EEN TRAAN OP DE FOTO MET UW AUTO PAL AAN ZEE 66N KOCT vemw NIEUW MIDDEL SUIKERZIEKTE r DRAAIEND RADIOKNOP ZATERDAG 2 JUNI 1956 TOEN MARTHA OP EEN AVqND HAAR TANTE BETRAPTE, VIEL ER Beiden vonden ze het prettig dat het weer bijna donder dagavond was, tante en Martha. Ze kon den in hun rustig leventje zo'n gezellige afleiding als het wekelijkse bezoek van de weduwe Lagervorst met Rutger, haar joviale zes en dertig jarige zoon, best gebruiken. Op zo'n donderdagavond had de huiskamer van het vriendelijke benedenhuis iets extra-genoeglijks: tante met haar sierlijke gebaren schonk thee uit de mooie Wedgwood-kopjes, die alleen bij bijzondere gelegen heden voor de dag werden gehaald. Er waren verse bloemen in de vrolijke glazen pul op de piano en het oranje overkapte schemerlampje in 4e erker voegde zijn discrete schijn bij de gloed van de lamp boven de tafel. Sinds een goed half jaar was Martha nu tantes huisgenote. Toen ze voor het eerst van haar leven uit haar dorpje naar de grote stad was gekomen, had ze wel een lichte huivering gevoeld voor het onbekende, maar een collega cp school. Saar Verloop, met wie ze al gauw bevriend was geworden, had haar over de moeilijke weken heengeholpen door haar wegwijs te maken in alles wat de nieuwe woonplaats bcod op in tellectueel gebied. Het lidmaatschap van een populaire debatingclub op godsdienstige basis en dat van een klein dameszangkoortje werden zodoende met de bezoeken van de Lagervorsten, de lichtpunten om Mar tha's onderwijzeressenbestaan. Gelukkig dat ze .het met tante best kon vinden. De neg jonge zeer vitale vrouw wist van haar huis een werkelijk home te maken. Er was sfeer en er was onvertroebelde harmonie. Martha beklaagde soms de meisjes die bij vreemden op kamers moesten wonen, die geëxploiteerd werden door inhalige grotestadshespita's, als het ware ge abonneerd op boterhamworst, soep uit pakjes en eenmanspuddinkjes. Tante was een uitkomst. Ze stond zelf nog midden in het volle leven, maar wanneer ze thuiskwam na een drukke dag als afdelingschef op het grote ex- portkantocr, schakelde ze zonder enige moeite om tot de bedrijvige en zorg zame huisvrouw, die haar nicht zozeer bewonderde. Wat heb jij geboft, zeiden de vriendinnen van Martha, als ze eens een kopje thee hadden gedronken in de smaakvolle kamer die zozeer hun kille huurkamers in de schaduw stelde, je mag die tante van je wel in ere houden. Je krijgt nooit een beter tehuis Toch waren er nu en dan wel eens momen ten, dat de twintig jarige Martha een soort heimwee voelde naar nog iets anders dan thee uit fijn porselein, zelfgebakken cake en een warme kruik in een kil, winters bed. Het waren vage, onbe stemde verlangens naar iets bijzon ders, iets anders dan het gewone. Vooral in de gure herfstmaanden, als de dagen steeds donkerder wer den,.... op ogenblikken dat het eigen lijk nog te vroeg was om de lamp op te steken, greep soms een hei melijke weemoed haar aan. Martha was een mens voor de gezelligheid. Aanloop vond ze heerlijk. Thuis, op het dorp was dat immers zo gewoon: men Ikende elkaar, men verdiepte zich in elkanders wel en wee, officiële be- zoekuurtjes waren er niet, alles ging er gemoedelijk, zonder enig omslag. vele zich afspelen tussen JHH dige jongens en romantische meisjes... Een doodonschuldig idylletje. Ze waren na hun schooljaren ieder hun eigen weg gegaan en toen ze in de grote stad el kander weer ontmoetten, hadden ze geen beiden als bij onderlinge af spraak over die episode meer gerept. Maar in het hart van de nog jonge vrouw was op de fundamenten van die eerste