AARDBEVING: Dreigende wolk boven zonnig land Endocil Centrumpartijen Italië hebben absolute meerderheid Verbreken Chr. kruideniers de samenwerking 5 DONDERDAG 31 MEI 1956 „Erger dan oorlogzeggen Chilenent Kleurrijke landschappen en nijvere industriesteden wisselen elkaar af (Vai medewerker Hans Kievid) T^EN AARDBEVING moet iets verschrikkelijks zijn. „Erger dan oorlog", zeggen de Chilenen, die zo'n natuurramp meemaakten. En er zijn vele Chilenen die dat weten. Want ruim tien jaar geleden werden er in Mid- den-Chili talrijke steden door getroffen en vielen er tienduizenden doden Zo werd de stad Chilian nagenoeg geheel verwoest, Concepcion werd zwaar beschadigd. Ja, „erger dan oorlog". Want zelfs in een moderne oorlog kan men nog wel eens dekking zoeken en vluchten. Maar waar moet men heen, als de hele bodem over kilometers afstand eensklaps in beweging komt, huizen, kantoren en fabrieken instorten, straten opensplijten en leidingen voor gas, licht en telefoon onklaar raken? Nu nog worden de Chilenen van schrik vervuld, wanneer ze met grote angstogen de vreemdeling herinneren aan wat er oj een avond gebeurde. Het was een mooie ietwat drukkende dag geweest. -De zor was bloedrood weggezonken en de men sen zochten verpozing op de pleinen, ir de bioscopen, of in de restaurants. En of schoon er aan een aardbeving geen ge luiden of bewegingen vooraf plegen t< gaan. heerste er een nerveuze stemming vooral onder de dieren. Plotseling, om circa tien uur, trilde dc grond en bewogen de muren zachtjes heen en weer. Nog geen tien tellen d; na ging er een geweldige schok door het halve land. Dc schok zelf was misschicr geluidloos, maar het geraas van vallenc puin en het geschreeuw en gekerm var radeloze en gewonde mensen vulde d< lucht In tien, twaalf seconden was het ge beurd; lagen hele steden in puin. Dc ge volgen waren ontzettend. In Chilian klap te bijvoorbeeld een volle bioscoop als eer foto-apparaat in elkaar Weken lang zocht men naar overlevenden En maanden ach tereen groef men in het puin, op zoel naar vermisten. De paniek, die was uitgebroken, keer de herhaaldelijk terug. Want wie kon ga randeren. dat het bij deze ene schok blijven? Lange tijd sliepen in steden dorpen ook zieke vrouwen en kleine l< deren op de pleinen. Er heerste een mach tige broederschap. Arm en rijk, jong oud hadden immers hetzelfde leed door- Talrijk waren de verminkten, die nau welijks nog geholpen konden worden Velen van hen werden w^mzin-nug van pijn. Want wel snelden van alle kanten ambulances en hulpploegen toe. gingen vaak verloren in de grote chaos, zodat hulp toch moest uitblijven. Inderdaad, aardbevingen zijn de groot ste verschrikking. Voor vulkanen, grana ten en bommen, hoe ontzettend soms ook kan men dikwijls nog ontvluchten. Maai voor aardschokken nimmer. Daarorr heerst er bij de oudere Chilenen telkens weer angst, als een of andere waarzegger nieuwe schokken voorspelt. Weliswaar verklaart iedereen de man voor tochMen kan nooit weten.. Droomreis De Chileense bodem is 6terk vulkanisch. Vandaar dat er elk jaar lichte aardschok ken optreden. Doch ze hebben gelukkig geen waarneembare gevolgen. Niettemin bewijzen ze, dat de aarde nog altijd in be roering is. Tegelijkertijd hebben de vulkanen Chili een paradijsachtig aanzien gegeven. Rei zend door het Centraalchileense land, kan men de prachtigste kegelvormige toppen ontdekken. Sommigen roken. Anderen slapen onder een dikke mantel van sneeuw. En in de diepe meren, waaraan Chili zo rijk is, ziét men het beeld van die majestueuze toppen weerspiegeld. Hier zoeken 's zomers dan ook duizenden