Laten de Robots ons nog tijd voor aanpassing? Fluks 2A, Ons Eiland 3 4 A en SVOW junioren All kampioen Jongensinternaat „Leevliet" te Warmond geopend Pernix zette 2-0 achterstand om in 2-4 zege op T.O.P. „Ronde van de Kooi" gewonnen door L. van Kreimingen Ook in de politiek moeten we met God rekening houden NIEUWE LEJDSCHE COURANT MAANDAG 4 JUNI 1956 Spel van korf en bal In klasse 1 B ivon Thor beslissingsivedstrijd van Kwiek Het vrijwel zeker uitvallen van N.S.i j uit de competitie heeft het1 praktische g< volg gehad, dat in 2a het Noordwijto I Fluks zich kampioen mag noemen. Or Eiland 3 speelde zelf in 4a niiet, ma5 I door een „verrassende zege van Warmond 3 op Fluks 2 kunnen ook de roodbroeken de vlag hijsen en als laatste in de rij der kampioenen kunnen we-de S.V.O.W.-Ju- nioren in A II begroeten. De wedstrijden van SDO in deze afdeling kunnen r lijk gevoeglijk vervallen worden be schouwd en dat bracht de SVOW-junio- ren de overigens dik verdiende tii'.el. alle kampioenen onze gelukwensen Er viel nog een beslissing, namelijk de staart van 1B. Thor won de beelis- sngswedstrdjd om de laatste plaats va Kwiek met 50. Kwiek speelt dus d< gradatiewedstrijden. Thor had voor de: wedstrijd heel wat oude paardjes va stal gehaald! Iets wat we n.e' zo elegant vinden. Overigens wordt aan deze competiti* een gefor ceerd einde gemaakt door ge brek aan tijd. Ons Eiland 2 (2a) en SVOW (3a) zijn min of meer als hekkeeluiters aangewezen en spelen degradatie-wed- strijden. De volgende twaalftallen zijn bij deze wedstrijden Betrokken: Boli verdedigt zijn plaats in de hoofdklasse tegen de le-klasse kampioenen PKC, Ijsvogels en DES in een halve competitie Pernix 3 en DES 2 verdedigen hun plaat 6en in IA tegen Fluks en KVS, kamp. va reep. 2A en 2B, eveneens in een halv competitie. One Eiland 2 probeert in twe wedstrijden de kampioen van 3A, War mond 2 te weerstaan om zijn plaats 2A en tenslotte zal SVOW zijn plaats 3A moeten verdedigen tegen de kampioen van 4A, Ons Eiland 3. in twee wedstrij- Om terug te komen op de lopende com petitie; Pernix stelde in de hoofdklasst West zijn tweede plaats vrijwel veilig door TOP in Rotterdam met 24 te slaan. Na veel spanning won Rotterdam Zuid in Delft van Excelsior met 34, terwijl Bolnes in Rotterdam een punt veroverd* op DIO door een 11 gelijk speL Vr.'schaar Pernix R'dam Zuid V.E.S Ons Eiland DIO TOP In liA its r ..13 9 1 3 ..14 9 0 5 ...14 ...15 3 2 n 3 1 10 0 3 12 27 103—42 24 11732 19 80—57 18 9061 17 74—79 9 62—72 8 54-Hil 7 49—83 3 31—95 i uitgespeeld. De wedstrijd VEOTonego bleek reeds gespeeld ei met 46 door Tonego gewonnen. F ito won met 81 van Excelsior en kwam dooi' dieze zege op de tweede plaats door een beter doefljgemdiddeflide dan VES 2 Tonego. De resterende wedstrijd Pernix 3 —Excelsior 2 zal i.v.m. degradatie-wed strijden van Penrax 3 nief meer gespeeld worden. De eindstand is hier: Ijsvogels 16 14 1 1 29 10 VES 2 16 j Tonego 16 W.rmond 16 VEO 16 Excelsior 2 15 Pernix 3 15 DES 2 16 72—64 78—73 64—57 71- 1 0 15 2 47—97 In UB speelden Rotterdam-Zuid wix met 44 gelijk. Zoals reeds gezegd won Thor de beslissingswedstrijd laatste plaats van Kwiek met 50. De laatste wedstrijd in deze afdeling, Per nix 2ODI, wordt a.s. zaterdag gespeeld. DES 14 13 1 0 27 06—39 Pernix 2 13 9 3 1 21 95—44 18 73—65 14 '55—47 9 54—56 7 58—72 8 38—90 6 44—90 in minde. R'dam Z. ODI .14 8 2 4 .13 6 2 5 Or. Nassau BL Wit*) 14 3 3 8 Thor 15 4 0 lil Kwiek 15 3 (1 12 Blauw Wit twee strafpunten In 2A is Fluks dus kampioen en als we de wedstrijden van NSA als vervallen beschouwen, zijn de Noordwijkens inder daad kampioen. Een duidelijk kampioen schap overigens. Na een 41 achterstand won Fluks zaterdag met 46 van Pernix 4. Fiks 2 moe6t hier een puntje afstaan aan Ons Eiland 2 (33) en Pernix 4 won donderdag j J. met 124 van Fiks 2. Door de promotie-wedstrijden zal de compe titie in 2a vermoedelijk niet worden uit gespeeld en