Rijksmuseum natuurwetenschappen bestaat vijfentwintig jaar Gebroeders Versteeg verwierven de doctorsbul Op dit gebied voorbeeld opvoedend werk van Leidse afdeling van de V.V.D. 48 nieuwe flats bouwen gaat Hoge Raad: wachttijd is géén werktijd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 31 MEI 1936 Ook hier personeel te weinig Rijk veronachtzaamt al te zeer deze unieke instelling "WGLGENDE WEEK DINSDAG zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen werd opgericht. En al zal dit feit door de betrokkenen niet speciaal wor den herdacht, het grote belang, dat niet alleen Leiden doch ons gehele land bij het bezit van een dergelijk museum heeft, is voor ons aanleiding met een enkel woord bij dit zilveren jubileum stil te staan. De tegenwoor dige directeur, mej. dr. M. Rooseboom, was zo vriendelijk ons iets van de geschiedenis van het museum te vertellen. De Leidse Universiteit heeft van ouds her op het gebied der natuurwetenschap pen een eigen plaats ingenomen. Grote natuurkundigen hebben er niet alleen colleges gegeven, doch zich ook en vooral beziggehouden met het vooruitbrengen der wetenschap door middel van onder zoekingen. Het gevolg hiervan was, dat geleidelijk een collectie instrumenten en apparaten ontstond, die, als ze niet wer den gebruikt, een plaatsje vonden op de stoffige zolders. Toen evenwel enkele decennia geleden van deze collectie tentoonstellingen wer den georganiseerd, kwam bij enkelen het plan op deze unieke verzameling een vaster en efficiënter bestemming te geven, om te voorkomen dat opnieuw de rom melzolder haar domicilie zou worden. En zo werd de stichting „Het Nederlands frouw Rooseboom, die sinds 1949 direc teur van het museum is. vertelde ons dat de financiële belangstelling van hel RÜk nog veel te wensen overlaat. Er worden geen gelden beschikbaar gesteld, noch voor ruimtevergroting, noch voor personeelsuitbreiding. Om bij dit laatste te beginnen: wat denkt u van een personeelssterkte, die er als volgt uitziet: een directeur, 1 tenschappelijke assistent, 2 administratie ve krachten, van wie één bibliothecaris, 2 technici van wie één instrumentmaker, die dus voor het onderhoud moet zor gen en alle aanwinsten moet nakijken en repareren, wat geen sinecure is, aange zien het hier gaat om voorwerpen „uit de oude doos", en 1 bediende, die tege lijk suppoost ls? Dit Is voor een derge lijke instelling een onmogelijke bezetting. Historisch Natuurwetenschappelijk Mu seum" in het leven geroepen, en wel op 5 juni 1931. Enkele bovenzalen van het voormalige Boerhaavelaboratorium aan de Steenstraat werden hiervoor inge ruimd, en dr. C. A. Crommelin, natuur kundige, werd direoteur. Adjunct-direc teur werd dr. C. J. van der Klaauw, bio- Het zijn deze beide mannen geweest, die in hun vrije tijd tijdens de winter in on verwarmde zalen het museum hebben in gericht. Geleidelijk aan werd het bezit uitgebreid, zodat de ruimte, die aanvan kelijk voldoende mocht worden genoemd, te gering werd. Vooral grote schenkingen uit particulier bezit en van enkele stichtingen vergroot ten de collectie dermate, dat woekeren met de beschikbare ruimte een dringende eis werd. Grote slag Op 11 december 1944 kwam de gTote slag: twee bommen vielen, bij het beruch te bombardement vam het station, op het gebouw en sloegen er een gedeelte van weg. Hoewel het belangrijkste deel der collectie bij het uitbreken van de oorlog in de kelders was ondergebracht deze werden gelukkig niet getroffen werd een gedeelte van de nog aanwezige ver zameling vernield. Het overige deel lag her en der verspreid en ieder die maar wilde kon de ravage binnengaan, waar de inventaris voor het grijpen lag. Dank zij "ie spontane hulp der waterverkenners, ..die het laatste restje van hun schoen zolen hiervoor