verliefdheid uit lang vervlogen jaren een burcht van warme genegen heid gerezen, zo sterk, dat de ijzeren zelfbeheersing er geheel evenredig Wat is het prettig, dacht Martha, toen de stemmingsvolle huiskamer donderdag avond vierden, wat is het prettig dat tante geen werkloze ouwe jongejuf frouw is.... Ze kon zo pittig vertellen van de kleine voorvalletjes op haar kan toor. waar het allemaal weer heel an ders toeging dan op Martha's school. Ze hadden trouwens aan weerézijden be langstelling voor eikaars baan, de anec dotes waren soms niet van de lucht. Toen de Lagervorsten opstapten en het buiten van druilerig regenweer een heldere avond was geworden wierp ze luchtig op, of ze niet een eindje mee zouden gaan, tante en zij. Och, zei tante, ik heb genoeg gelopen vandaag maar als jij zin hebt.... ,,Ja, vooruit., ik heb zin... Ik loop Ze vond het altijd heerlijk om voer het naar bed gaan nog een luchtje te scheppen Even later stapte Martha met de moe der en de zoon langs de maanverlichte. brede rijweg. Het was verrukkelijk in KATJA PIRING Mevrouw Lagervorst was een al wat oudere vrouw, die toen tante neg schoolmeisje was, veel aan huis kwam bij Rutgers ouders. De genegenheid later op de dochter overgeslagen. Rut ger kwam op donderdagavond niet al tijd mee. Hij had een verantwoordelijke administratieve betrekking, waarvoor hij 's avonds nogal eens veel schrijf werk had te doen en liet zich dan ex cuseren met de belofte dat hij het de volgende keer wel goed zou maken. Hetgeen hij dan deed met petitfours, een vette paling of een fruitverrassing. Martha zei onomwonden tegen tante dat ze al waren die dingen nog zo lekker liever Rutger zelf had. want hij ken zo geanimeerd zitten bomen, hij had zoveel gereisd, hij zat nooit stof verlegen. Aan tante kon je eigenlijk niet r ken of die het ook een teleurstelling vond, wanneer Rutger eens niet i kwam. Tante was even opgewekt spraakzaam met de oude mevrouw al leen. Ze schonk even gezellig thee, zat even rustig in haar cretonne beklede stoel naast het antieke lage kastje dat als theetafel dienst deed. Zover had Martha het in die den nog niet gebracht, dat keurig tantes karakter kende. Op geen stukken na. Hoe goed ze samen op- schoten, hoeveel moeite tante zich gaf om voor alles de sfeer in huis goed te verzorgen, Martha stend voor haar innerlijk leven als voor een raadsel. Er 0 waren zoveel tegenstrijdige factoren. Naar kantoor ging zij bijvoorbeeld g smaakvol, maar vrij sober gekleed, op haar lieve gezicht geen spoor van poe- der en er was geen sprake van bijge- werkte lippen... Maar in de intimiteit r van de eigen huiskamer kon ze vol be- langstelling zijn voor alle dingen, die c met het uiterlijk van de vrouw te maken hadden en zelfs ontwaarde Martha bij r de lampeschijn dikwijls een bescheiden opmaak, die haar beslist goed stond en <1 verjeugdigde. Donderdags was ze er altijd, de op- maak. Haar ogen die blauwgrijs waren, leken sprekender dcor het kleine tikje <1 rouge op de wangen en het overdag al- r tijd even glimmende neuspuntje was door middel van een behulpzaam donsje handig verdoft. Soms vroeg het nichtje zich af of de natuur. Met welbehagen snoof ze de pittige avondlucht op. Eigenlijk jammer "at ze zo betrekkelijk dicht bij elkaai oonden. Teen ze voor de huisdeur stonden en Martha Rutgers moeder al goede nacht had gewenst, zei hij ineens met een even omfloerste, tedere stem „maar nu breng ik je toch zeker nog weer even terug." Ze vond het idee bepaald gezellig, e zei „Ja, doe dat. Zo'n mooie avond hebben we 'niet vaak". het gekomen, op dat wandelingetje