Whiston SENATOR Automatisering nieuw probleem voor West-Duitsland I'stoi Rust in lonen wordt straks een der belangrijkste punten &SL (pUlSi, 0&A Westen wil geen conferentie hereniging Korea over VRIJDAG 1 JIM 1936 Volgt werkloosheid of welvaart als robot fabriek bezet (Van onze correspondent te Bonn) TN WEST-DUITSLAND dient zich reeds het probleem der automatisering aan. De vraag is hier niet zo zeer evenmin trouwens als in alle andere landen, waar het probleem aan de orde is gesteld óf er geautomatiseerd moet worden, maar hoe dit moet gebeuren en hoe zekere gevaren kunnen worden bezworen. Gelijk zijn collega in Engeland, heeft ook de Westduitse arbeider geen bezwaar tegen automatisering, als maar vaststaat, dat hij er niet de dupe van wordt. De Westduitse vakbonden hebben bijvoorbeeld reeds gewaarschuwd tegen wat zij zien als het grootste gevaar: massale werkloosheid. En zij hebben tevens aangespoord tot het nomen van maat regelen om dit gevaar te keren. Toen de vakgroep kantoorpersoneel v< de metaalbewerkersbond kortgeleden Keulen haar jaarcongres hield, was a« de meeting een tentoonstelling verbon den. die geheel was gewijd aan de auto matisering van de kantoorarbeid. En op deze tentoonstelling kon men o.a. lezen: „■De tweede Industriële revolutie is reeds begonnen. De gevaren, die voor de werkende mens voortvloeien uit een onge controleerd voortschrijden dezer revolu tie, kunnen slechts worden bezworen met de vereende krachtsinspanning van ar beiders en employées." Hieruit sprak, volgens een hoofdartikel In de Frankfurter Allgemeine Zedtung, wantrouwen jegens de automatisering, doch tevens erkenning van haar absolute jenafwendbaarheid. „Nog is", aldus het blad, „de herinnering aan de massale werkloosheid, die hei beeld van de gran dioze technische vooruitgang in het begin van de industriële eeuw verduisterde, met verbleekt. Tegelijkertijd is men even wel tot, de erkenning gekomen, dat de machine de levensstandaard van de massa ter gedecideerd heeft verhoogd". De Westduitse vakbonden schijnen zich ous niet meer principieel tegen de auto matisering te zullen verzetten. - Zij willen haar zelfs aanvaarden als wapen in hun strijd voor verkorting van de werktijd en verhoging van de l.men, een strijd die al zo oud is als de vak beweging zelve. De uit automatisering voortvloeiende produktie-stijging kunnen de vakbonden gemakkelijk koppelen aan nieuwe looneisen. Daartegen is op z.ch- zelf weinig in te brengen, omdat het duidelijk is, dat de arbeider de vruchten van de automatisering moet plukken. Het stijgende goederen-aanbod moet immers worden afgenomen, aangezien anders het hele economische bestel in het ongerede Zij die beweren, dat de vakbonden het vraagstuk der automatisering wat te zwart zien, dienen er dan toch ook oog voor te hebben, dat de Bondsrepubli- keinsc industrie dat probleem waar schijnlijk veel te licht opvat. De d< haar vaak verkondigde stelling, da' arbeiders, die door de automatisering zullen worden bevrijd van een monoto ne. zware arbeid, hun tijd naar keuze zullen kunnen besteden aan hogere le- vensdoeleinden", doet te mooi aan en ii ook niet steekhoudend. En daar in West- Duitsland. als gevolg van het tekort aar vakarbeiders, de tijd voor automatisering eigenlijk al overrijp is, is het bepaald kortzichtig, de ogen te sluiten voo gevaren van een verdere mechanisati rationalisme. Specialisten de b-e-i-e-r-e KINGSIZE „Enorm Vele arbeiders zullen zich ontwikkelen tot technische specialisten, doch vele an deren zullen vermoedelijk in lang zaam toenemende mate overbodig worden. Ir> het