Chi lenen hun vertier. Ze vissen, jagen en Maar die verrukkelijke natuur, e het volk zo'n heohte vriendschap schijnt te hebben gesloten, vrezen ze in het diepst van hun hart als de pest. Want ....een aardbeving is zo iets ontzettends! Er loopt een gerieflijke trein door het zuidelijke vasteland van Chili., Van San tiago naar Puerto Montt. Deze trein, die als De Pijl wordt aangeduid, bedient een traject van 1175 kilometer. Vrijwel de hele route loopt door heuvelachtig landschap, met links de machtige Andes. Pas op het laatste gedeelte wijkt deze bergrug terug en maakt plaate voor tientallen wonder schone meren. Het hoogtepunt van de reis wordt bereikt bij het passeren van de Mont Osorno, de enorme vulkaan tussen Osorno en Puerto Montt. Daar liggen ook de geweldige wouden, waaraan het land zo rijk is. Men kan geen stationnetje pas seren, of er ligt hout opgetast. En maar liefst over kilometers lengte! De tocht gaat door dalen, over berg kammen, door tunnels en via kolossale spoorbruggen. Het is een reis als een Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weken kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncrême van Organor Per tube f2.90 droom! Een reis door vredig land met sullige ossewagens', met kleurige kledq van boeren, met fantastisch mooie vrou wen die druiven plukken. En wat al niet De stadjes liggen ils het ware wegge worpen in de tijdloosheid stoffig en oud. Wanneer men op een stationnetje aankomt, groepen de mensen samen. De trein van noord naar zuid is hun enige verzetje. Ondertussen trachten verkoop sters in kraakwitte iassen stukken kip, pasteitjes en fruit aan de man te bren gen. Chili is immers een land van fruit! Van druiven, appelen, peren, perziken en vijgen. Alles is duur in Chili, behalve het fruit. Meen echter niet, dat er alom lande lijke rust heerst. In Concepcion, de tweede stad van het land, wordt hard gewerkt. De gevolgen van de aardbeving is men praktisch te boven gekomen, al lig» er hier en daar nog een open plek In deze stad braken hoge schoorstenen rook uit van de gewel dige hoogovens, de textielfabrieken, por- •letn-bakkerijen cn kolenmijnen. En in dustrialiserend Chili heeft al weer terrei- bouwrijp gemaakt, waar straks een papierfabriek zal komen. Valdivia Zuidelijker ligt, aan breed water, hei meer liefelijke Valdivia. Deze stad, met haar houthaven Corral, is door de Duitsers tot bloei gebracht. Hei is daar alles Duits wat de klok slaat. Van naambord tot ver eniging! Heel merkwaardig is, dat de auto's in deze stad registraticletters SA en SD dragen. De meeste Duitsers hebben echter een democratische inslag, ofschoon het blad #„Der Kondor" nog altijd hyper- nationalistisch is, om maar geen ander woord te gebruiken. Gememoreerd zij, daf Zuid-Amerika toe vluchtsoord werd voor drie soorten Duit sers; de boeren-cmigranten, die al om streeks 1900 de „Heimat" verlieten; de door Hitier verdreven Joden, en de uit geweken nazi's. Die allen leven weer broe derlijk tezamen en doen niet voor elkaar onder als het op liefde en respect voor het oude vaderland aankomt. Maar in Valdivia hebben ook eens Nederlanders gezeten, die er de Span jaarden te lijf ginger De vervallen for ten in Corral duiden nog op de strijd in die omgeving, waar we destijds aardig hebben huisgehouden Helaas brachten we het er niet vreder dan tot „achtens waardige" piraten; Intussen is Valdivia deze schermutselingen al weer lang ver geten en bouwt het aan haar toekomst; tweede exporthaven van Chili. i Thans is de officiële uitslag bekend de verkiezingen der provinciale raden in Italië. Die van. de gemeenteraadsverkie zingen zijn nog niet officieel vastgesteld. