IN BOUWVAKWERELD HEERST ENIGE ONGERUSTHEID Mr. Jonkman over Nederlandse democratie Opnieuw vergadering stakers Clos en Leembruggen Cr~i'el "goeif meester Oegstgeester belastingconsulent reed bromfietser dood Eerste lustrum met diner en leuke feestavond gevierd VEEL GEZELLIGHEID OP RIJNSBURGS MARKT JAWOAK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 1 JUNI 195fi Stakersvergadering in Leiden Zal werk dinsdag definitief worden neergelegd? *70ALS WIJ gisteren reeds meldden, heeft een aantal bouwvakarbeiders in Leiden het werk neergelegd om de zes procent loonsverhoging en de drie procent ineens te verkrijgen, 's Middags kwamen de stakers in de kantine van het aannemersbedrijf firma A. Ph. Kuyl aan de 5-Meilaan opnieuw bijeen om zich te beraden over de te volgen gedragslijn. Zo zaten we gistermiddag tussen een kleine honderd bouwvakarbeiders, van wie een groot deel uit Rotterdam kwam en aangesloten bleek te zijn bij de communistisch georiënteerde Eenheidsvakcentrale. De stakers uit Rotterdam zijn namelijk gistermorgen naar onze stad gekomen orr de werkers hier te overreden er het bijl tje eveneens bij neer te gooien. Er heer ste een eigenaardige en gespannen sfeer tijdens de bijeenkomst. In lange rijen aan de linkerkant de Rotterdammers rechts "de Leidenaren zaten de arbei ders zó uit hun werk op de lage houten banken. Hun door de arbeid vereelte handen lagen werkeloos op de tafels. Sommigen aten de boterhammen, die moeder-de-vrouw hun voor de middag pauze had meegegeven, anderen rookten, een beetje zenuwachtig een sigaret, doch allen volgden met grote belangstelling de woorden van de twee bondsbestnv-^ors. de heren T. Sommerline van het N V.V en J. Verloop van de K-AB. Dit bleek onder meer uit de felle interrupties, die deze beide snrekers van de arbeiders naar het hoofd kregen geslingerd, als zouden zij „met de kapitalisten heulen en niet voor de rechten van de arbeider» opkomen" Overleg De heer Sommerling legde er de na druk op. dat al hetgeen de laatste iaren voor de arbeiders is bereikt tot stand kon worden gebracht door overleg en niet door wilde stakingen als deze. „De ge schiedenis bewijst, dat de door de er kende vakorganisaties bewandelde weg om. tot verbetering van de arbeidsvoor waarden te komen, de juiste is", zo zei hij. Een bij de K A B. aangesloten arbei der klom evenwel op een tafel en rieD onder luid gejuich uit. dat men hier niet biieen was om de geschiedenis te bestu deren. doch dat men een kort en klaar antwoord wenste op de vraag, wanneer de gerechtvaardigde els van zes nrocent en drie procent ineens nu eindelijk een» zouden worden ingewilligd. De gemoederen waren verhit. De toe spraak van de heer VerlooD klonk in de oren van de arbeiders blijkbaar weinig acceptabel. Men had meer oog en oor voor een od een stoel staande E.V.C.-man uit Rotterdam, die de „billijke" eisen nog eens duidelijk uiteenzette en ten slotte zei. dat de E.V.C. een ultimatum heeft gesteld, dat inhoudt, dat aanstaande maandag bekend moet worden gemaakt, ïzien i toe zijn. Wanneer deze kwestie dan nog niet naar genoegen wordt geregeld, zal men dinsdag proberen een landelijke staking te organiseren. Uit hei hieron C. J. COTTENBOS d. Werffstraat 56 - Leiden - Tel. J. C. V. d. WIEL Leiden - Tel. 22I5I CRAMA Herenstraat 46 Leiden v. BENTEN'S Rijwielhandel Doezastraat 15 Leiden Tel. 20220 W. SCHNEIDER 102-104 - Leiderdorp - Tel. 22225 volgende applaus zou kunnen wor den opgemaakt, dat de betrokken ar beiders inderdaad bereid zijn het werk volgende week definitief neer te leggen. Hopelijk zal men teecn die tiid weer wat tot zichzelf gekomen zijn en de verantwoordelijkheid be seffen, waarover ook bondsbestuur- der Sommerling sprak. Achtergrond Zoals men weet, wordt momenteel door de werkgeversorganisaties en de drie landelijke werknemersorganisaties onder handeld over de betrokken loonsverho ging. Deze week nu is als eerste resul taat bekend gemaakt, dat de regelings lonen met drie procent zullen worden verhoogd. De arbeiders zijn hiervan ge schrokken. omdat zij hieruit meenden te moeten concluderen, dat de