tol de overtuiging geraakt, dat Rutger meer dan een vriend voor haar was. Zou hij, dacht ze, terwijl ze de warmte van zijn op de hare voelde, iets te maken krijgen met dat vreemde verlangen van mij, dat heimweegevoel? Het antwoord op de vraag kreeg ze, toen hij haar ronduit vroeg of ze hem een aannemelijke levensgezel zou vin- ..Mag ik er een heel klein beetje over piekeren?" antwoordde ze, maar het want in haar hart dacht ze: „Ik ben gewoon sta pel op ihem". Het bleef voorlopig nog een diep ge heim, ook voor de moeder en tante. Ze zagen elkaar 's avonds na afloop in de debatingclub, of van de repeti- es van het Allelujakoortje en verder natuurlijk officieel haast iedere donder dag, als tante de bloemen op de piano ververst had en de Wedgwood-kopjes ver telden dat het niet een avond was als een andere. Het kind wordt overmoedig, dacht tante eenmaal op zo'n avond, toen Mar tha een paar keer bij vergissing „Jij" tegen hem had gezegd,., ze za^ zich toch niets in het hoofd halen? gelijk doorpriemde haar een ellendig beneden. gevoel van achterdocht. Ze stelde zich wrange mogelijkheid voor.. Foei toch.... Dan zou het uit zijn met haar levenslust, haar blijmoedigheid. Hoe veel ze ook van Martha hield. Maar er deed zich niets voer dat haar vage wantrouwen aanmoedigde. Ze glimlachte zelf om haar angst. Hij geeft immers geen zier om het kind niet om haar dat hij zo braaf hier komt. Met haar heeft hij geen enkele herinnering. Ze dacht terug aan een donkere win teravond in hun kleine stadje, toen hij haar een zoentje had afgebedeld en ze beiden iets gefluisterd hadden van een ..liedfe voor het leven". „Tante," zei Martha op een dag toen ze uit school kwam, „moet u vanavond weer overwerken, of hoeft het niet? Ik wou namelijk met Saar naar het orgel concert. Ze heeft een kaart over. Als u toch thuisblijft, neem ik geen sleutel Nee. tante had geen dienst. Maar de sleutel moest ze toch maar meenemen. Dat was gemakkelijker. Tegen half acht kwam Saar haar ha len. Onderweg vertelde die terloops, dat ze ook Lagervorst bij het plaatsbespre ken had gezien. „Mocht je dus met de pauze weg wil len", zei ze met een veelbetekenend knipoogje, „ik laat je volkomen vrij Martha, bloosde tot in de hals van haar nieuwe, donkerrede japon. Ze be greep eenvoudig niet hoe de mensen er 1 toch lucht van begonnen te krijgen, e mensen. Tante niet. Curieus Ze moest het haar maar niet langer verzwijgen, ze begon zich een beetje :n bedriegster te voelen. Op het concert zag ze inderdaad Rut ger. Ze wisselden, in alle geheimzinnig heid, blikken vol tedere verstandhouding. Er was in zijn ogen een twinkelende glans van blijde verrassing. Zo onopvallend mogelijk liepen ze ieder langs een andere kant in de pauze tussen de drentelende mensen door naar de uitgang. Op de donkere straat vonden ze elkaar en het eerste wat Martha zei, was „De voel me schul dig tegenover tante, weet je. Ik ga haar morgen inlichten, of liever, kom jijzelf en vraag deftig mijn hand." ..Niet deftig," zei hij lachend, „het is juist mijn afschuw van deftigheid en recepties en zo. di? me tegenhield tot nog toe. Maar je hebt gelijk. Het moet toch ééns gebeuren. Morgen aan de dag maken we het, wat je noemt, publiek". Ze zeiden niet veel meer. Ze waren volkomen gelukkig. t was nog niet zo laat, toen ze tantes huis stenden. Toch was aan de buitenkant alles donker. „Tante schijnt ail naar bed", zei Martha. „Ze heeft groot gelijk. De laatste tijd kan ze soms opeens zö moe uitzien". Door het stille huis liep Martha na hun uitvoerige afscheid, zo voorzichtig mo gelijk. Het licht in de huiskamer was uit- Tante sliep natuurlij.