Sigmund Freud, ZONDAGSBLAD Grote zenclingsactiviteit op Formosa Bekeerd communist zet oude opdracht door voor nieuw doel UT a De Kirehentag in Frankfurt en de jeugd ZATERDAG 2 JUNI 1956 Een eeuw geleden te Wenen geboren van figuur zeer grote invloed (door prof. dr. L. van der Horst) Schrijven over Freud betekent de ontmoeting met een geniale persoon, die in een zeer lang leven een eigen denkmethode en werkwijze heeft ingedragen in het zielkundig zoeken en kennen en die de resultaten van zijn onderzoek in een eigen oorspronkelijk systeem heeft geordend. Geen fanatieke hulde of felle laster heeft hem van inzicht doen veranderen. Om hem heen was steeds bewe ging: leerlingen kwamen en gingen. Ze sloten zich aan. trachtten zijn leer aan te vullen of te wijzigen, vielen in ongenade en moesten weer gaan. choanalystische school, maar maakten het voor een objectief onderzoek niet gemakkelijk aan te geven, wat we heb ben te verstaan onder de leer van Freud. En wie thans na een meer dan vijftig-jarige strijd over het vóór en te gen der psychoanalyse zich een oordeel tracht te vermen omtrent deze eigenaar dige richting in de psychiatrie en haar betekenis wil verstaan, niet alleen voor de psychologie, maar ook voor het ge heel der wetenschappen, ziet zich ge plaatst voor zulke tegenstrijdige en felle uitspraken, dat hij licht in verwarring geraakt Enerzijds staan daar de orthodoxe psychoanalytici, die, in een internatio nale organisatie verenigd, elke afwijken- de mening met niets ontziende beslist heid uitwerpen, anderzijds hebben zich juist daardoor de afzonderlijke richtin gen ontwikkeld, die elkaar en de oude school fel bekampen; en daarnaast be weegt zich het psychiatrisch en psycho, logisch weten in een richting, welke steeds meer gebruik maakt van de vruchten der psychoanalytische onder zoekingen. hoewel ze niet nalaat, deze school zelve in haar zwakke punten aan te tasten of ook geheel te negeren. De laatste jaren is hierin verandering gekomen. Vooraanstaande geleerden op psychologisch en psychopathologisch ge bied hebben de waarde volle resultaten van de onderzoekingen van Freud en zijn leerlingen erkend: mannen als Gaupp en Bleuler. Hom burger. Kretschmer en Kronfeld zagen in het werk van Freud een grote rijkdom van psy chologische inzichten en betrouwbare mensenken nis. En steeds meer vindt de gedachte ingang, dat zonder analyse een ver staan van gecompliceerde psychische toestanden niet mogelijk is en dat voor een juiste houding tegenover moeilijke situaties een diepgaande analyse wordt vereist. Te midden van al de kritiek en waardering is Freud rustig blijven voort- werken aan zijn eigen systeem, dat, met taaie volharding en consequente metho diek gefundeerd, tot wing is verheven lyticus godsdienst verbindt. IN WENEN 1856 gebo- die echter in de somatische school van Meynert het zieke leven van zenuwpa tiënten niet uitsluitend met de kennis van de hersenanatomie kan vatten. PRESTATIEDRANG Er leeft in Freud een drang om iets te presteren, iets te ontdekken. Hei nieuwe trekt hem aan. En zo reist hij van Wenen naar Frankrijk. In Parijs werken dan Charcot en Paul Janet, die in de tachtiger jaren dwars tegen alle materialistische leer in nerveuze ver schijnselen langs psychische weg trach ten te verstaan. Heel hun aandacht was gericht op het kennen van werkingen van het onbewuste. Janet ontdekte in gesprekken onbewuste verschijnselen, die veel energie in beslag nemen. Charcot kon kreupelen en verlamden door zijn hypnotische kracht gezond ma ken en omgekeerd in hypnose verlam mingen en andere ziekteverschijnselen op zijn machtwoord doen ontstaan Charcots naam werd bekend tot wijd over de grenzen van Frankrijk. Ook de jonge Freud had ervan gehoord en zo komt hij onder invloed van Charcot Hij ziet Charcot zelf werken en wordt overtuigd van de psychogene factor in het ziek zijn. Hier is geen strijd meer over simulatie of organische aandoenin gen. geen speculatie over occulte be ïnvloeding; hij ziet het voor zijn cgen spoor te komen en leerde daarbij de onbetrouwbaarheid van het bewustzijn, de leugenachtigheid van het geheugen en de motiefvervalsing in het leven kennen Hypnose was hiertoe niet no dig Hier is het voor Freud mogelijk een diepere blik te krijgen in de kracht van het onbewuste en het verdrongen zieleleven. Na