ïlicuuie £ciJtscf)c (tfmtrant Groothertogelijk paar maakte triomftocht door Amsterdam Ook prinses Beatrix (als Kroonprinses) aanwezig Akkoord tussen Bonn en Parijs over Saarland Vijf concentratiekampen in Indonesië DINSDAG 5 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Zevenendertigste jaargang No 10668 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK -NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „itanttmsHcfi Is qbebltuen "myn hert In tcgljcaspoct" Bouwbedrijf weert zich Zie pag. 5 Staatsiebezoek uit Luxemburg begonnen (Van een onzer verslaggevers) HET GEDAVER van straalmotoren kondigde vanochtend omstreeks kwart over tien de komst aan van de Dakota, die het Luxemburgse groothertogelijke paar naar ons land zou brengen. Twaalf Thunder- jelsstraaljagers van onze Koninklijke luchtmacht hadden het toestel tijdens de vlucht van de grens tot boven Schiphol geëscorteerd en toen de Dakota op onze nationale luchthaven was geland, cirkelden de Thundcrjets nog enkele malen er boven, om vervolgens pijlsnel naar de vliegbasis Eindhoven terug te keren. Intussen hadden de hoge gasten uit .uxemburg reeds hun vliegtuig ver aten en waren koningin Juliana in onze kroonprinses Beatrix (die tort tevoren op Schiphol waren earriveerd) hen tegemoet getreden m hen allerhartelijkst te begroeten, "wee erehagen van de Koninklijke larechaussee zorgden voor de afzet ing van de gereserveerde ruimte op iet vliegveld. Nadat de Limburgse agerskapel het Luxemburgse volks- ied had gespeeld, inspecteerde de rroothertogin met onze Koningin de rewacht, die gevormd werd door een ompagnie Limburgse jagers. Hier- nede was het staatsiebezoek van het roothertogeliike paar uit Luxem- urg begonnen. De Dakota was viif over half negen uit uxemburg-Findel vertrokken met groot- ertogin Charlotte Aldegonde Elise Marie filhelmina, hertogin van Nassau, prinses an Bourbon-Parma, prins Felix en de u'nister van buitenlandse zaken, Joseph ech. Het gevolg van de Groothertogin sstaat uit: de hofdame mevrouw M. L. lollart, de grootmaarschalk Z. E. Alfred lOesch, de kamerheer'graaf Raymond de larchant et d'Ansembourg, de adjudant, apitein Norbert Prussen, de adjudant, apitein Paul Koch. Bovendien zal tijdens et verblijf in Nederland aanwezig zijn e heer Francois Halle, commissaris van et hof van de Groothertogin. Van de Nederlandse eredienst voor de roothertogin maken deel uit baronesse fan Till, dame du palais van de Konin- in, mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, rootmeester van het Huis van de Ko- ingin, majoor van de grote staf J. J. Eisma, adjudant van de Koningin. Aan de Prins van Luxemburg werd toege voegd luitenant ter zee le klasse W. van Rossem, adjudant van prins Bernhard. Hoeden gingen af, "rins Felix salu eerde en de dames hielden, nog steeds voor de Dakota staande, eveneens hun handen aan het hoofd. Dat was dringen de noodzaak. Er stond een stevige wind dwars over het vliegveld, die dreigend Ter verwelkoming waren de hoogste autoriteiten in den lande tegenwoordig, onder wie de voorzitters der Kamers, de ministers, de vice president van de Raad van State en de chef van de generale staf. Zij werden in de Avioramazaal aan de hoge gasten voorgesteld. Inmiddels waren de auto's voorgereden, waarin allen plaatsnamen. Op het ogenblik dat de stoet begeleid door een escorte van motor rijders van de marechaussee de lucht- n verliet, dreunde het eerste van 21 saluutschoten uit de saluutbatterij. t oponthoud in het restaurant had slechts enkele minuten geduurd. Toen daalden de hoge gasten met onze Konin gin en prinses Beatrix de trap weer al namen plaats in de gereedstaande auto' en vertrokken naar Amsterdam. De frisse bries deed de driekleur de vlag van Nederland èn Luxemburg aan de vlaggemasten langs de passage d'honneur die op een smalle parkeer plaats op het Stadionplein was gemaakt, vrolijk wapperen. Drie meisjes uit het Burgerweeshuis