* al. Een trap op- sluipen is moeilijker dan je zou den ken.... Op de overloop bleef ze even stil staan om op adem te komen. „Hé," dacht ze met verwondering, „ik schijn mijn deur niet goed dicht te hebben gedaan. Die stond op een kier. En wat nog vreemder was. het licht brandde." Martha voelde een lichte vrees in haar binnenste: inbrekers? Behoedzaam kwam ze een paar passen dichterbij. Haar hart bonsde. Wie zou ze daar in haar kamer vinden... Met ingehouden adem gluurde ze. t was geen gemaskerde kerel. Het tante. Die zat gebogen, met een hoogrode kleur, over de opengetrokken lade van Martha's commode, in haar hand een brief. Ze scheen de inhoud te verslinden. Rutger had een paar dagen geleden het al zolang beloofde portret vanuit een naburige plaats waar hij ambts halve moest zijn opgestuurd, natuur lijk met een gezellige babbel erbij. Het kiekje lag op tantes schoot. Ner veus hield haar linkerhand het om- klerrtd Verstoord en geprikkeld, was Martha op het punt luidruchtig de kamer bin nen te stappen, maar toen ze zag dat er uit tantes oog een traan viel op het portret en nóg een en nóg een, die tel kens met een zakdoekpunt werden ge bet. toen bedacht Martha zich en z< liep geruisloos de trap weer af naai Dit is uniek in Europa De vrije dagen vakantie en feestdagen liggen in deze maanden voor het grijpen. En daarmee ook de zorg over het weerbericht; zal het regenen op die ene vrije dag, die u zich temidden van de drukte van uw werk heeft toegemeten? Zal uw vakantie vallen in een kille klamme periode? Hoevelen hebben al niet hun aanvankelijke plannen moeten wijzigen, hoevelen zijn niet eerder dan gepland was, naar huis teruggekeerdEn hoevelen hebben dan naarstig zitten broeden over leuke plannen voor uitstapjes van één dag? Wel, als u ook met dat probleem zit: wij hebben een oplossing voor u, een tip die het wonderwel blijkt te doen. Rijdt met uw auto naar Oostvoorne, de badplaats op het Zuidhollandse eiland Voorne, en rijdt dan met uw auto door dit dorp het strand op, en parkeer uw wagen dan met de voorwielen op de vloedlijn. tegen Niet voor alle patiënten geschikt (Van onze medische medewerker) Suikerziekte heeft, men al ja ren met dieet en, sinds men er in geslaagd is insuline te be reiden, ook met deze stof be handeld. Insuline kan men niet op ge wone wijze, zoals een drankje of pil, door de mond innemen, maar het moet door middel van een injectiespuit en naald ingespoten worden. Insuline is namelijk een stof, die in het maagdarmkanaal zijn werkzaamheid verliest. Als een patiënt voor een bepaalde ziekte dieet moet houden, voelt hij dit ;en handicap, vooral bij feestelijke gelegenheden en indien de aard beroep meebrengt, dat vaak in hotels gelogeerd moet worden. Het spreekt vanzelf, dat men al jaren zoekt naar eeen bloed- suikerverlagende stof. die men als pil. tablet of drank kan slikken, want het regelmatig inspui ten van insuline is een extra last bij het onge mak van dieet houden wegens suikerziekte. Sulfatabletten Tot nu toe zijn al deze pogingen op niets uitgelopen. Vorig jaar oktober heeft een hoogleraar uit Hamburg op MEDISCHE RUBRIEK Michel bij de massajeugd Uit de VOLKSWIJK Vakantie-gepeinzen £N nu heb ik dan mijn vacantie en ik zit verschrikkelijk ver van de volkswijk vandaan uit te blazen. Het is misschien rare tijd om vrij te zijn, maar eer stens liep ik na de kampen met mijn tong op myn schoenen; twee UfANNEER ik nu zo eens terug kijk' op het voorbije werkjaar, dan kan ik uit de grond van mijn beetje ^art zeggen dat de verkondiging