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de volgende percentages bekend gemaakt. De christen-democraten hebben 9.2f stemmen behaald of 38.9% legen 36.3% bij de vergelijkbare verkiezingen 1951-'52 en 40.7% bij de algemene kiezingen in 1953. Tezamen behaalden de centrumpar tijen. christen-democraten, sociaal-demo craten, liberalen en republikeinen, 52.6% der stemmen of 2% meer dan in 1951-'52 3% 1953. De winst van de Nenni-socialisten Is niet zo gemakkelijk at te lezen uit de officiële cijfers? daar hun 'lijsten gekop peld waren aan die van de communisten De winst blijkt wel uit dfe officieuze uit slagen der gemeenteraadsverkiezingen. In 92 grole sleden behaalden Nenni-socia listen met 1.163.901 stemmen een winst van niet minder dan 74.59% vergeleken bij de gemeenteraadsverkiezingen in steden in 1951-'52. De christen-democraten behaalden deze -zelfde 92 gemeenten 2.700 661 si nen, een winst van 2 04%. De andere :entrumpartijen liepen evenwel t< terwijl de monarchisten en neo-fascisten vare verliezen leden Zowel bij de provinciale als de meenteraadsverkiezingen verloren terrein ofschoon de v Zwaar verkeer voorrang op Velser pont Van 'heden af ;ti voorrang wo auto's, autobusse kleine bestel: il op het pontveer Vel en gegeven aan vraoht- enz.. boven personen- motorrijtul- waarvan de asbelasting met inbegrip de lading 1,6 '.on en of hoogte de 2.40 en/of breedte 2.20 m te boven gaat. Deze voorrangsregeling, die echter alleen kracht is gedurende de tijd, dat de o-ver de 6luizen te IJmuiden voor de overige motorrijtuigen is geopend, zal automatisch worden toegepast indien de desbetreffende voertuigen zich opstellen op de daartoe ter plaatse aangeduide wachtplaatsen. Slechts in bijzondere gevallen kan voor rang worden gegeven aan andere motor ijtuigen tenzij jop voorrangskaart, aan vragen bij ,*.Het Noordzeekanaal", ansstraal 46a, Haarlem, tenzij op aanr vraag bij de politie aan de pont. te maatregel is noodzakelijk, omdat personenauto's en kleine bestelwagens ïog te weinig gebruik- -maken van de lieu we weg via de sluizen van IJmuiden Onvoorzichtige loodgieter krijgt twee weken De loodgieter G. S. uiit -Maastricht Is door het Bossche gerechtshof conform de tot twee weken 'hechtenis veroordeeld, omdat hij door onvoorzichtig behandelen an een brander de brand in de St. Ser- aastoren in Maastricht heeft veroor- aakt De rechtbank te Maastricht had vrijgesproken Surinaams oudminister staat terecht Oudminister Karamat Alt van Suriname aat thans terecht op de beschuldiging, dat hij gelden van da vereniging Ahma- diya zou hebben verduisterd Men legt hem ten laste, dat hij 22.500 als gc- :henk zou hebben aangenomen, terwijl ij zou hebben moeten weten, dat deze gelden uit misdrijf waren verkregen, bovendien, dat hij meineed zou hebben gepleegd, toen hij onder ede voor de rechter-commissaris had verklaard niet /eten. hoe een bedrag van 20.000 subsidie van het land aan Ahmadiya zou zijn besteed. Deze verklaring was afge legd in de strafzaak legen de Indonesi sche politicus Soemita, die ervan schuldigd wordt ditzelfde bedrag te heb ben verduisterd Karamat Ali ontkende deze beschuldi gingen en eiste, dat Soemita en andere getuigen niet onder ede zouden worder gehoord, nmd-at zij zelf moe'.en terech' itaan. Dit werd door de rechter afge- van de Nenni-socialisten het percentage van- uiterst links vrijwel op het oude peil hield. Bij de verkiezingen "voor de provincie raden behaalden uiterst links 8.396.341 stemmen (35 1%). Dit percentage is een half percentage