boden bloemen aan. De twaalfjarige Car- ia Kemmer offreerde de Groothertogin 'n Prins Bernhard heeft keelontsteking Prins Bernhard lijdt aan een keel ontsteking en moet op medisch advies het bed houden. De Prins zal althans heden en morgen het programma van het vorstelijk bezoek uit Luxemburg niet kunnen meemaken- PROGRAMMA BEZOEK GROOTHERTOGIN VflN LUXEMBURG aan dc hoedjes rukte. Prinses Beatrix kon daarbij een glimlach niet onder drukken. In tegenstelling tot haar moe der en de groothertogin waagde zij het tijdens het spelen van het volkslied haar hoedje los te laten. Onze vorstin was gekleed in een la vendelblauw moiree complet met bij passende hoed; prinses Beatrix droeg een grijs mantelpakje met grijze hoed en witte handschoenen en handtas. Groothertogin Charlotte verscheen in een crèmekleurig complet; prins Felix Aansluiting bij Duitsland 1 jan.; Frankrijk ontvangt compensatie jVTA uitvoerige besprekingen in Luxemburg hebben Franse en Duitse ministers vanmorgen vroeg algemene overeenstemming bereikt over Be Saarkwestie. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano, maakte dit bekend, toen hij in de nacht de Franse ambas sade in Luxemburg verliet. Bondskanselier Adenauer had glster- md reeds, toen hij de conferentie ver- it, verteld, dat men het op alle punten geworden. Maar later bleek, hij te voorbarig was geweest. Want bleek nog een meningsverschil te be de kolenmijnen van Warndt. ist men ook deze kwestie uit weg te ruimen. Adenauer sliep reeds, in de besprekingen tooh nog spaak reigden te lopen. De Westduitse en Franse regering heb- dan de toekomst van het Saarland igeld. De besprekingen zijn gehouden nauw overleg met de Duitse partij in 'land, zodat van deze kant naar all» iljnlijfcheid geen moeilijkheden zijn te venvachten. Van Duitse zijde werd meegedeeld, dat [sr de volgende punten eens geworden: [l Saarland wordt 1 januari 1957 aan West-Duitsland teruggegeven. 0 De overgangsperiode, tijdens welke Frankrijk zijn economische rechten in Saarland tot op zekere hoogte zal behouden, zal op 31 december 1959 eindigen 3 Frankrijk mag 66 miljoen ton kolen delven in de mijnen van Warndt en ontvangt 24 miljoen ton voor dezelfde prijs en van dezelfde kwaliteit uit West-Duitslend. Frankrijk zal Hammarskjölfl blijft in het Midden Oosten \fET ALGEMENE STEMMEN heeft de Veiligheidsraad gisteren de Engelse Nsohitie over het beleid in het Midden- Oosten aangenomen. Volgens deze reso lutie, die is gewijzigd om aan de bezwaren '3n Arabische zijde tegemoet te komen, moet de secretaris-generaal der Ver. h'aties HammaTsikjöld zijn goede diensten blijven verlenen aan de Arabische lan- en Israël om de vrede in het Midden- Oosten te bewaren. De resolutie, die aanvaard is na eer debat van vier dagen, doet een beroep op de Arabische landen en Israël de wapen- hilstandsovereenkomst volledig na te ko- m«n en de vredesmaatregelen. die door Hammarskjöld zijn voorgesteld, uit derde van de andere mijnen in het Saargébled exploiteren Dc Moezel zal gekanaliseerd worden. De Westduitse industrie en de rege ring in Bonn zullen het project fi nancieren. Evenwijdig aan de RUn zal, op voor stel van de Franse regering, het EI- zaskanaal worden aangelegd. Geen hereniging Behalve over Saarland hébben premier Moll et en Bondskanselier Adenauer ge- proken over de internationale proble- nen, waarbij Mollet Adenauer meedeel de, dat Boelgandn en Kroesjtsjef geens- bereid bleken onder de huidige om standigheden de hereniging van Duits land toe te staan. Onderhandelingen hier- zouden nutteloos zijn. Volgens het Amerikaanse persbureau Ass. Press zou Adenauer kennelijk geschokt zijn door mededeling. Mollet heeft de Bonds kanselier evenwel verzekerd, dat ook Frankrijk naar de hereniging van Duits land zal blijven streven. V erkeersongelukken Zesjarig fietsertje door auto verongelukt Het zesjarige fietsertje E. A. M. Beren- schott is toen hij vanuit de tuin van