezette gedeelte van het marktplein. Voor het stadhuis heetten de commis saris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James de Ko ninklijke bezoekers welkom, Nadat de waarnemende kerkvoogd van de St. Jan, C. J. Westerhof en de voorzitter van het Comité Goudse Glazen, mr. H. A. Rijksen waren voorgesteld, begaf het gezelschap zich via het vrijgehouden gedeelte van de Markt en de Kerkstraat naar de hoofdin gang van de St. Jan om enkele van de Goudse glazen te bezichtigen. Bijzondere belangstelling toonde het groothertogelijk paar voor het bevrijdings- Charles Eijck. Vervolgens stond stil bij enkele glazen van de gebr. Wouter en Dirk Crabeth. Van de laatste kunstenaar had vooral de tempel reiniging, een glas vervaardigd in op dracht van Willem van Oranje, de spe ciale aandacht van het gezelschap. Na een korte rondgang door de kerk, keerde het gezelschap om even over half elf naar de auto's terug om langs de met honderden schoolkinderen gemarkeerde wegen de schooljeugd had vrijaf Gouda te verlaten vdor het bezoek aan Rotterdam. In Rotterdam Het bezoek hoofdzakelijk haven. De Maasstad had zich op z'n feestelijkst uitgedost om de hoge gasten te ontvangen, vooral in de omgeving van de Veer haven, waar de jachten van de leden her Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas" met hun pavoisering lagen te deinen op het water. Daar had zich een grote mensenmenigte verzameld, die de Groothertoging en de Prins van Luxemburg en de Koningin wilde zien en tegelijkertijd het nieuwe ichouwspel wilde bewonderen van de erewacht der mariniers in hun nieuwe parade-uniformen. Overal langs de weg werden de vors telijke personen hartelijk toegejuicht en vanuit het „Atlantichouse", een groot :onfetti neer over de stoet. Zodra de vorstelijke gasten en de Ko ningin de auto's hadden verlaten speelde de Marinierskapel onder leiding van Gijs- bert van Nieuwland het Luxemburgse volkslied. Het gezelschap begaf zich ten slotte aan boord van de „Prinesseplaat" voor de tocht door de haven, die zich tot de Mer- rehaven uitstrekte, tegen half een legde e boot weer aan bij de Maashaven en •ertrok men, via de Maastunnel, naar Delft. De compagnie van het korps Mariniers, die de erewacht had gevormd, begon on middellijk nadat het hoge gezelschap zich boord van de „Prinsesseplaat" had begeven in haar nieuwe parade-uniform ;en mars door d estad, die op de warande inddgde. Dit was de eerste maai, dat deze srecompagnie zich in groot tenue aan de burgerij vertoonde. Ook voor deze mars bestond van de zijde der bevolking bui tengewone belangstelling. Malenkof naar Frankrijk De Russische minister voor elektrici teitsvoorziening en voormalig premier Georgi Malenkof heeft een uitnodiging m de Franse economische raad, een be- >ek te brengen aan Frankrijk, aanvaard, Idus is in Parijs medegedeeld. Er is nog geen datum voor het bezoek vastgesteld. Trambotsing in Dortmund 103 gewonden i botsing tussen twee volle Dortmund zijn 103 passagiers gewond. De mees-ten konden echter, na te zijn verbonden hun weg vervolgen. De stoet werd geopend door de hoofd commissaris van politie, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei te paard, waarachter de burgemeester, mr. F. M. A. Schokking, in een rijtuig volgde. Hier weer achter reed een escadron Rijks politie onder commando van majoor jhr. 8. W. F. de Beaufort, gevolgd door een koninklijk rijtuig bespannen met vier van den zadel bereden paarden, waarin de