eigenlijk nooit ontbroken heeft, zij het dan ook dat ze met andere woorden en onder andere direct kerke- dens heb ik er het meest gegaran- gebeurt dan deerde recht op krachtens mijn in- fyke kring gewoon is. Binnen de structies en aanstelling; en derdens kerkmuren kent het Protestantis- zit de officiële zomervac'antie stamp vol ander kampeerwerk. Het zou niet juist wezen als onderwijzers feitelijk uitsluitend de woord verkondiging. Misschien is het wel dat Rome, dat zich altijd op èn jeugdleiders beiden de maand petrus beroept, en het Protestan- augustus verstek lieten gaan: je tisme, dat immer met Paulus weg doen. Nee, ik vertel niet An.PAn .Ai.-, tii-aa c ledia incognito in aci ik viel op Petrus' daden denk al- goed ook, want anders zouden al pelpoort'. t band had bestaan tussen die twee ledlQ incognito mensen, Lagervorst en tante? Niets -a was er echter om op die vraag een bevestigend antwoord te geven. De ge- sprekken waren altijd van algemene aard j- en in de gemoedelijke conversatietoon -a was nooit iets anders op te merken dan c de wederkerige vertrouwelijkheid, die oude bekenden langzamerhand voor el- p kander aan de dag leggen. Soms wer- den grappige schoolincidenten opgehaald, <r dachte overgehouden, maa een andere keer kwamen gemeenschap- g 00k weer wat overdreven. pelijke kennissen aan de beurt, maar van enige intimiteit tussen Rutger en tante scheen absoluut geen sprake te zijn. g Maar gaven de telkens weer verse bloemen in de vrolijke pul op de piano, iedere donderdagavond, dan niet te den- <1 ken? En had Martha nooit tantes ju- g thans uitvoerige gedachtenwis- maatschappelijk1 selingen te voeren. Ik zou bijna jeugdzorgarbeid zeggen: ik heb geen enkele ge- Ik die al maar groeiende correspon dentie met onze lezerskring. Tsjongetsjonge, wat leven er een vragen over ons werk! De voor naamste is dunkt me wel deze: leren we heel duidelijk dat we het met Petrus èn Paulus samen moeten wagen: met woord èn daad. Het dadenwerk le- •erigens blij genoeg met vert het ontmoetingsvlak, waarop vervolgens de woorden gesproken kunnen worden. Maar zonder dit dadenwerk komt het nooit tot enige ontmoeting en'is er dus ook geen enkel gesprek mogelijk. Wan de j inannestem" klonk in het portaaltje? Nee. Martha kende tante nog op geen stukken na. De waarheid was. dat er. jaren gele- j den op het gymnasium in een klein noordelijk stadje, wel degelijk iets ge- J weest was tussen deze twee mensen, -j een kleine, nooit tot een ontknoping ge- J, komen liefdesgeschiedenis, zoals er zo- allerlei wijzen uit men deze vraag. Een enkele maal wat verontrust, alsof men ons verdenkt dat we stiekem aan geen enkele vorm van doorgaan, maar die officiële verkondiging toekomen. Meestal komsten zijn voor millioenen geïnteresseerd omdat men overal derne praat met de duizenden die we thans wekelijks bereiken. Welis- kerkdienst dan rustig te geleerd geworden. Deze mensen zitten buiten aan de poort. En het is geen fraai gezicht als de kerkgangers er prinsheerlijk langsheen wandelen, zonder hun hand uit te steken. Dat vond Pe trus. Het klinkt misschien wat eigenwijs, maar ik zeg toch dat ik het óók vind.' ïïfE houden dus onze clubs, onze verenigingen, onze samenkom sten, onze kook- en gymnastiekles sen, onze sportgroepen, onze kam pen. En al doende praten we hon derd uit. En in elk gesprek komt wel een ogenblik waarop je ver wijst naar Hem, die ons tot dit werk en de mensen tot Zijn heil roept. Trouwens, hoe zouden we zonder Hem kunnen werken? Het is heus niet gemakkelijk om ons werk te doen. Het is geen voordelig werkje. Je