zes-procents verhoging met drie procent was terugge bracht en dat over de uitkering ineens van drie procent over 1955 helemaal niet meer zou worden gesproken. Deze con clusie is niet gewettigd, aangezien de onderhandelingen nog gaande zijn. De E.V.C. heeft het be^roikken richt evenwel aangegrepen om onrust onder de werklieden te zaaien en hen te te bewegen hun zo dringend noodzake lijke werkzaamheden neer te leggen. Het is nu maar te hopen, dat de sta kende arbeiders op weg naar huis ook de communistische verkiezingsleuzen heb ben gezien, waarin meer huizen wi beloofd. Het is dan toch niet zo moeilUk, de inconsequentie van dit alles in te zien! Jaarvergadering van E.II.B.O. Leiden De afdeling Leiden van de Ned. veren ging voor E.H.B.O. hield in de Jacobazaid de jaarvergadering. Uit het jaarverslag de secretaris bleek, dat door stug ken ook in 1955 goede resultaten den bereikt. Speciaal de opleiding ~t.B. bracht vele nieuwe leden, j dit jaar met ruim 250 leden kon worden begonnen. Ook financieel staat de veren ging er goed voor. De aftredende be stuursleden werden herkozen. Na de rondvraag en het optreden va een goochelaar volgde de diploma-ui' reiking. De namen van de geslaagden zijn: de dames C. Voorzaat, M. Questro, F. van Rijn-v.d. Tuin, C. Bonarius-Laman, J. de Bruyn-Barendse, T. Heller. M. Vel- lekoop, M. Koet, P. Fokke. De heren M. Paats, P. S. Cival, L. II Jansen, C. Poeliejoe, G. Aandewiel, E. Meyer, S. J Buma, N. L. de Gier, J. C. v. Klink, W. Laman, H J. Lek. J. Mark, K. van Proosdy, A. Ravensbergen, Ravensbergen, H. Redel, A.'Schuring, J. J. Stikkelorum, G. W. van Ulden, C. tl. Zirkzee, B. Klerks, S Ossevoort. W. E. Broers Burgerdag in Leiden Op de Burgerdag, belegd door de Politieke Jongeren-Contact-Raad voor hen die dit jaar voor het eerst aan de verkiezingen zullen deelnemen, sprak gisteravond de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, over „Democratie naar Nederlands wijs en eer". De bijeenkomst werd geopend door wcthoud.er-locoburgemeefiter J. C. van Schaik. Voor de muzikale omlijsting zorgde de Mignrn-jeugdomroep, afdeling Leiden. De sprekers, de dames en heren raad: leden, de vertegenwoordigers uit de ve: schillende jeugdseoboren en de andere genodigden werden verwelkomd door de heer J. A. M. van Zonneveld, voorzitter de P.J.C.R., die er dé' aandacht op vestigde, dat het verwerven va» tieve kiesredht een zaak is waar te weinig aandacht aan word<t besteed, dllit in het bijzonder bij het onderwijs en de opvoe ding in het algemeen. Een moment iwing vóór de verkiezingen is da; ;ijn plaats. Wanneer de democ niet beleefd wordit, is ze waarde Er wordt wel gezegd, vervolgde de beer Van Zonneveld, dat bij de vroegere bij eenkomsten grotere getalen aan de uit nodiging gehoor gaven, maar dat wi>l nog ruiets zeggen over de politieke vori die bij dergelijke onibmoebingen werd vangen. Zijns inziens sprak de sensatie- lust ook wel een woordje mee om volksvertegenwoordigers elkaar op mi linder elegante wijze in de haren vliegen. De voorziliber sprak de hoop uit, dat deze Burgerdag mocht bijdragen tot verdieping van de belan-gs'elling de politiek. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Van Schaik. wethouder-locoburge meester, een woord van welkom. Dit ls de tweede keer dat er voor de verkie; gen een Burgerdag wérd georganiseerd; van een bradrbie kunnen we dus nog nie spreken, maar we hopen dat in de toe komst de traditie tot stand komt en d< Burgerzaal te klein wordt om affile belang stellenden te herbergen. Het gemeent* bestuur meent-, dat het verkrijgen ve stemrecht zeer belangrijk is voor jonj mensen, zei de wethouder-locoburgemees ter, zowel voor de Jonge mensen zei1. die De stakende personeelsleden van de N.V. Sajetfabrieken Clos en Leem bruggen, ruim honderd mannen en vrouwen sterk, heeft gistermiddag een tooht gemaakt langs andere Leidse textielfabrieken om de arbeiders daar op de hoogte té brengen van hun staking. Zij eisen, zoals wij gisteren reeds meldden, onmiddellijke uitbetaling van 6 procent loonsverhoging en willen de onderhandelingen tussen vakbonden en