ïlicuwe £riJisri)e (üirorant Hengelseizoen: Tijd voor eenzamen A, v Afbetaling in 54 met 40 pettoegenomen BULTHUIS Verjaardag koningin Elizabeth gevierd onder Eoka-dreiging Mollet zal moreel der natie beschermen tegen aanvallen MODERNE WOLLEN DEKENS 19.75 VRIJDAG 1 JUNI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERI^fL CHRIST ELIJK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantaastlcfi Is ghebleoea myn hert la tegljeospoct' Zevenendertigste jaargang No 10665 Automatisering nieuw probleem Zie pag. 5 VANDAAG EEN DAGJE VRIJ In alle vroegte trok iedereen er weer „per alles'" op uit (Van e r verslaggevers) DIT IS HET VERHAAL der eenzamen, van allen, die vandaag een dag vrij hebben gevraagd en genomen, die er vanmorgen, toen het nog aardedonker was, te voet, per fiets, motor, brommer, scooter, auto of boot op uit zijn getrokken met een zeer lang pak bij zich, waarin iedere andere vroegerd onmiddellijk een hengel met toebehoren wist. Overal heeft men ze vanmorgen en vandaag de gehele dag kunnen vinden, maar voornamelijk in het wijde polderland, dat alle duizenden direct verstopte achter bosjes en tussen grote rietpartijen aan de waterkant Overal heeft men ze vandaag kunnen vindenmaar vooral in het wijde polderland.Want het hengelseizoen is vandaag begonnen. Meubelen en textiel bovenaan (Van onze parlementsredactie) TTET CENTRAAL BUREAU voor de statistiek heeft berekend, dat het AA kopen op afbetaling in 1954 met niet minder dan 40 procent is toe genomen. Bij 477 ondernemingen werd op een totale omzet van f 109.903.565 slechts f 9.459.486 contant betaald, dat is dus geen 10 procent. De minister van economische zakcr deelt dit mee in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over hel wetsontwerp tot tijdelijke regeling betref fende afbetalingsovereenkomsten. In dit ontwerp stelt de regering voor het kopen op afbetaling te beperken door het stellen van een minimum kassastorting en een maximum aantal betalingster- De opvatting van enkele leden der Eerste Kamer, dat deze maatregelen slechts de minst draagkrachtige groep van de bevolking zullen treffen en daar om een discriminerende werking zullen hebben, acht de regering niet juist, daar het kopen op afbetaling in ruime kring ingang heeft gevonden. De in te voeren beperkingen zullen ook de meer vermo genden treffen, zulks te meer. daar een belangrijk deel van de afbetalingsover- eenkomsten betrekking heeft op goederen, die vooral door meer draagkrachtige groepen worden gekocht Ook de vrees Wij etaleren MODERNE KLEURECHTE GORDIJNSTOFFEN Effen Hoogpool KARPETTEN nieuwe kleuren BESHIR-, KROON-, BROUSSA- KARPETTEN BOTERMARKT 23 van een aantal senatoren, dat de maat regelen doorkruist zouden kunnen wor den door geldschietbanken, betaalzegel- kassen en volkskredietbanken,wordt door de regering niet gedeeld. Zij acht de middelen, die deze instellingen dienste staan, te beperkt, dan dat zij het afbetalingskrediet op grote schaal zou den kunnen overnemen. Overigens ver trouwt de regering erop, dat de instel lingen, die geld uitlenen voor consump tieve doeleinden, begrip zullen tonen voor deze maatregelen van de regering tot beperking van het afbetalingskrediet. Uit de becijfering van het CBS blijkt, dat de betreffende 477 ondernemingen in 1954 bromfietsen op afbetaling ver kochten voor een bedrag van f8.838.400. Daarop werd slechts f 1.110.700 vooruit betaald. Voor rijwielen bedroeg deze cijfers respectievelijk f6.297.900 cn f 519.500. Voor motorrijwielen f 2.515.200 en f 530.500. Voor televisietoestellen f 1.083.400 en f138.360. Voor meubelen f22.491.950 en f 1.437.800. Voor kleding f 19.594.000 en f 738.200. Voor stofzuigers