zijn terugkeer uit Nancy was de samenwerking met Breuer niet blijvend. Hij behield voor de oudere collega een zekere waardering, maar maakte zich later van hem los. Dit is kenmerkend voor Freud. Hij had wel aanraking met anderen en heeft zeer begaafde leer lingen gehad, maar ten slotte is hij een man, die in het diepst van zijn leven zijn weg alleen moet gaan. Dit hangt zonder twijfel samen met het geniale in hem. Hij wil steeds verder. Hij is niet tevreden met de bewustmaking van het onbewuste. Hij graaft dieper en komt tot beschouwingen, waarin Breuer hem niet kan volgen en waarin hij aanvankelijk geheel alleen staat. Het uit elkaar gaan van Brpuer en Freud vindt echter hoofdzakelijk zijn oorzaak in de steeds sterker doorge voerde sexuele symboliek in Freud's analyse. Breuer kon hierin niet mee gaan. Trouwens, Freud zelf heeft niet altijd de oorzaken van de conflicten gezocht in het sexuele leven. Michaëlis wijst, wat betreft de accentuering van de sexualiteit, op een innerlijke tegen spraak in Freud's houding. Freud zou op latere leeftijd in steeds toenemend simisme het diepste streven van de ns gericht zien op sexuele vrijheid bevrediging en de oorzaak der neu- en zoeken in een verijdeling daar- i, terwijl Freud oorspronkelijk wees de bemoeilijking in het verwerke lijken van idealen, op de belemmering de „Ichgerechte" en ideale bevre diging als eigenlijke oorzaak van gees tesstoornissen. De jenge Freud weet het uit te drukken in de woorden Nietzsche dat de wortel der cultuur gelegen is in het verlan- van de mens. om als heilige te worden wedergeboren. -FEEST IN BREDA. Op 9 juni zal het feest zijn in Breda. De Her vormde Kerk waaraan vijftig jaar lang is ge werkt om dit ge bouw uit het be gin van de 15de eeuw te restaure ren, zal dan in gebruik genomen worden. Op de zuider transept zijn de leidekkers nog bezig om de leibedekking te vervangen. Maar straks zullen ook zij met voldoe ning kunnen zien naar de volbrach- langer dan een generatie werd gewerkt. Veel werklieden heb ben nimmer het volbrachte werk gezien. Hier ligt een beeld van de bouw van Gods Kerk op aarde, waaraan leden uit alle generaties ieder op hun manier hun deel bouwen, zonder op aarde de voltooiing mee te maken. Reeds van Abraham werd geschreven: „Door geloof heeft hij vertoefd in het land der belofte want hij verwachtte de stad met fundamenten God de ontwerper en bouwmeester is". Hoorcommissies, opgelet Ten overvloede willen wij er alle hoor commissies in ons vaderland nog eens speciaal vriendelijk er op attent maken, dat Urk, voornamelijk des zondags, nog steeds is afgesloten voo alle motor- verkeer. Wij geven dit even door omdat ons gebleken is de laatste maanden, dat men zich hieraan weinig gelegen liet liggen; aan een ware invc;- van: Fords, Pontiacs, Chevrolets. Cadillacs, etc. hen- ben wij blootgestaan. Als u .weet dat wij al de gehele week in het geraas van moteren e.d. verke ren, begrijpt u dat wij nu gaarne één dag rustig, en niet gestoord, door bet verkeer, thuis willen zijn! Bespaart u ons dan onnodige ergernis; uzelf de moeite, benzine en het risico van een bekeuring! Een visser-kerklid, illllllllllllllllllllllllllllllll Straatprediking verouderd? Ds. O. Jager schrijft in de Almelose Kerkbode: ..De bruisende stroom van pinksteren liep uit in de bedding van een preek Toen Petrus eenmaal met de Geest van Jezus vervuld was, stond hij óp zoals Jezus opstond uit zijn graf. Hij stond op om een straatprediking te houden. Er zijn mensen, die zeggen, dat de straatprediking uit de tijd is. Het wordt inderdaad steeds moeilijker om de men sen door deze vorm van evangeliseren te bereiken. Het huisbezoek, het per soonlijk contact blijkt altijd weer de meest geschikte methode te zijn. Toch mogen wij de straatprediking nog niet uitschakelen. Het is op zichzelf al van grote betekenis, dat de kerk de straat opgaat. De mensen moeten zien, dat het ons om de straat van het dagelijks leven en van het onderling verkeer begonnen is. De gesloten kerk deuren van pasen worden op het pink sterfeest van binnen-uit opengeworpen, naar de straat toe". i levensbeschou- i thans voor de ana- wetenschap in één Freud werd de 6e mei ren. Hij was de oudste zoon uu «ei tweede huwelijk van zijn vader met zijn nog jonge moeder en kwam op 3-jarige leeftijd in Wenen