het ouderlijk huis de Deventerstraat te Apeldoorn opreed, door een auto ge grepen, later is hij in het ziekenhuis over- Een 62-jarige wielrijder is gistermiddag op de Nieuwe Hemweg bij de Vlothaven- weg in Amsterdam-noord bij het oversteken van de weg door een auto aan gereden en ter plaatse overleden. Op de rijksweg Venlo-Nijmegen zijn gisteravond twee Duitse trailers nabij het dorp Bergen (L.) met elkaar in bot sing gekomen De chauffeur van een der trucks, de 43-jarige F. H. H. Endemann uit Mühlheim a. d. Ruhr, werd zwaar ge wond en evenals zijn vrouw en 5-jarig zoontje, die beiden minder ernstige ver wondingen opliepen naar het ziekenhuis vervoerd. De materiële schade is zeer ruiker paan-se orchideeën.; de veertien, jarige Cobie Wessels bood de Koningin een boeket witte orohieeën aan en de dertienjarige Annie Scheermeyer offreer de prinses Beatrix een toef lelietjes var Staatsierit Na een hartelijke verwelkoming door burgemeester d'Ailly op het Stadionplein formeerde zich de stoet voor de eerste staatsierit, die een ware triomftocht zou worden. In het eerste rijtuig zat hoofd- nissaris Kaasjager, daarachter volgde burgemeester d'Ailly, een eskadron be- i rijkspolitie en vervolgens de Ko ninklijke calèche, bespannen met zes n den zadel bereden" paarden, waar de Groothertogin en onze Koningin :en gezeten. In eenzelfde calèche zaten is Felix en prinses Beatrix. In drie vodgrijtuigen leden van gevolgen en ere wachten. Een eskadron bereden rijkspo litie sloot de stoet. Detachementen van de Koninklijke landmacht hadden de route jet. Dichte hagen Amsterdammers hadden zich achter de rij manschappen tijdig van een plaatsje verzekerd en zij wuifden en juichten hartelijk. Het garderegiment grenadiers (in cere monieel tenue) stond omstreeks kwart over elf voor het Paleis op de Dam opge steld met het front naar het Nationale Monument Terzijde stond de Koninklijke Militaire kapel, eveneens in ceremonieel tenue, aangetreden. Een grote menigte vulde het plein, waaromheen de vlaggen boven de versieringen wapperden. Een steeds luider wordend gejuich kondigde de nadering van de staatsiestoet aan. Even later klonk het gejuich in volle gulheid, toen de rijtuigen voor de Paleisingang tot staan kwamen. Duizenden volgden de telkens toch weer zo boeiende plechtigheden, de bijna volmaakte wijze, waarop het Garderegiment de eerbewijzen uit voerde, de door de Koninklijke Mi litaire Kapel gespeelde volksliederen, de inspectie van de wacht, de plech tige groeten aan het vaandel en het bestijgen van de Paleistrappen door de hoge personen in haar fraaie toi letten en hun schitterende unifor men. Als steeds ging er ook vanochtend een langdurig gejuich op, toen de Groothertogin en prins Felix met on ze Koninklijke Familie op het bal kon traden en de menigte toewuif den zie vervolg pag 5) Onderscheidingen Het heeft H.K.H. mevrouw de Groothertogin van Luxemburg be haagd, ter gelegenheid van hoogst- derzelver bezoek aan Nederland, de volgende onderscheidingen te ver lenen: a. In de orde van burgerlijke en mili taire diensten van Adolf van Nassau: Grootkruis: dr. W. Drees, minister president, mr. J. W. Beyen, minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille, vice-adml- raal N A. Rost van Tonningen, opper- ceremoniemeester van H.M. de Koningin, adjudant-generaal in b.d. van H.M. de Ko_ ningin. Erekruis voor dames: douairière A. A. Baronesse van Heeckeren van Mol- tecaten geb. jonkvrouwe Groeninx van Zoelen, grootmeesteres van H.M. de Ko ningin, H. P. J. Baronesse van Till geb. Tutein Nolthenius, dame du palais. Grootofficier: majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stal meester en adjudant van H.M. de Konin gin, luit-kol.-vlieger R. J. E. M. van Zin- niicq Bergmann, hofmaarschalk en adju dant van H.M. de Koningin, gen.maj. C. F. Pal.ud de Mortanges, eerste adjudant van H.M. de Koningin, chef van het mi litaire huis van H.M. de Koningin. Commandeur met kroon: jonk heer C. Dedél, intendant paleis Soestdijk, kamerheer üin b.d. van H. M. de Konin gin en thesaurier van de Prins. Officiermetkroon: reserve-luit.