federatie van werkgevers in de textielindustrie niet langer afwachten. In een lange optocht ging het naar de fabrieken van Parmentier aan do Schol- penkade. Van Wijk aan het Levendaal en Zaalberg en Van Wijk aan de Vestestraat. De fabrieken hielden hun poorten geslo ten en er verschenen slechts enkele gezichten van arbeiders achter de ramen om te zien wat het gejoel en belgerinkel van fietsen te beduiden had. In café Van Meizen aan de Beesten markt kwamen de stakers om drie uur weer bijeeh. Hierbij was tegenwoordig de heer A. Morijn, propagandist van de E.V.C. voor het gewest Zuid-Holland. Hij lichtte zijn aanwezigheid toe met de ver melding, dat hij alleen zou pogen mee to werken aan het op zo snel mogelijke wijze verkrijgen van de zes procent loonsverho ging voor de arbeiders. Een comitélid sprak de rumoerige ver gadering eveneens toe. Hij verklaarde, dat mensen uit andeje fabrieken, die zich bij de staking hebben aangesloten, moeten trachten hun kameraden mee te nemen. Hij wees op andere stakingen, die op h®t ogenblik aan de gang zijn in andere plaat sen en trok hieruit de conclusie, dat het verzet tegen het lange uitblijven van de loonsverhoging toeneemt. Dat geld, zo zei hij, hebben we niet in september, maar nu nodig. Het comitélid deed mededeling van de verklaring van de heer Sap, bedrijfsleider van Clos en Leembruggen, dat arbeiders eerst aan het werk moeten gaan, waarna met de erken de bonden zal worden gesproken. De ver gadering ging met deze gedachtengang niet akkoord. Men besloot geen uren in te halen en te eisen, dat de stakingsuren worden uitbetaald. De aanwezigen beslo ten opnieuw solidair te blijven en geen individuele ontslagen van stakers te aan- ■aarden. „De werkgevers", aldus het comitélid, „zullen eens een keor moeten capituleren voor de arbeiders". De E.V.C.-propagandist Morijn kwam erna ook nog aan het woord. Hij zeiaa het te respecteron, dat men de staKirig onpartijdig wil houden en wenste alleen enkele adviezen te geven. Hij vond het jammer, dat de E.V.C. alleen in de ver gadering aanwezig was en riep de leden andere bonden op hun hoofdbestuur ders uit te nodigen naar Leiden te komen. ,.Ik betreur het, dat de arbeiders moeten 'taken, terwijl de ondernemers miljoenen verdienen", aldus deze propagandist. De E.V.C. steunt slechts gerechtvaardigde stakingen, verklaarde spr., en dus ook deze. De overwinning moet op de directie van Clos en Leembruggen worden be haald. Het is onjuist van buitenaf to trachten andere bedrijven leeg te halén. De stakingsleiding dient een manifest op te stellen om de Leidse bevolking in to lichten over het doel der stakers. Het comité zelf kwam ook nog even aan het woord. Men besloot te trachten Cranenburgh-Heringa mee te krijgen, om dat enkele personeelsleden van deze fabriek zich bij de staking hebben aange sloten. Getracht zal worden vandaag, vrijdag, een vergadering te beleggen met de bestuurders van de erkende vak bonden. Heden-morgen kwamen de stakers van de N.V. Sajetfabrieken Clos en Leem bruggen weer bijeen. Op de Kaasmarkt hiermee invloed kunnen uitoefenen op het bestuur van het land, als voor land. Een Nederlander kan het niet versohdl-Mg I-aten, hoé de toekomst van land wordt; hij wil méébeslissen. Gedu rende de bezetting hebben we gezien volk leeft en actief wil zijn. De grote ontwikkeling na de oorlog geeft dat mede Op hel moment aan de Afsluitdijk de spreuk: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". -Deze woorden golden voor 'toen en ook voor nü. Alvorens tot beh-andelinig van zijn on derwerp over te gaan wees mr. Jonkman dat zowel de oudste ingezetene ven Lelden als de nieuwe stemgerechtigde bij verkiezingen zal aantreden onder ve verhoudingen op staatkundig ter- aangezien de stemming voor het eerst zal geschiedden onder het statuut van "954 en de grondwet van 1953, die belang- ijke wijzigingen inhouden ten aanzie® '-a-n de buitenlandse betrekkingen Lesje Mr. Jonkman gaf een 'lesje In moderne aatkunde, van belang voor de nieuw» stemgerechtigden. Hij zei, dat de vroegere definitie van democratie als regering van ,het