versleten." aldus mejuf frouw Rooseboom, kon, wat nog te redden viel, in veiligheid worden gebracht en elders opgeslagen. En het museum werd gesloten. Nationaal Op 1 Januari 1947 werd het museum overgenomen door het rijk en kreeg daar bij de naam, zoals die in de aanhef van dit artikel te lezen staat. De 30ste septem ber van datzelfde jaar werd het opnieuw voor het publiek geopend. Het is dus een Rijksmuseum, en staat derhalve los van de universiteit. En we mogen het gerust beschouwen aQs een nationaal museum, dat enig in zijn soort is. Wel beschikt Utrecht over een dergelijk museum, doch dit behoort bij de universiteit. Boven dien beschikt het Leids museum over een zeer uitgebreide bibliotheek en een Prachtige prentencollectie goeddeels bruikleen die het mét de inventaris tot een der beste ter wereld maken. De relaties met binnen- en buitenland zijn dan ook zeer intensief. Vooral op het ge bied der prenten heeft er een belangrijke uitgifte plaats. Ook zorgen Zo Is er dus alle reden tot dankbaar heid by dit zilveren jubileum. Het mu- 'eum is zeer sterk uitgebreid, is uniek in 'Un soort en heeft overal ter wereld eer uitstekende naam. Maar helaas, er is ook reden tot klagen en bezorgdheid. Mejuf- Het gevolg van veel te geringe mede werking van Den Haag is tevens, dat de zo dringende ruimtevergroting ult- blüft. Hierdoor moet men dikwyis een schenking, die teveel plaats inneemt en die men dolgraag in zyn bezit zou kry- gen weigeren! Men zou het museum dus kunnen vergeleken met een kind, dat vol groeikracht zit, doch in zyn eten wordt geremd, omdat het anders niet langer in zyn bedje zou passen. Dit is wel een zeer bedroevende toestand! Antiek Een ander schadelijk gevolgd van deze ituatip is, dat men niet kan overgaan ot een moderne manier van exposeren, zodat het geheel aantrekkelijker, over zichtelijker en begrijpelijker wordt. Men thans volstaan met het zonder meer neerzetten der voorwerpen, volgens de antieke museumopvattingen. En ten slotte: men zou zo graag wat eer op de trommel slaan, om de be kendheid van het museum te vergroten. Als het publick en vooral de scholen I niet in voldoende mate naar de Steen- straat komt, dienen deskundigen de boer op te gaan, o.a. scholen te bezoeken door lezingen en andere middelen op te wekken tot een bezoek. Maar, zoals ge zegd: helaas, het geld ontbreekt. Niet zo lang geleden heeft een dei leden van de Eerste Kamer deze aange legenheid bij de regering aanhangig ge maakt, en nu hoopt men maar, dat Den Haag eindelijk aan het museum de aan dacht zal schenken, die het zozeer be hoeft en in niet mindere mate verdient Het museum bevat o.m. een natuur kundige afdeling met de verzameling 's-Gravesande-Musschenbroek, lucht pompen der Musschenbroeks, instrumen ten van Kamerlingh Onnes, Zeeman, Eint- hoven e.a., de verzameling Christiaan Huygens, een astronomische afdeling, een microscopische afdeling, o.a. van Van Leeuwenhoek, een geodetische verzame ling, voorts afdelingen voor biologie, scheikunde, farmacie en voor medische wetenschappen, met de instrumenten van Solingen. Meeting A.-R. jongeren uit bollenstreek Zaterdagavond houden de A.-R.jongeren uit de bollenstreek een grote verkiezings meeting in gebouw Rehoboth' in Lisse. Er komen twee sprekers en bovendien zal de heer Jan Oosterwelder uit Amsterdam declameren. De avond, die om 8 uur be gint, wordt muzikaal opgeluisterd. Banketbakkerij Peter se in het goud Morgen is het vijftig jaar geleden, dat de heer L. G. J. Peterse aan het Noord einde 31 een banketbakkerij vestigde. Zijn zoon, de heer Carel Peterse, volgde hem in 1936 op in de banketbakkerij-chocola terie. Het jubileum wordt niet met feest betoon gevierd. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Tent Herengracht (De Doorbraak), 8 uur Evangelisatiesamenkomst (sluiting) Burgerzaal stadhuis, 8 uur: Politieke Jongeren Contact Raad, burgerdag jonge kiezers. Grote Burchtzaal, half 9: afdeling Lei den Ned. Volleybailbond (eerste lustrum), cabaretavond. Oeg6tgeest, Warmonderweg 20, 8 u.: afdeling Lelden Kon. Ned. Natuurhistori sche Vereniging, dr. J. Th. Henrard schelpen van Nieuw-Guinea. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: uit voering Sparta. Vrydag Instituut voor praeventieve Genees kunde, half 4: opening nieuw gebouw door minister Suurhoff. Lakenhal, 8-10 uur: voorbezichtiging tentoonstelling „Rembrandt al6 leermees ter" voor genodigden. Schouwburg, 8.16 uur: lustrumopvoe- ring Toneelclub van Vrouwelijke Studen ten, Marlborough e'en va-t-en guerre. Ambachtsschool, 7-9 uur: tentoonstel ling van werkstukken. Zaterdag Station, 13.49 uur: excursie vereniging Oud-Leiden naar Delft. Ambachtsschool, 2—4 uur: tentoonstel ling van werkstukken. Stationsplein, 2 uur: excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Nieuw Leeuwenhorst bij Noordwijk-Binnen. ■8aaqiu33iuiuas »P -"eau ajsanoxe ■gori-S -puMaAsnoH ■JltO 'P^N :-mn or3 "uoiws Burcht, half 4: grote openbare vergade ring van C.-H. jongeren in Zuid-Holland (zes sprekers). Rehoboth, half 8: grote openba: gadering van C.-H. jongeren in Zuid- Holland, mr. dr. K. de Vries over Chris ten-zijn in het Nederlandse politieke Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: toneel groep Euripides, gezellige avond. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: Het Parijs •an Jean Marot (tot 16 Juni). Atelier wijlen Lode Sengers (Pesthuis- aan 6), 10--6 uur: expositie schilder- en tekenwerk en grafiek (tot 17 juni). Boerhaavezalen, Lange Vrouwenkerk steeg 12, 2—5 en 7—9 uur: Leids Kunst centrum (tot 9 juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. De twee promovendi Versteeg recipieerden na afloop van de promoties gezamenlijk. Natuurlijk mèt hun ouders. Foto N. van der Horst In een vrijwel geheel bezet groot- auditorium der Rijksuniversiteit te Leiden had gistermiddag de promo tie plaats tot doctor in de medicijnen van de gebroeders N. en J. M. Ver steeg. Wij schreven hier reeds over in ons blad van zaterdag. „Van klei tot pot" in Volkenkunde WAT BIJ ONS MODERN IS, KAN ELDERS AL LANG GEWOON ZIJN "T\E LEIDING van het rijksmuseum voor volkenkunde aan de Steen- straat heeft zich door de jaren heen gespecialiseerd in het inrichten van tentoonstellingen met een instructieve en opvoedende waarde. Vooral de zomerexposities waren niet uitsluitend of in hoofdzaak bedoeld specialisten en liefhebbers. Zij richtten zich tot de jeuga en tot de toerist en dat wel op een wijze, die aantoonde, dat men begrip heeft voor moderne methoden en zoveel liefde voor de cultuur, dat men er uren en dagen, weken en maanden werk voor over heeft om alles tot in de finesses te laten kloppen, te doen spreken en aantrekkelijk te maken. Zo'n tentoonstelling wordt ook wei 1 juni voor het publiek opengesteld. Het is de expositie „Van klei tot pot", v van men de affiches reeds enige tijd c al in de stad heeft kunnen zien hangen. Een artistiek verantwoord affiche overi gens, gemaakt door de heer J. v. d. Post. De tentoonstelling omvat alle soorten ceramiek, zowel het vrij breekbare, bij lage temperatuur geharde, gebrande of gebakken aardewerk, als het sterkere .steengoed", dat in tegenstelling tot aar dewerk niet poreus is en bij hogere tem peraturen wordt gebak'kgn en porselein, dat zich weer van steengoed onderscheidt, doordat het gemaakt is van klei met een bijzondere samenstelling. De tentoonstelling wil een antwoord geven op de vragen: Waarom gebruikt ceramiek, hoe maakt en versiert het en welke vormen en toepassin gen kent men? Men heeft zich beperkt tot het zuivere handwerk en