BOLS Ds. Vossers over de zorg in de pastorieën Staking uitgebroken bij Clos en Leembruggen Leidse Veteranen hadden politieke avond Voorzitter dr. A. Kessen meldt toetreding duizendste lid Bouwvakarbeiders legden werk uit protest één dag neer mfi we leidsche courant 7 DONDERDAG 31 »IE1 1956 Classis Leiden Hervormde Kerk Motie over uitkering van 3 pet '53 en 4 pet vakantietoeslag T~\E CLASSIS LEIDEN van de Ned. Hervormde Kerk kwam gisteren in U het Zendingshuis te Oegstgeest in vergadering bijeen. Vooral de mor genvergadering was heel goed bezocht; er waren 44 predikanten, 29 ouder lingen, 3 diakenen, 2 kerkvoogden en 3 gasten.'Ds. D. J. Vossers van Lei den had de leiding van de vergadering. Na samenzang, Schriftlezing en ge bed sprak hij zijn openingswoord uit, waarin hij vooral sprak over de prediking in deze tijd. „Br wordt veel over de prediking ge klaagd. Voor de een is het vervelend er saai, voor de ander te kort of 'te lang, niet pra'kibiisch genoeg of te weinig bevindelijk, te koud of te onpersoonlijk. In vëel op zichten is dit oordeel dan zeer ontmoe digend voor de predikanten. Wordt ei dan inderdaad zo slecht gepreekt in deze tijd? Wie zal dat uitmaken? Is dat bij te concluderen uit de verminderde kerk gang? Spr. meende, dat er nog veel factoren aan te wijzen zijn als oorzaken van achteruitgegane kerkgang, zoals de verwereldlijking, de radio en televisie, de sporb, de visites en vergaderingen, door men er wel naar snakt, toch ook eens een hele dag thuis te zijn. Ook vele vakverenigingen klagen over verminder de belangstelling voor vergaderingen Er worden allerlei middelen tering aan de hand gedaan. Spr. wilde echter wel waarschuwen voor een zucht naar sensatie. Pakkende titels en gewaag de uitdrukkingen in de preek moeten Iets Attractiefs geven; spr. vond dit echter vaak banaal en gaf duidelijke voorbeel den. Hij zag het middel erger dan de kwaal. Hij wist zeker, dat een groot deeJ van de Gemeente dit ook niet wil hebben „Het is een miskenning van de soevereine werking van Gods Woord. Wel mag een gepast gebruik worden gemaakt van humor en Ironie, maar het Woord van God zal het moeten doen" Spr. wees op de moeilijkheid van de prediking. Hoe nodiig is daarbij de hulp van de Geest. De Gemeenteleden zullen daarbij moeten bedenken, dat hun voor bede gevraagd wordt voor deze arbeid Daar zullen ze meer mee bereiken dan met hun gevoelloze, ongepaste en vaak •domme kritiek. „En dat de predikanten bij deze arbeid bedenken, Hogepriester in de hemel hebben. Die ook voor hen bidt". De predikanten Bogers van Alphen aai den Rijn en Verwey van Zevenhoven, dii voor het eer9t do cLassicale vergadering van Leiden konden bijwonen, kregen e 'bijzonder woord van welkom te horen. De verkiezingen hadden een vlot ve loop. In het breed moderamen van i classis waren twee vacatures. Gekozen Verden de ouderlingen C. v. d. Luit van Oude Wetering en J. van Vliet van Kou dekerk aan den Rijn. In de commissie voor het jeugdwerk werd tot gedelegi de voor de Jonge Kerk ds. J. Pronk van Boskoop benoemd Dienst Ds. N. van Amstel van Ter Aar deed enige mededelingen namens de comhflssie „Kerk en Strijdkrachten". Hij zei. dart er in de volgende winter ook in classicaal verband aandacht zat worden geschonken aan de jongens, die voor de militaire dienst zullen worden opgeroepen. Over de wijze van orga-nisartie is overleg gepleegd en overeenstemming verkregen met „Pro Rege". In vier centra van de classis wor den voorlichtingsavonden belegd. De ge meentebesturen verlenen veel medewer king door 'het verstrekken van namen en adressen van hen, die in dienst moeten. Het is de bedoeling, een legorpredrtkant. een arts en de plaatselijke predikanten voor deze avonden uit te nodigen. Ook de kwesrtie van militarisme en de vraag „Hoe dienen we de vrede?" zal bij deze jongelui aan de orde moeten worden ge steld. Ds. B. C. Visser van Oegstgeest bracht verslag uit van de werkzaam heden van dc commissie voor de geestelijke verzorging in de zieken huizen. De voorbereidende besprekin gen voor de beroeping van een zieken- buispredikant donr dc classis (of ver bonden aan het werk van dc gehele Kerk) zijn in een vergevorderd sta dium. Misschien zal dit beroep tegen 1 januari 1957 worden uitgebracht. De gemeenten in de classis kragen daar voor een evenredig deel te dragen. Ds. Visser vrdeg dc kerkcraden, deze