wonen. Daar bezocht hij het gymnasium, waar hij 8 jaren achtereen de beste leerling van zijn klas was. Daarna heeft hij lang gedubieerd. of hij rechten dan wel me dicijnen zou gaan studeren. Ten slotte koos hij de medische studie. Het is moeilijk na te gaan. van welke bete kennis dit voor zijn verdere ontwikkeling is geweest. Psycholoog was hij zonder twijfel toch geworden. We zien immers, dat vele psycholo gen van betekenis komen uit een ander terrein van onderzoek dan de zielkun de: de ..Gestaltpsycholoog" Kohier was fysicus, Jaspers was psychiater en, om in ons eigen land te blijven, Heymans studeerde rechten en Grünbaum volgde aanvankelijk een ingenieursopleiding. Wie gegrepen wordt door de problemen in het psychisch gebeuren, blijft daarin leven en werken, welk ook het hem oorspronkelijk toegewezen arbeidsveld mag zijn. Zo ook Freud. Wanneer hij na het voltooien van zijn studie een keuze moet deen in de ver dere ontwikkeling van zijn beroep, dan kiest hij dat specialisme, dat hem in aanmerking brengt met de oerfenome nen van het ontwrichte verwarde ziele leven en wordt assistent bij de psy chiater Meynert. Tot zijn 30e jaar blijft hij in Wenen. Dan in de jaren '86 en '87 vinden we hem bij Charcot in Pa rijs. Dit betekent een knik in de ont wikkeling van dé jonge Freud. Zijn we tenschappelijke loopbaan begon hij cp het terrein der fysiologie. Hij was. zoals in de tachtiger jaren wel van zelf spreekt, sterk doordrongen van de grote vorderingen en ontdekkin gen van de natuurwetenschap, die toen dagelijks nieuwe en grote vindingen deed. Heel het medisch denken werd natuurwetenschappelijk georiënteerd. Mannen als Hyrtl, Brücke en Rokitan- ski, die in die dagen aar. de Weerde Universiteit grote vermaardheid gaven, waren zijn leermeesters. Hij voelde zich dan ook tot fysiologisch en ana tomisch werk aangetrokken en deed zijn eigen onderzoekingen. Bijna werd hij de ontdekker van de cocaïne. Toch kon deze laboratoriumarbeid hem op den duur niet bevredigen. Hij wordt een zelfbewust, hoogmoedig natuurgeleerde. gedemonstreerd' het zijn de voorstellin gen. het is de psyche, die het lichaam ziek maakt of gezond houdt; Freud leert bij Charcot: ..Es ist der Geist. der sich den Körper baut". ENTHOUSIAST Enthousiast keert Freud naar Wenen terug en komt daar in aanraking met de oude psychiater Breuer. Hij vertelt hem van Charcot, van de hypnose, van de psychogene genese, van de hysterie en hoe hysterische verschijnselen door bepaalde voorstellingen kenden worded opgeroepen. Dan hoort hij van de ge vallen van Breuer. die deze zelf in Wenen had behandeld. Breuer wist bij ervaring, wanneer een patiënt de draad, die van een stoornis voerde tot de daarmee corresponderende beleving, had afgerold, dat de stoornis dan ver dween. Maar het donkere tasten in hypnoti sche toestanden gaf geen bevrediging aan Freud's drang tot klaarheid. Daar om wilde hij in een meer bewuste toe stand zijn patiënten helpen. Hij maakte daartoe kennis met de psychiater van Nancy. Daar trachtte hij door spieken, door analyse, langs suggestieve weg de motieven van verschijnselen als ver lammingen of spraakstoornissen op het BEZWEKEN De accentverschuiving n de conceptie van Freud- wijst op een ver dringing van het ideaal in Freud zelf. Freud is in zijn leven bezweken onder de botsing van ideaal en werkelijkheid. Het heeft hem trouwens aan tegenwerking en moeite niet ontbroken. Bitterheid en teleurstel ling over de gemeenheid verdorvenheid in het leven der men- i heeft Freud. die van aanleg een sterke drang tot ideële ontplooiing had. gebracht tot een verdringing van zijn ideële verlangens. En dit openbaart ijn theorie door een bitter ac centueren van het animale in de mens. Nemen we Freud op zijn best. dan "igt er achter datgene, wat hij de Ichtrieb" tot zelfontplooiing noemt, toch nog verscholen een heimwee naar „Ichgemasze Entfaltung" en innerlijke rijping. Freud's leven, zijn arbeid was één grote worsteling met de neuroti sche spanningen in het leven van de cultuurmens Aan de hand van zijn er varingen aan patiënten, zijn eigen per soonlijke belevingen en wat hij als psy choloog opmerkt in de predukten van de menselijke cultuur heeft hij op meester lijke wijze, steeds verder doordringend in het innerlijk leven, de hedendaagse mens getekend met zijn begeerte