Schotse hardnekkigheid voorkomt een Nederlandse zege GASTEN LIEPEN TWEEMAAL ACHTERSTAND IN Dankbaar gestemd, vooral nu men vrij is van geldzorgen Bejaarden feestelijk ingehaald na prachtige tocht Chr. Nat. school onderging grondige verbetering RIJNLANDS ORKEST MET NIEUWE DIRIGENT Vluchtelingen leven onder erg moeilijke omstandigheden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 31 MEI 1956 Pittig amateur-duel met spannend en sportief spel (Van onze sportredactie) MET DE FELHEID, waarmee de wilskrachtige, onverzettelijke bewoners van de hoogvlakte benoorden Engeland van oudsher hun onafhan kelijkheid bevochten hebben, streden elf voetballers gisteravond van drie minuten over zeven tot even na negen (waarin begrepen een wapenstil stand met thee) op de laagvlakte van Houtrust (om even m geografische stijl te blijven) voor de eer van hun Schotland. Met drie nederlagen thuis komen van een reisje over het continent zou te „shocking" zijn voor de Schotse amateurs. Hun vechtlust mag hun tegen het superieure voetbal van de Duitse amateurs en een fortuinlijk Zwitserland B niet gebaat hebben, tegen de Nederlandse amateurploeg, die als laatste tegenstander aantrad, leverde het wel een positief resultaat op, al was het niet dat waar zij op gehoopt hadden. Het werd gisteravond op Houtrust 22. Zwak Noord verloor met 5-8 van Zuid Gisteravond speelden in Delf*, de tegenwoordiigende twaalftallen var districten Zuiid HDofllland-tNoord en Zuid Holland-'Zuid tegen elkaar. Volgens de verwachting ie het een nederfaag Zuid Holland Noord geworden, wamt zuid had zajn twaeflfbafl heel wat kundiger m ongesteld. Na een kiwartier spelen 6tond zuid door de beginaanval van Vrienden schaar me'. 20 voor. Chris Heemskerk (Excelsior) sooorde wél tegen, reet daarna was het 3—1. Nog eenmaal scoorde Noord door mej. Prins (Excel sior) tegen, maar daarna was het met de Noorderlingen voorlopig gedaan. Het sterke Zuid voerde de stand op tot 52 ia ruot dreigde het voor Noord zeifis debacle te worden. Na 10 minuten in de tweede helft was het namelijk 72 en was maai goed, dat Zuid het toen kalmer aan deed. Chris Heemskerk (Excellsiar) en Kees Favier (Pernix) brachbten de stand op 74 en via 84 zorgde Bob de Die (Pernix) nog voor een dragelijke 85 eindstand. Overigens een matige wedstrijd. In het twaalftal van Noord zaten te veel zwakke plekken om tegen het ons inziens ook nog niet sterk ste Zuid-twaalftafl succes te boeken. Het amateur-duel Nederland-Schotland heeft precies dat gebracht, wat wij ver wachtten: pittig, fel voetbal van twee ploegen, die zich allebei te rehabiliteren hadden. Schotland voor 41 en 21 ne derlagen en Nederland voor de 51 neder laag tegen Frankrijk. Zodoende is het een aantrekkelijke wedstrijd geworden, al viel van enige interlandsfeer niet veel te bekennen. De belangstelling was wel zeer gering; meer dan 6000 mensen zullen het niet geweest zijn, die deze avondwedstrijd bezochten. Het zou niet Juist zijn te zeg gen, dat de Schotten uitgesproken het grootste aandeel van de voetbalechotel die deze 6000 geserveerd kregen „bekok stoofd" hebben. Het Nederlandse ama teurteam vocht met een niet minder groot élan en enthousiasme voor een voordelige uitslag. Maar de 6maak brachten zij toch wel aan. Over het algemeen viel er ln de Schotse ploeg meer samenhang te be speuren, wat overigens geen verwonde ring mag wekken, als men het feit in aanmerking neemt, dat liefst negen van de geselecteerde spelers uit een en het zelfde elftal komen, t.w. de Queens Park Rangers. Alleen linkshalf Taylor en rechtsbinnen Chalmers zijn vreemde een den in de bijt; respectievelijk spelers van Hounslow en Dunfenmlina Snelle buitenspelers