E Vorming van tweede divisie is een personeelskwestie Efficiënter gebruik van kacler en materieel is noodzakelijk Ais Uw haar uitvalt neem Silvikrïn De Westduitse oppositie mengt zicli in strijd Lacoste kondigt voor Algerije raadsverkiezingen aan ORTH HI ,oor75c Gemeentelijke zelfstandigheid nog niet ideaal Bouw- en woningtoezicht eveneens schuldig 56 NTEU5TF LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 30 MEI 1956 De Nederlandse bijdrage aan het Navo-schild DE GENERAAL Cortlandt van Rensselaer Schuyler, Chef van de staf van S.H.A.P.E., het bij Versailles gevestigde hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrachten te land, in de lucht en ter zee, waaraan de be veiliging van het tot de Atlantische wereld behorende gedeelte van Europa, Noord-Afrika (Algiers) en Azië (Turkije) tegen een aanval uit het Oosten is toevertrouwd, heeft zaterdag 26 mei j.l. te Utrecht voor de Algemsne vereniging van Nederlandse reserve-officieren over de Nederlandse bijdrage aan het NAVO-schild een hoogst be'ansrrijke rede gehouden. De Nieuwe Leidsche Courant heeft hieraan in het n mer van maandagavond j.l. dan ook de nodige aandacht gewijd en wijst er in een afzonderlijke beschouwing op, dat wij hiervan nog wel n zullen horen in het najaar, wanneer de nieuwe defensiebegroting de orde komt en vermoedelijk nog wel eerder, rondom de formatie ons nieuwe kabinet, terwijl voorts de vraag wordt gesteld, of de door de Stafchef van Shape naar voren gebrachte wensen betreffende de bijdrage van Nederlandse landstrijdkrachten aan het Navo-schild niet van Nederlandse zijde hadden kunnen worden kenbaar gemaakt. Het gaat hierbij vooral om de volgende woorden „Helaas zal. zelfs met de verwachte Duitse bijdrage, ons parate schild in het grote laagvlaktegebied van Midden-Euro pa nog onbehaaglijk dun zijn. Wij zijn na uitgebreide studie tot de conclusie ge komen, dat. ten einde deze zwakte te ge nezen. wij dringend behoefte hebben aan nog één parate divisie uit Nederland, zelfs (spatiëring door ons) indien nits dering van de mobilisabele strijdkrachten. Indien wij erop zouden kunnen rekenen, dat Nederland Door Luit-gen. M. R. H. Calmeyi er een korps van twee geoefende en parate divisies zou leveren, dan zou onze gehele verdedigingspositie in het Nederlands— noordduitse gebied aanzienlijk versterkt Het zal duidelijk zijn, dat deze uitspraak door mij met bijzondere belangstelling en Instemming is gelezen, aangezien in mijn artikel „Nederlandse defensie In onze tij d", opgenomen in het „Christelijk Historisch Tijd- schrift" van oktober 1955 (en in enigs zins andere vorm in „Ons Lege r" van januari 1956) geheel dezelfde wensen met dezelfde motivering naar voren wa ren gebracht. Te verwonderen behoeft dit overigens niet, daar een tweejarige werk zaamheid bij de Nederlandse missie bij de Noord-Atlantische Raad. mij alle ge legenheid heeft geboden met de bij Shape heersende inzichten op de hoogte te ko men. De thans van zo bevoegde zijde ont vangen steun, zou mij geen aanleiding zijn, op genoemd artikel terug té komen, ware het niet. dat wij thans zoals ook dit blad heeft opgemerkt voor een tijdstip staan, waarin de hoofdlijnen van onze defensieinspanning weer voor vier jaar zullen worden vastgelegd en er dus „pertculum in mora" bestaat. Wel is waar heeft de minister van oorlog bij de be handeling van de oorlogsbegroting voor 1956 de wens van de Atlantische opper bevelhebber tot vorming van een tweedi parate Nederlandse divisie reeds mede gedeeld (en het door deze courant geuite verwijt kan o.i. deze bewindhebber du: niet treffen) en tevens bekend gemaakt dat de mogelijkheid hiertoe ln onderzoek was, doch daar de uitslag van dit ondi zoek zo het voltooid mocht zijn niet bekend is gesteld, bestaat er alle aanlei ding nader op deze zaak in te gaan. De