krijgt er vuile handen bij. Je komt in aanraking met toe standen en misstanden, die je de haren ten berge doen rijzen. Je wordt aardig meegemangeld tussen de raderen van deze harde tijd. Je hebt onafgebroken met mensen te maken en je kunt niet zeggen dat onze maatschappij zelf zo bijster gemakkelijk met mensen omgaat. Waarom lopen er tenmin ste anders zoveel oververmoeide, overwerkte, afgeknapte mensen rond?! Waarom zijn er zoveel con flicten en ruzies?! Met andere woorden: alleen vanuit een diep geheim valt al dit werk te ver richten. Het is het aeheim van Hem. die het ons opgedragen heeft. Waarnaast ik dan nog mag opmer ken dat in het geheel der honderd wekelijkse activiteiten er vele ziin, die direct op de verkondiging zijn gericht. Terwijl heel het werk geen moment onder stoelen of banken steekt dat het een stuk kerke- werk is! MIEBEL. een congres van stofwisselingsartsen me dedelingen gedaan over een middel, dat hij bij 100 suikerzieken beproefd had. Dit middel is in tabletvorm onder ver schillende namen in de handel en wordt door de patiënten ingeslikt met behulp van wat vloeistof. U vraagt zich natuur lijk af, wat voor stof dit middel is en hoe men er aan gekomen is. De sulfa tabletten. door sommigen ten onrechte penicillinetabletten genoemd, zijn lang zamerhand even bekend als de aspirine tabletten. U weet, dat tal van infecties met bac teriën door middel van deze tabletten doelmatig bestreden kunnen worden. Er zijn echter altijd nog infectiekiemen ik denk b.v. aan de verwekkers van griep, mazelen, rode hond, kinderver lamming en andere virusziekten die zich niets van deze tabletten aantrek ken. In de tweede plaats zijn er bacte riën die. wat men noemt, resistent wor den, d.w.z. ze ontwikkelen het vermo gen om weerstand te bieden aan de che mische stoffen, waaruit sulfatabletten bestaan. Ten slotte 'hebben ver schillende sulfatabletten in meer of mindere mate onaangename bijwerkin gen. De deskundigen van grote chemische fabrie ken, die zich met de ver- vaardiging van genees middelen bezig houden, zoeken nog steeds naar betere en nog minder schadelijke mid delen om infecties te bestrijden. In één van de Duitse farmaceutische fabrieken heeft men een sulfatablet gemaakt, dat bedoeld was om infecties te bestrijden. Als niet gewenste bijwerking van de ge bruikte chemische stof vond men een bloedS'Uikerverlagende werking. Voor mensen boven 50 Zoals u weet heeft de patiënt met suikerziekte te veel suiker in zijn bloed. Stijgt het bloedsuikergehalte boven een bepaalde grens, dan wordt door de nie ren suiker met de urine afgescheiden. In 1675 wist men reeds, dat de urine van deze patiënten zoet smaakt. Men gaf daarom aan suikerziektes de naam „diabetes mellitus" dat „honingzoet" betekent. De aanvankelijk niet gewenste bijwer king van het nieuwe sulfamiddel heeft men aangegrepen om er een gewenst middel tegen suikerziekte van te ma ken. Hier en daar heeft men met meer of minder ophef in de dagbladpers ver wachtingen gewekt, dat de nieuwe sul fatabletten insuline zouden kunnen ver vangen en men in het vervolg tegen suikerziekte geen injecties meer behoef de te gebruiken. De oorspronkelijke be- zijn beschei- sou slechts bij ;n dan nog al- richten in de Duitse per den. Het nieuwe middel mensen boven de vijftig leen bij bepaalde vorme ziekte helpen. Het suikergehalte van het bloed wordt door veel factoren gereguleerd. Het is bekend, dat insuline het suikergehalte van het bloed vermindert. Er zijn ook hormonen, die het bloedsuikergehalte doen toenemen. Het uiteindelijk gehal te aan suiker in