Mochten de combinaties bij de gasten, voor al in de twee de helft beter vlotten, gavei verlopen daz bij de Oranje amateurs, ver- heugend was het te consta- n, dat de laatstcn tcch- nisch vrijwel i op een zelfde ^)^aren zich ook voor hun snel heid niet hoe ven te schamen. Een uitzondering in de vergelijking maken we dan voor de beide vleugelspelers van de Schotten, Hopper en Omand, die wel apart geklasseerd mó gen worden. De kleine aalvlugge Hopper heeft tenminste een partij vleugelspel laten zien, gebaseerd op een hoog loop tempo, dat menige prof hem zal benijden. Behalve deze twee, dde buiten deze conditionele eigenschap op voetbaiteohni- 6che gaven kunnen bogen, onderscheidde zich aan Schotse zijde de epil, Valentine. In 'de Nederlandse ploeg kunnen de ach- tenspelers Claus en Van Brugigen en- El frink, rechtsbuiten als de besten worden genoemd; eerstgenoemde door zijn onver moeibaar verdedigen en opbouwen van de aanval en Elfrink door zijn verrassende 6olo-acties, waaruit tal van goede voor zetten voortkwamen. Verder heeft keeper Koers zibh betrouwbaar geweerd De hele eerste helft heeft hl) zijn doel weten schoon te houden, evenals trou wens zijn collega aan de andere kant, Cramsey. De nullen bleven in de eerste helft op het scoringbord. al ls er van alles geprobeerd om ze eraf te krijgen. Hopper begon met twee harde schoten kort achter elkaar. Daarna linksbinnen Glen. Het eerste Nederlandse schot kwam van De Kreek. Omand probeerde het van 20 meter knalhard, keurig vallend stopte Een kopbal van Luyten gaat naast. Taylor ziet de bal net naast de linker- paal rollen. De Wit idem naast de rech- terpaal en een ver naar voren gekomen Croman zijn schot over de dekiat 6Uizen. Ten Braak schiet over. Een paar corners aan elke kant leveren niets op, evenals een kopbal van Groot. Van uitgesproken scoringskansen was evenwel in deze eerste helft weinig Veelal werd uit moeilijke positie ge- sohoten, haastig en zwaar gehinderd. Het hoogtepunt van de wedstrijd kwam eerst in de tweede helft. Nederland leidt Direct al na de hervatting ontstond voor het zwaar belegerde Schotse doel een schermutseling, waaruit de bal ten langen leste via Groot, die een kopbal gaf, b(| De Kreek terecht kwam. Deze aarzelde niet en werkte het leer vakkundig in de tou wen. Het eerste doelpunt was geboren (10). Maar lang heeft de vreugde niet geduurd. Nadat Koers eerst een lastig hoog schot van Hopper nauwelijks had kunnen keren, werd hij vervolgens door midvoor Devine onder vuur genomen. Uit positie gespeeld, kon hij hieraan niet veel doen (1—1). Met de doelpunten kwam er nu meer spanning in de strijd. Welke van de el kaar fel bekampende ploegen zou het be schoren zijn de leiding te nemen? De Nederlandse jongens beenden het hoge tempo van de Schotten aardig bij en een inzinking bij een van beide teams die na de in hoog tempo gespeelde eerste helft verwacht mocht worden, bleef uit Hel spel verplaatste zich 6nel van doel naar doel. waarbij noch de Schotten, noch d« Nederlanders een offensief langer dan vijf minuten konden volhouden. Bijna' kregen de Schotten de leiding, toen Tay- .'er opgedrongen, een klimmend 6cho1 inzond. De kruising van staander en dek iat bracht redding. Met verre uittrappen zette Koers keer op keer zijn voorhoede het weik, waartegenover de gasten vanuit het, achterveld opgebouwde com binaties stelden. Groot maakte tenslotte -1. Handig en snel drijvend gaf hij na ongeveer 25 minuten een ver hard 6chot af, dat een zeer fraai doelpunt tot ge volg had. Nu ging het voor de Schotten erop of eronder. Het gejuich van de jongenstrt- bune klonk wat te beschamend in nun Slechts vijf minuten later was de stand weer