en conflicten, met zijn niet te bevredigen "erlangens. Bij het herdenken van zijn honderdste geboortedag zal ieder erkennen, dat wij de psychologie, litteratuur en psychia trie van de laatste 50 jaar niet kunnen denken zonder de grote invloed van zijn geest. Gesprek met zendeling uit het Verre Oosten Enkele jaren geleden waren er in de hoofdstad van Formosa, Taipei, twee Protestantse kerken, nu zijn er meer dan honderd. Er was één Bijbel Training In stituut om predikanten en evan gelisten op te leiden, nu zijn er minstens vijf. Formosa is het vruchtbaarste zendingsveld ter wereld sedert de Tweede Wereld oorlog. Duizenden, ja tiendui zenden hebben openlijk gebroken met Hindoeïsme en Boeddhisme en zijn tot het christendom over gegaan. Onlangs bracht een zendeling var Formosa, die midden in het hart van deze nieuwe spontane beweging heeft gestaan. Doug Sparks een kort bezoek Nederland om te spreken op de Europese conferentie van de Naviga tors. Deze beweging kreeg in Nederland vooral bekendheid door haar nazorg- werk na de samenkomsten van Billy Graham. Het is een beweging die jon ge christenen in het bijzonder en d< kerken in het èlgemeen, wil helpen door de gewone lidmaten tot persoon lijke Bijbelstudie te brengen, en te le ren hoe zij op hun beurt weer anderen kunnen helpen. Douglas Sparks we'd ongeveer vijf jaar geleden door deze beweging naar Formosa gezonden om zendelingen te gaan helpen jonge ge lovigen in het geloof op te bouwen Het Chinese regiem van Tsjang Kai Sjek was juist op dat ogenblik ineengestort en duizenden nationalistische soldaten hadden zich terug getrokken op Formo sa onder leiding van de oude rr schalk, die zelf een christen is. Politiek wikkeling op zendingsgebied, noemde hij de politieke omstandigheden eerst. De nationalistische soldaten waren teleur gesteld over de nederlaag, van huis en haard verdreven, hun vrienden en fa milieleden kwijt en zochten een ant woord op de grote levensvraag: „Waar om leven we eigenlijk" Ze zaten in grote geïmproviseerde kampen opeen gepakt en ontspanning was er vrijwel iet. Onder deze omstandigheden kregen enkele zendelingen en mensen uit de Youth for Christbeweging via mevrouw Tsjang Kai Sjek vergunning om in de kampen godsdienstige samenkomsten te beleggen. De belangstelling was enorm de medewerking van de officieren rweldigend. Niet zelden marcheer den hele compagnies twaalf tot vijftien kilometer heen en terug en hadden ze er een van hun twee dagelijkse maal tijden voor over om een samenkomst bij te kunnen wonen. Na iedere samen komst gaven honderden te kennen chris ten te willen worden. Op dat moment werd dan ook de hulp van de heer Sparks ingeroepen om deze mensen met een heidense achtergrond op de een of andere manier op te bouwen in het geloof. Zending Maar de politieke omstandigheden ga ven niet alleen de doorslag. Uit China waren de zendelingen verdreven en zij. die de taal en de gewoontes van de Chinezen kenden trokken naar Formo sa om daar hun werk voort te zetten. De meeste zendelingen hadden grote ontberingen moeten doormaken en de nood had de muren tussen kerk- en zen dingsgenootschappen doorbroken. Men had elkaar leren waarderen cn Metho disten en Calvinisten, Baptisten en An glicanen vormden op Formosa een ge zamenlijk front. Merkwaardig is dat er van een organisatie en samensmelting helemaal geen sprake was. Ieder bleef zichzelf, maar men werkte samen, men voelde zich één. Op Formosa werd Psalm 133 werkelijkheid Ziet hoe goed zoveel en hoe lieflijk is het dat broeders ook samen wonen... want de HERE gebiedt aldaar de zegen, aldus de heer Sparks. Was er niet een groot gevaar dat de mensen meer uit teleurstelling tot Chris tus kwamen dan getrokken door de wer king van de Heilige Geest? Manier Inderdaad, daarom riep men onze hulp in om een manier te vinden hen in Gods Woord te onderwijzen. Natuur lijk hadden we geen predikanten en zen delingen voldoende om overal cateche- saties op te zetten of persoonlijk con tact te onderhouden. We maakten het evenwel zo persoonlijk mogelijk door een schriftelijke Bijbelcursus te ontwerpen over het Evangelie van Johannes, waar in de belangrijkste grondslagen van het christelijk geloof behandeld werden. Iedereen, die in een kerkdienst of sa menkomst te kennen gaf tot het chris tendom te willen overgaan