de machi nale produktie buiten beschouwing gela ten. Uitvoering De indeling en de uitvoering van de tentoonstelling werkt als een moderne beeldroman, hetgeen het juiste compli ment is. Geen moeite is gespaard om de kostbare stukken in smaakvolle vitrines onder te brengen, speciaal gemaakt voor deze gelegenheid door het eigen perso neel van het museum. Erin en eromheen zijn foto's gemonteerd en zeer duide lijke, (uiteraard!) wetenschappelijk ver antwoorde maar toch niet al te zeer in details afdalende bijschriften. En omdat het meeste behalve kunst historische ook artistieke waarde bezit en men dit element positief niet wilde ver waarlozen, staan overal in prachtige va zen even prachtige voorjaarsbloemen. De hoofdstukken, waarin men „het ver haal" heeft gegoten, zijn duidelijk ge markeerd. In zaal I worden voorbeelden gegeven vain vaatwerk uit andere grond stoffen dan klei, vaatwerk, dat de cera- mische bedrijvigheid heeft beïnvloed. In de zalen II en III wordt de vraag, hoe men ceramiek vormt, beantwoord. Mi ziet er voorbeelden en hulpmiddelen vi de volgende technieken: het met de han den of een eenvoudig hulpmiddel uit' werken van een klomp klei. het makei van kleiringeti-, waaruit het voorwerp wordt opgebouwd, en het maken va i dunne rollen van klei, waarmee in spi raalvorm wordt gewerkt, het verdelei van klei in plakken en het opbouwen vat voorwerpen met deze elementen, het ge bruik van het pottenbahkerswiél of draai schijf en het gebruik van mallen of vor men. Die vorm wordt meestal met de hand gemaakt. Bij de draaischijven vin den we de met de hand in beweging ge brachte of langzame en de met de voet in beweging gebracht of snelle. In zaal IV wordtn voorbeelden gegeven van verduurzamen en versieren. Hier speelt de uitvinding van het glazuur een grote rol. Zaal V en VI ten slotte geven een itwoord op de vraag naar vormen en toepassingen. Zoals uit deze opgave al blijkt, zijn de voorwerpen niet chronologisch, noch inge deeld naar de plaatsen van herkomst op- Gelukkig initiatief voortgezet In aansluiting op complex van 60 bijna voltooide flats ■ymGENDE WEEK DONDERDAGMIDDAG zal prof. mr. P. J. Oud de zestig flats openen, die op initiatief van de Leidse afdeling van de V.V.D. aan de Burggravenlaan zijn verrezen. Toen de Leidse V.V.D. dit bouwproject begon kreeg de afdeling meteen optie op nog meer grond. Daarop gaat men nu 48 nieuwe flats bouwen. De plannen daarvoor zijn al door het Leidse gemeentebestuur goedgekeurd. het complex van zestig flats, gebouwd in een U-vorm, 24 flats in drie woonlagen bij te bouwen. Aan de Moddermanstraat komen drie zeskamerflats en 21 vler- kamerflats, aan de Scholtenstraat zullen 12 driekamerflats en eveneens 12 vierka- merflats worden gebouwd. Men hoopt over ongeveer drie maanden met de bouw te kunnen beginnen. De ervaringen met de bouw van de eerste flats zijn, ondanks de tegenslagen met onwerkbaar weer, uiterst gunstig ge weest. Ze zijn alle verkocht en het he- stuur van de coöperatieve bouwvereni ging deelde ons gisteren op een perscon ferentie mee, dat men er gemakkelijk nog dertig had kunnen verkopen. Voor Leiden betekende het idee van flatbouw op het tijdstip, waarop de eerste plannen op papier werden gezet, iets nieuws. Daarom heelt men enige tijd moeten zoeken voor een belegger werd gevonden, die de bouwkosten ad f 1.300.000 wilde fourneren. Met de nieuwe flats zal dat allemaal veel gemakkelijker gaan. Het is de bedoeling aan elke vleugel van Voor dit nieuwe complex zal weer een aparte coöperatieve vereniging worden gevormd. Het bestuur ver wacht, dat de 48 nieuwe flats in prys even hoog zullen komen als de 60 flats in totaal, wegens de intussen gestegen bouwkosten. We waren reeds in de gelegenheid een flat uit het complex van 60 te bezichtigen. De