Groothertogin en de Koningin. Naast dit rijtuig reden majoor Baron van Lynden en majoor Eisma. Het hierna volgende rijtuig waarin de beide Prinsen hadden plaats genomen, werd geëscorteerd door overste Geertsema en majoor Koch. Drie volgrij tuigen vervoerden het gevolg der hoge gasten, waarna een escadron Rijks politie de stoet besloot. De tocht door het feestelijk versierde en op vele plaatsen vlaggende Den Haag ging over Leidse straatweg, Laan van N. O. Indië. Bezuidenhoutseweg, Heren gracht. Korte Poten, Plein, Lange Poten, Spui, Grote Marktstraat, Prinsegracht, Jan Hendrikstraat, Riviervismarkt, Groen markt, Hoogstraat, Noordeinde, Heul- straat, Lange Voorhout, Tournooiveld, Lange Vijverberg, Vijverdam en Buiten hof naar het Binnenhof, waar het Mau ritshuis werd bezocht. Hoewel natuurlijk op deze lange route altijd wel een plaatsje was te vinden, was het voor de deelnemers aan de jaar lijkse bondsdag van de Bond van chris telijke oranjeverenigingen een buiten kansje. dat voor hen bij het oude stad huis aan de Groenmarkt ruimte was ge reserveerd, die hun gelegenheid bood niets van de imposante stoet te missen. Onderweg stonden ook enkele muziek korpsen opgesteld, die vrolijke klanken lieten horen. Op het Bezuidenhout stond „Klein maar dapper", de harmonie van de Reinigingsdienst en de Vervoerscen- trale was op het Lange Voorhout, op de hoek van de Kneuterdijk opgesteld. „Kunst naar kracht" voor het paleis aan het Lange Voorhout en „Sint Cecilia" op het Buitenhof voor het standbeeld van Koning Willem II. Bij de aankomst aan het Mauritshuis, waar burgemeester Schokking en wet houder C. H. P. W. van den Oever ter begroeting aanwezig waren, mochten de wethouderszoontjes bloemen aanbieden. Wel wat bevend, maar toch flink kweten zij zich van hun taak, waarna de bur gemeester zijn echtgenote, de wethouders, de fractievoorzitters en de gouverneur der residentie aan de Koningin en de Groothertogin voorstelde. Wethouder Van den Oever stelde hen voor aan prins Prinsen. Eveneens werden voorgesteld de directeur van het Mauritshuis, dr. A. H. Een reis naar de maan en terug VEN SPECIALIST op het gebied van gel projectielen, John Crow- een ley, heeft verklaard dat tusi de mens binnen de 25 i de kunstmaan de bol met een aantal we tenschappelijke registre rende instrumenten. De kilo- doorsnee zal slechts 53 centimeter bedragen, het Thans werd mede- niet alleen naar de gedeeld, dat het hoogste gewicht met de instru- zal kunnen vliegen. Punt vermoedlijk 2.250 ki- menten is ongeveer 9,5 dat hij ook zal kun- lometer zal bedragen. kilogram. De plaats van rugkeren. Crowley aardsatelliet de eerste stap is, die gevolgd zal worden door het lanceren van een wieivormige sa telliet met woonruimte voor tachtig geleerden, die op een afstand van ruim 1700 km om de aar de zal cirkelen. Dit plan zou reeds in tien tot vijf tien jaar werkelijkheid kunnen worden. Tien jaar daarna zou het mo gelijk zijn met ruimte schepen een retour-reis naar de maan te maken De aardsatelliet die vol gend jaar wordt gelan- Patrick Vliegveld in de raket. ird bei ikt Amerikaanse staat Flo da door middel van e drietraps koppelraket, de satelU eerste die ooit werd ge- lijk construeerd. Deze raket van ziet er uit als ee achtige geweerpaU honderd kilometer. In 1949 werd dit record ge vestigd met een Waccor- poral raket, die een maxi mum snelheid bereikte van 2.700 meter per se- De Vanguard raket, die gebruikt zal worden voor het