onderstaande stand kan dan ook wel ais eindstand worden beschouwd Fluks 9 Velocitas 11 Pernix 4 10 Fiks 2 l i l Ons Eiland 2 11 1 SVOW verloor in 3A r 0 0 18 78—26 1 3 16 45—40 1 5 9 55—53 10 0 1 20 129—28 6 0 3 12 37—32 4 1 5 9 36—37 2 1 5 5 32—51 0 2 8 2 17—93 worden, maar op een andere wijze dan we verwacht hadden. De wedstrijd Ons Eiland 3TOP 2 werd namelijk uitgesteld naar a.s woensdag. Het kampioenschap van de roodhemden werd echter toch eeD feit door een zeer verrassende zege van Warmond 3 op Fluks 2 met 10 Fluks 3 verloor met 15 van Velocitas 2. Ons Eiland 3 13 12 0 1 24 124—28 Flutes 2 12 8 0 4 16 58—32 TOP 2 11 6 0 5 12 42—45 Velocitas 2 11 5 1 5 11 38—41 fluks 3 13 3 1 9 7 36—79 Warmond 3 14 2 0 12 4 28-101 Bij de junioren werd niet gespeeld. In I 16 Pernix reed6 kampioen en in A II kunnen we SVOW als zodanig beschou- Het is waarschijnlijk, dat de com- Le hier niet wordt voortgezet. De on derstaande standen kunnen dus wel als eindstand worden beschouwd. Eindstand A I Pernix 10 8 1 Ons Eiland A 10 5 1 Velooiitas 10 4 2 Fluks A 9 2 2 NSA 7 1 0 17 48—13 11 25—19 10 30—23 6 22—23 2 6—53 i SDO NOOP.DW IJKERHOUT Echtpaar Van Noort in het goud Dinsdag 12 juni hoopt het echtpaar J J. van Noort-Ruignok zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. De 81-jarige bruide gom, wiens gezondheid de laatste tijd nogal te wensen overlaat, was aanvan kelijk in het bloembollen vak werkzaam. In 1024 werd hij evenwel kassier van de Boerenleenbank, als opvolger van de heer Van Iersel, die toen burgemeester werd. Daarnaast zette hij een familie traditie voort, door gedurende vijftig Jaar als afslager bij openbare verkopin- fungeren. Tevens was hij taxateur roerende goederen en hij is 25 Jaar het zangkoor in de St. Viotorpa- rochie geweest. De bruid is 75 jaar, komt uit Hililegom. Door haar langdurig verblijf in Noord- ijkerhout kan zij evenwel toch een ge togen Noordwijkenhouise worden ge- Agenda van de raad Vrijdagavond komt de gemeenteraa voor het eerst onder voorzitterschap va de nieuwp burgemeester, de heer P. M. F Smolders, in openbare vergadering bijeen. De belangrijkste voorstellen van de ne gentien punten tellende agenda zijn ver goedingen betreffende het lager onder wijs, grondaankoop en verkoop door de gemeente, voorstel van B. krediet voor de verbreding van de Ledd- ■aart met f 120.000 te verbogen, voor- 1 om dokter A W. Bots tot lijkschou- r te benoemen, verlenging van de ter mijn voor ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woningen Prinsenweg 7 het verlenen van een grond- bouwvoorschot aan de woningbouwvere niging „Voorhout" ten behoeve bouw van 17 woningen. wensen verder van de raad toestemming een technisch ambtenaar op arbeidsovereenkomst aan te stellen, noemd Vrienden, familieleden en beken-1 de gemeente Alkemade 50.000 klinkers ruilen het echtpaar de twaalfde juni I verkopen en een terrein aan de Juliana- ongetwijfeld een onvergetelijke dag be- laan beschikbaar te stellen voor het hou- n- I den van de volksfeesten in september. Leerlingen wacht een prettige omgeving en een hartelijke sfeer ^ATERDAGMIDDAG recipieerden de heer en mevrouw M. Jakobs ter gelegenheid van de opening van hun jongensinternaat „Leevliet". Onder de talrijke receptiegangers merkten we op dr. J. Zandee, Hervormd predikant te Warmond, pastoor Th. M. Gussenhoven, dokter H A. G. M. Walenkamp en de directeuren van het seminarie en het filosoficum. Hèt gevaar der tweede industriële revolutie (Door prof. dr. ir. H. G. van Beusekom.) ER ZIJN TIJDEN in de geschiedenis geweest waar- I fabrieken in, omdat zij vreesden en dit was zeer in arbeiders te hoop liepen tegen het gebruik begrijpelijk dat zij door de invoering van de van nieuw-uitgevonden machines, die een deel van machines overbodig zouden worden en dat met de het werk zouden overnemen, dat voorheen door I toeneming van het aantal uitvindingen en de verdere handkracht moest worden