f 7.490.500 en f 672.600. Het zag er redelijk goed uit. vanmo Er was geen regen, maar er was ook geen wind, wat volgens vele ervarenen eei kwaad ding is. En dus zag men tussei 3 en 5 uur vanmorgen overal in lanen wegen, straten lichten aangaan. Dan wis men, dat broer, vader of manlief, die di laatste weken al meermalen langs dat vaartje was gelopen, dat beslist „stikvol \'is zat" en die gisteravond zijn maden deeg. brood, vistuig en laarzen had klaar gezet (of dat had laten doen), zich op maakte om een karper of een voorn ti gaan verschalken. Vraag het de politiemannen, die met d« afgifte van de visa-kten zijn belast maai eens, hoe druk het de laatste weken weer is geweest en zij zullen u toegeven, dat er de laatste jaren nog steeds meer liefhebbers van de eenzaamheid bijkomen, ondanks (of misschien juist door) de jach- tiger tijd. die wij beleven. Goede aspecten De vooruitzichten voor het nieuwe gelseizoen zijn goed. De koude heeit de meeste vaarten en sloten maar een maand onder het ijsdek gevangen houden, wat voor de visstand nog niet catastrofaal is.. Voor vele waterinsekten is de laatste koudeperdod© diait wél geweest en het ge volg is dus, dat men veel „hongerige" vissen verwacht, maar al te bereid in het aas te bijten. Toch hebben wij daarvan vanmorgen niet zoveel kunnen merken. Wij hadden de streek rond Zoetermeer, Pjjnacker c De Lier voor een inspectietocht uitgeko zen. Dit bleek, in tegenstelling tot d< polders rond Hoogmade, waar wij enkele jaren geleden vele groepjes zagen vi meer het domein der individualisten te De meesten zaten nog in de Katwijkse- buurt te Fijnacker, waar wij telkens tot vijf man bij elkaar langs de vaart zagen zitten. De meesten van hen waren tussen vier en vijf gekomen, net het licht begon te worden. Gevangen werd er, naar onze ervaringen, maar buitenge woon weinig. Hier en daar een onder maats visje of een voorntje, dat de pu berteit nog maar nauwelijks was ont wassen. Maar van die vissen, die zo vaak het onderwerp voor de goede verhalen Dit is sport „Kan me niet zoveel schelen ook,' zei ons de heer I. Goossen (Van Zuyten van Nijevettstraat 7 tie Delft). „Ik doe het voor de sport. Ik vis op karpers, die toch al moeilijk te vangen zijn en ik doe het gelukkig niet om it eten. Als er vis gegeten moet worden, halen we die wel in de winkel Maar dit is sport. Als je zo vroeg op staat, héb je wat aan je dag. Je hoort de vogels beginnen te fluiten, je ziet de opkomen, je geniet. Ik zal graag met karper of twee. drie, thuiskomen, r als ik niets vang. heb ik een fijne dag gehad Natuurlijk, het is een standpunt. Het is het standpunt van de wat meer ervaren hengelaar, die zijn sport bijzonder serieus it. maar nooit een fanaat dreigt te worden. Langs de weg van Schipluiden naar De Lier, op een van die verrukkelijke plekjes, die je eigenlijk 's morgens vroeg pas op waarde leert te schatten, ontdek- ,V9 de heer P. H. van de Putte- r, Stationsplein 13b te Schiedam. Of eigenlijk gezegd: we zagen hem met daarvoor zat hij veel te goed verdekt we zagen zijn Renaultje aan de kant staan. De heer Van de Puttelaar. en goede zestiger, heeft geen extra- 'agante visuitrusting, maar wel een. die lifcvvKfBSSl De Fransen hebben in Algiers op grote schaal huiszoekingen gedaan, waarbij wapensmunitie en documenten van de verzetsbeweging werden gevonden. Een deel van de buit, waaronder in het midden een levensgroot portret van de Egyptische generaal Naguib, die in zijn vaderland in ongenade is gevallen. Leger-„kistjes" worden afgeschaft HE SCHOEISEL, dat sedert tientallen jaren door soldaten van de Koninklijke Landmacht wordt gedragen, de zgn. kistjes, zullen het volgend jaar