- kol. C. C. Geertsema, adjudant van de Prins, majoor J. J. L. Baron van Lynden, adjudant van H. M. de Koningin, majoor J. J. Eisma, adjudant van de Koningin, majoor der cavalerie J. K. L. Koch, luit. :ee I W. van Rossum. adjudant van de Prins. (Men zie ook pag. 5) Ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan van de Italiaanse republiek is in Rome een grote militaire parade ge houden. Zo zag het oude Colos seum de bewapening van onze moderne tijd langs zich trekken, honderdvijftig tanks en pantser wagens, honderd kanonnen en vierhonderd andere militaire voertuigen. Boven dit alles uit dreunden de motoren van jagers en bommenwerpers. Zesvoudige moord De 40-jarige John Clark, parlementslid van de Canadese staat Alberta, heeft gisteren zijn vrouw, kinderen en boerenknecht door ge weerschoten vermoord en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. ENGELAND WIL CYPRUS MEER ZELFBESTUUR GEVEN 'U'NGELAND is van plan Cyprus een grote mate van zelfbestuur en zelfbeschikkingsrecht te geven. Dit voorstel zal Engeland indienen ?en bijeenkomst van vertegen woordigers van de Navo-landen waar de kwestie Cyprus zal worden besproken. Engeland wenst deze kwestie in een breed geallieerd ver band te benaderen, in de hoop dat hierdoor een oplossing bespoedigd zal worden. Deze nieuwe Britse plannen zijn ont huld, nadat gouverneur Sir John Harding, uitvoerig met de Engelse regering over- Engeland zoekt nieuwe bases JN VERBAND met de de Midden-Afrikaanse fe- nationalii het Midden- en Vei Oosten zoekt Engeland deratie de nieuwe defen sieplannen bespreken. Deze confei waarbij de keus geval len schijnt Mombasa in Afrika Cockburn Sound, twintig kilometer ten zuiden de Australische Freemantle. vlootbases ook bijgewoond door parlement verklaard, dat er geen dringende behoef te was aan een basis daar. maar dat men ten volle doordrongen is van de eventuele voordelen. Britse regering Lord Mountbatten, de stafchef van de Royal Navy, heeft twee maan den geleden een rondreis aemaakt langs de voor naamste Britse marine installaties in het gebied van de Grote en Indische Oceaan. Het dwingende karakter van de taak van Mount batten wordt onderstreept door de gebeurtenissen in neutralistische premier, Mombasa. Solomon Bandaranaike. Engelse heeft geëist, dat dat i geland zijn marine- luchtmacht-bases te Ti tegenwoordigers ■ijn op dia. Pakistan. Canada mier Bandaranaike maakt zich Ceylon. Verwacht de toezegging van wordt, dat laatstgenoemde om Yemen en stad de Britten dan formeel zal bië te steun verzoeken Trincomalee streven om e j, te ontruimen. inde i stuur over Aden en de protectoraten van Aden. In de noordoostelijke hoek van Afrika zijn stammen in Brits-, Frans-, Italiaans en Ethiopisch- Somali-landen begonnen enigde Somali-bewegtng Engeland vreest dat dit Zoals gezegd gaat de inleiding de die- oeven tot Kilindinihaven van campagi ar de gehele Oostindische Kenya, Tanganyi Oeganda. Hoewel beginnende conferentie van het gemenebest vloot tijdens de tweede n°0 geen belangrijke ba- wereldoorlog een onder- s's jn Oost-Afrika is, is het komen heeft gevonden, oebied bedekt met een be langrijk net van lucht- l and- en zeeverb indin- treft de basis bij 0en- ntie heeft de Au stralische minister van geland, AustraliëNieuw- defensie Sir Philip Mc Cyprus Zeeland, Zuid-Afrika en bride vorige week in het laagd. leg had gepleegd. Tijdens zijn besprekin gen werd Harding streng bewaakt door politiemannen in burger. Op het eiland zelf zijn gisteravond in Famagusta ernstige vechtpartijen uitge broken tussen de Turkse en Griekse Cy prioten, nadat eerder op de dag een Turk se hulppolitieman in Limassol was neer geschoten. De Turken openden de aanval en staken een aantal Griekse winkels in Famagusta :n brand. Toen de gevechten begonnen lieten de Griekse arbeiders in de haven hun werk in de steek. Later op de a werd de orde hersteld. Een Cyprische Griek, de 23-jarige Ni- ces Xeneghontos, cp wiens hoofd Deloning van vijftigduizend gulden s :s door een patrouille gevangen geno men. Hij is de vierde Cyprioot, vooi een grote beloning was uitgeloofd, die m de afgelopen veertien dagen is gear resteerd. Als was het haar eerste, zo trots houdt mevrouw Foignot, een Frangaise van het zonnige zui den, haar zesde tweeling in de armen. De familie Foignot telt thans vijftien kinderen: zes tweelingen en drie „eenlingen". Rood-China veroordeeld door de internationale commissie jVTAAR de bij de „Internationale Commissie tegen Concentratiekamp- systemen" ingekomen klachten, dat in Indonesië vijf concentratie kampen bestaan, zal een voorlopig onderzoek worden ingesteld. Het Noorse lid van de commissie, mevrouw Lise Worsum, zal de nodige documenten verzamelen en mocht daaruit blijken, dat de klachten enigermate gegrond zijn, dan zal de internationale commissie aan de regering van Indonesië toestemming vragen een delegatie naar dat land te mogen zenden voor een nader onderzoek. Deze mededeling deed gisteren mr. C. van Rij, voorzitter van het „Nationaal Comité ter bestrijding van het Concentratiekamp systeem" op een bijeenkomst van dit comité in Amsterdam. Deze bijeenkomst was belegd naar leiding van het onlangs in Brussel door de internationale commissie gevoerde openbare proces tegen de regering Rood-Ohina, nadait Peking had geweigerd delegatie van de internationale con missie toe te laten voor een onderzoek. van Rij, drie tijdens dat proces als president van het Tribunaal is opgetre den, vertelde dat het onderzoek naar centratiekampen in Rood-China eind 1952 begonnen. Toen 't niet mogelijk bleek 't Tribunaal in het Verre Oosten zitting t» doen houden is mr. Van Rij naar Hong kong en Formosa gereisd om daar 40 ge tuigen te horen. Over het gevoerde proces zal binnenkort :n witboek verschijnen. In ddt witboek zijn de conclusies het Tribunaal opgenomen: Dat het strafstelsel In Rood-China de burger uitlevert aan de willekeur de regering. Hoeden bleken helmen voor Israël Een kist met hoeden, bestemd voo raël, viel tijdens het inladen in de haven van Genua uit de strop van een hijskraan en versplinterde volkomen. Doch inplaats van hoeden rolden stalen helmen Amerikaans model te voorschijn. De politie heeft onmiddellijK de 27 kis ten, drie 2.110 kilo wegen, in beslag geno men. Tot nu toe zijn uitsluitend helmen gevonden. Op de begeleidende documenten 1 zending omschreven met coprocapi, het geen hoofdbedekking betekent, doch ech ter algemeen wordt gebruikt voor hoeden. Amnestie in Polen Op grond van de afgekondigde amnestie zijn de afgelopen vijf weken in Polen 28.000 gevangenen, van wie 1300 wegens politieke misdaden waren veroordeeld, ontslagen. De straf van 8000 personen, onder wie 1600 politieke gevangenen, werd verminderd. De uitvoering van de wet op de am nestie is thans voltooid op 10.VOO gevallen i, die nog nader zullen worden onder- 2. Dat de dwangarbeid, waaraan de ge detineerden in grote massa's zijn on derworpen, wordt verricht onder mate riële omstandigheden, drie onverenig baar zijn met de moderne strafbegin- selen. 3. Dat de hervorming van het denken en van de arbeid in feite een morele marteling betekent, drie de gevangene onteent en drie uitloopt op de ernstig ste ontmenselijking, drie denkbaar is. het verliezen der persoonlijkheid. 4. Dat dit karaktertrekken zijn van een onvervalst ooncentratriekampsysteem. HET WEER LN EUROPA S I SS li half bew rw. bew. licht bew. WEERBERICHT Minder wind Droog en tamelijk zonnig weer, vrij koude nacht. Hogere middagtemperaturen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 u.) ZON EN MAAN Zon: 4.24—20.57. Maan: 2.32—18.16. Op 8 juni nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1