aangelegenheid nu reeds te bespreken. De plannen voor een Kerkdag 1957 krij. In de laatste drie Jaar hebben 62 dienstdoende Hervormde predikanten het ambt verlaten en z(jn tot een an dere staat des levens overgegaan. Bovendien loopt het aantal theologi sche studenten sterk terug. De oor zaken van deze vlucht uit het ambt en deze geringe aanmelding van theo logische studenten zijn voor een groot deel van financiële aard. Als Jonge mannen van 25 26 Jaar, die nog nooit een cent hebben verdiend, hun eerste pastorie hebben Ingericht en In hun eerste gemeente met het mini mumtraktement genoegen moeten ne men, dan is binnen niet al te lange tijd de financiële situatie hopeloos. Kan de Kerk genoegen nemen met deze toestand? Of zou de gemeente van alles onkundig zfjn en daarom geen grotere bedragen voor de Kerk willen afstaan? Het Is een onomsto telijk feit. dat In veel pastorieën grote zorgen zijn gegroeid. Maar de oorzaken van de ontmoediging van vele predikanten zijn niet enkel financiële aard. Ze liggen ook dieper. Daar is in de eerste plaats de alger kerkelijke en geestelijke situatie. Wat is ervlakt Gemeenteleven in de ja- e oorlog In de twpede plaats ziin daar ook de gebrekkige mutat.iemogeli.ik- heden. Sommige predikanten vliegen de Kerk door van de ene plaats naar de an- idere dominees bewonen 40 jaar dezelfde pastorie. Daarnaast worden vele predikanten ontmoedigd, doordat in hun Gemeenten zich kringetjes vormen, die 's zondags en in de week aparte .samenkomsten houden, ollega's, nota bene. soms ring- collega's. komen preken en lezingen hou den. Wat kunnen collega's elkander toch leed aandoen. t werk van de predikant is een veel soortig werk. Daar zullen weinig domi nees zijn. die meester zijn op alle wapens Zo heeft een predikant altijd wel iets, wat hem niet ligt. En nu zijn er altijd weer kerkeraads- en Gemeenteleden, die op dat zwakke punt wiizen en nooit een woord vaA waardering voor het andero werk uitspreken. Raad Wat kan er aan dit alles gedaan wor den? Spr. wilde de raad geven om eerst in de binnenkamer te onderzoeken, wat de eigenlijke oorzaak is van de teleurstel lingen in het werk. Gelukkig de domi nee, die een vrouw heeft, die hem ook in deze moeilijkheden tot een steun kaD zijn. Bovendien zijn er in elke Gemeente wel enkelen, soms heel eenvoudige men sen, maar met een echt geloof en grote levenswijsheid, die begrip hebben voor de moeilijkheden en met wie men van hart tot hart kan praten. Daarnaast is er ook de collegiale omgang, die van zeer grote betekenis kan zijn. Spr. illustreerde dit met verschillende voorbeelden. Ten slotte zei hij, dat de kerkeraden ministeries van predikanten de organen zijn, die de zorg voor de ziel van de pre dikant op zich moeten nemen De quaestor van de classis, burgemi ter K. van Diepeningen vap Leiderdorp, diende, na een korte inleiding, mede i de heren R Kuiper, ouderling Alphen aan den Rijn. C. van Leeuw» berg. diaken te Rijnsburg, en J. Varke- visser, kerkvoogd te Valkenburg, de gende motie in: „De classicale vergadering van Leiden, op woensdag 30 mei 1956 bijeen, met ontstelen tis gehoord hebbende van de nood en de zorg, waarin vele predikantsgezinnen ver keren, dringt er bij de colleges van kerkvoogden binnen de classis Lei den ten sterkste op aan. zo dit nog niet geschied mocht zijn, de alge meen verstrekte 3 van het trakte ment over 1955 en de 4 vakantie toeslag over, 1956 ook aan de predi kanten uit te keren en er voor zorg te dragen, dat de predikantstrakte menten ten spoedigste het sociaal- gerechtvaardigde peil van de sala rissen in gelijkwaardige ambten of beroepen (bijv. leraren M.O.) berei ken, zulks in afwachting van een komende algehele herziening van Hoofdstuk II van de Generale Rege ling voor de Predikantstraktemen ten. Zij brengt deze motie tevens ter kennis van de Generale Synode met het verzoek deze herziening zo spoe dig mogelijk aan de orde te stellen." Met algemene stemmen werd deze motie aanvaard. Aan de discussie over het onderwerp in ds. Vossers namen nog deel ds. Van Soest van Rijnsaterwoude. oud. De Vries Lisse, oud. De Wit van Katwijk a. d. Rijn, dr. Oppenheimer van Leiden, ds. Kloek van Leiden, ds. Jongeboer van Lisse en oud. Anker van Woubrugge. Op verhelderende en broederlijke wijze wer den de vele facetten van dit onderwerp de orde gesteld. half vijf werd de vergadering ge- WARMOND