verdwenen zijn. lijk zijn uitgerust met de Amerikaanse, doch in Nederland vervaardigde zgn. ge vechtslaars, een bruinlederen schoen met extra hoge kap en rubber zolen en hak ken. Een bestelling voor honderdduizend paren van deze schoenen is als eerste aanlooporder bij een Nederlandse indus trie geplaatst. door en door verzorgd is en op de praktijk ingesteld. Hij vist al zo'n jaar of veertig en heeft dus dat zeldzame hengel: instinct gekregen, dat zich zonder moei lijke theorieën richt op plekjes, die rijk zijn. Vangst De heer Van de Puttelaar was dan ook de eerste, die we deze morgen teg< men, die een vangst van enige betekenis had. „Ik zit hier veel vaak", vertelde h(j. „samen met m(jn vrouw en ongestoord door andere hengelaars, die hier nooit iets vangen. Maar ik vang hier altijd 3 Nu, dat was een vrijwel overbodige kondiging. De heer Van de Puttelaar haalde op met de regelmaat Hij i i drie i vijf r half z half klok. n gekomen haalde hij en uur bij de eerste op. W ij-hebben ei gestaan en in die tijd zeker een voor twintig zien ophalen. Goed, er waren kele kleuters bij. die met een kloppend hart weer het wijde leven in werden ge stuurd, maar er waren er ook heel wat, die een verdoende plaats in het leefnet konden krijgen. En dan? „Tellen, hoeveel het er zijn, en dan gooi ik ze terug. Ik lust ze niet eens graag, en dan laat ik ze liever leven. Ge duld? Ach, dat heb ik eigenlijk óók niet, maar gelukkig vang ik meestal geregeld. Als dat eens even een uur of zo stilstaat, wel, dan keuvel ik wat met mijn vrouw." Kijk, en dat moet toch een benij denswaardige mentaliteit zijn, die door het vissen wordt aangekweekt of versterkt. Maar als je nu diep in de zorgen zit, doe het dan niet. „Want" en dat was de laatste raad, die de heer Van de Puttelaar ons meegaf „dan ga je piekeren, als je er de tijd voor hebt." ....van die vissen, die zo vaak het onderwerp voor de goede ver halen vormenze waren er niet Groothertogin Charlotte Nadat het Koninklijk paar met groot hertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg op woensdag de Noordoost polder hebben bezocht, zal een korte rondrit door Zwolle worden gemaakt. Alle leerlingen van de langere scholen en Koningin Elizabeth heeft te Londen de traditionele parade „Trooping the Colour" op haar officiële verjaardag, 31 mei, afgenomen. Kaarsrecht stonden de manschappen in hun kleur rijke uniformen opgesteld, ter wijl hun vorstin, gezeten op het paard Winston, de troepen inspecteerde. Trooping the Colour De officiële verjaardag van koningin Elizabeth II is gisteren in Londen gevierd met de traditionele parade Troo ping the Colour. Algerijns debat begonnen PREMIER MOLET van Frankrijk heeft reeds op de eerste dag van het Algerijnse debat in de Nationale Vergadering het woord genomen. Slechts twee sprekers hadden vóór hem gesproken. Premier Mollet onder brak de conservatieve Pierre Gayet, die een beroep op de regering deed krachtig af te rekenen met de elementen, die in Frankrijk zelf ageren tegen het zenden van soldaten naar Algerije. Mollet vroeg onmiddellijk het woord antwoordde: „De regering heeft bepaalde beslissingen genomen om het moreel x het leger te beschermen. Wij streven met kracht naar de vrijheid van spreken handhaven en terzelfdertijö alle vallen op het moreel der natie te straf fen" Hollandse Nieuwe naar Soestdijk Uit een lading, die de motorlogger VL 142 Voorwaarts, schipper A. Rog, heeft aangevoerd, is de haring gekozen, die koningin Juliana en prinses Wilhel- vannnddd-ag om half een werd aange- De haring, die door de hoofdcontroleur 3n de Nederlandse haringcontrole, W. J. ïn der Windt, werd gekeurd, was ge vangen door het stoomloggerschip