enkele bewoners, die hun nieuwe home intussen hebben betrokken, toonden zich zonder uitzondering enthousiast. De af werking der flats ls dan ook uitnemend Vooral de keuze der verfsoorten en de uiterst praktische indeling, waarbij naar verkiezing een grote slaapkamer als eet kamer kan worden ingericht en altijd een behoorlijke slaapkamer overblijft, kan niet anders dan geloofd worden. Architect Bakkers heeft eer van zijn werk. Geen winst Naar men weet beoogt de coöperatieve bouwvereniging niet winst te maken. Het is alleen de bedoeling een bijdrage te leveren aan de oplossing van de woning- Op deskundig advies heeft men ervan afgezien de ruimte tussen de benen van de U-vorm te verkavelen. Er komt dus een grote, gemeenschappelijke tuin me», verzonken gazon, compleet met banken en zandbak voor de kinderen. Het is nog niet zeker of de benen van de U aan dc kant van de Van Vollenhovekade kun nen worden afgesloten door de bouw van garages. Het ontbreken van garages gesteld. Er is bovendien zéér oud èn be trekkelijk jong werk te zien, praktisch uit de gehele wereld. Uiteraard zijn de meest representatieve stukken gekozen. Ontdekking Aardig is het bij het doorbladeren van deze „beeldroman" tot de ontdekking te komen, dat datgene, wat wij mensen van de twintigste eeuw vaak als „imodern" beschouwen, al generaties vóór ons ln andere landen héél gewoon was. Zo kan men een schaaltje of een pulletje tegen komen, dat in het meest moderne inte rieur niet zou misstaan, zowel qua kleur als qua vorm. Maar aan de andere kant krijgt men soms het gevoel, dat moderne principes hier hun weerlegging vinden. Zo bijvoorbeeld in de handvorm, waarbij in oude tijden werd gestreefd naar een zoveel mogelijk wegwerken van de con structie, terwijl wij de opvatting huldi gen, dat die gerust en zelfs bij voorkeur mag, resp. móet uitkomen. De tentoonstelling is heden-, donder dagmiddag geopend met een voordracht van de pottenbakker Meindert Zaalberg, die ook zal demonstreren. Tot 15 juli wordt iedere dinsdag en donderdag van 3 tot 4 uur door Jan Kals- beek uit Oegstgeest een demonstratie op de draaischijf gegeven. Voor groepen wor den op aanvraag films vertoond. Nó 15 juli vervalt de donderdagmiddag voor demonstraties. Organisatoren van de expositie zyn ■ooral dr. T. Volker, kenner van Chi- lese en Japanse ceramiek, en dr. J. Keuning, conservator van de afdeling Indonesië. De tentoonstelling is te zien tot 1 oktober. C. Th. Wilbert-Reisberman. Nicolaas Versteeg, keel-, neus- en arts te Breda, oud 50 jaar, ontving tegen vieren de doctorsbul uit handen van de rector magnificus der universiteit, prof. dr. A. E. van Arkel, nadat hij met goed gevolg zijn dissertatie over ..Onderzoe kingen over de reuk" had verdedigd. De promotor was prof. dr. H. A. E. Dishoeck. Een uur later werd de bul uitgereikt aan zijn broer Johan Marie, vroui arts te Rotterdam, oud 34 jaar, wiens dissertatie luidde: „Onderzoek naai functie der eierstokken bij oligofrenen". Bij deze plechtigheid was prof. dr. A. J. M. Holmer de promotor. Uiteraard was er, zoals reeds gezegd, voor deze beide promoties grote belang stelling. Behalve vele hoogleraren, voor namelijk die der medische faculteit, merkten wij o.m. op: vertegenwoordigers van het curatorium, afgevaardigden van de medische studentenfaculteit en artsen (collegae der beide promovendi). Ook de ouders waren bij de plechtig heid aanwezig, de heer Versteeg sr. in kolonelsuniform. „Dit is voor ons een grote dag," zo ver telde de moeder der beide promovendi ons. „En een beter en schoner geschenk voor ons gouden huwelijksfeest hadden Volgende week weer avondvierdaagse TS.B.v.L.O. start bij Oud-Hortuszichl Op 5. 