lanceren van de aard- zal vermoede- hoogte bereiken van 480 kilometer met een snelheid van 7.500 meter per seconde. De '.rd, stijgt vermoedelijk £C iengte bedraagt 21,6 hoogste punt losgew tweemaal zo hoog atmosfeer als aanvank lijk werd verondersteld. Onlangs werd officieel startklaar elf verklaard dat de baan De satelliet terwijl de pi diameter 1.14 meter be- elliptische bai draagt. De raket weegt ven. waarbij zal hoogte tussen de 320 en 2250 ki lometer wordt bereikt. de Vries en de adjunct-wetenschappelijk assistent, de heer P. N. H. Domela Nieu- wenhuis Nyengaard. die het gezelschap zouden rondleiden. Zij wezen in het bij zonder op werken van Rogier van der Weyden (Kruisafneming),Memling (por tret), Adriaan Th Key (het bekende por tret van Willem de Zwijger), Hans Hol bein (vier stuks), Pieter Paul Rubens en Jan Brueghel (Adam en Eva in het Pa radijs), Anthonie van Dijck (enkele por tretten), Ambrosius Pacx (Gezicht op de Hofvijver met Willem van Oranje en zijn zoons), Rembrandt (Saul en David. De negers, Homerus) en Johannes Vermeer (de zeven schilderijen, die het gehele Ne derlandse bezit van deze meester uit maken). Hiermee was het bezoek aan het Mau ritshuis nog niet afgelopen. In de grote bovenzaal leidde namelijk prof. dr. F. W. S. van Thienen een „défilé in oude kos tuums", waarbij hli ook toelichtingen gaf. De kostuums, behorend tot het bezit van het Nederlands ktfstuummuseum, welke gekozen waren uit de 18e, de 19e en de 20e eeuw. Onder meer toonde men klederdrachten uit. verschillende streken van ons land. Prof. Van Thienen wees op de ontwikke ling, die ook de regionale drachten heb ben doorgemaakt. Hij liet Zaanse, Friese en Zeeuwse drachten zien, de laatste zo wel uit 1850 als 1950. De show, die met veel interesse werd gevolgd, werd beslo ten met een thee. Per auto vertrok men tenslotte naar Haarlem, waarbij de volgende route werd gevolgd: Korte Vijverberg, Tour nooiveld, Korte Voorhout, Leidse straat weg, Benoordenhoutseweg, Leidse straat- Met grote bewondering heb ben gisteren de Koningin en haar Luxemburgse gasten ken nis genomen van de proefne mingen in het waterloopkun dig laboratorium aan het Vol- lenhovenmeer op de grens van de Noord-Oostpolder. Op de foto v.l.n.r. prins Fe lix, groothertogin Charlotte en achter de Koningin, de di recteur van het laboratorium, prof. ir. J. T. Thijsse, die zijn bezoekers een interessante uit eenzetting geeftover de vele problemen, die hier bestu deerd kunnen worden. Vlaardingen meldt Goede vangst Tot nu toe was dc opbrengst van de vissery op de Hollandse nieuwe zeer schraal, zodat dc prijzen voor het publiek te hoog waren. Er kan nu echter een flinke prijsdaling worden verwacht, door dat de gehele vissersvloot in de afgelopen nacht grote hoeveelheden boven water heeft weten te halen. Zaterdag wordt er in alle visserijplaatsen een grote aanvoer verwacht van het zogenaamde groene Zjoekof mag komen DE RUSSISCHE minister van defensie, Zjoekof, 'is welkom in Amerika als de Amerikaanse minister van defensie, Wil son', voor een bezoek naar Moskou wordt uitgenodigd. Met deze uitspraak heeft pre sident Eisenhower duidelijk laten blijken, dat hij een hernieuwde ontmoeting met zijn oude vriend Zjoekof zeer op prijs stelt. De president .maakte dit vriendelijk ge- Tito in het Kremlin TNE VERZOENING met het Krem- lin zal geen gevolgen hebben voor de vriendschappelijke betrek kingen tussen.de Verenigde Staten en Zuid-Slavië. Deze