gelijk. Terwijl Ten Braak na botsing nog wat lag na te rollen, plaatste linkbuiten Omand, die hoewel da botsing zelf niet veroorzaakt hebbend, Het l\jkt een doelpunt, maar de bal gaat net naast. Een flits uit i eerste helft van de spannende i ng gespeelde wedstriid tussen de amaiteurelftallen van Nederland en Schotland. Doelman Cramsey der gasten werkt de bal keurig vallend corner. hierin geen aanleiding zag het spel stoppen, zich in schietpositie en met - werkelijke kwaliteitsgoal kwam ook de 2 voor de gasten op het bord. Spannend slot Met nog een kwartier te spelen ls toen nog een behoorlijke dosis spanning ln de strijd gekomen. Trainer Glbi maande zjjn mannen aan alles te geven wat z(j nog te geven hadden en een paar gevaarlijke momenten heeft Koers daarna nog wel gekend, maar met behulp Claus, Bouwens en Van Bruggen en te vergeten rechtshalf Blom, die z gend heel wat werk verzet heeft, bleef het doel der amateurs voor verdere doorbo ring behoed. Ook de laatste pogingen de Nederlandse aanvallers sorteerden i effect meer en zo bleef de stand 22 de uitslag van deze pittige en sportlef ge speelde wedstrijd, die geleid werd door de Belg Anteel en muzikaal omlijst, laten we dat niet vergeten, door het Hi P.T.T.-muziekkorps. Want de postmannen hebben uiteindelijk nog het meest cachet gegeven aan het interland-karakter var dit Hollands-Schots duel. De ploegen kwamen als volgt uit: Schot land: doel: Cramsey (Queens Park); ach ter: Harnett en Savage beiden (Queens Park); midden: Croman en Valentine (bel den Queens Park) en Taylor (Hounslow); voor: Hopper (Queens Park), Chalmers (Dunfermline) Devine, Glenn en Omand (allen Queens Park). Nederland: doel: Koers; achter: Van Bruggen en Claus; midden: Blom, Bou wens, Ten Braak; voor: Elfring, Groot, De Wit, Luyten en De Kreek. Nu een doelpunt? Nee, weer niet. Voor een goede foto werd het in de tweede helft, toen de goals vielen, te donker. Maar de verbetenheid waarmee ook in de eerste helft getracht werd te scoren, beeldt de op name goed uit. Het Schotse doel andermaal in gevaar. Chr. kleuterschool Sassenheim ONDER LEIDING van mevrouw Van Zonneveld-Pera hield de Chr. kleuterschool gisteravond haar jaarlijkse ledenvergadering. De pre sidente was in haar openingswoord dankbaar gestemd en daar was dan ook alle reden toe.In de eerste plaats is door de wet op het kleuterschool- onderwijs een grote financiële zorg vervallen, terwijl de vereniging door de laatst gehouden bazaar en toneelavond geheel vrij van schulden is geworden. Deze feiten werden eveneens gememo reerd in het jaarverslag van mevrouw Frijlink-Boot. Een schaduwzijde was even wel de mededeling, dat mejuffrouw Pruim, het hoofd der school, per l sep tember naar Assen vertrekt. Mevrouw Frijlink deelde tevens mee. dat de plan nen voor het bouwen van een tweede sohoofgebouw thans gereed zijn. De school zal uit drie leslokalen en een speellokaal bestaan. De eerste besprekingen hierover zijn reeds met het gemeentebestuur ge voerd en de aanvraag voor bouwgrond is ingediend. Een tegenvaller is echter de bestaande bouwstop voor scholenbouw, doch het bestuur hoopt, door plaatsing op de gentielijst 1956, de plannen toch spoedig te kunnen verwezenlijken. Uit het jaar verslag van de penningmeester, de h> Van Sprang, bleek, dat c.e exploitatiereke ning over 1955 bijna sluitend is. De totale inkomsten bedroegen 11.227,75. i tegenover een uitgavenpost staat 11.364,75. Een tekort dus van 13 dat voor een deel wordt gedekt door hel batig saldo over 1954. De heer Van Sprang merkte op, dat «Kt gunstige resultaat was bereikt door een uiterst zuinig "behee waardoor verscheidene eigenlijk noodzakelijke aanschaffingen, zoals