6, 7 en 8 juni organiseert de wan delkring „Leiden en omstreken" van de N.B.v.L.O. avond-vierdaagse-wandeltoch- ten te Leiden. Zij, die op vrijdag 8 juni verhinderd zijn te wandelen, kunnen maandag 4 juni beginnen. De afstanden zijn drie maal 15 kilometer en één maal 20 kilometer. De jeugd tot en met 15 jaar moet 4 maal 10 kilometer afleggen. Het is de bedoeling, dat op vier achtereenvol gende dagen wordt gewandeld. Men kan zowel individueel als in groepsverband deelnemen. Groepen dienen te bestaan uit minsters 10 personen en een leider. Ingeschreven kan worden bij de heren W. Chr. de Wekker, Resedastraat 19, J. W. Muusse, Parkstraat 43, A. van Heusden, Juliana van Stolberghof 37, tel. 20443, postrekening 483199, allen te Leiden en P. H. Bitter, Wijngaardenlaan 87 te Voor schoten. De start vindt als van ouds plaats by Oud-Hortnszicht aan de Witte Singel. De starttüden zyn als volgt: voor de jeugd avond van 6 uur tot half 7, voor de ouderen elke avond van half 7 tot 7 uur. Geneeskundige verzorging zal aanwezig z«n. Vragen over een bord van het Legermuseum De heer M. van Aken, lid van de Leid se gemeenteraad, heeft zich met de vol gende vragen tot B. en W. gewend: 1. Is het aan het college beleend, deit sedent enige tijd op het Stationsplein^ vlak naast één der bekende V.V.V.-rich- tingfoorden, een geëmailleerd bord van het Legermuseum is aangebracht? 2. Zo ja, is het college bereid mede te delen op welke gronden tot deze speciale plaatsing is besloten? 3. Is het college niet van mening, dat voor de gesignaleerde aanduiding van de V.V.V. -bonden gebruik kan worden ge maakt? Derde prijs voor blad Leidse Chr. kweekschool In een landelijke schoolbladenwedstrijd, uitgeschreven door een uitgeverij van een choolagenda, heeft „Het Kwekkertje" het schoolblad van V.L.A.K., de school- •reniging aan de Chr. kweekschool te Leiden, de derde prijs gewonnen. De re dactie van het blad bestond uit Gonneke Have, Piet Kralt en Martien Paats (eindredacteur). De illustrator was Henk Hildering. wij moeilijk kunnen wensen." Op een desbetreffende vraag onzerzijds vertelde ns, dat thans drie faculteiten bij de kinderen, tien in getal, vertegenwoordigd de medische, de juridische en de theologische. Twee andere zonen zijn amelijk resp. jurist en geestelijke. Na afloop van de promoties was er een druk bezochte receptie in de ontvangst van het universiteitsgebouw. Haagse economische politierechter Een Noordwijkso beroepsvervoerder was wegens overtreding van het rijtijden besluit achtereenvolgens door de kanton rechter en de rechtbank veroordeeld voor twintig gevallen tot twin/big boetes van elk drie gulden. Het geval handelde over een chauffeur, die morgens arbeiders naar hun werk bradht. De chauffeur keerde dan niet terug, maar bleef wat rondhangen totdat die werktijd verstre ken was en de thuisreis loon worden vaard. De vraag was nu of de wachttijd, die wel diensttijd is, ook werktijd was. De Hoge Raad had uitgemaakt, dat het alleen ter beschikking 6taan van werkgever beslist géén werktijd is zaak werd verwezen naar het Haags Ge rechtshof en gezien het arrest van de Hoge Raad vorderde de procureur-gene- „Van klei tot pot". Stadia van de vorm op de draaischijf, geëxposeerd op de tentoonstelling in Volkenkunde. Feestavond van L.O.I. In de stadsgehoorzaal bood de directie an de Leidse Onderwijsinstellingen gis teren aan het pereoneel en genodigden feestavond aan. Het programma be stond uit een revueshow die onder de titel „Voor U" werd uitgevoerd door Rens van Dorth, Truce Speyck, Dick Binnendijk, Ted Valerio, Gas Oosthoek, Sylvia Sylvetra, Tonny Huygen en het Dicola-Dans-Trio. Ensemble- en solo- optreden wisselden elkaar af in een ge zellig programma, dat onder leiding van Rens van Dorth werd uitgevoerd, met aan e piano Cas Oosthoek. Dwaze nummers, maar ook goede ty- eringen van mensen die men in het dage lijks