gedaan. Zij wierpen in I voortgang van de techniek de werkloosheid en de 1819 in Manchester met straatstenen de ruiten der ellende van de massa zouden worden vergroot. Maar ook de werkgevers en de leidende figuren in de politiek en het maatschappelijk leven wisten met deze plotselinge uitbarsting van de tech nische vooruitgang geen raad. Het SVOW 10 9 1 0 19 445 Warmond 10 7 1 2 15 37—13 11 6 3 2 15 27—10 TOP 10 4 0 6 8 16—18 P1,uks B 10 1 1 8 3 9—41 Ons Eitend B 11 10 10 2 5—43 Uitslagen van zaterdag: Hoofdklasse West: TOP—Pernix 2—4; ExcelsiorRotterdam Zuid 34; DIO— Bolnes 11. Ie klasse A: fiksExcelsior 81 le klasse B: Rotterdam Zuid 2—Pernix 44; ThorKwiek (besl. wedstr.) 50. 2e klasse A: Fiks 2Pernix 4 412 (ge speeld 30 mei); Pernix 4—Flux 4—6; Fiks 2—Ons Eiland 2 3—3. 3e klasse A: SVOW—Pernix 5 4—8, Uni- tasTop niet bekend. klasse A: Warmond 3Fluks 2 10; Fluks 3—Velocitas 2 1—5; Ons "Eiland 3— TOP 2 uitgesteld tot 6 juni. internaat 9telt zich ten doel male, gezonde jongens Van goeden huize in alle gezindten een prettig tehu'.i te geven. De heer en mevrouw Jakobs, die beiden een grote liefde voor klnd> ren hebben, trachten op drae wijze het feit, dat hun huwelijk kindèrloos bleef, énigszins op te vangen. Zij stellen zich daarom voor, met de leerlingen die het Internaat zullen bewonen een groot gt zin te vormen. Voor opname komen voor: Jongens in aanmerking, van wie de ouder* buitenslands vertoeven; jongen* die enig te kort schiet wier opvoeding thuis zich moeilijkheden Daartoe hebben de h. Jakobs hun landhuis, gelegen aan de Jan Steenlaan, op moderne wijze laten inrich ten en een prettige omgeving en een zeei hartelijke sfeer weten te scheppen. Het aantal leerlingen is aan eer maximum gebonden, speciaal opdat met de individuele aanleg van iedere Jongen rekening kan worden gehouden. De gens kunnen elke gewenste sohool omgeving bezoeken, zodat voor iedere leerling de meest geschikte derwijs kan worden gekozen. Aan het Internaat zijn drie gouverneurs Verbon den, zodat er een intensief toezicht er Uit het kamp der oranjekragen In Rotterdam trad Permx met enkele nvaUer aan tegen TOP Ondanks groot veldoverwioht in het grootste deel de wedstrijd werd het een kleine Leidse zege. Vier minuten na het begin zag het daar helemaal niet naar uit, want toen leidde T.O.P. reeds met 20. Toch kon Pernix tegen wind in deze achter stand wegwerken. De gebroeders Favigr zorgden daarvoor en Bob de Die wist kort heit eindsignaal Pernix nog de lei ding te geven met 23. Het grote Leidse overwicht werd daarna door nog slechts één doelpunt (van Bob de Die) in cijfers uitgedrukt en met een 24 zege kon Per- ix huiswaarts keren. Pernix 2 mocht over zijn reserves niet klagen. Het werd een aardige strijd tegen Rotterdam-Zuid 2 en de spanning zat er st nog volllediig in (11). Ook daarna ging de strijd gelijk op en kwam men aan juiste uitslag van 44. Van de vier Leidse doelpunten werden er drie door 'es gescoord. Na een 124 zege op donderdagavond tegen FIKS moest Per nix 4 zaterdag de vlag strijken voor Fluks. In deze buitengewoon sportief gespeelde wedstrijd nam Pernix 4 met 41 de lei ding halverwege de strijd. Met wind mee vas deze voorsprong al gauw verdwenen, Er werd fel strijd geleverd DE TWEEDE „RONDE VAN DE KOOI", die zaterdag door de toer- en wielrenvereniging „Lenig en Snel" werd georganiseerd, is een vol ledig succes geworden. De belangstelling voor deze wielerwedstrijd was zo groot, dat de politie telkens weer moest optreden om de mensen op hun plaatsen te houden. Onder de aanwezigep bevond zich ook loco-burge meester J. C. van Schaik. De toeschouwers hebben zeker geen spijt van hun gang naar het wielerfeest gehad. Zij hebben zich tenminste geen ogen blik behoeven te vervelen. Toen om vijf uur het startschot werd gelost voor de adspirantenwedstrijd (20 km) zal de spanmng er al dadelijk 'n. Enkele uitlooppogingen in het begin, door de Leidenier gemier