bul tenspelmateriaal en meubilair, op h verlanglijstje moesten worden geplaats Bij de bestuursverkiezing werde vrouw M. Doornbosch-Philippo en heer C. A. van Sprang bij acclamatie he kozen. In de rondvra"* werd de aan dacht gevestigd op de noodzakelijkheid van de schoolmelkvoorrienimg. Over deze kwestie zal onder de ouders een enquête worden gehouden. De heer Dekker, lid van het ere-comdté, sprak hierna een kort dankwoord, waarna er gelegenheid was werk van de kleuters te bezichtigen. Sport in 't kort Tot het aantal vooraanstaande persoon lijkheden op het gebied van Britse we tenschap. cultuur en sport, die door ko ningin Elisabeth van Engeland onder scheiden zijn, behoren o.a. de bekende cricketer Len Hutton en de paardrtjd- ster Pat Smybhe. De Nederlandse judoër Anton Geesink uit Utrecht die met zo veel succes aan de wereldkampioenschap pen te Tokio heeft deelgenomen, ls giste ren op Schiphol teruggekeerd. Geesink werd een grootse ontvangst bereid. In Utrecht staat o.m. een rijtoer door de stad op het programma. TER AAR Zendingscollecte De met Pinksteren in de Hervormde kerk gehouden zendingscollecte heeft ruim f IK opgebracht Spreekbeurt J.V. Zondagmorgen zal ds. Jonssen Oudshoorn spreken voor de leden va Hervormde J.V. Jonathan. WOU BRUGGE Bouw Kleuterschool thans in zicht De Vereniging voor Chr, Nationaal Schoolonderwijs heeft deze week van de inspectie van het kleuteronderwijs een urgentieverklaring voor de bouw van een nieuwe school ontvangen. Deze verkla ring houdt de bouw van een speel-werk- lokaal in. Het bestuur zal zo spoedig mo gelijk de nodige stappen ondernemen om tot de bouw te komen. De gemeente heeft de nodige grond aan de Bateweg reeds beschikbaar gesteld. Gaande en komende man Ingekomen: Joh. de Grij6, Oosterweg 12, Leimuiden, A. van 't Wout, woonschip. Alphen a.d. Rijn. J. G. de Vries, Eiken laan 1, Hilversum Vertrokken: C. P. Zwetsloot, Kuiperweg 5, Leiden, Joh. Koops, Papegaaiweg, Apel doorn, P. A. Goenroen, Noordenseweg 27, Nieuwkoop, Jac. C. M. van der Geest, Westeinde 42, Hazerewoude, A. M. T. Lie- Pastoor van der Plaatste. 18 Alke made, Hendrika A. Kuiphuis, Oude Vest 231. Leiden. Com. Brun-t. Sloterweg 1571, Haarlemmermeer, N. van Ieperen, West- kanaalweg 8, Alphen a.d. Rijn. Jonge Kerk te Alphen Ds. J. H. Bogers sprak over geloof en politiek HET VALT NIET te ontkennen, dat er, sedert de Jonge Kerk-groep van de Hervormde gemeente in ds. J. H- Bogers een nieuwe voorzitter heeft gekregen, een opleving valt waar te nemen. Zo was bijvoorbeeld voor de gisteravond in „Bethel" gehouden bijeenkomst weer grote belang stelling. De leiding was in handen van jeugdouderlint; G. H. Franken. Ds. Bogers leidde een onderwerp in, getiteld „Geloof en politiek". Hij legde er de nadruk op, dat nu er binnenkort weer verfoiezïn-gen zullen wor den gehouden, hei zeker nut heeft om over deze zaak te spreken. Ds. Rogers was van mening dat geloof en politiek alles met elkaar te maken hebben. Aan Jezus is aflle macht gegeven, ln hemel en op aarde. Hij eist de wereld en de mensheid voor zich op. Oh riste n- zijn betekent: het souvereine recht van Christus erkennen. En d&t betekent: mid den dn de politiek staan en een politieke keuze gedaan te hebben. Politieke beslissing Het christelijk geloof in zichzelf is een politieke beslissing, zo zei ds. Bogers en hij merkte vervolgens op, dat men goed moet weten wait men doet, wanneer men zijn stem uitbrengt. Het ls een zaak van gebed- In het christelijk-politi ek handelen gaat het altijd om het welzijn van de mens, waardoor God wordt verheerlijkt. Na de pauze verzorgde mejuffrouw G. Visser: ..Nieuws uit de keiken". Verkeersongeval op de