noodzakelijkheid van een tweede parate divisie uit strategisch oogpunt menen daarbij, na de uitspraak van genei Schuyler, buiten beschouwing te kunnen Tot goéd begrip moge er dan aan wor den herinnerd, dat de Nederlands» bijdrage aan het z.g. Navo- schild, m.a.w. de troepen ter beschik king van Shape, bestaan uit 1 parate di visie en 4 mobilisabele divisies, waarvar de vierde thans in vorming is. De parate, d.w.z. in vredestijd aanwezige divisie b< staat voor wat betreft de officieren voc 40 procent en voor wat betreft de onder officieren voor 20 procent uit langer die nend personeel (waarmede geenszins :s gezegd, dat dit alles volledig opgeleid be- roepsper3oneel is), terwijl de rest wordt gevormd volgens het zg. aanvullingsstel sel. Dit laatste wil zeggen, dat de dienst plichtigen (het dpi. officiers- en onder officierskader laten wij eenvoudigheids- halve buiten beschouwing), die jaarlijks In 6 ploegen onder de wapenen komen, eerst in depots een elementaire opleiding van 4 maanden ontvangen en dan te lossing van een demobiliserende ploeg naar een paraat onderdeel vertrekken daar de overblijvende 14 maanden hun diensttijd te volbrengen. De parate divisie bestaat uit 7 lichtingsploegen van verschillende geoefendheid, terwijl de 8e llchtingsploeg, die de sterkte moet vol tooien. sedert oktober 1954. toen de eer ste oefentijd van 20 op 18 maanden werd gebracht, permanent met klein verlof is. Van de 4 mobilisabele divi- 1 es bestaan in vredestijd alleen de ker en van de hogere staven en de mobilisa- tiemagazijnen. waarin het materieel is of wordt opgelegd. Het verdere personeel is met groot verlof, dan wel. nl. het voor de divisie bestemde beroepspersoneel nietin- gedeeld bij de kernstaven, elders te werk gesteld. Bij de gemobiliseerde divisie 'oe- 20 procent van het kader uit langer dienend personeel. Bovenbedoelde divisies zijn naar i kaans voorbeeld georganiseerd en tellen op volle sterkte ongeveer 18.000 man per- meel, waarachter pér divisie een onge ler gelijk aantal korpstroenen staat. Twee divisies Zoals uit de rede van generaal Schuyl' blijkt, worden de mobilisabel divisies ongeschikt geacht o onmiddellijk na mobilisati operatief te worden ge brui kt, dwz. in oostwaartse richting te worden ingezet tegen een opmarche rende vijand, daar zij eerst een periode van voorbereiding behoeven. Naarmate door het gereed komen van Duitse strijd krachten, de mogelijkheid zal toenemen de tegenstander ten oosten van onz« grenzen te stoppen, wordt het meer er meer ontoelaatbaar een viertal Neder landse divisies, met al hun materieel, voorshands ongebruikt te moeten laten generaal Schuyler wenst dus een Neder lands legerkorps van twee divisies met daarbij behorende korpstroépen te kuni ten en is bereid zich hiervoor vermindering aan mobilisabele troepen te getroosten. Aangezien hy. zoals mede uit zijn rede bleek, de eerste fase van een oorlog be slissend acht voor het verdere vprloop, Is deze keuze begrijpelijk- De mogelijkheid om aan deze wem te voldoen is geheel een personeelspro bleem. waarby onderscheid moet worder gemaakt tussen het dienstplichtig perso en het beroeps- of althans langei dienend personeel. Algehele uitputting van het thans vooi de landmacht uit de lichtingen komend contingent levert, met de huidige duur van de eer3te oefentijd, niet meer op dan één parate divisie, een aantal legerkorps onderdelen en een aantal onderdelen luchtdoelartjllerle op rond 90 procent van de sterkte. Het is dus zonder meer duide- lijk.dat het vormen van een tweede para te divisie een andere groepering van h e t dienstplichtig personeel eist. Deze is te verkrijgen door de thans op Amerikaanse leest geschoeide divisie korpstroepen van tweemaal rond 18.000 man terug te brengen naar het voorbeeld van het in wording zijnde Duitse leger tot tweemaal 12 13.000 