leven overal kan tegenkomen bracht het gezelschap, waarvan vooral Rens van Dorth uitblonk door zijn mimiek bij de uitbeelding van figuren, die aan de rand de samenleving levend aan de kost :hten te komen. Liedjes, oude en nieu- melodietjes, wat dans en wat 6pel vormden de rest. De decors waren van Tom Manders en de kostuums van Johnny Nieuwenhuyzen. Voorts werd medewer king verleend door het orke6t „The Mu6ic L 4 Makers" o.l.v. John Buying, Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Nicolaas Franciscus, z. Rijsbergen en M. A. Zandvliet; Maria Johanna Helena, d. v. J. J. de Heiden en P. C. van Goozen; Johanna Maria, d. v. C. J. Noordermeer en H. J. Blijleven; laak Pieter, z. v. P. Kluivers en- M. R. Nieuwenhuizen; Francieka, d v. L. J. Martens en F. Blik; Coroelis Daniël Maria z. v. T. P. Mourits en M C. Marcelis. Isaak Johannes Maria, z. v. J. W. M. den Dubbelden en M. A, Klaver. Gehuwd: A. Maltre en M. W. van Oosten; J. J. Abepoel en G. K. Vandelaar; J. W. Eigenmam en T. A. Nekemasn; T. J. Ovpres en M. J. Vork; K. Ravensbergen en S. C. C. de WoLf; B. Eiohhorn en E. Korewagen; H. Vel-thuizen en M. Geer- lings; P. L. Kling en E. C. Welling; C. D. M. van Berge Henegouwen en M. H. Keunen; L. H. J. Scheeren en B. E. A. Vasen; G. A. L, Teeuw en M. E. Zwaan; J. de Jager en E. J. G. Oavé; G. Zuur deeg en H. J. v. d. Waals Overleden: J. Laterveer, man, 77 jrj, J. Bon, man. 67 jr. raai thans vrijspraak. Het hof zal 13 jund arrest wijzen. In kringen van beroeps vervoerders bestond voor deze zaak grot® belangstelling en de federatie van organi saties op het gebied van personenvervoer had zich dan ook achter verdachte ge steld om deze principiële kwestie eens uitgemaakt te zien. Voor verdachte trad als verdediger op mr. B. J. A. Spreij, Slager had bedorven waar in voorraad De officier van justitie bij de Haags® economische politierechter vorderde 75 boete of 30 dagen tegen een niet-versdh®- nen Leidse slager, omdat deze op 3 no vember te Leiden 29% kg runder- en var kensgehakt in bedorven toestand in voor raad had gehad. De Slager had het ver weer gevoerd, dat zijn koelkast defect was geraakt. De officier vond, dat de consument hier niets mee te maken had en hij had geen enkele garantie, dat de slager het gehakt niet zou hebben afge leverd. De slager is verantwoordelijk voor de wanen, die hij in voorraad heeft. De poiiiitiiereahber veroordeelde verdachte tot 50 boete of 20 dagen. Bloembollenkweker teelde te veel Een boete van 125 of 25 dagen legde de Haagse economische politierechter op aan een 31-jarige bloembollenkweker uit Voorhout, omdat hij te Noordwijkerhourt op 6 mei 2,04 are méér tulpen had ge teeld dan waarvoor hij vergunning had. De eis was SO boete of 50 dagen^ waarbij de officier er rekening mee hield, dat verdachte geen gebruik had gemaakt van de gelegenheid om het te veel geteelde in te leveren. De verdachte erkende. Het was een nieuw stuk grond, dat hijzelf had ontgon nen. De Heidemaatschappij had met dure instrumenten de zaak opgemeten en hij dacht dat het stuk vierkant was. Later bleek dit niet het geval te zijn. Als ik het geweten had, had ik er wel een teeitver- gunning bij gehuurd, zei hij. Voorts voer de hij aan. dat de teelt voor de eerste keer slecht was geweest om dat het kalk- i grond was. Haagwegkwartier houdt viswedstrijd Ten bate van de autotocht voor ouden an dagen zal de buurtvereniging Haag wegkwartier zaterdag 16 juni om half 's middags een viswedstrijd in de Vliet houden. De beste visser zal een bij zondere verrassing ontvangen. Tweetal Remonstrants Geref. Gemeente De Remonstrants Geref. gemeente te Leiden heeft het volgende tweebal ge steld: Ds. J. Th. Mackenzie, Doesburg, en ids. J. Nienhuis, Arnhem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3