Riethoven en J. H. Janssen uit Delft, werden krachtig onderdrukt. Het tempo was. de klasse n aanmerking genomen, zeer hoog. Ondanks dit bleef het peleton de gehele wedstrijd gesloten. Alles wees er dus op, dat een massale eindsprint de beslissing zou moe ten brengen. En zo gebeurde het ook: Reinier Riethoven won met een halve wiellengte voor G. I.ute uit Castricum V itlooppogingen Vijf-en-zeventig renners, onder wie een zoon van de bekende Aad van Amster- dam, bonden ongeveer een uur later de grote strijd met elkaar aan. De afstand was hier 60 km. Na vijf ronden onder nam de Utrechtenaar L. van Kreuningen een uitlooppoging. C. van Amsterdam uit Utrecht voegde zich bij hem Deze uit looppoging. die te vroeg was onderno men. diep op niets uit. In zeer hoog tempo reed het peleton vervolgens enkele ronden dicht aaneengesloten. Ook een uitlooppoging van de Swift-rijder H. van Gent uit Leiden mislukte. Na 27 ronden trok v. Kreuningen er op nieuw tussen uit. C. v. d. Aar en C. van Amsterdam zetten de achtervolging >n. Toen met nog tien ronden voor het wiel Van Amsterdam zich bij Van Kreunin gen wist te voegen, was de strijd evenwel praktisch beslist. Beider voorsprong werd voortdurend groter en door het hoge tempo werden vele uitvallers genoteerd. Met nog twee ronden te rijden probeerde Van Amsterdam, die steeds had gewei gerd de kop te nemen, er tussen uit to gaan. Van Kreuningen bedwong hem echter en won op overtuigende wijze de eindsprint. Bij het grote peleton. dat op 1 min. 15 sec. volgde, werd de eindsprint g wonnen door G. van der Voorn uit Utrecht. De uitslagen luiden: adspiranten: 1. R. Riethoven (Leiden) 36 min. 4 sec.; 2. G. Lute (Castricum) z.t.;. 3. D. Cuvelier (N Vennep) z.t.; 4. J. H. Janssen (Delft) z.t. Nieuwelingen: 1. L. van Kreuningen (Utrecht) 1 uur 40 min.; 2, C. van Am sterdam (Oosterhout) z.t.; op 1 min. 15 sec.; 3. J v. d. Voorn (Utrecht); 4. H S. Koger (Haarlem); 5. G. Kapteyn (Lisse). want reedis na een kwartier was de stand gelijk (44). Met nog twee doelpunten beslisten de Noordwijkers de strijd in hun voordeel met 46. En dat was, gezien het enthousiasme van de blauwwdtten. verdiend. Pernix keerde uit Oude Wetering terug met een 48 zege op SVOW. Mede daar door bleef Pernix gespaard voor degra datiewedstrijden. Stranding in Oostzee Kapitein van „Gefle" kreeg berisping De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam acht de gezagvoerder van het motorschip „Gefle", de 28-jarige P. N.D uit Hilversum, medeschuldig aan de stranding van zijn schip op 11 januar jl bij Björn in de Oo9tzee tijdens de reis van Stockholm naar Gefle. De kapitein is formeel aansprakelijk gesteld voor de fouten die de ndet-gediplomeerde best man bij de navigatie en door het niet op volgen van de orders van de kapitein heeft gemaakt. Door onreglementaii wacht doen lopen is hij medeschuldig aar de stranding De raad straft hem met eer berisping, daarbij rekening houdend me' de goede staat van dien6t van de kapi tedn. Na maaswijdte-overtreding geen vervolging De offider van Justitie te Den Haag heeft de dagvaarding van de N.V. Frank Vrolijk, welke rederij in verband een overtreding van de wet op de ir wijdte was gedagvaard om voor de Eco nomische politie te verschijnen, verval- naar aanleiding van het verzoek van de raadsman in deze zaak mr. N. W. A Brink. Deze verwees in zijn verzoek naar recente arrest over een analoog geval de Hoge Raad, waarbij de IJmuider rij de V.E.M. van rechtsvervolging werd ontslagen. Bewakers overspannen Opnieuw onrust in de Haarlemse gevangenis Naar eerst nu bekend is geworden, heeft de directie van de strafgevangenis ln Haarlem donderdag de assistentie van de Haarlemse politie moeten inroepen, toen opnieuw moeilijkheden met de gevange- ontstonden. Bij het overbrengen van gedetineerden van de cel naar de werk plaats had een der gevangenen een em met water van de tweede ring ge gooid, waardoor enig rumoer