nog veel sterker ge- industrialiseerde en gemechaniseerde Engeland is dit gevaar al aan de dag ge treden. Getuige de recente staking bij General Motors in Coventry. In West- Duiitsland loert het onder cle oppervlak- Dit te willen ontkennen is niet reëel. Te Berlijn hebben nog niet zo lang ge leden ingenieurs en andere geleerden op rongres van de Bond van Duitse Ingenieurs .het vraagstuk der automati sering in West-Duitsland diepgaand be sproken Het werd door de Keulse inge nieur Steeger behandeld in het licht van de verhoudingen en omstandigheden in de Westduitse Bondsrepubliek. Hij be toogde, dat de automatisering in de Bondsrepubliek zal leiden tot een algehe le wijziging van de sociale structuur. Om haar op gang te brengen en te houden zullen er veel meer vakarbeiders nodig zijn, die een grotere verantwoordelijkheid te dragen zullen krijgen. Deze „revalori- satie van de arbeidskracht" zal, volgens ir. Steeger, dè mensen van machine bedieners en knop-drukkers verheffen tot beheersers van de machine. Nu te weinig Op de vraag, wat er terecht moet ko men van de door de automatisering tot werkloosheid gedoemde arbeiders, gaf hij het nogal paradoxale antwoord, dat de automatisering in West-Duitsland. waar honderdduizenden arbeidskrachten en 40.000 ingenieurs te weinig zijn, niet lot cle gevreesde werkloosheid zal leiden. Er zullen verschuivingen optreden in de structuur van de arbeidende klasse. Het aantal ongeschoolde arbeiders zal ver minderen en dat der technisch zeer hoog ontwikkelde vaklieden toenemen. Techni sche vooruitgang, aldus ir. Steeger, heeft evenwel tot dusverre altijd geleid tot een grotere arbeidsmogelijkheid en een stij ging van de levensstandaard Bovendien zal naar zijn mening de automatiseerd in de chemische industrieën Schm slechts geleidelijk voltrekken. Verschil lende bedrijven zullen op verschillende tijdstippen en in verschillende mate auto matiseren. Hoe eerder West-Duitsland ermee begint, aldus de ingenieur, des te eerder zal het de vruchten ervan kun nen plukken. Doch er behoort een diep gaande bestudering van de markt aan vooraf te gaan. teneinde de afzet-moge- lijkheden te kunnen bepalen. Zulks met het oog op het grotere goederen-aanbod als gevolg van de stijgende produktie. Achterstand Met dat al is er geen twijfel dat de technische zijde van de aui tisering de Westduitse industrie sterk be zighoudt. Want West-Duitsland is. ook op dit gebied zeer veel ten achter bij andere landen. Reeds heeft de automa tisering vorderingen gemaakt in staal bedrijven als die van August Thysser in Duisburg en van Capito Klein (Krupp) te Benrath, nabij Düsseidorf. Ook er *s er al tot op zekere hoogte ge- automaiiseerd in de chemische industrieën en in de petroleum-verwerkende bedrijven (zoals de kraak-installaties). Dn re mate in de textiel-, tabaks- i middelen-industrieën. De Westduitse spoorwegen voeren langzaam automatise ring in bij de beveiliging (sein-installaties en spoorwegovergangen). Zelfs loopt er bij wijze van proef ai een geheel automa tisch bestuurde trein. Het officiële oordeel te Bonn is, dat de automatisering in de Bondsrepubliek nog maar in de kinderschoenen staat. En wet de gevolgen ervan betreft, voor bepaalde bedrijfstakken gelooft men in regerings kringen. dat de eventueel werkloos ge worden arbeiders voorlopig nog gemak kelijk door andere industrieën worden opgevangen. Hetgeen ook het standpunt van de industriële leiders is. Men verwacht echter, dat de au sering van West-Duitsland in de ki jaren grote vorderingen zal makei academische exa AMSTIRDAM, G.U., 31 mei. - Soey, N. Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter! Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meer roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! GENIALE INLEGKUNDE MET WERKEN VAN BACH NCRV bracht eerste uitvoering van een gemonteerde cantate deibuipfi en H. J. Leb UTRECHT, 31 mei. Geslaagd voor kand. pedagogiek: mejuffrouw A. C. Tot. Utrecht: Th. C. W. j. van de Kamp. Utrecht. Kand. psychologie: H. C. J. Koster. Laren (N H.)mejuffrouw M. M. Lindens. Utrecht. Doet psychologie: A C Rümke. Utrecht. Kand Chinese letterkunde: msjuffrouw G. J. S. Böttger, Utrecht. Doet. Nederlandse letterkunde: A. H. doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: An approximation method for order dasorder problems, J. Hijmanse geb. te Scheveningen. Toeristen klagen over onze bewe JAARVERSLAG A.N.V.V.: Buitenlands toeristenbezoek noQ' teveel belemmerd (Van een onzer verslaggevers) land in 1938 a zes miljoen gulden, in 1954 met 187 miljoen en in 1955 zelfs met 206 miljoen, zal niemand het belang van deze industrie meer aanvechten. Niettemin zou de regering nog wel het een en ander kunnen doen ter stimulering van het buitenlands toeristenbezoek. A LS MEN. WEET, dat het buitenlands toeristenbezoek verrijkte met t Het jaarverslag van de A.N.V.V. (Alg. Ned. ver. voor vreemdelingenverkeer), waaraan wy dit ontlenen, zegt o.m.: „he laas wordt het buitenlands dagbozoek aan ons land nog ten zeerste geremd door de voor Franse onderdanen gelden de paspoortplicht. De Fransen kunnen wé op hun carte d'identité België en Luxem burg binnen. Een ander bezwaar is d< verplichting voor Duitse automobilistcr deze categorie rcizig land van kracht is. De zusterorganisaties van de A.N.V.V. het buitenland beschikken over het algemeen over aanzienlijk hogere subsi dies dan de A.N.V.V. In 1954 kon Engeland 16 maal zoveel uitgeven voor de werving in de Verenigde Staten als de A.N.V.V., Frankrijk 11 maal zoveel, Italië 5'A maal zoveel en Duitsland 4 maal zoveel. Zon der overdrijving kan gezegd worden, con cludeert het jaarverslag, dat in de van daag te Groningen gehouden algemene vergadering ter tafel kwam, „dat de A.N.V.V. moet vechten tegen een haast overmachtige concurrentie van het bui tenland." De mogelijkheid bestaat, dat een aantal landen in Oost-Europa, als vakantielan den voor de vele nationaliteiten, die thans de Westeuropese toeristenhotels be volken, een grote trekpleister zal gaan Dc A.N.V.V. acht het chuwcn, dat dc restau cderiand die van dc te ntprfjzen van de andere landen en daar hebben zy deze zelfs reeds overschreden. Jammer ge noeg komt er in het nijpende Neder landse hotcltckort vrijwel geen verande ring. Gelukkig krijgen regering en hore- ca-kringen geleidelijk meer belangstelling voor dit probleem. Een andere reden tot vreugde was de verhoging van de regeringssub sidie van een half miljoen gulden tot f 1,4 miljoen na de structuurswijziging van de A.N.V.V. Men zal zich her inneren. dat dit inhield, dat het be drijfsleven meer zeggenschap kreeg. Over de stijging in 1955 in het buiten lands toeristenbezoek, vergeleken bij 1954 is de A.N.V.V. ten zeerste voldaan. In 1954 waren er voor het eerst meer dan twee miljoen buitenlandse overnachtingen en in 1955 bedroeg het aantal verblijf-, nachten 2.377.110, een stijging dus van 10,3n/o. De volgorde in nationaliteiten was: Duitsers 21°/». Engelsen en Amerikanen ieder 14%>, Belgen en Fransen elk 8%. Amerikaanse militairen in Europa 6#/« en Zweden 5°/«. De Fransen kwamen veel meer dan het voorgaande jaar, de Duit sers minder in de bollentijd maar meer