Steekterweg Gisteravond heeft op de Steekterweg nabij Zwammerdam een verkeersongeval plaats gehad, waarbij de motorrijder E.C. Holthagen uit Noordwijk aan Zee zijn reohteronderbeen brak en enkele ontvel lingen opliep en mevrouw C. M. Donk- Mulder een diepe snijwond in een van haar benen kreeg. De motorrijder moest naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den worden overgebracht. De wielrijdster werd naar haar woning vervoerd. Mevrouw Donk fietste de Spoorlaan uit en stak de Steekterweg over om op het rijwielpad te komen. Daarbij zag zij de motorrijder wel naderen, doch ze ver keerde in de veronderstelling, dat zij nog wel voor hem langs zou kunnen. Roeiboot op de Rijn aangevaren Ter hoogte van dp mastenm-akerij fir ma' D. van der Neut had gisteren op da Rijn een aanvaring plaats tussen het mo torschip Ex Voto en een roeiboot, waarin de vijftienjarige Alphense jongen W. van Oosterom zat. Door de zuiging van het water werd het bootje naar het midden an hp-t water getrokken en aangev aarna het onmiddellijk zonk De jongeman-, die het gevaar tijdig had en aankomen, wa6 inmiddels in het t gesprongen en kon. geholpen door enkele arbeiders, aan wal komen. Welfare-helpsters (17) geïnstalleerd Tijdens een gisteravond ln hotel Toor gehouden sluitingsbijeenkomst zijn zt nieuwe Welfare-helpsters door hst bestuur van de afdeling van het Rode Kruis geïnstalleerd. De bijeenkomst stond onder leiding van voorzitter L. Spreij, «lie zijn welkomstwoord de nadruk op het nuttige werk. dat door de orga nisatie van de Welfare wordt verricht. Vervolgens werden de dames, die de door mejuffrouw Dijk verzorgde ei met goed gevolg hadden afgelegd, geïn stalleerd. De heer Spreij dankte de cur susleidster voor het vele werft en handigde baar een boekenbom Namens de Vit Leimuiden en Rijnsaterwoude Begunstigd door mooi weer hebben de bejaarden uit Leimuiden en Rijnsaterwoude gisteren hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Omstreeks tien uur startten de 144 deelnemers in drie autobussen. Via Uithoorn, Vinke- veen en de Vechtstreek, eing het naar Utrecht, waar in het Juliana-hotel de koffie werd gebruikt. De bejaarden werden hier getrakteerd op gebak. In Rhenen. het doel van de reis. werd ;n bezoek gebracht aan Ouwehands die renpark. Nadat heerlijk gegeten was. rd genoten van het park en de natuur. Als altijd trokken de aapjes de meeste aandacht. Via Veenendaal en de Pyra- mide van Austerlitz werd de terugweg lanvaard. Om ongeveer acht uur naderde het ge- :elschap de grens van de gemeente Rijn saterwoude. waar Arti en Religioni uit Langeraar klaar stond om de reizigers ;n feestelijke intocht te bereiden. Op het schoolplein werd van de be jaarden van Rijnsaterwoude afscheid ge in. De heer R. J. Broekhuizen bracht ;ns de oudjes dank voor de prach tige dag. waarvan zij volop hadden ge noten. Op het oude schoolplein te Lei- iden sprak de voorzitter van het co mité, de heer J. A. Bakhuizen. Hij richtte zich in zijn dankwoord in het bijzonder ot de Leimuidense burgerij voor de financiële steun. Ook het muriekgezel- schaD werd hartelijk bedankt Coöp, Boerenleenbank fe Benthuizen De ledenvergadering zal «-orden gehou den op maandag 4 juni as. in het gebouw van A. VAN STAALDUINEN. De agenda voor deze vergadering ligt vanaf heden op het kantoor ter inzage. HET BESTUUR nieuwe 'WelfaTe-helpstens sprak i C. Kromhout-Nachtegaal tot mejuffrouw Van Dijk. waarna zij de leidster geschen ken aanbood. Ten 6lotte werden enkele films vex- E.H.B.O.