R.R.R. Restaurant Rflve Roumaln Van Vrijdag 1 juni 1956 af van 6-2 uur 's nachts Hongaars-Roemeens Orkest RUDI EN PALI Roemeens koud buffet o l.v. Roemeense- Franse- Restaurateur- Dichter MICHEL STERIADE VIJFF VLIEGHEN DROOMTUYN Oranje Nassaulaan 11 Res. 01711 - 854-655 Groot deel fabriekspersoneel eist 6 procent loonsverhoging Een groot deel van het fabriekspersoneel van de N. V. Sajetfabriek P. Clos en Leembruggen heeft gistermiddag het werk neergelegd. Ook heden ochtend hebben deze arbeiders, naar schatting 130 mannen en vrouwen, het werk niet hervat, doch kwamen in vergadering bijeen in een café aan de Beestenmarkt. Het gaat hier om de door de regering toegestane loons verhoging van 6 procent, die -de werkgevers in de textielindustrie tot dusver nog niet hebben uitbetaald. Gistermiddag reeds is uit de arbeiden tn comité gevormd. Dit heeft gesproken ei de hoofdbestuurder van het N.V.V., de heer Kruyt. De comitéleden steld» daarbij de eis. dat zij bij de onderhande lingen met de directie tegenwoordig den moeten zijn. De heer Kruiyt heeft wel met de directie geproken, maar comitéleden werden niet toegelaten. Een ldd van het comité heeft de ve zamelde arbeidsters en arbeiders toegi sproken. Hij verklaarde, dat de regering in naart reeds heeft verklaard, dat bedrijfs- taksgewijze een loonsverhoging van 6 procent zou mogep worden toegestaan. Onderhandelingen tussen de bonden van werknemers en de werkgevers in de tex tielindustrie zijn thans opgeschort tot De arbeiders willen hiermee niet akkoord gaan. vooral nu de directie van de Vereenigde Touwfabrieken heeft besloten per begin Juni 6 procent loons verhoging toe te 6taan. Kortgeleden heeft een delegatie uit het personeel van Glos Leembruggen d'e ondernemingsraad verzocht over deze 6 procent met de directie te gaan praten, doch de directie deelde mee dat. zolang de onderhandelingen tussen werkgev en bonden niet tot een goed einde zijn gebracht, daaraan niet kon worden ge dacht. Teneinde op korte termijn een beslis- %CiCkt^toitoc/i pittig! Alleen de C.H.U. en de /V. U. waren vertegen ivoordigd Het Veteranenlegioen Nederland, afdeling Leiden, hield gisteravond in De kleine Burcht een forumavond, die, hoewel in opzet mislukt, toch buitengewoon geslaagd mag heten. In opzet mislukt omdat van de poli tieke partijen alleen de C-H.U. en' de Nationale Unie op algemeen Chris telijke grondslag een vertegenwoordiger hadden gestuurd; geslaagd om dat de antwoorden van deze vertegenwoordigers, respectievelijk mr. dr K. de Vries en de heer J. J. C. Muller, buitengewoon eerlijk waren en d< ragenstellers niet met een kluitje in het riet werden gestuurd. •gen Een i ï'iité. Kloek van Lenden voorzitter ei Stroo van Koudekerk aan den Rijn ta-resse is. zal in de loop van de volgende winter alle Gemeenten in de classis het materiaal toezenden ter bestudering var het centrale onderwerp van deze Kerk- Wereldraad Nadat ds. W. G. Meijering van Voor schoten een résumé had gegev» rapport van sectie IV van de vergadering van de Wereldraad van Kerken in Evanston. dat handelt over ..Internatio nale Zaken", liet prof. Van Asbeck enige lichtflitsen vallen over de wijze, waarop dit rapport was ontstaan. Hij heeft mee gewerkt aan de samenstelling ervan. Hij wees op de grote moeilijkheden, die er rijzen door het verschil in denkwijze, in taal, in kerkelijke vorming enz. en meen de dan ook, dat de uitwerking van het rapport niet in overeenstemming geweest ls met de voorbereidingen, die eraan vooraf Zijn gegaan. Wel vond hij h. ■olie bljdr? tot het ïstukken In het midden van de kerk. Hij meende od som mige terreinen zelfs een duidelijker be wustwording te mogen constateren, maar de Kerk moet verder. Volgens hem moet er in de Herv. Kerk een groep worden gevormd, die een advies zal moeten uit- breneon aan de Wereldraad. Kerken en ministeries van buitenlandse zaken zul len hierin elkaar moeten vinden. F.r zal dan een vertrouwelijker verhouding moe ten ontstaan ter bespreking van velerlei vraagstukken, die onder „Internationale Zaken" ziin te betrekken. Dit was een verhelderend betoog en een hartelijk applaus toonde prof. Van Asbeck. hoe dankbaar men was voor zijn gewaardeerde bijdrage. Pastorale zorg In de middagvergadering behandelde ds. D. J. Vossers het onderwerp ..Pasto rale zorg voor de predikanten". Aan het eind van het vorige jaar heeft de Gene rale