man en door het aanhouden van een langer dienend blij vend gedeelte voor bepaalde veel ge oefendheid eisende functies, bij gebreke beroepspersoneel. terwijl daarente gen zg. handlangersfuncties zeer goed len worden verricht door dienstplich tigen met minder dan 4 maanden eerste oefentijd. Naar mij bekend is, zullen hier toe ook in het nieuwe Duitse leger 4 maanden dienende dienstplichtigen uit de na-oorlogse jaarklassen worden inge deeld. Zelfs zonder de door Shape, mede met het oog op deze moeilijkheden, bij herhaling bepleite 24 maandse eerste oefentijd achten wij, uit het oog punt van dienstplichtig per- paraat legerkorps mogelijk. Veel moeilijker ligt de zaak wat betreft het beroepspersoneel. De juis te wijze van legeropbouw eist, dat men eerst het kader vormt en, naar mate dit beschikbaar is gekomen en voor zijn taak berekend gemaakt, hieromheen de dienst plichtigen groepeert. Op deze systemati sche wijze, volgens een tevoren opgemaakt schema, geschiedt thans ook de legerop bouw in West-Duitsland en men laat zich hier niet van af dringen door spanningen of ontspanningen. Na 1945 hebben de ge beurtenissen in het toenmalige Neder- lands-Indië het onmogelijk gemaakt deze weg te volgen, doch moest overhaast een leger uit de grond worden gestampt, ter wijl na 1951. onder druk van de in de Navo aanvaarde verplichtingen, wederom is gebouwd in een tempo alleen bepaald door de jaarlijks beschikbaar komende dienstplichtigen. Het materieel hebben wij voor een belangrijk deel gekregen en zelf aangeschaft, maar het in een mo dern leger nodige beroeps- o t la ieel ntal chte b 1 ij f der achter. Wat dit betekent wordt duidelijk, indien men bedenkt dat hetgeen de ontworpen organisaties aan beroeps- of langer dienend personeel vragen reeds uitermate gering Is stemming met de eisen, die in een heden daags leger behoren te worden gesteld Op een oorlogssterkte van omstreeks 335.000 man is 25.000 man aan beroeps- of langer dienend personeel voorzien, d.i omstreeks 7*/#. In het nieuwe Duitse leger" (waarop wij bij herhaling wijzen, omdat hierin, niet bezwaard door het bestaande, met de eisen van de tijd kan worden rekening gehouden, zonder in Amerikaanse luxe te vervallen) acht i 40 '/o noodzakelijk. In alle legers is streven gaande het beroepspersoneel te breiden, waartoe bijv. in Engeland (en met succes) de bezoldiging onlangs met 30 is verhoogd. Slechts in Nederland wordt de toeloop, reeds berekend op veel te lage behoefte, van Jaar tot j; minder. Onder deze omstandigheden zal het duidelijk zijn. dat voldoening aan c wens tot uitbreiding van de parate troi pen, naast i n g r ij p gele r betering (die wij niet slechts in de financiële sector ken), slechts mogelijk zal zijn door d achten wij het volgende ge- Wat nodig is 1. Terugkomen op het 1954 naar Ai sakslsch voorbeeld ingevoerde en onze omstandigheden niet passende vullingsstelsel en samenvoeging vai huidige regimentsdepots met de parate troepen, waardoor de verdediging kader en materieel over twee plaatsen wordt geëindigd en hiervan het mee effciënte gebruik kan worden gemaakt. 2. Basering vande legerorganisatfe op één legerkorps van bovenaangegeven be- A .S) VOOR JONG EN OUD die er na een periode lapte en lusteloosheid r eer „tegenop kan roeiei Sanatogen óók voor U! ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 29 mei Geslaagd^ v> Beelen, alle k H J Hage- rolijk. P en W Koorts :n natuurkunde 2 Leiden; kand._ Leiden; kand ïejuffrc K V ïejuffrc Leidon (cum 1-aude); doet. t rfe heren A P Zuur te Oegi Den Haag en H Be> feest. J J J e Den Haag. AMSTERDAM. V.U.. AMSTERDAM. G.U.. 29 mei. Ges x>r kand. Frans: mej. L E Schipper, sterdam. Kand geschiedenis; erg, Amsterdar n° G Abma. UTRECHT. 