-examen Onder auspiciën van de E H B O. afd. Alphen aan den Rijn, werd dinsdag exa men afgenomen aan cursisten van De Ba ronie. De cursus was gegeven door dokter A. Greveldnk-Sahers. He examen werd af genomen door dokter Donders te Leiden. Geslaagd zijn de dames A. M. G. J. Es- huis en A. Hoekstra en de heren G. Smdet, A M. L. P. RaveïK. A. van Voorst en H. Hoekstra. Drie cursisten werden OUDE WETERING Boven werden zeer modem ingerichte v.g.l.o.-lókalen gebouwd taureerde en uitgebreide Chr. Nat. school te bezichtigen, zal wel verrast zijn over de veranderingen, die dit gebouw heeft ondergaan. De grote hoofdingang Is verplaatst naar de noordelijke zijgevel, waar vroeger de achterdeur was. Achter de hoofdingang ligt een hal. Daarin vindt men de brede trap, die naar de nieuwe lokalen boven voert. Boven vindt men eveneens de keu ken met acht vler-vlamskomforen, in het midden twee grote fornuizen en langs de wanden twee grote aanrechten met gei- Concert in Alphen aan den Rijn Bouw Lemkes was solist in concert van Bruch DE „Rijnlandse Orkest Vereniging" gaf in het Alphense Nutsgebouw een uitvoering, de eerste onder de nieuwe dirigent Otto Hamburg. Een bijna volle zaal kon gelden als een bewijs van meeleven, hoewel deze grote belangstelling ongetwijfeld ook niet vreemd was aan het solistisch op treden van de (populaire) vroegere dirigent. van de techniek te werken. Of het con tact tussen or.cest en dirigent ree«is zo nauw ls als voorheen, moeten we betwij felen. Misschien kan het er op <ien duur wel toe komen. Dat zou voor «Ut ensemble ongetwijfeld voordelig zijn. want er is van deze knappe vakman veel te leren Niet slecht Van de strijkers vormden de eerste vio len. door gebrek aan homogeniteit en vastberaden eensgezindheid, do zwakst» groep, in tegensteJling met de celll en bassen. De blazers, waarvan vooral de fagottist en hoornist verdienstelijk musi- seerden, zijn nog te mager bezet en maken over 't geheel een wat te droge, haast benige klank. Het slagwerk was in goede handen. Toch was onze totaalindruk van het spel zeker niet sl»ctrt, ondanks de niet wei nige zwakke momenten, met name in in gewikkelder construoties (doorwerkingeni en fragiele passages. Na de pauze kionk Beethovens Achtste, hoewel lang niet vlekkeloos, verheugend geestdriftig en zelfs stijlvol. Zó goed was de Rosamunde- ouverture er niet afgekomen. Daarvoor waren er nog te veel onregelmatigheden in de uitvoering. Bouw Lemkes was de solist in „het" (nog ltijd gTaag gehoorde) aangenaam klinkende romantische Concert van Bruch. Hij streek zijn partij met echte ivour en verve. Deze muziek is Lem- om het wat improviserende karakter de gevoeligheid uit het hart gegrepe... want hij heeft, ondanks zijn jeugd, veel meer affiniteit tot de romantici van aller lei gading tan tot de oudere en moderne meestere. De begeleiding werd door Ham burg bevredigend beheerst, al was er nu en dan een hachelijk moment. Het succes was voor alle partijen groot. Job. van Wolfswinkel. Het Rijnlandse orkest ds een gezelschap van amatc-urs, op een enkele uitzonde ring na. En met amateurs kan men nie handelen als met beroepsspelers. Bouw Lemkes heeft «Kt indertijd begrepen en er zijn instelling en methode naar be paald. Het gevolg was, dat de orkestleden spelenderwijs bij hem leerden en in on beperkt vertrouwen op hem rekenden, misschien wel in zulk een sterke mate. dat de natuurlijke groei naar zelfstandig heid er door werd vertraagd. De overgang naar een beroepsdirigent, als de heer Hamburg is. die, naar men kon opmer ken, deze zelfstandigheid eenvoudig ver onderstelt aanwezig te zijn, moest dus wel schokkend zijn. Het valt niet mee. zo plotseling de nauwlettende zorg. waaraan men gewend is, te moeten missen. De heer Hamburg draagt blijkbaar -van leder werk uit het gangbare repertoire een uitvoeringsbeeld in zich mee. De voorstellingen, die