Synode zich ernstig bezig gehouden met de moeilijkheden, waarmee veel pre dikanten In de tegenwoordige situatie hebben te kampen. Als gevolg van deze discussie heeft de Synode zich bit schrij ven van 23 febr. tot alle Hervormde pre- Na het openingswoord van de waarne mend voorzitter, de heer J. Trippenzee, kreeg allereerst de heer P. J. G. A. Egos, voorzitter van het gewest Zuid-Holland, het woord. Hij vond het vanzelfspreken4 dat het legioen van oud-strijders zich met de staathuishoudkunde bezighoudt, maar een bindend advies ten aanzien van de politieke keuze kan aan de leden niet worden gegeven. Alleen de C.P N. en de Nationale Oppositie-Unie. als zijnde ver gaarbakken van extreem linksen ei extreem rechtsen, werden sterk afgera Een van de eerste punten dat werd aan gesneden, was het belang van de buiten landse politiek in de verkiezingsstrijd. Mr. De Vries zei, dat Tiet er in de eerst» plaats om gaat, hoe ons land zal worden geregeerd, maar dat ook ten aanzien de buitenlandse politiek de C.-H.U. vrij :oncreet is geweest ih het program ictie. Zij wil een krachtige steun lenen aan een federatief samengaan de Europese staten. Een eenparige (en op dit wooni moet het accent vallen) Inper king van de soevereiniteit zal daartoe dig zijn. De heer Muller bepleitte aar hand van het program van actie van een meer fiere houding op interna tionaal gebied. Handhaving van de tionale zelfstandigheid stond bij hem op de voorgrond. Nieuw-Guinea Bij de bespreking van de houding opzichte van Ambon en Nieuw Guinea kwamen de tongen goed in beweging. Mi 'ries las allereerst punt twee van hc urgentieprogram van de C.-H.U. voor •aarin duidelijk wordt gesteld, dat Nieuw Guinea bij Nederland moet blijven, hekelde de houding die Amerika aar Van postzegelfonds 45 mille verdwenen Een 48-jarnge Haagse adjudanrt-onder- offi'Ciier i6 gistermiddag door de krijgs raad te veilde Wesl veroordeeld bot een geva-nigeniissbraif met aftrek, waarvan maanden voorwa a rdelijk met een proeftijd van drie jaar. De militair heeft de laatste vier ja-ar als penningmeester hert Nationaal Postzegel fonds de des betreffende stichting voor 45.000 bena deeld. Volgens een accountantsonderzoek zelfs 84 000 zijn verdwenen. Het Juiste bedrag kar. niet worden bepaald de chaos in de boekhouding. Be klaagde had als een Sinterklaas mei het geld omgesprongen. De verdediger, dr. Ph. van der Vens oefende scherpe «k uit op hert beleid van het postze- gelfonds en v»>orail op de voorzitter De was anderhalf Jaar gevangenisstraf intsiag uit de dienst. ten opzichte van Sukarno, die door som mige Amerikaanse bladen als een tweede Washington is begroet. De eerste oorzaak voor deze houding zocht de C.-H.U.-af- gévaardigde ln het sentimentele vlak. De Amerikanen beschouwen de Indonesiërs als een koloniaal en onderdrukt volk en zij trekken dan een vergelijking met hun eigen toestand voor de vrijheidsoorlog, een vergelijking, die. zoals mr. De Vries aan toonde. volkomen mank gaat. Dat ook het kapitaal een woordje meespreekt, blijkt uit het zg. Foxcontract, en de Midden- amerikaanse staten kunnen hier als voor beeld dienen. Een derde oorzaak ligt in het politieke vlak Amerika heeft een grote angst voor het rode gevaar en In donesië kan goed als bolwerk fungeren. Een goede bondgenoot als Nederland al tijd is geweest, wordt hiervoor opzijgezet, een houding waartegen de Nederlandse regering wel wat krachtiger kan optre den. aldus de spreker. De heer Muller kon zich volledig aan sluiten bij de men'ng van de voorgaande spreker. Hij zag de demonstratie van de Ambonezen, hoewel op zichzelf onge wenst. als een demonstratie tegen de zijns inziens volkomen foute politiek van na de oorlog. Voor de Ambonezen die niet in Indonesië willen blijven, wilde hij Nieuw Guinea openstellen. Controverse Gingen beide sprekers steeds met elkaar mee. enig verschil van mening ontstond over de vraag, of het mogelijk is. dat protestanten en rooms-katholieken in een partij kunnen samenwerken. De heer Muller vond een gezamenlijk optrekken - praktische politiek van veel b( lang. Mr. De Vries zag principiële moe lijkheden. Hoe zal de houding van zo' jemengde partij zijn ten aanzien van hi irocessieverhod en de huwelijkswetge ing? De heer Muller zag dit in het prak tische vlak; hier openbaarde zich eei Een ander belangrijk punt was d» -aag. of de samenwerking van