ontstond. Toen de directeur ter plaatse kwam, •as de rust spoedig weergekeerd, doch -r voorkoihing van verdere moeilijkheden leven elf politiemannen tot ln de middag de gevangenis gestationeerd. De directie noemt als oorzaak van de loeilijkheden een groot tekort aan be wakingspersoneel. Verscheidene bewakers overspannen. controle op het huiswerk kan worden uitgeoefend en hulp bij eventuele achter stand van de studie kan worden geboden. Hengelwedstrijd voor ouden van dagen Niet minder dan 228 hengelaars hebben zaterdag deelgenomen aan de dooi Leede georganiseerde wedstrijd, waarvan de opbrengst bestemd is voor het dagj. van de ouden van dagen. Zeventien ver enigingen dongen mee naar de wissel beker, die in het bezit bleef van De Bliek te Leiden. Mevrouw Van der Meer werd een plant overhandigd omdat zij de enige dame is, die van het begin van deze or ganisatie af heeft deelgenomen. De vereniging Zaalberg kreeg een me daille omdat zij de eerste vereniging is. die in het bezit van de beker kwam. De heer J. van der Kaai kreeg een medallli voor de grootste vis. De uitslag is: 1. W Vink, 2. en 3. D. Boon en N. v. d. Linden, 4. cn 5. D. van Egmond en P. van Leeu wen. De opbréngst van de wedstriid is f 400, een goed resultaat. De tocht van de ouden van dagen zal plaats hebben op 28 juni. Men kan zich donderdag 7 juni van 7 tot 8 uur i Burcht opgeven Aanrijding Een dame werd op de kruising DorpsstraatMeerrüststraat aangereden door een vrachtauto van de firma W. te S'assenheinv Zij Tiep een sleutelbeenfrac tuur en een hoofdwond op. KATWIJK Burgerlijke Stand GEBOREN: Bartje, dr van B. Bijster- bosoh en W. Noppe, Kerkstraat 65; Caro-, line Alida Cornelia, dr van J. K. Mourits R. Augustimis. L. Banckertstraat Alida Lydia. dr van L. van Delft er van der Bent, Louwestraat 14d; Jacobus, zn van J. van der Plas en M. Hoek, Kor- tenaerkade 6; Fiords, zn van A. van Duijn en K. van Duijn, Parklaan 274. GETROUWD; J. Meljvogel en P. van dei Bent; C. Haasnoot en A. van Duijvenvoor- de; P. de Jong en A. Ouwelhand; W. var der Bent en P. Voorlander; C. de Jong en E. Augsburg; W. van der Plas en A. J. van der Plas. OVERLEDEN: Gijsbert Haasnoot, 47- jr, echtgenoot van A. van Staveren; Cornelia Monster, 77 jr. weduwe van B. Andeweg; WLllem Cornells Jonker, 82 jr, edhtgenoot van M. van den Oever; Cornelia van E len. 81 jr, weduwe van C. Kerkman. KATWIJK AAN ZEE Receptie mejuffrouw Van der Reijden Zoals wij zaterdag reed6 berichtten, zal mejuffrouw L. van der Reijden te Lei den, chef de bureau en procuratiehouder van de N.V. Sociëteit voor Chemische Industrie te Katwijk, haar veertigjarig jubileum vieren. Morgen zal van 5.30 uur in Nieuw-Britte-niburg te Katwijk aan Zee gelegenheid zijn. de jubidaresee te feliciteren. De avondvierdaags* De belangstelling voor de avondvier daagse, die deze week wordt gehouden, is bevredigend. Morgenavond om 6 uui eerste groepen aan het sport park Nieuw Zuid de start Behalve velt Individuele lopers hebben al verschillen de groepen ingeschreven. Het is de be doeling, dat zaterdagmiddag de deel- lan de Noord-Boulevard met den Ingehaald. Men make daar zoveel mogelijk een goede feestelijkheid Op weg naar de zee Bij de te 's-Gravenhage vanwege de rijkscommissie voor de stuurliedenex- gehouden examens voor stuurman bij de zeevisserij is geslaagd voor het weede gedeelte (recht gevend om voor chipper te varen) L. C Vooijs Azn. al hier. schip onbekend. Bij de door de lfde commissie zaterdag aan de visserij- cchool gehouden examens in kennis van de bepalingen ter voorkoming van aan- ingen op zee en de toepassing daarvan zijn geslaagd: Willem van der Plas Wzn. de K.W. 85, Ar ie Krooijenoord Pzn. de K.W. 85. Corn. Guljl Czn. van de K.W. 57. Corn. Guijl Nzn. van de K.W. 159. Jan de Haas Azn. van de K.W. 126, Arie de Jong Lzn van een IJmuider trawler. N. Boezaard van de K W. 155. Com. van Duijn Mzn. van de K.W. 107. Otto Bak- kenes Dzn. van de K.W. 