lager dan in 1951-'52. In de grote stedenverminderde de communistische aanhang met 85.487 stern- In hotel De Statenhoed, in het centrum van Twello, heeft gisteravond een zware brand gewoed, die voor ruim twintigdui zend gulden schade heeft veroorzaakt. Bij de brand zijn enige kostbare schil derijen verlóren gegaan, o.m. een- ter waarde van tienduizend gulden. Voorts werd een unieke klok, „de toren van Tu rijn" vernield. "£oen de brand uitbrak, vertoefden in het hotel twee employé's WYNAND FOCKINK SUPERIOR f40°'o) ptr Uur f 8,7S EXTRA (17,1%) ptr liter 7,60 Binnenkort definitieve voorstellen over ambtenarensalarissen (Vervolg i i pag. 1) Minister Zijlstra heeft in zijn rede ge sproken over de noodzaak, de moeilijk heden en de mogelijkheden van de Euro pese integratie. De bewindsman kwam tot de conclusie, dat deze integratie z op grond van politieke als economische overwegingen, nog steeds een urgent vraagstuk is. Ondanks de instemming, die allerwegen met het integratiestrei wordt betuigd, staan wij nog voor i muur van aarzeling en gebrek aan v trouwen, waardoor onze daadkracht West-Europa wordt belemmerd. Onze grotere welvaart en een zekere koersver andering in de huidige Russische politiek, mag echter onze aandacht voor het vraag stuk van de Europese integratie niet doen verslappen De gemeenschappelijke markt, het 1 doel het tegratie. is voor een op expansie gerich te economische ontwikkeling een eerst* en allernoodzakelijkste voorwaarde, om dat de economische weerbaarheid var West-Europa tegen de communistisch* agressie er door wordt versterkt. De instelling van een supra-nationaal orgaan, dat leiding geeft aan het integra tieproces. verdient de voorkeur boven eer organisatie, waarin .wordt samengewerkt met behoud van volledige soevereinitei Op dit punt is Europa niet zonder zorge: want verschillende landen hebben, hoi wel ze wel een nauwe economische s: menwerking wensen, bezwaar tegen de bovennationale samenwerking. Prof. Zijl stra betoogde, dat wanneer inderdaad overdracht van soevereiniteit plaats vindt, de betrekkingen met landen, die daar niet aan willen, op basis van samenwerking gehandhaafd moet blijven. Kolen en staal De directeur-voorzitter van de Staats mijnen te Limburg, oud-minister H. H. Wemmers, sprak over de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Spreker betoogde, dat Nederlands deelneming in de E.G.K.S. de positie van de industriële verbruiker hier te lande heeft versterkt en hem allereerst het voordeel heeft op geleverd van een veiliger voorzienings- mogelijkheid. Dat de huidige kolenvoor- ziening wel eens moeilijkheden oplevert, heeft niets uitstaande met het al dan niet bestaan van de E.G.K.S. De heersen de kolenschaarste is een algemeen econo misch verschijnsel. Als oorzaken van de hoge kolenprijzen wees dc heer Wemmers aan: dc ver slechtering van de ontginningsmogelfjk- heden voor de Nederlandse mijnbom dc stijging van dc lonen in de mfjnbouw. „Als men deze twee 'factoren in aanmer king neemt, blfjkt dat op deze grond di kostprfjs van één ton kolen thans circa het zesvoudige moet bedragen var kosten per ton in 1938. Het feit, dat de IN DRIE MAANDEN EEN GEZIN TOT BEDELSTAF GEBRACHT „Binnen drie maanden tijds heeft deze man een boerengezin tot de bedelstaf ge bracht. Hij maakte hen wijs dat hun boe- renbedrijfje niet meer rendeerde en moesi worden verkocht. Als een jakhals leeft hij van ongerechtigheden," aldus de offi cier van justitie te Amsterdam, gisteren in zijn requisitoir tegen de 41-jarige boek houder L. J. D., tegen wie hij ander half jaar gevangenisstraf eiste. Als