kreeg een Evangelie van Johannes en de eerste les van de cursus. De .lessen bestonden uit heel eenvoudige vragen, die geba seerd waren op Bijbelgedeelten. Door het aangegeven Bijbelgedeelte te lezen konden ze het antwoord vinden. Ze vul den dit in en stuurden dan de les op naar een centraal kantoor. Al spoedig hadden we een hele staf secretaressen nodig om het corrigeerwerk te doen. Iedereen, zelfs één van de generaails hielp ons en helpt ons nog. Op dit ogen blik hebben we meer dan 186.000 cur sisten, om dat woord eens te gebruiken. Na tien lessen Na ongeveer tien lessen vragen we hen of zij reeds over hun nieuwe geloof gesproken hebben en anderen tot de Heiland hebben geleid. Wij sluiten dan opnieuw een eerste les in om door te geven. We deden dit oorspronkelijk een- Nimmer te groot voor het kleine De bekende leider uit de rijen van de Engelse arbeiderspartij, Ernest Bevin, kwam in de oorlog eens te laat op een vergadering van het Oorlogskabinet. Hij veront schuldigde zich tegen Winston Churchill met de woorden: „Excu seer me, mijnheer de eerste minis ter dat ik zo laat ben, maar toen ik mijn schoenen poetste, heb ik het doosje schoensmeer over mijn broek laten vallen en toen moest ik me eerst weer verkleden." Winston Churchill antwoordde: „Ernie, het i6 belachelijk dat jij je tijd aan zo iets moet geven." „O, mijnheer de eerste minister", was zijn antwoord, „u zou verbaasd staan als u wist hoeveel goede gedachten me bij het schoenen poetsen te binnen zijn geschoten." CELVORMING IN DE INDUSTRIE Eén van de toespraken, die op de conferentie van de International Council of Christian Leadership, het meest de aandacht trok, kwam niet van een leider uit de politieke wereld of de bedrijven. Een eenvoudig man, jarenlang lid van de Engelse communistische partij wist door zijn eenvoud, maar ook met de felheid van innerlijke opdracht de harten voor zich te win nen. Charles Potter was niet de eerste de beste. Reeds in zijn diensttijd in het Verre Oosten hield hij geheime samenkomsten met de com munisten in India, smokkelde hij verboden literatuur de Aziatische landen binnen, dan één politiek leider uit Burma, werd door lijk, zoals hem geïndoctrineerd. Jarenlang was hij de den in hu secretaris van de partij in het Engelse district ders bijeen Reading; bekend bij de politie, en berucht bij slaagden de directies van talloze bedrijven. Nog steeds volgen hem soms de in burger geklede recher cheurs, omdat ze niet kunnen geloven, dat zijn verandering echt is. En toch sprak hij op een plaats waar christelijke leiders uit vele plaat sen tezamen kwamen, waar H.K.H. Prinses Wil- helmina zelf aanwezig was. VEEL VOORAF oiao„ ho,., partijen kent en waar geen christeliike vakbewc-- I?„e bestaat, is deze vorm van werken van on- eindige waarde. Bovendien schenken deze groe pen niet in de eerste plaats aandacht aan sociale verbeteringen, maar aan de verbreking van het zondige hart. Charles Potter in zijn rede te Noordwijk wees er op, dat nimmer in Engeland de sociale omstandigheden zo goed zijn geweest. ?n de lonen zo hoog als thans en toch maaki ie Engelse industrie een tijd van onrust en sta kingen door, zoals men in geen jaren heeft ge kend. Er wordt gesproken over christelijke prin -ipes in de bedrijven, maar meent hij, christelijke principes kunnen nooit doorgevoerd worden, als er geen christelijke mensen de kern van fabriek of bedrijf vormen, die zich laten leiden door hun Teer en Meester. Hij kwam plotseling tot verandering, maai zijn verandering ging veel vooraf. Zijn vrou kinderen, die allen in-gelovig waren, baden voor hem, de predikant van de kerk van zijn vrouw bad voor hem, en voor de komst van Billy Gra ham werd hij innerlijk verscheurd door de on rust. Hij gooide zich steeds meer in zijn werk. maar zijn werk bracht geen vrede, slechts °ta- kingen en onrust in de bedrijven, en de onrust dii hij veroorzaakte, broedde onrust Toen kwam Graham. De kranten stonden vol deze merkwaardige evangelist en tientallen sen kwamen hem vragen, hoe de over deze figuur dachten. Om een antwoord te kunnen geven op deze vragen, besloet hij zelf te gaan. Ongeïnteresseerd luisterde hij en aan het einde vroeg hij zich af wat deze man voor hij zonders had. Nog eens ging hij. naar de laa'su samenkomst en daar kwam hij niet zo ongeïnteres seerd