volk" niet meer opging als term. Bovendien was hij van mening, dat de democratische gedachte in elk land op ge heel eigen wijze behoort te worden ver wezenlijkt. aangepast aan de eigen tild de volksaard. In Nederlandse trant zou duit betekenen: zoveel mogelijk sbaatsbur- gens de grootst mogelijke Invloed op en i de regering toekennen. Spreker behandelde de gang van zaken bij de vorming van een nieuw kabinet, terwijl hij tevens aandacht besteedde aan ingewikkelde staatsbestel. „Neder lands eer". Ons staatsbestuur is ingerich' asis van evenredige vertegenwoordi ging. Geen partij overheerst. Het is nodig, dat de Koningin, de ministers, dé leden der St.-Generaal en het verkiezersvolk amen werking bereid zijn. Het erken- van elke minderheid behoort tot de 'a-n de Nederlandse staatkundige ver houdingen. Door onze verdeeldheid zijn wij geroepen om te komen tot een verge lijk. In het huis van Oranje zien we het symbool van de eenheid van ons volk; in Oranje vinden we de twee begrippen van gezag en van vrijheid. Aan de uitgang werd het boekje „Bur gerschap en Burgerzin" uitgereikt, De 2-jarige Anthonitis Nic. B. la woensdag in het water langs de Wilhel- minastraat te Loosduinen gevallen en verdronken. werden de koppen geteld en daarna ging i-aar zaal Swinkels op de Hooglandse Kerkgracht. waar de voorstellen aan de tie weiden opgesteld. Als de uren, die' '-ij-n gewerkt, worden uitbetaald, gaat maandag ann het wenk en dan wacht tot zaterdag op een loonsverhoging. Als deze loonsverhoging zaterdag nog niet ifgekomen, gaat men weer In steking. Worden de uren ruiet doorbetaald, dan 'ordit de staking voortgezet. Om ongeveer 11 uur werden deze voor stellen aan de directie voorgelegd Deze had de ondernemingsraad in de gelegen heid gesteld de vergadering van dc sta kende personeelsleden bij te wonen, maar hun aanwezigheid werd evenals die van de pers. niet op prij6 gesteld. Twaalf per soneelsleden hebben intussen het werk hervat, hoewel zij de uren niet uit betaald krijgen. De directie staat op het stand-punt, dat deze st-akan-g volledig onwettig is. omdat geen enkel overleg is gepleegd rroet de ondernemingsraad of de directie. De bo nafide vakbonden staan in deze geheel achter de directie De heer Kruyt van het N V.V verklaarde dit gisteren uitdrukke lijk. Om half een zouden de stakers weer bij de fabriek bijeenkomen om de uitspraak van de directie te weten te komen. Wei gert de directie dan vergaderen zij om half drie in oaifé Van Meteen op d- Beestenmarkt. vandaag soep' tomatensoep met 10 balletjes gehakt Reünie op Veldwijk Een enthousiaste schare van ruim vier honderd oud-personeelsleden van de psy chiatrische inrichting „Veldwijk" was op deze stichting te Ermelo bijeen, waar het eerst een reünie werd gehouden, •n enorme tent ontmoetten velen el kaar, die soms Jaren geleden op „Veld wijk" hadden gewerkt en elkaar sinds dien niet hadden weergezien. Om elf uur begon een officiële samen komst in de stichtingskerk, waar de gees telijk verzorger ds. A. de Groot de aan wezigen hartelijk verwelkomde. Hij ver heugde zich in de zeer grote opkomst, die hij niet zo enorm had durven hopen. Namens het stichtingsbestuur werd het woord gevoerd door oud-burgemeester M. Fernhout, waarna de geneesheer-direc teur van „Veldwijk", de arts H. G. Bos wijk, over „Het werk der verpleging nü sprak. Hij vertelde Van de grote omscha keling die na de oorlog had plaats gevon den in de verpleging der geesteszieken en gewaagde vah de grotere vrijheid die de patiënten thans ontvangen. Er wordt tegenwoordig veel meer gewerkt op het eigen verantwoordelijkheidsbesef der pa tiënten, waarmee zeer goede resultaten zijn bereikt. Waren vroeger allo deuren der paviljoens gesloten, thans kan een leder vrij In- en uitgaan en vrij zijn. De patiënten worden Veel meer dan vroeger in het arbeidsproces op de stichting opge- n en verzorgen o.m. zelf hun ont spanningsuurtjes. Over „Het werk der geestelijke ver zorging nü sprak mej. G. L. Seljmonsber- gen, assistente van ds. De Groot. Ze telde o.m. Iets over het geestelijk werk onder de zieken en-ouden van-dagen, die