de Chris telijke partijen met de P.v.d.A. goed is Het program van actie van de N.U. suggereert, dat de Christelijke par tijen aan de rode halsband hebben ge lopen. Mr. De Vries toonde aan. dat de politiek, vooral van de laatste vier jaren, zeker geen socialistische politiek is ge- at van een „rode-halsband- politlek" geen sprake is. De Christelijke partijen wilden, ln het belang van het volk, meeregeren. Nog vele andere vragen kwamen aan de orde: de woningnood, de prolongatie de Navo afhankelijk stellen van de houding van Amerika ten opzichte van het instellen i pai luêtec 'ventueel „landver- -esident Schermer- VOORSCHOTEN Ruimten voor BB en openbare werken In de onderbouw van de achttien etage woningen aan de Raadhuislaan bevinden zich een aantal grote en kleine vertrek ken. De kleine vertrekken komen ter be schikking van de bewoners en de grotere van de Bescherming Bevolking en de Dienst openbare werken. Voor het tref fen van een aantal voorzieningen wordt een krediet gevraagd van f 4600. Voor het inrichten van een theorielokaal wordt een krediet groot f 2500 verzocht. Voor de inrichting van een timmer mans- en schilderswerkplaats ten behoeve van Openbare werken wordt een krediet van f 1430 gevraagd en voor de aanschaf fing van gereedschappen een bedrag van f 1200. Ten slotte wordt voor de bouw van een semi-permanent gebouwtje op de gemeen telijke opslagplaats de som van f 5500 ge vraagd. Geldlening gemeente Ter financiering van een aantal kapi- taalswerken stellen B. en W. voor over te gaan tot het sluiten van een vaste lening groot f 300.000. De voordeligste aanbieding werd ontvangen van de N V. Slavenburgs Bank. Enkele bijzonderhe den: looptijd 30 jaar. rente 3% koers 100aflossing in gelijke delen, provisie Voorzieningen aan de school met den Bijbel Het bestuur van de School met den Bij bel heeft het gemeentebestuur medewer king gevraagd voor het treffen van een aantal voorzieningen. In de eerste plaats is het zeer gewenst de bestaande terrein afscheiding langs Wijngaardenlaan en Oranjeplein te herzien. De afscheiding is slecht en vraagt veel onderhoud. De voor gestelde verandering vraagt een bedrag an f 1750. Verder is de bestaande speelplaats te klein. Het is de bedoeling deze te ver groten met het aangrenzende terrein, het te rioleren en van tegels te voorzien. Dit en uitgaaf van f3750. Na deze ngen zal de speelplaats ruim 1000 m2 groot zijn. Ten slotte is het bestuur van plan de bestaande schuifwand tussen twee loka- te vervangen door een gemetselde ir. Door de slechte isolatie ondervindt het onderwijs veel hinder, terwijl wegen.' het grote aantal leerlingen het gebruik van de twee lokalen als vergaderruimte veel bezwaren oplevert. De voorgestelde werkzaamheden vergen een uitgaaf van f 420. OEGSTGEEST Ds. G. J. Mooi 80 jaar Vandaag viert ds. G. J. Mooi. emeritus Hervormd predikant, wonende Grünerie- laan 10. zijn tachtigste verjaardag. In 1902 werd hij kandidaat in Drente. Op 19 ok- aanvaardde ds. Mooi het pre dikambt ln Frederiksoord. Tien jaar later ging hij naar Helium, in 1915 naar Vries, in 1919 naar Gasselte en in 1923 naar Hal hij tot 1943 bleef. Na zijn eme ritaat op 19 oktober van dart jaar heeft ds Mooi 'n jaar te Westerwijwerd ges-taan als hulpprediker. In Someren deed hij nog er jaar als zodanig dienst, waarna hij ch te Oegstgeest ve'stigde. Geboren: Sylvia d. van C. Si ra en S Zwart. Getrouwd: N. J. M Van der Voort en F. C. Heijboer; J, A. H. Latoordus en G A Macd-aniël; P. Boom en W. P. de Vriee: M J. Piaating en P van der Valk; H F Medcndorp en W. Glij-n; H Blansjaar en M. J Tuminga. sing aver de 6 procent loonsverhoging af te dwingen heeft een groot deel var fabrieksperoneel daarop besloten meer aan het werk te gaan. De medebestuurster van de Eenheids Vakcentrale uit Amsterdam, mejuffrouw Verplak, kreeg van de vergadering toe stemming te spreken. Zij was gisteren reeds door arbeiders, georganiseerd in de E.V.C., op de hoogte gesteld van de situatie. Mej. Verpak ried de arbeiders aan een grote commissie te kiezen om met de directie te onderhandelen. Zo nodig zal met s takings- lijsten moeten worden gelopen. Zij zegde de steun van de E.V.C. aan de actie toe. De vergadering ging inderdaad over tot het kiezen van een grote commissie, die hedenochtend nog zou trachten met de directie te spreken. Voorts is besloten als te stellen, dat de 6 