57 en Henk van Pzn. van de K.W. 159. allen al hier De geslaagden werden opgeleid aan de visserljschool. Algemeen voorzitter Ds. Jac. is Vos gekozen tot algemeen aorzitter van de CJMV Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt ln de kapel ds. J. van den Heuvel uit Ede- Hoog en laag water Dinsdag juni: hoog water 12.16 uur, aag water 7.39 en 20.21 uur. eenvoudig dat de tewerkstelling van een ma- die het werk van 50 arbeidert verrichten en zelf door slechts één man werd bediend, niet 49 mensen over bodig zou maken, maar op den duur werk zou brengen voor veel meer dan 49 mensen en r.iet alleen werk. ma3r ook een grotere welvaart. Dit alles komt ons weer in de ge dachten, nu wij opnieuw voor een tech*- nische omwenteling staan, oog veel principiëler en radicaler dan de ln te De cybernetica zal ons een vol-auto- matische produktie brengen, waarin d< machines, die de produktieve arbeid ver richten. niet langer door mensen mai: door andere machines worden geleld en gecontroleerd, terwijl zelfs de weten schappelijke documentatie door machines zal worden verzorgd I Nog ln de tijd van de Renaissance waren er in Europa geleerden, van men zonder veel overdrijving kon zeg gen. dat zij alle toen bekende wetenschap beheersten, of zeals van Vossius 51*/. 900 15*/» 33*/. 52V. .948 4*/* 2V. 94'/. Volgens meer recente gegevens zou de .-erhoudong op het ogenblik zijn: mensen ;n dieren 1 procent en machines 99 pre- In de industriële ontwikkeling, die zicix :n de komende Jaren zal voltrekken, zul le machines niet alleen de fysieke arbeid, maar ook de geestelijke functies de mens voor een belangrijk deel overnemen Zij zullen voortaan een groot deel van het werk verrichten, dat thans door de zintuigen, het zenuwstelsel en de hersenen van de mens wordt verricht. In Amerika noemt men de wetenschap, e zich met deze ontwikkeling bezig houdt, de „cybernetica", een naam die fgeleid is van een Grieks woord, waar toe ook ons woord gouverneur is terug te Hersenen worden te klein De betekenis van deze wetenschap ligt ierin, dat zij de mens bevrijden zal van ;el moeizaam automatisch werk, waar door hij gelegenheid zal krijgen, zich toe te Jeggen op schoppend werk. Want hier- ligt zijn eigenlijke roeping. gezegd: „Al wat in boeken steekt, is in dit hoofd gevaren". Tegenwoordig bestaat dit niet meer. Ook de grootste geleerde is specialist en kan slechts een klein deel van de weten schap zijn eigendom noemen. Maar de elektronische machine kan nog wel alle bekende wetenschap ln zich opnemen Deze machine zal de mens getrouw weer geven. wat iedere specialist op zijn gebied heeft gevonden en aan de machine heeft toevertrouwd. De mens behoeft dan slechts te vragen en de machine geeft het antwoord, vol ledig en goed. In een reeds zeer nabije toekomst zul- De mens als machine, de machine als mens en waarvan de gevolgen op nog niet zijn te overzien. Wij zijn reeds min of meer vertrouwd gemaakt met de elektronische reken machines, die vraagstukken welke lens niet of slechts ten koste ongelofelijke inspanning oplosbaar zijn, in een minimum van tijd tot oplossing kunnen brengen. Wij kennen reeds de elektrische ogen, magnetische handen en andere vervangers van men 9elijke zintuigen. Wij kennen de auto- ische piloot en de automatische stuur inrichting van schepen. En wij herinneren uitlating van onze minister van oorlog, die de toenemende ongerustheid het grote aantal ongelukken met straaljagers weersprak met de stellige .ekering, dat binnen enkele jaren de straaljagers automatisch zullen worden bestuurd, zodat bij eventuele ongelukken geen mensenlevens meer verloren zullen gaan. En. dit is nog maar een begin. Maatschappij zal onherken baar veranderen In een afzienbare toekomst moet wor den verwacht, dat een toenemend aan tal van de hogere, specifiek menselijke organische functies van denkarbeid, herinnering, toezicht, leiding, scholing, enz. geleidelijk zullen worden