rechtskundig adviseur („dit dient alleen als dekmantel voor de knoeierijen waarvan hij leeft, want hij wil niet wer ken") adviseerde D. een 50-jarige grond werker J. de G uit Hilversum, zijn boerderijtje in Blaricum en een stukje grond in Eemnes te verkopen. Het bedrijf bracht dertienduizend gulden op en voor vijftienduizend gulden werd een cafe taria, De Koekoek in Loosdrecht ge kocht. Deze zaak rendeerde echter niet en moest ten slotte voor 4500 gulden worden verkocht. Van de opbrengst zag het gedupeerde paar niets terug. Zemin ruwt. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. De officier achtte deze zaak niet be wezen, mede op grond van weinig po sitieve verklaringen van het echtpaar, maar vorderde wegens vijf andere delic ten anderhalf jaar gevangenisstraf. Tito wil samenwer king linkse partijen Veldmaarschalk Ttto van Zuid-S-lavië heeft deze week behalve het bezoek van de Italiaanse communistische leider Tog- liatti, ook de Belgische socialistische mi nister Paul Henri Spaak, de Westduitse socialist Herbert Wehner en minister Hal- -d Lange van Noorwegen bij zich ge had. In Parijs heeft Tito met de Franse socialisten gesproken. Men verwacht, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moekou. waar toe hij thans uit Belgrado is vertrokken, il spreken over* de noodzakelijkheid van imenwerking tussen de communistische socialistische partijen in de westelijke landen. Eerste Drentse Stoomtraimvcgmij. Div. gepasseerd; exploitatiekosten J' 2,04 (1.97) min., verlies-7172 (v.j. 7590 winst). groothandelsprijzen van de kolen momen teel ruim het zesvoudige bedragen van die in 1938, vindt hierin dan ook goed deels zijn verklaring," aldus de heer Wemmers. !et cijfers toonde hij aan, dat de ont wikkeling van de kolenprijzen. rekening houdend met de bijondere nadelen voor de mijnbouw, niet onredelijk is. Verge lijking met de kolenprijzen binnen de lan den van de E.G.K.S. met die welke op de export-markt naar derde landen kunnen worden bedongen, leert, dat hier van een gematigde prijspolitiek kan worden ge- „C.N.V. valt ons in de rug aan" (Van onze sociale redacteur) „Wij zijn van mening, dat het CN V. ons ernstig onrecht aandoet. Het bestuur heeft zich ernstig afgevraagd, of het nog zin heeft, in het Convent van Christelijk- sociale organisaties a,s middenstandsor ganisatie aan één tafel te gaan zitten als wij tegelijk in de rug worden aange- allen." Aldus de heer P. Rankema (Ap- pingedam). voorzitter van de Christelijke Kruideniersbond. toen hij sprak over he optreden van de consumentenorganisatie! en met name over het communiqué, waar in werd meegedeeld, dat Consumenten bond. Huishoudraad, Vakcentralen er coöperaties met elkaar een actie gaan margebeschikking stelde de hande laars, met name die in de sector van dc levensbehoeften, in een ongunstig dag licht. Ook de wijze waarop de kartels bi streden worden, brengt het gevaar me dat alles wat handelaar is. over één kam geschoren wordt. De positie van de vele zelfstandige ondernemers in ambacht distributie vindt bij volk en overheid i die erkenning, waarop zij aanspraak z den mogen maken. Iedere kerk heeft iets van de waarheid in handen DRIE VROUWENORGANISATIES BIJEEN IN AMSTERDAM EN GRONINGEN werd besloten te schrijven in- het Convent TNE GROTE VERDEELDHEID kerken is de speciale zonde Westerse Christenheid. In India zijn de kerken samengebundeld, in Zuid-Afrika wil men daartoe overgaan en heeft men de hulp ingeroepen van een bisschop van de Indiase kerk om daarbij behulpzaam te zijn. Zouden wij in Nederland deze hulp eigenlijk ook niet nodig hebben?" Dit vroeg mevrouw L. C. de Vreede Varekamp, voorzitster van de Hervorm de Vrouwen Groep in de C.J.V.F. (Chris ten Jonge Vrouwen Federatie) zich af in haar toespraak ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze groep. Onge veer 6000 leden uit het gehele land waren ter viering van dit jubileum naar het R. A.I.