pet loonsverhoging wordt uitbetaald en dat <le uren, waarin ls gestaakt, eveneens worden betaald. Bo vendien blijven de arbeiders solidair indien rtegen enige van hen uiijsluii'ti'ngsmaat- regelen zouden worden genomen. Men zou trachten hedenmiddag de rest an het fabriekspersoneel eveneens in de staking te betrekken Op een nieuwe ver gadering worden hedenmiddag plannen beraamd om ook het personeel van andere Leidse textielfabrieken tot staken te be wegen. De vergadering bleek van mening zijn, dat het ook hier broeit onder de arbeiders. Contractbreuk een persconferentie deelde de be- drijfschef, de heer J, Sap, ons vanmor- mee, dat op het ogenblik 101 arbei- Bibliotheekcongres te Arnhem IN HET KADER van het tweedaagse Bibliotheekcongres te Arnhem heeft de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen haar algemene le denvergadering gehouden. Dr. A. Kessen, voorzitter en directeur-biblio thecaris van de Universiteitsbibliotheek te Leiden, legde de nadruk op de voortdurende groei van de vereniging, die onder meer blijkt uit het feit, dat juist een dag vóór het congres de duizendste bibliothecaris als lid was toegetreden. Aan de veranderende en steeds stijgen de behoeften van maatschappij en weten schap heeft de vereniging zich in naar organische verbanden mede aangepast door een veranderde structuur, die met haar secties, groepen, studiecentra samenwerking met andere organisaties, de eenheid van het Nederlandse biblio theekwezen duidelijk illustreert. In de verschillende secties werd een groot tal belangwekkende voordrachten gehou den. In de sectie Wetenschappelijke Bibliotheken sprak dr. P. Voorhoeve, con servator van de Oosterse afdeling van de Leidse Universiteitsbibliotheek, over de beschrijving van Oosterse handschriften waarbij hij een historisch overzicht gaf van het ontstaan en de vorming Oosterse handschriftenverzamelingen en buiten Europa en van de verschillen de methoden van beschrijving. Dr. A. J. de Mooy, onder-bibliothecaris van de Aardbeien nog duur In aansluiting aan ons bericht van gisteren over te Kapelle-Biezelinge ge veilde aardbeien kan nog worden mee gedeeld, dat thans aardbeien worden ge veild tegen prijzen van 60 tot 80 cent per doosje van twee ons of een half pond. De volle-grondaardbeien, waarvoor slechts >6 cent per kilo werd betaald, konden het wat de kwaliteit betreft in geen enkel opzicht halen bij de kasaardbeien. Het betrof hier ook slechts enkele kilo's aardbeien, die dus nog van minder goed» kwaliteit waren. De prijzen in de win kels variëren van 75 cent tot een gulden per doosje. ders staken. De voorspinnerij staat ge heel stil. De andere afdelingen werken met beperkte bezetting. De stakingscom missie, die zich in de loop van de morgen aan de fabriek vervoegde, heeft te horen gekregen, dat alleen zal worden onder handeld met de erkende vakorganisaties. Men beschouwt de eventuele loonsverho ging van dineciiewege als een zaak, dde slechts kan worden beslist in besprekin gen tussen de federatie van werkgevers en de bonden. Vertegenwoordigers van de ondernemingsraad met wie wij nog even, hebben gesproken, beschouwen d» staking a'ls contractbreuk, waartoe agita toren v.n de E.V.C. hebben aangezet Koninklijke Bibliotheek te Den Haag, be schreef de historische ontwikkeling van de samenstelling van de bibliotheekcata logi. Het congres, waaraan ongeveer vier honderd congressisten deelnamen, werd beslóten met een bezoek aan het Open luchtmuseum. Om 6 pet. en 3 pet. ineens i aantal stakende boui uit Rotterdam naar Leiden gekomen, heb de werkers aan de huizenbouw bij dc 5 Meibrug vanmorgen overgehaald het -erk eveneens neer te leggen. In d» antine van het aannemersbedrijf Breurc een vergadering belegd, waarin tot een rotestactic van één dag werd besloten. !et gaat hier om het verkrijgen van de percent en de uitkering van 3 percent icens, die de bouwvakarbeiders nog niet ebben gehad. Hoewel enkele omstanders beweerden, dat met stenen naar werkwilligen is ge gooid, kregen we op het stakingsterreir toch de indruk, dat het zo'n vaart niel Liep. In een lange rustige optocht trokken stakers naar andere bouwbedrijvi de arbeiders daar te overreden het ln Dierentuin Huren geen sluitpost van loonbeleid De Nederlandse Bond van Huls- Grondeigenaren heeft gisteren in de Die rentuin een congres gehouden. In een uitvoerig betoog heeft drs. A. W. Hermse