het bloed wordt be paald door insuline en zijn tegenspelers. Is er werkelijk een tekort aan insuli ne in het lichaam, dan helpt het nieu we middel niet om het suikergehalte van het bloed te 'doen dalen. Is de sui kerziekte toe te schrijven aan een te sterke werking van de tegenspelers van insuline, dan kan men met succes het bloedsuikergehalte door het nieuwe mid del verminderen. In ernstige gevallen van suikerziekte wordt het gebruik van de^nieuwe tabletten te allen tijde afge- Vele diabetespatiënten zullen niet on gestraft de insuline door het nieuwe mid del vervangen. Nauwkeurige controle en instelling in een ziekenhuis wprden door de ziekenfondsen terecht geëist als pa tiënten voor hun rekening van het nieu we middel gebruik willen maken. De voordelen van deze vreem de manier om tot aan zee te komen? Wel, die zijn naar onze bescheiden mening nogal dui delijk. Geen gesjouw met de melk- en limonadeflessen, geen. gezeul met uw opgeklapte, maar toch nog o zo onhandige lig stoel, geen geslof door het mulle zand. Oostvoorne Wij ontdekten dit soort van strandgenoegen heel toevallig en we zijn ons er zeer wel van bewust, dat velen van u nu honend beginnen te lachen: dat doen wij al jaadren Het gebeurde vlak na de wa tersnood, toen men ons vertelde, dat de duinen bij Oostvoorne zo van de stormvloed hadden geleden. We waren wel eens in Oostvoorne geweest, oh, ja, de trouwe roodgele tram van de RTM had ons er ettelijke malen heengevoerd, in de tijd, dat schepjes en emmertjes onze be langrijkste bagage vormden maar toen kwamen we er voor het eerst met de auto. We keken naar de beschadigde duinen, reden door, een betonnen weg af en stonden toen pal op het vreselijke brede, om lopend over te steken zo verschrikkelijk ver moeiende strand. En we reden op een huiverige, koude en regenachtige maart-ochtend tot vlak aan de zee. En toen zeiden we tegen ons zelf: hé, zou dit in het seizoen ook mogen? We hebben het ge probeerd en het ging, en sinds die dag zijn we er heel. wat keren geweest, met de auto over het strand, tot vlak aan de zee. Trots gevoel En we hebben ons trotse ge voel over deze late ontdekking wel eens proberen te temperen, door te dehken, dat dit op vele andere plaatsen in ons land en het buitenland heel gewoon zou zijn. Wel, we zijn in heel wat Nederlandse en ook in heel wat buitenlandse badplaatsen ge weest, sinds die ochtend na de februari-ramp, maarioe hebben dit ideaal soort van auto-toe- risme nergens anders gevonden. En daarom deze boude veron derstelling: dit is uniek in Europa. Kent u andere stranden ja, we bedoelen échte stran den, met duinen en schepjes en emmertjes, met ligstoelen en badpakken waar dit mogelijk is? Wij niet. Addertje Maar er schuilt een addertje onder het gras (of beter: het zand): niet overal is het brede, vlakke strand van Oostvoorne even glad. en hard en als we alle auto's, die we zich met malende achterwielen in het mulle zand hebben zien ingra ven, eens op een rij zouden zet ten, wel, dan was dat een heel wagenpark, en een hele staal kaart van alle maten, soorten en gewichten- in automobielen...! Wij kunnen u maar één raad geven: blijf zo lang mogelijk op het harde gedeelte (herkenbaar aan bandensporen van uw voor gangers), en als u op het stille strand gekomen, naarzee het strand wil oversteken: houd er de vaart in. Schakel op een lage dan öe EEN MACHTIG MIDDEL geregeld naar de god ndingen. Bijna veert •t Verenigd Koninki •leraars van de religiei programma's en onder deze veert miljoen bevinden zich drie-en-een-1 huitenkerkeljjki land luii mMjnenP De? cijfer