zondags niet naar dc kerk kunnen, ge- aagde van de nieuwe omroepinstallatie iet de" vele mogelijkheden en sprak óver de bijbelkringen die ln verschillende pa viljoens worden gehouden. Uit de kring der reünisten werd ten ;lotte het woord gevoerd door mevrouw J. M. Heidsma-Schuiling te Oegstgeest, oud-verpleegster van „Veldwijk", Zij bood namens de reünisten een ca deau aan, bestaande uit een aantal lnng- ipeelplaton voor de omroepinstallatie der dichting. Sportdem&nstrnHes eh bezichti ging va-tf de paviljoen! vulden verder de waarop vele oude banden hersteld of tevigd werden. Haagse rechtbank Ongunstige verkeerssituatie werkt ongelukken in de hand mr. Hamelberg, tegen een 53-jarige belastingconsulent uit Oegstgeest, die hij schuldig achtte aan een aanrijding met dodelijke afloop op de Rijksweg bij Oegstgeest op 13 september 1955. De consulent was met zijn auto uit de richting Den Haag gekomen en hij wilde rechtsaf de Ende- geesterstraatweg inrijden. Hierbij had hij niet alleen rekening te houden met het verkeer achter zich, maar ook met achteropkomend en tegemoet komend verkeer op het pal naast de rijksweg gelegen rijwielpad. Volgens verdachte had hij eerst geke ken voor zich op het rijwielpad maa mand gezien en toen in de bochl naar rechts of hem soms een bromfietser achterop kwam. Toen hij weer voor keek zag hij in een flits kortbij bromfietser. Op het laatste moment hij nog uit alle macht geremd en stuur naar links omgegooid. Een botsing kon echter niet meer worden voorkomen. De bromfietser, de 29-jarige N. J. K. uit Den Haag, was volgens het sectierapport ven dr. J. P. Hulst op slag dood geweest. De verdachte vertelde dat het weer zo ongunstig was als hij zelden had meege maakt. Er hingen donkere wolken in de richting Amsterdam en het had gere gend. Het was 's avonds omstreeks half zeven. Wel 1500 keer was verdachte lanes dit punt gekomen zodat hij er goed be kend was. Hij rijdt 30.000 km per Jaar en had nog nooit een aanrijding gehad. De consulent 'en zijn raadsman, mr. J. Fok- I, meenden dat verd. wellicht de brom fietser niet had kunnen zien door een heg borden, die bij de weg zijn opgesteld. Dit werd bevestigd door een rapport Van de verkeersdeskundige J. Ph. Ph. T. Adjudant A. K. van de Rijkspolitie uit Oegstgeest kon zich dat nauwelijks voor stellen en de officier van Justitie ver zocht de rechtbank niet op de overgeleg de foto's af te gaan. want foto's geven de verhoudingen niet goed weer. In dat ge- 1 stelde hij voor dat de rechtbank ter plaatse eens zou gaan kijken. De officier er voorts op dat komend van de rijksweg de auto voorrang moest geven, omdat de bromfietser zich op een voor rangsrijwielpad bevond. Hij vond, dat verd. geen blijk had gegeven van grove nverschillige rijwijze, maar hij vond Jnvoorzichtigheid en onoplettendheid dat hij in een nagenoeg identiek geval nog maar juist een aanrijding had kun nen voorkomen. Hij had wel uitgekeken maar evenmin een bromfietser gezien. „Het zou beter zijn als het rijwielpad een stuk terugging", moest de adjudant desgevraagd toegeven. Pleiter verzocht vrijspraak, subsidiair een boete. De rechtbank zal 14 juni uit spraak doen. Comité Gezamenlijke Militaire Fondsen In een dezer dagen onder voorzitter schap van ir. J. Schreuders gehouden slotbijeenkomst van het plaatselijk col lecte-comité der Oezamenlijke Militair* Fondsen is met grote voldoening normaal* het prachtige 6ucces van de gehouden in zameling in Leidefi en omgeving gecon stateerd. n.l. f 9828.12 tegen f 6503.24 i® 1955. Hulde werd gebracht aan de garnizoens commandant. de luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk voor de verleende mede werking en aan de militairen van de Koksschool. die met zulk een prijzens waardig enthousiasme de collectebus han teerden. In het bijzonder werd de naam genoemd van sergeant W. Hillenaar, die de wel zeer uitzonderlijke prestatie lever de om in 3 dagen tijds op z'n eentje ruim f 300 in te zamelenI Besloten werd er bij het landelijk Stichtingsbestuur G.M.F. op aan te drin gen bij de organisatie der collectes voort aan de indeling