vandaan. Er was een snaar in zijn hart £ënd *Er* Gideonsbendes te vormen, die stookten, mede arbeiders bewerkten. Zulke eroepjes zou Potter voortaan gaan vormen voor Christus, niet om te stoken, maar om de geest te verbeteren, om vrienden te winnen om op een christelijke manier te onderhandelen met de bedrijfsleiding. Als er nu iemand gewonnen wordt voor het Evangelie in een fabriek, wordt hij niet alleen naar de kerk doorgestuurd. Dat gebeurt, hoewel men nog steeds niet enthousiast is over de resultaten; want het verleden heeft een bijna onoverbrugbare kloof ge sneden tussen de kerkdienst en de onkerkelijken. aan Er is zoveel onbegrijpelijks. Daarom zijn daar en dan ook de cellen, die de man opnemen in hun voor gelederen, hem helpen, de weg wijzen uit zijn nuw moeilijkheden: hem meenemen naar de kerk zo dat hij er niet zit als een vreemde eend in de bijt op wiens rug de ogen pri»men van het „Wat is het tekstboek van het christelijk geloof, maar tevens het wapen in de hand van de arbeider in het leerboek 1640—1649, meent Potter, en daarom zal die Bijbel weer be zit van de mens moeten nemen. Daar is de grond slag van de beschaving te vinden, daar ligt de weg naar rust en vrede in het hart, en daarom rust en vrede in de gemeenschap. In de tweede plaats zetten de cellén zich er toe om hun leden stuk voor stuk tot propagandisten te maken. Ze moeten leren hoe ze de man aan de machine naast hen dé weg tot vrede kunnen wijzen, hoe ze hem kunnen winnen. Natuurlijk is dit de taak en het werk van de Heilige Geest, maar de Geest gebruikt daarvoor meestal men sen. Als sommige mensen evenwel gaan getui- gen, vechten ze met hun persoonlijkheids- ■Sr P">ble.rn. Sommige mensen, wione- geen anderen maar stoten door hun manier van doen en hun ijver anderen juist af. Er ontstaan dan discussies die nergens toe leiden. Door samen als cel te spreken en te bidden, door elkaar te helpen in het leven voor Christus moet er een weg gevon den worden, waarin het leven spreekt reeds eer de mond gesproken heeft. ONMIDDELLIJK omkeer in Potter kwam onmiddellijk. Van 5'<Jn |,eestfn^kc st^d- D.e Bljbel .w communist werd hij een christen, maar van der Engelse revolutie in de jai cellenbouwer m de bedrijven bleef vurige cellenbouwer in de bedrijven. Zijn oude werk zette hij voort, nu niet om onrust te scheppen en stakingen te organiseren, maar om een krachtig getuigenis te geven voor Jezus Chris tus, om zijn medearbeiders te winnen voor het geloof. Zelfs Billy Graham, die alle rangen en standen bereikte in zijn samenkomsten had maar zeer weinig vat op de arbeidende massa. De ker ken in Engeland bereiken de werklui niet meer. Massasamenkomsten waren voor hen onmoge- ORGANISATOR Ten slotte worden de leden van de cel opgeleid om organisator te worden. Men zoekt niet alleen naar de persoonlijke gesprekken met de mede arbeiders. maar men wil ook zijn best doen om die medearbeiders in grotere groepen bijeen te brengen. Men organiseert daarom van tijd tot tijd grote samenkomst in de fabriek zelf, bijvoor die hier!' dan honderd dergelijke cellen gevórmd. In ^fden?tbr^jcs|;«J»0' h* land waar men geen christelijke politieke 1 da? Hnnr maar natuurlijk met de getroffen, zelfs meer dan dat, hij kwam innerlijk geslagen thuis. De volgende dag na een gesprek predikant en met nazorgwerke: Grahamteam boog hij voor Christus. Zijn naam stond in de koppen van de kranten, maar eigen communistische vrienden lachten er om. Het was immers onmogelijk! De politie weigerde de kerk een vergunning te geven voor een openluchlsa menkomst waarin Potter zijn getuigenis zou af leggen, pas na een lang gesprek met de hoogstr politionele leiding werd het toegestaan. DRIE DINGEN die In de cellen zijn opgei geschikt ogenblik, HHpHHHHPHHH- het om via het lied het hart te bereiken. De volgende opzet van dit werk zal zijn om in de omgeving van Londen een huis te vinden waar jonge arbeiders ondergebracht kunnen worden voor scholing. Overdag zullen ze op de fabrieken gaan werken, maar in hun vrije uren bepaalde cursussen kunnen vormen, die samen met de prac- tische ervaring van overdag hen de theoretische achtergrond geven om zoveel mogelijk mensen te bereiken. Zo is in Engeland een nieuwe lekenorganisatie ontstaan van arbeiders, die hun medearbeiders voor Christus willen winnen. Men wil de