-gebouw in Amsterdam gekomen. De voorzitster stelde vast. dat er wei nig bereidheid is om met andersdenken den over het geloof te spreken. Er kun nen wonderen beleefd worden indien maar openlijk beleden wordt, wat God voor ons betekent. Maar we kunnen zo veel bederven door te zeggen na zo'n ge sprek- Die anderen staan toch dichter bij ons dan wij dachten. Men moet beden ken. aldus mevrouw De Vreede. dat iedere kerk een stuk van de waarheid in zondige mensenhanden heeft genomen. Meijuffrouw ds. A. E. Ruys. predikante van de Ned. Gemeente in Berlijn, sprak over haar werk in deze stad en drong er op aan in gebed, in kerk en in vereniging deze „anderet)" niet te vergeten. Ds. H. G. Zevenbergen uit Hekelingen leidde de samenzang'van'de liederen, die hij zelf gedicht en getoonzet had en het Kinder circus „Elleboog" (o.l.v. mevr Last) zorgde voor de vrolijke noot in het programma. Telegrammen werden ge zonden aan koningin Juliana en prinses Wilhelmina. De H.V.G. telt thans ruim 20.000 leden in 800 verenigingen. AHet altijd neen TN het Concertgebouw, Bellevue en d< Parkkerk te Amsterdam, waren onge veer 5000 Gereformeerde vrouwen bijeer om de 19e Bondsdag van de Bond var Geref. Vrouwenverenigingen in Neder land mee te maken. Dat was preci vierde deel van de leden, die de Bond fit. Presidente mevrouw H. A. M. Ba: Horjus deelde namelijk mee. dat zich het afgelopen jaar nog 1000 Geref. vrc wen bij de 682 verenigingen hebben ai gesloten. waardoor.het totale ledental steeg tot 20.000. Dit jaar kon de laatsti ichuld op het Bondshuis worden afge- ost. Een welkomstwoord werd gespro ken tot prof. dr. K Dijk (beschermheer) nevrouw J. ZwartDe Jong (ere presidente). In haar openingswoord merkte de pre sidente o.m. op: „Voor heel ons maat schappelijk bestaan is het een tijd van hoogconjunctuur. Maar de Synode van de Geref. Kerken heeft deputaten benoemd omdat ze bezorgd is over de verschraling het geestelijke leven en over het ge- aan kerkelijk besef. Voor de vrouw ligt hier een belangrijke taak: zij mag niet verslappen in haar godsdienstig leven en zij moet leven uit het besef, dat het diepste levensgeluk niet afhangt van min of meer bezit". vrouw G. Kraan—v. d. Burg uit Vlaardingen sprak over goed lezen en goede lectuur en mevrouw M. M. v. Noortwijk—Colijn declameerde. In de middagvergadering hield ds. D. J. Roos uit Haarlem een boelend referaat over „Ons leven een brief van Christus". In verband hierme sprak ds. Roos over Toch is hot zo HELE LEGERKORPSEN IN ACTIE •lit gelijken dc leucocyten dus wel linigingsdiensL Doch hier is hun taak slechts gedeeltelijk ikend, want ook bacteriën zijn van gading. Door hun bewegelijkheid •hijnpootjes Ie vor- de lei /aller -eldig de christelijke levensstijl, zonder altijd het negatieve te blijven en altijd op alles „neen" te zeggen. Geen bioscoop en dans XJET HOOGTEPUNT van de Bondsdag van de Geref. Vronwenbond ar K.O. in De Harmonie te Groningen wel het referaat van ds. P. Lok uit Bus- sum, die sprak over schriftuurlijke pre: diking. De prediking moet een getuigenis zijn. waarin de heilsfeiten keer op keer verkondigd worden. Ook moet zij een blijde boodschap zijn, de boodschap dat alles, maar dan ook alles, door Christus is voldaan. Nooit kan een predikant genoeg van Christus