VL 29 Oranje Nassau, schipper D. van Haren. Beide schepen zijn eigendom van de N.l De Doggermij te Vlaardingen. De gekeurde harding is vandaag op de gebruikelijke wijze in een met vlag gen versierde auto naar het paleis ge- Pink verzet tweehonderd ton T/AN DE TERE pinken vinding aanvroeg, nog onzer moderne secre- niet nagedacht over het taressen wordt teveel ver- toetsenbord. Aanvanke- langdIn West-Duitsland lijk had hij de lette: rak, die chef was van de research-afdeling der uni versiteit van Washington, ontdekte, dat de linker hebben zich al verschei- alfabetische volgorde op hand bjj het gebruikelijke dene secretaressen voor het toetsenbord geplaatst, tienvingersysteem 57 pro- de zgn. type-ziekte onder De fa. Remmington heeft, cent van al het typewerk geneeskundige behande- toen ze haar schrijfmachi- moet verrichten, terwijl ling moeten stellen. De nes .,en masse" ging pro- de veel sterkere rechter- klachten der secretares- duceren, haar best gedaan hand er maar voor 43 sen die soms verschei- een toetsenbord samen te procent aan deelneemt, dene weken met ziekte- stellen, waarbij rekening Na talloze experimenten verlof moesten worden werd gehouden met de steldh(j een toetsenbord gestuurd betroffen samen, waarop de linker hand 44 pet en de rechter hand 56 pet van het werk en armen. Dr. Marcus, ty moest doen. Jarenlang de bedrijfsarts van de L deed Dvorak tevergeefs firma Siemens, rappor- moeite, dit systeem inge teerde aan het laatste Br voerd te krijgen. Pas in congres der Duitse ver- i het begin van dit jaar enigivg voor arbeïdsbe- gelukte het hem de Ame- scherming, dat hij onder PICl rikaan:se regering (met 800 secretaressen 190 ge- haar 800.00Ó schrijfmachi- vallen van type-ziekte mate, waarin een bepaal- nes) voor zijn toetsenbord had moeten diagnotise- de letter voorkomt en de te interesseren, hetwelk ren. vaardigheid en kracht van thans op bescheiden Het congres hield zich bepaalde vingers. Onge- schaal wordt beproefd, juist bezig met het veer tegelijkertijd ver- Dagelijks werken in vraagstuk, hoe men het schenen er ook andere Washington nl. twaalf er- werk van secretaressen uitvinders met schryfma- varen secretaressen vier kan verlichten. Als een chines ten tonele. In 1888 uren lang met Dvoraks der methoden Werd aan- kwamen zij op een con- toetsenbord, bevolen wijziging van gres in Toronto overeen, Dvorak heeft de Ameri- het toetsenbord der ma- het toetsenbord van de kaansc regering voor- chines. Want in de on- Sholes-machine unaniem speld, dat de arbeidspro- doelmatige „Tastatur" te aanvaarden, behoudens duktiviteit der secretares- meenl men de voornaam- enkele geringe afwijkin- sen met 35'/» zal stijgen, ste oorzaak van de type- gen, die met taalkundige want men dient er reke- ziekte te hebben ont- eigenaardigheden verband ning mee te houden, dal dekt. Het toetsenbord hielden. Ook werden in voor elke aanslag een van onze tegenwoordige de jaren daarna nog druk van vier pond op schrijfmachines heeft zich vele verbeteringen aange- een toets noodzakelijk is. de laatste tachtig jaar bracht. Bij 100.000 aanslagen ver- namelijk amper gewijzigd Maar pas in 1934 ging zet .fe secretaresse dus De Amerikaanse boek- de Amerikaan Dvorak er 400.000 pond of 200 ton, drukker Shole's, aan wie nog eens over piekeren waarvoor de beide pinken de uitvinding van de hoe vaak een vinger de- het meest gebruikt wor- schrijjmachine wordt toe- zelfde letter moet aan- den. terwijl de veel ster geschreven, had, toen hii slaan en hoeveel kracht kere duimen vrijwel niets in 1868 patent op 2\jn uit- daarvoor nodig is. Dvo- te doen hebben. De eerste spreker, de Gaullistische Ray mond Dronne, sprak zijn