als men het gehele jaar telt. In 1955 boekte van de drie grote steden Amsterdam de meeste overnachtingen (865 430) .Den Haag komt met 365.469 op de tweede en Rotterdam met 243.563 op de derde plaats. TAE N.C.R.V. heeft gisteravond in het Amsterd imse Concertgebouw een ech te Baca-inlespuzzle gepresenteerd. De maker van die puzzle. Hans Grischkat. vond dat er zoveel schoons uit de can tates van Bach onbekend bleef. Hij heeft toen die onbekende cantates voor zich neergelegd en ze heel netjes allemaal in stukjes gesneden. Met c.at materiaal is hij gaan werken. .Niet zo lang tot hij alle stukjes had aangelegd, maar tot hij met aantal, in feite niet bij elkaar be horende stukjes één geheel had verkre- De mooiste stukjes had hij dus uitge- >oht en ze net zo lang in en bij elkaar gepast, tot hij er weer een hele cantate had. En d:e cantate noemde hij ..Vom Reiche Gottes". Het moet me van het hart Grischkat dit muzikaal niet altijd tekstueel meesterlijk gedaan heeft. Aan kleine deeltjes zelf veranderde hij niets, maar monteerde ze tot een werk voor koor, orkest, solisten en orgel, dat tot thema heeft de mens die God zoekt en Hem vinden mag. Het begin met „Wir müssen durch viel Trübsal in das Reich Gottes eingehen" vindt zijn vreugdevolle bevestiging Jn het slot met „Lobe den Herren, was in mir dst lobe den Namen" Hans Grischkat is met grote piëteit te werk gegaan en heeft elk deel afzonder lijk geen geweld aangedaan. Niet aitijd is het verband echter helemaal duidelijk men kan natuurlijk in twijfel trekken of een dergelijk samensmelten van geheel verschillende delen nog een eigen positie van Baoh is. Ik zou het willen vergelijken mtt een natuurfilm van Walt Disney, waarin verschillende fragmenten uit de natuur zo mooi, maar kunstmatig gemonteerd zijn dat er een heel spel in de natuur ontstaat. Zo ook in dit dat zo knap gemonteerd is. dat men r met een origineel Bach-werk te doen te hebben, doch eigenlijk een compositie van Hans Grischkat ds geworden, die zijn bouwstenen maar bij Baoh leende. Als er zo twee koralen tegen elkaar in worden gespeeld en gezongen (instrumentaal en vocaal), dan is dat wel knap uitgedacht, maar het komt het werk zelf toch niet ten goede. Niettemin een interessant ex periment, een soort Ba:hiana van een goed soort. De N.C.R.V. bracht er de Ned. première an en ik ben blij het werk gehoord te hebben. Geschokt heeft het me echter ?n ik heb ook geen nieuwe dingen ontdekt in deze Bach-muziek. dingen die werkelijk eens een keer gehoord moeten worden. De uitvoering stond onder de bekwame leiding van Marinus Voorberg, dde echter de pauze de tragiek wel wat ai te tragisch maakte en de tempi over het algemeen te langzaam nam. Zelfs ook nog in het koraalkoor uit het 2e deel „Sehmücke dich, o liebe Seele". Eerst bij het koor „Wir kommen, deine Heilig-; keit, unendlich groszer Gott. zu preisen" kwam er meer beweging, meer barokke ritmische beweeglijkheid in de vertol king. Het NCRV-Voeaal-ensemble uitnemend en het Radio Bach Oi speelde zeer correct en muzikaal. Jaap Dragt was de kundige organist, die echter de orgeipartij in de Handeliaanse Sinfonia aan het begin ritmisch wat wankel speel de. Van de solisten was de bas David Hollestelle de meest overtuigende. De so praan Riggina Beekman en de alt Annie Hermes zongen haar solopartijen met be grip. technisch echter niet altijd even fraai. De tenor Bert van 't Hoff paste zich in het kwartet goed aan. Marinus Voorberg heeft alles vast in de hand ge houden. De talrijke luisterende NCRV leden waren na afloop erg dankbaar. Vrijdag 8 juni a.s. des avonds