uitgescha keld en vervangen door een volautoma tisch, mechanisch produktie-apparaat. De ontwikkeling van de techniek, die nu reeds bijna twee eeuwen onafgebro ken voortgaat en op bepaalde ogenblik ken het aangezicht van onze samenle ving grondig heeft gewijzigd, schijnt op nieuw een stadium bereikt te hebben, waarin ons ganse maatschappijbeeld tot onherkenbaar woróens toe zal worden veranderd Reeds de eerste industriële omwente ling, die in de loop der jaren een ge weldige ontwikkeling van de techniek en steeds verdergaande mechanisatie van maatschappelijk leven heeft gebracht, heeft tot belangrijke structuurverschuivin gen in de menselijke samenleving geleid. En deze zi]n lang niet altijd aan de geeste lijke groei van de samenleving ten goede gekomen. Huizinga heeft reeds in „Mens en menigte in Amerika" zijn verheven tegen het verlies van geestelij ke vrijheid en persoonlijkheid van die de slaaf dreigt te worden ïechanische dwangorganisatie de maatschappij. Dit is nu ruim 25 jaar geleden. En op het ogenblik ontwikkeling, waarvan Huizinga nog geen flauw vermoeden heeft gehad ie uitvinding van de machine heeft de mensheid een nieuwe energie n geschonken. Vóór die tijd beschik- zij, behalve over een beperkte toe passing van wind en waterkracht, slechts de spierkracht van mens en dier Volgens The American Survey van juli de verdeling van de arbeid in Amerika als volgt. machine* len machines grote hoeveelheden werk verrichten, dat thans nog door mensen wordt gedaan, werk op het gebied van: organisatie, kostprijsberekening, compta biliteit. documentatie, correspondentie. Het Is dus niet meer de menselijke energie, die door de machine wordt vervangen dat 1* al lang gebeurd maar wat de cybernetici noemen „l'hom- me communicatif", de mens die bepaal de beslissingen neemt en mededelingen doet Het grote verschil tussen de eerste en tweede revolutie zal van de mens. die door deze machi nes van zeer belangrijke taken zal wor den ontlast. Deze vraag is niet nieuw. Zij is ook reeds gesteld, toen de eer9te. nog zeer itieve machines in het produküie- proces werden ingeschakeld. Zij is toen beantwoord en zij zal ook nu beantwoord en werden. RIJNSBURG W. van der Yen nam afscheid Vrijwel onopgemerkt heeft de heer W. ■an der Ven vorige week het postkantoor te RUnsburg verlaten. Twee-en-veertig jaar lang heeft hjj daar op voorbeeldige z(Jn taak vervuld. Op dertienjarige leeftijd Is de heer Van der Ven al op het postkantoor gekomen, waar hij aanvanke- jk onder leiding van zijn vader werk- tam wka. In 1914 kwam de benoeming tot antoorhouder. Door de vele telefoongesprekken, die voor de automatisering zijn gevoerd, heeft de heer Van der Ven last van doofhei 1 gekregen, waarvoor hij twee Jaar geleden ziekteverlof kreeg. Bij de overneming van het kantoor door de heer G. van der Veen heeft de heer Van der Ven van de directeur van het PTT-kantoor een getuigschrift met lof ontvangen. Namens de bedrijven. Instel lingen en winkeliersvereniging bood de burgemeester hem een radiotoestel aan en de firma Van der Vijver schonk een polshorloge. Mr. dr. L. N. Deckers is herkozen al* voorzitter van de Algemene Nederlands* vereniging voor vreemdelingenverkeer D. Lodder, commies ter secretarie de gemeente Meppel (C.H.) is met in gang van 16 juni benoemd tot burgemees- •an Etlewoutsdijk en Driewegen. Grote Arjosmeeting in Lisse TVTOG NOOIT ZIJN zoveel a.r. jongeren in de Bloembollenstreek bijeen- geweest als zaterdag op de jeugdmeeting van de diverse Arjosgroepen in Lisse. De stemming was heel goed, hetgeen wel bleek uit het steeds spontaan opklaterende applaus. De voordrachtskunstenaar Jan Ooster- welder uit Amsterdam had een ware ovatie in ontvangst te nemen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer T. Hopman, voorzitter van de Arjos-organisatie in Zuid-Holland. Ds. J. Fokkema, lid vkn de Tweede Ka mer en wethouder van Ede sprak, onder meer over de