ongerustheid uit over de houding van Tunesië en Marok ko, waar de gematigde leiders niet bij machte zijn de steun aan de Noordafri- kaanse opstandelingen te verhinderen. Reeds de eerste dag werden verschei dene resoluties ingediend, welke echter tegenover de regering een milde toon hebben. Men verwacht, dat Mollet dins dag de vertrouwenskwestie zal stellen. Koningin Elizabeth, gekleed in een scharlaken rode tuniek en met witbe- pluimde zwarte hoed op, sloeg de parade rende troepen gade, gezeten op het li-ja rige oude paard Winston. Duizenden Londenaren juichten da jonge vorstin toe, maar onder die duizen den waren honderden recheroheurs, dia angstvallig speurden of zij geen verdachts personen tussen het publiek zagen. De Eoka heeft een „zenuwenoorlog" In Engeland ontketende, daar volgens geruch ten een aanslag op de Koningin en haar gevolg het plan zou zijn. De hertog van Edinburgh reed vlak achter de Koningin tezamen met haar oom. de hertog van Gloucester. Zeventienhonderd garde soldaten van de Goldstream Guards en de Scott» Guards trokken gedurende anderhalf uur langs de Koningin. Voor een raam van het paleis sloegen de Koningin-moeder prinses Margaret de parade gade, evenals de kleine prins Charles en zijn zusje prinses' Anne, die opgewonden de kleurenpracht aanschouwden. Heildronk Boelganin, Kroesjtsjef, M oio tof en Ma lenkof woonden in Moskou de recept ie an de Britse ambassadeur ter gele genheid van koningin Elizabeths verjaar dag. In Peking, waar de Britse zaakge lastigde recipieerde, bracht premier Tsjoe-en-Lai van communistisch China dronk uit op de gezondheid van da vorstin Vondsten van 2000 jaar oud Koperen rollen spreken van grote schatten hij Hehron TWEE KOPEREN b(j dc Dode Zee ge-1 ten liggen tussen Hebron en de berg vonden rollen, 2000 jaar oud, volko- Gerizim in het gebied van de Jordaans- geoxydeerd en breekbaar als glas, Israëlische grens, volgens prof. H. Wright Baker vertellen Manchester, die ze ontcijferd heeft it er grote schatten verborgen liggen in grotten rondom Hebron. De rollen geven een lijst van 60 berg plaatsen van schatten, waaronder er een moet- zijn van 200 ton goud en zilver. Prof. Wright Baker is van mening, dat deze schatten zich nog onaangeroerd op de aangegeven plaatsen vinden. De Jor daanse autoriteiten zijn reeds onderzoek begonnen. Als de theorie juist is zouden deze rol len door de sekte der Esscnen omstreeks 68 jaar voor Christus in haast zijn opge maakt, omdat men een overval Romeinen vreesde. Het merkwaardige is echter, dat de Essenen bekend stonden als mensen, die immer om geld of goed bekommer- Men begrijpt daarom niet goed, zij zich zo druk hebben gemaakt over de verborgen schatten en het de moeite waard vonden hun gegevens in koper te griffen, een voor die tijd bij zonder kostbaar materiaal. De twee koperen rollen zijn volkomen authentiek en bevatten de tot nu toe oudst bekende tekst uit de tijd van de profeet Miicha. Hoewel de bergplaatsen topo grafisch zeer nauwkeurig zijn aangege ven, zal het zeer moeilijk zijn hen bij de huidige situatie terug te vinden. Zij moe- Nieuwe sortering ontvangen Keuze uit meer dan 30 soorten, vanaf HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Alleen voor textiel MID?A BONNEN vor onze cliël HET WEER IN EUROPA Grenoble Nice Berlijn 'kfort MUnchen ZUrlch i||! «li» WEERBERICHT Overwegend droog t morgen* Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met af en toe zon. Zwakke tot matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen noordwest en zuidwest De zelfde of iets hogere tempe- ZON EN MAAN Zon 4.27—20.53. Maan 1.01—13.18. Op 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1