oir uur kunt u het werk door de radio be luisteren. Corn. Basoski Prot. Chr. ziekenhuis in Delfzijl In Delfzijl zal een ziekenhuis met maxi maal honderd vijftig bedden word eng" bouwd door de stichting Algemeen Pro testants Ziekenhuis Delfzijl. Doorslaggevend voor het besluit vpn minister Suurhoff. de bouw van dit zie kenhuis toe te staan, waren het uitge sproken havenkarakter van Delfzijl en de toenemende industriële ontwikkeling. Slechts de stad Groningen heeft drie grote ziekenhuizen. Het enige ziekenhui» in de provincie is in Winschoten. n steiger gevallen. De vijftigjarige G. Konings uit Spijkenisse viel gisteren in Alblasserdam van een veertien meter hoge steiger. Ernstig gewond werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij later is overleden. gwijzeriDg TJFOEWEL de buitenlandse toeris ten over het algemeen vol lof zijn over ons land en volk, hebben zij toch verschillende klachten. De meeste daarvan hadden betrekking op het verkeer. Zo vond ongeveer een kwart van de Amerikanën, Belgen en Engelsen, die betrokken waren in een door de A.N.V.V. in gestelde enquête, het verkeer hier te lande onveilig door de ongedis ciplineerdheid van wielrijders en bromfietsers en door de te hoge snelheid van vele weggebruikers binnen de bebouwde kom. 22'/$ van de Engelsen zag verder het ont breken van een wettelijke bescher ming van de voetgangers, die ge bruikmaken nan de z.g. zebra's, als een gemis. Zeer veelvuldig werd ten slotte door buitenlanders geklaagd over de bewegwijzering. 40*1, van de Fransen, 2SV-,U van de Zwitsers, 27'/, van de Belgen en 24van de Duitsers maakten hierover opmerkingen. De A.N.V.V. hadvanzelfsprekend, een open oog voor alle aanmerkingen van buitenlandse gasten .en zij trachtte te bereiken, dat aan gerechtvaar digde klachten zoveel mogelijk te gemoet werd gekomen. H. W. Tilanus tot Prot. Werkgevers (Van onze speciale verslaggever) Het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers kan op een geslaagde vergadering terug zien. Namens de gasten heeft de voorzit ter van de c.h. Tweede-Kamerfractie, dc heer H. W. Tilanus, zijn waardering vooï het werk van dit Verbond uitgesproken. De c.h.-voorz-i-tter was de heer Borst dankbaar, dat hij de politici geprikkeld heeft tot nadenken door zijn woord dat er rust moet zijn in de lonen. Dit zal van de'belangrijke punten zijn bij de ko mende kabinetsformatie, aldus de heer Tilanus. die er aan twijfelde of er geen tegenwerkende krachten zullen op- Op de referaten van minister Zijlstra en de heer Wemmers ls nog een korte discussie gevolgd. De bewindsman var economische zaken zeide, dat bij de tot standkoming van de gemeenschappelijke markt het noodzakelijk ls te komen tot een vrijheid van kapitaalsverkeer ei de inwisselbaarheid van de valuta. Dat zal op den dulir een noodzakelijke v waarde zijn voor de zes landen van gemeenschappelijke markt. En deze landen t.o.v. de andere landen moeten trachten op dit gebied te komen tot zekere harmonisatie. De moeilijkheid bij het integratiestre' is, dat de voordelen van de eenwording eerst op langere termijn zichtbaar zijn, maar dat de nadelen direct worden ge- Toch is hel zo DE WEMKING VAN JOBOFOMM 653) We hebber op de invloed die op het verteringspi een positieve uitkoir meende hy te vi nemen dat jodofc •rklar watcrgchaltc in het bloed heeft bijv. een ongunstige invloed, calciumchloride werkt daarentegen bevorderend op het vermogen van dc witte bloedlichaampjes Deze verschijnselen brachten wylen prof. Hamburger te Groningen op het denkbeeld de werking van jodoform te 653 d te groot, dan