uitspraak heeft maarschalk Tito gisteren gedaan tij dens een receptie op het Kremlin een uitspraak die onmiddellijk werd gevolgd door een verklaring van Kroesjtsjef, dat Rusland bereid is met Amerika tot een overeenstem ming te komen. De secretaris-gene raal van de comunistische partij zei Meisjesstudenten en leerlingen van de toneelschool hebben vanmiddag in het Mauritshuis in Den Haag, onder leiding van prof. dr. F. W. S. van Thienen de hoge Luxemburgse gasten van ons vorstenhuis kle ding uit vervlogen jaren getoond. Een opname van de generale repetitie van gisteravond. Bevolking waarschuwde eigenaar Klopjacht in Friesland op etherpiraten Zestig rijkspolitiemannen hebben gister middag tusseu drie en vijf uur in Fries land een grootscheepse actie ingezet tegen geheime zenders. Het resultaat van deze klopjacht, die in de gemeenten Achtkars- pelen en Dantumadccl werd gehouden, dat niet minder dan negen bedrljfs- zend- en ontvangtoestellen in be slag konden worden genomen. Na wekenlange geheime voorbereidin gen kon de politie, mei volledige toestem ming van de officier van justitie in Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, haar actie beginnen. De politie was uitgerust met auto's, motoren, rijwielen en ook een ar restantenwagen. Gestart werd in twee groepen van Drlesuin en Buitenpost uit, terwijl de commandant overste A. S. Vogteloo, een lijst met 25 verdachte adres- op zak had. Hoewel de bevolking in deze streek van Friesland, de Wouden, niet meewerkte en zodra de actie bekend werd, waarschuwin gen liet uitgaan, was het succes van de klopjacht toch groot. De grootste slag werd geslagen in de dorpen Akkerwoude, Veenwouden, HarkemaOpemde, Zwaag- westeinde en Twijzelerheide. In Zwaag- westeinde werden zelfs in een straat vier geheime zenders opgespoord. De minder welwillende houding van de bevolking en de waarschuwingen, die waren uitgegaan, hebben echter tot gevolg gehad, dat niet in alle gevallen een vol ledig apparatuur in beslag kon worden genomen. In sommige gevallen kwamen de politiemannen zelfs voor gesloten deuren te staan. De bewoners gaven niet thuis, zodat men zich me», geweld toegang tot de woningen moest verschaffen. fot de Amerikaanse uitgever Ken nedy, dat hij de Amerikanen prach tige mensen vond. Toen Tito commentaar gevraagd werd op het streven in Amerika om zijn land van de buitenlandse hulp uit te sluiten, zei de maarschalk: „Dat is onbelangrijk. Onze betrekkin gen met de Verenigde Staten zullen er niet onder Ijjdcn. Onze vriendschap met Amerika zal blijven bestaan zoals vóór mijn reis naar Moskou." Zijn reis, zo meende Tito, zou bijdragen tot betere betrekkingen met de Verenigde Staten, Rusland en de andere landen. Toen opgemerkt werd, dat hij eigenlijk ook een reis naar Washington moest ma ken, antwoordde Tito: „Waarom niet, als ik uitgenodigd wordt? Maar eerst moet ik uitgenodigd worden." Het resultaat van de reis van Tito is reeds, dat Rusland en Zuid-Slavië zijn overeen gekomen het volumen van hun bestaande handelsovereenkomst met 75 >en gulden te verruimen. Met dit ak koord zijn de goederenlijsten aanzienlijk uitgebreid. Zo zal Rpsland Zuid-Slavië voor de eerste maal tarwe leveren. Ook zal Rusland ruwe olie, aluminium, machi nes en industriële installaties zenden. baar naar aanGeddiing van het komende bezoek van de stafchef van de Amerikaan se luchtmacht, generaal Twining aan Moskou. Als een bevelhebber van de Russische luchtmacht de Verenigde