zich grondig bezig gehouden met wat zich na de oorlog rond het huurvraagstuk heeft afgespeeld. Hij concludeerde, dat de onvoldoende aanpassing van de huren aan de sinds 1940 sterk gewijzigde om standigheden funest gewerkt heeft voor de volkshuisvesting en het woningpeil. De huren mogen geen sluitpost vormen van het loonbeleid. De na-oorlogse kabi netten hebben het tempo van de aanpas sing der huren steeds vertraagd. Resul taat is, dat de particuliere exploitanten het kind van de rekening geworden zijn. De woningwetbouw heeft een overheer sende positie verkregen. De voorzitter van de bond, de heer S. J. Mook, wees in zijn openingswoord op het bedenkelijke verschijnsel, dat het niet mogélijk is ge bleken het huurvraagstuk ondanks de hoog-conjunctuur op te lossen. Het ge zwel van het te lage huurpeil moet radi caal worden uitgesneden. Drs. J. H. Derksen besprak de kwestie van de huurbelasting Hij bepleitte een terugkeer tot de vervangingswaardeleer als basis voor de afschrijving. Alleen d^ vervangingswaarde is in de werkelijkhi gegrondvest. Internationaal congres zaaizaadhandelaren Minister en mevrouw S. L. Mansholt hebben d osdagavond in hotel Witte'orug in Den Haag de deelnemers (en hun dames) aan het congres van de Interna tionale federatie van zaaizaadhandelaren ontvangen. Op de eerste plenaire zitting van dit congres heeft de voorzitter, Arthur L. Dean, erop aangedrongen de moorden de concurrentie eens op te geven. Hij wees ook op de noodzaak van een ge degen studie van het gebruik van giften 'oij de onkruidbesirijding. Besluit B. en W. van Den Haag nietig ikarbeiders, protest te steunen. Bij de flatbouw "de Kanaalweg groepte- zij in een grote kring samen en de stakingsleider zette het doel van het protest uiteen. Om hilf twaalf hebben ongeveer 50 mensen werk neergelegd en men vervolgde zijn weg naar andere bedrijven. Vanmiddag komen de stakers opnieuw bijeen. Dan zal men zich beraden of het werk mo zal worden hervat. Nieuwe legerpredikant te Leiden Morgen och tend neemt ds. J. Kramer van Aalsmeer in de Doelenkazerne afscheid als legerpredikant voor het garnizoen te Leiden. Ds. D. Pasman van Niezijl (Gr.) zal dan als zodanig worden geïnstalleerd Openbare les voor scheidsrechters Voor de vierde maal in Leiden had gis teravond op het U.V.S.-terrein aan de Wassenaarseweg een openbare les voor voetbalscheidsrechters plaats. Onder toe- zacht van de heer Twisteling uit Haar- leidden vier Leidse scheidsrechters, de heren Schalks, Kruit, Proper en Jon- geleen, ieder een gedeelte van een wed- strijd, die gespeeld werd tussen het twee de elftal van U.V.S. en een elftal uit de bollenstreek. Naar aanleiding van de be slissingen, die in het veld werden geno- gaf de heer Twisteling direct zijn aanwijzingen, zodat de scheidsrechters hun fouten konden cxjrrigeren. Voor deze wedstrijd bestond grote belangstelling uit Leidse voetba-lkrdngen. Gezien het grote •s zal dit experiment te zijner tijd wel worden herhaald. Employé lichtte bank voor f 18.000 op In Amsterdam is een 40-jarige bank employé gearresteerd wegens verduiste ring van 18.000 ten nadele van het be drijf, waarin hij werkzaam was. Hij heeft bekend de verduistering te hebben ge pleegd. Inmiddels had hij reeds 17.000 gebruikt voor aflossing van oude schuil den. Wilde staking in Den Haag Op vele bouwwerken ligt werk stil De wilde staking, die een aantal Rotter damse bouwvakarbeiders gisteren op aanstoken van leiders van de communis tisch georiënteerde vakbonden, de E.V.C. en de O.V B. is begonnen, bleek vanmor gen naar Den Haag te zijn overgeslagen. Vanmorgen is namelijk op verschillende bouwwerken het werk neergelegd. Daar de bonafide organisaties niet achter de aktie staan en er dus niet over denken de stakers uit te betalen, behoeft men niet te verwachten, dat er van een langdu rige staking sprake zal zijn. Aanvankelijk bleef de staking in hoofd zaak beperkt tot de bouwwerken in het Bezuidenhoutkwartier en de bouw van het Postkantoor aan de Prinsegracht werd zelfs na circa anderhalf uur hervat, doch later op de morgen sloeg de staking over naar andere wijken, zoals Morgen stond, Bouwlust en Moerwijk, waar ver schillende belangrijke objecten in uit voering zijn. Bovendien werden de daar werkende arbeiders opgewekt naar het Malieveld te gaan waar de stakingslei ders een bijeenkomst hadden belegd. Vrij veel