38 ulend examen Itrccht; J A osch en J Ven Kand. klassie hten: mej. H Beversluis, ron van Randwijck. Drie itelle. Utrecht C F J van Berckel. Bilt Utrecht i Arts: E Helm J Snijders. Nieu\ Woudenberg: P J Janssen. J S Ploem. Seheveningen. AMSTERDAM V.U. 29 mei Geslaagd >or kand. wijsbegeerte; J Klapwijk. Hoo- ^Kand. 'economie; L van Klinken. Stads- lanaal- D van Enk. Veenendaal. NIJMEGEN. 29 mei Geslaagd voor .accalaureaatsexfilosofie: pater C G F iraun MSC. Brummen. cum laude GRONINGEN. 30 mei. - Geslaagd voor :and klassieke letteren: W A van Es. Gro- ilngen; G E Sterenfoorg, Belldmgwolde: D J M L E G Re A J H M Domens Flits en uw vakantie is veel zonniger Mysterieuze stranding bij Denemarken „Het is wel bijzondere pech voor de kapiteins, di- altijd net stranden als ze de motor heben laten afzetten, omdat ze verder varen niet verantwoord achten," aldus de hoofdinspecteur voor de scheep- de heer J. Metz, toen de raad van de scheepvaart giste--n de zaak-tegen de rig- kapitein W. uit Groningen behandelde, wiens vaartuig, de Paul Wes- op 7 mei 1955 bij de Skagarrak aan de grond liep. Het logboek bleek achteraf te zijn inge vuld, en bovendien onvolledig. Het iheepje, dat een lading hout vervoerde, as twee dagen later los gesleept en had jn reis vervolgd. De kapitein had aan vankelijk geseind geen averij te hebben, doch midden op zee kwam hij tot de ont dekking. dat in de bodem twee ernstige lekken waren geslagen. De heer Metz noemde de navigatie van de kapitein nonchalant en vroeg de raad hem te straffen met het uitspreken van ;n berisping. De Sowjetunie heeft de Westduitse ambassadeur te Moskou een nota over handigd, waarin geprotesteerd wordt te- het voorkomen van Russische staats burgers op de lijst van Duitsers, die ge repatrieerd zouden moeten worden. perktesterkte, dab zich bij mobilisatie verdubbelt met een reservekorps voor ge bruik in tweede linie Hierdoor zou weer worden gehandeld volgens de oude en be proefde militaire wijsheid, dat men bij mobilisatie niet verder kan gaan dan ver dubbeling van het vredesleger zonder dit i verwateren, terwijl wij thans zouden loeten vervyfvoudigen! In verband hiermede vermindering van et totaal aantal divisies met één en in deling van het kader der huidige kern- die thans een onvoldoende taak hebben bij het parate legerkorps. Blijkt t mogelijk bij mobilisatie het pa- het hieruit voortvloeiende reserve legerkorps volledig met het minimaal ver- beroeps- en langer dienend perso neel te encadreren, dan dient voorrang te worden gegeven aan de parate troepen, terwijl "buitendien de eisen voor de reservetroepen, die in wezen een territo riale taak hebben, geringer kunnen zijn, ook wat betreft de omvang van de leger korpstroepen. Thans hinkt men op twee gedachten, door mobilisabele troeüen te operatieve taak, die zij naar internatio nale maatstaf niet kunnen volbrengen. 3. In verband met de uit het voren staande voortvloeiende verkleining van Navo-bijdrage het gehele lege appa (scholen, basistroepen, enz.) en indeling het vrijkomende kader bij de parate onderdelen. (Ongecorrigeerd.) Nieuwe meningsverschillen duiken op in het kabinet van Adenauer TERWIJL binnen het Westduitse kabinet nog strijd wordt gevoerd over de toekomstige koers van de conjunctuurpolitiek, heeft thans de sociaal-democratische oppositie een uitvoerige interpellatie tot de regering gericht. Zij wenst te worden ingelicht over wat de regering denkt te doen tot verwezenlijking van een doeltreffend en gecoördineerd conjunctuur- programma. Volgens haar heeft de Westduitse reuring °P dit gebied haar plichten op grove wijze verwaarloosd en ondanks tijdige waarschuwingen van de circulatiebank de dingen op hun beloop gelaten. Verder wensen de sociaal-democraten te vernemen, wat de regering denkt t»> doen om een eigenmachtige houding vaD de Bondskanselier ten aanzien van be langrijke politieke kwesties te voor komen. doelen daarmede