Staten zou wil len bezoeken, zo zei Eisenhower verder, zal hij daarvoor toestemming krijgen. Tito /~iVER HET bezoek van Tb to aan Moskou zeide de president: „Het geval-Tito moet* niet als een vol ledig verlies worden beschouwd. Tito, die nu zo hartelijk dn Moskou wordlt ontvan gen', Is er in geslaagd Moskou te weer staan. Om hem terug te winnen, hebben de Russen grote concessies moeten doen. Als gevolg daarvan zullen zij ernstig moeten gaan nadenken over hun betrek kingen met de andere satellietstaten". Niettemin merkte Eisenhower op, dat de 'kwestie van de Amerikaanse hulp aan Zuid-Slavië opnieuw bezien moet worden in het licht van wat het beste is voor de Amerikaanse belangen. Hij drong voorts aan op tenuitvoerleg ging van het regeringsprogramma voor buitenlandse hulp ten bedrage van 4900 miljoen dollar. De commissie voor buiten landse aangelegenheden besloot- dit be drag, met 1109 miljoen dollar te vermin deren. Regeringscrisis in Argentinië Vrijwel alle leden van de Argentijnse regering zouden de voorlopige president Pedro Aramlburu hun ontslag hebben aangeboden om hem de vrije hand te geven bij een vergaande reorganisatie van het landsbestuur. Dit geschiedde nadat president Aram- bum die opperbevelhebber en chef-staf van het leger had ontslagen. ALCOMETER inplaats van de bloedproef? ~ÏP het ministerie van justitie zal a.s zaterdag een bespreking worden ge houden over de moeilijkheden, die zijr ontstaan, nu de Maatschappij ter bevorde ring der geneeskunst vorige week zich officieel tegen het nemen van bloedproe ven op automobilisten heeft verklaard. De voorzitter van de Federatie van vereni gingen ter bestrijding van het alcoholisme dr. P. H. Esser, die tevens psychiater ii het Medisch consultatiebureau vooi alcoholisten te Amsterdam, heeft mee gedeeld, dat nu misschien gebruik zal \en gemaakt van de zogenaamd „oleometer". Dit instrument, dat al op ruime schaal in de Verenigde Staten wordt toegepast. n apparaat, waarin moet worden ge blazen, waarna automatisch binnen acht minuten op de peilschaal wordt gere gistreerd hoe groot het percentage alcohol at men ln het bloed heeft. De alco- meter heeft vele voordelen, dat hij niet alleen zuiver registreert, maar ook een medische ingreep onnodig maakt en tevens door een leek kan worden be diend. Daar het apparaat gemakkelijk vervoerbaar is, kan de politie het zelfs in mobiele brigade gebruiken. Elke politieman kan het dan bedienen. Dr. Esser hoopt binnenkort contact op nemen met de leiding van de politie korpsen in de grote steden om inlichtingen de alcomctec, die hier te lande vrij wel onbekend is, te verstrekken. Niemand kan tegen het gebmik van dit instrument bezwaar hebben, dc artsen niet, omdat hier van geen medische ingreep sprake 1 de betrokken automobilisten ook niet. factoren voor de i echter moeten mee spreken. Maar boven anderhalf promille is men beslist „onder invloed" en dus strafbaar in geval van een ongeluk. HET WEEK DS EUROPA i II lis a S tocKJioIn zw. bew licht bew. regenbul geil bew. zw. bew. si WEERBERICHT In V.S. wordt aangenomen, dat in dien de alcometer een hall promille aan wijst, nog geen schadelijke invloed van de alcohol wordt ondervonden Van half tot anderhalf is de zonegrens, waarbij andere Enkele buien Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Hier en daar met on weer. Overwegend matige wind, ruimend naar west. Koel weer. Zon en Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1