der garnizoenen te vol gen, zulks ter verkrijging van een effi ciëntere werkwijze doch uiteraard onder auspiciën van de burgerlijke comité's. Het secretariaat van het plaatselijk comité zal in het vervolg gevestigd zijn bij de heer M I. Smit, Tuipenstraat 6; zijn voorganger, de heer Eeckelaert, werd dank gebracht voor zijn werkzaam heden, in het belang der G.M.F. geduren de verscheidene Jaren verricht. noch de automobilist noch de bromfietser schuld had. De verkeerssituatie is daar niet goed en er bestaan plannen tot Ver betering. Hij legde een brief voor van eer Leids advocaat, waarin deze beschreef Rector Bernefeld jubileert Gisteren was het vijfentwintig jaar ge leden. dat rector F. A. M. Bernefeld, voorzitter van het R.K. schoolbestuur te Lelden, tot priester werd gewijd. Het Ju bileum werd gevierd met verschillend* plechtigheden en festiviteiten. 40-jarig jubileum Bij de firma G. J. de Jonigh en.Co 8an de Nieuwe Rijn is de heer F. van Leeu wen, Wasstraat 2a, gistermorgen op be scheiden wijze gehuldigd in verband met veertigjarig arbejdsjubileum. Nevobo afdeling Leiden ll/TET EEN GOED verzorgde maaltijd en een op behoorlijk peil staande irl feestavond heeft de afdeling Leiden van de Nederlandse Volleybal- Bond gisteren in Den Burcht haar eerste lustrumfeest gevierd. Na een reeks evenementen, zoals het bezoek van Lokomotiva uit Joego Slavië, het nationale stedentoernooi, het wimpeltoernooi en de ontmoeting met Parijs, Antwerpen, Den Haag en Amsterdam, was er alle reden om met voldoening op de vervlogen vijf jaren terug te kijken en met de beste ver wachtingen de toekomst tegemoet te zien. Tijdens het diner fungeerde de voorzlt- >r van de afdeling, dc heer J. van Eg- mond, als tafelpraeses Na zo'n beetje elke gang werden waarderende woorden aan Ires van het bestuur gesproken. Na- het district merkte de heer J. van Kasteel op. dat Leiden door de organlsa- n diverse internationale ontmoetin gen veel heeft bijgédragen tot verhoging het spelpeil. Hij bood een waardebon voor de aanschaf van een volleybal- technisch boek. Waardering waarnemend voorzitter van „Profes- .vijk", de heer G. Kikkert, voegde bij zijn gelukwensen een enorme houten kist, waarin net en ballen kunnen worden opgeborgen. De heer J. C. F. Coers sprak lorzittcr van de Leidse Sportstich ting zijn waardering uit voor" de activi teiten van de afdeling en verzekerde, dat men druk bezig Is met de voorbereiding van de Veemarkthallen, waarbij ook een hal voor de sportbeoefening zal worden gemaakt. Hij drong er bij de leden op >n, vooral het bestuur te steunen, waar- iee de sport het meest zal zijn gediend Nadat een vertegenwoordiger van de afdeling Den Haag een bal had aangebo- verd de maaltijd ten slotte geëin digd. Men begaf zich naar de grote zaal van het gebouw, waar het uit drie per sonen bestaande Zaanse kleinkunstensem- ble een heel aardig cabaret bracht. Corrie Molenaar zong leuke liedjes. Dick Zlokerman bespeelde de piano en Wlm Tenis verzorgde op vlotte en be schaafde wijze een conférence, die er zijn mocht. Het hele programma was wars van alle langdradigheid en oudbakken heid, die het optreden van dergelijke ge zelschappen vaak kenmerkt, en heeft de aanwezigen een vrolijke avond bezorgd. advertentie1 ln kapel Doelenkazerne Ds. Pasman volgt ds. Kramer op Het was vanmorgen het laatste uur geestelijke verzorging, dat door ds. .1 Krarher werd gegeven. Hij deed dit in dc kapel van dc Doelenkazerne en sprak over de ontmoeting van Jezus met dc Samaritaanse vrouw Dit was de juiste geestelijke verzorging. Jezus zette geen wetenschappelijk bgtoog op, het werd geen politiek debat en ook geen gesprek anderen. Jezus sprak over de vrouw zelf. Ds. Kramer gaat nu weer terug naar de burgermaatschappij. Zijn opvolger, d». D Pasman uit Niezijl (Gr.) komt daar juist vandaan en hij hoopt een jaar te Leiden te blijven. „Men heeft mij wel gezegd, dal de dominee in dienst is om het moreel van de troepen goed te houden," aldu» ds. Pasman, „maar als dit zo was, had ik mij niet opgegeven voor legerpredikant." „Mijn taak is het brengen van het Evan