verhouding tot de Partij de Arbeid. In tegenstelling tot deze partij, zo zei het Kamerlid, hebben wij blijk ge geven een beginsel onder de voeten hebben. Weliswaar is de Bijbel niet boek met een politiek programma, m: wel worden in de Schrift richtlijnen v< het staatkundige en politieke leven gege ven. Met die Bijbel en ons beginsel pas sen we niet in het kader van de P.v.d.A., omdat deze partij het Woord van God niet als norm voor heel het levensterrein kent en aanvaardt. We kunnen het leven nu eenmaal niet in stukje* knippen. Vooi ons is het Woord van God primair op eik terrein van het leven, aldus spreker. Ds. Fokkema verklaarde het niet ge heel eens te zijn met het Herderlijk schrij ven van de Hervormde Synode. Volgeiu hem is het teveel socialistisch georiën teerd. Met een krachtige oproep tot de jeugd om er een eer in te stellen, de a.i partij te dienen, besloot ds. Fokkema zij Vaandeldragers De heer Sj. Jonker legde de nadruk op, dat we overal met God te maken hebben, zowel op het voetbal veld, het zwembad en het gymnolkaal de politiek. De Jeugd van 1956 schaamt zich het evangelie van Jezus Christus niet. Ais vaandeldragers van God hebben ons te verzetten tegen elke partij, die niet leeft naar het beginsel van de Bijbel. Wij zijn geen verzuilde partij, juist vooruitstrevend en de belangen de Jongeren zijn bij de a.r zeer zeker veilig. Over de pogingen om tot samenwer king met de c.h.u. te komen merkte de heer Jonker op, dat driemaal een poging gedaan, doch dat de eenheidsgedachte door de c.h.u. is afgewezen. Na de pauze hield de heer Oosterwelder zijn boeiende vertelling „Terug naar de grote stad". Jaarvergadering E.H.B.O. Afdeling Lisse neemt belangrijke plaats in Vrijdagavond werd onder voorzitter schap van dokter Duymaer van Twist de jaarvergadering van de E.H.B.O., afdeling Lisse, gehouden. Er was veel belangstel- Lisse een actieve en belangrijke plaats I Luijk. in de gemeenschap inneemt. Bij iedere gebeurtenis is de E.H.B.O. aanwezig en verleent zo nodig hulp. Men gaat steeds door met het organiseren 'van verband- cursussen. In het afgelopen Jaar slaagden weer tien kandidaten voor het E.H.B.O.- diplbma. Tevens werd een herhalings cursus gegeven. Het boekjaar sloot met een voordelig saldo en de heer Duinhaven kon een gunstig rapport over het kasbeheer uit brengen. Namens de commissie zegde hij de heer Tanis, dank voor hert vel© door hem verrichte werk. Bij de bestuursver kiezing werden dokter Duymaer van Twist en de dames A. Spaargaren en P. Timmers bij acclamatie herkozen. De diploma-uitreiking werd verricht door dokter J. M. van Dijk, die de ge slaagden feliciteerde met het behaalde ?s. Na enkele mededelingen ging men ten slotte over tot het meer ontspannende deed van de bijeenkomst. Een diploma werd behaald door: de dames H. van Ruiten, G. de Leeuw, J. er, L. Straathof, C. Romijn en J. MijndersZoethout en de heren S. Lem- P. Weijers, Th. van Steijn, J. Pijnacker en W. van Oosten. Eerste lustrum Solexclub De Solexclub „Bloembollenstreek" heeft zaterdag haar eerste lustrum gevierd met oriëfitatierit over Sassenheim. Noord- wijkertiout, het Langeveld en Hillegom. Daarna werd in „De Taveerne" 'n brood maaltijd gehouden. Ook werden drie films vertoond. Militaire mutaties Met Ingang van 1 Juni is bevorderd tot kapitein-ter-zee-vlieger de kapltein-lul- tenants-ter-zee-vlieger L. J. Fritz en A. de Bruijn, tot kapitein-lultenant-ter- -vlieger met de tijdelijke rang van ka- pitein-ter-zee-vlieger A. W. Witholt, tot kapitein-ter-zee van de technische dienst de kapiteins-lultenants-ter-zee H. van der Houwen en W. Beets. Met ingang van 1 juni is aan de ma joors der mariniers bij de K.M.R., onbe paald verband, G. K. R. de Roos en A. M. Luljk op hun daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend en zijn benoemd tot luitenant-kolonel der mariniers G. K. R. de Roos en A. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7