arbei der gaan bereiken op de plaats waar hij staat, niet door priesterarbeiders, zoals in de mislukte poging van de Rooms-Katholieke Kerk in Frank- ijk (zoals men weet werden vrij veel priesters plaats van de communisten kerke- wil door het priesterschap communist i lorden in drie dingen onderwexen. In de aller- alle gelovigen de leken, de niet-theoïo| irste plaats begint r t de Bijbel. De Bijbel werk 2 opdat zij hun vriendei ïllen 1 1 het voudig als een stimulans, wachtten er eerlijk gezegd niet zo heel veel van. Het verbazingwekkende is evenwel dat op het ogenblik twee maal zoveel mensen door een persoonlijk ge tuigenis tot het christendom overgaan dan in de massa-evangelisatie samen komsten. Als deze jonge gelovigen een maal enigszins onderwezen zijn probe ren we ze in contact te brengen met een kerk, of als die er niet is probe ren we een aantal gelovigen met elkaar in contact te brengen zodat ze een kerk gemeenschap kunnen vormen. Onze grootste nóód evenwel is nu het tekort aan predikanten, maar die opleiding vordert ook. Op dit moment werd de heer Sparks geroepen om in de conferentie-sai komst te spreken en we moesten gesprek afbreken. Samen met ztfn vi Leila is Doug Sparks nu naar zijn derland vertrokken om daar een jaar met verlof door te brengen, maar zij» hart trekt nu reeds weer naar Formo sa. waar het christendom allesbehal ve een verouderd begrip is. ui'icnu; m Tredmolen in de vergetelheid Tijdens een late avondwandeling met zijn hond zakte Fred Allen, één van Amerika's meest geliefde kleinkunst- acteurs uit de jaren 1932-1949 in el kaar. Twintig minuten later was hij overleden. In zijn boek vol herinne ringen aan zijn glorietijd: Tredmolen in de vergetelheid" beschrijft hij de waarde van zijn leven in de laatste zin: „Al wat een -acteur uit de we reld der kleinkunst uit de Vele jaren werk en inspanning te bieden heeft, is de echo van vergeten vrolijkheid", it is een bittere conclusie voor een man die de piek der roem beklom men heeft, een financieel succes is geworden en tot miljoenen mensen gesproken heeft. Iedereen wil graag meer zijn dan hij in werkelijkheid is. Een kind steekt zijn armpjes omhoog en zegt; ..Zo groot wordt Jantje" E^n jongen knipt kaartjes en speelt con- ducteurtje. Een bakvis zwijmelt over Doris Day en ziet eigen naam in schitterende neon letters boven de paleisdeuren van kla- tergoudromantiek. Haar vriend wil naam maken in de sport en aanbidt zijn helden van voetbal en fiets. De man van middelbare leeftijd heeft een oogje op de ouderlingenbank of het verenigingsbestuur en grootvader ver telt zijn kinderen heldendaden, die hij nimmer verrichtte. En als het uit is als Uw naam zwart omrand in de kranten heeft ge staan. hebt U dan ook met Fred Al len Uw „Tredmolen in de vergetel heid" geschreven en wordt dan de waarde van Uw leven uitgedrukt in een „echo van vergeten vrolijkheid". Of heeft Uw leven dan blijvende vrucht gedragen? Wij willen zo graag meer zijn dan we zijn, we willen zo graag bercernd zijn en geëerd door mensen. Maar de glimlach van God over ons leven is oneindig veel meer waard dan het holle gelach en het hese gebrul van „vergeten vrolijkheid"- ■ö- Bang voor vuile handen Een Frans communist sprak onlangs tot de christenen van zijn land: „Wij communisten spelen niet met woor den. Wij zijn realisten en omdat we ons doel ten koste van alles willen bereiken, weten we ons ook de mid delen daartoe aan te schaffen. Van on ze salarissen en lonen behouden we slechts het noodzakelijke, en we ge ven de rest voor propaganda. Aan deze propaganda wijden we al on ze vrije tijd en een gedeelte van onze vakanties. Jullie (christenen) geven slechts weinig tijd en vrijwel geen geld voor de verbreiding van het Evangelie van Christus. Hoe zou iemand kunnen geloven in de overwel digende waarde van dit Evangelie als U het niet in de practijk brengt, en U geen offers van tijd noch geld er voor over hebt. Geloof mij, wij zullen de overwinning behalen, want we ge loven in onze communistische bood schap en we willen er alles voor op offeren. zelfs onze levens, opdat de sociale gerechtigheid zal triomferen. Maar jullie zijn te bang om je han den vuil te maken." Commentaar overbodig. Wie het leze, LEZE het! De laatste overwinning In een toespraak herinnerde professor Bavink van de Vrije