liet boekje „Religion on Air", dat de B.B.C. in maart li uitgegeven. In dit boekje, dat de n taten weer geeft van een enquête 01 de Engelse bevolking naar de intern voor de godsdienstige progran wordt de belangstelling voor de vooral onder het publiek, dat niet de kerk gaat. Dat de radio een machtig evangeli middel is, was bekend. Maar di invloed zich zóver uitstrekt, is -011 van te worden; stil ook onder de verantwoordelijkheid, die de haul van dit middel met zich meehren GEESTELIJKE LIEDERE „Deze uitzendingen", dir. vroegen! -'leren Christendom I versnelling en houd snelheid. En parkeer uw wagen niet in al te mul zand, want dan kon u wel eens na een warme dag van strandgenoegens met het minia tuur-schopje van uw zoon aan de slag moeten; en dan niet om forten te bouwen, maar om de 'achterwielen van uw auto uit te graven Maar kom, zo somber is het niet, en bekijkt u bijgaande reeks van ongecomentariëerde foto's maar eens. Hoe we het strand opreden, hoe toe aan de zee parkeerden en hoe we in de zomerzon op de uit de auto ge haalde voorbank vacantie hiel den. Probeert u het ook eens? duizend luisteraar de bevolking ondi begrjjpcn, wat lu - kent en bedoelt." jongeren die dit derzoek, dat werd ingesteld op advi van een conferentie, dat h „pre-evangclisatie per radio" bespn had alli Verenigd Koninkrijk. Maar bekend dat ook in andere landen minst in Nederland naar dc Engd uitzendingen wordt geluisterd. Een liefd programma is „The Chapel in Valley", een romantische naam een uitzending van geestelijke lied< Het hele kapelletje in het dal heit natuurlijk niet, maar dal di aan de populariteit van dit progrann dat eerst om 10 uur morgens uitgezonden als inleiding op dc zi Maar vele luisteraars zaten o| ogenblik zelf in de kerk en een s van brieven heeft de B.B.C. g. zaakt dit programma te verpl naar de avond. Op het ogenblik het „Light Programme" om half (1500 en 247 nieter) „Tbc Chapel the Valley" uit. Men is reeds bi de vijftiende serie van dit program! BERGLIFT Dat het leven, ook al genieten we een onbezorgde vakantie en menen alle dagelijkse probleempjes van af te kunnen zetten, een zeer erm zaak is, heeft Henk Feddcr maan avond duidelijk gemaakt in het hooi voor de N.C.R.V. „Berglift". Vaki in Tirol. Kan liet heerlijker? Maar dc berglift tijdens een onweer 1 «teken en ieder, wie lijj ook is, voelt overrompeld door de donl diepte als een vreselijl is er van de genoegelijkc eigendi niet veel overgebleven. Een goed bi spel, dat Dick Verel suggestief seerde. GEWOON Donderdagavond traden alle hens het laatst in het seizoen op hel aan. Dit gezellige programma va N.C.R.V. heeft zich steeds op cei hoorlyk en stijlvol peil weten te hs haven. Hulde hiervoor. Misschien, het geheim van dit resultaat is, Johan Bodegraven en zijn mannen nooit gezocht hebben in gewaagde stt en in banale humor, maar steeds 1 heel gewoon amusement hebben gedi DE KOMENDE WEEK Morgen is de klassieke muziek v schaars over de Nederlandse Het beste kunnen we morgeni stemmen op België (324 met dc pianowedstrijd van koningin El bcth met medewerking van het Nat naai Orkest onder leiding André. Verder vestigen we de aand» op: A.V.R.O. maandagmiddag 2 muziek voor de rijpere jeugd Edvard Grieg cn Benjamin Britter vrydagi vond 9 uur N.C.R.V. Rciche Goltes" van J. S. Rocli telling Har srhkat) Avoi tehude Scandinavische orgel „After dinners op dc plaat" b nieuwe rubriek van Jan Koopman, is van plan de allernieuwste pb* uitgekomen of nog op irkt ■chijner land: te U vijf aar trio donderdag

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 14