prediken. Wanneer hij veel over Christus vertelt, dan zal alle twist en tweedracht minder worden in de kerk. Als wordt vastgehouden aan het „geloof allen", dan komen alle geboden op hun pfliaat® te staan., aildois ds. Lok. De presidente mevr. M. v. Bekkum- Velder stond in 'haar openingswoord even stii bij het 10-jarig bestaan van de Bond. ns ging de presidente uitvoerig vn op de vragenlijsten, waarin vaak geinfor. d werd naar artikelen over de op voeding van de rijpere jeugd. Zij gaf toe, dat de opvoeding moeilijk is. maar er wordt ook wel eens te veel geredeneerd wat mag en wat nnet mag, over het' gaan na®r d>e bioscoop en over het dao- Het is een uitgemaakte zaak, aldus r. v .Bektotim. dat dit geen terrein is onze jeugd. „Onze kinderen zijn niet beklagenswaardig, maar benijdens waardig". In de middagvergadering werd afscheid genomen van de secretaresse en de twee de penn ingme est eresse. resp. mej. A. Huyser en mevr. G. Vogel-Pleysier, die beiden een geschenk ontvingen. Mej. Booy uit Ensdhede en mevr. Ten Iiave- v. Raait e werden a ls bestuursleden geko. Met name maakte spreker ernstig be zwaar tegen een artikel in Nederlandschc Gedachten, dat tot titel droeg: „wordt koning klant een geknecht consument? Dat is een voorlichting, die er volkomen naast zit! Vrezen doet spreker deze actie niet, maar ze komt onze eer te na. Gaat er. zo vroeg spr., op deze wijze een nieuwe klassenstrijd in Nederland beginnen? In het gewraakte artikel wordt geschreven, dat men waakzaam wil zijn, het geweer aan de voet. Tegen wie gaat die strijd? Tegen ieder, die te maken heeft met de doorlevering van de produkten aan de consumenten? De sociale strijd was een strijd voor rechtvaardigheid. Maar als het C.N.V. nu deze weg opgaat, komt het dan niet met zijn principe inzake samenwerking in strijd, zo vroeg de heer Renkema zich af. Waar blijft de taak van de overheid, als de consument op deze wijze gaat op treden? En wat gaat dit optreden in de praktijd betekenen? Zal een elite van consumenten een macht gaan uitoefenen t.a.v. bepaalde artikelen? Niet alles, doch slechts een kleine min derheid der artikelen wordt voor vastge stelde prijzen verkocht. Voor de meeste is er concurrentie genoeg en kan de con sument een keus maken uit vele leve- Moet de consument de kwaliteit gaan controleren en hoe moet hij dit doen? Juist door de voorkeur van de consu ment, ondanks alle verklaringen van huisvrouwenorganisaties, heeft het ca deau- en kortingstelsel een grote omvang aangenomen. Met algemene stemrn* een brief aan de C.M.B zake de samenwerking i deze organisatie te vragen, in elk geval deze zaak in het Convent te bespreken. De C.K.B. heeft thans ruim negenhon derd leden, waarmee hij één van de groot ste Christelijke middenstandsvakorgani- Ten aanzien van de parallelisatle deelde de voorzitter mede. dat over enkele maanden een speciaal congres aan deze materie zal worden gewijd, waarvoor samenwerken de drie organisaties van kruideniers met de grootwinkelbedrijven en de coöperaties. Sinds dc Vestigingswet 1937 is er een grote ontwikkeling geweest t.a.v. aller lei artikelen. Het kan niet dc taak van de overheid zijn, een ontwikkeling die door het bedrijfsleven en hel publiek gewenst wordt, tegen te houden, aldus de heer De specialisatie zal voor bepaalde ar tikelen o.a. sigaren een belangrijke rol kunnen blijven spelen. Maar ook dit behoeft de ontwikkeling niet in de weg te staan. Drie pet facultatief in taxibedrijf Bij de loononderhandelingen tussen de landelijke commissie voor het huurauto- en taxibedrijf en vertegenwoordigers van de vakbond