hij zich heeft gemaakt bleken, althans wat betreft de drie wer ken, die deze avond tot uitvoering kwa men, volkomen juist en artistiek verant woord. Maar aangezien de technische vaardigheid, althans van een deel dei orkestleden nog niet groot genoeg is. om alle moeilijkheden der Rosamunde-ouver- ture (Schubert)) het vioolconcert ln g- moll (Bruch) en de achtste symfonie (Beet hoven) gemakkelijk en vloeiend te over winnen, leek oe opvatting van Otto Ham burg wel duidelijk van bovenaf gefor ceerd op het spel gedrukt. Er werd maar zelden van binnenuit, uit eigen innerlijke overtuiging, gemusiceerd. Men had al zijn aandacht bij het notenbeeld en bijna ang stig krampachtig, voor de aanwijzingen van de dirigent nodig. Het lijkt daarom, althans voorlopig, wenselijk, zich bij gemakkelijker speel bare werken te houden en tegelijk mei onverzwakte ijver aan de verbetering Verder bevindt het theorielokaal rich boven, alsmede het vaklokaal, dat van ruime werkbanken is voorzien en dat te vens dienst kan doen als strijklokaaL De onderwijsfilms kunnen in dit lokaal ook worden vertoond. Helemaal achterin ls het domein van de heer Oosterveld, de kamer van het hoofd der school, waar ook bestuursvergaderingen en de rittingen van de schoolarts kunnen worden gehou den. De bovenste lokalen zijn bestemd voor het v.g.l.o.-onderwijs. Op de plaats van de oude bestuurska mer la het ketelhuis met de centrale ver- warmingsinstallatie gekomen, een hele verandering in vergelijking met de oude kolenkachelverwarming. De drie oude lokalen onder «ie nieuwe zijn geheel ge moderniseerd en gerestaureerd. Om pe dagogische redenen is elk lokaal in een andere kleur geschilderd. Een schril contrast met «Ut vernieuwde gedeelte van de school vormen de twee voorste benedenlokalen, waaraan men nog de oude en niet zo rooskleurige toestand kan herkennen. Het schoolplein zal nog een grondige verbetering ondergaan en daarmee zal dan een grote verbetering in de toestand van de Chr. Nat. school zijn aangebracht. KATWIJK JJ« ZEE Middenstanders gingen uit De Katwijke winkeliers: georganiseerd in de Chr. Middenstandsvereniging, heb ben dinsdag hun werk voor een dag in de steek gelaten en hel jaarlijks uitstapjo gemaakt. Al vroeg, om 7 uur. werd per autobus Katwijk verlaten en ging meo Rotterdam naar de Moerdijkbruggen. Men bezichtigde daar de waterwerken. In Oisterwijk werd geluncht en genoten van de fraaie vennen. Het volgende punt was de Efteling bij Kaatsheuvel. Via 's-Hertogenboseh en Utrecht werd terug gereden. Ook bracht men een bezoek aan Avifauna, waar het diner is gebruik» Cursus verkoopkunde werd succes Gisteravond werd m pension Noord zee de zesde en latste les van de cursus verkoopkunde gegeven, dié door de Chr. Middenstand deze winter werd georganiseerd. De cursus la een succes geworden Ongeveer 70 cur sisten hebben er geluisterd naar de uit eenzettingen en raadgevingen van de heer Bibo, die de leiding had. Er werden hartelijke woorden gesproken aan het adres van de heer Bibo. Onder meer werd gezegd, dat deze cursus in een behoefte voorzag en buitengewoon in de smaak is gevallen, getuige het aantal cursisten die met grote animo altijd aanwezig wa ren. Opmerkelijk is. dat het aantal cur sisten steeds toenam. Het is de bedoeling van het bestuur van de Middenstandsvereniging, in de vol gende winter opnieuw een dergelijke cur sus te organiseren. Sluitingsavond Jeugdwerk In het jeugdhuis Irene is de sluitings avond gehouden van het Geref. jeugd werk. De voorzitter van de jeugdwerk- commissie, de heer L. Dompeling. opende De bijeenkomst werd verder geleid dcor ds. F. Pijlman. Er werden enkele films vertoond. Ds. A. L. Bos, die op 2 sep tember de arbeid in zijn nieuwe Ge meente hoopt te beginnen sprak een woord van afscheid. Rectificatie In ons berichtje over de ankomst van de brug voor het P.H.