bevorderden zij ices niet, maar remden het zelfs zeiden boven reeds, dat de ver- •t chloroform, dat in een i 1 op 100.000 het proces een oplossing van 1 op nd werkt pii by 1 op 800 danks had dc le leucocyten omgeeft, ten dele oplost, vat de beweeglijkheid der leucocyten en goede zou komen. Zou dit juist zijn, dan moesten ook mdere vet-oplossendc stoffen, zoals ilcohol, chloroform, benzol, terpentijn, lamfer, perubalsem, boterzuur. propion- uur enz. een soortgelijke werking heli it op .zichzelf al uiterst is en de laatste tyd er de aandacht trekt. i dat dc bezinking&snelheid voerd. Het ls echter bijna onmogelijk om concrete cijfers te geven van de voor delen op langer termijn, omdat wij bij de totstandkoming van de gemeenschappe lijke markt te maken krijgen met geheel Prins Bernhard woonde gisteren een gedeelte van de bondsdag bij, die de Christelijke plattelandsjongeren in het gebouw Tivoti in Utrecht hielden. Be geleid door de bondsvoorzitter J. de Jong nam de Prins plaats tussen de cJlasvfs. öw\. ive gegevens, waarbij de bestaande situatie niet kan worden vergeleken. Dat de kostprijs van de kolen sinds 1938 et een zesvoud is gestegen komt, zo zeide de heer Wemmers in antwoord op vraag, door het feit dat het mijnbe drijf een uitputtingsbedrijf is. De schach- worden dieper, de transporten dus langer. Daardoor wordt de arbeidspro ductiviteit nadelig beïnvloed. Dat is een ituatie waaraan niet veel te verande- Dil bleek inderdaad het stoffer ,-end. Wa« de ho» /"AMDAT ROOD-CHINA nog steeds niet heeft toegestemd tot het houden e verkiezingen In geheel Korea. zestien landen, aangesloten by de Naties, het voorstel van Peking pen een conferentie te houden hereniging van Korea. Rood-Chin Noord-Korca hebben nog steeds niet het s geleverd van dc goede trouw, di< nodig is voor een vruchtbare conferentie zo motiveren dc zestien landen hun bc sluit. Integendeel, de twee landen hebben elk doeltreffend toezicht op dc uitvoering van de drie jaren geleden gesloten be standsovereenkomst onmogelijk gemaakt. Engeland, dat diplomatieke betrekkin gen met Peking onderhoudt, heeft Rood- China in een nota het besluit van de zes tien landen, die in Korea hebben gestre den, meegedeeld in antwoord op het door Peking op 9 april gedane voorstel een conferentie te houden. De nota zegt letterlijk! „Tot de Chinees-Noordkoreaanse partij bereid is, ernstig te onderhandelen op ba- n de doelstellingen van de Ver. Na ties, zijn de regeringen van mening, dat ieuwe conferentie slechts een her haling zou brengen van de impasse, waar- In de in 1954 te Genève gehouden confe rentie is geraakt." De nota vervolgt: „De regeringen blijven bereid over her eniging te spreken, indien China en Noord-Korea concrete voorstellen doen voor een oplossing van de Koreaanse kwestie overeenkomstig de doelstellingen van de Ver. Naties." Tegelijk met de publikatie van de wes telijke nota maakte radio Pjongjang be kend, dat de sterkte van dc Noordkore- aanse strijdkrachten in de komende drie maanden met 80.000 man zal worden ver minderd. Een beroep werd gedaan op Zuid-Korea de strijdmacht eveneens op verminderen als blijk van goede wil en aorts samen te werken bij het streven it de hereniging van Korea. Radio Moskou heeft inmiddels de Ame rikaanse commandant in Korea, Gard, be schuldigd van grove schending van de Koreaanse wapenstilstand door een einde maken aan het werk van de neutrale bestandscommissie. Bovendien, aldus ra dio-Moskou. brengt Amerika nieuwe-wa pens in Zuid-Korea en versterkt du land de strijdkrachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5