is overeengekomen, dat de bedrijven vrijgelaten worden om een uit kering over 1955 van ten hoogste drie procent van het jaarloon aan personeel, dat op 1 mei in dienst was, te betalen. Deze uitkering d'ient uit de winst te ge schieden, zodat elk bedrijf, in ver band met de bedrijfsresultaten, zelf kan bepalen of en zo ja welke uitkering aan het personeel zal worden gegeven. Voor zowel rijdend als niet-rijdend personeel zal de twee procent extra- vakantietoe slag bindend worden opgenomen in da landelijke loonregeling. President Sukarno heeft met zijn zoon Guntur de Grand Canyon bezocht. Hopi- Indianen voerden een dans ui't en maak ten Guntur tot erelid van de stam. Zij overhandigden hem een hoofdtooi Mnsserts effecten ten eigen bate (34 mille) verkocht Voor de Amsterdamse rechtbank is gis- ren anderhalf jaar geëist tegen dc 56- jarigc belastingconsulent mr. H. A. J. D. Naardcn. HU wordt beschuldigd, ef fecten van de vroegere N.S.B.-leider An- Mussert te hebben verkocht ten eigen bate. De verdachte verweerde zich door vol te houden, dat hij als beheerder volmacht had gekregen om met de effecten te doen hij wilde. Ze waren toegevoegd aan het vermogen van een tante van Mussert, ouw Mijnlieff, wier vermogen na de oorlog onder zijn beheer was gesteld. Toen dit beheer in 1949 werd opgeheven, weigerde die tante, ook Mussert s effec ten terug te nemen Dat was Juist, want behoorden toe aan de 6taat. Maar de Breed, lachend zijn Hongaarse soldaten aan het werk om het ijzeren gordijn", de prikkel- dracdvsrsperr ng en de mijnen velden langs de grens met Oos tenrijk, op te ruimen: het draad wordt weggeknipt, de mijnen worden uitgegraven en de wachttorens afgebroken. Men vermoedt echter dat er toch wel weer een soort gordijn zal wor den opgericht om uitwijkpogin- gen naar het westen te ver hinderen. belastingconsulent deed helemaal geen af stand van de documenten, die een waarde vertegenwoordigde van 34 mille. Tijdens de rechtszitting kwam als inte ressante bijzonderheid naar voren, dat Mussert, toen hem in Utrecht de grond onder de voeten te heet werd, de effecten ergens in de stad persoonlijk had overge dragen aan het dienstmeisje van zijn sohoonouders, tevens de ouders van me vrouw Mijnlieff, met wier zuster hij was getrouwd. Schoonzoon Anton werd aan huis namelijk niet toegelaten. Eerste coöperatieve beregeiiingsinslallatie De directeur-generaal van de land bouw, ir. A. W. van der Plassche heeft gisteren 'n Someren een beregeningsin- stallatie geopend, de eerste die in Neder land op coöperatieve grondslag is opge richt. De installatie zal 125 ho grond van 35 bedrijven van water voorzien. Het te be sproeien gebied is in vier stukken ver deeld. die ieder van een pomp zijn voor zien. Er zijn 96 sproeiers. Aardschokken in Italië In de Apennijnen (Midden-Ital'ië) zijn gisteren vrij sterke aardschokken waar genomen. In het dorp Galatea werden vijf tien huizen vernield, terwijl in Santa Sofia, waar drie aardschokken in vier dagen waren, tien huizen beschadigd werden. De 1500 inwoners van Santa Sofia dur ven niet in hun huizen te blijven en bren gen de nachten door in tenten wel'ke op een voetbalveld zijn opgeslagen. PROMOTIES LEIDÉN. 30 mei. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge- undë op proefschrift getiteld „Öndcrzoë- ingen over de reuk", de heer N. Versteeg. der eierstokken bU oligo- J. M. Versteeg, geboren te ns wonende te Rotterdam, tot doctor m de wis- en kunde op proefschrift getiteld „On lechantsm of ammonium ion uptake Voorburg en T. Landheer t

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5