arbeiders procentueel gezien wel iswaar geen onrustbarend hoog aantal gaven aan de oproep gehoor en hoorden op het Malieveld de E.V.C.'ers en O.V.B.'ers aan. Zoals men weet is de staking begonnen uit ontevredenheid over het feit. dat aan vankelijk slechts 3 pet. loonsverhoging is overeengekomen, terwijl men een alge hele verbetering van de primaire en se cundaire arbeidsvoorwaarden wenst, iets waarover overigens de werkgevers- en werknemersbonden het volkomen eens zijn. Maandag 4 Juni zal men alle wensen nader bespreken en op het resultaat ran dit overleg zal goedkeuring van de rijks bemiddelaars worden gevraagd. De Rotterdamse bouwvakarbeiders, die gisteren In staking zijn gegaan, zouden vanmorgen hun standpunt nader bepalen, waartoe zij op verschillende plaatsen bij een kwamen. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door Van der Graaf on Co) Fa. Drukkerij Do Merwe- 23. Dordrecht, envenn nans Overtoom 338. A'd-..., d Ven. Wijnstraat 32. Dordrecht, P L. v d Polder Dordrecht; Th. Bessehne expl. rolschaatsenbaan. Pr Julia- naweg 91. zaak A dm de Ruit ter-weg Dor drecht. cur. mr W. P Bitleveld: I W van Steenis, koopman textiel. Dorpstraat iw oven-Sitta-vI en-- - - kers trun bergen, Voorst Apeldoorn: F Rader..,. 'urier. Heoreweg. Meeden. cur 'mr H J ïrouwer Winschoten: A J F v Eerde. evpl. !Xoed1tiebedr11f Achilles. Schellingwouder- (H1k 29hï. A'dam, cur. mr H. J P Dolk. ildvorderlngen; In falH wijlen B C. J. v.h Maarsbergenstr 65. Den Ha=» indiening voor 5/6. vertficatieverg 31/6 f Opgeheven; P «"-■ talen. Hai Ilollandsche Betonmij Door aandeelhouders dividend bepaald op 12 en statutenwijziging goedge keurd. Deze houdt in: verhoging van pri mair dividend van 3H tot 4 en verval 'an 10V» uit overwinst voor commissa- In Dorpshuis te Leiderdorp Goede gymnastiek van Sparta op jaarlijkse uitvoering len van Zuid-Holland hebben van B- en W. van Den Haag ■wezen onderwijzeres van een agere school na baar vertrek i'tedd-enst adsn-og zeven weken i met inihoudïmg va-n salaris, rt.iaid. Did is o 3 Leiderdorpsc Sparta" in het Dor i uitvoering. De v» uur, de heer F. T. Ie heer C. Vu(jk gaf i-mnastiek vereniging shuls haar JaarMtk irzittcr van het be- d. Krol. sprak welkomstwoord, waarbU hU zich in het bijzonder richtte tot wethouder Snel, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, en diens echtgenote. De heer v. d. Krol legde de nadruk op de grote waarde van de sport. Hij noemde deze onontbeerlijk voor de Jongeren, waar het concentratie- vermogen wordt opgevoerd en de van sportiviteit tot een levenshouding kan Er beslaan plannen tot het houden »n sportdag, maar daarvoor is het gewenst, dat het aantal heren-leden zich flink uitbreidt. Daar mevrouw J. G. Ver- meulcn-de Graaf door ziekte was ver hinderd de pianobegeleiding te verzor- Vuyk dit voor haar De enthousiaste Sparta-leden hebben de oefeningen vlot en netjes afgewerkt. Vergeleken bij vorig Jaar was zeker >oruitgiang te bespeuren. De partner- ■feninig voor dames en heren en de bal •fening van de dames b, vormden wet jvereenkomstig I de hoogtepunten van de avond. Ook de Onderwijsraad, vrije oefening, die na de pauze door de B. en W. als I meisjes c werd gebracht, was ritmisch keurig verzorgd. Er was nog een verrassing. Mejuffrouw A. Montfoort, lid van de keureommlss-ie gymnastiek in Leidien, verrichtte ha-ar da- mesoefening, die heeft gegolden voor het kampioenschap van Zuid-Holland. De Sparta-leden boden de heer Vuyk een stoel aan uit dank voor zijn goede zorgen. Mevrouw Vuyk kreeg bloemen. Vanavond wordt de uitvoering her haald. Verdovende middelen gesmokkeld De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof, mr. J. Zanijer, noemde smok kel in vbrdovende artikelen een groot aatschappelijk kwaad. Hij vorderde be- -stiging van de zes maanden gevange nisstraf tegen zekere J. W. en bevesti ging van de negen maanden gevangenis- r Th. H. van O., die z.g. mari- h uan a - si-ga retrten hadden verhandeld. Voorts vorderde hij dat het vonra.-rest lechts toi het rechtbankvonnls zou wor den afgetrokken. februari was W. betrapt met TOO hennepzaadsigaretten .bij zich. Hij moest deze voor Van O. verkopen voor een gulden per stuk. Hiervan mocht hij een kwartje zelf houden. Van O. had deze igaretten zelf gerold. Hij ging veel om t Suri ten het Arrest 13 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7