Universiteit en van de Theol. Hogeschool te Kampen zijn gehoor vorige week aan de woorden, die sir Winston Churchill enkele jaren geleden sprak in het Engelse parle ment: „De mens heeft zich in dit ogenblik van zijn geschiedenis in ho gere suprematie verheven boven de krachten van de natuur dan ooit mo gelijk gedroomd werd. Als hij dat wil, ligt er voor hem een gouden eeuw van vrede en vooruitgang. Hij be hoeft nog slechts zijn laatste vijand te ovex-winnen: Zichzelf!" Steeds weer beklimt de mens de berg top der cultuur, verheft zich boven al wat voor mogelijk gehouden wordt, staat als koning gekroond, maar faalt. Reeds in dagen der hoge cultuur van Salomo schreef deze vorst: „Een lank moedig mens overtreft een held; wie zijn geest beheerst (overtreft) hem die een stad inneemt." Nebukadnezer had zijn steden ver overd, maar zichzelf overwinnen kon hij niet. Salomo had zijn vijanden on- dei'worpen, maar zichzelf overwinnen kon hij niet. Steeds weer klimt iedere beschaving langzaam of sneller om hoog, maar gaat da» ten onder aan zichzelf. Een verlies van geloof en godsdienst, een verbreking van het gezinsleven, en genotzucht openbaar den zich tegen het einde van iedere beschaving. De Hunnen liepen het Romeinse rijk niet omver, zij botsten alleen op te gen een. door termieten ondergraven gebouw. Maar we moeten ook besef fen dat we onszelf nimmer zullen kun nen overwinnen. De overwinning moet van buitenaf komen, de verlossing moet van buitenaf komen. Slechts Christus de Zoon van God kan ons die overwinning schenken, en daarom is Hij de enige hoop voor de wereld. Op de komende Kirehentag te Frankfort zal er een poging gewaagd worden om de totaal van de kerk vervreemde jeugd aan te spreken. Enkele van deze jongeren richtten tot de christelijke jeugdleiders de volgende bood schap, schrijft het blad „De Hervormde Kerk". Eerst richtten zij zich tot: de oudere generatie: 1. Wij zijn Uw opgeheven wijsvinger 2. Wij hebben behoefte aan mer waaraan wij kunnen zien, dat zij hun geloof waar maken. Het is onze grootste moeilijkheid, dat de woorden waarmee we bepreekt worden zoveel verschillen van de daden der „pre kende" Christenen. 3. Dring ons toch niet een Christelijke levensstijl op, waar we innerlijk „nee" tegen zeggen. 4. Onze leraren cn opvoeders verzoeken wij te bedenken, dat wij niet alleen een verstand, maar ook een hart heb ben. Heb toch belangstelling voor on ze gehele mens en niet %lleen voor onze ziel. 5. Leef ons in familie, school en beroep voor hoe we samen met elkander in de wereld moeten leven. Daarna tot de dominees: 1. Gij zegt, dat we door de prediking leren hoe te leven, maar wat moet daar van terecht komen als er zo on begrijpelijk gepreekt wordt? 2. Veel van Uw preken zijn zo tijdloos en daarom zo vervelend. 3. Zij zijn vaak alleen maar gericht op mensen, die op sterven liggen. 4. Laat ons in de kerk alstublieft ook eens lachen. 5. Vertel ons en onze wereld niet altijd, dat we zo slecht zijn, maar help ons Evnngclie te in deze wereld 6. Kan de de eredienst niet en inwendig. Waren 't r 8. Geef ons in de gemeente een huis, waar we ons ook overdag thuis voe len. We begrijpen niet. dat men daar bij de bouw van kerken zo weinig mee rekent. Tot de synode: 1. Wij begrijpen niet, dat een kerk, die op de synode van Weissensee „nee" gezegd heeft tegen 't geweld, zich op 't ogenblik niet duidelijk uitspreekt over de dienstweigering. 2. Wij verzoeken U: doe alles om de jonge mensen uit het Oosten en Wes ten van Duitsland bijeen te brengen. Wij willen niet pro-oostelijk of pro- westelijk zijn. 3. Zorg er voor, dat de kerk zich vrij houdt van alle bindingen aan een be paalde politiek, een bepaalde politie ke partii en aan het geld. 4. Wij zouden graag willen, dat U wat moediger was. In hoeverre deze vragen werkelijk ge steld werden door een jeugd, die zich voor kerk en geloof niet meer interes seert is moeilijk vast te stellen. De eer ste vraag aan de synode toont wel dege lijk een interesse voor de kerk en een weten wat de kerk in het verleden ge daan heeft en nu doet. Bovendien heerst juist in de christelijke en kerkelijke kringen een grote angst voor de ontwa pening. In ieder geval zijn het vragen waar wel degelijk iets over gezegd zal moeten worden in Frankfurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 17