-kanaal is een fout geslopen. De brug zal volgende week niet Worden geopend, maar de firma zal haar dan in de opening varen. Daarna heeft de montage plaats. Het ls de bedoeling, dat ongeveer 1 juli de brug in gebruik wordt gestel«L Uitstapje Coöperatie Het personeel vail de Coöperatie heeft een uitstapje gemaakt. Per autobus werd een tocht gemaakt naar het noordelijke gedeelte van de Veluwe. waar verschil lende plaatsen werden bezocht. In Epe werd geluncht. De terugreis voerde langs Amersfoort, waar in het Berghotel op de Amersfoortseberg het diner werd ge bruikt Vertrek De famiUe Woldrlngh van der Hoop heeft heden Katwijk verlaten en zich in Oosterbeek gevestigd. Hoog en laag water Vrijdag 1 Juni: hoog water 8.10 en 20.39 uur, laag water 3.38 en 16 uur. (Advertentie). voor al uw werkkleding PLAN JE ROELOFARENDSVEER Bakkers met vakantie Evenals vorig jaar gaan de bakkers van een welverdiende vakantie genieten. Dit is mogelijk dank zij een onderling getroffen regeling, waarbij de klanten van de met vakantie zijnde bakkers door de collega's van brood worden voor- Domina Ruijs voor N.C.V.B. Rijnsburg Gisteravond waren vele leden van de Ned. Christen-vrouwenbond in de Voorhouterwegkerk bijeen om te luisteren naar de vertelling van domina Ruijs over haar werk in Berlijn. Ook ds. Van Gosliga was aanwezig, die assisteerde bij het vertonen van lantaarnplaatjes. In haar welkomstwoord herdacht de presidente mevrouw Lindhout-De Bruine. er haar werkzaamheden sprekend, merkte da. Ruijs op, dat dit ls te zien ;en eucumenische gemeenschap van Nederlandse Christenen in een stad. die de helft leeft onder communistische invloed en dus onder moeilijke omstan digheden. Spreekster besteedde veel aan dacht aan de grondbeginselen van het communisme. De Brandenburger poort is de symbolische scheidsmuur tussen Oost West, waar aan de ene zijde de tota litaire gedachte leeft en aan de andere kant in leder geval vrijheid van gods dienst bestaat. Opmerkelijk ls, dat onder 'luchtelingen uit de oostzone zeer ig protestanten zijn. Hoewel zij het niet gemakkelijk hebben, brengen zij de karcht op om te blijven, omdat zij van mening zijn, dat God hun een taak heeft gegeven. Vervolgens werden de pogingen be sproken, die de Kerk aanwendt om ver betering ln het lot van de vluchtelingen te brengen. Daartoe zijn onder meer op vijftal plaatsen kleine barakken in- :ht, waar zowel materiële als gees telijke steun wordt verleend. Opmerke lijk vond da. Ruijs, dat onder het Hitler- m een opleving van het Duitse Christendom had plaats gehad. De Nederlandse kolonie bestaat uit ongeveer twee duizend personen. Vele gezinnen zijn half Nederlands, half Duits dit levert zodanige moeilijkheden op, dat ongeveer tachtig procent min of meer op de hulp van de diaconie is aangewe- Da. Ruijs besloot haar causerie met •n beroep op de naastenliefde. De ze genende hand van God zal ook deze schelding opheffen, want Zijn rijk komt. zo zei de predikante. Schoolreisje openbare lagere school Begunstigd door mooi weer hébben de learfiinigen van de openbare lagere school hun Jaarlijks uitstapje gemaakt. Na een prachtige tocht via Boskoop, Gouda, Schoonhoven. Gorindbem en de Lang straat werd gepauzeerd in „De Efteling". Hier vermaakten de leerlingen zich vol op in de prachtige speeltuin Daarna bezocht een grote groep het sprookjespark en de zwemmers vermaak ten zdch eveneens. Via Moerdijk en Rotterdam werd om half acht Rijnsburg weer bereikt

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9