gelie." Ds. Pasman sprak de wens uit 'e samenwerking goed zou zijn en ht iankte ds. Kramer voor zijn werk. Sportjacks onkel en dubbel, voor dames en heren SPI jKERBROEKEN Speciaalzaak ln LEDER- REGEN- en SPORTKLEDING A. VERHOOG Ds. Rothuizen nam beroep naar Leiden aan Ds. G. Th. Rothuizen te Uithoorn heeft het beroep van de Leidse Geref, Kerk aangenomen Als studentenpredikant zal hij de taak van de. Toornvliet voortzet- De dertigjarige predikant heïft eerst te Goes gestaan, werd daarna vlootpredi- kant en stond sinds 9 november 1952 in zijn tegenwoordige gemeente. Uniforme Vee verzekering De ZuidhollBndse bond van veehande laren, die gisteren zijn veertigjarig be- i op feestelijke wijze in Leerdam vierde, zal tijdens het congres van de Nederlandse bond van veehandelaren voorstellen een uniforme regeling voor veeverzekerlng te doen vaststellen. Voorts werd verklaard, dat nu de ge hele Nederlandse veestapel t.b.c.-vrij is, de reglementen voor de uitreiking van erkenning sterk zullen worden vereen voudigd. ER WERDEN TOCH NOG 21 PAARDEN AANGEVOERD Gisteren is er weer paardenmarkt geweest ln Rijniburg. Wij hadden een gesprek met de oudste inwoner van Rijnsburg en naar zijn mening is de zaak aan het verwateren. Verwonderlijk is dit. niet, want er zijn immers veel minder paarden dan vroeger. Dat men met allerlei middelen nog poogt de markt zo'n beetje op gang houden, is te begrijpen, omdat de markt een bijzondere plaats heeft in het dorpsleven. Als het maar even kan, komt men heinde en ver naar zijn geboorteplaats om familie en kennissen te ontmoeten. Daarom valt het streven van het comité Rijnsburgse Paardenmarkt om door het beschikbaar stellen van premies de voer te stimuleren, te loven. Het resultaat van gisteren was, dat vijf mensen hun paard(en) aan de paal bon den. in totaal 21 stuks. Dhr. C. Barnhoorn te Noordwijk was er met 't grootste aantal. Dan volgde de heer A. Ros uit Voorburg, terwijl de heer A. Koekebakker, Rijns burg, de derde premie in de wacht sleepte. De beide andere aanvoerders ontvingen elk een rokertje. Een drietal amazones werden voor hun opluistering beloond met een doos bonbons. Veel betekenis zal de paardenhandel niet hebben gehad. Wel was er een dere handel die floreerde: etensw; snoepgoed, speelgoed en snuisterijen, 's Middags hield de Chr. gymnastiekver eniging D.W.S. een mars door het dorp, waarbij de eigen drumband het tempo aangaf. Op het plein van de Wilhelmina- school gnf men een keurige demonstratie, 's Avonds bracht de muziekvereniging Wilhelmlnn levendigheid in het dorp. Aan wethouder Van der Vijver werd een serenade gebracht, nog voor de derscheiding die HM. de Koningin hem toekende. Jaarvergadering van de damclub De Rijnsburgse damclub hield de Jaar vergadering. Voorzitter Joh. Kromhout prees de goede geest van het afgelopen jaar. De heer P. van Egmond bieek ln zijn verslag tevreden te zijn ovei wedstrijdresultaten. Er was, naai heer S. Heemskerk meedeelde, een batig saldo van f 550. De heer J. Glasbergen werd tot contributie-ophaler benoemd. De heren Joh. Kromhout en J. P. van den Berg werden herkozen als bestuurslid. Voor de heer W. Leeuwenburg, die om GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met ingang 4 juni 1056 tot en met 18 juni d.e.i gemeentesecretarie, afdeling Openbare Volgende week donderdag wordt een begin gemaakt met de zomercompetitie Deze wordt gehouden ln het jeugdhuis. Er werden ook prijzen uitgereikt. Kam pioen van Rijnsburg ls de heer H. Ra vensbergen, die de Flora-wisselbeker in ontvangst mocht nemen. Tweede werd de heer A. Vletter, derde, de heer W. Star en vierde de heer Jac. van Egmond A.zn. De Kwestroo-beker werd door de heer D. Schoneveld gewonnen. Andere winnaars waren de heren J. van Delft en W. Paauw. Het beste resul taat werd voor het eerste tiental bereikt door S. Heemskerk, voor het tweede door Jac. v. Egmond, A. Vletter en H. Ravens bergen en voor het derde door G. van Zuijlen. De vereniging telt 41 leden. Ingelanden polder Elsgeest bijeen In café Centraal kwamen de stemge rechtigde ingelanden van de polder Els- geest dn