op de kritiek, welke dr. Adenauer de vorige week te genover vooraanstaande Westduitse in dustriëlen te Keulen heeft doen horen over het programma van de ministers van economische zaken en financiën voor de conjunctuurpolitiek. Terwijl zich gisteren een overeenstem ming van de beide ministers met de coalitiepartijen over het programma voor de belastingverlaging begon af te teke- hielden Erhard en Schaeffer vast het beslissende deel van hun con junctuurprogramma. In het bijzonder wil Erhard vasthouden aan de verlaging van invoerrechten, ook voor agrarische produkten, hoewel hij juist daarbij stuit op verzet van Adenauer en de meerder heid van zijn eigen partij. ussen dreigen nieuwe menlngsver- len in het kabinet met betrekking tot de stationerlngskosten voor de ge allieerde troepen in W.-Duitsland. Ge sproken wordt over de mogeiykheid van compromis, dat hierop zon kunnen neerkomen, dat de Duitse bondsrepubliek de geallieerden behalve vooruitbe talingen voor wapenleveranties voor het se leger ook een bijdrage in de on kosten voor de geallieerde troepen in| contanten aanbiedt. i Prof. dr. D. Wiersma naar Amsterdam Ter benoeming hoogleraar universiteit college van D. Wi buitengewoon de criminologie aan de van Amsterdam heeft het curatoren aanbevolen prof. buitengewoon hoogleraar ln de forensische psychiatrie in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit. Prof. Wiersma is in Leiden sedert 29 januari 1954 in functie en was voordien psychiater in dienst van de ge meente Den Haag. Hij is 56 jaar oud. VALKENBURG Blikseminslag Tijdens het hevige omveer, dat gister avond oók boven ons dorp losbarstte, is de bliksem Ingeslagen in een houten ge bouw, waar de Zuidhallaindse Loonpak- kerij een gedeelte van haar werkzaam heden verricht. Een stuk van de dakrand werd weggeslagen, terwijil een metalen windwijzer op de grond werd geworpen, de binnenkant vam de houten gevel n duidelijk sporen te zien van de weg. die het hjemelvuur had genomen. Wonder boven wonder is er geen brand uitgebroken in het magazijn, waar een grote hoeveelheid oliehoudende stoffen D verpakking lagen te wachten. Geref. bond Morgenavond spreekt om 8 uur ln zaal De Vries voor de Geref. bond ds. C. v. d. Bosch van Bodegraven. De Opperste Sowjet zal 11 juli in het Kremlin bijeenkomen ter bekrachtiging het ontwapeningsvoorstel. De Franse minister-resident van Alge rije heeft in de Franse Senaat verklaard, dat de toestand in Algerije gedurende de drie maanden van de regering Maillet aanzienlijk verbeterd is. In februari verkeerde Algerije in een toestand van volledige ineenstorting, nu echter weten de Algerijnse boeren, dat zij misleid zijn, aldus Lacoste Volgende maand zulilen de Franse troe pen in Algerije 364.000 man telllen, vol doende om de overwinning te behalen, meent Lacoste. Voor hij uit Algiers vertrok heeft La coste aan de Fransen een algemene lei draad gegeven, waarin hij betoogt dat de hervormingen en ontwikkelingsplan nen niet behoeven te wachten op het volledig herstel der orde. In de gebieden, waar rust heerst kunnen gemeenferaads- vehkiezringen worden gehouden. In deze gebieden moeten Mohammedaanse ver tegenwoordigers worden uitgezocht met wie een nieuw statuut voor Algerije ont worpen zal worden. Hierbij moet met het Algerijnse karakter rekening worden ge houden, hoewel de Franse aanwezigheid geheel gehandhaafd zal blijven Onlusten nemen toe Zeventig rebellen zijn gedood tijdens een operatie van twee dagen in het berg gebied in oostelijk Algerije. In het westen zijn zeventien, Marokkaanse soldaten in Franse dienst door de opstandelingen ge. vangen genomen. Twee werden vrijge laten en verbelden, dab de troep vier honderd man sterk was en zich diep in het gebergte verborgen hield In Constantine werden zes personen gewond toen een handgranaat op een caféterras werd geslingerd. In Frankrijk zelf blijft men protesteren tegen het zenden van Franse reservisten naar Afrika. Op verschillende plaatsen werden treinen opgehouden. In Nevers (Noord Frankrijk) Heten de soldaten afgebroken de fluit van de locomotief loeien. De soldaten werden naar de ka zerne teruggebracht In Parijs i6 de journaliste Olaude Ge rard gearresteerd omdat zij in r contact staat met Algerijnse nationalis ten. Syrië heeft een uitvoerverbod graan naar Frankrijk en Algerije afge kondigd. Nederland laat Japanse oorlogsmisdadigers vrij Nederland heeft tweeëntwintig Japanse oorlogsmisdadigers, die door een Neder- snds gerechtshof tot straffen van acht tien en twintig Jaar waren veroordeeld, en die in de Sugamo-gevangenis in Tokio worden gevangen gehouden, op erewoord in vrijheid gesteld. De straffen van 27 andere oorlogsmis dadigers zijn verzacht van levensgang tot twintig jaar. Na vrijlating van de tweeëntwintig oorlogsmisdadigers zullen nog drieënzes tig door Nederland veroordeelde oorlogs misdadigers in de Sugamo-gevangenns overblijven. Eén Jaar gevangenisstraf, t maanden voorwaardeiijk, is gisteren te Rotterdam geëist tegen de 29-jarige schilder M. L. uit Slikkerveer, die op 9 februari zijn te bed liggende vrouw de keel zou hebben dichtgeknepen. Zijn vrouw was daarop naar de zolder ge vlucht, achtervolgd door haar man, die reeds eerder wegens mishandeling ls ver oordeeld. Oorzaak van de ruzie was het eten en schulden. J. P. Weiter, kolonel vlieger-waar nemer en commandant van de vliegbasis Twenthe, heeft een functie in het buiten land in het zakenleven aanvaard en is per 120 augustus op zijn verzoek eervol ont-" I slag uit de militaire dienst verleend. QUALITY SINCE 1873 topkwaliteit Verreweg de meest gerookte Amerikaan Congres A-r.-gem een te bestuurders Op het i de Ver. v houders ngres in Huis ter Heide a A.R.-burgemeesters, wet en gemeente-secretarissen Prinsterer" heeft de voor zitter, burgemeester J. C. Haspels van Bussum, de noodklok geluld over het nog steeds ultbiyvend herstel der gemeente- lijke zelfstandigheid. De commissie-Ond, die werd Ingesteld om iets te doen aan de In de oorlog zwaar gehavende zelf- itandigheid ls niet ver gevorderd. De heer Haspels somde een aantal pun ten op, waarin het rijk de vrijheid der gemeenten aan banden legt: Het gemeentelijk belastinggebied werd sterk ingekrompen. De ondernemings belasting o.a. verviel en voor de gemeen- :n kwamen er compensatie-regelingen. De raad regelt de bezoldiging van alle plaatselijke ambtenaren en bedienden, maar wanneer een besluit afwijkt van de loonbepalingen, die de minister van binnenlandse zaken aanbeveelt, dan blijkt die gemeentelijke bevoegdheid niets betekenen. Gedeputeerde Staten weige goedkeuring. Instorting in Vijzelstraat Tegen de aannemer, die verantwoor delijk wordt gesteld voor het instorten van een deel van de arkadenbouw in de Vijzelstraat te Amsterdam, 23 maart van het vorige jaar, is gisteren voor de Am sterdamse rechtbank een geldboete ge- eist van honderd vijftig guldon wegens het vearoorzaken van lichamelijk letsel door schuld en een boete van honderd gulden wegens het niet naleven van het veiligheidsbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1938. By de behandeling van deze zaak werd in een deskundigenrap port de hoofdstedelijke dienst van bouw en woningtoezicht grotendeels als ge heel schuldig aan het ongeval" geacht. De instorting van de arkadenbouw door he<t bezwijken van een pijler, die werd gerestaureerd, heeft indertijd grote opschudding veroorzaakt in de drukke Vijzelstraat. Daarbij werd een metselaar ernstig gewond, zelfs zo, dat hij nu niet geheel is hersteld. Terechtstond de 41-jarige bouwkundige B. D. uit Amstelveene die aannemer wa: van het herstelwerlc van enige pijlers waarin scheuren waren gekomen. Dezt