vergadering bijeen. Voorzitter Joh an Kromhout was heel goed te ep re- over de opkomst. De begroting 1856 werd vastgesteld op f 7716.18, waarbij werd besloten het bundergeld ven f 0.70 tot f 1 te verhogen. De vergadering mach tigde het bestuur de af- en overschrljvin- van de begrotingsposten te doen en nodig werken onderhands aan te be steden of in eigen beheer uit te voeren. Tot leden van de commissie voor het onderzoeken van de rekening 1956 wer den benoemd de heren P. v. d. Hulst, G. an Starkenburg en C. Bouwman. Als plaatsvervangend lid werd de heer P. van Egmond gekozen. Bij de mededelingen was voorstel van het bestuur om zo moge- aan de Leidse Vaart een duiker te plaatsen. Dit naar aanleiding van een klach't, dat het water bij sommige inge landen te hoog staat Een verzoek uit de vp-rgadering om het water 's winters lager te houden dan tot nog toe het geval is, zal door het bestuur in overweging worden genomen. De voor- itter zei, dat het in de bedoeling ligt een lgemene schouw te houden. Daarbij zul len de duikers nauwkeurig worden beke- Met grote meerderheid van stemmen werd voorzitter Johan Kromhout herko- Werken (Stadhuis, kamer 111), ieder ter Inzage zal liggen: a. Een plan tot herziening van het uit- eidingsplan der gemeente, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 novembar 1933, ln dier voege, dat een gedeelte, gelegen de Poelwetering, de Endegeesterwe- terlng en de trambaan Lelden—'6-Graven- hage, wordt ingetrokk b. een partieel uitbreidingsplan „Leiden- Endegeesterwetering", met betrekking tot de in het onder a genoemde gedeelte ge legen gronden, met daarbij behorende be bouwing» voorschrift en, een en ander vast gesteld door de Raad der gemeente Leiden in zijn vergadering ven 28 mei 1956. LEIDEN. 1 juni 1956. De burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, wethouder-loco-Burgemeester. ONTEIGENING De burgemeester van Leiden brengt ter oldoening aan het bepaalde bij artikel 84 der Onteigeningswet ter openbare keu- dat met ingang van 4 juni 1956 tot met 25 Juni d.a.v ter gemeentesecre- :e (Stadhuis, afdeling Openbare Wei ken, kamer 111), voor een ieder ter inzage zal liggen het besluit van de gemeente raad van 28 mei 1956, tot onteigening ten van de gemeente Leiden in het be lang dar volkshuisvesting, Ingevolge het bepaalde bij artikel 77, eerste lid, onder der Onteigeningswet, van gronden en ter. gelegen tussen de Poelwetering, de Endegeesterwetering en de trambaan Lalden's-Gravenhage. zulte overeen komstig de bij dit besluit behorende kaart, gemerkt K4-1300. en verdere bescheiden, als genoemd in artikel 80, tweede lid, van meergenoemde wet. LEIDEN, 1 juni 1956. De burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, wethouder-loco-Burgemeester. In één dag Uw oude matras als NIEUW terug, maar dan alléén bij Behangerij - stoffeerderij HAARLEMMERSTRAAT 81 telefoon 22580 Uitstapje Molenwijk De Molenwijk van de Hervormde Ge meente heeft de ouden van dagen uit die wijk gisteren een Molentocht per boot aangeboden. Om 1 uur werd hpt vertrek sein gegeven. Op de voorplecht van de „Succes" was de band opgesteld van de Chr. jeugdvereniging U.K.S. onder leiding van Albert Jonker. Terwijl de boot af voer speelde de band vrolijke muziek. Tij dens de tocht werden de bejaarden ruim schoots voorzien van versnaperingen. Ter bestrijding van de onkosten werd een ver loting met fraaie prijzen gehouden. Ieder kon meezingen met de prettige begelei ding van de bard. Om half zeven keerde het gezelschap in Lelden terug. Het is een genoeglijke middag geworden, waarover de bejaarden nog lang zullen napraten. Economisch instituut voor bouwnijverheid In Delft is gisteren de stichting Econo misch instituut voor de bouwnijverheid opgericht. Dit instituut beoogt een juist inzicht en een goed gebruik van de bouwactiviteit te bevorderen. Als functio nele basis fungeren de consumerende opdrachtgevers, do beoefenaars van de bouwtechnische, bouweconomische en al gemeen economische wetenschappen en de werkgevers en werknemers In het bouwbedrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7