scheuren had men toen toegeschreven aan oxydatie van de stalen kern, maai al in februari was men er door een toe vallig passerende hoofdambtenaar var bouw- en woningtoezicht op attent ge maakt, dat de pijler waaraan werd ge werkt, beslist niet voorzien was van stalen kern. Dr. ir. J. Emmen, als getuige-de&kun- dige gehoord, verklaarde, dat de aa mer een grove fout had gemaakt door niet te stutten, maar dat ook bouw- woningtoezicht ernstig in gebreke geblecen. „Waarom geeft u zulke uitvoe rige gedetailleerde voorschriften? Als u de uitvoering daarvan niet kunt contro leren, is dat een zeer riskante manier van doen", ze. hij tegen de ter zitting aanwezige directeur van bouw- en wo ningtoezicht, die in zijn rapport over het ongeluk had opgemerkt: „Mijn dienst treft geen blaam". De verdediger van de aannemer achtte niet bewezen, dat opdracht tot stutten was gegeven. Bij de bouw van het wo ningcomplex, 27 Jaar geleden, zijn door de betrokken architecten schromelijke fotuen gemaak' op het punt van de be lasting van de pilaren. Deze fouten wa ren door bouw- en woningtoezicht over het hoofd gezien. De minister bepaalt de sterkte van de gemeente-politie, want het rijk betaalt immers een bedrag voor personele en materiële kosten per man. Gedeconcentreerde Rijksdiensten be oordelen de bouwcapaciteit mede op grond van nog niet voldoende bekende factoren. Voor de hoop, dat bij de nieuwe regeling enige vrijheid en medezeggen schap zou bestaan voor de gemeentebe sturen bleek geen grond. Een zeer uitgebreide kleuteronderwijs wet kwam tot stand met talrijke be voegdheden voor vrijwel uitsluitend het departementaal apparaat. De commissie-Oud rapporteerde in 1947 reeds, dat door de burgerij een recht streeks financieel belang te geven bij het beleid van de gemeentelijke bestuurs organen, waarborgen verkregen kunnen worden tegen het lichtvaardig doen van uitgaven. Hoewel resultaten van het rap port uitbleven liet de commissie-Oud niet los en kwam zij in 1954 met haar rapport woonplaatsbelasting. Maar tot nog toe alles vergeefs. Er is geen sprake van herstel van de zelfstandigheid der gemeenten, doch van het tegendeel daarvan, zo riep de heer Haspels uit. De gemeentesecretaris De causerie van de heer H. M. Olden- hof, burgemeester van Ede. over het ambt van de burgemeester bleek op het vorige congres zo goed in de smaak ge vallen te zijn, dat men ditmaal het woord liet aan de Zeister gemeentesecretaris, de heer A. P. Timmer, die sprak over het ambt van de gemeentesecretaris. Hij wees er op, dat deze functie erg verschil lend kan zijn al naar de plaatselijke structuur van de gemeente. Er bestaat weliswaar een wettelijke regeling, maar deze dateert nog van 1851. De gemeente secretaris moet niet gezien worden als een ambtenaar, a<ls is hij dan geen lid van de gemeenteraad. Veel meer moet men hem zien als de mede-bestuurder van de gemeente. De verslagen van de secretaris, de heer W. J. v. d. Veen te Zwijndrecht en de penningmeester, mr. H. H. Douma te Barendrecht werden goedgekeurd. De vereniging bleek thans 284 leden te tel- In zijn referaat: „De vorming van de bestuurder, studie en praktijk", voerde prof. dr. J. J. de Jong van de V.U. het pleit voor de invoering van de weten schappelijke bestuurder met stage bij de gemeente, waardoor de bestuurder zijn vorming niet alleen aan de universiteit krijgt, maar ook in de praktijk. De uni versitaire en praktische vorming zouden zo tot een vruchtbare combinatie moeten komen. geneeskunde op proefschrift: De ceti auditu. F W Reyseabach de Haan te Utrecht. Idem tot doctor In de was- en natuur kunde op proefschrift: Plane construction de landbouwkunde op proef- tot doctor Relative rie fungicides us and prosectan*. Ir. A S Samra.~geb. i Kafr-el-sheikh (Egypte).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7